Komende verkiezingen ten onrechte het stiefkind J. P. van der BLOM Uw reserves deskundig belegd: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 C.H.U.-voorzitter Beernink gaf voorlichting Over N.-Guinea: Vooral geen prestigekwestie Leidse christenvrouwen over de wereld van het dove kind Bij elke ModeshowReceptie en Feestelijke Gelegenheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 24 MAART 1962 Pf een even instructief en verhelderend als openhartig betoog heeft de voorzitter van de Chr.-Historische Unie, mr. H. J. K. Beernink, gister avond in het wijkgebouw Levendaal een vrij groot aantal leden van d( Unie ingelicht over de betekenis van de verkiezingen van 28 maart en over allerhande politieke problemen van dit ogenblik. Vooral bij zijn beant woording van een negental vragen bleek de Unie-voorzitter bereid te zijn, diep op enkele netelige kwesties, zoals Nieuw-Guinea en het samenspel tussen kabinet en volksvertegenwoordiging, in te gaan. Allereerst dan dc komende verkiezin gen voor de provinciale staten, die wel het stiefkind onder de verkiezingen wor den genoemd. En toch ten onrechte Hun leden kiezen de leden van de Eerste Kamer. En één zetel meer of min der in de Staten kan ook één zetel meer of minder in de Eerste Kamer betekenen. De heer Beernink maakte zijn toehoor ders duidelijk, dat het lot van één zetel in de Kamer afhangt van de uitslag van dc komende verkiezingen. De heer Kra nenburg te Rotterdam is namelijk bij loting in de Eerste Kamer gekomen; er moest worden geloot tussen een lid van de S.G.P. en de Unie-kandidaat. Deze zetel is dus nogal labiel. Daar komt nog bij. dat het aantal Zuidhollandse Statenleden van 82 op S3 wordt gebracht. Als dat in 1958 al het geval zou zijn geweest, was deze zetel ook aan de C.H.U, toegewezen. ..We i ten dus ernstig trachten, deze zetel bin nen te halen", zo wekte de heer Beernink /ijn gehoor op. Taak wordt steeds groter De staten kiezen ook de leden van het college van Ged. Staten. Ged. Staten dragen zorg voor een goede gang van zaken in de provincie. Zij benoemen dc provinciale ambtenaren, oefenen toezicht uit op de gemeentebesturen en de water schappen en treden ook op als rechter lijke instatie. Men kan bij G.S. in beroeo gaan tegen bestluiten op gemeentelijk De taak van de provinciale staten is geleidelijk uitgebreid. Hun zorg strekt zich onder meer uit over de volksgezond heid. de subsidies, de elektriciteitsvoor- -iening, de drinkwaterleiding, de re creatie en nu ook het toezicht op de be jaardentehuizen. De heer Beernink meende, dat deze taak nog meer zal toe- De Unie-voorzitter besprak ook de politiek in wijder verband, omdat velen de provinciale verkiezingen tevens zien als een graadmeter voor de politieke verhoudingen ln ons land. De stem wordt uitgebracht mede in overeenstemming met de houding die men tegenover het kabinet Dc Quay heeft Erfenis aangepakt Het begin van het optreden van dit kabinet vond de heer Beernink aarzelend. Wel verklaarbaar, want verscheidene ministers stonden wat vreemd tegenover de gang van zaken in Den Haag en voor de minister-president zelf. die commis saris van de Koningin in het rustige Noordbrabant was geweest, was de over gang naar het „woelige" Den Haag wel heel groot. De heer Beernink prees het echter In het kabinet, dat hel de erfenis van vo rige kabinetten, soals het totovrsagstnk. de kinderbijslagregeling en de Nleuw- Gulnea-kwestle, positief wist aan te pak ken. Bovendien Is ln deze jaren doelbe wust gestreefd In de richting van een welvaartspolltiek. De chr.