Gipsfabriek Alphen door brand verwoest Bruins grote Slot: zeer reserve Nieuwe regeling afgekondigd voor toelating van tuinders Euromarkt Time: „Prins Bernhard ontkwam groot gevaar Modewereld eist dat de mannen slank blijven NA Breton is gelukkig geen onontkoombare vereiste Regering wil Indonesië tevreden stellen Haagse agent vrijgesproken HIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 23 MAART 1962 In de gisteren verschenen staatsbladen lijn de op de wet erkenningen tuinbouw gebaseerde algemene maatregelen van bestuur afgekondigd, die nadere regelen stellen voor de toelating van onderne mers tot de teelt van tuinbouwproduc ten, i.e. de groenteteelt, de bloementeelt, de bloembollenteelt en dc boomteelt. De nieuwe regelingen treden op 1 april 1962 in werking en vervangen de z.g. erkenningsreglementen voor de betref fende bedrijfssectoren van de tuinbouw. De minister van landbouw en visserij zal volgende week de produkten bekend maken, waarvan de teelt onderworpen is aan de regelen van de in de staats bladen gepubliceerde koninklijke beslui ten. Voor de teelt van fruit, anders dan onder glas. acht de minister van land bouw en visserij een erkenningsregeling niet noodzakelijk, omdat hij niet vreest voor een speculatieve uitbreiding van de pröduktie door eventuele niet-vakbe- kwame telers. De toelating tot de teelt van fruit onder glas, zoals bijv. drui ven en perziken, wordt geregeld door de erkenningsregeling voor de groente teelt. In het algemeen stellen de regelen, dat bet bedrijfsmatig uitoefenen van de des betreffende tak van tuinbouw gebonden is aan een vergunning van het Land bouwschap. Groenteteelt op grond van een contract tussen teler en verwerken de industrie kan zonder vergunning worden uitgeoefend, evenals de teelt van groenteprodukten. die bestemd zijn te worden verbruikt of verwerkt in de on derneming. waarin het bedrijf wordt uitgeoefend. Tot een nader te bepalen tijdstip gelden deze vrijstellingen met voor de teelt van witte kool. De vergunning wordt in het algemeen slechts verleend indien men in het bezit is van een vakdiploma voor de desbe treffende bedrijfssector van de tuinbouw. Bij enkele diploma's wordt tevens aan vullende praktische ervaring verlangd. Zij, die ouder zijn dan 40 jaar, kunnen onder bepaalde voorwaarden voor een Gaat anti-Perón regering tocli niet cloor De poging van de Argentijnse presi dent Frondizi om een regering van natio nale eenheid le vormen 3chijr.t te zyn misüulkt. Hij zou nu streven naar een binet van burgers en militairen, die tief hebben bijgedragen tot de val Pexón. Donderdag had Frondizi een derhoud-met Alvaro Alsogaray. die de afzetting van Perön nauw heeft mengewerkt met generaal Aramtouru, het toenmalige voorlopige staatshoofd. Vandaag zou de president ook met Aram- buru van gedachten wisselen. Dit streven van de president zou een einde betekenen van de invloed van Ro- gelio Frigerio, die in 1958 zijn verkie zing tot s-aatshoofd bewerkte door de «teun van de Peronisten. Volgens geruchten zou de marine pre sident Frondizi opzij willen schuiven. Het leger en de luchtmacht zouden ech ter niet voelen voor een staatsgreep. Intussen is vanoohtend de aangekon digde staking van 24 uur begonnen, waar toe de Peronist!sche vakbonden hadden opgeroepen uit protest tegen het rege ringsbesluit om de zondag gehouden ver kiezingen voor vijf provincies ongeldig te vertriaren. In deze gebieden hadden aanhangers va-n Perön dé overwinning behaald. Tengevolge van de weigering van de onafhankelijke en „democratische" vak bonden om aan de actie mee te doen, is de staking niet volledig, Met name wer ken de spoorwegen normaal. BOERDERIJ UITGEBRAND Ben felle brand heeft gisteren de gro te met stro gedekte boerderij van dc fa milie J v. d. Doelen (man, vrouw en een klein kind) te