opent het seizoen Le nte - schoenenshow HOOGENBOSCH schoenen Menselijk falen oorzaak treinramp Harmeien HOOGENBOSCH Machinist reed geel licht voorbij Incasso door duizenden valse handtekeningen Rijnsburgs echtpaar gaat in stilte zeldzaam feest vieren Nieuwe tuinbouwschool in Rijnsburg met een in alle etalages Geen stap zonder MEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 30 MAART 1962 Getuigenverklaringen wijzen uit: (Van een onzer verslaggevers) i De oorzaak van de ernstige spoor wegramp bij Harmeien op 8 januari van dit jaar, waarbij 93 mensen om| het leven kwamen, is naar alle j waarschijnlijkheid menselijk falen geweest. Dat was wel de indruk die het openbaar onderzoek van de spoorwegongevallenraad gisteren in de Amsterdamse raadszaal gaf nadat een volle dag lang 45 getuigen en deskundigen waren gehoord. Vooral de verklaringen van de deskundi gen wijzen er op dat de trein Leeu warden-Rotterdam, om onverklaar bare redenen door het gele waar- schuwingslicht voor Harmeien is ge reden zonder daarop vaart te min deren. Op grond van verklaringen van ge tuigen en deskundigen moet echter worden aangenomen dat machinist P v. d. Leer (41 die bij de ramp om het leven kwam wel het rode licht heeft gezien. Verscheidene passa giers, onder wie enkele machinisten die als dienstpassagier meereden, den gevoeld te hebben dat de trein enkele seconden voor de rampzalige botsing met de trein Rotterdam-Ara sterdam hevig begon te schokken. Machinist W. F. de Wit verklaarde „duidelijk merkte ik dat de trein remde. Ik riep mijn medepassagiers nog toe „benen omhoog". Daarna volgde de enorme klap". Ook de in het wrak van de ramp- trein gevonden Instrumenten wijzen erop dat de wagenvoerder het rode licht moet hebben opgemerkt. De grafiek van de snelheidsmeter laat zien dat de trein tot kort voor de botsing met een snelheid van 125 ki lometer per uur heeft gereden slechts het laatste stukje is de snel heidsmeter tot 107 km gedaald. RECONSTRUCTIE Bij de reconstructie van het ongeval op 14 januari op het baanvak Arnhem- Ede is komen vast te staan dat bij een snelheid van 125 km per uur.de remweg 680 meter gedraagt. Bij een snelheid van 125 km per uur die op 107 km wordt ge bracht is de remweg 320 meter. Uit deze cijfers is af te leiden dat de machinist ruim 100 meter voor de plaats van de ramp de remmen in werking moet heb ben gesteld. Een gevonden hoofdcontro leur, waarmee de trekkracht kan worden opgevoerd en verminderd sitond in de nulstand. De wagenvoerder moet dus het gevaar plotseling hebben gezien. Hij heeft toen nog getracht weg te ko men, zo verklaarde een van de redders. Het stoffelijk overschot is namelijk niet op de plaats achter de bedicningshandels gevonden, maar bij de deur naar de vluchtgang, die naar de achterkant van de „loc" leidde. Dit in tegenstelling tot de wagenvoer der van de trein Rotterdam-Amsterdam, de heer Fictoor uit Rotterdam. Zijn stof felijk overschot werd op de bestuurders plaats gevonden. Hij moeit volkomen ver rast zijn, volgens de deskundigen. RAADSEL Hoe wagenvoerder door het gele licht kan zijn gereden is volkomen een raad sel. De lichten van het NX-systeem wa ren in orde, zo verklaarden deskundigen van de N.S. met nadruk. Een mogelijk heid is dat de machinist een -ogenblik niet oplettend is geweest en het gele licht is gepasseerd zonder het te merken. Een andere mogelijkheid de wagen voerder heeft een moment een „black out" gehad. Deze laatste mogelijkheid werd opengelaten door de patholoog-ana toom bij het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie dr. J. Zeldenrust. Hij verklaarde dat bij beide machinisten, maar met name bij machi nist Van der Leer, ziekelijke afwijkin gen aan de