VOORJAARSBEURS Sjoukje Dijkstra werd in Praag wereldkampioene kunstrijden Ria van Yelsen verbeterde Europees record rugslag BOUW- EN TRANSPORTBEURS Wibo met Ursula Artz tot overtuigende 3-7 Zweden wereldkampioen MAANDAG 19 MAART 1962 Vredenburg en Croeselaan: Artikelen voor huishoudelijk en persoonlijk gebruik. Croeselaan: Bouw- en fntern transport - Uitrustingen voor industrie en openbarediensten Een vliegende open axel, flitsend en hoger dan ooit, werd gevolgd door een wervelende dubbelsprong. Sjoukje Dijkstra was haar kür begonnen en het pu bliek, dat elkaar tot op de bovenste gaanderijen van het immense ijsstadion te Praag verdrong, liet een massale kreet van verbazing en bewondering horen. Het applaus barstte los en op het gelaat van het Neder landse meisje, waarvan men de nervositeit tevoren duidelijk had kunnen aflezen, verscheen op hetzelfde moment een brede, bevrijdende lach. De spanning, die zich in drie dagen van strijd tegen de honderden op de loer liggend pechduivcltjes had opgehoopt tot een schier ondragelijke hoogte, was ge broken. De angst voor eigen onzekerheid, voor een gemis aan controle over de moeilijkste onderdelen van de kür, was ineens verdwenen. Het psychologisch kritieke punt was achter de rug en nog voor 25 secon den om waren van de vier minuten, waarin Sjoukje haar kunnen voor jury, publiek en honderd miljoen televisiekijkers toonde, wist iedereen het zeker: hier reed de sterkste van allen, hier reed de wereldkam pioene 1962. Deze kür stak ver uit boven dc presta ties van de deelneemsters, die voor Sjoukje aan de beurt waren geweest en wat er na door de gevaarlijkste rivale, de Canadese Wendy Grlner, ook nog zou worden vertoond. Aan Nederlands eerste wereldtitel In het kunstrijden viel niet meer te tornen. Begeleid en ook ge steund door een kettingreactie van kla terende open doekjes van het Tsjechi sche publiek ging de 20-jarige schaats- atlete uit Amstelveen verder met haar verbluffende en spectaculaire demonstra tie. Ach. waarom waren wij eigenlijk nog bang geweestDit toonbeeld van trai- ningsijrver, dit mentaal zo sterke Hol landse sporfcmeisje, dat onder haar ze nuwen een vechtjas van water is, kón niet falen. Alles lukte En het zelfvertrouwen door de sterke start weer daar was, was Sjou'kge ndet meer te houden. Alles waagde zij en alles lukte. De dubbele ealdhow, de lutz, de riskante cherry-flip, de spreid- sprongen en de Rjttbergers. Knallend als zweepslagen gingen zij de lucht in. Sjoukje spotte met de zwaartekracht, zij lachte om de verraderlijkheid van de gladde ijsvloer, waarop zij dit allea met het smalle staal als enig aanra- kingsvlak presteerde iDe peohduiveltjes kropen beschaamd onder de banken om bij Sjoukje op deze avond niet meeT terug te keren. Het was veelbetekenend, dat Donald Jackson, de ongeëvenaarde wereldkampioen, en Dick Button, een van zijn voorgangers, Sjouk je Dijkstra, nadat zij binnen enkele se conden drie dubbelsprongen had gemaakt, staande en boven het hoofd applaudise- ïende. toejuichten. En bij de ingang van de baan stond een gelukkige moeder haar tranen te drogen Lawine van ovaties Zo ging het door tot aan het einde van de kür, die de prestatie van Genève nog overtrof en toen, na een puntgave om spring pirouette, de muziek stokte en het glinsterend in lichtgroen gestoken figuurtje aibruptt verstarde, rolde een la wine van ovaties van de hoog opgaande tribunes. Sjoukje genoot. Zij liet de toe juichingen over zich