ES Rabbijnen wensen dood van Eichmann niet Doodstraf in rechtspraak van de joden Een woord voor vandaag Uniforme verkeersregels voor Europa bepleit Oostduitse kerk wijst militaire eed af Ru*£ Kerk in Japan is al te westers georiënteerd Vo.e.tang.e,£i ANDERZIJDS HET VASTEN EN DE VASTEN In ,JDe Oud Katholiek", het blad voor de Oud Katholieke Kerk van Nederland, is een artikel ge publiceerd o ver „Het vasten en De vasten" naar aanleiding van een ruim vijftig jaar geleden ver schenen herderlijke brief, die han delde over het vasten, en waarin de oude vastenwetten niet meer verplicht werden gesteld. Als algemeen gebruik, ook in het gewone dagelijkse leven kennen we het vasten in dagen van rouw en droefheid. In die zin kunnen velen nog wel aanvoelen, dat de droef heid om het lijden en sterven van de Heer de Kerk doet vasten, voor al in de Goede Week en met na me gedurende de laatste drie da- Maar in de vastentijd gaat het niet slechts om een droefheid om de Heer, maar ook om een droef heid om ons zelf. om ons tekort aan liefde en geloof. Er is verband tussen het vasten enerzijds en boe te en geestelijke vernieuwing an derzijds. Het gaat om een vasten als een element van boete en beke ring. van concentratie en gebed, en van hernieuwde trouw en inniger gemeenschap met God en de naas te. Deze veelzijdige betekenis komen wij ook in de Bijbel tegen. De voor beelden er van worden ons in de vastenliturgie gegeven, niet al leen in de lezingen over de vasten van Mozes, Elia en Jezus en over de boete van Ninevé, maar ook in de gebeden, die spreken van vas ten als genezing, als versterking van de inwendige mens en als weg om gelijkvormig te worden aan Je zus Christus. Tevens haalt de Kerk in het be gin van de vasten de bijbelwoorden aan, waarin Jezus waarschuwt te- 5en een misbruik van het vasten oor de schijnheiligen (Matth. 6) en waarin de profeten oproepen tot een scheuren van de harten en niet van de klederen; tot een vas ten die bekering tot God ten doel heeft (Joël 2)tot een vasten, waardoor de boeien van de godde loosheid los gemaakt worden, hon- gerigen ons brood krijgen, zwerve lingen onderdak en naakten kle ding ontvangen (Jesaja 58). Voorts lezen we in het Nieuw Testament, hoe Paulus vastte bij de zijn bekering, van Antiochië biddend en vastend nieuwe ambtsdragers kiest, wijdt en uitzendt (Hand. 13 en 14). In de ze geest vastte ook de vroeg chris telijke Kerk in tijden van droef heid en vervolging, bij boete en ge bed, ter voorbereiding op grote feesten en bij het nemen van be slissingen. Uit dit alles blijkt, dat de raak punten van het vasten met het geestelijke leven velen zijn. maar tevens, dat elk vasten middel is. geen doel. Soms is het een middel om uit te drukken, wat er innerlijk leeft (droefheid, rouw), soms een mid del. om het innerlijke leven opnieuw te richten op het wezenlijke van ons bestaan en de geestelijke wa penrusting te vernieuwen. Ruim vijftig jaar geleden ver scheen de herderlijke brief voor de vastentijd van 1911. waarin de Bis schoppen bekend maakten, dat zij de voorschriften over de wijze van vasten ophieven, maar er aan toe voegden, dat het allerminst hun be doeling was de Vasten zelf, bepaal de tijden van gemeenschappelijke boete, af te schaffen. „De verplich ting om te vasten, om boete te doen blijft gehandhaafd, maar de wijze van vasten wordt vrijgela- In deze brief leggen de Bisschop pen verband tussen boete en vas ten en dat in het bijzonder in het verband met de voorbereiding op het hoogfeest van Pasen, als een feest van vernieuwing en in ver band met het overwegen van het lijden en sterven van Christus, dat ons beweegt tot droefheid Heer én om ons zelf. Deze herderlijke brief bracht de kerk dus niet op een ander terrein, maar wel werd de oude stafkaart ingetrokken en moest ieder op nieuw het terrein gaan verkennen en in kaart brengen. Het probleem van het vasten werd niet opgelost, maar er werd ruimte geschapen voor een nieuwe ontwikkeling. Het mag ons dan ook niet verwonderen, dat wij na vijftig jaar nog steeds in het stadium van de terreinver kenning en het zoeken verkeren. Vele jaren heeft een generatie nog