RUYS -DE DOKTER aan 'i woord Bevolking Nieuw-Guinea blijft bijzonder rustig Overleg cao koopvaardij begint op 29 maart Een ivoord voor vandaag Groningse studenten op bezoek bij Karmelieten Ned. schoolpers zoekt nieuwe wegen s ANDERZIJDS GEREF. OEC. SYNODE Prof. dr. Herman Ridderbot heeft in zijn rubriek in het Gere formeerd weekblad „Van tveek tot week" aandacht besteed aan het artikel van dr. Jack Hoogstra, uit Holland (Michigan), in de Ame rican Calvinistic Fellowship News letter". Dr. Hoogstra, predikant bij Christian Reformed Church, uit zich in dit artikel op een wij ze, die tot nadenken stemt, over de vele kritiek die er op de werk wijze der Geref. Oecum. Synode te Potchefstroom door de genera le synode is uitgebracht. st mee Oec. Synode op 7 aug. 1963 te Grand Rapids zal samenkomen en dat aan het comité van oecumenische en interkerkelijke correspondentie van de Chr. Ref. Church is opge dragen daarvoor de nodige voorbe reidingen te treffen. Hii schetst daarna de bedoeling die bij de instelling van deze Ge rei. Oec. Synodes heeft voorgezeten. Het was speciaal na het einde van de tweede wereldoorlog, dat de behoefte aan meer contact tussen de Gereformeerde kerken in de we reld sterk werd gevoeld, alsmede het gebrek aan een punt van sa menkomst vanwaar men in de ne velige naoorlogse wereld een dui delijk reformatorisch geluid zou kunnen doen horen. Wij hebben echter, aldus dr. Hoogstra. al te spoedig dit morele en spirituele va cuum van na de oorlog vergeten. Wel zijn er op de verschillende Oec. Synodes (te A'dam. Edin burgh en Potchefstroom) belangrij ke onderwerpen behandeld en aan de kerken ter beoordeling voorge legd. Maar langzamerhand zijn er ook problemen in deze samenwer king ontstaan, die de veranderin- Jen van de tijd. waarin wij leven, uidelijk reflecteren. Een zeer praktisch probleem Is. dat' deze Synodes een agendum dienen te hebben, dat vroeg ge noeg bekend is en de moeite waard is. Dr. Hoogstra beschrijft dan de minder bevredigende gang van za ken. zoals die onder ons ook ge kritiseerd is. Het agendum en de rapporten komen te traag binnen, te kort vóór het samenkomen van de Synode. De tussentijd is dan te kort voor een consciëntieuze voor bereiding en degelijke arbeid. Op deze wijze is het ook onmogeliik voor de kerken, nationaal en regio naal. met deze zaak genoegzaam mee te leven. Hoewel deze ziekte niet alleen bij dese internationale organisatie voorkomt, ls het een duidelijk obstakel voor het houden van een bevredigende internationa le Synode. Hoewel dr. Hoogstra deze be- zwaren dus toestemt, heeft hij wel kritiek od de wilze. waarop in on ze Nederlandse Geref. kerken deze samenwerking thans in gebreke wordt gesteld. Hij schrijft dan met zove'e woorden (vertaling van mijl: ..Zeer scherpe kritiek is in dit opzicht gekomen uit de Gerefor meerde kerken in Nederland. Scheme beschuldigingen zijn ge uit. die veel indruk maakten. de had kunnen weerspreken. Maar in het algemeen is de zaak duidelijk: be tere voorbereiding is nodig. Wat door alle kritici echter vergeten is. is het eenvoudige feit: peccavi ik heb gezondigd. Dat de agenda van Potchefstroom zo laat kwam, vond zijn oorzaak daarin, dat aan- Sewezen leden van de verschillen- e commissie* niet met elkander gecorrespondeerd hadden en met hun werk niet op tijd begonnen waren. De oprechtheid van de Ne derlandse kritiek zal moeten blij ken nlt twee dingen: bereidheid om te corresponderen met mede-com missieleden en medewerking te verlenen in het op tijd samenstel len van rapporten. Corresponderen of niet corresponderen kan een moreel probleem worden." Gelukkig aldus eindigt dr. voorstel taris aan te stellen. De Synode van de Chr. Ref. Church benoem de Rev. G. Hoeksema, die iedere poging in