komen als een weldadig stortbad. Het was de cli max van een sportloopbaan. Het doel, waarvoor Sjoukje, onder leiding van haar trainer Ar nold Gerschwiler jarenlang had ge oefend, waarvoor zij vanaf haar tiende jaar had geleefd, was be reikt. Nederland, het land dat wat het kunstrijden betreft met nagenoeg geen enkele oefengelegenheid achtergebleven gebied kan worden genoemd, had, de scherpste concur rentie van de hele wereld ten spijt, een wereldkampioene voortgebracht. Canadese overgave En dat stond vast. nog voor Wendy Griner, die na de verplichte figuren als tweede stond geklasseerd, het ijs had be treden. Het stond zeltfs vast, nog voor de neger, juryleden hun cijferbordjes had den getoond. Het Canadese jurylid Ro gers, die Sjoukje op de tweede plaats had staan en bij het rijden van zowel Regina Heitzer als van Barbara Roles en Petra Burka met opvallend lage waar deringen de indruk had gemaakt zijn hoogste cijfers voor Wendy Griner te willen bewaren, gaf zidh gewonnen. Zijn 5,8 en 5.9 logen er niet om en zo kwam het rapport, waarmee Sjoukje glansrijk door 'haar eindexamen voor de hoogste titel heenkwam. er als volgt uit te zien Voor de inhoud5.6 5.8 5,7 5,7 5.8 5.8 5.8 5,7 5.7. Voor de uitvoering: 5,6 5.9 5.8 5,9 5.9 5.9 5,8 5,7 5,7. Vuurpijlen ter ere Het „Comité Sjoukje", dat door enkele Amstelveners in het leven is geroepen om onze wereldkampioene dinsdag avond bij haar aankomst in Nederland te huldigen, heeft zaterdagavond n televisie-uitzeriding zijn vreugde ge uit in een vuurwerk vlak voor de deur van de woning van de familie Dijk stra in Amstelveen. Tegen negen uur werden dc omwoi den naar bulten getrokken door het gesis van vuurpijlen, die hoog in di lucht ontbrandden en de klappen vat springende donderbussen. Zo in „petit comité vierden de enthou siaste Amstelveners het kampioenschap van hun Sjoukje. Van de familie Dijkstra was alleen dc zoon thuis, die overigens het gehele weekeinde huisarrest had om de vele honderden telefoontjes aan te nemen van bewonderaars, die hun felicitaties kwamen aanbieden. Dat gebeurde trouwens ook in de vorm van gelukstelegrammen uit binnen in buitenland en afkomstig van sport lieden, totaal onbekende kindertjes en •«U vrienden en bekenden. Met (tweemaal 5,8 bleef jurylid num mer zeven, de Nederlander dir. Engel friet, die uitblonk door het didhtst van al zijn collega's het gemiddelde té be naderen, dus zelfs nog een punt onder de andere beoordelaars. Met een pun- tentotaal van 2350 had Sjoukje haar record van Genéve (2333.2) duidelijk gebroken Niet imponerend Barbara Roles en Regina Heitzer 'had den voor Sjoukje gereden en bepaald niet geïmponeerd. De beste kür was tot dusverre van de kleine 15 jaar oude Petra Buika geweest. Dit donkere, in Amsterdam geboren meisje heeft een natuurlijke aanleg met daarbij een enor me sprongkracht en zij heeft zich ln Praag aangediend all de wereldkaro pioene van de toekomst Het wachten was nog op Wendy Gri ner. De 17-jarlge gymnasiumleerlinge uit Toronto, die sedert 1960 Canadees kampioene Is. stond voor de onmogelijke taak om, terwijl de echo's van de ova ties voor „Dijkstrova Holandska" nog door de arena galmden, de prestatie van de Nederlandse te overtreffen. Tegen deze taak was Wendy Grlner niet opge wassen. Het was sierlijk, wat het frêle meisje liet zien, muzikaal ook en met daarbij goede sprongen. Doch de kür had weinig sportieve waarde, ondanks de drievoudi ge Lutz, die eenmaal gelukte, maar daar voor in een val was geëindigd. Nog twee maal kwam Wendy te vallen, maar zelfs dit buiten beschouwing gelaten: zij kon niet aan Sjoukje tippen. Zij bleef zelfs onder de prestaties van haar landgenoot- je Petra Burka Duidelijk verschil Hiet ranglijstje van de kür luidde als volgt: 1 Sjoukje Dijkstra. 