-historische minister De Pous heeft ln het algemene welvaartsbeleid een kraebtlg aandeel gehad. De prtjsen bleven stabiel en daar tegenover werden vorderingen gemaakt ten aanzien van de loonsverhogingen, de verhoging van de A.O.W., de belasting verlaging en de opvoering van de inva- lldlteitsrente. Het splraalbeleid van loonsverhogingen gevolgd door prijsver hogingen en dan weer door loonsver hogingen werd doorbroken. De Unie-voorzitter wilde niet verhelen, dat er nog reële wensen zijn. Er zijn nog steeds lonen van minder dan vijftig gulden per week. Daarnaast is er dc plicht om te streven naar hulp voor onderontwikkelde gebieden; het geldt hier een christelijke plicht maar het po litieke motief behoeft er niet aan te ontbreken; het communisme doet een greep naar deze landen. Een groot deel van de wereldbevolking lijdt inderdaad dagelijks honger. Mr. Beernink had ook waardering voor het Europese beleid van het kabinet Hij dacht speciaal aan de EE G De pessi misten die repercussies vreesden op het gebied van de landbouw en van de tex tiel- en metaalnijverheid hebben ongelijk gekregen. De afzetgebieden werden gro ter en de uitvoer is ln alle genoemde sectoren gestegen- De inleider sprak zich uit vóór het Landbouwschap. Er kleven weliswaar bezwaren aan dergelijke regelingen maar het buitenland benijdt ons er toch wel Aankoop Morssingel 6 De gemeente heeft het woonhuis Mors singel 6 aangekocht B. en W achten de prijs van f 33.000 voor dit ontruimde en vrij van huur aan de gemeente te leve ren pand aannemelijk Het bezit is voor de gemeente van belang in verband met de uitvoering van het wederopbouwplan „Stationsplein en omgeving". Leidse veemarkt Dinsdag van 12.30 tot 12.30 uur ls er een radlo-uitaending van de rijksvoor lichtingsdienst. waarin de Leidse vee markt en dc op 8 april te houden paa»- veetentoonstclling worden besproken. eens om; de landbouw in Nederland kan in ieder geval als een gesloten front met de regering spreken. En de heffingen zijn niet van dien aard. dat men ze nii kan betalen Woningbouwbeleid wel eens eenzijdig Mei hel woningbouwbeleid toonde de heer Beernink zich niet erg gelukkig. Het is wel eens eenzijdig gericht en te weinig sociaal. Het merendeel van de woning zoekenden ls nu eenmaal aangewezen op een woningwetwoning. De vrije bouv moet wel een behoorlijke kans hebbei (de staatsvrije sfeer moet als het kan groter worden) maar de wonlngwetbouw zal toch voorlopig de eerste plaats moe ten blijven innemen. Spreker had de indruk, dat de afrem ming van de vrije bouw niet ln voldoen de mate is geschied. Er is ook van chr.-historische zijde in de Kamer voor een overheveling van de vrije sector naar die van de wonins- wetbouw gepleit maar de minister was niet bereid daaraan tegemoet te komen „Wij zullen een wat soepeler woninz- beleid moeten gaan voeren", zo meende mr Beernink In het slot van zijn verhandeling be sprak hU summier nog de debatten in de Kamer over de ambtenarensalarissen en de pensioenen. Bevrediging hebben deze niet gegeven. Maar wij konden niet riskeren, dat het kabinet zou heengaan, zo verklaarde de Unie-voorzitter. Er zijn in dit tijdsbestek zeer belangrijke dingen Sprekend over de Unie verblijdde de voorzitter zich over de zekere opbloei die zich in allerlei activiteiten duidelijk aftekent. „Elk lid heeft vooral in deze dagen tot taak, enige belangstelling voor onze beginselen te wekken bij anderen. Er kleven ook aart onze partij heus we! fouten, maar wij moeten de grote lijn betrachten. Het gaat om de doorklinking van het beginsel in tal van zaken". Nieuw-Guineade wereld tegen ons De vragen die men de heer Beernink na de pauze stelde waren niet eenvoudig, maar hij liet ze alle zwaar wegen en wond om geen der aangeroerde onder werpen doekjes. Uitvoerig