het werk stelt om het agendum op tijd te laten verschij- De Geref. Oec. Synode heeft ~~n loyale medewerking, te gemakkelijke kri- dr. Hoogstra. Hoewel ik niet kan of wil onderzoeken waarop de klacht van dr. Hoogstra over de medewerking uit Nederland in bijzonderheden berust, is het wel nodig, dat wij ons van deze dingen rekenschap geven. Het gaat er uiteraard niet om deze of gene (wie?) verwijten te maken of de schuld van de weinige voortgang, die er in dit werk zit, van de ene nationale kerk op de andere af te schuiven. Wat ons in Nederland be treft heb ik intussen niet de indruk dat wij brandschoon zijn. Een van de oorzaken daarvan is dat wij langzamerhand top-zwaar gaan worden. Het aantal commissies, deputaatschappen. deelnemingen etc. etc. vvordt zo groot, dat wij dit bijna niet meer kunnen uitvoe ren met de mensen, aan wie de uitvoering daarvan wordt opgedra gen. De financiële consequenties laat ik nu nog buiten beschouwing. Maar als wij hetgeen wij aanvatten niet goed aanvatten, kunnen wij er beter niet mee beginnen. En óf het reservoir, waaruit wij onze deputaatschappen etc. recruteren. moet belangrijk groter worden, óf wij zullen ons wat moeten gaan behoefte tiek. beperken. Wat de Geref. Oec. Synode ten slotte aangaat, het is duidelijk, dat men in het buitenland de felle kri tiek. die tijdens onze synode is uitgebracht, goed gehoord heeft, maar er niet van overtuigd is. dat wij het onze er aan gedaan heb ben om te voorkomen, dat deze kritiek nodig was. Hetgeen er na tuurlijk niet toe bijdraagt, dat men ons voor deze kritiek bijzonder dankbaar is. Daarom zal er wel licht voor het welslagen van de volgende Oec. Synode onzerzijds een meer positieve bijdrage gele verd moeten worden. Mr. Uffelie sprak in Oegstgeest (Van een onzer medewerkers) In Oegstgeest heeft dezer dagen mr. C. C. W. Uffelie, secretaris- penningmeester van de hervorm de Raad voor de Zending, gespro ken over zijn bezoek aan Nieuw- Guinea, waar hij de overdracht heeft geregeld van de zendings scholen aan de onlangs opgerich te Stichting voor Christelijk On derwijs. Mr. Uffelie keerde vorige week uit Nieuw-Guinea terug. Zijn algemene indruk was dat de inwoners van Hollandia in de gespannen situatie van het moment veel rustiger zijn dan wij hier denken. Voor acute gevaren zijn ze niet bezorgd, omdat ze zich bewust zijn van de enorme afstan den op Nieuw-Guinea. Dit Betekent, volgens mr. Uffelie. niet dat men zich geen zorgen maakt over de toekomst. Al maakt men nog altijd een vijfjarenplan, men neemt toch aan dat er tegen het einde van dit jaar ongetwij feld politieke veranderingen zullen komen. De zendingsmensen rekenen er enigszins op dat ze daarna echter gewoon hun werk zullen kunnen voortzetten. In ieder geval willen ze het werk waar zij aan bezig zijn zo goed mogelijk ver richten opdat het straks zo goed moge lijk afgerond overgedragen kan worden. Scholenbouw Dit jaar zal op Nieuw-Guinea nog voor een bedrag van twee miljoen gulden aan scholen gebouwd worden. Ook van regeringszijde wordt rustig doorgewerkt aan het gebouw voor de Nieuw-Guinea- raad en aan het gebouw voor de justitie. Mr. Uffelie ging ook in op de mogelijk heid die de hervormde zending onlangs geschapen heeft om uit aorg voor hun mensen op Nieuw-Guinea de gezinsleden vast vooruit te sturen naar Nederland. Het blijkt dat de zendingsmensen er helemaal niet voor voelen om dit te doen. Zij redeneren dat een dergelijke maat regel het voor de mannen alleen maar moeilijk zal maken om het op Nieuw- Guinea dan nog lang alleen uit te houden. De overdracht van de zendingsscholen in de nieuwe stichting, waarvan ds. H. J. Teutscher voorzitter is. was een officiële plechtigheid waarbij vijftig gasten aanwezig waren, voor de over grote