Gcffen (NB, verwoest Slechts de muren staan nog ten dele overeind. Enkele biggen zijn in de vlam men omgekomen, dooh de rest van het vee kon worden gered, evenals een deel van de inboedel. De omvang van de schade is nog onbekend, evenals de oor zaak. De boerderij was tegen brand ver zekerd. Voorts zijn g neren zes personen m Hengelo (O) dakloos geworden, toen een tot vier woningen omgebouwde boerde rij voor een kwart ,n de as werd gelegd Door snel optreden slaagde de Henge lose brandweer er in drie van de vier woongedeelten te behouden. In het ge hele door kortsluiting uitgebrande deel woonden twee gezinnen. vergunning in aanmerking komen: uit sluitend op grond van door hen verkre gen praktijkervaring. De regelen voorzien tevens in de mo gelijkheid voor gevestigde telers, toe gang tot'een andere sector van de tuin bouw te krijgen door het volgen van een nog nader in te stellen bijzondere In aansluiting op bovenstaande mede delingen, afkomstig van het ministerie van landbouw en visserij, vernemen wij nog van het Landbouwschap, dat de oude erkenningen, uitgereikt op grond van de nu verdwijnende erkennings- reglementen, zullen worden beschouwd als voorlopige vergunningen in de zin van de nieuwe wet. De nieuwe vergun ningen zullen in de loop van dit jaar aan de rechthebbenden worden toege stuurd. Subsidieregelingen maatschappelijk werk gewijzigd Minister Klompé heeft twee rijkssub sidieregelingen voorgesteld, die met te rugwerkende kracht tot 1 januari gel den in plaats van de oude regelingen voor het algemeen maatschappelijk werk en voor de samenwerking op le vensbeschouwelijke of algemene grond slag. Het Subsidie voor het algemeen maat schappelijk werk en voor de plaatselij ke samenwerking is verhoogd van der tig tot veertig procent dat overkoepelende landelijke king van zestig tot zeventig procent voor de provinciale organen is het op veertig procent gehandhaafd. In de nieuwe regelingen is het subsidiepla fond gebracht van zeventig op tachtig procent. De totale overheidssubsidie: moeten hieronder blijven. Het maximaal te subsidiëren salaris van de maatschappelijk werker hoogd tot f 7933, exclusief vakantie toelage, huurcompensatie en eventueel met f 600 na voltooide'voortgezette op leiding. Het salarismaximum van eer provinciale adviseur alsmede van d( eerste functionaris van een plaatselijk orgaan, waaraan geen directeur bonden, is verhoogd tot f 10.386 exclusief vakantietoelage en huurcompc De maxima van andere functionarissen bij instellingen die samenwerking be vorderen bleven onveranderd. In Alphen aan de Rijn heeft van gen een felle brand gewoed ln de nieuwe fabriek van de N.V. Glpsbouw, die deel uitmaakt van het nieuwe havencomplex. De fabriek was pas enkele maanden in bedrijf. Men was juist bezig met uitbreiding ervan. Om kwart voor zeven werd de brand weer gealarmeerd. Zij nikte uit met twee motorspuiten en ging het vui lijf met zes tot zeven stralen. Er een sterfte rookontwikkeling. De brand is. zo vernemen wij nader, ontstaan bij de droogkamer van het be. drijf, toen de oliestook in werking werd gesteld. De olieketel ontplofte, de rr ren van het gebouw scheurden en i dak stortte in Het zag er al meteen naar uit. dat niet veel meer te redden viel. Zeker negentig procent van het gebouw zoi door de brand buiten werking zijn ge steld. Het zou mogelijk zijn, dat de fa- briek, die is opgetrokken uit ©ipSblok- ken, moet worden afgebroken. Foto N. v. d. Horst Noteringen Meneba en Zwaardemaker gestaakt De Vereenigirug voor den Effectenhan del deelt mede, dat er heden geen note ring zal geschieden in de certificaten van aandelen en converteerbare obliga ties N.V. Meelfabrieken der Nederlandse Balkkerij en de aandelen en recepissen van aandelen Zwaardemakers Hamdel Industrie N.V. in verband met een verwachten