X13 PIJN KOU GRIEP P.v.d.A. lonkt naar de Mammoet, maar... m' mm Niettemin veel slagen om de arm Wyberl, \erdediger vraagt om nog vijftien getuigen balastore 9 VRIJDAG 23 MAART 1962 Schaak-vraag 224 Met onderstaand probleem won H. Ahues vorig jaar een eerste prijs. De opgave luidt: wit speelt en geeft mat in drie zetten. Enig commentaar vindt u in de volgende krant bij de oplos sing. S 1 ai abcdefgb Wit: Kh4, Td8 en g3, Le4 en g5, Pa4 en h8, pi d6 en f3. Zwart: Ke6, Tc2, Ld4, pi e5 en h3. Dam-vraag 223 De stand in het probleem van giste ren van A. Polman was als volgt: Zwart: 21. 22, 23, 24, 25, 28, 30, 32. Wit: 31. 33. 34. 39. 42, 44, 45, 49. Wit wint in de volgende zetten: 42—38, 32x43; 39x48, 30x50 of 31—26, 28x39; 26x30, 25x34; 45—40, 34x45; 4944, 3943; 48x39, hiermee is schijf 39 weer op z'n basis terug. Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Oost het volgende spel: H V 10 7 3, V 8 5 2. O H 4. ■«•A3. Noord is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: Noord 1 harten Oost 1 schoppen Zuid pas West pas Noord 2 klaveren Oost 2 schoppen Zuid pas West pasNoord 3 klaveren, waarop iedereen past. Waarmee zou u uitkomen? JACK DIAMOND Kruiswoordpuzzel zonder zwart 2 3 4 S 6 7 8 Horizontaal: 1. dorpsvertelling; 2. koemestvocht water in België; 3. rivier (Spaans) koor van zangers zelfkant; 4. zes blaadjes postpapier telwoord (Eng); 5. godin van de vrede titel (afk.) scheikundig element (afk.)6. zwemvogel schei kundig element (afk.) twaalf gros, van knopen; 7. zekere dans deel van de mast luitenant (afk.); 8. tel woord (Eng.) waterstand (afk.) vertelling; 9. autoped zijtak Weser. Verticaal: 1. vogel rund; 2. stre ling vlaktemaat voorvoegsel; 3. gemeente in Friesland ontkenning (spreektaal); 4. geheel de uwe (afk. Lat.) kippenloop gewicht (afk.) waterstand (afk.); 5. rivier in Duits land voegwoord familielid; 6. jongensnaam sus loco (afk.); 7. in het jaar der wereld (afk. Lat.) vol gens de regel; 8. gemeente in Gronin gen wiersoort; 9. op enige plaats voorzetsel. lepelaar eerder preek Eder lege regent Geweigerde audiëntie onderwerp vragen van Kamerleden De Tweede Kamerleden J. C. Cover en mr, W. J. Geertsema (beiden lib.: hebben de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over het weigeren van een audiëntie over de moeilijkheden rond de c.a.o. voor de zeevaart. Zij informeren of het Juist is dat de minister het verzoek van de Nederland se vereniging van koopvaardij-officieren tot een audiëntie bij de minister, ten einde ongerustheid kenbaar te maken over de huidige ontwikkelingen, heeft af indien dit het geval Is, zo vragen de ze Kamerleden, welke zijn dan de motie ven van de minister geweest, op grond waarvan hij heeft gemeend het bestuur van een zo belangrijke organisatie omvattende meer dan 3000 koopvaardy- officieren niet in de gelegenheid te kunnen stellen zijn mening te geven een aangelegenheid, waarbij hy het dan niet als contracterende party toch zeer is betrokken? ACADEMISCHE EXAMENS Baklker (Haver (Van onze parlementsredactie) TAE socialist C. Kleijwegt heeft gisteren bij de voortzetting van het m Tweede-Kamerdebat over de Mammoetwet een betoog gehouden, dat in vele opzichten een warm pleidooi voor het wetsontwerp inhield. De P.v.d.A.