meerderheid allen blanken. Er waren weinig Papoea's aanwezig, omdat tegelijkertijd een politieke vergadering belegd, die meer belangstelling trok. Advertentie Maagklachten? CHEFAROX i genezend* laag op de maagwand ^£ö&éatuz*^ WOLLEN POLO-PULLI'S x VELE VOORDELEN Ideaal voor ons klimaat. Uzersterk - voor achoo blijft goed ln model. voor alle leeftijden Padvindersleiders op Woudschoten Ongeveer vijftig padvindersleiders uit België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Engeland. Duitsland. Aus tralië, Zweden, Zwitserland en Ne- - cirri,nd lijn mMndafmMdlf ln hrt f >ui' V' rAnr*r.nii«iuini u'n„/i«rhni.i, tm det door d' communisten gesteunde ïn- conferentieoord Woudschoten te Zeist I ternationale jeugdfestival te Helsinki bij- bi jeangekom en voor bet houden v*B wonen. Dit werd in Frankfurt medege deeld door éen lid van het organisatie- De centrale voor zeevarenden ter koopvaardij en visserij (CKV) gaat er mee akkoord op 29 maart besprekingen te voeren met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid over de oplossing van de gerezen moeilijkheden met betrekking tot een herziening van de cao voor de koopvaardij. In een communiqué zegt de C.K.V. dat het in de voorliggende situatie van groot belang kan zijn dat een instantie als de Stichting van de Arbeid kennis zal kunnen nemen van de wezenlijke achtergronden van het geschil dat ont staan is bij de behandeling van de door de C.K.V. op 18 mei 1961 ingediende voorstellen. In verband met de hardnek kigheid waarmee de reders geweigerd hebben over de uitgangspunten van deze voorstellen overleg te plegen, houdt de F ototentoonstelling over Leger des Heils Het Leger des Heils heeft ter gelegei heid van zijn 75-jarig bestaan een fot< tentoonstelling, getiteld Dit is uw Lege samengesteld, welke in ruim 20 plaa sen in het land zal worden gehouden. De expositie omvat een veertigtal grote foto's, die een feeld geven van de ver schillende activiteiten van het jubileren de Leger. Er zijn o.m. foto's van Bert Buurman. Emiel van Moerkerken. Adri Verburg. Viktor Meeussen. Joan der Keuken, Leonard Freed, Egbert Munks. en Henk Busman. Donderdag middag 5 april wordt de expositie in het Tropenmuseum te Amsterdam geopend door dr. E. Diemer. journalist en lec tor in de perswetenschap aan de V.U., in tegenwoordigheid van de territoriaal leider van het Leger des Heils in ons land. commandant W. F. Palstra. De expositie blijft tot en met zondagmid dag 8 april in het Tropenmuseum, en gaat daarna naar het internationaal studentencentrum De Drommedaris in Enkhuizen. Jalimovallei Mr. Uffelie was met diep respect ver vuld voor het werk van de zendingsarts Vriend en de Duitse zendingspredikant ds. Zöllner die in de Jalimovallei hun werk doen. Ongeveer een jaar geleden bezochten zij als eerste blanken deze streek. Met behulp van de primitieve inwoners, die nog steeds leven in het stenen tijdperk, werd daar een landings baan aangelegd, waarvoor men meer dan een kwart miljoen stenen uit dé rivier bedding heeft gehaald om een klein ïs te dempen. Sinds kort kunnen liegtuigen. zij het met welhaast acrobatische toeren, landen. Men is begonnen met het overvliegen in aluminiumplaten voor de bouw van het huis van dokter Vriend. Hoewel dit dus nog lang niet klaar is. woont hij er al drie weken en heeft hij reeds een klein polikliniekje gesticht, waar hij ongeveer 35 mensen per dag behandelt. Reeds is een van de patiënten naar Hollandia overgevlogen om daar geope reerd te worden. De kleding die de ver pleegsters hem daar gegeven hebben, draagt h(j al niet meer, maar trots laat IR) ledereen het litteken zien, dat over bleef na de operatiewond. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Giessen-Rijswijk: J- Voordouw. vic. te Katwijk a. d. Rijn; naar Surhuizum, Fr.: D. W. Koelman te Bantega. Bedankt voor Zwijndrecht-Noord: dr. P. L. Sohram te Wageningen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zeist (vac. J. Koppe): D. van Keulen te Oldehove. Aangenomen naar IJmuiden (4de pred.- pl.>: J. M. v. d. Brink te Ny-Beets. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe-Pekela: W. Steen bergen te Meppel; te Vineland, Ont. Ca nada. Free Ref. Church: A. W. Drechsler te Vlissingen. Bedankt voor Almelo: A. W. Drechsler te Vlissingen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Utrecht: A. Burgerhoorn te Ede; te EdamMonnikendam: W. F. ten Rouwelaar te MiddelburgVlissingen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen naar Klaaswaal: W. Hage te Middelburg. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Drachten (tweede beroep): J. Ketelaar te Hoogezand. Opvoedkundigen in vereniging bijeen Tijdens een te Amersfoort gehouden tweedaagse studie-conferentie is beslo ten tot de oprichting van de Nederland se Vereniging van Opvoedkundigen. De vereniging stelt zich ten doel het onder ling contact tussen de beoefenaren der pedagogiek tot stand te brengen en te bevorderen en wil voorts de weten schappelijke beoefening der pedagogiek, alsook de theoretische en practische vor ming en opleiding van opvoedkundigen bevorderen. De nieuwe vereniging kent een afdeling voor afgestudeerden en een afdeling voor studenten. Voorzitter van de vereniging is drs. E. Velema, adjunct-directeur van het Nutssemina- rium voor Pedagogiek aan de Univer siteit van Amsterdam. In de studiebijeen komst spraken prof. dr. M. J. Lange- veld (Utrecht) en prof. dr. S. Strasser (Nijmegen). Als Jezus geboeid naar Pilatus de stadhouder wordt geleid, vallen Judas ineens de schellen van de ogen. Eerst dan over ziet hij de konsekwenties van zijn daaden zo vertélt Mattheüs hij kreeg berouw. Er is wel eens gesteld, dat Judas de dood van de Heer niet heeft gewild. Wat hij wel wilde was van zijn discipelschap profiteren, en zoveel moge lijk. Hij ging daarin zelfs zo ver, dat hij niet terugdeinsde voor verraad. Misschien nog met het idee, dat het met de veroordeling van Jezus niet zo'n vaart zou lopen. Judas kreeg berouw. Prachtig lijkt dat. Hij brengt de dertig zilverlingen terug naar de opperpriesters en de oudsten en hij sprak: „Ik heb gezondigd, onschuldig bloed verraden!" (Mattheüs 27:4). Wil hij toch nog proberen de Heer te reddenHet antwoord zal hem zeker het dwaze van zijn hoop hebben doen inzien. „Wat gaat ons dat aan?". Daar staat Judas met zijn berouw. Petrus, na de derde verloochening, blikt in de diepste diepte van eigen ellende en weende bitter. Judas blijft bij het berouw, blijft bij zichzelf. En de mens, die bij zichzelf blijft en zich niet overgeeft wat er ook gebeure moge aan Christus, ziet geen oplossing. Petrus gaat door het donker naar het licht. Judas blijft in het donker. Men kent zijn einde. Hij vreselijke daad benam zich het leven. Rooms-katholiek-protestantse ontmoeting Negentien protestantse studen- citeerde en gezongen koorgebed aanwe- ten in de theologie van de Rijks- ",n universiteit van Groningen waren een dezer dagen de gasten van de Karmelieten in het theologicum van de Orde te Merkelbeek. Het onderwerp van gesprek was; ,,De plaats van Maria in Gods heil- bestel". Hoewel dit onderwerp stof te ovei bood voor een vruchtbare gedachten- wisseling. was op deze bijeenkomst niets te bespeuren van de plechtige men op wetenschappelijke congressen pleegt aan te slaan. Inte gendeel, het karakter van de kennisma king was buitengewoon hartelijk. Men lad voldoende aanleiding om elkaar waarderend tegemoet te komen binnen de rooms-katholieke en de reformatori sche denkwereld. De studenten werden de