hartslagader en de hartspie ren werden geconstateerd. Hij verklaarde daarbij echter dat de directe doodsoorzaak zwaar lichamelijk letsel is geweest. Het hoofd van de me dische dienst van de spoorwegen deelde de raad (onder voorzitterschap van de procureur-generaal bij hot gerechtshof in Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer) mee, dat beide wagenvoerders nog kort voor het ongeval waren gekeurd en geen af wijkingen hadden. NX-TABLEAU Onder de vele getuigen, die -gisteren waren opgeroepen behoorde eveneens de treindienstleider van Woerden, de heer J. Kwakkenbos. Hij vertelde op zijn NX- tableau het ongeluk te hebben zien ge beuren. Hij wist dat de trein uit Utrecht verlaat was en kon daarom de rijweg voor de trein Rotterdam-Amsterdam vrijgeven. Dat betekende dat de machinist uit Utrecht op zijn weg eerst een geel sein kreeg en later het rode sein. Toen Leden van de Spoorwegongeval lenraad herdachten bij de aan vang van de zitting staande de slachtoffers van de ramp bij Har- melen. Links mr. H. R. de Zaayer (voorzitter) de treindienstleider op zijn tableau zaj, dat beide treinen op één spoor zaten, vreesde hij het ergste en sloeg alarm. Vrijwel de geheel middag basteedde de raad aan de technische aspecten van het NX-systeem. Vele deskundigen moesten voorkomen om met behulp van tekenin gen en schetsen uit te leggen hoe dit nieuwe systeem, dat de N.S. sinds n vorig jaar in gebruik hebben, werkt. OEGSTGEEST Vervroegd verlof Gisteren arriveerden, met een halve dag vertraging in Tunis, op Schiphol ds en mebrouw Bot-van Dorp met hun kinderen. Ds. Bot, die zendingspredikant is van de Hervormde Kerk, ging ruim twee Jaren geleden naar Ghana om in het noorden, op de grens van de Sahara, te werken in het kader van de Bazelse zending. Doordat mevrouw Bot-van Dorp enige maanden geleden ernstig ziek werd. kwam de familie eerder mei verlof dan aanvankelijk was verwacht Zij namen voor enige tijd hun intrek bij de ouders van mevrouw Bot in Lei den maar zullen binnenkort voor alge heel herstel naar Zwitserland vertrek- „Deze man heeft duizenden valse handtekeningen gezet, honderden valselijk ondertekende verzoek schriften bij de kantonrechter inge diend en wat erger is onrust, ellen de, zorgen en narigheid veroorzaakt in gezinnen van heel wat eenvoudige mensen". Dit zei gisteren mr. H. E. van Renesse, officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, in zijn requisitor tegen de 60-jarige Amsterdamse boekhouder G. J. van de R., die wegens het valselijk op maken van een verzoekschrift voor een dwangbevelprocedure en een poging tot oplichting een gecombineerde gevange nisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar tegen zich hoorde eisen. Als bijzondere voorwaarde eiste mr. Van Renesse, dat de boekhouder tijdens de proeftijd zal worden verboden zich bezig te houden met het innen van geld vorderingen in welke vorm ook en in kantongerechtprocedures op te treden als gemachtigde. De boekhouder, eigenaar van een Am sterdams incassobureau, heeft in de loop der jaren relaties aangeknoopt met tal rijke handelsondernemingen in het hele tand (meest postorderbedrijven), die graag bereid waren de moeilijke inning van kleine geldvorderingen op basis var. ..geen geld, geen vergoeding" aan Van de R. toe te vertrouwen. Als betaling zou volgen, zou Van de R. een vergoe ding van 10 of 20 procent krijgen. Eerst diende hij zich als gemachtigde bij de wanbetalers aan, waarbij hij met een dwangbeveiprocedure dreigde als geen onmiddellijke betaling zou volgen. Bleef de betaling inderdaad uit, dan ver zocht de incasseerder de kantonrechter een dwangbevel uit te vaardigen, waar- Wj bij in vele gevallen h:t verzoek val selijk ondertekende