behandelde hij de kwestie Nieuw-Guinea. Dit gebied is in 1948-1949 buiten de soevereiniteitsoverdracht gebleven om „uitwijkhaven" te hebben voor Euro peanen e.d. die Indonesië wilden ver laten. Soekarno had er toen geen be langstelling voor. Later zou er wel eens zer worden gesproken. Dat is eebeurd, aar het overleg had geen resultaat. In 1956 kwam Soekarno. onder binnen landse druk, bij de Ver. Naties met het Nieuw-Guinea-probleem op de proppen. Nederland zou daar oude koloniale poli tiek bedrijven en dat moest nu maar uit zijn. Soekarno kreeg zijn zin niet. Bij enkele latere pogingen GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Verkiezing leden Provinciale Staten De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op woensdag 28 maart 1962. van des morgens acht uur tot des namiddags zeven uur, de stem ming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten zal plaats hebben De kiezer wordt in herinnering ge bracht de verplichting, bedoeld in art. 19 der kieswet. Hij. die volgens het kie- zersregister bevoegd is tot de keuze me de te werken, is verplicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdistrict. Voorts wordt gewezen op het bepaalde in artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht. Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een Jaar. Leiden, 24 maart 1961. De burgemeester van Leiden, F H. VAN KINSCHOT. Mr. BEERNINK openhartige voorlichting Kwaadaardigheid was er het gevolg van. De heer Beernink wees op twee din gen. Enerzijds heeft de Nederlandse rege ring dc Papoea's zelfbeschikking beloofd, anderzijds hebben wij de wereld tegen. Wij kunnen honderdmaal beweren dat bij ons alleen ethische en geen koloniale motieven een rol spelen, maar de wereld gelooft het eenvoudig niet. Contact tussen de Indonesiërs en de Papoea's achtte de heer Beernink ln het belang van een goede verhouding be paald gewenst. De grenzen moeten daar voor worden opengesteld. In dit verband vond hij het betreurenswaardig, dat er geen diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië meer bestaan. Indonesië zal er van zijn kant rekening mee moeten houden, dat Nederland de Papoea's een belofte heeft gedaan. Perspectief zag de Unie-voorzitter In een plenaire conferentie, een driehoeks- bespreking tussen Djakarta, Hollandla en Den Haag om geleidelijk tot een op lossing te komen. Wij moeten hiervan vooral geen prestigekwestie maken. Maar wij moeten de Papoea's tot aan het eind I wel recht in dc ogen kunnen blijven zien. Als het zou komen tot overdracht Indonesië, dan zal er zeker een o gangstijdperk in acht genomen moeten j worden, waarin het mogelijk is, dat di Europeanen voorzover zij dat wenser op normale wijze afvloeien. Hier raakte de heer Beernink nog het spijtoptantenbeleid aan, waarin, ij zei nu meer schot zit. Van de pogingen van Europeanen op Nieuw-Guinea een nieuw bestaan op le bouwen, is in het algemeen niet veel terecht gekomen. De economische moge lijkheden ziin er maar heel gering Een eigen Papoea-staat zit er. naar de indruk van de heer Beernink. dan ook niet in. Onbevredigend verloop Op een andere vraag gaf de sprekei toe. dat de debatten in de Kamer ovei de woninbouw. de pensioenen en d< lonen onbevredigend zijn verlopen. Het woningbouwdebat Ls eigenlijk als nachtkaars uitgegaan. Er moet samenspel zijn tussen regering en volksvertegenwoordiging; dat Iaat wel eens te wensen over. De oorzaak ligt ook in de aard van het kabinet, dat e: parlementair Is en geen sterke binding met de volksvertegenwoordiging heeft. Het is mogelijk, dat het optreden var een parlementair kabinet beter in dli richting werkt. Met betrekking tot dc