RUYS Een ivoord voor vandaag Post-academiaal onderwijs is een noodzaak geworden KUYPEB I Ook al aan de sigaar? Ontdekker mogelijke stof tegen kanker naar V.S. Eerste feministe was een politieke agente Regels ter bevordering eenheid der christenen Uitwisseling Koreaanse en Japanse jeugdleiders CKefarine.,4 Tussen schoolpoort en huisdeur Moeder op de achtergrond 2 ANDERZIJDS HUMANISME EN MAMMOETWET In het blad ..Men* en Wereld" heeft de voorzitter van het Huma nistisch Verbond, dr. J. P. van Praag, gereageerd op het ant woord dat de hervormde synode gaf toen het Humanistisch Ver bond om steun vroeg om zelf ook ^godsdienst "-onderwijs te geven op de middelbare scholen. In dit artikel geeft hij dus zijn reactie op het synodebesluit om geen po sitieve steun te geven aan de ac tie van het verbond, maar ook geen voetangels en klemmen tn de weg te leggen: Dit antwoord was in feite posi tief. Dat mocht men ook verwach ten na het Herderlijk Schrijven van de Synode van 1955, waarin men leest: Vrijheid van geweten, ge loofsovertuiging en medeverant woordelijkheid voor de vrijheid van de ander, zijn verworvenheden en waarden, die wij als christenen te zamen met niet-christenen in het staatkundige en ook in het maat schappelijke leven hebben te ver dedigen en te verdiepen. Met het oog op onze verantwoordelijkheid voor deze waarden mogen wij ook als chzjstenen geen moeilijkheden in de weg leggen aan de humanis ten. als zii een eigen plaats vra- 8en voor nün zorg aan de mens i de strijdkrachten en op andere plaatsen in de samenleving." In overeenstemming daarmee heeft de Raad voor Kerk en School thans uitgesproken dat naar zijn overtuiging in het gehoorzamen aan het Evangelie het heil van ons volk gelegen is. Daarom kan de Her vormde Kerk humanistisch vor mingsonderwijs niet actief bevorde ren. Maar de kerk is van oordeel dat de overheid haar onderdanen ruimte moet laten, ook om huma nist te zijn. Dit oordeel berust op de opdracht de ander in zijn an ders-zijn vanuit het evangelie mee te dragen en hem dus de ruimte tot dit anders-zijn niet met machts middelen te ontnemen. Het laat de Kerk niet met rust dat niet ieder het evangelie aanvaardt, maar zij erkent de vrijheid tot dit niet aan vaarden. De raad spreekt daarbij duidelijk uit dat naar zijn mening godsdienstonderwijs en vormings onderwijs niet gelijksoortig zijn en wil dan ook dat het vormingson derwijs in een afzonderlijk artikel geregeld wordt, maar overigens zo als door het Humanistisch Verbond is voorgesteld. Deze stellingname maakt het in elk geval voor ieder duidelijk dat het onthouden van de mogelijkheid tot humanistisch vormingsonder- wije in de wet eventueel zou ge schieden tegen de opinie van de meerderheid in de hervormde Sy node in. Maar het schijnt wel, dat de Synode aan dit vraagstuk zwaar heeft getild. Dit hoeft niemand te verwonderen, die beseft, dat de verdraagzaamheid zich gemakkelij ker in algemene formules laat om schrijven (Herderlijk Schrijven 1955, Magister Stokman in de Ka mer) dan in feite verwerkelijken. Dit laatste vergt een veel grotere zelfoverwinning. Des te meer is het verheugend, niet alleen voor het Humanistisch Verbond, maar ook voor de verscheurde Nederlandse samenleving, dat de Synode dit volbracht heeft. Maar dit alles is nog maar een begin! Sinds jaren werken christe nen, humanisten en schoolmensen aan een rapport over de grondsla gen van de openbare school. En vervolgens aan een nadere plaats bepaling van godsdienstonderwijs en vormingsonderwijs in die school, ook in verband met de eigen taak van die school ten aanzien van de vorming der leerlingen. Het zou van ongehoorde betekenis zijn als ook daarover wederzijdse verstand houding mogelijk bleek. Dat is niet uitgesloten! Maar daar zal de Sy node wellicht nog