-spreker besloot zijn loftuitingen echter met de opmerking, dat zijn fractie zich alle vrijheid voorbehoudt t.a.v. haar eindoordeel voorstel. „Dit oordeel", aldus de heer Kleijwegt, „zal o.m. afhankelijk zijn van de omstandigheid of er verbeteringen zullen worden aangebracht die wij wenselijk achten, of dat er wijzigingen komen die in ons oog verslech teringen zouden zijn." Hij wilde, ondanks zijn positieve gezindheid tegen over de Mammoetwet, niet zover gaan als de liberale mevrouw Van Someren-Downer, die woensdag, in weerwil van haar vaak scherpe kritiek, had gezegd, dat „als de Mammoet een beetje opgekalefaterd wordt, minister Cals de grote meerderheid van de Kamer achter zich zal krijgen". In tegenstelling tot dr. Tilanus (c.h.) kon de heer Kleijwegt het onderbrengen van het hele voortgezet onderwijs in één regeling zeer wel toejuichen. „De poging van minister Cals om van een stel scholen een schoolstelsel te maken, ach ten wij in z'n grondgedachte aanvaard baar", zo verklaarde hij. „Als de be windsman erin slaagt het wetsontwerp in veilige haven te brengen, zal onte genzeggelijk een groot werk. namelijk een sluitend geheel van onderwijsvoor zieningen, zyn voltooid". Over de brugklasse, die de Mammoet wet voor v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o. intro duceert, zei de heer Kleijwegt„Ik be hoor meer tot haar bewonderaars dan tot haar beknorders, al zie ik haar ge breken. Vergeleken bij b.v. het toela tingsexamen. lijkt ze mij een schoon heid". Het slagen van het brugsysteem afhankelijk van verschillende facto ren, waarop de wetgever zelf geen in vloed kan uitoefenen. In ieder geval verdient het een eerlijke en reële kans. Ook met de planprocedure ging de P.v.d.A.-6preker akkoord. Hij verklaarde ongevoelig te zijn voor de „kreet", dat hier aantasting van de vrijheid van on derwijs dreigt. Van zo'n aantasting is slechts sprake bij een oneconomische op bouw van ons voortgezet onderwijs, want daardoor wordt aan de leerlingen de keuze-ruimte ontnomen. De afwezig heid van plan, binding en ordening -be tekent wanorde en dus ernstige onvrij heid. Het onderwijs is geen particuliere zaak. Spreker meende, dat de normen in de planprocedure niet te laag mogen worden gesteld, omdat anders het auto matisme te groot zou worden. Protestantse besvaren Uitvoerig ging de heer Kleijwegt (die voorzitter is van de prot. chr. werkge meenschap in de P.v.d.A.) in op de be zwaren, die van protestantse zijde tegen de Mammoetwet naar voren zijn ge bracht. Hy wilde voorop stellen, dat niet alleen b.v. de anti-revolutionairen maai ook de socialisten de vrijheid van onder wijs een groot goed achten. In het belang van openbaar en bijzonder onderwijs waakt de P.v.d.A. zowel naar de als naar de andere kant voor behoud van die vrijheid. Maar zij doet dat niet op grond van theoretische constructii doch aan de hand van concrete bepalin gen. Een theoretische constructie vond spreker de stelling van mr. Oosterhoff (geponeerd in het tijdschrift A.R. Staat kunde). dat de staat de principiële zelf standigheid der eigengeaarde levensver banden heeft te eerbiedigen. Hy achtte deze stelling theoretisch, praktisch noch bijbels gefundeerd. De vrijheid van richting in het derwijs dient, aldus de heer Kleijwegt. overeenkomstig de Grondwet absoluut te worden beschermd, maar de vrijheid van inrichting moert zoveel mogelijk den beschermd. Het hele gesubsidieerde onderwijs heeft zich te onderwerpen aan de beperkingen, die in de eisen van deugdelijkheid en andere subsidievoor waarden zijn gelegen. Die beperkingen houden ook in, dat het bijzonder onder wijs de rechtvaardige verhoudingen niet in het gedrang mag brengen door te trachten via een cumulatie van over heidssubsidie én eigen middelen ook kwalitatief boven het openbaar onderwijs uit te stijgen (b.v. door een hogere sala riëring van de leerkrachten). De P.v.d.A.