salariskwestie zei de heer Beernink. dat het georgani seerd-overleg behoorlijk dient te verlo pen. De cijfers moeten daarvoor van weerskanten op tafel komen. Er werd ook nog een vraag gesteld over de mogelijke verlaging van de stem gerechtigde leeftijd van 23 naar 21 jaar. „Politiek zou ik er vóór kunnen zijn", antwoordde de heer Beernink. „Ik stel zo voor. dat de nieuwe kiezers niet zouden stemmen op een party die zich tegen deze verlaging verklaarde. Maar overigens moet ik toch wel een vraag teken zetten. Weten mensen van 21 jaar waar het om gaat? Theoretisch moe- :e er toch iets van afweten en prak tisch moeten ze in de maatschappij iets hebben meegelopen om er de betekenis te doorzien. Het is te betwijfelen of dat mogelijk is". De heer Beernink wil hiermee voorzichtigheid betrachten en »i zeer benieuwd te zijn naar de motie- ;n van de regering. Het wetsontwerp er namelijk nog niet. De vergadering stond onder leiding in de heer D. van der Kwaak, de aan voerder van lijst 5. Ook hij gewaagde in zijn openingswoord van verblijdende tekenen van opleving in de Unie. Jaarvergadering C.K.B. Zuid-Holland (Noord) Dc Jaarlijkse algemene vergadering van het district Zuid-Holland Noord van de C.K.B. gLsteren te Lelden gehouden, mocht zich In een goede belangstelling rheugen. Het was voor voorzitter W. Hagonrt soms moeilijk de mening van de verenigingen over bepaalde aangele genheden te pellen. In vlot tempo werd de agenda afge handeld. De aftredende en herkiesbare leden blijven weer voor een periode aan. De heer A. Hoek wordt opgevolgd door de heer A. de Nie (Llsse) en in de va cature van de heer Lub werd voorzien door het door ONDO ('s-Gravenzande) voorgestelde lid H. S. Geertsma. Wanneer wij verder enkele punten aanstrepen, zien we. dat de wedstrijd „Zuid"-..Noord" wordt gespeeld op 6 juni te Hardinxveld. De keuze-commissie krijgt mettertijd wellicht ook de taak de le en de 2e klasse districts twaalftallen samen te stellen. Getracht wordt de districtsmiddag in ere te her stellen. Een mogelijke datum is 1 sept„ omdat de competitie op 8 sept. aanvangt. Ons Eiland (Leiden) houdt een toernooi >or de adspiranten op 16 juni. Een commissie gaat bezien hoe de mo gelijkheden in de veiling „Den Hoorn" Delft» liggen voor de volgende winter. Misschien dat daar in groter verband vaker kan worden gespeeld. „Hout- rust" houdt men in het oog voor een groot toernooi. Zwemnieuws van kring Gouwe-Rijnstreek Wijziging wedstrijd rooster 27-3 GZC 2-GZC 3 (H) naar 3-4; 27-3: Donk 1-Gouwe 2 (H) naar 1-5; 27-3: Po lowedstrijd voor samenstelling van een kring zevental; 17-4 Oefenwedstrijd kringzevental tegen GZC; 24-4 OZV 2- Boskoop 1 (H) is vervallen; 24-4: Gouwe SZ en PC 1 (H). Uitslagen gespeelde wedstrijden DKD 1-LWV 1 (H) 05; DKD 1-S1. Stad 2 (H) 0—5; LGB 1-S1. Stad 2 (H) 4—8; SI. Stad 2-LZC 2 <H> 7—2; de Zijl 2 -DKD 1 <H) 3—2; de Zijl 2-LGB 2 (H) 3—4; de Zijl 2-LZC 2 (H) 3—2; LZC 2- Sl. Stad 2 (H» 2—6 (reet.); Donk 2-Donk D) 2—7; GZC 3—Boskoop 1 (D) 1—2: 3Z en PC 1-Donk 2 (H) 4—0; Donk 2- 3Z en PC 1 (H) 0—0; GZC 5-SZ en PC I H> 1—2; Donk 3-OZV 2 (H) 1—4. Vraagt demonstratie a MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF Leidse Rotary ontving gasten Een groot aantal leden van de Rota ry club uit Alphen aan den Rijn, de Bol lenstreek, Katwijk, Noordwijk, Voorburg, Voorschoten, Leidsohendam, Wassen aai en Zoete rmeer was gisteravond in Het Gulden Vlies de gast van de Leidse RolaTyclub due een mtercity-meeting or ganiseerde De voorzitter van de Leidse club, de heer P. A. Wisse, verwelkomde in het bijzonder de president-curator van de Leidse Universiteit, dr. E. H. Reeiünk, de