zwaarder aan til len. Laat zij het doen in het besef, dat daarbij meer op het spel staat dan een of ander rapport: in feite gaat het dan om de vraag of wij in Nederland in staat zijn met en elkaar verantwoordelijkheid te Daarbij is het christen-zijn het humanist-zijn in de Neder landse samenleving aan de orde. Academici zijn van mening Tijdens een zaterdagmiddag in Utrecht gehouden bijeenkomst, die door het Verbond van We tenschappelijke Onderzoekers was georganiseerd, heeft de Utrechtse hoogleraar prof. dr. M. G. J. Minnaert gepleit voor de instelling van een commissie, die zich bezig gaat houden met het bevorderen van post-acade miaal onderwijs. De eerste taak van deze commissie zou moeten zijn, het sturen van een memo randum aan de regering, waarin de noodzaak van dergelijk onder wijs is omschreven. (Advertentie) UUUCMpT U proeft de moutwijn Als ik rook, wil ik ook werkelijk roken. Dat heeft mij gewon nen voor de sigaar, 'n Sigaar kan zacht en luchtig zijn, maar zij laat zich nooit zo maar wegblazen. Mijn kinderen vinden het wel mooi; zij vinden mij stoer met een sigaar. Mijn vrouw zei, dat ze mij dat ook wel voldoende vond zonder. Maar ik moest vooral niet denken, zei ze toen haastig, dat ze er op tegen was. Ik was tóch zoals ik was en die sigaren van me, daar genoot ze tenminste nog eens van mee. Want ruiken doen ze heerlijk, zei ze. Prof. J. Kok kreeg „leader's grant" De Amsterdamse biochemicus en toxicoloog, prof. dr. J. Kok, rector-magnificus van de Uni versiteit van Amsterdam, is door de regering van de Verenigde Staten uitgenodigd om voor haar rekening twee maanden lang Amerika te bezoeken. Gister middag is hij van Schiphol naar Washington vertrokken. Aan prof. Kok is nl. een „leader's grant" toegewezen. Hiervoor ko men telkenjare buitenlanders in aanmerking, die in hun eigen land leidinggevende figuren zijn. Meestal worden „leader's grants" toegewezen aan politici of journalisten, ditmaal echter aan een vertegenwoordiger van de wetenschap. In de komende twee maanden zal prof. Kok de Verenigde Staten doorkrui sen en 20 universiteiten bezoeken. Daar bij krijgt hij de gelegenheid opnieuw van Eedachten te wisselen met de Ameri- aanse arts mej. dr. Johanna Blumel van de Universiteit van Texas in Gal veston. In nauwe samenwerking met haar heeft hij proeven laten nemen met een stof, die mogelijk van belang kan zijn in de kankerbestrijding. Z.W.O. subsidieert biografie Etta Palm De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft mr. H. Hardenberg, alge meen rijksarchivaris te 's Graven- hage, een subsidie verleend voor de uitgave van zijn biografie van Etta Palm, een avontuurlijk Gro nings meisje. Met deze levensbe schrijving heeft de auteur er on der meer de aandacht op willen vestigen, dat Etta Palm, die be kend staat als de eerste Neder landse feministe ook een politieke agente is geweest. De bronnen waaruit mr. Hardenberg voor het schrijven van deze biografie heeft geput, bevinden zich afgezien van de gedrukte stukken in hoofdzaak in het algemeen rijksarchief en in de archives rationales in Parijs. De levens beschrijving zal binnenkort van de pers komen. Naar aanleiding van deze uitgave telde mr, Hardenberg dat hij speciaal geïnteresseerd is in de achttiende eeuw en in de betrekkingen, welke er in di« tijd tussen Frankrijk en Nederland be stonden. Bij zijn onderzoekingen op dit gebied, stuitte hij op de figuur van Etta Palm. die voor de kennis van de diplo matieke verhoudingen en het staatkundi- leven in Frankrijk en Nederland tij die periode van veel belang is. .,Het is niet uitgesloten*', zo zei hij zelf voor zijn vertrek op Schiphol, ,,dat ik o.a. naar Amerika ben uitgenodigd verband met mijn onderzoek op het gebied van de stoffen, die weefselgroei kunnen remmen." Met een bepaalde