Hoogmade krijgt een hotel café-restaurant UITBREIDINGSPLAN ,WEST' OP DE GEMEENTERAADSAGENDA Anti-hongeractie 10x10 zet slotoffensief in Waterschapsbelieer wil accountantscontrole Speelwerk van carillon in Katwijk weigert 1! L kjEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag De Turk. 8 uur: Kon. Mij. voor Tuin- juw en Plantkunde. Hotel Central, 8 uur: Bond van oud- strijders. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. Platte landsvrouwen- en meisjesbond. ds. J. Janga. legerpredikant. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Ned. Comedie met „De gevangenen van Utona". Diligentia. 8 uur: Fredell Lack, viool, Marinus Flipse, piano. Donderdag Prytaneum, 12.15 uür; LAK-zolderto- neel, „De man met de bloem in z'n mond", van Pirandello. Antoniusclubhuis, 8 uur: Contactavond chr. zangspelclub Staalwijk en omgeving. Wijkgebouw „Staalwijk". 8 uur: Eerste lustrum Herv. wijkgemeente „Staalwijk". Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Vola, „De ge boorte van een automobiel". Hema, 8 uur: Excursie Néd. Vereniging an Huisvrouwen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: ir. C. W. Carbasius Weber, Velp, over „Honger in meervoud, inzicht in de ontwikke lingsgebieden", uitgaande van de afd. Leiden van de Ned. Protestanten Bond. Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W.. 8 uur: Ned. Opera, i.l.v. Bernard Haitink met „Don Giovan- ii" van Mozart. Diligentia, 8 uur: West-Nederlands Symphonieorkest o.l.v. Sam Swaap. Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Afd. Leiden CHU, mr. H. J. K. Beernink over: „Waar het om gaat". Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Centrum, F. Smit, Voorburg, over ,De wereld van het dove kind". De Turk, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, Shell-filmavond. Filmzaal academie, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring, „De Nederlandse docu mentaire", ingeleid door George Sluizer. Schouwburg, 8 uur: De Timdelerclub met „Ik huurde deze kamer", door Wim Bischot. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging oor Pedagogiek, prof. dr. J. Waterink ver „Dwang en vrijheid in de opvoe ding" (7.15 uur: algemene vergadering). Prytaneum, 8 uur: DièSviering acad. filmstudiekring „Salon Indien". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Bittere Honing". Zaterdag Busstation, 1.43 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. "aag, Kon.Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Es- in „Esbatement van den Vis- scher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De kersentuin". Diligentia, 8 uur: Armin Janssen, piano. Rolzaal, Binnenhof, 8 uur: Aulos blaas- kwintet. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt even eens waargenomen door apotheek „Tot Hulp der Mensheid" Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op wndag (18 jaar); donderdag (7 en 9.15 uur): The million pound note (voor K. en O Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kermis in de regen (14 jaar). Luxor (2 30 en 8 uur): De ondeu gende meisjes van Montmartre (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Terreur van de straat (18 jaar); donderdag: Maar toen kwam de zomer. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vreem deling (alle leeftijden) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Twee vrouwen (18 Jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, .Samen op de kiek", ver zameling Prentenkabinet Leidse univer siteit (tot 9 april). Rijnsburg moet kiezen of delen Tot volgende week zaterdag i mat zaterdag 31 maart hebben de Leidenaren de gelegenheid hun bijdrage te geven aan de landelijke jeugdactie 10 X 10. En denkt u nu maar niet dat het alleen voor de minderjarigen geldt; iedereen die zich jeugdig voelt moet op de valreep aan de actie deelnemen. Steun daarom dit goede doel en zet de kroon op het vele, onbaatzuchtige werk, door Leidse jeugd verricht, ter leniging van de nood aan onze hongerende medemensen. programma de sluitingsavond in het Leidse Volkshuis. Op initiatief Eigenlijk had de actie de afgelopen zaterdag reeds stopgezet moeten worden maar omdat Leiden een paar weken later dan andere gemeenten van start ging met veertien dagen verlengd. Hoe u alsnog hieraan uw medewerking steun kunt verlenen? op vele manie- _-n. Daar is het gironummer var Leidse Jeugdactie waarop reeds meer duizend gulden is binnengekomen. Reke ninghouders storten hun giften n.l. op gironummer 558510 ten name van „Leid se Jeugdactie" met de vermelding „Voor anti-hongeractie". Lepeltje of balpen Natuurlijk kunt u ook op andere manie- :n tot actie overgaan. Hoeveel menser gebruiken geen balpen en hoeveel dames kransjes of vrouwenverenigingen heb ben geen theelepeltjes nodig! Dat heeft het actie-comité ook ingezien en zo kunt u dus op een nuttige manier een „offer" brengen. Bij de penningmeesteresse. mej. Sita Burger, Wasstraat 9 Leiden (telefoon 31261), kunt u een goede „anti-honger- actie"-balpen kopen in allerlei kleuren voor 1 per stuk. Evenzo de „10 X 10"- theelepel tegen ƒ2 per stuk. Vraagt u ei Sita. leerlinge van de Christelijke Kweek school, maar naar want zé heeft er nog voldoende. En vanzelfsprekend kunt u nog de kaar- ten kopen van ƒ1, ƒ2,50, ƒ5 en ƒ10 er ook hiervan is nog een grote voorraad Teenager ghow Als laatste evenement vermeldt het Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5 30 uur woens dag en zaterdag van 12 bot 4 30 uur °n vrijdag «speciaal voor de grotere eugd) van 6.30 tot 8 30 uur «avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. tsree- jtraat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er ••an 1 tot 3 uur: zaterdag van 10—5 3(1 u Prytaneum, schilderijen en gouaches van André van Helden (tot 15 april).!7 Middelste Gracht 91: Zelfbescherming BB (tot en met 23 maart). Bijkantoor cnr schooi Obrechtstraat 'Olw dinsdag en donderdag van 6.30t uur n.m.. zaterdag 25 uur; Jeugd: elk» woensdag 25 uur Voordracht prof. Simons TTE WATERSNOODRAMP van 1953 blijkt zich te kunnen herhalen fn bij de recent, ramp in het noord westen van Duitsland bleek nogmaals hoezeer het algemeen belang bij der gelijke calamiteiten is betrokken, al dus mr. J. W. W. van der Hoeven, voorzitter van de Zuid-Hollandse wa- tersehapsbond, op de gistermorgen in het Groothandelsgebouw te Rotter dam gehouden algemene jaarvergade- De heer Van der Hoeven hoopte, dat dc wettelijke financiële regeling, waar bij een rijksbijdrage in de kosten van de waterschappen wordt vastgesteld, spoedig van kracht zal worden. Het gaai hier om een jaarlijkse bijdrage van der tien tot vijftien miljoen gulden, aldus mr. Van der Hoeven. Over financiële regelingen, zij het dan in geheel ander verband, sprak ook prof. dr. D. Simons, die thans deel uitmaakt van de financiële controlecommissie van E.E.G. en Euratom. Prof. Simons be pleitte de wenselijkheid van controle op het beheer van waterschapsgclden door onafhankelijke deskundigen, bij voor keur door een eigen accountantsdienst, op dezelfde wijze als thans voor de Ne derlandse gemeenten is voorgeschreven. Prof. Simons constateerde, dat er over dit onderwerp in de waterschapswetge ving betrekkelijk weinig is te vinden, maar dat het algemeen polderreglemen de mogelijkheid van een deskundige fi nanciële controle door derden heeft open gesteld. Hij