rector-magnilicus, prof. dr. G. Sc- venstoer en de vier sprekers van deze avond: dc ou d - preside rut-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. de oud-rector-magmficus prof. mr. J. V. Rijpperdu Wierdsma, die hoogleraar dr. E. H. Vogelenzang en de voorzitter van dc Leidse Universiteitsraad, mr. E. H. Menten, dlie allen een bepaald facet zouden belichten van de Leidse univer sitaire gemeenschtap. Voorzitter Wisse sprak aan het slot een dankwoord tot de sprekers cn tot voorbereiding. ONZE KEUKEN wint dagelijks KARREWIEL HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor Uw receptie-, zaken, en huwelijksdiner. Indruk wekkende documen taires voor filmstudiekring DE LEDEN van de K. en O.-filmstudiekring zagen gisteravond in het academiegebouw vijf films die het hoge niveau van de Nederlandse documentaire filmkunst overtuigend bevestigden. ^Tussenspel bij kaars licht" van Charles Huguenot van der Linden bleek uit te munten door sfeertekening. Van der Linden is de schilder onder de cineasten, die het accent legt op de kleuren en de impressies. Zijn huldiging van de befaamde poppenmaker Van Tussenbroek is een fijn staaltje van film fantasie. Bepaald indrukwekkend is de docu mentaire die Jan Hulsker over Erasmus heeft gemaakt. Door uitspraken van deze wijze denker op verrassende manier te verbinden met moderne beelden toont hij op sterk overtuigende mani( visionaire van Erasmus' woorden, den die ook in onze tijd aan actualiteit niets hebben ingeboet. De opdrachtsfilm „Os Mundi" Hattum Hoving is een instructieve uit eenzetting van de historische ontwikke ling van de toepassing van het magnetis me. Een moeilijk onderwerp duidelijk en degelijk in beeld gebracht. Deze do cumentaire bleek in artistiek opzicht evenwel niet zo waardevol als de laatste twee „Uitzicht op de hemel" van Frans Dupont en „De lage landen" van George Sluizer. Het werk van Frans Dupont heeft de zestiende eeuwse ramen vi Goudse Sint Janskerk tot uitgangspunt Via een montagespel gaat hij van de oude meesters der glazenierskunst naai de tegenwoordige Nederlandse glaze- George Slulzers film, laat ln een Leidse veemarkt Meer rundvee en kleine lammeren Er was meer aanvoer van gebruiks- en weidevee Het Is de eerste vrijdag van dc officiële lente dit jaar, maa op beden leek het er niet veel op. De weiden ijjo abnormaal dor. Het i laatste weken te koud geweest. Dit van invloed op de handel, van normale omzetten viel dan ook de laatste weken niet veel te bespeuren. Gelukkig was het gisteren iets beter en alhoewel de handel in melk- en koeien nog wel rustig was, viel er meer „moed" te bespeuren. Er v meer kopers op de markt en een ieders wens is: mooi en droog weer, opdat alles weer groeien en bloeien zal. In totaal waren er een 100 stuks groot vee meer dan een week geleden. Note ring: melkkoeien f 9001150; varekoeien f325—1025. Slachtvee. Een goede en willige han del. Het aanbod was duidelijk ru bovendien bleek er vraag te bestaan zodat de beste dieren zonder veel vet :n goede prijs opbrachten. Over het algemeen werd alles geruimd Notering f 2.653,45 per kg gesl. gew. Met de vette kalveren is het de laatste weken mis. Op alle markten duidelijk lager, zelfs zijn er markten waar deze diersoort onverkoopbaar is. Met de port gaat het niet. Reeds lang wordt gewacht op heropening van de Italiaanse grenzen maar tot nu toe tevergeefs, heeft Frankrijk ook nog de inv vette kalveren bemoeilijkt. Waar blijft de E.E.G.? Van hogerhand wordt getracht hierin verandering te brengen, a nu maar weer afwachten. Nuchtere kalveren: bij een grote aan- >er liep het prijspeil enkele guldens terug alhoewel alles bij een matige han- kon worden geplaatst. Dit