met de oude stafkaart in het hoofd de vasten gevierd, maar langza merhand raakt deze vergeten en dat verklaart, dat niet alleen oude ren. maar ook jongeren in deze tijd om concrete richtlijnen voor het vasten vragen. De vraag is, of het vasten een vraagstuk is voor velen door het ontbreken van deze concrete richt lijnen. Zitten wij niet veeleer ver legen om een antwoord op de vraag, wat de zin en het doel van het vasten is? Want zolang de we zenlijke betekenis niet wordt aan gevoeld zullen wij geen vormen vinden, die aan het vasten gestalte Het blijkt, dat wij in dat zoeken naar zin van het vasten niet alleen staan. Enkele jaren geleden hebben de rooms-katholieke Bisschoppen het voorbeeld van onze Bisschop pen gevolgd en de wijze van vas ten vrij gelaten in de hoop dat een nieuwe vorm gevonden kon wor- den. daar de oude het doel miste. Op het protestantse erf zagen enke le publikaties het licht en maakte het vasten een onderwerp van be spreking uit op een synode. Ook op dit punt blijkt de scheidslijn niet zonder meer tussen katholieke en reformatorische christenen te lo pen en het waren ook protestantse voorgangers en gemeenteleden (weer in India), die vorig jaar be sloten elke maand een dag te bid den en te vasten voor de geestelij ke vernieuwing van de Kerk. Voor elke terreinverkenning in deze is het echter van groot belang, dat wij het woord „vasten" niet al leen gaan verstaan in de zin van ont-houding maar juist in de eigenlijke betekenis van het vast houden. Elk vasten heeft ten doel om vaster met God en met elkan- hoe de gemeente der verbonden te zijn in Christus Jezus en met heel ons leven Hem te volgen. Als wij in deze richting gaan zoe ken. zullen wij misschien tal van traditionele vormen bij ons zelf ont dekken. die aan die eis niet vol doen. Op zich zelf behoeft dit nog niet te betekenen, dat wij die daar om moeten nalaten. Zij kunnen ons juist als teken herinneren aan het speciale karakter van de vasten tijd. Als wij in deze richting zoeken, zullen wij ook gaan ontdekken, dat de dingen die wij wél doen in de vasten minstens even belangrijk zijn als de dingen die we zullen nalaten, en misschien is dit voor de meesten onzer wel de enige weg om tot een zinvolle vasten te ko- men. Daarbij kan gedacht worden aan het tijd nemen voor eredienst en gebed, bijbellezing en stilte, in- tensivering van het liturgische van de geest van boete; het voornemen om een bepaald boek te lezen en een geldelijk offer te brengen, en zovoort. Want juist ln de tijd dat wij nog het terrein opnieuw verkennen is bepaalde gees teshouding en niet zozeer het vas ten in de zin van onthouding en versterving. Want de zin daarvan staat of valt met het antwoord op de vraag of Christus zelf en de ge meenschap met zijn sterven en verrijzen het eigenlijke motief is van ons vasten; of het de liefde tot Christus is, die ons tot vasten dringt. Zullen de joden Eichmann, die nu in hoger beroep terecht staat werkelijk ter dood brengen? De joden zelf zijn niet eensgezind. In de afgelopen weken hebben heel wat rabbijnen hun stem verheven tegen de doodstraf, omdat er be zwaren zijn die berusten op de godsdienstige wetten in de joodse rechtspraak. Zo heeft Theodore Cohen uit New York in de Israëlische pers een open brief gepubliceerd gericht aan ,,de pre sident en het volk van Israël", waarin hij doelende op de toekomstige joodse generaties zegt, dat „wanneer de pre sident het doodvonnis wijzigt hij de komende generaties van joden een on schatbare erfenis zal nalaten: een besef van morele en intellectuele superiori teit". Verder schrijft hij: „Men kan stellen, dat de houding van de volke ren der aarde niet zal veranderen of Eichmann wel of niet zal worden ge hangen. De houding van de wereld is haar zaak. Als joden dienen wij ons te richten naar onze levensfilosofie. Laat de wereld branden en moorden volgens haar eigen verwarde opvattingen en wetten. Het joodse volk, dat erfgenaam is var. vijfduizend jaar beschaving, is niet gehouden de fouten van zijn nabu- Even stellig liet de in de joodse we reld zeey belangrijke en invloedrijke dr. Israel Brodie, opperrabbijn van het