1038 pt. Petra Burka 10U pt, 3 Wendy Grlner. 1006 pt. 4 Barbara Roles 986 pt. 5 Sengst- sohmidt (Oostenrijk) 982 pt, 6 Jana Mraz- kova (Tsjech.) 980 pt, 7 Regina Heitzer 972 pt Met haar zege maakte Sjoukje Dijk stra een einde aan een reeks van Ameri kaanse overwinningen bij de dames. De laatste zes keren was namelijk de reldtitel bij een Amerikaanse terechtge komen. De omcieie uitslag van het kunst, rijden dames was: 1 en wereldkampioen Sjoukje Dijkstra (Ned) plaatscijfer 9 2350,0 punten 2 Wendy Grlner (Canada) 21 —2273,0, 3 Regina Heitzer (Oostenrijk) 32 2218.3 4 Petra Burka (Canada) 39 2219.7 3 Barbara Ann Pursley-Roles (V.S.) 52 2200.9 6 Nicole Hasslea (Frankrijk) 64 2172.0 7 Jana Mrazikova (Tsj. Slov) 71 2151.8 8 Karin Frohmer (Oostenrijk) 79 2144.6 9 Mica Fukuhara (Japan) 81 2137.0 10 Lorraine Hanlon (V.S.) 105 2103,6. Nederlandse triomf De ere-ceremonie en de later volgende prijsuitreiking werden een grote Neder landse triomf, die onder voortdurend ap plaus van de duizenden rond de ijsvlakte l opgeluisterd door de felicitaties de Nederlandse gezant in Tsjecho- Slowakije, jhr. J. Q. Bas Backer, van d« 'lcc-voorzltter van de KNSB, de heer H. Wesselo, en door de aanbieding complete bloemenschat namens thousl&ste Amstelveners en Nederlandse tv-kijkers. Het was een schouwspel van ontelbare kleuren met daarboven de blij lachende gezichten van de medaille-win naressen, Sjoukje Dijkstra, Wendy Grlner a Regina Heitzer. Bij de prijsuitreiking in Hotel Inter nationaal. waar Sjoukje behalve de gou den medaille o.a. een prachtig kostbaar kristallen soh a a tsenrij -dstersf i-guur kreeg aangeboden, kiwam een stroom van tele grammen binnen, o.a. van staatssecreta ris mr. Y. Scholten van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten-schap pen, van de Ned. Sport Federatie, var jhr. H. A. van Karnebeek namens hei Ned. Olympisch Comité, van Sjoukjes vereniging, van een fanclub. Er waren felicitaties van de honkbalbond, van voetbalclubs, van particulieren en ook de loodgieters-patroonsvereniging. Het waren de voorboden van een ontvangst in Nederland, die de in tocht van Fanny Blanker-Koen in 1948, na de Olympische Spelen te Londen, in de herinnering zal terug roepen. Het wordt de ontvangst van een prachtig sportmeisje, dat een formidabele prestatie heeft geleverd. Wat nu Sjoukje? Het is een veel gestelde vraag deze weken: ..Wat gaat Sjoukje Dijkstra doen, wanneer zjj voor de derde maal dc Europese titel en eventueel het wereldkampioen schap zou behalen?" Het Is haar beiden gelukt en dringender klinkt de vraag: „Wat nu?" Zal zü, zoals voor haar de Haagse Joan Haanappcl, met wie zij zoveel jaren als vriendin, maar ook als een sportieve rivale op het ijs stond, naar de show gaan? Of misschien de richting van train- ster uit? Of zal zij, zoals haar voorgangster, de Amerikaanse Ca rol Heiss, die vijf jaar achtereen de wereldtitel won, op jacht gaan Het antwoord is er nog niet, maar de verwachting bestaat, dat Sjoukje het volgende jaar beide titels zal verdedigen, haar Euro pese in Boedapest, haar wereld titel in Italië. SCHAATSENRIJDEN Ivar Nilsson nog in grote vorm De Zweedse schaatsenrijder