stof, antagonist orootzuur, heeft dr. Blumel in Texas op initiatief van prof. Kok en diens aan wijzingen uitgebreide proeven genomen. „Orootzuur is een groeistof en een voor trap van pyrimidines", zo ging hij voort. „Door een antagonist te maken kan men de cel-deling remmen." De onderhavige stof wordt met de afkorting o.d.e.d. aangeduid (orotyl-diethyl-ethylenediami- ne). Tegen kanker? Prof. Minnaert gaf in korte lijnen een programma aan, dat op lange termijn verwezenlijkt zou kunnen worden. Hij zou graag zien dat leraren en academi ci die in het bedrijfsleven werkzaam zijn. een grondige bijscholing ontvingen ;edurende een periode van bijvoorbeeld Irie maanden per vijf jaar. Deze drie maanden zouden als studieverlof opge nomen moeten kunnen worden. Voorts bracht prof. Minnaert het idee naar vo ren om aan academici een uur per week beschikbaar te stellen om zich verder te bekwamen in de wetenschap kennis te nemen van nieuwe ontwik kelingen op hun terrein. De behoefte aan post-academiaal derwijs is het grootst in de praktische beroepen. Dit soort van onderwijs vraagt een nieuwe mentaliteit. Dit ver klaarde prof. dr. G. K. Braun uit Utrecht. Hij wilde een nieuwe trede toegevoegd zien aan de trap val derwijsinstellingen in ons land. Elke academicus moet geïnteresseerd zijn in de resultaten van de wetenschap Deze resultaten moeten direct worden omgezet in praktische produkten. De academicus moet vermijden dat hij maar een klein deel van zijn vak be heerst. De waarde van de academicus prof. Braun, juist gelegen het feit dat hij een zo groot mogelijk terrein beheerst. Bepalend voor het sla- wisten, dat zu relaties had met de Oranje-partij en met Pruisische agenten en haar dit ook beten blijken, voelde zU zich op den duur toch niet meer ge heel veihg in Frankrijk. Dat was dan ook de reden, waarom zij. na de sep- tembermoorden van 1792, naar haar va derland terugkeerde. Daar trachtte zij tevergeefs tussen de Nederlandse- en Franse regering te be middelen. De komst van de Fransen in ons land en het uitbreken van de Ba taafse revolutie, maakten een einde aan haar activiteiten. Verdacht van Orangis- tische sympathieën, werd zij gearres teerd en als staatsgevangene naar het kasteel van Woerden overgebracht. Aan het einde van het jaar 1798 stelde men haar weer op vrije voeten, maar door alle doorgemaakte emoties was haar ge zondheid zo geknakt, dat zij enkele maanden daarna in Den Haag overleed. Geschorste pater kreeg maand voorwaardelijk Voor de rechtbank te Maastricht heeft de offic.er van justitie mr. J. Korsten f listermiddag een maand voorwaarde- IJke gevangenisstraf geëist met twee Etta Palm, wier meisjesnaam Aelders luidde, belandde na een avontuurlijk leven en na reeds hier te lande van haar man te zijn gescheiden, in Parijs. In de Franse hoofdstad gelukte het haar om in contact te komen met de eerste minis ter Maurepas en met het ministerie van buitenlandse zaken. Door deze relaties wist zij zowel de Nederlandse- als de Pruisische gezant in Parijs allerlei in teressante informaties te verschaffen. De positie, die Etta Palm in Parijs Innam, bracht de raadpensionaris Van de Spiegel op de gedachte om haar in Frankrijk propaganda te laten maken voor de Oranje-partij en tegen de Hol landse patriotten, die daar ook aan het ageren waren. Aan deze opdracht heeft Etta Palm inderdaad voldaan, maar toen de Franse revolutie uitbrak, werd zij dermate door de nieuwe ideeën gedachten meegesleept, dat zij een v< vechtster van de rechten van de vrouw werd. Feministe Zii verdedigde haar inzichten in dit opzicht in Franse revolutionaire milieus en verscheen zelfs aan het hoofd van een iroeftijd tegen de 35-jarige pater F. M. T. v. d Z. De pater w beschuldigd van hulsvredebreuk zet tegen de pobtie. Deze geestelijke