ÏÈJmm Molen onmisbaar temidden van polders, poelen en plassen ■feSBl 1KS! THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE KLEURSPOELING MET POLY-COLORi KLEURSHAMP00 „HONGER IS MEERVOUD" NT NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Afd. Leiden CHU, mr. H. J. K. Beernink over: „Waar het om gaat". Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Centrum, F. Smit, Voorburg, over „De wereld van het dove kind". De Turk, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, Shell-filmavond. Filmzaal academie, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring. ,.De Nederlandse docu mentaire", ingeleid door George Sluizer. Schouwburg, 8 uur: De Timdelerclub met „Ik huurde deze kamer", door Wim Bischot. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. J. Waterink over „Dwang en vrijheid in de opvoe ding" (7.15 uur: algemene vergadering). Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Bittere Honing". Zaterdag Busstation, 1.43 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. BevrijiiLngskerk. 7.30 uur: Hervormd*- Gereformeend avondgebed. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Es- moreit" en „Esbatement van den Vis- scher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De kersentuin". Diligentia, 8 uur: Armin Janssen, piano. Rolzaal, Binnenhof, 8 uur: Aulos biaas- kwintet Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. tel. 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt even eens waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Mensheid" Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De liefde in het bloed (18 jaar); donderdag: The misfits (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kermis in de regen (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Via Mala (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot maandag: Pantsercommando's (14 jaar); maandag tot en met donderdag: Charlies Tante (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Lola (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): Exodus (14 j). Tentoonstellingen Lakenhal, ..Samen "op dé kiek", ver zameling Prentenkabinet Leidse univer siteit (tot 9 april). JeugdDibiiotiieek. leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag var 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5 30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.3(1 u Bijkantoor chr schooi Obrechtstraa' volw dinsdag en donderdag van 6.30k uur n.m., zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 2uur LUXAFLEX DECORATIEF MODERN VOORDELIG Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE De sierlijke, meer-dan drie eeuwen oude wipwatermolen van de Vrouwe-Vennepolder bij Oud Ade gemeente Alkemade), die doorxfö Rijnlandse Molenstichting is aan gekocht en nog dit voorjaar zal worden gerestaureerd. r.;„> gewoon Zelf uw haar uw eigen kleur ver» fraaien en verdiepen of een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. Doe het thuis - doe het zélf! Rijnlandse Molenstichting in opmars Redden wat er te redden valt in plassengebied rond Leiden Umoet eens proberen u even voor te stellen hoe onze steden, dorpen en polders er op een afstand zouden uitzien zonder hun karakteristieke merktekenen als kerktorens en molens. Ze zouden alle min of meer plat vallen in een monotone uniformiteit. En daarom is het zo toe te juichen dat deze tijd toch niet zo is vertechniseerd en vermechaniseerd, dat er voor de esthetica en het historisch-waardevolle geen nauwlettend wakend oog meer zou zijn. Integendeel, de conjunctuur voert ook in dat opzicht een gunstige wind aan. Het bedrag dat alleen al in 1962 wordt gespendeerd aan de restauratie van oude gebouwen en huizen, loopt in de miljoenen. Kerken, kastelen, raadhuizen, woningen, poorten, ze krijgen in versneld tempo een radicale beurt. Ook op molengebied wordt wel een en ander gedaan om verder verlies af te grendelen. Vandaag vragen wij eens aandacht voor de in Leiden gevestigde Rijnlandse Molenstichting. Gistermiddag maakten wij in het Rijnlandhuis aan de Breestraat kennis met een aantal van haar bestuurs leden, die ons iets verteld hebben over haar doelstelling en haar concrete resul taten in de afgelopen drie jaar. Oude molens „Wij hebben tot taak, te redden