gelegenheid gesteld om bij de bij het gere- C.K.V. er ernstig rekening mee. dat goede diensten hier zullen falen. Het is daarom dat zij in versterkte mate blijft voortgaan met het treffen var alle maatregelen die zij in een conflict situatie dienstig acht, vooral daar uit de talrijke vergaderingen, die in en buiten Nederland met de zeevarenden worden gehouden, blijkt dat de verontwaardiging over de houding der reders met de dag stijgt In dit verband zij vermeld, aldus het communiqué, dat ampel internationaal overleg plaatsvindt over de vraag hoe de, in de I.T.F. georganiseerde, collega's uit alle maritieme landen steun kunnen verlenen aan de naar hun oordeel ge rechtvaardigde verlangens der C.K.V. met betrekking tot de opbouw van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het koopvaardij bedrijf. In buitenland oorshands is dit overleg uitgemond in de stellin? dat de behandeling van Nederlandse schepen in buitenlandse havens niet zal worden ter hand ge nomen Indien: a. de Nederlandse reders bij eventuele werkstaking van Nederlandse zee varenden. zullen pogen hun schepen geheel of gedeeltelijk met vreemde lingen te bemannen. b. de Nederlandse reders zullen pogen zg. vluchthavens voor hun schepen te zoeken, teneinde deze in geval werkstaking bulten Nederland houden. Voor praktische uitvoering van deze stelling zullen verdere besprekingen internationaal verband op korte termijn worden belegd. Op 18 april zal daartoe o.m. een gecombineerde vergadering van vertegenwoordigers van organisaties van zeelieden en havenarbeiders uit de Ver. Staten de Westeuropese maritieme lan den te Londen worden gehouden, besluit het communiqué van de C.K.V. Groei in Amsterdam C.B.S.-cijfers van studenten blijken richt de Stichting Nederlandse Schoolpers Unie, als voortzetting van de vereniging Nederlandse Schoolpers Unie. Door de onvoor zienbaar snelle uitbreiding van het aantal leden sinds de oprich ting der NSU op 9 juli 1958 en het daarmee gepaard gaande vele werk dat door jongeren in vrije tijd werd verricht moest de NSU omzien naar een makkelijker hanteerbare be stuursvorm. Zij denkt die gevon den te hebben in de stichting Toen in oktober 1961 een aantal leden der NSU zich afscheidde en de Benelux Youth Press Federation stichtte, deed de behoefte aan een andere constellatie zich des te sterker gevoelen. De BYPF een gezamenlijk secretariaat van schoolpersorganisaties in België. Neder land en Luxemburg had de mogelijk heid in de statuten de NSU een plaats te geven. Dat is dan ook gebeurd: de NSU is de afdeling Nederland vai Niemöller naar rood festival Helsinki Dr. Martin Niemöller, de omstreden de twee-jaarlijkse conferentie. Het thema van de conferentie die tot en met zaterdag duurt is plicht tegenover God. een onderdeel van de internationale padvindersbelofte. Na een inleidend woord van de bur gemeester van Zeist. mr. A. P. Kort hals Altes, die onder meer wees op het vele. dat de padvinderij kan doen ten behoeve van ae jeugdvorming. werd de conferentie geopend door de bondscom- missans van de vereniging ..De Neder landse padvinders," de heer E. Voikmaars. De belofte is een van de belangnjkate pijlers van het padvinderswerk. aldus de heer Voikmaars. die over de plleht tegenover God zei. dat deze gemakke lijker is gezegd dan gedaan. Daarbij verandert het probleem zowel met de per;oden in bet mensenleven als met da jdperken van het wereldleven, met hun invloeden op het godsdienstig en geeste lijk leven van de men». De heer Voik maars sprak de hoop uit. dat de vruch- onnauwkeurig De Universiteit van Amsterdam heeft ook dit Jaar meer eerstejaars studen ten dan in de voorgaande jaren. Dit blijkt uit een statistiek die wij dezer dagen ontvingen van het Bureau Voor lichting van