was begin vorig j: door de overste van de kloostergemeen schap waartoe hij behoorde uitgestoten wegens ,,een houding van verzet en gehoorzaamheid tegenover zijn o\ sten." Hij erkende dit besluit niet >ogde toch toegang te krijgen tot iooster te Aalbeek. wat hem door de waarnemend huisoverste verboden werd Een paar agenten moesten er aan te pas komen om hem te verwijderen. De uit spraak is bepaald op 2 april. Hoofd Schotse kerk naar de paus Het hoofd van de kerk van Schotland is uitgenodigd een bezoek aan paus Jo annes in Rome te brengen. In een ver klaring voor de pers liet de Church of Nader vernemen wij. dat hij op deze stof octrooi heeft aangevraagd. Tot dus verre is er in ons land nog niets over gepubliceerd, wel echter in Amerika. Daar verscheen verleden Jaar in „Texas Reports on Biology and Medicine" artikel van de hand van prof. Kok ei Blumel. waarin tot slot wordt gezegd: „Hoewel de resultaten van onze proe ven de theoretische mogelijkheden sta ven. zijn verdere studies nodig om de bruikbaarheid vast te stellen van o.d.e.d. bestrijdingsmiddel van kanker. Een compleet rapport van onze experi menten zal spoedig het licht zien." Intussen is dat rapport nog niet ver schenen, mede omdat dr. Blumel al geruime tijd ziek is. „In Amerika doet op dit gebied uiteraard veel meer n ons land", zei prof. Kok. „Daar worden alle mogelijke stoffen onder zocht, omdat men er nu eenmaal meet geld en gelegenheid toe heeft." Behalve in Texas hoopt hij zich ook in het kan kerinstituut te New York (National Can- Research Institute) enige tijd in het vraagstuk te verdiepen. Prof. Kok, die vele malen als getuige- deskundige voor de rechtbank zijn oor deel heeft gegeven in zaken over ver dovende middelen, gaat voorts in Ame rika een uitgebreid bezoek brengen aai Lexington, waar zich een groot instituut voor verslaafden aan marihuana bevindt. „Ik zal trouwens door vele staten zen. want de „leader's grant" geeft de uitgenodigde volkomen vrijheid van delen", vervolgde de Amsterdamse tor-magnificus. „Ik mocht dus zelf mijnl hele programma opstellen en gaan staan waar ik wil. Niemand verlangt van mij. dat ik voordrachten zal houden of me overmatig zal inspannen om zoveel mo gelijk te zien, maar uiteraard grijp ik! deze gelegenheid aan om me zo goed mogelijk op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van het hoger onderwijs in de V S.." Midden mei wordt hij op Schiphol te rug verwacht. Goethe-medaille voor prof. Van Stockum De ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek in Nederland, dr. Josef Loens, heeft in zijn residentie in Den Haag aan prof. dr. Ph. C. van Stockum. oud-hoogleraar te Groningen, de Goethe- medaille in goud uitgereikt. Deze onder, scheiding werd hem ter gelegenheid var zijn 75ste verjaardag op grond van zijr onderzoekingen op het terrein van d« germanistiek verleend door het Goethe- instituut te München. BU de plechtig heid waren onder andere de hoogleraren dr. T. A. Rompelman uit Utrecht en dr. L. C. Soeteman uit Leiden tegenwoordig. In zijn toespraak wees de ambassadeur, dr. Loens, erop dat het Goethe-instituut, dat nu tien jaar bestaat, in de zomer van 1954 de Goethe-medaille heeft inge steld voor bijzondere verdiensten inzake het beoefenen en het verbreiden van Duitse taal. Sedertdien is de Goethe-i daille aan 63 geleerden uit 29 verschillen de landen verleend. De Goethe-medaille in goud is tot op heden aan 28 personen, die in zilver aan 32 personen in het bui tenland uitgereikt. men bereid zal zijn dit onderwijs te honoreren. Prof. dr. G. C. Heringa, hoogleraar »n de Groningse universiteit, gaf een aantal oorzaken aan, die ten grondslag liggen aan de toenemende snelheid waarmee de wetenschappelijke kennis van het onderwijs aan de universiteit verouderd. Het onvoldoende