wat er te redden valt. Er zijn in de loop van de laatste decennia tientallen molens in Rijnland verdwenen". Aldus de heer A. Bicker Caarten, wiens analyse van dit onherstelbare verlies de indruk geeft, dat de Molenstichting wel in het laatste stadium vóór een algehele liquidatie van het molenbezit in het leven is geroepen. „De stichting beperkt haar aandacht tot het Zuidhollandse gedeelte van Rijn land, in het bijzonder tot het plassen- gebied in de omgeving van Leiden. Daar liggen de oude polders, in tegenstelling tot de droogmakerijen. Wij hebben hier ook veel oude molens, wel uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. uit de eerste periode van de tot een groter ge heel samengevoegde poldertjes. De laatste jaren zijn heel wat polder molens buiten gebruik gesteld en ver vangen door moderne bemalingswerk tuigen. De windmolen, aan weer en wind blootgesteld, bleef kostbaar onderhoud eisen en zelfs zijn ingrijpende restaura ties nodig. De polders nu kunnen be zwaarlijk de hoge lasten van de stil staande molens blijven dragen, zodat deze onmisbare monumenten van het Hollandse landschap tot ondergang zijn gedoemd als niet met behulp van ande ren, voor wie de molens een dierbaar bezit zijn aan hun redding wordt ge- De heer Bicker Caarten is op grond van de praktijk van mening, dat het ge zegde „stilstand is achteruitgang" in di bele mate voor de molens geldt. „Als ze niet in bedrijf zijn, komen spoedig tot verval, en dat verval vreet zo snel door dat de molen er binnen af zienbare tijd onttakeld bij staat". In veilige handen „Als een gemeente een molen aai koopt, restaureert en onderhoudt, hij ongetwijfeld in goede handen'', j vervolgde de heer Bicker Caarten. „Maar er zijn poldermolens die v» buiten de kern van de gemeente staan en waarvoor de gemeente zich niet al tijd zo verantwoordelijk voelt als zij zou doen wanneer het een molen te midden of aan de rand van de bebou wing gold. Niet elk gemeentebestuur is dan bereid een molen aan te kopen Het aantrekkelijke aankoopbedrag van 1 vermag niet steeds alle be zwaren weg te wissen, want men staat dan immers voor het herstel en het onderhoud. Daarom is deze stichting opgericht. Zij heeft ten doel stilstaande molens, die echt staan te verkommeren zonder dat iemand zich hun lot aantrekt, aan te ko pen. te restaureren, te onderhouden voor de bemaling in tijd van nood ter beschikking van de polderbesturen te stellen. De windmolens in deze omgeving hebben in de oorlog heel goed gewerkt". Het streven is ook. de molens zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat brengen en te houden. „Ze zijn bij c werkelijk in veilige handen", zei de heer Bicker Caarten ten overvloede. De stichting is in 1959 voortgekomen uit het gemeenschappelijke beraad De ronde stenen 18de-eeuwse molen van de Boterhuispolder, gemeente Warmond, aan de Zijl tussen Leiderdorp en de Kaag sociëteit. Over aankoop van deze molen voert de Rijnlandse Mo lenstichting besprekingen. niet minder dan vijftien openbare licha men, instellingen en verenigingen. Deze zijn: de dijkgraaf en hoogheem raden van het hoogheemraadschap Rijn land, de gemeentebesturen van Alke made, Leiden, Leiderdorp, Warmond en Woubrugge, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de vereni ging „De Hollandsche Molen" (die zich meer landelijk oriënteert), het Merendis- trict van het gewest Zuid-Holland van de Kon. Ned Schaatsenrijdersbond. de Zuidhollandse Waterschapsbond, de ver eniging Oud-Leiden, de provinciale Zuid hollandse vereniging voor Vreemdelin genverkeer en de watersportverenigin gen De Kaag, Vennemeer en Braassemer. Bemoedigend resultaat Het bestuur is over het resultaat van drie jaar werken zeker niet ontevreden De stichting heeft al vijf molens in eigen, dom. te weten de ronde stenen molen van de Zwanburgerpolder aan de Leede te Warmond, gebouwd in 1805 en geres taureerd in 1961. de onbewoonde wip molen van de polder Hogeweg tussen Noordwijk en Voorhout, gebouwd om streeks 1650 en gerestaureerd in 1961. de bewoonde wiümolen van de Vrouwe- Vennepolder bij Oud-Ade, gebouwd om streeks 1630, waarvan de restauratie zo juist is begonnen (kosten f 23 000), de bescheiden wipmolen aan de Voorofse- polder bij Hoogmade, gebouwd in 1640. waarvan