verwachtte, dat. gezien de ontwikkeling die het financiële beheer door de gemeenten in de loop va geschiedenis heeft doorgemaakt, die mo gelijkheid geleidelijk aan zal worden omgezet in een verplichting. Inderdaad achtte prof. Simons he' financiële beheer voor een water schap slechts een hulpdienst, eigenlijke werk is de taak. die dit lichaam heeft uit te voeren. Maar wa terschapsgclden zijn door de gemeen schap bijeengebracht en niet eens vrijwillig. Dat maakt, dat een finan ciële controle een eis is van demo cratisch bestuur. Uit ervaringen was prof. Simons ge bleken. dat goede financiële beheerders juist een deskundige controle vragen, omdat deze de persoon van de beheer der beschermt, terwijl de deskundige adviseur door zijn waardevolle admini straticve adviezen altijd zUn geld I opbrengen. ;n De Ranitz te Rotterdam, heeft het partieel uitbreidingsplan Anjelieren straat herzien. Aan de westzijde van deze straat is een winkelcentrum geprojec teerd waarbij boven de wlnkellaag een woonlaag is ontworpen. De Prov. Pla nologische Dienst heeft tegen deze ste- debouwknndige regeling geen bezwaren. Door het vertrek van de heer C. Leeuwenburg naar Oegshgeest ontstaat een vacature in de woonruimte-adviee- ïissie. De heer T. Kralt jr. en D. van der Mey staan hiervoor ..op tweetal". Voor de vacature C. Leeuwenburg in de T~\E GEMEENTEBODE mag wel wat extra stoelen klaarzetten voor de gemeenteraadsvergadering van vanavond, want er wordt grote be langstelling verwachtvoor de bespreking inzake de voorlopige goed keuring van de onteigeningsplannen van gronden in het uitbreidingsplan „West". Zoals de Rijnsburgers zich ongetwijfeld herinneren, staakten in de vorige raadsvergadering de stemmen over dit meerderheidvoorstel. De meerderheid van B. en W. was van mening dat de grond tussen Sandt- laan en Spinozalaan, die vrij intensief met kassen is bebouwd, moet wor den onteigend. Wethouder T. Kralt was tegen de voorlopige goedkeuring „die vier bedrijven kapot zou maken". Ged. Staten hebben het raadsbesluit tot aankoop grond en opstallen van W. Hogewoning goedgekeurd, onder me- dedelirug dat het aanbeveling verdient in verband met de hoge vraagprijzen voor verdere grondaankopen spoedig een onbeigeningsbesluit vast te stellen. Het woningwetoontingenit 1962 is vast gesteld op 37 woningen. Met het niiet- gerealiseerde contingent vcv 1961 van 16 woningen betekent dit. dat in 1962 in totaal 53 woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. Er moeten dan twin tig krotten worden afgebroken. Men kan 45 woningwetwoningen aan de Colle- giantenstraat en 6 aan de Spinozalaan bouwen. Reeds geruime tijd is gepoogd een aannemer te vinden die tegen de richt prijs wil bouwen; hoewel een officiële reactie nog niet is ontvangen hebben B. en W. goede redenen om aan te ne men dat deze pogingen eindelijk met succes zijn bekroond. B. en W. achten het verstandig reed® in dit stadium voor te stelen ©rond- en bouwvoortsohotten ter beschikking te stellen. Voor de 45 w.w.- woningen aan de Collegiantens'-raat be dragen die reep. f 221.000 en f 750.000. voor de zes woningen aan d'e Spinozalaan resp. f 21.000 en f 92.000. Voorgesteld wordt de nodige gronden over te dragen a f 25 per vierkante meter. De huurprijzen zullen B. en "W. maken op dit punt echter enig voorbehoud tussen f 17 en f 18 per week liggen. Bij aanvaarden door het rijk van het plan Collegia nten- straat kan een extra-subsidie worden toegekend van 40 procent van de jaar lijkse bijdrage. In dat geval zouden de huurprijzen f 2 per \veek lager zijn. Wegverbe tering In het raam van de verfbotering van de verbindingswegen met de badplaatsen vinden