met de handtekening van de suiuldeiser en het werkelijk ver schuldigde bedrag met enige guldens ver hoogde. Mr. Van Renesse vond het niet alleen kwalijk, dat op deze wijze de kanton rechters worden misleid, maar ernstig -ond hij ook, dat Van de R. kleine lui den tweemaal heeft laten betalen (er zijn 12 gevallen bekend) en dat hij de „be talers" voor de kosten van zijn incasso bureau heeft laten opdraaien. „Zo'n man erdient niet alleen een ernstige straf, aaar hem moet ook dit werk onmogelijk worden gemaakt." Academische examens .ler Sluis (Haarlem), J H Th N Andries- Barni. mej. M W J C m Kluis (Sant- G de Jager (Bolsward) (Utrecht); doet. HhW A van ijsbegi U C Frctz (Rijswijk, ZH); kand. social* lale geografie: J H zaal) en B Nelemans (Winterswijk); doet. ssicke letterndr J C Claessens (As. aoct. Engels: J Nagelsmit (Den Haag; - (Utrecht). J G J G M Versteege (Utrecht); Versfeit (Bussuir Lcusden (Leidschcndam). Uit hun verklaringen moest blijken dat de oorzaak van de ramp zeker niet kan worden gezocht ln een defect In de in stallatie. Wel werd toegegeven, dat er in het verleden wel eens storingen zUn opgetreden. Maar deze waren van dien aard dat zij onmogelijk van invloed kun nen zijn geweest op het ontstaan van het ongeluk. VERONTRUSTING Aan het slot van de zitting sprak voor zitter mr. H. R. de Zaaijer, woorden van dank jegens de directie van de spoorwe gen, die na de ramp alles heeft gedaan wat mogelijk was om het toegebrachte leed van velen te verzachten. Ter nage dachtenis van de 93 omgekomenen was het begin van de zitting een ogen blik stilte in acht genomen. Mr. De Zaaijer zeide voorts echter dat de raad was verontrust door de door de directeur van de N.S., ir. J. Koster enkele maanden geleden gedane mede deling dat het vorig jaar achttien machi- a door een onveilig sein zijn ge- Ir. Koster, die eveneens ter zitting aan wezig was, antwoordde hierop dat het veiligheidsstelsel is gebaseerd op de noodzaak dat de seinen ook worden ge hoorzaamd. Maar, zo zei hij. daar waar gewerkt wordt worden ook fouten ge maakt. Hij voegde hieraan echter toe. dat tegen overtreders strenge maatrege len worden genomen. Ir. Koster deelde mee, dat de spoorwe gen thans verscheidene plannen in stu die hebben, die wellicht tot nog grotere veiligheid zouden kunnen leiden. Wat echter de automatische blokbevciliglng betreft is Nederland liet modernste land in Europa, zo zei hij. Mr. De Zaaijer noemde voorts een aan tal suggesties dat de spoorwegongeval lenraad heeft bereikt over het opvoeren de veiligheid vrije kruisingen, het plaatsen van stopseinen op grotere af stand van de wissels, automatische treinbeheersing en dergelijke. VERSLAG Koster zei daarop dat het aan brengen van vrije kruisingen enorme in vestering vergt. Het plaatsen van meer n langs de baan, wekt volgens hem verwarring en de suggestie om twee man in de bestuurscabine te plaatsen noemde hij niet juist omdat het gevaar voor af leiding groter is. De heer Koster bracht tenslotte dank aan allen, die meegewerkt hebben aan de hulpverlening van de slachtoffers en bij het spoedig herstel- n van de spoorbaan. De raad zal van het openbaar onder zoek van gisteren verslag uitbrengen aan de minister van verkeer en waterstaat, waarin eventueel aanbevelingen voor maatregelen tot verhoging van de vei ligheid zullen worden gegeven. OEGSTGEEST Hervormd Oegstgeest gééft De financiële actie, die in het begin van dit jaar in de Hervormde Gemeente is ingezet, heeft in vergelijking met 1961 een verhoging van vaste inkomsten mei ruim f 27.500 opgeleverd. Bovendien zijn voor één keer gisteren toegezegd tot een totaal bedrag van f 3300. De inkomsten der kerkvoogdij zullen daardoor ir jaar stijgen