gold zowel de nuchtere kalveren voor het leven als de slacht bestemd. Moderacloshow in Avifauna JN een volledig bezette zaal van *- Avifauna te Alphen aan den Rijn hield Peek en Cloppenburg, met medewerking van het damesmode huis De Groot de traditionele „mo- deradoshow". Men kon zich volledig op de hoogte stellen van de mode aspecten, die er in de dames-, heren en sportkleding te vinden zijn. De herenmode is meestal niet veel veranderingen onderhevig. Toch ziet men steeds, dat het de'détails zijn. die de mode van 1962 uitmaken. Het silhouet is smal met een natuurlijke schouderlijn. De tijd van robuuste vier kante schouders is beslist voorbij. Het moderne kostuum heeft een rugsplit en smalle broekspijpen. Voor de heren die veel autorijden, is het rugsplit extra lang gemaakt. Geen onnodig kreukelen Terlenka is wel de aanlgewezen stof voor deze zomer. Zowel kostuums, col berts. broeken als regenjassen worden van deze stof gemaakt. Het is een prak tische dracht, wasbaar en sterk en bo vendien licht in gewicht, dus bij uitstek geschikt voor een zonnige warme zomer Voor een meer officiële gelegenheid staat het kamgaren kostuum vooraan. De stof is veelal gestreept, de z.g. krijt streep ziet men steeds meer. Een be werking met siroset zorgt er voor, dat ook de kamgaren pantalon, plooihoudend blijft. De regenjas heeft een handige nylonkraag en zijsplitten en kan met en zonder ceintuur worden gedragen. Mo dern is een blauwe regenjas met een bij voorkeur gestreepte voering. Ook de twenners cn tieners worden niet vergeten. Vlotte spijkerbroeken, ook van terlenka, met pullpolo's en wind jacks zijn een geliefde dracht. Voor de dames huis De Groot, de sportieve mantels, driekwart jassen en luchtige sweaters van P. cn C.- Fijn gebreide jersey zal men deze zomer veel zien. Voor het jonge meisje was er een rode mantel met zwarte knopen. Vlotte twistplooitjes en een geaccentueerde heuplijn geven de huidige mode weer. Eveneens de tieners was er een gerende Shetland mantel in gebroken wit met rood lederen kraag en zakkleppen. De geliefde rim- pelrok is dit seizoen lang niet zo wijd Erg fijn was een zwarte japon met gedrapeerde rok. waarbij een rode stola en een exclusief rood veren hoedje wer den gedragen. Een natuurzijden japonne tje kan men nu ook al tegen 'n schappe lijke prijs kopen. Er was een alleraar digst wit japonnetje met zwarte noppen. Bij de regenjassen en de sportieve driekwart jassen valt het accent op de heupen. Heel handig leek ons de re genjas. die door haar nylonvoering nog eens zo goed een stortbui kan door staan. De mannequins waren gekapt door fa. J. P. van der Blom. De lyn was bollend, het kapsel meestal glad met soms een speels krulletje. Ook de schoenenmode brengt ieder jaar iets anders. Dit seizoen ziet men de diabolohak. Voor de heren zijn er vrij puntifce schoenen met een glad voorstuk naar een nieuwe Italiaanse stijl. Ook uit dit land afkomstig zijn de lichte en luchtige gevlochten herenschoenen. Een sportieve jongeling kan op platte rtiocas- sins door het leven gaan. De schoenen waren van de firma N. V. Hollants. Tijdens de pauze kon men genieten van de goochelaar Fred Kaps. De mu zikale omlijsting was in handen van Tonny Schifferstein. G. de V.