B. en W. het gewenst, mede in verband met de verbreding van de Bak- kersbrug. de verkeerssituatie bij de Korte Brouwenstraat te verbeteren. Zij stellen voor aan de coöperatieve Raif- feisenbank een perceel bouwgrond aan die Korte Brouwerstraat (289 vierkante meter) te verkopen en een stuk bouw grond van 167 vlerkante meter aan de Oegstgeesterweg aan de heer T. Kralt. Op de grond tegenover de Boerenleen bank zullen twee huizen kunnen ver rijzen; grondprijs f 35 per vierkante me ter. Van dd Raiffeiserabawk kan dan 159 vierkante meter grond worden gekocht waarbij de gemeente de verplichting op ziich neemt de nodige terreinafschei ding aan te brengen. De bocht Oegst geesterwegKorte Brouwenstraat zal hierdoor kunnen worden verruimd. Om genoeg grond voor twee huizen te krij gen was nog grondruil nodig met de Gebr. van Staokenbung. Het onteigeningsplan Koestraat— Noordeindie heeft dertig dagen ter Inzage gelegen. Er zijn geen bezwaren binnen gekomen. Voorgesteld wordt het ont eigeningsplan nu vast te stellen. Inmid dels wordt geprobeerd of men met de beide eigenaren (de heren J Krom hout en H. H. van Egmond) nog tot een minnelijke schikking kan komen. Voor de riolering van het uitbreidings plan Brouwenstraat was reeds f 76.000 beschikbaar gesteld. B en W. vragen nu een krediet van f 140.000 voor het verder bouwrijp maken. Een voorgestelde wijziging van de Sa- larisvenordening beoogt het salaris' van de directeur van Gemeentewerken met f 15 per maand op te trekken. Tevens wordt voorgesteld een rang van opzich ter in te stellen met een Jaarwedde var f 5.832. B. en W. willen ook de salaris sen van de gemeentesecretaris en de di recteur van gemeentewerken over de periode 1-1-59—1-4-'60 optrekken. De gemeentelijke stedebouwkundlge, het architectenbureau Kuiper, Gouwe commissie tot wering van schoolverzuim bevelen B. en W. de heren A. Hogewo ning en H. C. Leeuwenburg aan. De in de commissie G.O. vertegen woordigende personeelsorganisaties heb ben een verandering van de studietoela geregeling voorgesteld, die er in hoofd zaak op neerkomt dat ook een studie toelage kan worden gegeven voor oplei dingen die niet rechtstreeks ten doel hebben een vakdnploma te behalen. B. en W. stellen voor de wijzigingen over te nemen. Het college adviseert kleine situkjes grond aan te kopen langs Noordeinde. Noordwijkerweg en Sandtlaan van 7 particulieren. De „all-in" prijzen vari eren van f 25 per vierkante meter tot aanleg van ligusterheg. Het corso-comité heeft gevraagd de subsidie te verhagen van f 2000 tot f 2500. B. en W. stellen voor hierop gun stig te beschikken. NCVB In de Bethelkerk spreekt morgen voor de NCVB mejuffrouw Querido over Joodse gebruiken. ALPHEN AAN DEN RIJN Tuinbouw en Plantkunde Gisteravond hebben leden van dc Koninklijke Nederlandse Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde afdeling Alphen aan den Rijn in hotel Toor een rie beluisterd van de heer J. Voor- douw te Bodegraven over „Eenjarige zaaibloemen". Vóór de heer Voordouw zijn lezing begon, besloot de vergadering :n bloemschikcursus te houden. Aan de hand van een serie fraaie kleurendia's besprak de inleider een groot aantal zaaibloemen, die het In tuinen, aldus de heer Voordouw. altijd goed moeten doen. De heer Du Bois besprak de planten in de maand, namelijk de amaryllis en de callas. een aan de hand van een tiental dia's gehouden wedstrijd in het keuren bloeiende planten wonnen mevrouw Van der SteenAdzonides en de heer Altona. Beiden ontvingen een prijs even als mevrouw Van Spanje, mevrouw Rem- ers en de heren C. van Leeuwen en van Leeuwen. Er zullen 50 tuinen aan een keuring worden onderworpen. HAZERSWOVDE