- spreker erkende, dat er in dit opzicht ge varen schuilen in een overheidsingrij pen. Niet-ingrijpen van de overheid kan echter evenzeer gevaren met zich mee brengen. Het is in vele gevallen een kwestie van afwegen. Het „Gebot der Stunde" moet t.a.v. de inrichtingsvrijheid de doorslag geven, niet schoonschijnende theorieën. De heer Kleijwegt drukte minister Cals voorts op het hart er voor te zor gen, dat de openbare school haar func- met vitamine A+C.. nu in handige doos tegen hoest tegen heesheid voor zangers voor rokers voor sprekers bij sport tie van vluchtheuvel voor minderheden zal kunnen blijven vervullen. Als in bepaalde plaats of streek wegens het ont breken van een openbare school leerlin gen uit niet-confessionele kring op eer bijzondere school moeten worden ge plaatst, ligt dit principieel anders dan wanneer confessionele leerlingen, in een zelfde toestand verkerend, op een open bare school moeten worden opgenomen. De openbare school staat immers rech tens voor allen open. de bijzondere school niet, gezien haar uitgesproken levens beschouwelijke stempel. Daarom dient de overheid er met alle middelen voor te zorgen dat de gevallen waarin ouders die niet voor bijzonder onderwijs voe len, gedwongen zouden zijn hun kinde ren daar toch heen te sturen, tot de strikt noodzakelijke worden beperkt. De heer Kleijwegt hoopte, dat minister Cals het hiermee eens zal zijn en voor de bouw van een voldoende aantal open bare scholen zal zorgen. Een derde K.V.P.-spreker in dit debat, de heer B. A. A. Engelhertink, nam de Mammoetwet-bepalingen betreffende het beroepsonderwijs en de financiering van het v.g.o. onder de loep. Het speet hem, dat in het ontwerp met geen woord is gesproken over het voortgezet beroeps onderwijs voor gehandicapten. Voorts meende hij, dat de ontwikkeling nieuwe vormen in het beroepsonderwijs niet mag worden geremd. De communist M. Bakker stond met vele grote reserves tegenover het wets ontwerp. maar had voor verschillende onderdelen toch ook een „open geest". Zijn fractie zal haar standpunt eerst tij dens de loop van de parlementaire be handeling bepalen. Volgende week dinsdag komen in eer ste termijn nog aan het woord de he ren J. A. van Bennekom (a.r.), dr. J. G. H. Tans <soc.). drs. A. Vermeer (soc.), H. J. Lankhorst (pac. soc.) en ir. C. N. van Dis <s.g.). Op 3 april antwoordt minister Cals. Vragen over hervatting voorlichtingsavonden over emigratie De heer Corver (lib), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid vra gen gesteld over de voorlichting over emigratie. Hij informeert of het juist is dat de directeur-generaal van de ar beidsvoorziening onlangs aan de ge westelijke arbeidsbureaus heeft doen weten dat het houden van collectieve voorlichtingsavonden over emigratie thans moet worden hervat en indien dit het geval is of deze opdracht de instem- iing heeft van de minister. Hij vraagt de minister verder of deze iet van mening is dat deze methode ongewenst is in een tijd van een zo ern stige spanning op de arbeidsmarkt Klom} Minister iviomue dient mr. Burger van repliek De minister van maatschappelijk werk. mej. dr M. A. M. Klompé, heeft op vra gen van het Tweede Kamerlid mr. J. A. W. Burger, over haar rede op het Over ijssels appel van de K.V.P. op 3 maart te Almelo, geantwoord dat haar indrukken over het optreden van de P.v.d.A. te genover het kabinetsbeleid berusten op hetgeen ieder staatsburger heeft kunnen waarnemen. Zij verklaart verder dat zij inderdaad heeft gezegd dat zij de kritiek van de P.v.d.A. op het huidige kabinet „op uit zonderingen na nauwelijks constructief' kan vinden en dait de P.v.d.A. „eisen stelt, die verder gaan an in het lansbelang ver antwoord is". Zij tekent eclhiter aan dat dat zij in de laatste opmerking tevens heeft gezegd „naar mijn meninv". De minister deelt mee dat zij zich van een beantwoording van andere vragen moet onthouden omdat zij het met op haar weg vindt liggen, als minister van maatschappelijk werk in het kader van beantwoording van sohriftelijke vragen, nader motivering of andere uitleg te ver strekken over hetgeen zij op het Over ijssels