Vakantie U KUNT ALLE KANTEN UIT Maar.... mijd de eenentwintigste juli ALS DE BENZINE DEUR IS UW KRANT WIJST U DE WEG Complete reizen, routes en documenten weten wilt AUes wat U Naar de bergen Kamperen Een Watersporten Stedenbezoek Anders dan anderen want dat wordt de dag van de vakantie-explosie A LS u in staat bent, zelf de da- ta van uw kostbare en kos telijke vakantieweken te kie zen, blijf dan verre van de 21ste juli. Want op deze, naar wij hopen, zonnige za terdag zal een vakantie-lawine zich uitstorten over ons goede vaderland. Het is zeker geen onvoorzichtige voorspelling te beweren, dat op die „fatale za terdag een ware volksverhui zing binnen en over de Neder landse grenzen zal plaats grij pen. Want op 21 juli gaan vele bedrijfstakken aan hun vakan tieperiode beginnen, de scholen worden gesloten en ook de be woners van het Rijnland en an dere Duitse Bondsstaten zullen zich naar onze gewesten spoe den om „auf Erholung" te gaan. Vakantie- en toerisme- experts trekken bedenkelijke gezichten, zodra zij die zater dag 21 juli noemen. „Het zal drukker worden dan het ooit te voren is geweest," verklaren zij. Treinen, wegen, kampeerterrei nen, pensions, hotels, de stranden, alles zal overvol zijn en met de belangstelling zullen ook overal de prijzen stijgen. Dus: wie nog kan. zal er goed aan doen zijn vakantie te verschuiven naar het voorseizoen of het naseizoen. De gene. die voor 21 juli—21 augus tus nog niet heeft gereserveerd zal vrijwel overal vergeefs zoeken naar het bordje Kamers te huur" (als hij Nederlander is) en zelfs het „Zimmer frei" zal tus sen genoemde data nergens te vinden zijn.... De scholen Nu met de stijging van de wel vaart ook het vakantie-houden ge lukkig voor steeds meer mensen bereikbaar is geworden, wordt het woord ..vakantie-spreiding" iede re zomer een heter hangijzer worden. Er zijn allerlei pogingen gedaan om niet geheel Nederland en de ..ommelanden" tegelijk van de vrije week of weken te doen genieten, maar door de handha- eind juli en de maand augustus, is er van die spreiding maar heel weinig terecht gekomen. Eigenlijk is het maar een bar vreemde zaak met die vastge- wortelde traditie om juist in de ze periode met alle geweld vakan tie te willen houden. De meteoro logen van De Bilt hebben vast gesteld. dat in augustus de regen het doorgaans wint van de zon neschijn. Bovendien zijn de da gen al weer heel wat korter en daar komt nog bij, dat de prij zen in dit hoog seizoen 25-100 pet. hoger zijn dan er voor en er na. Maar de meeste ouders willen terecht hun kinderen van de va- 1 antie laten meeprofiteren en daarom zijn zij wel gedwongen in de tijd dat de scholen vrij-af hebben, te gaan. De „Stichting Recreatie" en andere instanties doen verwoede pogingen om het allemaal anders en gespreider te maken en zelfs wordt voor een wettelijke rege ling gepleit. Hoe het zij: eind Juli en de maand augustus worden vol, vol ler. volst! Toch klinkt dit alles misschien somberder (terwijl het toch zo'n vrolijk onderwerp is) dan het be- ioeft te zijn. want Iedere vakan tieganger luiert of jakkert al ïaar zijn geaardheid. Gewoon thuisblijven is voor de één het summum en daarbij be hoeven financiële redenen heus alet altijd een rol te spelen. Maar deze groep kunnen we hier buiten beschouwing laten. Zij gaan gewoon niet. En die miljoenen anderen, die wel de koffers pakken en vertrek ken? Welke mogelijkheden heb ben zij? U weet het antwoord '.elf al: Legio. De keus is moei lijk en wordt nog moeilijker door de verlokkelijke aanbiedingen, zowel voor binnen- als buiten- In de komende weken gaan wij ;en (willekeurigei keus doen uit die talloze mogelijkheden We nebben kunnen kiezen en we zijn (zoals iedere vakantieganger in spe, die zich op zijn vakantie 1962 oriënteert) tot de slotsom gekomen, dat er te veel is om illes op te noemen. Achtereenvolgens worden op on ze speciale vakantie-pagina's deze onderwerpen van onze (en naar wij hopen ook Uw) keuze belicht U krijgt tips. nuttige wenken, een lezenswaardig verhaal, en velerlei inlichtingen, die u kunnen helpen bij de voorbereiding van de va kantie 1962. die. wij herhalen dit. in het voor- en naseizoen heel wat prettiger en... goedkoper zal uitvallen dan in die ene drukke maand van eind juli tot achterin augustus De onderwerpen Die extra pagina's van onze krant zullen dan gaan over: Vakantie aan het strand, in het vaderland en misschien ook elders. De zonnige zuidkust van Frankrijk, Italië of Spanje. De vreugde van het zorgeloos toeven in bos en hei. De bergen van Zwitserland en Oostenrijk, die voor de laaglander nog altijd zo boel end zijn. Het kamperen, dat meer en meer in trek komt. zowel bin nen- als buitenslands. De dagtochten naar steden en gebieden, die bezienswaar digheden bij uitstek zijn. Het watertoerisme, dat be dreven kan worden op onze eigen meren, rivieren en plas- -K- Het bezoeken van steden, met cultuur, musea e.d. als voor naamste reisdoel. En dan ten slotte de meer exotische (en ook duurdere) reizen, die de laatste jaren ve le vakantiegangers naar ver re streken voeren. En dan volgt, als de keus een maal bepaald is, natuurlijk de be langrijkste vraag: Wat gaat dit al lemaal .kosten? Dat is heel betrekkelijk. Want daarvoor dient men voor zichzelf uit te maken, wat geëist wordt. Het is vanzelfsprekend, dat iemand, die met de wandelschoe nen aan en de rugzak bollend op de schouderbladen, van jeugdher berg naar jeugdherberg trekt, heel wat goedkoper zal leven dan de man. die in hetzelfde gebied een privé-reis maakt per auto, met nachtverblijf in een goed, zelfs luxe, hotel. Wie met reisvereni- ging of reisbureau gaat. zal min der geld behoeven neer te tellen, dan de man, die precies dezelfde Prijz en Wie niet7 Wie wet? Hoe? De streek of het land, waarop de keuze is gevallen voor de vakantie 1962, zal doorgaans al maanden van tevoren het onderwerp van gesprek en gedachten zijn. De meeste landen van Europa hebben in Nederland hun verkeersbureau, dat er op uit is de toerist zoveel mogelijk (gratis) inlichtingen te verschaffen, via kaarten, folders, boekjes, enz. Die ver keersbureaus willen iedere serieuze vakantieganger met raad en daad terzijde staan. Hieronder volgen hun adressen. (Tus sen haakjes: het verdient wel aanbeveling de landstreek te noemen, waar u heen wilt,* want dan ontvangt u een meer locale Informatie over die gebieden) België: Belgisch Vericeersbureau, Leidseplein 7. Amsterdam C. Denemarken: Deense Toeristenorganisatie. Joh. Geradtsweg 58. Hilversum. Duitsland: Duits Reisinformatiebureau. Postbus 1215 (voor per soonlijk bezoek Spui 24), Amsterdam C. Finland: D. Burger en Zoon. Westerstraat 7. Rotterdam Frankrijk: Nationaal Frans Verkeersbureau, Noordeinde 138. Den Haag en Franse Toeristenservice (Spoorwegen), Rokin 128, Amsterdam C. Griekenland: Office du Tourisme Hellénique, 62, Keizerinnelaan. Brussel (België). Groot-Britannië: British Travel Office. Leidseplein 29, Amster dam C. Ierland: Israëlisch Toeristenbureau, Joh Vermeerstraat 26. Amsterdam Z. Italië: Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Rokin 52, Amster dam C. Joegoslavië: Joegoslavisch Toeristenbureau, Singel 440, Amster dam C. Luxemburg: Luxemburgse Toeristenorganisatie. Kleverparkweg 44, Haarlem. Noorwegen: D. Burger en Zoon. Westerstraat 7. Rotterdam. Oostenrijk: Oostenrijks Toeristenverkeersbureau, Rokin 16, Am sterdam C. Portugal: Bureau du Tourisme de Portugal. 