benutten het onderwijs aan de universiteit stelde hij voorop. Daarnaast noemde hij tekorten in het onderwijs zelf, on der andere van didactische aard. Voorts de leemten In kennis die ont staan door de vooruitgang van de we tenschap. Met betrekking tot dit laatste punt merkte hij op, dat bijvoorbeeld in de medische wetenschap de revalidatie en de leer der geneeskunde van bejaar den gedurende de laatste jaren de aan dacht vragen. Ook voor arts Prof. Heringa acht het noodzakelijk dat artsen regelmatig vertoeven in het universitaire milieu. Hij is van oordeel dat een opleiding tot herscholing te combineren is met het onderwijs aan studenten. Het post-academiaal on derwijs zal sterk individueel moeten zijn. Ook de onderwerpen dienen te verschillen van die. welke voor de stu denten worden behandeld. Voorwaarde zal moeten zijn. dat de arts een scha deloosstelling krijgt voor gederfd inko men. Er zullen verder aparte facultei ten en klinieken nodig zijn voor deze vorm van nascholing, aldus prof. He- Dr. J. van der Steen uit Utrecht be sprak het post-academiaal onderwijs uit het oogpunt van de leraar. Hij vindt het nodig dat de academisch ge vormde leraar gelegenheid krijgt zich verder te bekwamen in zijn vak. Hi; zal in staat moeten zijn op verantwoor de wijze les te geven. Op het ogenblik worden er in de vakanties en geduren de het gehele jaar avondcolleges gege ven. Daarnaast worden er congressen en excursies georganiseerd. Dr. Van der Steen vroeg zich af of dit echter wel effectief is. Hij is er voorstander van, dat de zelfwerkzaamheid leraar wordt gestimuleerd. Hij zal de kans moeten krijgen om aan de univer siteit praktisch te werken. Wil het on derwijs niet verouderen, dan zal er meent dr. Van der Steen, spoedig systematisch opgezette post-academiale opleiding moeten komen. Nederland telt ongeveer 10.000 afge studeerde vrouwen. Dit deelde mej. dr. E. P. Steyn Parve uit Utrecht mee. Zij stelde dat in het algemeen de academi ca een gedeeltelijke beroepstaak op zich heeft genomen. De meesten zullen moeten kiezen tussen een carrière in het beroep of het huwelijk. De gehuw- ledig guit te Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Annaland (toez.): C. van Bart te Ter Aa (U.) Aangenomen naar Huizen (N.H.): J. Vermaas te Veenendaal ivoorheen te Huizen), naar Avereest: T. Feenstra te Wons. Beroepbaarstelling Kand. I. J. Walpot, O.Z. Voorburgwal 290 te Amsterdam is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Spijk (Gr): D. Kloppen burg te Broek onder Akkerwoude. Aangenomen naar Middelstum: A. Segger te Zoutkamp, naar Enschede (5e pred. plaats, tevens als evangelisa- tiepred.): A. Broek te Groningen-N. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Pernis: K. van de Belt, kand. te Zwartsluis. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Ede: J. Kampman te Rijns burg en C. Verhage te Hilversum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Woerden: A. Vergunst te Rotterdam-C. OUD GEREF. GEM. Bedankt voor Oosterland: L. Gebraad te St. Philipsland. HER EN DER Religieuze radioprogramma's voor Azië zullen uitgezonden worden door nieuw radiostation dat In Sydney zal verrijzen, onder auspiciën van Christelijke Radio Vereniging, protestantse organisatie. Volgens de Rooms-Katholicke statistici is het aantal protestanten In Latijns- Amerika met tien procent gestegen, Er zijn er nu 7.300.000 volgens de Rooms-Katholleke Episcopaalse con ferentie van Latljns-Amerika. De Duitse Evangelische Kerk heeft dr. Edmund Schllnk, professor in de systematische theologie aan de Hel- delbergse universiteit, opgedragen diepgaande studie te maken van tweede Vaticaanse Concilie, dat op 11 oktober zal beginnen. Kardinaal Bea, de directeur van het Vaticaans Secre tariaat voor Eenheid heeft zijn stemming