Brit se Gemenebest zich uit. Hij zei niet te geloven dat Eichmann terechtgesteld zal worden, omdat volgens de leer de jus titie liefde en vergeving moet laten prevaleren. Het proces-Eichmann heeft aan zijn doel beantwoord: het heeft de wereld getoond waartoe onmenselijkheid in staat is. Ook Habinjan, het blad van de Portugees Israëlitische Gemeente in Nederland, waarvan opperrabbijn E. Rodrigues Pereira redacteur is, gaat op de kwestie in. Het blad noomt het merkwaardig, dat vele niet-joden zich zo bezorgd maken over het leven van Eichmann. hoewel zij zich destijds min der bezorgd maakten over het lot van. zijn slachtoffers. Het schijnt dat als" misdaden maar erg genoeg zijn ge weest en maar enige tijd geleden heb ben plaatsgevonden men snel bereid is te vergeven en te vergeten. Dit geldt natuurlijk in de eerste plaats als men (Van een onzer medewerkers) Als het doodvonnis is uitgesproken is het hek van de darn. De spanning heeft plaats gemaakt voor opluchting. Gelukkig, de zitting is achter de rug en het doel is bereikt. De reactit blijft niet uit. „Toen spuwden zij Hem in het aangezicht en sloegen Hem in het gelaat en zeiden: Profeteer ons, Christus, wie is het die U geslagen heeft?" (Mattheus 26 68). 2e hebben lef gekregen. Natuurlijk is Hij de Christus niet, Hij zou zich immers in dat geval deze vernedering nooit hebben laten welgevallen? Profeteer oni, Christus! Het is de kreet, die de moordenaar aan het kruis straks zal uiten. „Red Uzelf indien Gij Gods Zoon zijt". Het is de kreet van de mens, die eerst dan bereid is te geloven als hij wonderen heeft mogen aanschouwen Heer, ik zal geloven, dat Gij zijt de Christus; Gods Zoon, als gij eerstHet is de kreet van het ongeloof. (Advertentie) UW HAAR CORRECT IN MODEL niet zelf of zijn familieleden of vrien den onder de slachtoffers kon worden gerekend. Bijbelwetten In de bijbel en ln de na-bijbelse li teratuur worden diverse overtredingen genoemd, waarop de doodstraf stond. Dat wil niet zeggen, dat die doodstraf ook werkelijk voor al deze misdrijven werd uitgevoerd. Een bekende uitspraak 'e Talmoed zegt, dat een rechtbank ;ens in de 70 jaar (met dit getal wordt bedoeld eens ln een zeer lange periode, bij mensenheugenis), een dood straf ook werkelijk voltrekt, een rechtbank van moordenaars is. Sommi- abbljnen waren sterk tegen dc doodstraf gekant. Er waren er die ver klaarden dat zij nooit een doodvonnis zouden hebben uitgesproken. Maar an dere geleerden menen dat de doodstraf afschrikwekkend werkt; zij geloven dat het aantal moorden belangrijk zou toe- ;n, als men geen doodstraf zou uit spreken en uitvoeren. Het oude joodse recht onderscheidde al moord met voorbedachte rade, zoals wij dat noemen en een doodslag, een gebeurtenis waarbij iemand het leven verliest zonder dat de opzet of de wil de dader om te doden, aanwezig Mensen die per ongeluk iemand doodden konden vluchten naar eer van de zogenaamde vrijsteden. Als voor beeld geldt hier het voorval waarbij mensen aan het houthakken zijn; de bijl vliegt een van hen uit de hand en een ander wordt docr deze bijl dode lijk getroffen. In dit geval is het dui delijk dat hier van enige opzet om te doden geen sprake was. Zo iemand kon vluchten naar enkele nader aangeduide steden; daar verbleef hij in een soort ballingschap, zij het dan op joods grondgebied, tot de dienstdoende hoge priester uit die periode stierf. Dan was zijn ballingschap voorbij en kon hij weer naar zijn woonplaats terugkeren. H AARCRÈME Ds. W. S. Hugo v. Dalen krijgt een Russisch eredoctoraat De geestelijke en theologische acade mie aan het seminarium van Moskou in Zagorsk heeft het plan opgevat een eredoctoraat te geven aan de Neder landse predikant ds. W. S. Hugo Dalen, die de hervormde gemeente Oostburg dient. Deze onderscheiding wordt hem verleend, meldt „Kerk nieuws", wegens rijn „broederschaps- werk tussen de kerken van oost en west" en de „vredesarbeid" van deze predikant die bekend staat om zijn communistische sympathieën. Ds P van Dalen was de eerste Nederla predikant die na de oorlog een bezoek aan Rusland bracht. Hil hoopt deze zo mer weer naar Moskou te gaan om zijn eredoctoraat in ontvangst te nemen. Mariella (reeds lang geslaagd) mag eaxmen UET EUROPEES PARLEMENT zal vermoedelijk de volgende week, als het weer in Straatsburg bijeen komt, een resolutie aannemen, waar in de regeringen van de zes E.E.G.