Schaaknieuws et is nu wel duideli;' dat de strijd de beker zal gaan tussen J. P. Cok J. A. Vos. In groep 1 won M. J. Ravensberg van Jac. Harkes en eindig de de afgebroken partij tussen J. A. en Jac. Harkes in remise. M. J Ravensberg en J. P. Cok besloten even- i tot i wedstrijden van H. Mer een overwin- comité organiseren de Leidse clubhuizen alle gezindten op zaterdagavond (31 maart) een teenagershow met kermis attracties. Hier kunnen alle jongelui hun hart ophalen aan een dansje met daar tussendoor: schieten, ballengooien en zo Hierop komen we echter nog terug, is voor Leiden de laatste mogelijk- iets te doen voor het doel we de betekenis allemaal moeten in Onderzoek naar roken op school in Purnierend Op verzoek van het raadslid me vrouw G. E. Steert-Brauwer (Soc.) zal het gemeentebestuur van Purmerend een onderzoek instellen naar het nale ven van het rookverbod voor on derwij- zeds tijdens de lesuren. Aangenomen wordt dat vele onderwijskrachten voor de klas staan te roken. Mevrouw Steert acht dit niet alleen een sleoht voorbeeld voor de jeugd, maar bovendien schade lijk voor de kinderen, aangezien haar uit een rapport over roken is gebleken, dat het inademen van sigarettenrook al schadelijke gevolgen kan hebben. Het raadslid heeft B. en W. verzocht zijn bevindingen te bespreken in de ouder commissie van Purmerend. De burge meester van deze gemeente, mr. R. Kooiman, heeft inmiddels medegedeeld nog een stap verder te zullen gaan door de inspecteur bij het lager onderwijs bij het onderzoek in te schakelen. HILLEGOM „JAHN" gaf geslaagde gymnastiekuitvoering De Chr. gymnastiekvereniging „JAHN" gaf gisteravond voor de 32ste maal een uitvoering in Treslong voor familieleden. Voorzitter M. Inmanse heette vooral de plaatselijke predikanten F. Brouwer, J. Veenendaal, Chr. Eerhard en e re-voor- zltter ds. A. K. Krabbe hartelijk welkom. Ds. Krabbe wees op de goodwill die „JAHN" in de loop der jaren heeft ver overd. Het verheugde hem. dat de ver eniging na 32 jaar wachten, binnenkort In het bezit komt van een eigen gym lokaal bij de Julianaschool. In deze mo derne turnzaal komen de vereiste werk tuigen ter beschikking waardoor het mo gelijk wordt de zaalsport volop te gaan beoefenen. Eenvoudige lichaamsoefeningen vorm den de opening van het programma en werden uitgevoerd door de jongens en meisjes van 6—9 jaar met planobegelei ding van de heer J. H. Gottmer, die de hele avond deze dienende rol vervulde. Hierna kwamen de oudere groepen die. onder leiding van de heren A. Thijsse en J. Kempe, vrije oefeningen aan de laag- brug uitvoerden. De demonstratie hoog- rek was het slotnummer voor de pauze. Het tweede deel van het programma begon met een uitvoering door de leiders zelf. Het bleef een aantrekkelijk pro gramma, waarbij het ringzwaaien van de dames en het hoogbrugwerk van de heren veel succes hadden. Vier-dorpen-damtoernoof Sinds de Hillegommers het de vorige week in Sassenheim niet verder hebben kunnen brengen dan een puntenverde ling (10—10), bestaat er een kans voor Rijnsburg om winnaar van het toernooi te worden. De wedstrijd HillegomRijns- burg die deze week alhier wordt gehou den zal een beslissing brengen. De Hille gommers hebben aan een gelijke eind stand voldoende om de fraade N.H.C.