berioht. Prins Bernhard in Nederland terug Prins Bernhard is weer terug in Ne derland. Gisteravond om zeven uur kwam hij met de regerings-Friendship op Soesterberg, waar hij werd op gewacht door koningin Juliana. De Prins heeft, zoals bekend, een reis ge maakt door Afrika in verband met de bedreiging van het groot wild in dit we relddeel. Voorts heeft hij, in de afgelo pen dagen, een bezoek gebracht aan het koninklijke buitenverblijf in Porto Ercole in Italië. Prins Bernhard was op 19 februari uit Nederland vertrokken. »rinscs Beatrix heellt het voorne een gedeelte by te wonen van het landelijk congres van juridische studen ten. dat op 2, 3 en 4 april in het Vre despaleis te s-Gravenhage zal plaats vinden en gewijd aal zijn aan de Euro pese eenwording. (Vervolg van pagina 1) Italië, België en Luxemburg hadden zich reeds bij voorbaat bij een dergelijk akkoord neergelegd, zodat West-Duits- land in zijn verzet tegen elke tariefsver laging voor landbouwvoortbrengselen al leen kwam te staan. Fr«yikrijk had bij dit akkoord zijn verzet tegen tariefsver laging voor visscrijprodukten opgegeven en er was een compromis gevonden voor sierteeltgewassen. Men dacht nu dat de Duitsers wel rouden bijdraaien, maar zU gaven hun verzet niet op en zullen nu overleg ple gen met de landbouwcommissie van de Bondsdag. Komt er later overeenstemming tot stand dan zal door de nieuwe tariefs verlaging de totale verlaging sinds het verdrag van Rome komen op 50 procent voor industrieprodukten en 25 procent voor landbouwprodukten. Ring van vuur omsingelde hem li (Van onze speciale verslaggever) VOLGENS het Amerikaanse week blad Time is prins Bernhard aan een ernstig gevaar ontsnapt, toen hij in Oeganda op groot wild jaagde. Een ring van laaiend vuur zou de Prins en zijn twee metgezellen totaal Een pak voor een jonge dandy: colbert en vest zijn afgebiesd met zwart tres. De uitzonde ring op de regel, dat het heren kostuum onopvallend en gedék te dessins moet hebben. (Van onze moderedactrice) tientallen shows, waarin de man ontbrak of een klein bij rolletje speelde, zijn we gisteren in het Victoriahotel te Amsterdam in gelicht over de eisen van het mo derne herenkostuum. Deze voorlich ting ging uit van de Stichting Maat- kledingshows, die landelijk een wed strijd voor vakbroeders heeft uitge schreven en daarbij modieuze richt lijnen heeft opgesteld. (Van onze moderedactrice) De collectie van de enige vrouwe lijke modiste van naam in ons land, Kata Robinski, heeft getoond, dat het toch niet alles breton is wat de klok slaat. Wat ons, hoe guitig ,en kwiek een breton ook kan zijn, toch wel een pak van het hart is. Haar collectie begon met een vlot geblokte chasseur van vilt. dat erg naar he' dandyhoedje zweemde. Het had dan ook als naam Gamin gekregen. Hyper vrouwelijk daarentegen waren de grote cloches met even geplooide bol en grote rand. die naar believen het ge laat kan omlijsten of vrijlaten. Mooie kleuren vilt als abrikoos, oranje-rood en bleu. tussen bol en rand een afstekend of harmoniërend lint of bandfluweel ge legd. Verder toques, ijle bouwsels van tule of organza, die vlinderlicht blijven en grote breedgerande strohoeden met vrij platte bol voor een tuinfeest. Noe men we een van grove rose stro, waar van de rand aan dc voorzijde opgerold was en vastgestoken met een bouquetje viooltjes. Ook fijn panama in naturel voor dit model, maar dan gegarneerd met een fluwelen afhangend lint. Een zijdeachtig, even stug. maar toch soepel materiaal is stroshantung waarvan o.a een baretmodel was gemaakt. Een vrouw die voor vrouwen ontwerpt zal ook denken aan kleine vrouwelijke pro blemen. zoals het opbergen van een hoed. tijdens een reis. Dus maakte deze ontwerpster hoedjes die nonchalant in elkaar geduwd worden en toch weer kreukloos cn deukloos te voorschijn