de restauratie in voorbereiding is (kosten f 10.000), en ten slotte de forse achtkante rieten molen „Zelden van Passé" aan de rijksweg 4a in de gemeen te Zoeterwoude. waarvan het herstel ook is begonnen (kosten f 37.000). Besprekingen zijn gaande betref fende de aankoop van de ronde ste nen molen van de polder Boterhuis in de gemeente Warmond (aan de Zijl nabij Kaagsociëteit), gebouwd in 1744, en van de kleine onbewoonde achtkante rieten molen van de Huis ter Does-polder aan de Does bij Lei derdorp, gebouwd in 1830. Voor de restauratie van de wipmolen bij Oud-Ade heeft H.K.H. prinses Wilhel- mina onlangs een gift geschonken. Zij heeft deze molen indertijd zelf geschil derd en koestert er dus bijzondere her inneringen aan. De vraag hoe ver de stichting met de aankoop van molens denkt te gaan, kan bezwaarlijk positief worden beantwoord. „U moet niet denken, dat wij ernaar streven, zoveel mogelijk molens in ons bezit te krijgen", antwoordde de heer Bicker Caarten. „Hoe minder wij er krijgen, hoe beter het is, want dat zou betekenen, dat de polderbesturen en de gemeen ten genoeg doen om het behoud van de molens te verzekeren. Hebben wij die indruk, dan zal men van ons niets W\j springen dus alleen in de bres voor die molens die staan te verkom meren en verloren dreigen te gaan. Hoeveel dat er zullen blijken te zijn weet ik niet. Uiteraard spelen ook de financiële mogelijkheden een voor name rol. De stichting moet voor 25 procent van de kosten zorgen. Wij staan gelukkig goed in de pas bij het rijk de provincie cn de gemeenten. Er bestaat ook onder de be volking veel belangstelling voor onze pogingen, maar anderzijds hebben wij de indruk, dat deze nog groter zou kunnen zijn. Vandaar de bekendheid die wij ons werk willen geven". Navolging elders Dat de Rijnlandse Molenstichting al erkenning heeft gevonden in wijdere kring, blijkt wel uit het feit, dat ii Land van Heusden en Altena (met het dorp Almkerk als centrum), de provincie Utrecht en het Zijpegebied in de omge ving van Alkmaar soortgelijke stichtin gen geboren staan te worden, die qua structuur en werkwijze overeenkomen met de stichting in ons gebied. De heei Bicker Caarten heeft met de oprichting ervan directe bemoeienis. Elke stichting is dus werkzaam ln een beperkt, afge bakend geografisch gebied. Wat de bewoning betreft zijn de molens in twee groepen onder te bren gen: met woonruimte en zonder De molens in de Zwanenburgerpolder Oud-Ade en Zoeterwoude waren geschikt voor bewoning, maar naarmate de v verlangens toenamen ging het moeilil- ker. Totdat naast de molens een huisj* werd gebouwd. De vroegere ruimte werd dan vaak gebruikt als bergplaats. Zoals gezegd, wordt de molen bij tauratie in de oorspronkelijke staat ruggebracht. Het is de bedoeling, de molenruimte te verhuren. Zo is de War- mondse molen verhuurd aan een Hage naar, die in deze omgeving ook visrech ten heeft „Wij maken", aldus de heer Bicker Caarten, „een keuze uit hen die hiervoor in aanmerking komen, opdat de rustige toestand in en bij de molen niet wordt verstoord". Burgemeester Detmers van Zoeter woude. die het bestuur van de stichting zeer erkentelijk is voor zijn ingrijpen in de situatie van de molen aan de rijks weg 4a. deelde nog mee, dat de „Zelden van Passé" omstreeks 1 juli van dit jaar weer bedrijfsklaar zal zijn. Hij wordt volkomen maalvaardig gemaakt oi geval van nood zijn diensten te kunnen bewijzen. Kloeke mannen De bondige uiteenzettingen vai bestuur, verlucht met prachtige, lente en zomer geurende lichtbeelden, hebben ons overtuigd van het nut van de Molenstichting, die wij graag alle nubliciteitssieun toezeggen die zii in de toekomst mocht nodig hebben Hier zijn mannen aan het werk, die houden van ons eigen Hollandse landschap en die heel goed weten wat in de stoffering daarvan heslist niet kan worden gemist, wil het ziii schoonheid en onvervangbare eigen aardigheid behouden. Typisch voor dit Riinland ziin zijn Doelen, plassen en polders. En daar in zijn de molens een intrinsiek ele ment. Monumenten die alleszins ver dienen met zorg te worden omrined Vermelden wij ten slotte, dat het dage- liiks bestuur van de stichting uit de vol gende personen bestaat: mr. E E. Menten. voorzitter. E. J. M. Kolfschoten. A. Bicker