BON Beroep op Frankrijk 0111 naar Genève te komen GUN GUN BIJOM r Innen vankwade' posten (2) Samenwerking in ruimte zit op ontwapening vast Brandende diamant 5 VRAGEN OVER KOELHUISBOTER Het lid der Tweede Kamer de heer Egas (soc.) heeft de minister van landbouw en visserij schriftelijke vragen gesteld over de situatie rond de koelhuisboter. Hij vraagt onder meer welke bestemming zal worden gegeven aan de ongeveer 4000 ton koelhuisboter die niet voor consumptie ter beschikking kunnen worden gesteld omdat zij niet voldoen aan de kwaliteitseisen. Welke opbrengstwaarde kan voor deze boter worden verwacht en hoe komt het dat deze niet meer voor consumptie geschikt is? Hi.i wil voorts van de minister vernemen welke gevolgen deze gang van zaken zal hebben voor de prijs die de producenten zullen ontvangen. Voorts vraagt hij of de minister een overzicht wil geven van de hoeveel heden boter die de laatste drie maanden zijn ingeleverd en aangemeld. Is in deze periode koelhuisboter in consumptie gebracht en zo ja, welke hoeveelheden en tegen welke prijzen? TE VEEL GEVLOEK IN HET LEGER In een order van het korps luchtmachtstaf wordt medegedeeld, dat het de staatssecretaris van defensie is opgevallen, dat zoveel militairen zich bezondigen aan het vloeken en het bezigen van ruwe taal. Afgezien van het feit, dat dit voor militairen verboden is op grond van het reglement betreffende de krijgstucht, geeft speciaal het vloeken blijk van een gebrek aan innerlijke beschaving en aan respect voor de overtuiging van anderen. Alle militairen, aldus de staatssecretaris, zijn bij hun woordkeuze derhalve gebonden hiermee rekening te houden, terwijl alle meerderen verplicht zijn het vloeken en bezigen van ruwe taal door hun ondergeschikten tegen te gaan. C mm Hen rmthiorlt zijn houdin8 te herzien en de be- \j! UUllrvU UlllUltz>Ul jsprekingen, die op het ogenblik Oostduitsers De ontwapeningsconferentie in Genève heeft gisteren unaniem een beroep gedaan op Frankrijk om enleesdezeweek eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors, Taptoe en Donald Duck hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. u^elf en uw gezin deheerlijke produkten, waar- mee Jonker Fris elke tafel* genoot verwent: |am»« Vruchten* en gro •n feest op uw dis VAN WAGENBERG-FESTEN N.V. HEUSDEN Israël dient ook een klaclit in bij Veiligheidsraad Israël heeft inmiddels, evenals Sy- rië, een klacht ingediend bij de Vei ligheidsraad en om een bijeenkomst} verzocht. Israël beschuldigt Syrië er van herhaaldelijk aanvallen te heb ben gedaan op Israëlische burgers en Israëlisch grondgebied en van] dreigementen die gericht zijn tegen j de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van het land. De gespannen verhouding tussen de twee landen is gisteren ook gebleken door een.nieuw incident. Volgens een Israëlische woordvoerder drongen Syri sche vliegtuigen het Israëlische lucht ruim binnen, vanwaar zij werden ver jaagd. Hierover heeft Israël een klacht gezonden naar de wapenstilstandscom missie. Van Syrische zijde werd gemeld, dat vier Israëlische vliegtuigen boven Syrisch gebied werden onderschept, waarvan er een in brand geschoten werd. De acht Syrische vliegtuigeh die bij dit incident een woordvoerder van het Israëlische leger noemde het een verzinsel betrokken waren, zijn veilig op hun basis teruggekeerd, zo zei men in Damascus. Volgens Jordaanse dagbladen zullen koning Hoessein van Jordanië en ko ning Saoed van Saoedi-Arabië spoedig een ontmoeting hebben om de ..voortdu rende aanvallen van Israël op Syrische grenzen" te bespreken en om gezamen lijke Arabische maatregelen tegen de Israëlische ..agressie" op te stellen. Westduits parlement wil onderzoek in