komen. Het minst konden ons de kleine recht op de kruin gedragen hoedjes bekoren, die dc indruk maken te klein te zijn, wat ze intussen niet waren. Maar mis schien komt dat omdat er persé een jong pittig gezichtje onder hoort cn daar kunnen wij, zo we het al ooit gehad hebben, nu eenmaal niet meer op bogen. Waar we mee zeggen willen, dat in een zo gevarieerde collectie voor ieder type iets te kiezen valt en dat is pret tiger dan wanneer stipt één lün gevolgd wordt. In ons land zijn ruim vierduizend maatkledingbedrijven, waarvan 60 procent eenmanszaken. Vijftig procent van de maatkledingzaken heeft ech ter een afdeling herenmode, dus de verkoop van accessoires, als zijlijn. De goed geklede man immers is niet klaar met een prima kostuum alleen. De juiste das, het correcte overhemd, de passende hoed en vooral de opge rolde parapluie zijn onmisbaar om hem tot gentleman te maken. De man 1962 dient een slankmakend kostuum te dragen, glad over de brede borst, een ietsje lang over de heupen, smalle pijpen aan de pantalon, die ech ter een iets ruimere voetwijdte (44 cm) hebben gekregen. De meeste pantalons hebben geen omslag, maar die mag er wel aan zitten. Als materiaal voor zijn pak kiest hij het liefst lichtgewicht, ge middeld zo'n 450 gram per strekkende meter. Dat is prettig en gemakkelijk voor hem, maar eist van zijn kleerma ker het uiterste aan vakmanschap. Om dat de slanke man nu in trek is. moeten drukke patronen en grote ruiten verme den worden. Als dessinering hebben de voorkeur kleine kriebelfiguurtjes, krijtstreepjes, puntjes, visgraatjes en vlammetjes, maar zo bescheiden dat het nooit op valt. Tabaksbruin met een zweempje brons is heel modieus, maar de man die grijs of blauw blijft dragen, loopt gek. Cloche van soepel zomervilt in oranjerood, ontworpen door Katja Robinski. aantal modellen werd ons dit alles gedemonstreerd. Alleen een zwart wit ruitje maakte ccn uitzondering op deze voorschriften. Het was dan ook een jong en energiek maatkleermaker, die het demonstreerde. Het jasje en het vest waren geheel omgebiesd, de knoopsga ten zwart omwerkt en het split midden achter had een extra zwart haakje aan de taille. Het vest behoort weer bij het kostuum en dan een vest van materiaal van het pak en niet meer zo'n frivool fantasie- exemplaar. Eisen van de vakwereld, die we ons aasten aan de lezers over te brengen. Hoger dividend AVIM De Algemeene Vruchten Import Mij S'.V. Amsterdam Rotterdam boekte >ver het 31 oktober afgesloten boekjaar 960/61 f. 579.951 (1959/60 481.881) bruto- „ocderenwmst tegenover 345.268 (289 842) Lgemene kosten. Dc winst bedroeg 105.906 (96.442) en voorgesteld wordt dividend. Vegcns verliescompensatie heeft men riet te rekenen met fiscale verplich- ,;:igen. De afwikkeling van enige vor deringen uit 1958/59 geschiedde neet in het verwachte tempo, zodat de desbetref fende reserve verhoogd is. Het lopende jaar toont een geringe achterstand, zodat voorspellingen nog niet mogelijk zijn. omsingeld hebben. Slechts met de grootste moeite zou men zich in vei ligheid hebben kunnen stellen. Toen het gezelschap, waarmee de Prins op jacht was, de hellingen van de berg Debasian afdaalde, aldus Time, raakte het min of meer verloren in hoog op gaand gras. Daar het zicht belemmerd werd en zich overal gladde rotsen met kloven van meer dan vijftien meter diep bevonden, werd besloten het gras af branden teneinde een weg te banen. De wind keerde echter plotseling, waardoor de drie jagers door een ring van hoog opslaande vlammen omsingeld werden. Slechts door een snelle terug tocht naar de top van een gelukkig wezig zijnde rots ontkwamen de aan het niet voorziene gevaar. De Rijksvoorlichtingsdienst te Den Haag kon ons nog geen commentaar op dit bericht geven. Prins Bernhard. die in zyn functie van president van het