22 Ravensteinstraat, Brussel (België). Spanje: Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 88a, Den Haag. Zweden: Zweedse Toeristenorganisatie, Rozenburglaan 98. Rot terdam. Zwitserland: Nationaal Zwitsers Veerkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam C. Om voor wat het buitenland be treft, slechts een paar „buiten plaatsen" te noemen, die wij von den in advertenties en prospectus- Men kan, als men naar het Ita liaanse Garda-meer wil, voor tien dagen f 173 neertellen, maar ook 135, of 209, of 150. of 237. Voor tien dagen Oostenrijk von den we prijzen van 129. maar eveneens van 393 en van 216. Dit alles voor reizen per tou ringcar in groepsverband. Die twee voorbeelden tonen overduidelijk aan, hoe moeilijk en hoe willekeurig het is prijzen te gaan noemen. Het hangt af van uw financiële mogelijkheden, van uw eisen, van de manier waarop (touringcar, eigen auto, trein, vliegtuig, kamperen, enz.) hoe duur het gaat worden. Het ene land is nu eenmaal duurder dan het andere en de prijzen verschil len van streek tot streek en van week tot week. En zo is het met het binnenland evenzo: het ene ho telrietje) rekent 10 per dag met volledig pension, het andere veer tig gulden. Dan is er steeds weer het seizoenverschil. Maar iedere relsverenlgbig, toe ristenorganisatie of reisbureau zal u daar allemaal graag nader over Inlichten, zodra u de keus voor 1962 hebt gemaakt. Hoeveel Nederlanders gaan er niet met vakantie? Hoeveel wel? Hoe! Uit het laatste onderzoek, dat het C.B.S. naar de vakantiebesteding van de Neder landse bevolking lieeft ingesteld, kunnen de volgende voorlopige conclusies worden getrokken (de cijfers betreffen 1960): 12 pet. van de Nederlanders in cij fers uitgedrnkt 1.362.000 mensen had in 't geheel geen vakantie. 43 pet. (4.917.000 mensen) had wel vakan tie, doch bracht deze door in de woonplaats. Bijna de helft van deze groep maakte overi gens geen uitstapjes. 45 pet. (5.178.000 mensen) verbleef twee of meer dagen met vakantie bulten de woonplaats. Een vierde deel hiervan (bij na 1.300.000 mensen) trok naar het buiten land. Duitsland trok met een half miljoen de meeste Nederlandse bezoekers. Wat het binnenlandse vakantieverkeer be treft: een kwart deel, of wel een klein mil joen richtte zich op de badplaatsen. Een zelfde percentage trokken de toeristenge bieden in het centrum en in het oosten van het land Een zesde deel. of wel een kleine 650.000 verbleef in de zuidelijke pro vincies. Het bezoek van de Nederlandse vakan tiegangers aan de badplaatsen, de zuidelij ke provincies en de watersportgebieden is van 1954 tot 1960 relatief 't sterkst toegeno men. Dat aan de Achterhoek en Twente en 6 aan de grote steden is sinds 1947 relatief 9 regelmatig teruggelopen. Van de Nederlandse vakantiegangers logeerde 41 pet. bij familie of kennissen (in 1954 53 pet en in 1947 58 pet.); 26 pet. kampeerde op deze of gene wijze (in 1954 16 pet. en in 1947 15 pet.); 14 pet. verbleef in een hotel: (in 1954 12% en in 1947 5%); 6 pet. zocht een pension op (in 1954 ook 6 pet. en in 1947 8 pet 6 pet. deed het met een gehuurd huis, of met kamers bij particulieren zonder pension (in 1954 eveneons 6 pet. en in 1947 3 pet.); 2 pet. huurde een boot (in 1954 en in 1947 hetzelfde percentage): 1 pet. maakte jeugdherbergtochten (in 1954 ook 1 pet. en in 1947 2 pet.): de rest <4 pet.» vond andere bestemmingen. De Waddeneilanden, de badplaatsen in Zeeland en de buitenlandse vakantiecentra (exclusief Duitsland. België en Luxemburg» trokken in sterkere mate mensen met inkomens boven tienduizend gulden dan de overige toeristengebieden Bovendien werd deze groep, relatief gezien, meer