- landen wordt aanbevolen, samen te werken aan de opstelling van een ge meenschappelijke Europese wegen verkeerswet. Dc vervoerscommissie heeft aan het parlement een ont'werp-uitspraak in de- n voorgelegd. Zij was verontrust het toenemend aantal slachtoffers, dat het verkeer ieder jaar eist In Duitsland. Italië en Frankrijk samen stierven in 1960 ruim dertigduizend ver keersslachtoffers. Het Franse parlementslid J. Drouot- L'Hermine (lib.). tevens kampioen- boogschutter in Frankrijk, heeft, doen Een Italiaans meisje, de knappe 20- jarige Mariella Gabriella Belgiorno, heeft bewezen dat ze slimmer is dan de leraren dachten. Zij diende na het zakken voor haar eindexamen middelbare school een klacht in te gen de minister van onderwijs en heeft gedaan gekregen dat de exa menuitslag ongeldig is verklaard. De Italiaanse Raad van State, een ministratief lichaam dat klachten tegen de regering behandelt, heeft gisteren besloten dat het examen onjuist is afgenomen en dat Ma riella „onmiddellijk" een nieuto exa men mag afleggen. Mariella, een ambtenaarsdochter, had aangevoerd dat de examinatoren de spelregels pan de minister hadden overtreden door het mondeling exa men haastig af te nemen, zonder haar de „redelijke t\jd" te gunnen hetgeen de regels voorschrijven. De Italiaanse pers noemt haar van daag „de heldin van alle scholie ren", hoexrel de uitspraak van de raad weinig praktische betekenis meer heeft. Zij zakte in juli I960 voor haar exa men. Zij doubleerde hef laatste leerjaar, deed vorig jaar iceer exa men en slaagde met lof. Zij studeert aan de Universiteit pan Rome. De uitspraak van de raad dat zij „on middellijk" weer examen mag doen, komt dus twee jaar te laat. (Van parlementsredactie) lid de in rapport opgesomd, wat zijns Europees verband hieraan moet worden Hij wijst erop, dat de Europese Con ferentie van Ministers van Verkeer, een periodiek contact van verkeersministers uit de vijftien landen van de Raad van Europa, al heel wat aanbevelingen heeft gedaan om tot eenheid in verkeersregels te raken. Maar over veel belangrijke aangelegenheden kwam men niet tot m oplossing. Toch is het in verband met het toe nemende internationaal verkeer van groot belang, dat de verkeersregels in de verschillende landen zo veel moge lijk gelijk zijn. aldus de heer Drouot. Hij herinnert eraan, dat de burgers van de Europese landen waardering voor het Europese eenheidsstreven zullen to nen als juist op dit gebied iets tot stand komt. De verschillen zijn momenteel bijzon- ;r groot. De Franse rapporteur noemt enkele voorbeelden. Sommige landen kennen bepalingen, die andere er niet op na houden. Een aantal bepalingen verschilt van land tot land. Dit geldt met name voor de snelheidsbeperkin gen: de maximumsnelheid varieert van 6 tot 80 km per uur. Reroepin laswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zijderveld (toez.): S. J. Seinen, kand. te Utrecht; te Nederhe- ert: R. W. Steur te Doornspijk. Aangenomen naar Soesterberg tweede pred. pi.: A. Vroegop, vic. te Soesterberg. Bedankt voor Julianadorp-Callandsoog: H. Kwakkelstein, vic. te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Amsterdam (vac. G. R. Visser): C. Thijs te Nieuw-Vennep. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Ridderkerk: A. F. Honkoop De vervoerscommissie van het Euro pees Parlement meent nu, dat de bevelingen van de Europese Conferentie van Ministers van Verkeer zo spoedig mogelijk in de E.E.G.-Ianden van kracht moet worden. Verder wordt de E.E.G.-commissie uitgenodigd, werkgroep in te stellen, die moet ken aan de totstandkoming van Europese verkeerswet, voorts regels moet opstellen voor de afmetingen van voertuigen en zal nagaan of voertui gen ontstoord moeten zijn, veiligheids gordels moeten hebben, enz. Ook wordt gepleit voor een betere voorlichting ter bestrijding van ver keersongelukken Gedacht wordt in dit verband aan een brochure in meerdere talen, die zou kunnen worden uitgereikt aan de automobilisten, wanneer zij de grens passeren. Deze brochure zo' belangrijkste verkeersregels van land van binnenkomst moeten bevatten. alsmede de straffen, waaraan overtre ders bloot staan. Tenslotte wordt de wens uitgespro ken, dat de E.E.G.