de zaak-Strauss De Westduitse Bondsdag heeft met algemene stemmen een door de soci aal-democratische oppositie ingediende} motie aangenomen waarin was voorge- steld een onderzoek te doen instellen1 naar beweringen als zou de minister} van defensie Strauss zich hebben schul- j dig gemaakt aan misbruik van zijn of- ficiële positie. De parlementaire commissii aan de gang zijn, bij te wonen, j President De Gaulle heeft tot dus ver geweigerd deel te nemen, om dat het forum te groot is om met succes te kunnen onderhandelen. Het is welhaast zeker, dat Frank rijk, indien het afgevaardigden naar Genève stuurt, in het overleg over Berlijn betrokken zal worden. tie, die ingediend werd door de Indiër Menon. De permanente voorzitters yan de conferentie, de V.S. en de Sowjet- unie, moeten het verzoek aan Frankrijk doorgeven. De poging Frankrijk In het gesprek te betrekken, kwam op het moment, dat de besprekingen tussen Rusk en Gromiko de mogelijkheid openden van een verlichting van de spanning om Berlijn. Gromiko heeft de Oostdult- se minister van buitenlandse zaken, Boiz, gevraagd naar Genève te komen. Aanvankelijk voelden de Zwitsers er weinig voor om de Oostduitsers visa te verstrekken, maar Gromiko verklaarde dat hij zijn Oostdultse ambtgenoot moest spreken. Waarnemers zijn van mening, dat zich in de komende dagen een 'belang rijke politieke ontwikkeling zal voor- jdoen mogelijk een wijziging uit het feit. dat de ministers Rusk Home nog enige tijd langer in Genève zullen blijven dan was aangekondigd. De subcommissie voor ontwapening bestaande uit de Rus Tsarapkin, de 1 Amerikaan Stelle en de Brit Godber is gisteren bijeen geweest. Vandaag ko- men zij weer bij elkaar en morgen moeten zij verslag uitbrengen over hun vorderingen of over het uitblijven er- Ter conferentie hebben de neutrale landen aangedrongen op een morato rium op het nemen van kernproeven zo lang de conferentie duurt. Het is moge lijk, dat de neutrale landen zich mor gen, wanneer de subcommissie ver slag uitbrengt, in het debat zullen men gen. waardoor een gecompliceerde si tuatie zou ontstaan, omdat dan toch sprake is van algemene discussie wat aanvankelijk niet in de bedoeling heeft gelegen. f 'i Th. J. v. d. Heijden Kwestie-Cuba voor Int. Gerechtshof De Egyptische en de Roemeense ve tegenwoordigers in de Veiligheidsraad van de V.N.. El Zajjat en Haseganu. hebben zich uitgesproken voor een ver zoek aan het internationale gerechtshof in Den Haag om een adviserende uit spraak te doen over de tegen Cuba ge richte besluiten, die genomen zijn op de conferentie van Amerikaanse landen te Punta del Eiste. De Ier Boland heeft gezegd, dat de le den van de organisatie van Amerikaan se Staten zelf moeten beslissen over de geldigheid van hun besluiten en dat de Veiligheidsraad regionale organisaties geen belemmeringen in de weg moet leggen. De Ghanees Quaison-Sackay heeft gezegd, dat zijn regering tegen beper king van de 'bevoegdheden van regiona le organisaties is, maar dat deze orga nisaties wel rekening moeten houden met de beperkingen die het Handvest van de V.N. aan dergelijke regionale organisaties stelt. Chroesjtsjef lanceert voorstel Het gisteren gedane voorstel van de Russische premier Croesjtsjef om een Amerikaans- Russische samenwerking betref fende het ruimteonderzoek tot stand te brengen, is in de V.S. met zeer veel instemming ont vangen. In zijn boodschap aan president Kennedy verklaarde Chroesjtsjef, dat de Russische vertegenwoordigers in de com missie voor de ruimtevaart van de V.N., opdracht zullen krijgen met hun Amerikaanse ambtge noten te overleggen over de praktische vraagstukken van samenwerking bij het onderzoek en het voor vreedzame doel einden gebruiken van de ruimte. Trein ontspoord in Zuid-Afrika: tien doden Tien Afrikanen zijn om het leven ge- {«-en"een 5.