Ivar Nils- on, derde achter Viktor Kositsjkin en Henk van der Grift bij de wereldkam pioenschappen te Moskou, is aan het einde van het seizoen nog in grote vorm. Tijdens wedstrijden op de laaglandbaan te Kiruna kwam Nilsson op de 5000 me ter tot een tijd van 7 min. 57.7 sec. en op de 1500 meter zegevierde hij in 2 min. »ec. Op beide afstanden eindigde de Westduitser Guenbher Traub met grote achterstand (zijn tijden waren resp 8.22.8 en 2.17.3) op de tweede plaats. ATLETIEK De Haas provinciaal veldloopkampioen Piet de Haas (Holland-Lelden) heeft zaterdag op het landgoed Dulnrell in Wassenaar zijn Zuidhollandse veldloop- titel geprolongeerd. De Leidse atleet leg de het 6000 meter lange parcours over geaccidenteerd terrein af in 20 min. 47.8 seconden. Verkade uit Alphen aan den Rijn eindigde als tweede. Bij de dames, die 1000 meter moesten afleggen, ging de titel naar Ria de Win ter van Bataven-Leiden. De uitslag luidt: 1. De Haas (Holland- Leiden) 20.47.8; 2. Verkade (AV '36 Al phen aan den Rijn) 21.05.7; 3. v. d. Hee- den (Minerva R'dam) 21.27.8; 4. Broer (Trekvogels) 21.34,-; 5. Zijderlaan (Gou da) 21.48,3; 6. Evers (Celebes, Den Haag) 21.51.4. SPORTFLITSEN Basketbal De Belgische dames bas- ketbalploeg heeft zaterdagavond te Brus sel met 56—37 gewonnen van Zwitser land. Bij rust leidde België reeds met 25—12. Basketbal De wedstrijd tussen do heren basketbalteams van België en Spanje, zaterdag te Brussel gespeeld, is door de Spanjaarden met 79—78 gewon nen. Bij de rust leidde België met 3736. Hockey Op het H'i i'C-terrein te Eindhoven is zaterdagmiddag een heren hockeywedstrijd gespeeld tussen de B- elftallen van Nederland en België. Do Nederlanders wonnen dit duel, waarin geen groots spel werd vertoond met 20, na een 10 voorsprong bij de rust. Beide doelpunten werden gescoord door de enige zuidelijke vertegenwoordiger in het Nederlandse team, linksbinnen Do Keyzer van Breda. Waterpolo De Italiaanse waterpolo- „ploeg, Olympisch kampioen I960, heeft zaterdagavond te Wuppcrtal een over winning met 4—2 (tussenstanden 1—0, 1o, 22, 00) behaald op Wèst-Duits- land. In de Italiaanse ploeg speelden nog zes man uit de succesvolle Olympische formatie mee. De wedstrijd werd geleid door de Nederlandse scheidsrechter TAFELTENNISCOMPETITIE De beslissingen in de hoogste klassen van de Nederlandse tafeltenniscompeti- tie laten langer op zich wachten dan noodzakelijk is. In de ereklasse werden weer twee belang rijke ontmoetingen vooral belangrijk voor de voorlaatsto plaats uitgesteld Fovac-Nedlloyd en Smash-Batswingers werden naar later datum verschoven. AMVJ 1 had tegen UBTV vrij veel moeite om tot winst te komen. Onnes won driemaal, terwijl Goudsmit daaraan nog twee overwinnin gen toevoegde. Het dubbel besliste hier ten voordele van de Amsterdammers, omdat Gimbel beter thuis had kunnen blijven, want hij won niets. PSV behaalde opnieuw 'n kostbare zege, want de mede kandidaat voor de 11e plaats werd met een 64 nederlaag, ondanks Stoop, naar Rotterdam teruggezonden. De tweede editie van AMVJ won met 7—3 reeds gedegradeerde Treffers. We heb ben zo'n idee dat het de Arnhemmers volgend seizoen nog heel wat moeite zal kosten zich in de hoofdklasse te hand haven. Wibo nam geen halve maatrege len tegen ScyLla, dat weliswaar Anker als invaller had, maar die toch niet veel minder is dan de man, die regelmatig Scylla's eerste team speelt Bij Wibo speelde Ursula Artz ditmaal eens zij deed het buitengewoon goed. want zij bereikte hetzelfde resultaat als haar teamgenoten Hogendoorn en Stule- meijer. namelijk twee overwinningen Bakker was bij Scylla te sterk voor de Hagenaars. Zodoende werd het 37. AMVJ 1-UBTV 6—4; PSV-Eendrach» 6—4; Scylla-Wlbo 3—7; Treffers-AMVJ 2 3—7. 