appel van haar partij het optreden van een andere politieke partij heeft op gemerkt. Geen Kamerleden van de P.v.d.A. naar de P.S.P. Mededelingen als zou een aantal le den van de fractie der Party van de Arbeid in de Tweede Kamer contact hebben gezocht met de Pacifistische so cialistische partij om binnenkort en bloc over te gaan naar laatstgenoemde party, missen iedere feitelijke grond. Dit verklaarde desgevraagd de heer H. J. Lankhorst lid van de Tweede Ka mer voor de P.S.P., naar aanleiding van berichten als zou ir. J. D. Hoepel man. politiek-secretaris der P.S.P. op een propagandabijeenkomst van die par ty te Hoorn zich in die zin hebben uit gelaten De heer Lankhorst, die zeide de heer Hoepelman niet te hebben kunnen berei ken, verklaarde verder dat hij, indien de bedoelde berichten juist zouden zijn. deze betreurt. Hem is van zulk een con tact van leden der fractie van de Partij van de Arbeid met de P.S.P. niets be kend. De heer Lankhorst deelde voorts mede dat hij evenmin de indruk heeft dat welk lid van de fractie der P.v.d.A. ook op het ogenblik het verlangen heeft voor die fractie te bedanken om lid te worden der P.S.P. NIEUWE KROONLEDEN VAN S.E.R. BENOEMD Voor de zittingsperiode april 1962 tot en met maart 1964 zijn vijftien le den, van de sociaal-economiscbe raad benoemd, alsmede vijftien plaatsvervan gende leden. Dertien van hen waren lid gedurende de afgelopen zittingspe rioden. De beide nieuwbenoemde leden zyn prof. mr. A. Mulder en prof. dr. W. J. van de Woestijne. Voor hen zijn als plaatsvervangers aangewezen resp. prof. mr. M G. Levenbach en mr. R. van den Bergh. want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig werkend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijn stillers zenuwkalmerend bromisovalum 4- opwek kend coffeïnum. Microscopisch fijn poeder, dus directe opname in het organisme, dus directe werking zonder kans op maagklachten. Ontdek óók de weldaad i van Akkertjes! 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1.- A" instant direct werkend Pi 'oces-Eich mann Niet waarschijnlijk dat hij ze krijgt TTANS GLOBKE, staatssecretaris bij de Westduitse regering zal, als hij naar Jeruzalem' zal gaan om te getuigen ir het proces tegen Eichmann, de recht streekse toestemming nodig hebben var bondskanselier Adenauer. Over de reac- ran Globke op de oproep van Eich- a's verdediger Servatius is nog niets bekend Vanochtend werd de behandeling van he htoger beroep, dat gisteren begon, voortgezet. Servatius herhaalde een ver zoek dat hij gistermiddag reeds deed, om dr. Wetzel, in de afgelopen oorlog minister voor zaken der oostelijke gebie den, als getuige te doen horen. De ver dediger herhaalde dit verzoek nadat de openbare aanklager, Hausner, had ge sproken over een stuk. waarin gesproken wordt over de toestemming van Eich mann om gas te gebruiken voor het uit roeien van Joden. Dr. Wetzel zou hier over meer inlichtingen kunnen geven. Vervolgens stapte Servatius over oi de beruchte „dodenmars" die door Eich mann zou zijn georganiseerd. Volgens de verdediger was echter niet de Nederlands voedsel radioactiever dan het Amerikaanse De radioactiviteit van monsters ge kookt voedsel uit Nederland was in de maand januari (gewoonlijk een periode waarin de fallout naar verhouding laag is) vijftig percent hoger dan die van soortgelijke monsters uit Amerika, die in mei van het vorig jaar gemeten werden. In de maand mei is de fallout naar verhouding hoog. Dit staat in een rapport dat gisteren werd uitgebracht op de tweede confe rentie van het internationale bureau van consumentenbonden in Brussel. 