*ft oostelijk Transvaal uit de rails liep. king heeft gekoppeld aan een oplos- De locomotief en enkele rijtuigen scho- sing van het ontwapeningsvraagstuk. ven in elkaar en kwamen naast de rails Hij wees erop, dat de raketten voor te staan. onderzoekingssatellieten en voor bal- listische projectielen van gelijke aard ZT zijn en dat dit dus in zekere mate De VS en de Dominicaanse republiek va.,,™ »,-* Anitt-,n.ninfi; hebben vier akkoorden getekend, vol-1 verband houdt met het ontwapenings- gens welke het Amerikaanse bureau vraagstuk, voor internationale ontwikkeling lenin gen met een lage rente ten bedrage vanl Het plan van Chroesjtsjef bestaat uit bijna 7.250.000 dollar zal verstrekken j zes punten en is een antwoord op een voor hulp aan kleine boeren en voor de brief van de Amerikaanse president, uitvoering van onderwijsprojecten. 'waarin deze op samenwerking aan- Een zeer originele modeshow werd Parijs op de Place Contrescarpe ge- honden. Dit plein ligt in een volks buurt, waar zich doorgaans nogal wat clochards op houden. Twee out- werpers. Martine Grandval en Da niel Hechter, lie ten daar hun mannequins met hun creaties fla neren. En deze shows trokken ve lerlei belangstel ling: allereerst cle modewereld, dan van de huis moeders uit de buurt, van de stu denten. die hier ook altijd rond hangen en van di clochards, die de nieuwe modelij nen toch ook nog wel op prijs wii ten te stellen. drong. Chroesjtsjef noemt als mogelijk heden voor samenwerking: 1. Het gebruik van kunstmanen voor telecommunicaties 2. Weerwaarnemingen boven de gehe le wereld: 3. De oprichting van een gezamenlijk net van waarnemingsposten om radio grafisch en optisch voorwerpen te vol gen, die gelanceerd zijn in de richting van de maan, Mars, Venus en andere planeten: 4. Samenwerking bij de studie var de interplanetaire ruimte en hemelli chamen: 5. Uitwisseling van medische gege vens over het gedrag van levende we zens in de ruimte; 6. Een internationale reddingsdienst voor kosmonauten, die noodlandingen moeten maken. Chroesjtsjef sprak verder van de ge zamenlijke benadering van rechtskun dige problemen samenhangend met het ruimteonderzoek. Hij stelde ook interna tionale coördinatie voor om te voorko men. dat de proeven van het ene land de onderzoekingen van het andere land bemoeilijken. Hij wees verder op „ongekende mogelijkheden" voor breiding van het kontakt tussen de vol ken, waarbij hij de televisie aanhaal de. Natuurrampen zouden bestreden kunnen worden door weersatellieten Fundamenteel Executoriale verkoop van roeren de goederen levert bij het innen druk. dat van „kwade" posten in talrijke ge vallen geen reële executiemogelijk heid meer op. Indien op beslag betaald wordt, is dit zelden te danken aan de omstan- verlangen. Ik heb echter de in- dat men dit niet aandurft (be nauwd is, dat de biedende of opkopen de ambtenaar een pak slaag oploopt). Zal het door het Landbouwschap voorgestelde wegvoeren van inbcslag- tenomen goederen en de verkoop daar- elders moeilijkheden, voortvloeien- bedrag van de vordering met de d" ««'oven. Natuurlijk aal kosten waarvoor be,lag werd ge- IKE™™ 'e?y- de goederen elders zullen worden ver- Het is vrees voor openbaarheid, die kocht. Men zal aldaar even goed een velen tot betaling dwingt. Schaamte- rej op touw kunnen zetten. Trouwens. artikel 453 Rv„ loosheid zou de debiteur menigmaal H voordeliger uitkomen. Hij kan laten rechtbank executeren en vervolgens doen opko- „j,,, vord„en een ,ndere pen, hetgeen hem doorgaans véél min- schikte plaats ge- der zal kosten. Men mag ai van executiegoederen door