deze universiteit. Het blijkt dat de getallen die door het Centraal Bureau van Statistiek (C.B.S.) werden verstrekt onnauwkeurig zijn. Het aantal voor het eerst ingeschreven aan deze universiteit was zelfs 18.5 procent ho ger dan het Jaar daarvoor. Dat wil zeg gen dat dit percentage twee maal zo hoog was als het landelijke gemiddel de. Wanneer evenwel geen rekening ge houden wordt met het aantal studenten die zich voor het eerst te Amsterdam lieten inschrijven njaar reeds aan een andere universiteit of hogeschool colle ges hadden gevolgd, blijkt dat vorig jaar oktober 1330 studenten hun studie voor het eerst begonnen, tegen 1236 stu denten een Jaar eerder. In januari van dit jaar is opnieuw een telling verricht, waaruit blijkt dat 1481 studenten voor de cursus zich voor het eerst te Amsterdam lieten inschrijven. Het vorig jaar gaf Hl.dt telling in januari een aantal van dag werden grotendeels besteed aan het 1406 nieuwe eerste-j; hernieuwen van de kennismaking De bedraagt dus onge^ komende degen worden tal van lezingen cijfer van 18 procent heel gehouden en excursies gemaak: Woens- op het totaal aantal nieuw-ingeschreve- dagavond heeft een officiële ontvangst nen en omvat dus ook studenten die plaats door het bestuur van de N.P.V. reeds aan een andere Instelling voor in het Muiderslot. 'hoger onderwijs hebben gestudeerd. comité van het festival. Hij zeide dat Niemöller zal komen als woordvoerder voor groepen jonge christenen, die voornemens zijn naar Helsinki te gaan. Niemöller is geeste lijk hoofd van dc Evangelische Kerk in Hessen en voorzitter van de Duitse Ver- iging voor de Vrede, een links-paci- feitelijke werk doen. en via deze tot het onderwerp van elk padvinderswerk. tot de jongen. Het gaat uiteindelijk om de ze jongen en het gevaar bestaat, dat wij over hem sprekende, hem tenslotte zou- dan vergeten, aldus de heer Voikmaars. De avonduren van deze conferentie- Nederlandse studente wint V.S.-studieprijs De doelstellingen van de NSU kunnen ln het kort worden samengevat: het be vorderen van de schoolpersgedachte door middel van dienstverlening. Hel in de bedoeling een eigen medede lingenorgaan een soort vakblad voot schoolbladredacteuren uit te gaan ge ven. Een blad dat voor de redacteur bij zijn werk van belang kan zijn. De NSU geeft ieder jaar in samen werking met dc N.V. Uitgeven] Nijgh en van Ditmar een bloemlezing uit waarin het beste uit de Nederlandse schoolpers wordt verzameld, (het boek- 10-ers). landelijke persconferen tie» vW. schoolbladredacteuren. voor voorlichting op economisch en technisch gebied, voor uitwisseling met buitenland se schoolbladen en voor intensievere menwerking met het bedrijfsleven. Zo werkt de NSU. nu een stichting met meer dan 200 abonnees, in Benelux band samen met de BYPF en in Euro pees verband met de European School- magazine Association (waarin schoolor ganisaties uit Noorwegen, Denemarken, Duitsland, Zweden en Finland zijn ge organiseerd). Al deze schoolorganisaties trachten op hun terrein de Europese ge dachte tot werkelijkheid te maken en de schoolpers daarin «en «igen olaats te eucharistische viering Advertentie kantoormachines Jaarlijkse conferentie „Contact van Geref." Op 2 en 3 april a.s. hoopt het Con tact van Gereformeerden, werkzaam kerkelijke arbeid en in maatschappelijk werk zijn jaarlijkse conferentie te hou den, op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. Als Conferentie-thema werd gekozen: .Vrijheid en onvrijheid Vrijetijdsbesteding", het vraagstuk van de vrijheid en de normering, var vrijetijdsbesteding, met name t.a.t week-end. Hierbij zal als spreker treden Dr. H. J. van Zuthem. econoom te Arnhem. Eleanor Snouck Hurgronje. dochter ïn de Nederlandse ambassadeur in Zweden, is als eerste