-Commissie en de regeringen van de zes E.E.G.-landen hun actie tot modernisering van de verkeerswegen intensiveren, aangezien ■n nauw verband bestaat tussen de toestand van het wegennet en de veilig heid op de weg. Centrum. Bedankt Zeist. Vergunst te Rotterdam- Zaandam: A. Hofman te BOEKENHOEK Boekerij N.V., Baarn. De tovenaar, door W. Somerset Maug ham. Vertaling J. L. van Tijn. Uitgave Servire, Den Haag. heeft liefgehad, door N. Baas. Tweede druk. Uitgave J. N. Voorhoeve. Den Haag Het gebed, door prof. dr. O. Halles- by. Vertaling E Voorhoeve-Van Oordt. Tiende druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Helikopter Bell A7-D vermist, door laas van der Geest. Illustraties G. Gremmen. In ATO-reeks. Uitgave G. F. Callenbach N.V.. Nijkerk. De functie van accountant en haar weersoiegeling in de beroepsvoorschrif ten, door prof. L. van Kampen Jr. Uit gave Uitgeversmij v.h. G. Delwel. 's-Gravenhage. Erasmus, door dr. A Vloemans. Als Phoenix-pocket. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. De kunst van China, door Mario Pro- dan. Vertaling E. A. Bunge. Phoenix- pocket. Uitgave W. de Haan NV. Zeist. Verborgenheden uit het oude Delft, een stille en rijke stad. door dr. Anne Berendsen Phoenix-pocket Uitgave W. de Haan N V.. Delft. Sterrenkunde voor iedereen. grondbe grippen. waarnemingen, fotografie, bou wen van eenvoudige sterrenki'kers. door J. C. Alders. Met foto's en tekeningen. In serie We'en en kunnen. Uitgave N.V. Kosmos. Amsterdam. tief mens. die eerbied voor het leven boven alles stelde, ook het leven van de beklaagde. De getuigen moesten ook werkelijk getuige van de moord zijn ge-i weest: de „stille getuigen", als vinger afdrukken, voorwerpen van de moorde naar etc, die thans in processen van de grootste betekenis worden geacht, kende het klassieke joodse recht in halsmisdrijven niet. Ook moesten de ge tuigen de overtreder vóór het begaan van zijn misdrijf hebben gewaarschuwd, dat zijn voorgenomen daad verboden was en bestraft zou worden. Was dit achterwege gebleven, dan kon de aardse rechter niet straffen. Ook daarom reeds werd een lijfstraf zelden toege- Bedacht moet worden dat de perio de waarin joodse rechtbanken werke lijk recht konden spreken of uitvoeren vrij kort is geweest Tijdens de Ro- me:nse overheersing, toen Jezus Christus ter dood werd gebracht, gold uitsluitend het romeinse recht. Daar om moest Christus ook voor Pilatus gesleept worden. A aar juist deze fei ten pleiten het Sanhedrin en het ge hele joodse volk niet vrij. Duidelijk is dat het Sanhedrin in geen enkel op zicht zich aan eigen regels heeft ge houden. De joden kunnen dan ook de schuld niet afschuiven op de Romei nen, de heidenen. Jood en heiden wa ren schuldig aan de dood van Christus. Beiden eisten de dood, maar beiden veroorzaakten ook de dood door hun schuld. Christus kwam De spanning tussen kerk en staat in Oost-Duitsland neemt toe. Voor het eerst in de na oorlogse geschiedenis heeft een synode zich pertinent uitgespro ken tegen een eed die van iedere soldaat in het Oostduitse leger wordt geëist. Volgens de synode van Berlijn-Brandenburg is deze eed niet in overeenstemming met het christelijk geweten. De synode heeft dan ook uitgespro ken dat de staat niet het recht heeft om een dergelijke eed te eisen van de jonge dienstplich tigen. De letterlijke tekst van deze eed, die iedere soldaat moet afleggen luidt: „Ik zweer de Duitse Democratische Republiek, mijn vaderland, altijd zondaren te sterven en op te trouw te dienen en haar op bevel de arbeiders- en boerenregering tegen volmaakte pasvorm - uiterst sterk iyions naar maat ^us voordelig door lange levensduur Uitspraak De joodse wijsgeer Rasji vermeldt, dat overal in Israel wegwijzers de rich ting aangaven naar deze vrijsteden. Door het instellen van deze vrijsteden, *rijksteden