aangetroffen in hotels, pensions, zomerhuisjes, tenten, boten en caravans dan in andere logiesvormen. Dc lagere inkomensgroepen waren relatief sterker vertegenwoordigd op de kampeerterreinen, in de forensenkampen en in de vakantie-oorden. Huizen ruil kwam in deze hele categorie vrij veel voor. evenals logeer partijen bij familie of kennissen. Voor wie het niet allemaal zelf wil uitkienen: Als de benzine duur is in het land, waar u naar toe wilt gaan, be tekent dit, voor auto mobilisten althans, een extra belasting van de portemonnaie. In be paalde landen wordt echter aan toeristen reductie op de benzine prijs verleend. Voor het seizoen 1962 Is Frankrijk zo vriende lijk geweest, maar ook Italië. Joegoslavië en Tsjechoslowakije. Beginnen we met Frankrijk. Elke toerist, die langer dan drie dagen daar verblijft, kan benzine-reductie- cheques kopen tot een maximum van 25 stuks (een cheque is tien nieu we franc waard, doch in plaats van 7.34 betaalt men er 5.85 voor; de pomp gemaakt). Na acht dagen te hebben rondge toerd. zijn bij de ban ken in de grotere. Fran se steden weer 25 che ques verkrijgbaar, zij 't tegen buitenlands geld, terwijl per jaar per mo torvoertuig niet meer dan 50 cheques mogen worden gekocht. De eer ste hoeveelheid cheques moet worden aange vraagd bij de ANWB- kantoren of de banken, tegen overlegging van de geldige ..groene kaart" i internationaal WA-ver- zekeringsbewijs). Over gehouden cheques kun nen uitsluitend wor den ingewisseld bij dc instantie, waar ze zijn gekocht, hoewel de even tueel in Frankrijk ge kochte cheques bij elke willekeurige bank in de departementshoofd steden en in de toeristi sche centra inwisselbaar zijn. Voor Italië is een Car ta Carburante e Turisti- ca (CCT) met benzine- reductiebonnen ver krijgbaar. en wel bij de ANWB-kantorcn, of de Amsterdamsche en Twentsche bank tegen overlegging van een gel dig paspoort of identi teitskaart. Bij eerste af gifte in Nederland mo gen voor een personen wagen tot vijftien dagen bonnen worden verstrekt met een dagmaximum van 15 liter (voor klei nere voertuigen gelden lagere tarieven». Voor gewone benzine wordt 0 44 per liter betaald: voor super benzine 0 49 per liter. Pas bij een verblijf van meer dan 45 dagen wordt een tweede CCT met de zelf de maxima verstrekt, waarvoor men zich moet wenden tot een ACI- niet door dc douane af gestempelde CCT's niet door de pomphouders mogen worden aangeno men! Overgehouden bon nen dienen te worden in gewisseld bij een ACI- ENIT-kantoor. dat in el ke plaats van enige toe ristische betekenis, zo mede bij de voornaam ste grensovergangen, te vinden is. Bij de ANWB-kantoren zijn voor Joegosla vië reductie-benzine bonnen verkrijgbaar, waarop bij zgn. Jugo- petroldepots benzine met een octaangetal van 74 kan worden gekocht. Wenst men benzine met een nog hoger octaange tal. dan moet het ver schil in prijs bij de pomphouder worden bij- betaald. Hoewel er geen nen i circa 0.35 per li ter, afhankelijk van de koers van de dinar) te kopen. Ongebruikte bon nen worden uiterlijk drie maanden na afgifte door dc ANWB teruggenomen. Voor Tsjechoslowaki zijn voor alle soorten motorvoertuigen benzi nebonnen of bonnen voor dieselolie (zgn. Tuzex- coupons) verkrijgbaar bij het hoofdkantoor van dc ANWB in Den Haag Voor' de benzinebonnen wordt 5.30 per coupon van tien liter betaald. Er zijn geen maxima en het octaangetal. dat wordt gegarandeerd, is 84 Voor overgehouden coupons kunnen bij de Tuzex-kantoren ge schenkbonnen worden verkregen. Verzilvering is mogelijk bij de Zuv- nostenska Bank in Praag en. tot uiterlijk 1 de cember, bij het hoofd kantoor van dc ANWB We weten het wel: wc kun nen het ons in onze vakantie