Caarten. mr. H. van der Linden en dr. L. W. E. van Heurn. Zie voor stadsnieuws ook pagina 11 H1; 3000 miljoen. In het jaar 6000 miljoen mensen op de aarde een bestaan moeten vinden. Per uur komen er zo'n 5000 wereldburgers bij. Op het ogenblik Is er nog voldoende voedsel, doch verdelen wU die hoeveelheid wel eerlijk? In de tropische en sub tropische gebieden leven miljoenen mensen, die van honger dreigen om te komen." Aldus Ir. C. W. Carbaslus Weber in een voordracht, die bU op uitnodiging van de Nederlandse Protestanten Bond gisteravond ln het Snouck Hurgronjehuis hield. Het Westen wilde na de Tweede Wereldoorlog onderzoeken hoe groot de steeds toenemende honger in die streken Het zond deskundigen uit om de behoefte aan voedsel te meten. Maar het vergat, dat de wereld van het Oosten totaal anders is dan die van het Westen. Onze maatstaven kloppen niet. wanneer op de „onderontwik- ,.Er bestaat in de zogenaamde onder ontwikkelde gebieden niet alleen honger zetmeel, eiwitten en dergelijk voed. seL Men hongert vooral ook naar begrip, liefde en wijsheid. Hebben wij, hoewel goedbedoelend, deze dingen niet over 1 PERS. BINNEN VEER MATRAS MET DAMAST TIJK MET BESTIKTE BOVENBLAD Met 15 jaar garantie op binnenwerk - 59.75 - SPECIALE PRIJS Natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HFRENSTAAT 9 (AUeen voor textiel) MIDZA Emmabloemcollecte Zaterdag 31 maart zal de Emmabloem collecte worden gehouden in onze stad, Hebt U de aanplakbiljetten goed beke ken? Zij dragen weer de beeltenis var Koningin Emma, de grootmoeder van on ze Koningin. Zij bestemde een grote som gelds, haar door héél Nederland ge schonken toen Koningin Wilhelmina de regering aanvaardde, voor het oprichten van het sanatorium „Oranje-Nassau- Oord" te Renkum. De wetenschap heeft sindsdien grote vorderingen gemaakt en de tuberculose is een heel eind teruggedrongen, maar nog telkens, ondanks allerlei maatregelen, zoals bevolkingsonderzoek en doorlich ting, steekt deze ziekte de kop op. Daar om is het zo nodig, dat wij waakzaam blijven en deze collecte blijft bestaan zo te helpen bü de opsporing van ziekte en de uitzending van patiënten. De opbrengst komt geheel ten goede e tuberculoselijders in onze eigen stad. Dat dit alles véél geld kost, behoeft niemand U te zeggen. Daarom vragen wij U onder het motto „Vele kleintjes maken één grote" de collectanten niet voorbij te lopen, maar iets in de U voorgehouden bus te offeren. Voor dit menslievende werk hebben wij veel collectanten nodig. De collectan ten moeten ten minste 14 jaar zijn. Sta een paar uurtjes van Uw tijd af en help ons de bussen gevuld te krijgen! De collectanten kunnen zich melden vrijdag 30 maart, *s avonds van 78 uur. en zaterdag 31 maart van 's morgens 8 uur de gehele dag aan Steenschuur 6. Vereniging tot bestrijding der Tuber culose Leiden, H, J. Postel, voorzitter. Weer een brommer minder Gisteravond om even over zes ver leende een Leidse bromfietser geen voor rang aan een personenauto op de War- monderbrug aan de Rijnsburgersingel De bromfiets werd geheel vernield en de berijder moest met een hersenschud ding en schaafwonden in het Academisch ziekenhuis worden opgenomen. De auto werd eveneens zwaar beschadigd ACADEMISCHE EXAMENS UEEDEN, 20 maart Geslaagd voo: doet. ex. Ned recht de heer F E Haastert te Den Haag. Bejaardensociëteit Staalwijk vierde eerste lustrumfeest Gisteravond werd in het wijkgebouw Staalwijk het eerste lustrumfeest ge vierd van de bejaardensociëteit, die uit gaat van de Hervormde wijkgemeente Staalwijk. Om vijf uur dronk men thee en drie kwartier later schikte men zich aan tafel voor de broodmaaltijd, 's Avonds was er een gevarieerd pro gramma, waarbij o.a. de Rotterdamse voordrachtskunstenaar de heer Willem van der Loos optrad. De avond stond onder leiding van me vrouw Smit, die speciaal de afgevaar digden van de bejaardensociëteiten van de wijkgemeenten Morskwartier, Leven daal. Pniël en Kooiwijk alsmede enige wijk-kerkeraadsleden verwelkomde. Ds. en mevrouw Kloek geven ook blijk van hun gewaardeerde belangstelling. Me vrouw Smit zei ervan, dat het predikan- enechtpaar niet alleen een open oor maar ook een open hart heeft voor de sociëteit. Riek Sprong droeg het stukje „Lena" voor, dat handelt over een