met het besluit van Duitse Evangelische Kerk betuigd Prof. Schllnk zal deze maand de academica zal pas groeid. Mej. dr. Steyn is van oordeel dat de maatschappij het zich niet kan veroorloven om de capaciteiten van de gehuwde academica te verwaarlozen. Zij acht het noodzakelijk dat de acade mica post-academiaal onderwijs volgt. Advertentie Forumdiscussie over mammoetwet studenten in de klassieke letteren Rijksuniversiteit te Utrecht", houdt op 23 maart een forumdiscussie over at mammoetwet en de plaats van de klas sieke cultuur in deze tijd. Het forum be staat uit prof dr W T. Verdeniua (voor zitter). dr J W Hingst. arts te Utrecht, dr. F M A Brok. rector, prof. dr J Th. kantoormachines de zijde 1 G1 De overpriesters en de gehele Raad proberen het verhoor van Jezus een schijn van onpartijdigheid te geven. Alles is echt: de verontwaardiginghet verlangen de Heer ter dood te bren gen, de hoop, dat zij daarin zullen slagen een ding is vals: de getuige. Koortsachtig laten zij allerlei mensen voor zich verschijnen, die iets kunnen verklaren, waaraan zij houvast hebben. Het geeft niet wat ze verklaren, als ze maar iets zeggen, wat een reden is om Hem ter dood veroordeeld te I teits krijgen. Maar, zo vertelt Mattheus, zij vonden er geen, hoewel mog er vele valse getuigen optraden. 1 te v De mens, die zich van Jezus wil ontdoen, die Jezus uit zijn bedt leven wil bannen, zoekt, als de overpriesters en de Joodse j Dezi raad, valse getuigen. Hij moet een argument hebben om te las kunnen zeggen: Kijk, dat is nu die Jezus, op Wie ik al mijn insti hoop had gevestigd. Weg met Hem. Leic Maar zij vonden er geen. Niemand vindt een argument om dep Christus de Heer dood te verklaren, tenzij hij de valsheid pr hoogtij laat vieren. de t Rooms-katholieke aartsbisschop rooms-katholieke aarts bisschop van Liverpool, John Heenan, heeft acht regels opge steld om de rooms-katholieken te helpen bij hun pogingen om de eenheid der christenen te be vorderen. Deze acht regels heeft hij vastgelegd in een herderlijk schrijven, dat in de kerken van zijn aartsbisdom is voorgelezen. „De erfenis van 400 jaar felle haat kan natuurlijk niet in even zoveel dagen te niet gedaan worden, maar het klimaat is wel veranderd", ver klaarde de bisschop. „Wij mogen niet in vijandschap leven met an deren, enkel en alleen omdat zij een godsdienst aanhangen die afwijkt Hij zei dat hij de re- het Vatlcaan verzekerd. I gels had opgesteld te voorko- Nuts Is gevuld met versgebrjnde hazelnoten en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een kwaliteitspro- dukt. De Nationale Christe- Het initiatief voor de niet deelt. Op de Izu- lijke Raad van Japan uitwisseling van Japanse conferentie beslisten de heeft aangekondigd dat en Koreaanse jeugdlei- jongeren dat men om te er plannen besfaan om dersteams werd geno- beginnen de betrekkin- Japanse en Koreaanse men en uitgewerkt op gen tussen de christen- conferentie van de jeugd van beide landen wassenen in de kerken komen. Ook was het dig dat men de Kore- dat de kerken van Japan anen die in Japan wo- en Korea geografisch nen op vriendschappelijk verzoening tussen Japan veel overeenkomst ver- ker wijze tegemoet komt. Korea. Acht Japanse tonen. Zij zijn alleen ge- Tot nu toe kon men wat gdleiders zullen zeer scheiden door de Japan- deze Koreanen betreft nenkort voor enige se zee. Als kerk staan ze wel van rassendiscrimi- tijd naar Korea gaan. Zij echter zeer ver van el- natie spreken. In verband met het uitwisselingsplan heeft zullen daar jonge men- sen ontmoeten en met kerkelijke hoogwaardig- wat voor het grootste de commissie aangekon- heidsbekleders spreken. Later zal dan een Kore- aans team bestaande uit Japan van 1904 tot 1945. die in jeugdleiders zelfde bezoek aan Japan brengen. Het is nu gebleken dat de jeugd deze gevoelens zal zijn. gehouden zal worden „De Japans Ko- Vriendschap'' men dat men later enige misstap pen, die weer tot nieuwe verbitte ring zouden kunnen leiden, zou be treuren. 