- wissellbeker in (hun bezit tekrijgen, maar wanneer Rijnsburg de wedstrijd wint en bovendien van Sassenheim zou winnen, blijft de beker in Rijnsburg. Jongen aangereden Maandagmiddag om 15.40 uur stak de zevenjarige Arie Huisman plotseling Leidsestraat over zonder uit te kijken, toen uit de richting Leiden een au-to naderde, bestuurd door F. P. uit Bergen, die ondanks krachtig remmen een aan rijding niet kon voorkomen. De jongen liep ernstige hoofdwonden op en ds, na de eerste hulpverlening door dokter Le Oocq 'd Armandville, naar het Diaoo- nessenhuis in Haarlem vervoerd. L1SSE Geref. kerk zondag wet in gebruik De restauratiewerkzaamheden Gereformeerde kerk komen deze week zover gereed, dat men zondag de kerk weer in gebruik hoopt te kunnen nemen na een periode van enkele weken gast vrijheid te hebben genoten in de Chr. Geref. kerk. Het interieur van de kerk is niet al leen geheel in lichte tinten geschilderd, maar er zijn ook nieuwe verlichtingen en vernieuwde vloerbedekking aange- De diensten in de Gereformeerde kerk beginnen zondag om 10 uur en om uur. Aangezien men dit afgelopen dag nog niet bekend kon maken, zullen de diensten in de Christelijke Gerefor meerde kerk zondag nog om half elf en half vijf aanvangen. Speeltuin „Marijke" open Speeltuin „Marijke" heeft de deuren weer opengezet en de jeugd, met of zon der ouders, is welkom. Het bestuur van. de tuin wijst er op, dat kinderen van omstreeks drie jaar wel onder toezicht moeten zijn, want men heeft geen perso neel om op de peuters te letten en het is druk in de speeltuin. De bestuursleden Lubbers en De Vree- de betegelden de kinderhoek voor de kleinsten. Op hulp van anderen kon het bestuur, ondanks de oproep van enige tijd geleden, niet rekenen. Veel vrije tijd besteedden nu de heren Lubbers en De Vreede aan dit werk. Het inschrijfgeld voor nieuwe leden is f 5, de contributie f 1 per maand per gezin. N iet-led en moeten 15 cent per dag kind betalen, in de "akanties 25 cent per (hele) dag per kind HET automatische speelwerk van het carillon in de toren van de Oude Kerk aan de Boulevard te Katwijk aan Zee is buiten werking gesteld. Het speelwerk weigerde elke keer dienst door vocht- afzetting op dé contacten van de elektro-magnetcn. Het gevolg daar van was, dat de zekeringen doorsloegen. Omdat het geen doen was elke keer weer nieuwe stoppen aan te brengen, heeft men het speelwerk maar uitgeschakeld in afwachting van de pogingen van leverancier Eysbouts te Asten om een oplossing voor deze nare zaak te vinden. Van een dergelijke vochtafzetting heeft men in andere plaatsen geen last. Dc oorzaak is, dat het Katwijkse carillon zo dicht bij de zee staat, waar de lucht veel vochtiger is dan in het binnenland, vooral wanneer er zeedamp is. Men heeft bij Eysbouts zoiets nog nooit mee gemaakt. Een afdoend middel zou zijn dc galmgaten dicht te maken, maar daardoor raakt men nog verder van huis, doordat het geluid van carillon en kerkklok dan maar nauwelijks is te horen. Eysbouts heeft geëxperimenteerd met het aanbrengen van een plasticlaag. Dit bleek echter niet voldoende te helpen. Men zoekt nu naar iets anders. Men heeft daarmee de tijd tot de herfst, want dc verwachting is, dat het speelwerk zodra het weer wat beter wordt weer in werking kan worden gesteld. Het euvel doet zich namelijk alleen voor in de natte jaargetijden. Sir Thomas Browne Instituut te Leiden krijgt subsidies het Sir Thomas Browne Instituut In Lel den subsidies verleend voor de uitgaven het eerste deel van „Sir Constantyns Huvgens and Britain: a pattern of cultu ral exchange" door prof. dr. A. G. H. Bachrach en voor „Poets, patrons and professors: an outline of some literary In groep 2 werden twei gespeeld. J. Matze verloor n B. C. Poot behaalde ning op P. v. d. Haven. Gedetailleerde uitslagen; Groep 1: M. RavensbergJac. Harkes 10, J. A. VosJac. Harkes Yx14» M. J. Ravens- bergJ. P. Cok Groep 2: J. MatzeH. Merbis 01, B C. PootP. v. d. Haven 10. Stand groep 1: 1 en 2 J. A. Vos en J. d. Haven 7li, 3 J. P. Cok 7. 