17—34 Povae 17—18 17—28 Scylla 18—14 1828 Batswingers 1712 19—24 PSV 18—10 1820 Eendracht 189 19—19 Treffers 18—0 Hoofdklasse B: DDC 2-Wilskracht 5—3: Twenty-one-up 2-TYBB 55; VVGA- Elan 4—2 gestaakt. De strijd om de voorlaatste plaats is nog steeds zeer spannend. DDC 2 haalde opnieuw een stout stukje uit door TYBB een gelijkspel af te dwingen. De 5—5 stand werd bereikt door twee overwin ningen van invaller Ten Brink en v. Kempen op v. Doorn en P. Zwart. De Groot won bovendien van v. Doorn, ter wijl het dubbelspel op het nippertje ver loren ging. Toch schoot DDC niet veel op met dit gelijke spel, want ook Twenty, one-up 2 bereikte dit resultaat. Met veel spanning wordt nu uitgekeken naar het resultaat van VVGA-Elan, welke wed strijd wegens tijdgebrek moest worden gestaakt bij een 42 stand voor de Am sterdammers. Verliest Elan deze wed strijd. dan heeft DDC 2 in ieder geval nog twee clubs tussen zich en de gevaar lijke plaats. AMVJ 1 Nedlloyd Smash Wibo UBTV AMVJ 2 DTTC 16—31 Batsw. 2 17—27 TYBB 16—22 Wilskracht 16—19 Nedlloyd 2 15—14 Hoofdklasse C: VVGA 15—14 DDC 2 16—10 Elan 15—9 Tw.-o.-u. 1 15—9" Swift 16—3 DDC 1-AVGA 7—3; UBTV 2-Golto 9—1; Wibo 2-Sprenger UC —1. Alleen maar goede resultaten van de aagse teams, maar helaas kregen we dc uitslag van Dococ-Treffers niet door. Treffers heeft uit de resterende wedstrij den in ieder geval nog drie punten nodig zich kampioen te mogen noemen Wibo 2 won gemakkelijk van Sprenger, alleen de Apeldoorner Schut won van Nederpelt. DDC won gemakkelijk van AVGA, typisch was dat zowel Langerveld als Meijer van invaller Schook verloren. Bekker-Hof bleef zoals meestal gebeurt bij DDC ongeslagen. Treffers 14—28 Spreng. UC 17—10 1723 16—25 15—16 16—16 Tw.-.-u. 1 15—9* Smash 2 168 Golto 16—2 Sjoukje Dijkstra in actie tijdens haar prachtige kür, waarmede zij onbedreigd op het wereldkam pioenschap afging. „Nederland is trots" Staatssecretaris Scholten heeft zater dagavond, onmiddellijk na het bekend- worden van dc uitslag, het volgende te legram gezonden aan de wereldkam pioene kunstrijden dames, Sjoukje Dijkstra: „Nederland Is trots op haar wereld kampioene. Stop. Met deze prachtige prestatie wens Ik u oprecht geluk." Het bestuur van de Nod. Sport Fede ratie heeft zich telegrafisch tot Sjoukje Dijkstra te Praag gewend en haar har telijk gelukgewenst met bet behalen van de wereldtitel kunstrijden dames. In het telegram wordt verder gezegd: „Na driemaal het Europese kampioen schap en de zilveren medaille op de Win terspelen te hebben behaald is de wereldtitel de bekroning van een sport- carrlère, na zeer vele jaren van serieuze training". SKIËN Oostenrijks succes in Görnergratstrijd De Oostenrijkse Marianne Jahn bij de dames en haar landgenoot F.gon Zlmmcr- mann bij de heren zijn winnaar geworden van dc combinatie ln dc Gömergratwed- strijden, die ln Zermatt zijn gehouden. De Zwitser Adolf Mathis won zaterdag de slalom bij de heren met een totaaltijd van 78.7 .sec, voor de Amerikaan Bill Kidd met 79,5 sec. Bij de dames toonde Marianne Jahn zich duidelijk de sterkste. Haar totaaltijd van 85,2 sec. was aanmer kelijk beter dan die van de Oostenrijkse Traudl Eder (tweede in 89.4 sec.). De eindstanden in de combinatie lui den: heren: 1. Egon Zimmermann (Oos tenrijk) 11.90 pt; 2. Leo Lacroix (Frank rijk) 27.86 pt; dames: 1. Marianne Jahn (Oostenrijk) 25.11 pt.; 2. Heidi Bieb! (West-Duitsland) 40.03 pt „Zij alleen is wereldkampioene Sjoukje Dijkstra is chische kranten wijzen Rude Pravo was van door de Tsjechische pers op het feitdat zij niet meningdat Sjoukje de dag na haar sublie- alleen boven allen uit.