1 Beschuldig een niet-rooms-katholiek er nooit van een verkeerde godsdienst te belijden. God oordeelt over beiden, over hen en over ons. Neem aan dat le den van een andere kerk minstens zo op recht zijn in hun geloof als wij. 2 Blijf altijd kalm wanneer een onwe tende de rooms-katholieke leer ten on rechte aanvalt 3 Wees altijd bereid om vragen over het geloof te beantwoorden maar argu menteer nooit onbeheerst. 4 Zeg, als u discussieert met niet-rooms- katholieken nooit in een poging hen tegemoet te komen dat het dog ma er niet op aankomt. Dat zou onop recht en niet waar zijn. 5 Ontken nooit dat de Rooms-Katholieke kerk er op claimt.de enige ware kerk te zijn. Beweer echter ook nooit dat al leen rooms-katlholieken goede christenen kunnen zijn. Dit is niet alleen niet waar maar ook belachelijk. i 6 Christelijke barmhartigheid eist niet van ons dat wü deel moeten nemen aan de eredienst van andere kerken, maar laten wij niet proberen rooms-katholie- ker te zijn dan de paus. Wij mogen in het openbaar tezamen met andere chris tenen deelnemen aan het „Onze Vader" en aan de: „Apostolische Geloofsbelijde- Wij mogen ook persoonlijk met ande ren bidden. Dat is iets anders dan deel nemen aan een openbare eredienst waarin wij niet kunnen geloven. 7 Werk met niet-rooms-katholieken sa men voor het welzijn van de gemeen schap. In de sociale diensten, de vak. bonden en de politieke partijen moeten de rooms-katholieken een voorbeeld ge- 8 Terwijl wij de christelijke eenheid aan* nemen moeten wij nooit onze plicht, iedereen de kennis van de waarheid te brengen, vergeten. Denk er aan dat de tragedie in Engeland niet is dat zo veel christenen niet rooms-katholiek zijn maar dat zoveel burgers helemaal geen godsdienst aanhangen. Speciaal instituut voor Europees recht te Luik Een speciaal instituut voor Europees recht zal in oktober toegevoegd worden aan de universiteit van Luik. De cursus van een jaar kan gevolgd worden door doctorandi in de rechten van andere Europese universiteiten. Aan hen die de colleges met vrucht volgen, kan de titel in het Europese recht verleend Advertentie Bestrijding van pijn beter veiliger! Vier middelen in één tablet werken krachtiger j zonder de maag van streek te makenl m. De vier middelen van Chefarine „4" sy werken niet alleen beter bij de be- strijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één erVan p' zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 lablettea f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 Scotland weten dat de paus te kennen G Overbêek. hoogleraar in de fysische hsd gegeven dat hij van harte een be- chemie, prof. dr S. Dresden, hoogleraar leefdheidsbezoek van moderator dr. A. Frans fn dr« F (1 Rotteveel Mansveld. C. Craig zou toejuichen. I leraar klassieke talen. T?EN kind met een aardig snoetje, behoorlijke rapporten en een uitgesproken eigen gedachtenleven. Een leerling om er tegen de in specteur mee te pronken. Rika. In de lagere klassen had ze nogal eens overhoop gelegen met de boven haar gestelden. Het is in de schoolwereld nu eenmaal zo dat niet elke leerkracht, hoe groot en wijs en machtig ook, op voldoende overwicht tegenover zijn prille kudde kan bogen. Gelukkig kon ik het met Rika wel vinden. Maar toch Er is een dag ge komen dat ze me verschrikkelijk uit de hand is gevallen. Het hele corps pedagogen was trouwens die dag in staat van groot alarm. Het ging om een ontdekking. Er waren in het tijdsbestek van en kele weken allerlei eigendommen van het personeel uit het kleedkamertje verdwenen: handschoenen, broches van de damesmantels, los