moedertje welks beide zonen naar Canada waren geëmigreerd. Willem van der Loos wist met zijn voordracht „De lezer" de lach spieren danig in beweging te brengen. Al hun voordrachten werden met grote aandacht gevolgd. De feestcommissie bood het bestuur bij monde van mevrouw Flanderhyn enkele onderdelen voor het servies aan Voor mevr. Smit was er een halsketting Ds cn mevrouw Kloek kregen een vaa> met bloemen en de dames die de be jaarden steeds bedienen werd eer peltje ter hand gesteld. Namens de Hervormde Vrouwen dienst bracht mevrouw Kloek geluk wensen over. Zij bood het bestuur afdruipblad aan. Mevrouw Smit bracht ook het conciërge-echtpaar La bord us hartelijk dank voor zijn goede zorgen jegens de bejaardensociètoit. Ds. Kloek sprak het slotwoord. Hij richtte zich zeer waarderend tot mevrouw Smit en de andere dames van de sociëtgit, mede namens de kerkcraad van de wijkge meente. De heer F. du Pon werd nie' vergeten; hij was vijf jaar geleden als diaken bij dc oprichting tegenwoordig De overleden leden werden herdacht Ten slotte las ds. Kloek nog psalm 92 voor, waarna de bijeenkomst met het zingen van enkele verzen van gezang 280 werd gesloten. Ons standpunt Wij moeten de behoeften van deze ensen niet vanuit ons standpunt bekij ken. Onze naasten hebben begrip voor hun gedachtenwereld en levensuitingen nodig. Liefde die scheppend is en dus een steun kan zijn. Wijsheid in de zin van onmiddellijk weten, niet wijsheid uit ge leerde handboeken. Mohammedanen, Hindoes Boeddhisten, zij allen verstaan niet de taal die het Westen spreekt: de taal vEin het tech nisch vermogen en de doelmatigheid. Hun begrippen en levensopvattingen zijn volkomen anders. „Het belangrijkste ln de hulpverlening is dan ook: leer, vóór het verstrekken koolhydraten, technische installaties, e.d„ de medemens liefhebben cn begrij pen". aldus ir. Carba«ius Weber, die na de pauze een serie dia's vertoonde. Contactavond zangclub .Staalwijk en omgeving' t een opgewekt en geslaagd sluit stuk uan de festiviteiten rond de her denking van haar 12%-jarig bestaan, heeft de chr. zangspelclub „Staalwijk en omgeving" gisteravond in het Antonius- clubhuis een contactbijeenkomst belegd, waarvan het feestprogramma geheel werd verzorgd door Sempre Avanti's .Jong en Jolig". De voorzitter van de club, de heer C. J. van der Zeeuw, heette in het bijzonder welkom de beschermheer der club, de heer G. Overduin, de voorzitter van de Ned. Prot. Bond. afd. Alphen a. d. Rijn, de heer P. van Veen. alsmede de afge vaardigden van enkele zusterverenigin- Het festijn werd geopend door „Jong en Jolig" dat weer een vrolijk en afwis selend programma bracht, ditmaal onder leiding van dirigent Alfons Delforteri en met de beproefde medewerking van de solisten Lyda Spaans, Tiny Arnoldus, Tiny Zonneveld en Jopie de Haas (De ■Jojanti's") en de heren Wim Brugman en Gerard Koolhaas. Oude en nieuwe melodieën uit Jong en JoIig*s omvang rijk repertoire volgden elkaar weer in vlot tempo op met als hoogtepunten het ..Non je ne regrette rien" (Lyda Spaans) „Rosalie" en „De orgelman" (Wim Brugman), het Napolitaanse Lied" (Ge rard Koolhaas) „La Bella" (Lyda Spaans en Tiny Arnoldus) en het „Weense kwartiertje". Na de pauze was de beurt aan Sem pre Avanti's toneelgroep, die onder regie van Wim van Ark een geslaagde opvoe ring gaf van „Een reuze idee" het be kende toneelspel van Willy Corsari. Ook met dit vrolijke spel hebben de feest gangers zich twee bedrijven lang uit stekend geamuseerd. De woorden van dank, die de voorzit ter aan het slot van de avond tot het gehele Sempre Avanti-gezelschap richt te werden met een ovationeel applaus onderstreept Voor de mannen, die promotie ■illen moken,hebben wij een uit zonderlijke aanbieding gecreéerd Als U terdege beseft, dat onberis pelijke kleding een voorsprong geeft, go dan morgen naar Costeri Morgen, sli éin dog, begint Uw carrière, want dan kunt U keus maken uil een weeigaloze collectie 100°/. ZUIVER W0UEN KAMGAREN C0STUUMS de ollerr 1 gri|Z. - de echt lage Coster-prijzen /iwov 79.50 Haarlcmmeauaat 26 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudte- ilngel Katendr. Lagedljk tik. Dorpaveg West-Kruiskade 36 ZEIST: Slotlaan 158.160

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3