twee name nadelige factoren wordt laagd, namelijk èn door geringe resse voor gebruike goederen en het gebrek aan belangstelling executoriale veilingen. De gemakkelij de executoriale verkoop op verzoek van belanghebben- dat de waarde kan voorschrijven, opent reeds de M "nnr- door het Landbouwschap voorgestane mogelijkheid. Men zou mijns inziens alleen iets kunnen bereiken, wanneer het de exe cutant zou worden vergund op een goederen voortdurend ondergaan, leiden er toe. dat men de voorkeur geeft aan aanschaffing van nieuw meubilair enz. De prijzen cp de executoriale verkopingen lijden ook sterk onder de omstandigheid, dat het publiek terug houdendheid toont om op het meubi lair dat van een buurtgenoot ge dwongen onder de hamer komt te bieden en dat van de zijde van be roepsopkopers wei nig belangstelling bestaat, omdat de meeste aangekon digde verkopen ten slotte toch niet doorgaan. Beslag op roeren de goederen (meu bilair, handelsvoor raad enz.) is duur; beslag op vast goed is nog duurder. De kosten staan nogal houding tot de grootte van de vor dering. Voor mij ligt een huur schuldvordering vai huurder vertrok sterke mate de plaats DE SCHRIJVER Th. J. van der Heijden (1906) te Leiden oefent aldaar de rechtspraktijk uit, is o.m. advi seur van de verenigingen van huis- en grondeigenaren in iyn omgeving, bekleedt dezelfde functie bij verscheidene com merciële organisaties en is ver bonden als plaatselijk deur waarder aan 15 gemeenten. De schrijver is redacteur van het orgaan der Ned. Ver. van Rechtskundige Adviseurs, alge meen secretaris van haar, onder presidium van Kantonrechters staande, Colleges van Toezicht verkoop elders dan op de beslaglegging, daar aan het karakter van een vrijwillige verkoop toe te ken nen, door bijvoor beeld de executie goederen met an dere goederen te gelijk te doen vei len. Hierdoor zou wellicht ook het gebrek aan belang stelling van de zijde van opko pers kunnen wor den voorkomen. Ons executierecht is niet aan onze tijd aangepast. Het dient nodig op de helling te worden gebracht. commissie dezer vereniging. Do heer Van der Hejjden was mede oprichter, tevens rechtskundig adviseur van het door ds. J. Ric- mens gecreëerde Protestants Bureau voor Sociale Adviezen worden gebracht. Het is te kostbaar kleine geldvorde ringen, vooral se dert de jongste verhoging van de deurwaarderstarie ven. Hierbij komt nog dat het pro cestempo tergend langzaam is. In hoofdzaak door het beleid van de raadslieden van partijen duurt het maanden en maan den, ja soms jaren, De alvorens de rechter zijn eindoordeel kan geven. Intussen, verloopt vaak het finan- i ongeveer 350. bleek nog enig v__. goed te hebben. De vervolgingskosten ciële getij bij de debiteur en bij het einde voor deze vordering zijn tot heden opge- van het rechtsgeding wordt de crediteur lopen tot 599.40. Nu kan men wel zeg- gewaar, dat hij tegen een nonvaleur gen. dat de debiteur dit aan zijn eigen heeft geprocedeerd. Er schuld te wijten heeft, doch het blijft een feit dat deze kosten schrik barend hoog zijn. Het derde-arrest is een onding, voor- al wanneer blijkt dat de debiteur niets of niet Veel van de derde heeft te vorderen. De gerechtskosten staan ook hier in geen redelijke verhouding tot het financiële belang van de crediteur. Derde-arrest heeft voor zgn. loon beslagen in de regel eerst resultaat tegen schuldenaren met ~g| dan veel geld en "tijd nutteloos verknoeid. Het bij het Kantongerecht aan te vragen dwangbevel geeft hiervoor geen enkele oplossing. ten. dat de werknemer na het beslag naar een andere weikgever overstapt en dat dus de kosten vergeefs zijn ge maakt. Bovendien valt het vaak niet mee er achter te komen waar een i wanbetaler