zo genaamde World Wild Life Fund enige tijd in Oeganda heeft vertoefd met het doel uitsterving van bepaalde wildsoor ten te voorkomen, zou gisteravond op paleis Soestdijk terugkeren. De heer Ch. E. Visser, van 1947 tot 1953 president-directeur en daarna gedele geerd-commissaris van Drostes Cacao- er Chocoladefabriek is te Haarlem over leden. De crematie is bepaald op 26 maart na aankomst van de trein van 1 te Driehuis-Wester veld. Hij werd 12 maart 1882 te Kampen geboren, bracht het tot' majoor titulair bij het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger, werd chef bij Werkspoor en in 1937 directielid Droste. Hij was oudvoorzitter van kamer van koophandel te Haarlem. Dr. Berghuis heden in Utrecht In 1963 a. r. vrou w in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) DR MOET van worden uitgegaan, dat dc regering in het gesprek met Indonesië met grote ernst streeft een oplossing, die voor Indonesië aardbaar is, die door de regering met inachtneming van alle omstandig heden en mogelijkheden naar eer en geweten kan worden verdedigd en ten aanzien waarvan de instemming van de Papoea's te zijner tijd met recht en reden kan worden gevraagd en bevor derd. Dit zei dr. Berghuis, voorzitter van het Centraal Comité van de A.R. Kiesverenigingen op de antirevolu tionaire vrouwenbijeenkomst, die gis teren in Utrecht is gehouden. De voorzitter van de A.R. Partij was van mening, dat het gewenst kan zijn. op het juiste moment Papoeavertegen woordigers in de besprekingen in te scha kelen. „Laten zij zich daartoe alvast zo veel mogelijk in Indonesië gaan oriën teren." De regering kan thans de Pa poea's het best dienen door wijsheid In zake de bevordering der reële mogelijk heden en met politieke doortastendheid De heer Berghuis noemde deze bijeen komst. die door vele honderden vrouwen uit alle delen van het land werd bezocht. belangrijke gebeurtenis in de A.R Partij. „Wij zijn steeds meer gaan inzien, dat ook de vrouwen direct bij de politiek moeten worden betrokken." In zijn rondblik over het politieke erf >prak dr. Berghuis zUn-waardering uit voor het beleid van het kabinet-De Quay. Deze waardering wil niet zeggen dat er geen kritiek is op onderdelen van het beleid. Onder meer geldt de kritiek ?nkele aspecten van het woningbouwbe leid van de a r. minister Van Aartsen. De heer Berghuis benadrukte echter daarbij, dat mr. Van Aartsen inzake de weg, die hij heeft ingeslagen, namelijk terugkeer naar meer normale ver houdingen op woningbouwgebied, in stemming verdient Deze beleidslijn komt overeen met het a r program van actie. „Men kan m.i. echter wel stellen, dat de regering al te snel de nieuwe weg heeft willen bewandelen, gezien de schaarste aan woningen Overigens achtte dr. Berg huis het volstrekt onredelijk en on billijk om van minister Van Aartsen. die zijn moeilijk werk namens het hele kabinet heeft willen verrichten, een soort kop van jut van het huidige bewind te maken Volgens dr. Berghuis gaat het bij de komende Statenverkiezingen voor tegen een christelijke politiek. De i zitter van de A.R. Partij wekte de hangers van het Gereformeerd Politiek (Van onze parlementsredactie) De anti-revolutionaire Tweede- Kamerfractie staat met zeer grote reserve tegenover de Mammoetwet maar zij is niettemin bereid aan de parlementaire behandeling daarvan in constructieve zin mee te werken. Dit verklaarde de a.r. fractieleider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot gister middag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van 't Mammoet-debat. Hij liet minister Cals weten, dat zijn fractie eerst aan het einde van de discussies haar stem zal bepalen. „Dit is het standpunt, dat ik steeds heb ingenomen tegenover hen die van mij een prematuur eindoordeel verlangen", aldus dr. Bruins Slot. De a.r. fractieleider