geëindigd in de jaarlijkse competitie van de James A. Finnegan Fellowship Foundation. Mej Hurgronje is een vierde jaars studente op het Bryn Mawr College bij Phila delphia. Dank zij de eerste plaats zal zij deze zomer zes maanden .bij het bestuur van de staat Pennsylvania te werkgesteld worden. De foundation, die ter ere van wijlen James A. Finnegan gesticht is door de Democratische Partij de staat Philadelphia, moedigt jonge nsen aan carrière te maken in regering politiek. zig te zijn. Woensdag gaf pater dr. Bruno Bor- chert, professor in de dogmatiek aan het theologicum in Merkelbeek, in recrea- tieverband een korte inleiding over het kloosterleven dat in de Rooms-Katho- lieke Kerk zo rijk geschakeerd is, over de geloften waarin alle kloosterlingen overeenkomen, en over de bijzondere roeping van de Orde der Karmelieten in de Kerk. Donderdagmorgen was het woord aan dr. A. J. Visser, lector aan de universi- Groningen die een uiteenzetting de ..Mariologie in de oud-ker kelijke hymnen, m het bijzonder van de °osterse Kerk". In de middag gaf prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker, hoogleraar aan dezelfde universiteit, een bewogen college over ..Mariologie in de reformatorische be lijdenis". Na zijn betoog ontwikkelde zich een pittige en hier en daar felle discussie waarin de fundamentele ver schilpunten tussen het denken van de Reformatie en de roomse leer over Maria duidelijk naar voren kwamen. De principiële gronden waarop ook de persoonlijke gesprekken en debatten zich bewogen ontnamen echter aan het verdere samen zijn niet de typische sfeer van studentikose gezelligheid. Vrijdagmorgen hield pater drs. Vale rius Hoppenbrouwers, eveneens hoogle raar in de dogmatiek aan het Merkel- beekse theologicum. een referaat over „Het beeld van Maria in de oudste pre diking en de huidige stand van de rooms-katholieke mariologie". Ook na deze inleiding ontstond een debat waar in zowel de gasten als hun gastheren terdege van zich deden horen. Ontmoeting in de avond, door J. H. Wallis. Vertaling Johan van Nieuwen- huizen. Uitgave N.V. W. van Hoeve, 's-Gravenhage. Die in het donkerroman uit de Amsterdamse onderwereld, door Jan Campert. In serie Ooievaars. Uitgave Bert Bakker/Daamen N.V., Den Haag. Wijsgerig perspectief op maatschap pij en wetenschap, 2de jaargang, maart 1962. Meulenhoff, Amsterdam. De Nicolaieten. over de gang van zaken in de Gereformeerde Kerken, door J. la Roy. Uitgave Labore etCon- stantia, Rotterdam. Ds. H. Binee in Baarn overleden Zondag is in Baarn overleden ds. H. C. Binee, de nestor van de Christe- lijke-gereformeerde predikanten in Ne derland. Ds. Binee zou gisteren 89 jaar zijn geworden. Hij werd 26 maart 1873 in Gouda geboren en studeerde aan de Theologische School der Christelijke Ge reformeerde Kerken. In 1907 werd hij predikant te Zaandam. Hij diende voorts de kerken van Groningen en Murmer- woude (gem. Dantumadeel) en kwam in 1927 opnieuw naar Zaandam. Deze gemeente heeft hij nog zestien jaar ge diend. Op 3 april 1943 ging hij met emeritaat en vestigde zich in Baarn. De begrafenis zal plaatsvinden in Zaandam na een rouwdienst op donder dagmiddag in het Luthers rusthuis te De heer A. de J. te R. wil wet meer weten over gordelroos, aangezien zijn vrouw hier aan lijdt. Gordelroos of herpes zoster is een acute ont steking, die soms met koorts gepaard kan gaan, van een zenuwknoop gelegen by het ruggemerg. De ontsteking wordt veroorzaakt door een virus (klein soort bacterie). Dit virus heeft veel weg van het virus, dat'de waterpokken veroorzaakt. Er zijn artsen, die menen, dat kinderen-met waterpokken bij volwassenen gordelroos kunnen veroorzaken en omgekeerd, maar dit is niet zeker. De ziekte uit zich door uitbarstingen van ver