geld en tramkaarten uit de jaszakken en noem maar op. De deur van dat kamertje was, hoewel niet op slot, altijd dicht; de werkster viel buiten iedere ver denking. Waar bleven die spullen dan? Ineens flitste het door mijn hoofd dat er zo af en toe kinderen naar de W C. gingen. De mogelijkheid dat ze daarbij eens een slippertje maakten was niet uitgesloten. Wacht de kleine Rika bleek de laatste tijd nogal last te hebben van kou op de blaas. Dat brengt het kli maat van ons land vaak genoeg mee. De iuffrouw van de zesde, die altijd op lumineuze ideeën kwam, voelde voor kordaat optreden, maar ik was min of (meer in mijn eer getast toen ze de naam van mijn model-leerling liet vallen en toch ga ik ö'aar eens mijn opwachtingen m^ken, zei ze. Ze miste zelf een overstapkaart en een paar nappa handschoenen. Zodoende. Het resultaat van die opwachting was verbijsterend. Mama viel al na een paar minuten door de mand: uit een slordig volgepropte lade kwam allerlei voor de dag. Het waren be- goederen thuis te komen. Geen kneus jes. hoor. Geen weeffoutjes! Ja, nu voelde ik me toch verplicht mijn prestige te laten gelden. Ik stak na schooltijd een gefundeerde predi cate af. En toch had ik daarna hart zeer om het kind, want, wat dacht u? Ze vertelde onder hete tranen dat ze wel móést. Ze had al zo vaak klap pen gehad. Kijk maar. Ze stroopte haar mouw op cn waarlijk die blau we plekken logen er niet om. die dankbaarheid in feite is geba seerd. Is het blijdschap van het kind omdat ze, zo jong als ze is. schik heeft in haar persoonlijke bekering? Ik geloof niet dat ik het zo ver moet zoeken. Kinderen en vooral die uit een a-sociaal nest worden maar niet zo ineens boetvaardige slist niet enkel eigendommen van ons argeloze opvoedersteam. Onder de zware pressie van mijn oudere colle ga legde Rika's moeder een volledige bekentenis af en ging vuurrood aan het uitstallen. In een mum lag de ta fel vol met een rijk gevarieerde col lectie warenhuisartikelen. Mijn man gunt me nooit wat. Ik mag er zo §raag aardig uitzien. Waarom een an- er wel en ik niet (Dat ging beden kelijk de Marxistische kant op). Ze bestond het zowaar nog. hoog op de pienterheid van haar altijd met aanvaardbare Ik beloofde dat ik op mijn beurt ook nog eens met haar moeder zou praten. Het kon allemaal nog best veranderen. En het is in zoverre dan ook veranderd dat Rika zelf nooit meer uit stelen is gegaan. In mijn naaidoos bewaar ik nog altijd de wollen corsage die het kind voor me gemaakt heeftUit dankbaarheid. Maar als ik het bosje vergeetmij- nietjes, dat ik plichtsgetrouw opsteek als ik naar school ga. er zo eens op aankijk, vraag ik mezelf af waarop Ik had dan ook waarlijk niet de il lusie dat mijn sermoen, al had ik het in de vlotte, kinderlijke sfeer weten te houden, zulk een fraai moreel ef fect zou sorteren. Maar hoe zat dat dan met die dank baarheid.... Want ze had het er zelf nadrukkelijk bijgezegd, toen ze me het cadeautje bracht: Voor u, ju- fieom u te bedanken. Het meest voor de hand liggende was dat ze in mij wat een eer! de redster zag van haar au fond gees telijk' gehandicapte moeder. Met die had ik nl. wel degelijk ernstig ge sproken. En al waren mijn argu menten dan ook niet voor honderd procent oorspronkelijk geweest, (de juffrouw van de zesde had me nog eens weer gecoacht), ze bleken toch tot mijn stille trots een gevoelige snaar te hebben geraakt. Ik loop sindsdien nog wel eens even bij dat gezin aan. Ma is, dacht ik, rustiger geworden. Een schuchter be ginnetje. U moet maar vaak komen, alstu blieft. zei Rika op die middag toen alle kinderen al weg waren, kijk eens, mijn arm is nu echt gaaf. Ik word nooit meer geslagen. Wat een wonder dat zo'n kind daar dankbaar voor is HAYA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2