74 Ik zou gezworen hebben dat die knaap niet eens met zijn ogen knipperde. Hij produceerde een venijnige, opwaartse kniestoot die een droevig vaarwel voor me had bétekend als hij op de juiste plaats beland zou zyn. Dat gebeurde niet. Hij trof me tegen de borst en bovenarm, maar de kracht voldoende om me van de been te smijten en vlak daarop rolden we stompend, schoppend, klau wend en graaiend over de vloer. De markies van Queensberry zou bet geen prettig gezicht gevon den hebben. Ik zag me tegenover twee grote na delen gesteld. De zware oliejas belemmerde me in mijn bewegingen en ofschoon hij me wel iets be schermde tegen de te incasseren slagen, zet hij zó gespannen om mij heen, dat hij mijn eigen slagen hun grootste kracht beroofde. Bovendien scheen de man hard van plan te zijn om de hele radiohut aan stukken en brokken te smijten en ;vas nu juist wat ik niet moest hebben. Letter lijk alles hing namelijk af van een goed functio nerende radio. Daarom moest ik het intact zien te houden en beviel het me helemaal niet dat we sa men tegen de tafel smakten. Ik lag onder, zodat ik r al te goed kon zien hoe een van de poten be gon te versplinteren en onder het gewicht van onze lichamen lelijk ging doorbuigen. Erg best voelde ik me op dat moment niet. Alleen mijn ogen toonden me dat de man zoals elk ander mens met gewone vuisten en armen was uitgerust en niet met twee zeer handelbare voorhamers, want die indruk kreeg ik sterk en op die manier voelden ze aan. De steeds meer wankel wordende tafel schonk me de kracht der wanhoop. Een gemene slag tussen mijn ribben maakte het gemakkelijk voor me om even te kreunen van pijn en slap op de vloer terug te vallen en terwijl de marconist van deze medewerking gretig gebruik maakte, hief hij zijn rechtervoorhamer op om me door de vloer heen te beuken, maar ik bracht mijn knie omhoog en sloeg hem tegelijkertijd met de zijkant van mijn rechterhand en met al het geweld dat de oliejas me toestond op zyn niet gedekte nek. Vol gens de regelen der kunst had hij nu uitgeteld moeten zijn. maar hij scheen nog nooit een van die regelen gelezen te hebben. Toch had ik hem lelijk geraakt, want zijn gekreun van pijn leek even echt als dat van mij vals was geweest en even was hij versuft lang genoeg om me gelegenheid te geven onder hem weg te kronkelen en snel naar de half openstaande deur te rollen. Natuurlijk Alistair MacLean had ik nu met hem af kunnen rekenen, maar dat had dan weer bij die radiotafel moeten gebeuren en ik nam niet het risico dat tijdens het gevecht de poot het helemaal zou begeven en de zender op de stalen vloer aan stukken zou vallen. De man was taal Toen ik overeind was ge krabbeld, had hij dit ook gedaan, al ging het wal beverig. Een ogenblik dacht ik dat hij geen zin meer had in het lijf aan lijf werk, want hij hief een zware stoel op en smeet hem met 'n fluitend geluid naar mjjn hoofd. Toen ik echter bukte en de stoel tegen de deurpost achter me aan splin ters hoorde kraken, bleek dat het alleen maar zijn vérdragend geschut was geweest en de storm troepen later kwamen. Later dat betekende in dit geval bijna onmiddellijk, maar ik slaagde er in de aanval van de stier te ontwijken en draaide me vliegensvlug om voor de volgende. Die kwam niet. Hij zat gehurkt, staarde me met ogen als spleetjes in het donker Latijns gezicht aan, hield zich gereed om zich met zijn handen van de muur af te zetten en dan ineens zag ik achter hem in de deuropening een slanke pols verschijnen. Aan het einde van de pols bevond zich een witgehand schoende hand met een stuk gebroken stoelpoot Mary Ruthven raakte hem zoals ik gewed zou hebben dat ze hem zou raken een aarzelend en experimenteel klapje op zijn hoofd dat nog geen kakkerlak buiten westen had gebracht maar het bleek het effect van een elektrische schok te hebben. Hij draaide met een ruk zijn hoofd naar de bron van deze