schillende elkaar in enkele dagen opvolgende groepjes van blaasjes op een wat rood geworden huid. Het eigenaardige is. dat de plekken altijd maar op één lichaamshelft voorkomen en wel in gordels. Vandaar de naam. Deze gordels treden meestal op de rug en borst op, maar ook gezichts helften kunnen by de ziekte betrokken zijn. De plekken zijn zeer pijnlijk en kunnen dit maanden blyven, terwijl de huidaandoening meestal vrij snel weer verdwijnt, nadat de blaasjes ingedroogd en de korstjes afgevallen zijn. Bij oudere mensen blijkt er nog wel eens een andere ziekte aanwezig te zijn, waarbij de gordel- De behandeling is hoofdzakelijk plaatselijk. Blaasjes moeten niet geopend worden en droog gepoederd zijn. Wanneer de pijnen hevig zijn komen bepaalde injecties in aanmerking. Mevrouw J. K.-S. te R.: „Ik ben 71 jaar en lijd al enige jaren aan slijtage van mijn knie gewrichten. Wat ls daar het best aan te doen?" Iedereen begint na zijn twintigste jaar te „slij ten", maar bij de meesten duurt het nog wel tweemaal zolang, voordat zij daar daadwerkelijk last van krijgen. Bovendien is het dan nog zó, dat zwaardere mensen en mensen, die veel lopen en staan, daar meer en meer last van krijgen. De klachten concentreren zich voornamelijk op de knieën, heupen en rug. De gewrichten worden pijnlijk, vooral by gebruik, maar ook wel in rust. De knieën worden dikker en zijn minder goed te buigen. Er kunnen uiteindelijk ook misvormingen optreden. Wanneer we zo'n gewricht van binnen zouden kunnen bekijken, dan zouden we op ver schillende plaatsen beenhaakjes zien ontstaan, die door hun druk op de omgeving de pijn veroor zaken. Ook elders in het gewricht kunnen ver kalkingen optreden, waardoor de functies van het gewricht achteruit gaat. De behandeling moet bestaan uit warmte en oefenen zonder het gewricht te belasten, terwijl bestralingen veelal goede resultaten kunnen geven. Uiteraard moet men ernaar streven het gewicht zo laag mogelijk te houden. Mejuffrouw A. D. O.: „Ik ben 1.80 leng en ik ben beng. dat ik nog langer word. Mijn leeftijd Is 17 Jsar. Ik las over de Japanse reus van 2.25 meter, die door een hersenoperatie geremd werd In verdere groei. Ik schrijf voor het te laat is." Het ziet ernaar uit, dat u nu wel niet veel langer zal worden. De lengtegroei is een erfelijke aangelegenheid. Hebt u ook lange ouders? Voor een operatie komt u niet in aanmerking. Er be staat wel een mogelijkheid, dat u wat breder wordt, aangezien breder worden niet zo zeer van de leeftijd afhankelijk is. Daaraan kunt u overi gens met een calorie-arm diëet wel paal en perk stellen. De heer J. V. te S.: „Steeds als er griep heerst, krijg 'k het ook. en kost het mU weer enige dagen bedrust. Dat is zo wel enige malen per Jaar." Het is duidelijk, dat u een geringe weerstand hebt tegen verkoudheidsinfecties. Want al spreken we vaak van „griep", eigenlijk hebben we bij u meer te maken met verkoudheden. Griep in de engere zin van het woord (of influenza) komt na melijk als epidemie voor. en zeker niet jaarlijks. Momenteel heerst er wel een lichte griepepidemie. Het is bij u zaak, dat u waakt tegen elke vorm van snelle afkoeling van uw lichaam en tocht. Om uw weerstand zo hoog mogelijk te houden zijn kuurtjes met vitamine C enige dagen (in hoge dosis) wel aan te bevelen. Het gebruik van desinfecterende tabletten, wanneer u in men senmenigten verkeert, kan ook zinvol zijn. Ten slotte bestaat er een mogelijkheid u te laten inspuiten met een influenzavaccin. Aangezien er echter zeer vele typen influenzavirus zijn, blijft het de vraag, of u met deze injecties het juiste type toegediend krijgt, ondanks het feit, dat het vaccin afgestemd is op de in de wereld heersende

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2