voor vluchtelingen, werd voorkomen, dat deze families elkaar uitmoordden, dat bloedwraak op dood slag volgde. Een doodstraf kon slechts worden uitgesproken door een recht bank bestaande uit 23 leden. Ook kan didaat-leden konden het woord krijgen, maar slechts als zij iets ten gunste van de beklaagde wilden zeggen. Als alle 23 leden van de rechtbank het schuldig; uitspraken, kon dc beklaag de niet ter dood worden veroordeeld: men meende dat minstens twee men sen zich te zijnen -unste hadden moe ten uitspreken. De doodstraf kon slechts worden uitgesproken met een meerderheid van twee stemmen. Wera vrijspraak geëist dan was een meer derheid van een enkele stem reeds voldoende. Een moord op bevel, het excuus dat x bij alle processen tegen oorlogsmis dadigers opgang doet, wijst het jodendom ten sterkste af. Men moet zich liever zelf laten doden dan een ander onschul dig doden. Ook onder bedreiging met de dood mocht men zelf geen dood veroor zaken. Ook als het vonnis van de recht bank met een meerderheid van min stens twee luidde, dat de beklaagde ter dood moest worden gebracht, dan was tot het laatste ogenblik nog een herzie ning van het vonnis mogelijk en wel steeds als iemand plotseling nog iets ten gunste van de beklaagde naar voren wilde brengen. Het omgekeerde was niet het geval: was iemand vrijgespro ken met meerderheid van stemmen en bleek na de vrijspraak dat hij toch schuldig was, dan kon het proces niet worden heropend. Getuigen Niet iedereen echter werd waardig geacht als getuige tegen de beklaagde op te treden. De getuige moest bekend staan als een eerlijk, nuchter en objec- Artvert entte handen PU ROL Felle klacht in „Christian Century (Van onze kerkredacteur) In een nieuwe serie van het blad „Christian Century" ge titeld „Battlelines of Christen dom" (Frontlijn van het christen-, dom) schrijft de Amerikaan William P. Woodward over het zendingswerk in Japan. Hij is directeur van het studieprogram ma van Tokio's internationaal instituut voor de studie van gods diensten. Zijn beschrijving van de Japanse situatie is somber en als hij een nieuwe weg voor het zendingswerk wil wijzen, doet hij een felle aanval op evangelisatie methoden die tijdens het 100-jarig bestaan van de Japanse kerk zijn toegepast. Woodward ziet drie obstakels voor het zendingswerk. In de eerste plaats wel het feit dat de Japanner zo sterk rela tivistisch en syncretistisch denkt. Het tweede obstakel voor het werk is het westerse karakter van de kerk. Hoewel de wieg van de kerk op Aziatische bo dem stond, ziet de Japanner haar als een westerse kerk. In de derde plaats wordt het zendingswerk gehinderd door het negatieve getuigenis dat het westen in het gewone leven uitdraagt. Japan ners komen noch in hun eigen land. noch in het buitenland in aanraking met een christendom dat werkelijk aantrek kingskracht heeft. Woodward wijst dan een viervoudige weg om uit deze impasse te komen. De westerse christenen worden in de eers'e plaats door hem opgeroepen de Japanse godsdienst en cultuur beter te leren verstaan. Japanse kerkelijke leiders moeten worden aangemoedigd om htm eigen cultuur beter te doorgron den en zo te komen tot een eigen kerke lijk programma. De kerk moet zich aan passen aan de Japanse mentaliteit. Woodward wil het doel van het dingswerk niet veranderen, maar de strategie. Volgens de schrijver moeten de bui tenlandse zendingsorganisaties niet langer steun verlenen aan evangelisa tiecampagnes, die de valse indruk wekken dat het christendom een wes terse in plaats van een universele godsdienst is. „In het' bijzonder moet een eind gemaakt worden aan de door het buitenland georganiseerde kruistochten, die opgezet worden door buitenlanders en waarin buitenlandse vangelisten spreken. Woodward denkt kennelijk aan de campagne van Bob Pierce, de samenkomsten van Billy Graham en waarschijnlijk even eens aax de grote actie van twee jaar geleden waaraan b.v. Stanley Jones medewerkte. „liet evangelisatie werk," vervolgt hij,, „is de opdracht van de Japanse christenen". In de derde plaats is zijn wens dat het getuigenis van de christen-,,leken" versterkt wordt. Het aantal