van professie werkt. Deze I ..heren" zijn zeer uitgeslapen en leven President Kennedy verklaarde giste ren op zijn persconferentie, dat e ..fundamenteel verschil" tussen Sowjet-unie en de V.S. schijnt te be staan ten aanzien van controle bij een verdrag tot stopzetten van kernproeven. Hij ontkende, dat hij gezegd zou f ben dat de V.S. bereid zijn af te „neren zijn van de eis voor inspectie in de Sowjet- dikwijls precies op de grens van fles- i unie als onderdeel van de controle. sentrekkerij. Volgens de Amerikaanse president! Verzet tegen de tenuitvoerlegging (tanden van een inspectie- Laat 's kijken, ja jij hebt waarschijnlijk recht op meer kinderbijslag. executoriale titels ontmoet jetunie het erover eens moeten zijn. deel is cit te danken aan het beleid- dat op deze wijze geen onderscheid kan vol optreden van de deurwaarders, orden gemaakt tussen een aardbeving! voor een ander deel kernexplosie. Hij voegde er aan toe. dat wam de V.S. niet in onderhandelingen den toestemmen, er niet veel kans zou zijn, dat militair gebruik van de ruim- In Zuid-Kasai (Kongo) is verleden jaar een ongekend grote dïamantpro- duktie gehaald. In totaal werd iets meer dan 18 miljoen karaat gewonnen tegen 13.164.554 karaat in 1960. het feit. dat het publiek wel beseft dat degenen. tegen wie geëxecuteerd wordt, deze executie dubbel en dwars hebben ver- Het is voor mij de vraag, of het voor het Landbouwschap werkelijk een onmogelijke opgaaf is een door de ..vrije" boeren georganiseerde frustra tie van de verkoop van in beslag geno men goederen te voorkomen. Het Land bouwschap zou bij executoriale ver kopingen voor (eigen) opkopers kunnen zorgen en ter bescherming van die ko pers voldoende politieassistentie kun- In „Dat zit zo" gelezen dat er bijzondere gevallen zijn. MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U Jjh eea kij, Hoofdrabbijn Levin van Moskou heeft gisteren voorzichtig gereageerd op het plan van de Ameri kanen om ongedesemd paasbrood naar de Sow- jetunie te sturen, omdat cle Russische staatsbakke- rijen dit jaar geen matzes derzoek zal moeten nagaan of minister voor Pasen zullen bak- Strauss heeft bevorderd dat aan de ar- - chitect Schloss overheidscontracten wer- den gegeven, hoewel diens technische deskundigheid in sterke mate aan twij fel onderhevig was. en voorts of de mi nister in 1960. in een officiële medede-| ling aan zijn toenmalige Amerikaanse ambtgenoot Gates zijn steun zou heb-j ben gegeven aan voorstellen van een groep particulieren voor de bouw van woonhuizen voor de Amerikaanse strijd-} krachten in West-Duitsland. zonder zich van deze zaak van tevoren behoorlijk od de hoogte te stellen en zonder daar-l toe bevoegd te zijn. Minister Strauss heeft tegen het j weekblad „Der Spiegel", dat een cn ander had beweerd, een aanklacht we-| gens laster ingediend, die nog in behan deling is. ken. Hij zei: ..Indien de Sowjet-regering toestem ming geeft, dan was het een goed Amerikaans idee. Indien de Sowjet- regering geen toestem ming geeft, dan was het een slecht Amerikaans idee". Ruim dertig leerlingen van de openbare lagere scholen aan de Raven straat in Amsterdam zul len een week in Belgische schoolbanken zitten. Het is de eerste maal dat zo iets gebeurt: de rijksin spectie beschouwt het als een experiment. De leer lingen zullen normaal onderricht krijgen. De groep wordt begeleid door drie inspecteurs van het onderwijs uit Amster dam en een rijksinspec teur. I Tijdens zijn 17 rondjes rond de aarde is de Rus sische astronaut Gher- man Titof tien keer over een bepaald gedeelte van Noord-Amerika gekomen. Als hij in zijn Wostok 2 een bom had gehad dan zou hij deze op elk be langrijk doelgebied heb ben kunnen laten