—H De handel in pinken was kalm. Wolvee. De wolvee-markt geeft thans een wat sober beeld. Het aanbod is matig en de kwaliteit laat veel te wensen Toch brengen de weinig goede dieren een beste prijs op. Gisteren was de aan voer wel iets groter dan vorige week. maar dit zat meer in het kleine goed. Ook hier spreekt het koude weer een grote rol in. Als het voorjaar werkelijk doorzet zullen de aanvoeren zeker toe- Notering vette schapen f 90—120; vette lammeren f 100140; fokschapen met 1 lam f 140170; fokschapen met 2 lam meren f 190—220. Varkens. De prijzen, voor zover dit te overzien is vertoonden een verdere stij ging. Deslachthuizen gaven althans duidelijke prijsverhogingen te zien en ook op de „beurs" zowel te Utrecht als te Leiden werden hogere prijzen be taald. K\as. Aanvoer 3 partijen Goudse kaas; handel kalm en notering Goudse le kwaliteit tot f 2,25. P. S. Harmsen de lijstaanvoerder De heer P. S. Harmsen, geboren in 1911 te Zutphen, zal voor de in mei te houden gemeenteraads verkiezingen in Leiden de lijstaan voerder zijn van de prot.-chr groep. Hij is eerste onderwijzer (plaatsvervangend hoofd) aan de Leidse-Houtschool afdeling u.l.o. Na zijn opleiding o.a. aan de chr. mulo-school en het chr. lyceum te Zutphen was hij als onderwijzer en hoofd zowel bij het lager als bij het u.l.o. werkzaam te Maassluis. Zutphen en Vollenhove. De heer Harmsen was enige tijd voorzitter van de afd. Leiden van de C.H.U. Hij is voorzitter van de prot.-chr. fractie in de Leidse ge meenteraad. Avondgebed Bevrijdingskerk Vanavond, van half 8 tot 10 voor 8, is er weer een avondgebed in de Bevrij dingskerk m Zuid-West. Zoals bekend, gaat dit avondgebed uit van de Hervorm de en van de Geref. wijkkerkeraad en is het bestemd voor ieder. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden geveild: woonhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf Rapen burg 98-98a. In bod f 7.100. Koper C. J. L. Coster te Wassenaar, q.q. voor f 7.100. Pakhuis en erf Vestestraat 122. In bod f 1.000. Uit de hand verkocht kort tijdsbestek de strijd van de mens tegen het water zien. De heer Sluizer was zelf aanwezig om een In leidend woord te spreken. Hij schetste dc problematiek waarmee de documcntarist heeft te maken bü dc behandeling van zyn materiaal, liet materiaal, het onderwerp heeft duizend gezichten cn de vraag is steeds opnieuw van welke kant men het moet benaderen. De heer Sluizer gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, dat hier geldt hoe groter de objectiviteit hoe groter de leugen. Hij wil graag in een persoonlijke relatie tot het object staan om een persoonlijke, zo subjectief moge lijke visie erop te geven. Het voordeel daarvan is, dat de toeschouwer van de film vrij kan reageren. Hem wordt geen bepaalde zienswijze opgedrongen, hij wordt niet in 'n keurslijf geperst er treedt geen bewustzijnsvernauwing op. Om kampioenschap van de L.S.B. /"MSTEREN zijn ln het dorpshuls te Leiderdorp de wedstrijden om hel kampioenschap van de Leidse schaak bond begonnen. De organisatie ls gewij zigd ten opzichte van andere jaren. De LSB heeft besloten tot het instellen van een hoofdgroep, bestaande uit acht uit genodigde spelers die om het kampioen schap spelen, terwijl twee eerste en twee tweede klas groepen zijn samengesteld, waarvan de hoogstuitkomenden het recht krijgen het volgende jaar in een hogere groep te spelen. Dit nieuwe systeem is reeds in 1961 toegepast bij wijze van proef. Het heeft niet de onverdeelde instemming van de schakers, omdat men enkele gelijkwaar dige spelers moest uitsluiten van de eerste groep. In het oude systeem, dat naar .veler mening altijd goed heeft vol daan. was plaats voor 18 spelers in de hoogste groepen, waardoor de wedstrij den meer het karakter van ongebonden deelneming hadden. De uitslagen in de eerste ronde: hoofd groep: Th. van der OordtJ. J. Piket 01; M. D. EtmansR. D. Westra af- gebr.; W. G. Demmendalmr. H. de Groot 01; S. BoelsmaR. A. G. de Graaff 0—1. Groep IA: H. Th. WeilandA. Geyer 1—0; Th. Piket—W. F. Schüss 1—0; F. TelengW. D. Wiebes afgebr.; J. Kijne