tot f 106.800. De kerkvoogdij is zeer dankbaar voor dit resultaat, waardoor haar meest drin gende zorgen zijn weggenomen. Als het kerkewerk echter werkelijk goed zal worden verricht, dan moeten de inkom sten in dit aar stijgen tot f 120.000. Ter wijl voor de komende jaren nog meer geld nodig zal zijn. Hervormde diaconie De maatschappelijk werkster der Her vormde diaconie, mevrouw D. Drejer- de Jong. zal met ingang van 1 april a.s haar werkzaamheden neerleggen. Men is er nog niet in geslaagd, een opvolg ster te vinden. Naar Nieuw-Guinea Mejuffrouw zr. B. Schultheiss, die on langs de cursus aan de zendingshoge school volgde, vertrok per vliegtuig van Schiphol naar Nieuw-Guinea, waar zij als wijkzuster werkzaam zal zijn in Hol- landia. J.l. zondag werd zuster Schult heiss, die Baptist is, uitgezondeen in een gemeenschappelijke Hervormd-Baptis- tische kerkdienst in Arnhem. Al is er bij de zendingsleiding blijd schap over haar bereidheid om te gaan, het laat zich verstaan, dat haar familie haar in deze spannende dagen met zorg zag vertrekken. f\MDAT er, zegt men, niets edelers dan diamant heeft men voor een\ echtpaar dat 65 jaar getrouwd ié geent kernachtige aanduiding. Dat is niet zo erg want zoiets komt ook maar zelden Men speelt in Rijnsburg met de ge dachte, bij de huidige tuinbouwschool een agrarisch centrum te stichten. Van de nieuwe tuinbouwschool is thans globaal de capaciteit bekend en de verwachting is gewettigd dat het nieuwe complex groot genoeg zal wor den om alle leerlingen van de tuin bouwschool onder te brengen. Het huidige schoolgebouw zou dan tot handelscentrum kunnen worden omge vormd. Het is wel boven all etwijfel verheven, dat daaraan grote behoefte bestaat in ons dorp. Er zullen in de ko mende jaren door de toenemende inter nationale bloemenhandel met de EEG- landen zware eisen worden gesteld aan de kennis van de exporteurs. Het is voor Rijnsburg van het grootste gewicht, dat de jonge handelsgeneratie op dit speci fieke terrein in de eigen plaats goedp voorlichting krijgt. „Verkopen kunnen de Rijnsburgers wel" wordt altijd ge zegd, en het is waar, dat onze dorps genoten over de voor de handel onmis bare flair beschikken, maar om die ver koopkracht te kunnen uitbuiten, is het echter nodig, dat men contacten kan leggen. Zou in de oude tuinbouwschool inderdaad een rjgrarisch-gerichte han delsschool kunnen worden gesticht, dan zou mèt de nieuwe tuinbouwschool mèt de proeftuin een Rijnsburgs agra risch centrum zijn gevormd. Wij wijzen er echter met nadruk op, dat hierom trent nog geen vastomlijnde plannen bestaan. De onderwijsvoorzieningen zullen in de nieuwe tuinbouwschool vijf lokalen, een natuurkundelokaal, een handvaar digheidslokaal, een vakvaardigheids- lokaal en een aula gaan omvatten. De aula, die zo'n 200 m2 grot zal worden, zal door een vouwwand kunnen worden omgevormd tot twee leslokalen. Het is de bedoeling dat in deze aula ook bepaalde evenementen worden ge organiseerd: bloemententoonstellingen filmvertoningen, ouderavonden, diplo ma-uitreiking, oud-leerlingen-avonden, lezingen over agrarische onderwerpen en andere gebeurtenissen op tuinbouw kundig gebied. Bovendien kunnen de overblijvende leerlingen daar hun 12- uurtje nuttigen. Ook komt er een ruimte voor bloem- binderij, het stekken van chrysanten en anjers, het enten van komkommers en tomaten enz. voor. Thans echter kent Rjjnsburg zo'n echtpaar: op 8 april 1897 sloten Jan Paauw en Janna Krol een bondge nootschap" voor het leven. Dit verbond heeft rijke vruchten op geleverd, want het echtpaar Paauw kreeg 12 kinderen, van wie er nu nog 10 in leven zijn. Het aantal kleinkinde ren bedraagt welgeteld 40. De heer Paauw is 85 jaar en mevrouw Paauw 