zendelin- in Japan moet naar zijn mening niet worden vergroot. Daarentegen moe ten de buitenlandse christenen die in Japan gaan werken actief gemaakt worden. Maar de beste wijze om de kerk van Japan te helpen is naar het inzicht van de schrijver dc poging om het christen- zijn in eigen land weer nieuwe diepgang te geven. De Japanners die naar het buitenland gaan moeten voelen dat zij in het christelijk milieu worden aan vaard en opgevangen. De kerken, hui zen en harten moeten in het westen opengaan voor deze vreemdelingen uil het oosten. Op Westerveld heeft gisteren in stilte de crematie plaats gehad van het stof felijk overschot van professor H. J. van Veen, die woensdag op 82-jarige leeftijd is overleden. Prof. Van Veen was oud- hoogleraar ui de zuivere en toegepaste wiskunde en mechanica aan de Techni sche Hogeschool te Delft. In 1949 had hij ontslag genomen als hoogleraar, in band met het bereiken van de leeftijds grens. Hij is 30 jaar aan de Technische Hogeschool verbonden geweest. Van de hand van prof. Van Vee-n zijn verschei dene publikaties o.a. studieboeken schenen. iedere vijand te beschermen. Ik zwet de zijde van het Sowjetleger legers van de met ons verbonden so listische landen als soldaat van he nationale volksleger altijd bereid zijn het socialisme tegen alle vijanda te verdedigen en mijn leven voor di overwinning in te zetten. Ik zweer eerlijk, dapper, gedisciplineerd waakzaam soldaat te zijn, de v taire leiding absolute gehoorzaamhei te schenken, de bevelen getrouw op volgen en de militaire en staats-ge heimen immer te bewaren. Ik zweer de militaire kennis te zullen verwei ven, de militaire voorschriften te ztil len uitvoeren en de eer van de repu bliek en van het nationale volkslege hoog te houden. Zou ik ooit deze fees telijke vlaggeeed breken, dan moge de zware straffen van de wet van on ze republiek en de verachting van he werkende volk mij treffen." Weerwoord In het weerwoord \'an de synod wordt opgemerkt aat de christen dergelijke eed ernstig neemt en niet ge dachtenloos kan opzeggen. Daar komt b: dat deze vlaggeëed een zeer beslist ideologische achtergrond heeft. Volger: de communistische geschriften vaderland niet het land waar m boren is, maar de socialistische schappij die het marxisme-leninisme to basis heeft. Voor het socialistisch patrio tisme zijn „de diepe liefde tot het kende volk en de brandende haat' gen de innerlijke en uiterlijke vijanda van deze maatschappijleer onlosmakeliji met elkaar verbonden. Daar komt bij dat het de opdracht de georganiseerde strijdkrachten is i socialistische landen om „voor het com muiisme en tegen het kapitalisme ti strijden tegen de klassetegenstanden tegen alle verdedigers van het kapiti lisme, tegen alle vijanden van het cialisme en de vrede overal en al... weer met woord en daad te verdedige ook, als het nodig is, met de wapei in de hand," aldus een communistisi geschrift. Waarheid Maar dan vervolgt het antWöord va dc synode: „De christen kan gebonde aan het Woord van God deze klasse strijdideologlc niet als de laatste s heid erkennen en onderschrijven, kan in navolging van zijn Heer Jer Christus, die de liefde tot de vijand g boden heeft en ook aan het kruis hee bewezen, g-een „brandende haat koesl» ren" tegen alle vijanden. Hij kan zich niet volledig inzette voor de overwinnmg van het socialism! op de wijze waarop de officiële stukke van de communistische partij dit eisea Hij kan ook geen „absolute gehoorzaam heid" beloven, tenrij aan dit begrip be Daalde grenzen worden gesteld zoals to n" toe altijd in de militaire rechtsspraak normen van het volkerenrecht golden Onaanvaardbaar kan uitspreken als niet hem verlangd wordt, dat hij zich voor de klassestrijd en de levensbo schouwelijke uitleg niet de inhoud be paalt. Want zoals zij nu moet worde: uitgesproken is zij o- verenigbaar het christelijke geweten. De conclusie van de synode is dat di staat, die zowel christenen als nie) christenen omvat, niet het recht heel een dergelijke eed van haar burgers 1» eisen. Want zo als de zaken nu stau kunnen christenen niet langer overtuig de christenen zijn als zü deze eed ge