4 Jac. Harkes 5, 5 M. J. Ravensberg 4, 6 J. -. Dorp 3IS, 7 N. v. d. Bosch 214. Groep 2: 1 L. v. Gorkum 13, 2 P. den Hertog ÏO'-S. 3 B. C. Poot 6, 4 Joh. de Groot 6, 5 J. Matze 5, 6 P. C. Helmus 4V4. 7 H. Merbis 4, 8 1 v. d. Haven 0. Maandag 26 maart speelt Hazerswoude zijn laatste competitiewedstrijd tegen Nieuwkoop 1. Aanvang 8 uur in Herv. verenigingsgebouw. WOVBRl'GGE Tewaterlating Vanmorgen is bij Boot een duwboot te water gelaten, gebouwd in opdracht van de Ned. Rijnvaartvereniging in Rotterdam. De afmetingen zijn: 12 m. lang, 7 m. breed en 1,60 m. diep. Er slaan twee motoren in van 300 PK. Dc aan drijving geschiedt door Voith-Schneider- propellers. Dc boot zal zowel kunnen rekken als duwen. Zij komt omstreeks isen in de vaart schilderachtig-landelijke Hoogmade nogal opzien heeft gebaard, bleek gis termiddag wel uit de belangstelling voor het slaan van de laatste der onge veer negentig palen voor dit project. Het gebeurde op een terrein aan de, in dc kom nogal bochtige, Dorpsstraat, niet ver van dc Hervormde kerk. De heer A. J. van der Ploeg te Hoogmade, telg van een in deze omgeving alge meen bekende en geachte familie, wordt cr de eigenaar van. Zijn echtgenote, mevrouw E. J. ran der Ploeg-Disseldorp. viel de eer Ir hriirl de laatste paal Ir mogen slaan. Zij deed dat onder het kritische maar goedkeurende oog van de hci- o'ocg. de nieuwsgierige blikken van tal ran dorpsbewoners en -bewoonsters ?n de hoorbare aanmoedigingen van de Hoogmadese jeugd die voor dit ge beuren eerder dan normaal de school onder leiding van de meester had verlaten. Voor Hoogmade. de poort tot het Zuid hollandse watersportgebied, is dit plan bepaald spectaculair. Voor de bouw was het nodig, de be staande feestzaal geheel en het café gedeeltelijk te slopen. Op de begane grond komt hiervoor een café-restaurant in de plaats, dat met be hulp van schuifwanden ook voor verga deringen, toneelvoorstellingen e.d. kan worden gebruikt. Er kan één grote zaal worden gevormd, maar ook twee kleine re. Dan blijft er nog ruimte voor het café restaurant over. Op de begane grond vindt men nu nog op tekening ook de toiletgroepen en de keuken. In het bestaande café zal de slijterij worden ondergebracht met een afzonderlijke ruimte voor het berei den en verkopen van patates-frites en ijs. Op de verdieping zijn de één- en twee persoons hotelkamers geprojecteerd, in totaal voor 24 personen. Ze worden alle voorzien van moderne accommodatie. Er is daar ook een zaaltje, dat kan worden gebruikt als eetgelegenheid voor de hotelgasten, maar ook voor kleine ver gaderingen. Verder vindt men op de verdieping toilet- en badgelegenheden en een linnenkamer. De gehele bouw is fris van opzet Er zal met de nieuwste materialen worden gewerkt Bij de verwarming zullen de laatste snufjes op technisch gebied wor den toegepast. Aan de voorkant komen een ruim ter ras en «en auto-parkeergelegenheid Graantje halve maand een deel van het gebouw in gebruik hoopt te nemen. Van een inge bruikneming van het hotel zal dit seizoen geen sprake kunnen zijn. De behoefte aan hotelgelegenheid i Hoogmade blijkt nogal groot te zijn. Wat dat betreft pikt dit rustieke dorpje een graantje mee van de nieu- rijksweg, die de sfeer van het dorp gelukkig niet heeft aangetast. Velen geven na een drukke dag de voorkeur een overnachting in een rustige omgeving. De heer Van dor Ploeg heeft al heel wat nationaliteiten in zijn boeken staan. Zijn gelegenheid is op het ogenblik echter niet voldoende de accommodatie voldoet evenmin i de eisen. Maar dat wordt binnen afzienbare tijd dus beter. Ook om het verenigingsleven van Hoogmade niet al te zeer te ontrleven, liet dc heer Van der Ploeg een