gaf uitvoerig de visie weer van zijn partij op de verhou ding onderwijs en overheid, waarbij hij wees op de primaire roeping en taak van de ouders, die voor opvoeding cn onder wijs hebben te zorgen, en die daaraan door het stichten van maatschappelijke organen uitvoering hebben gegeven. Spreker constateerde, dat er op dit punt wel verschillen van opvatting zijn tussen de minister en zijn fractie. Deze zijn echter niet relevant De staat speelt ln onderwijsaangelegenheden een rol: vol gens de a.r. in de tweede plaats, volgens de minister in tweede instantie. Dc a.r. menen, dat de ontwikkeling primair moet worden overgelaten aan de vrije maat schappij, zoals die zich ook duidelijk in de schoolwereld manifesteert. Nogal vaag vond dr. Bruins Slot het Mammoetwet-artikel, waarin getracht wordt aan de vrije maatschappij recht te doen wedervaren. Hij vroeg zich af waarom de maatschappelijke organen in de onderwijssector publiekrechtelijk ge organiseerd moeten worden. Het is z.i. gevaarlijk om improviserenderwijze een begin van een onderwüs-p.b.o. te creëren. IS iet over één kam Tegen de rol die de overheid t.a.v. openbaar en gesubsidieerd bijzonder on derwijs speelt en tegen de rechten die ze daarbij voor zich opeist, had de a.r. frac tieleider over het algemeen geen be zwaar, mits de overheid openbaar en bij zonder onderwijs maar niet over één kam scheert. Het openbaar onderwijs wordt bij de wet geregeld, het bijzonder onderwijs is vrij. Voor dat laatste dient dc regering oog te hebben en méér dan alleen met betrekking tot de „vrijheid van richting". De Mammoetwet belaagt volgens spr. deze gebiedende els. Aan de ene kant wordt bijna alles wat er voor de open bare school te regelen valt onder het motto „els van deugdelijkheid" aan de bijzondere school als subsidievoorwaar de opgelegd. Aan de andere kant is de minister bozig het verschil tussen de openbare en de bijzondere school te re lativeren. In het ontwerp wordt de vrij heid van het bijzonder onderwijs om eigen zaken te regelen, geheel overscha- Het schoolstelsel van de minister doet denken aan de ietwat facultatief ge splitste staatsschool, maar men heeft in Nederland nu eenmaal gekozen voor de vrije bijzondere school, naast cn los van Jc overheidsschool. Men realiseerde zich hierbU. dat de vrije school voor de ouders primair de mogelijkheid schiep om pri maire ouderplichten volledig uit te leven. Hieraan doet het stelsel vai minister ernstig afbreuk. De „vrijheid van inrichting" wordt in de Mammoet wet een ministeriële gunst Dr Bruis Slot moest dan ook vaststel len, dat de vrijheid in het ontwerp niet primair staat, waar byzonder en open baar onderwijs als één geheel worden be handeld. Bij het openbaar onderwijs kan de minister zeggen: „het moet", maar bij het byzonder onderwüs moet hij be ginnen met zich af te vragen „mag het?" en „als het even kan doe ik het niet". Het valt zeer te betreuren, dat deze in stelling aan de Mammoetwet vreemd is. Het gaat hier inderdaad om een theore tisch probleem, maar de theorie is nu eenmaal in het geding, omdat de minister van een heel andere theorie is uitgegaan. Men moet zich bij het beoordelen deze zaak niet laten misleiden door bepaalde actuele situatie, waarby er t het b yzonder onderwijs in deze wet geen gevaar zou dreigen. Men dient zich realiseren, dat er „trekkers van lijnen kunnen komen, die ontwikkelingen kun nen ontketenen en concepties maken waarbij het gevaar wèl dreigt". En dan staat, met deze wet en de daarin i gelegde delegatiess. het v rije onderwys machteloos. Dr. Bruins Slot vond dan ook subsidie voorwaarden die zo zyn opgezet dat praktisch een blanco cheque betekenen voor de administratie om nu en i: toekomst heel het onderwys te regelen, niet tc aanvaarden. De overheid kan te recht als eisen stellen, dat