C. Rosdorff Groep IB: A. Smit (n.o.)H. P. v. d. Spek 01; J. BeyF. J. Preenen P. J. Piket—P. de Wekker 0—1; J. A. G. VerkuylP. Selier 01. Groep 2e kl. A: G. P. SluytsA. Spek 0—1: C. v. d. Tol—A. Sterk; P. Wasse naarW. de Haas 10. Groep 2e kl. B: C. J. VerbiestJ. Relse '.2—%; H. Verberg—K. W. van Willik 0—1; A. J. Botern-JC. J. de Haas 1—0. Films voor Groningers Voor de Groninger vereniging Ons Grunnegerlaand draaiden gisteravond in De Turk twee films. nl. „Quatar. land de dauw", en „De Lage Landen", van George Sluizer. De goed bezette zaal heeft er veel genoegen aan beleefd. Volle-Evangeliezencling De bijeenkomsten te Leiden van de Volle-Evangeliezending zijnmorgen 10 uur evang. Zijlstra, dinsdag 8 uur evang. mej. Van Wieringen (geb. Prediker). Prof. Blocli spreekt Prof. dir Ernst Bloch. een vooraan staand communistisch gezind filosoof, eertijds uit Duitsland uitgeweken, later naar Oost-Du itsland teruggekeerd om ten slotte naar West-Duitsland te gaan, zal in Leiden enkele voordrachten hou den. die voor een ieder toegankelijk zijn. Hij spreekt maandag 26 maart om in hot academiegebouw over het thema van zijn boek Das Prinzip Hoffnunig, waarin de mens wordt ge tekend als wezen gericht op de utopie. De tweede voordracht wordt gehouden donderdag 29 maart om 11.15 uur, even- in de academie. Het onderwerp is dan Vervreemding. Prof. Bloch is uit genodigd door de literaire faculteiten der universiteiten van Leiden en Gro ningen. Hij zal ook in laatstgenoemde stad spreken. De wereld van het dove kind Is zo klein De dove staat, zit, maar hoort bü. Deze betekenisvolle zin werd tijdens een vergadering van de Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Lelden-Centrum, ge sproken door de heer P. Smit van 't Chr. Instituut voor doofstommen „Effatha". De heer Smit hield een lezing wereld van het dove kind. In haar openingswoord mediteerde evr. A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg, pre sidente, over de Bijbeltekst: „En doe bij dit alles de liefde aan, welke is de band der volmaaktheid", waarmee bedoeld wordt de liefde voor anderen en met de eigenliefde. Want hoe dikwijls staat deze niet op de voorgrond? „Het grootste ge- r> treft u KAPSELS aan van STEENSTRAAT 57 LEIDEN TELEFOON 21721 Veel goeds doet het doofstommeninsti- tuut Effatha voor het in gehoor en spraak gehandicapte kind om het na veel geduld en toewijding een plaatsje in de maat schappij te kunnen geven. Enkele jaren geleden is men begonnen zorg te dragen voor het nog heel jonge kindje. Het krijgt dan de z.g. hometrai ning. De hometraining houdt in. dat en kele leraressen van Effatha regelmatig in het gezin verschijnen om de ouders prak tische aanwijzingen te geven over de op voeding en het kindje zelf al in gering» mate „les te geven". Ook bezoeken de ouders met het kind regelmatig „Effatha" zodat het kind, als het straks op 3- a 4-jarige leeftijd er naartoe wordt gebracht, niet volkomen onbegrijpelijk tegenover dit feit staat. Bij het jonge kindje bestaat een kleine kans, dat enkele gehoorresten nog aan wezig zijn. In dit geval krijgt het onmid dellijk een gehoorapparaatje. Als dc el- gen stem wordt opgevangen, zal het kind doorgaan met „praten". Later vergemak kelijkt dit het woorden-leren uitspreken. De moeilUkhedcn met het hanteren van de taal moeten niet alleen bü dc dove kinderen worden gezocht, maar ook In de taal zelf. Zinsverband en het gebruik van stereo tiepe uitdrukkingen vormen een moeilijk te begrijpen onderdeel. Dia's en geluidsopnamen lieten zien n horen, hoe het kind wordt onderwe en en welke resultaten er worden be reikt op Effatha.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4