houten noodgebouw optrekken met een opper vlakte van 15 bij 23 meter. Later zal dit terrein als parkeerruimte dienst doen. Vermelden wij nog, dat het plan voor dit gebouw werd ontworpen door het architectenbureau Kees Bik te Leider dorp en dat aan Mareis bouwbedrijf te Katwijk aan Zee de uitvoering werd op gedragen. Na het slaan van de laatste paal wer den de genodigden in de noodzaal op gulle wijze ontvangen. connexions between England and the uni versity of Leiden, 15751586" door dn». J. A. van Dorsten, de voornaamste mede werker van prof. Bachrach. Het Sir Thomas Browne Instituut van de rijksuniversiteit te Leiden ontleent zijn naam aan één van de vele Engelsen, die in Leiden hun doctorsbul hebben behaald. Sir Thomas Browne, die op 21 december 1633 tot doctor in de medicijnen promo veerde, was behalve medicus, ook letter kundige en hij behoorde tot de verdraag zaamste mensen ütt de in vele opzichten zo weinig tolerante zeventiende eeuw. In een onderhoud met prof. Bachrach, hoogleraar in de Engelse letterkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en direc teur van bovengenoemde instelling, ver namen wU, dat het Sir Thomas Browne Institute een drieledige taak heeft, na melijk: 1) Het aanleggen en bijhouden van een centraal archief voor de Anglo- Ncderlandse culturele betrekkingen, spe ciaal in de zestiende- en zeventiende eeuw. na het begin van onze strijd tegen Spanje; 2) Het regelmatig uitgeven van kleine monografieën (special series) en van grotere boeken (general series), waarin nog onbekend bronnenmateriaal toegankelijk wordt gemaakt; 3) Het sti muleren van en het leiding geven aan omvangrijke studies, waarin het bedoelde bronnenmateriaal met archiefgegevens tot een synthese wordt verwerkt Op een desbetreffende vraag, vertelde prof. Bachrach. dat hij het eerste deel van zijn ..Sir Conrtantyn Huygens and Bri tain" begonnen was met een schets van Constantijns jeugd, waarbij he speciaal de tot dusver grotendeels verwaarloosde Engelse contacten, die deze jonge Hage naar onderhield, en de geest van zijn op voeding belicht had. In het tweede deel van ..Sir Constan- tyn Huygens and Britain" /.al prof. Bach rach de periode bespreken, waarin Con- stantijn als secretaris van drie opeenvol gende gezantschappen naar Engeland ging en een overzicht geven van dc uiteen lopende figuren op cultureel gebied, met wie hU toen kennis maakte, en het effect daarvan op zijn loopbaan. In het derde en laatste deel zal Con- stantvns laatste reis naar Engeland wor den beschreven, die hij maakte na het herstel van de monarchie in 1660. De bovengenoemde publikaties maken deel uit van de general series en zullen in juni van de pers komen. In dc special series heef' de heer J. A. van Porrten bereids uitgegeven ..Thomas Basson (15551613). English nrinler at Leiden". De studie van drs. Van Dorsten ..Poets, patronS Bnd professors" behandelt de relaties tussen Engeland en de Leidse uni versiteit in haar eerde levensiaren. De weinig beV«nde nolltiekc vertegenwoor diger von F.lizabe'h de eerste. Daniel Ro gers bliikt ook cultureel een belangwek kend intermediair te zijn geweest. Eén van de rfMilUlen van het onder zoek van de heer Van Dorsten Is het aan tonen van wat een Anglo-Leldae dlchters- sehnol rennemd kan worden, waarbij Sir Phllln RMnrv. de dlrhter-dinlomaat, Jan van der Does en enkele dichtende geleer den een onvermoede rol hebben gespeeld. De publikaties van het Sir Thomas Browne Instituut, in combinatie uitgege ven door de Universitaire Pers in Leiden en de Oxford University Press, zijn alle met fraaie en originele illustraties ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11