reuze gemakkelijk maken. Als we een reisbureau binnenstap pen liefst natuurlijk één met goede naam, want gedupeerd willen we toch beslist niet wor den kunnen we op het ge bied van routes en bestem mingen bi binnen- en buiten land te kust en te keur tewerk gaan. Zelfwerkzaamheid wordt er niet verwacht. Alles, tot de maaltijden toe, kan tot in de puntjes worden geregeld. Het zelfde geldt uiteraard voor de reisverenigingen. Ook daar dikke boeken met moge lijkheden, met „tussentypen" zelfs voor de liefhebber van een beetje meer vrijheid. Hier zijn de adressen van de reisverenigingen. die in Neder land naam hebben gemaakt, en jaarlijks tienduizenden mensen naar tientallen bestemmingen begeleiden: Nederlandse Chris telijke Reis-Vereniging, Wete. ringkade 22a, 's Gravenhage. Nederlandse Reis Vereniging, Zeestraat 98104, 's Gravenha ge. Er zijn uiteraard ook hele volksstammen, die er niet aan denken in reisverenigingsver- band hun vakantie door te brengen. De motieven kunnen velerlei zijn gezinssamenstel ling, het bezit van een auto, in dividualisme etc. maar hoe dan ook, men zal dan toch zelf de nodige voorbereidingen die nen te treffen Als bemiddelingsorgaan voor het verkrijgen van reisdocumen ten en informatie op elk toeris tisch gebied is de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond ANWB de eerst le noemen in stantie. Qua service en dienst betoon kan deze allround ver keersbord door geen zusterorga nisatie in het buitenland wor den geslagen. Dit althans n de mening van elke vreemde ling, die het genoegen heeft ge smaakt zich door de ANWB te laten verzorgen. Het hoofdkantoor van de ANWB is op het adres Wasse- naarseweg 220 (Postbus 2200!) gevestigd. In Amsterdam en Den Haag zijn twee bijkanto ren, in Arnhem, Breda. Eind hoven. Enschede, Groningen. Haarlem, Maastricht. Rotter dam en Utrecht is er één. WE kunnen met onze vakantie alle kanten uit. Niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk. Er liggen immers oneindige aties en mogelijkheden tussen de jeugd herberg en de luxe hotel-suite, tussen de dubbeldeks-kampeertent voor twee personen en de droom-bungalow, tussen de wandel schoenen en de acht-cylinder Amerikaan. En en al die uitersten vindt de Nederlander de vakantie van zijn gading. Op eigen gele genheid, of met de hulp van reisvereniging of reisbureau. Wordt het een verblijf in het binnenland of gaan we de grens over De instelling van de vakantiegangers speelt daarbij een rol van betekenis en zijn porte- inee niet minder. Daarom is het een bijzonder moeilijke opgave om in één' of meer pagina's het gehele terrein van het fenomeen „Vakantie" te overzien, leder verlangt naar die paar dagen of paar weken vrijheid en anders zijn en anders doen, en allemaal hopen we op goed weer. We zoeken de zon, de rust, het lawaai, het water, het zand en we vinden niet altijd, wat we in die kostbare vakantiedagen hebben gezocht. In de komende weken zullen we trachten u enige mogelijkheden te schetsen voor „de viering" van uw vakantie 1962, in binnen- en buitenland. We zullen proberen u in ongeveer tien pagina's al iets te geven van die zonnige stemming, die juist de vakantie tot een feest kan maken. Die tien extra-bladzijden van onze krant zullen in de komende maanden regel matig verschijnen en de redactieleden, die aan de samenstelling meewerken, doen hun uiterste best om uit de zee van mogelijkheden juist die te kiezen, waarvan mag worden verwacht, dat zij de lezerskring het meest interesseren. Vandaag publiceren wij het begin: een samenvatting van de kanten, die u met uw vakantie uit kunt Naar het Zuiden Naar bos en hei Naar het strand

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9