vallen. Het luchtverdedigings commando voor Noord- Amerika gebruikt dit als een argument om te be reiken dat het commando binnen tien jaar de be schikking heeft over be mande ruimtevaartuigen oni vijandelijke ruimte vaartuigen te onder scheppen en te vernieti- gen. I Op 28 juli zal in Rcnkum een bijenmarkt worden gehouden, waar elke be zoeker verwelkomd zal worden met een be schuit met natuur )- honing. Deze bijenmarkt zal worden gecombineerd met een grote bloemen tentoonstelling en het pu bliek krijgt voorlichting over het houden van bijen en over de bestui ving van fruit door bijen. I Het museum Bronbeek in Arnhem, waarin een in ons land unieke collec tie krijgsgeschiedkun dige. etnografische en koloniale voorwerpen is ondergebracht, zal deze zomer worden gesloten. De bijna 20.000 bezoekers die uit alle delen van het land jaarlijks dit museum komen bekijken, zullen nu een jaar moeten wachten, omdat het mu seum zal worden uitge breid. De accommodatie van de hier wonende oud-KNIL-soldatcn wordt aanmerkelijk verbeterd. De gepensioneerde sol daten slapen nu nog op grote slaapzalen, maar zij zullen dit jaar nog fraaie kamertjes krijgen en bet museum krijgt daardoor meer ruimte. Sedert zijn historische ruimtevlucht heeft de Amerikaanse astronaut John H. Glenn meer dan 30.000 pakjes ontvangen. Zij bevatten van alles, zelfs een aanbod om een orchidee naar hem te noemen. 856) Alle edelstenen bevatten twee, Hetzelfde is het geval met diamant, alleen uit koolstof be- inniger zijn verbonden. Deze binding ?nige edelsteen is die is echter niet zó sterk, of by voi- elemcnt bevat (waarin doende verhitting laten ook cle kooi- de diamant zich ver huwelijk met de zuur- uitslultend slechts ééi zich natuurlijk wei eens verontrcinl- stofatomen gingen, d.w.z. sporen van andere ele- leiden tot zich afvragen, of deze edelsten even goed kunnen branden als byv. houtskool of steen kool, twee verschy- ningsvorraen van koolstof die op het gebied van de brand baarheid zich een zekere faam hebben TOCH IS HET ZO! Nu is het inder daad juist, dat koolstof zich gemak, kei ijk met zuurstof verbindt, maai waarin de koolstof optreedt lyseren, verklaart dat het oppervlak want de grondstof Is noga! prijzig. Veel bewüsmate- riaal staat ons in dit opzicht dus niet ter beschikking, ten zij we genoegen tanten die sommige grote branden ons hebben nagelaten. De expert dr. G. F. Kunz, die in de Verenigde Staten heel wat overblyf- selen van branden heeft daarbij niet onverschillig. Een droge houtkrul vat direct vlam wan- neer we er een lucifer bij houden: stenen de helft of driekwart houtskool gloeit langzamer aa een stuk steenkool kunnen onze lucifer zelfs helemaal niets be ginnen. omdat in dit laatste geval grote hitte noodzakeiyk Ls n b(j oorspronkelijke gewicht verliezen, met Als de hoge temperatuur van het vuur maar lang genoeg aanhoudt, verteren de stenen geheel. En wie een stralend wit licht In zUn huls- om het verbrandingsproces op gang kamer wil hebben moet eens een te brengen. De onderlinge binding flinke diamant met een zuurstofvlam van de koolstofatomen ls in de tot verbranden: het resultaat is werke- steenkool gekristalliseerde vorm n.i. ïyk oogverblindend! zó sterk dat de kool er siechta met moeite toe te bewegen Is de verlang- verbinding met de zuurstof bet toeh hebben, weet u waarom aan het strand zo bruin verbranden in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan I I U kunt noleren als nieuwe abonnee Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorbalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres^^^, „Dat zit zo" "n boek boorde vol niet ongelooflijk handige wenken - is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5