81- De bruidegom bekijkt het leven van de zonnige kant. Hij praat graag en kan nog met een kwinkslag vertellen dat hij in zijn 35e levensjaar al een keer door zijn huisdokter is opgegeven. En dat is meer gebeurd. Maar ondanks dit menselijk wikken maakt de bruidegom nog vaak een delingetje door het dorp, waarin hij zijD hele leven heeft gewoond, tot zijn volle genoegen. Mevrouw Paauw sukkelt de laatste Ja- ven wat met haar gezondheid. Haar echt genoot helpt haar echter. In de bloemen Tijd heeft hij daarvoor nu voldoende, maar vijf jaar terug hielp hij nog mee in het bedrijf van zijn schoonzoon. De heer Paauw heeft als rechtgeaard Rijnsburger vrijwel altijd in de bloemetjes gezeten In zijn goede jaren had hij een kwekerij met achter het huis een warme kas. Over de huidige tulpenprijzen schudt de bruidegom zijn hoofd: hij kan u haarfijn vertellen, dat je daarvoor rond 1925 honderd en meer bossen goudsbloemen of witte margrieten (toentertijd topprodukten) kon kopen. In die tijd ging hij vaak met de honden kar een 2% uur durende tocht naar Den Haag maken om zijn bloemen aan de man te brengen. Later werd de hondenkar een 2-wielige hittekar. De oudste dochters gingen voor dag en dauw mee naar het land om bloe men te snijden of zelfs te helpen eg- Het echtpaar Paauw kan terugzien op een werkzaam leven. Men hoopt de 8e april in alle stilte door te brengen. N.CJJ.O. Vanavond vergadert de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel in het Geref. Jeugd huis. De heer B. Buitendijk, hoofdbe stuurder van de Nederlandse Consumen tenbond. zal spreken over „Bedrieg en bedrog langs deur en huis". Woningbouwvereniging Spinoza De woningbouwvereniging Spinoza heeft besloten van vandaag af geen spreekuur meer te houden op de laatste vrijdag van de maand in verband met het feit, dat dan de bestuursvergadering wordt gehouden. Inplaats van de laatste vrijdag van de maand is als ..spreekuur- dag" tlhans vastgesteld de donderdag daarvóór. SCHOENMAGAZIJN „CINDERELLA'' Belgisch protest maakt indruk op Kennedy President Kennedy heeft de invoering van de verhoogde Amerikaanse invoer rechten op karpetten en glas zestig da gen tot 17 juni opgeschort naar aanlei ding van de Belgische protesten. Ook de Britse tapijtenindustrie komt in het geweer en noemt de verhoging een aanmatigend eenzijdig optreden. OEGSTGEEST Grote opdracht Architect H. Vriend te Amsterdam heeft namens de Nederlandse Buurtver- voermaatsehappij het bouiwen van een busstation aan de Wlbairtsbraat in Am sterdam Zuid onderhands opgedragen aan C. J. Strijk te Oegstgeest voor f 657.850 Beslist het beste schoentje voor jonge voetjes, onze voetholtesteun 25-28 6.95 29-32 7.95 22-24 Het jeugdschoentje, waar ze bijzonder veel plezier van zullen hebben, mooi leder, fantastische kwaliteit 28-31 13.95 32-35 14.95 24-27 Het schoentje waar Uw dochter „wild" op is, geperforeerd leder, gebroken wit de modetint. Ze lopen zo heerlijk tot maat 36 Goed gekleed - als Heer, dan deze prachtschoen in de nieuwe „schaduw" bordeaukleur Een keus maken uit modieuze schoentjes, elegant en coquet, de droom van elke vrouw. Die droom wordt nu werkelijkheid, want... HOOGENBOSCH opent het seizoen met een glorieuze Lente-schoenenshow, die zijn weerga niet heeft. Eigen import uit alle modecentra der wereld. Grote keus uit vele goede merkschoenen als Timtur- Swift- Robinson; en 't is zo prettig winkelen bij HOOGENBOSCH. Onze beroemde Super Basketball 1 fantastische schoen, fors, sterk en veerkrachtig met ventilatie en enkelbescherming Lentesnufjes. I i bijzonder elegant wit I ""vingertip schoentje, eigen import 75 FILIALEN IN NEDERLAND Haarlemmerstraat 131

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15