nieuwe bedreiging en terwijl hU daar nog mee bezig was, deed ik twee vlugge stap pen naar voren en ramde hem met alle beschikba re kracht juist onder het oor in de holte aan de achterkant van zijn linkerkaakbeen. In de boks- sport was dit een van de meest gevaarlijke slagen Hij kon een kaak ontwrichten of een nek breken en bij een normaal mens was dat misschien ook wel gebeurd. Maar deze man was buitengewoon taai. Hij tuimelde tegen de stalen wand, begon met glazige ogen langzaam op de vloer te glijden, maar ondernam toch nog een wanhopige poging om een duik te nemen en zijn armen om mijn benen te slaan. Van timing en coördinatie wat echter geen sprake meer. Ik kreeg tijd genoeg om een stapje achteruit te doen. Zijn gezicht kwam vlak bij mijn rechtervoet en ik zag geen reden waarom ik gezicht en voet niet met elkaar in con tact zou brengen. Daarom deed ik het. Met gespreide armen en benen lag hij stil en zwijgend voorover op de grond. Zelf was ik hele maal niet stil. Mijn adem kwam hijgend en flui tend over mijn lippen alsof ik aan de duizend meter had meegedaan en ik had in jaren zelfs de honderd meter niet gelopen. Armen, handen en gezicht waren nat van het zweet. Ik pakte mijn zakdoek en veegde over mijn gezicht. Geen bloed. Ik voelde ook geen kneuzing of wond. Het betekende een geluk, want het zou heel lastig ge weest zijn om een blauw oog of bloedneus te ver klaren als ik Vyland weer sprak. Ik stopte de zak doek weg en keek naar het meisje in de deurope ning. De hand met de stoelpoot beefde licht. Haar ogen waren wijd geopend, haar lippen bleek. Wat ik aan uitdrukking op haar gezicht ontwaarde, kon zeker niet uitgelegd worden als vererende be wondering. „Moest u die schoen gebruiken?" vroeg ze zacht „Wat had ik dan moeten gebruiken?" zei ik boos. .Mijn hand om hem over zijn koortsachtig voor hoofd te strijken? Wees wijzer, dame! Die vent heeft nog nooit van de Kleine Lord gehoord en als 1 hij ook maar even de kans had gekregen, zou hij I me in mootjes gehakt en als voedsel voor de kanni- baalvissen hebben gegooid. Blijf vooral pet die knuppel in de buurt en als hij even met een oog-1 lid trekt, geef hem er dan eentje, maar ditmaal wat harder alsjeblieft. Denk echter niet." voegde' ik er haastig aan toe om niet onheus te lijken, „dat ik al niet bijzonder dankbaar ben voor wat je tot dusver hebt gedaan." j (Wordt vervolgd) I dachte maar generaal-majoor Winkel- mann hier schuldig aan. Eichmann zou op het tijdstip van de dodenmars In Berlijn geweest zijn. Servatius verzocht het hof verder nog vijftien getuigen te horen die, naar hij beweerde, nieuw materiaal zullen aan brengen ten gunste van de voormalige Gestapo-koloneL Het hooggerechtshof zal zijn beslissing over de moties van Servatius nemen, nadat Gideon Hausner, de openbare aan klager. zijn argumentatie voltooid zal hebben. Het is onwaarschijnlijk dat nieuwe getuigen gedagvaard zullen wor den tenzij het hof ervan overtuigd is dat zij met iets nieuws komen. Z Nadat Servatius zijn zes uur durend beroep geëindigd had, kreeg Gideon Hausner. de openbare aanklager, het woord om zijn argumenten tegen het beroep naar voren te brengen. Hausner begon te stellen, dat Eichmann in de loop van het proces een scheidings lijn heeft proberen te trekken tussen morele- on wettelijke schuld „Volgens onze wet is hij schuldig", aldus de open bare aanklager. De kern van de afwijzing door Hausner van het beroep tegen het vonnis van Eichmann was dat Eichmann vol ijver de Joden in Europa vervolgde en hen naar de gaskamers in Oost-Europa zond „Hy steunde de Reichsführer He in rich Himmler door dik en dun, laat hij niet zeggen dat hij een slachtoffer of een zondebok was. Wij zijn van mening dat genocide de meest afschuwelijke mis daad