het gesubsi dieerde werk aan redelijke eisen en be hoorlijk geldelijk beheer voldoet, maar zij gaat dat werk niet zelf doen. Men mag subsidie-voorwaarden niet gebrui ken om het vrije onderwys te stroom lijnen. Het vrye onderwijs moet zelf kun nen beslissen hoe een school zal zijn in gericht of geoutilleerd. Er wordt al veel „gemaatregeld" en dat zal nog toe nemen als dit ontwerp wet wordt. Zonder de vrijheid van inrichting b. zou de ulo-school nooit de vlucht heb ben genomen die zU nam. en zouden het lyceum en de MMS niet zyn ontstaan Het is wel een zeer trieste zaak. dat Juist de ulo-school door dit ontwerp met de ondergang wordt bedreigd. Experimen teren mag het vrije onderwys nu nie meer. Experimenten zullen in het ver volg op het département worden uitgp dacht. Dr. Bruis Slot vond dit een grote verarming van het onderwUs. In de ge hele Mammoetwet openbaart zloh vol gens hem een overspanning van overheidskunnen. De a.r, fractieleider was ook aller minst ingenomen met dc „aftakeling" van het gymnasium. Vrijheid van inrich ting zou dit kunnen redresseren. Hei wetsontwerp Is glashard: de overheid trekt lijnen en maakt concepties. De eerste instantie, waarvan de minlste» sprak, is in dit ontwerp niet de eerste instantie gebleven. Wel wat de richting, maar niet wat de inrichting betreft. Aan het slot van zyn betoog zei de a.i fractieleider, dat naar de mening van de a r. de minister een ander systeem had moeten kiezen. Hij had moeten uit gaan van twee schoolstelsels. De a.r. wil len voor dc bergen werk die de ministei heeft verzet en de grootste conceptie die aan zijn ontwerp ten grondslag ligt, gaar ne hun respect betuigen. „Daarbij", aldus dr Bruis Slot. ..moet ook onzerzijds wor den gezegd dat de minister met deze wet beoogt de pacificatie door te trek ken over de hele Unie van het voortgezel onderwijs. Dat gebeurt ook. al zal uit mijn betoog zijn op te merken hoezeei deze vorm van pacificatie ons niet finan cieel. maar wel ideëel met zorg vervult voor de toekomst van het bijzonder on derwys." 20 op 500 Prof. dr. Ges. H. J. van der Molen bleek nog niet tevreden over de in schakeling van dc vrouw in de a.r. politiek. Zij vertelde, dat zij de a.r. kandidatenlijsten had bestudeerd cn had ontdekt, dat tot de ruim vijfhon derd kandidaten slechts ongeveer twintig vrouwen behoren. „Op zich zelf is dit aantal al zeer gering, erger is, dat geen enkele vrouw voor zover ik heb kunnen nagaan op een verkies bare plaats staat." Prof. Van der Molen sprak het verlan gen uit, dat na de verkiezingen ln 1963 een vrouw deel zal uitmaken van de a.r. rweede-Kamepfraetie. ZU hoopte, dat da lijsten voor de gemeenteraden een niet venvegend mannelijk aspect zullen men als die voor de Provinciale Staten. Met laaiend applaus onderstreepten vrouwen deze kritiek. Partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis hoorde dit alles glimlachend aan. Maar in zijn slotwoord zei hij, dat de vrouwe lijke leden evenveel rechten hebben als ïanncn. Als zU maar trouw de par tijvergaderingen bezoeken, kunnen ze zelf invloed uitoefenen op de kandida tenlijsten voor de verkiezingen. t was overigens een goede dag voor de vrouwelijke bezoekers van deze eer ste toogdak. Staatssecretaris Roolvink, invallend voor minister Zijlstra die we gens ziekte was verhinderd, noemde haar de belangrykste personen in de partij. „Zo'n bijeenkomst zou in de be ginjaren van onze partij onmogelyk zijn geweest", zei de bewindsman, en hy ging aan de hand van zijn eigen ouder- Iijk gezin na, wat sindsdien is veran derd. „Toen met z'n allen om de tafel. Verwarming kwam van de grote plaat- stoof onder detafel. waarop voor zes paar voeten plaats was. Alleen 's zondags dronken wc chocolademelk met taptemelk. Maar het smaakte uit stekend". Van de hedendaagse situatie prees de