dwongen worden uit te spreken. (Advertentie) Vannacht kon ik niet slapen. In mijn geest spookten alle plichten en taken die, door steeds weer andere werkzaamheden verdrongen onaf gewerkt blijven liggen. Eigenlijk moest ik nu opstaan en een duidelijk overzicht maken, dat zal me rust geven, dacht ik. Maar ik bleef na tuurlijk liggen en alle dingen, die ik al ettelijke keren overdacht had, spoelden weer over me heen. Ik kon niet meer denken zoals ik zelf wil de, mijn gedachten werden eigenmachtige spoken, die het in slaapvaUen beletten. Ik probeerde ernstig me op iets anders te con centreren. maar he lukte niet. Als zfleidingsma- noeuvre begon ik de tafel van zeven op te zeg gen, Daar moet ik altijd erg bij denken, want re kenen is mijn fort niet, bovendien wordt het bij 13x7 echt moeilijk, vind ik. Maar ik kwam niet verder dan 8x7. Toen hoorde ik naast mij: „Waar om slaap jij niet?" In deze spookachtige nacht verbaasde ik me nergens over, ook niet toen ik een kabouterach tig figuurtje op de rand van nijn nachtkastje zag zitten. ,,'s Nachts als de grote mensen slapen rompie de pompte de rompompoen komen de kleine kleine dwergen kijken of er wat is te doen", zong ik zachtjes. „Dag kabouter, ik kan niet slapen, omdat ik er steeds aan moet denken dat ik het zo ijselijk druk heb. Maar ik begrijp dat je me komt helpen, dat is heerlijk". ,Je gelooft toch niet in sprookjes wel? Ik kom je helemaal niet helpen Ik kom je op je donder geven". „Zeg. alles gned en wel .naai er rek - ninp mee, dat alles uiat je zegt in een christe lijke kran. kom., aus kuis je taal, wil je?" „Mij een biet, bijna iedereen moet op z'n do., z'n fa... op z'n ziel hebben". Het was roerend hoe hij zijn best deed zich netjes uit te drukken. „In één of andere mensenkrant las ik een ver haal van een zekere professor DiepenDie pen...., nou weet ik veel Diependinges. Hij schreef, en dat de mensen het tegenwoordig ro druk hebben dat ze niet eens meer de tijd hebben "m gezellig met elkaar te eten. Jullie mensen hebben alle maal zo waanzinnig veel te doen, het wordt ge woon bespottelijk. Dat vergader', dat confereert en dat jakkert maar. De wereld gaat aan vlijt ten onder. De mannen werken zich naar een hart aanval toe en de vrouwen krijgen allemaal een klap van de molen. Jij ook, let maar op. Jullie zijn getikt, jullie draven de btoemige kant van het teven langs zon der ervan te genieten. En waarom? Omdat jullie denken met je briljante geest onmisbaar te zijn. Laat me niet lachen, de waanzin." Nu werd .k toch nijdig op dat eigengereide man netje en vroeg hoog: ..Heb .'e weieens gehoori van verantwoordelijkheden? Van dingen, die of je weg geplaatst z.'n? Je kunt je toch niet over al aan onttrekken?" „Mens, hou op, met jou is niet te praten. weg. Je bent gewaarschuwd. Maar dit wil i* nog zeggen: julli- vergelen te zwieberen". Vandaag denk ik nog eens wat na ovei - nachtelijk gesprek. Zo'n kabouter heeft natuur lijk onvoldoende grijze cellen in zijn 'ioofd o* te kunnen oordelen over onze mensenmaatschap pij. We hebben het nu eenmaal druk, maar i* geloof wel, dat we te krampachtig worden. W( moeten dit, we moeten dat, we moeten zus e" we moeten zo en dat allemaal met agenda'! de hand en een frons tussen de ogen. Maar wat bedoelde hij met zwieberen? Het staal in geen enkel woordenboek. Zwieberen. prettia woord eigenlijk, er zit zwier in. Misschien hee". zwieberen iets te maken met levenskunst. Ik ge loof. dat ik het begin te begrijpen. Zwieberer. is schuim kloppen door je plichten, zodat alles met meer zo loodzwaar is. Zwieberen is glimla chen. Via Adam hebben we nog steeds de opdracht in het zweet van ons aanschijn te werken, maar moeten we ook niet proberen de aarde bewoon baar te maken? Met alleen maar achtige-kramp- achtige-frons-mensen wordt de wereld van ge wapend beton. Hard. koud en grijs zonder goed' dingen, zonder vriendschap en geluk. Als we ni(' zwieberen wordt het leven een efficiënte fabriek Wij als christenen, op de vaste arond ro" ons behoud moesten beter weten. We zouden de beste zwieberaar; van de wereld kunnen zijk MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2