is en evenals piraterij, waar deze dan ook aangetroffen wordt, gestraft moet worden." Op dit punt ging de presiderende rechetr Olsjan tot verdaging over. De zitting zal maandagmorgen hervat wor- Commentaar .Herfst in New York" was de Neder landse titel van het Amerikaanse televi siespel, dat de KRO de kijkers gister avond voorschotelde, onder bekwame en fantasierijke regie van Frits Butzc- laar. Schrijver Sidney Carroll had zijn werk de titel .Catch a falling star" meegegeven en dit dekte meer het ge geven, want het ging hier werkelijk om het vangen van een gevallen ster". Actrice Loudi Nijhoff slaagde er in een creatie te maken van de figuur van Ju lia Harrington eens een grande dame van het Broadway-toneel nu volkomen verarmd en vergeten levend met haar kanarie en met haar herinneringen. Toneelschrijver George Henley, een rol, die geknipt was voor het ingehou den spel van Ton Lensink en producer Benjamin Weber (goed gespeeld door Bert van der Linden) hebben haar ontdekt en zij zijn het er over eens, dat de eertijds zo grote Julia Harrington bij uitstek geschikt is om in Henley's nieuwe stuk de rol van een oude gra vin te spelen. In de persoonlijkheid van die toneelgravin zit iets van de tragiek van het eigen leven van de ster. Verrassend is dan de ontknoping: Ju lia Harrington leeft nog zozeer in het verleden, dat zij maar nauwelijks de zelfkennis kan opbrengen om de rol van Helena, het jonge meisje, te weige renZij heeft de overtuiging, dat het schrijver en producer om de bezetting van die rol te doen is. En Henley heeft de moed niet haar het tegendeel te ver tellen. Herfst in New York" werd boeiend en levendig op het scherm ge bracht in een zeer sterke bezetting, waarin ook nog het spel van Sigrid Koetse te bewonderen viel, evenals de weer mooie decoratie van Weynand Grijzen. iiuvt-rsum i, ine m. zuju rrisma ge-var progr 21.30 Koninklijke Militaire Kaïpel 22 00 Kerkorgelconcert 22.30 N-ws 22.40 Wijd als tie wereld, lezingen 20.00 Mu- ziekrevue 33.40 Lichte gram 33.55—21.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 20 00 Nws 20-08 Le. ven od het land. gesprek 2020 Iets voor i beweging. Europees 22.15 Bultenl VPRO: 22 40 Het kind vanavond maandelijkse TV-kron Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz 7 30 V d jeugd 7 45 Mor. gengeoed cn overweging 8.00 Nws 8.18 Pluk de dag (gr) 8.50 Van cn voor be- laarden 10.00 V d kleuters :0.15 Kamer- mm (gr) 11.00 V d zieken 11.45 Chansons de France 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Metrog)ole-ork cn solist 12 30 Mcded ton behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Lichte gram 12 SO Act 13.00 N-ws 18.15 Platonnieuws 13.25 Amateurspro gr 13.45 V d jeugd 14.10 Franse les 14.30 V d Jeugd 15.30 Lichte muz 16.50 Lcht instrumentaal 16 10 Als dag gister lcht baken, le- Promenade-ork II. 298 m. VARA: 7.00 Nws »gym 7 20 Lid Nws 8.16 Lichte gram 8-33 pagina, praatje 8.40 Gram tips voor trips en vak an 8 50 Wegwijs les 9.00 Gym muz (gr) 9 40 Koorzang. VPRO: 10 00 Sai po-rtage 10 05 Morgenwijding VARA: 10.20 Licht orkest (herh van vrijdagavond j!) 10 30 T.-ntoonstelllngsa®enda 10 55 Licht ensemble 1120 Sportnieuws M 45 Jacht 12 15 Vi land- in tuinbouw '2 33 Lichte gram 13 00 3 VARA-Varla 13 2o Instvumen- - t '.3 35 Tussen mens i Ir-weten schappeltlke nevelvlek '5 50 Instrumentaal 14 10 V d Jeugd 14 45 Lichte gram 15 00 Promenadc.'irkest lichte ft •olHte Tn bodcenwltsheld Vws VOPO zciub :7 30 Act '8 no Nvt I-lchte gram 18 30 Licht *rM«»uve taalkaart tt 2i TELEVISIE NCRV: 15.00 Korte dpeelfüm 13 25 I film 16.00 Zang cn conférei begeleiding !6.2G Lente Praag 16 35 Die. kinderen 17 30) Mor&m i« bet zondag. 19.30 TV'-film 1855

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9