heer Roolvink onder meer dat er geen noemenswaardige werk loosheid meer is. De staatssecretaris benadrukte, dat de boodschap van de A.R. Party al die jaren door dezelfde is gebleven. Hij wees op hetgeen het kabinet-De Quay heefit bereikt. „Nooit tevoren zUn zoveel goed kope woningen gebouwd". Warm ap plaus volgde op zijn humoristische toe spraak. Dr. J. Schouten sprak zijn verheugenis erover uit, dat zovelen in Utrecht blyk gaven van hun politieke belangstelling. Voor het verkrijgen van een enigszins be vredigend inzicht in de politiek, voor de bezinning op politieke vragen, voor het oefenen van invloed op de gang vain za ken is z.i. de politieke partij niet te ont- Ook dr. Schouten benadrukte, dat het in de politiek niet alleen maar om zake lijke aangelegenheden gaat. Dikwijls zijn geloofs- en levensovertuiging bepalend. „Wij hebben telkens opnieuw ertegen te strijden, dat God buiten het publieke leven wordt gesteld." Dr. Schouten wek te de aanwezige dames op in familie- en kennissenkring te spreken over de doel stellingen van de A.R. Partij. Aan deze bUeenkomst werd muzikale medewerking verleend door het NCRV- Vocaal Ensemble o.lv. Marinus Voor berg. het schooikoor van het Chr. Blin deninstituut Bartimeüs o.l.v. Mees van Huis en het Amsterdams Koperensemble. Dodelijke sabelsteek Het gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen de 33-jarige Haagse agent van politie H. A. L. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde doodslag sub sidiair dood door schuld. Zoals bekend, is tijdens dc kerstboomverbranding in Den Haag op 2 januari 1961 de 16-jarlge scholier Pim Scholte door een prik met een sabel dodelyk gewond. De Haagse agent L. werd ervan verdacht de prik tc hebben toegebracht. Voor de recht bank zowel als voor het gerechtshof ont kende L. evenwel. Ook uit de getuigen verhoren bleek niet duidelijk of de agent L. dan wel een collega had gestoken. Beide agenten hadden op de bewuste avond met de sabel in de hand de scho lier achtervolgd. In eerste aanleg had de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag wegens dood door schuld f 100 boete sub sidiair twintig dagen hechtenis gevor derd. Na een vrijsprekend vonnis van dc rechtbank ging het openbaar ministe rie van dit vonnis in beroep by het ge rechtshof. By het hof requireerde dc advocaat-generaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, tot vrijspraak. Loongesprek nog niet ten einde (Van onze sociaal-economische redactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft oog gisteren nog geen op lossing kunnen vinden voor dc moeiiyk- heden rond de toetsing van doorlopende cao's, waarin zg. „opstapjes" zijn aange bracht. Het NVV, dat de jongste stelregel van staatssecretaris Roolvink ln strijd acht met het matjjgingsakkoord van Oud- Wassenaar, is ook na de interpellatie- Roemers op zijn standpunt blijven staan. Wel is gisteren duidelijk geworden dat dit verbond de samenwerking in het ge organiseerde bedrijfsleven niet op het spel wil zetten. Het bestuur besloot 4 april weer bijeen te komen. Intussen zul len de drie vakcentrales de volgende week woensdag proberen samen tot een compromis te komen. Ook de werk- rs zullen onderling overleg plegen waarin het dc bedoeling is, dat de zeven voorzitters van de werkgevers- en werk nemersorganisaties vergaderen om een oplossing le vinden alvorens het stich tingsbestuur weer bijeen komt. G. Dikkers en Co. te Hengelo heeft aan de Amerikaanse General Electric Com pany 24 schuifafsluiters geleverd voor de in Italië in aanbouw zijnde kerncentrale de S E.N.N. en een Nederlands ver voerbedrijf heeft deze naar de plaats bestemming gebracht aan de rivier Carigliano, 150 km bezuiden Rome. De levering maakt deel uit van een miljoc- nenorder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7