- Dijkstra ondanks de me verrichting bewier- stak bij de verplichte schaduw van de Cana- rookt als geen ander figuren, maar haar de-se Wendy Griner tijdens de wereldkam- kunnen bovendien nog geen ogenblik geimpo- pïoenschappen kunstrij- eens onderstreepte in neerd was en vrij en den, die in Praag wer- een wervelende en a tie- onbevangen haar kuur den gehouden. tisch zeer sterke vrije reed. De toeschouwers presentatie. waardeerden haar rij- De Zemedelske No- gen der bladen den met een ware ova- vxny schreef: de drie- schreef dat <tDijkstrova" tie. imiidige Kuropese kam- huar mongm ieei met pioene Sjoukje Dijkstra egn zekerheid die wel- Obrana Lidu schreef maakte een einde aan aandeed, en zij dat men voor een der de Amerikaanse hega- kwam zo hoog van de gelijke prestatie alleen monie. Op een wijze die ijsvioer a[sof ket leek maar diep het hoofd kan aan duidelijkheid niets dat de wetten van de buigen. Zij en alleen zij te wensen overliet. zwaartekracht voor is de wereldkampioene Praktisch alle Tsje- haar niet golden. 1962. In Rotterdams 50 meter-bad Ria van Velsen heeft bij de sfeerloze zwemwedstrijden, die zaterdagavond in het overdekte 50-meterbad in Rotterdam-zuid werden gehouden, voor een daverende finale gezorgd. Na een urenlang zwomprogramma van een voor het merendeel matig gehalte, kwam de slanke, donkerblonde Haagse eindelijk om over half elf des avonds aan de beurt voor de 100 meter rugslag, met als voornaamste rivalen de Nederlandse kampioene Corrie Winkel en de Groningse newcomers Marijke von Hebei en Ineke Reimerink; een zo op het oog geduchte concurrentie. Maar niets bleek minder waar. Na een uitstekende start trok de in perfecte stijl zwemmende Haagse snel van haar tegenstandsters weg. Halver wege de eerste baan raakte ze even uit balans, maar ze corrigeerde zich ogen blikkelijk en keerde met een voorsprong van zeker een meter op Korrie Winkel. Op de terugweg liet het gevoel voor rich ting de Haagse zwemster echter in de steek. Steeds dichter naderde ze de tou wen, zonder dat haar cadans er merkbaar door verstoord werd. Een. tweemaal raakte ze lijn. toen had ze de juiste koers weer gevonden en met een weergaloze spurt finishte ze ver voor haar Groning se rivalen in 1 min. 10,3 seconden. Een nieuw Europees en Nederlands re- De drie tijdwaarnemers drukten resp. 1.10.2. 1.10.3 en. 1.10.4 af. Tijden die onge twijfeld nog scherper hadden kunnen zijn, als Ria minder zigzaggend over ile baan was gegaan. Wat er zou gebeurd zijn als Ria. die donderdag haar 19de verjaardag viert, steeds het midden van haar baan had gehouden, kan men slechts gissen. Het heeft er veel van weg, dat dan het wereldrecord van de Ameri kaanse Lynn Burke (1.09.0) in ernstig gevaar zou zijn geweest. Nu bleef het bij een zevende verbetering van het Euro pese record. „Berg van water" De prestatie van de jonge medewerk er van de Ned. Sportfederatie was de uitschieter van deze avond. De meeste uners en zwemsters bleken ondanks de centrale training In hetzelfde 50 ter-bad, nog niet gewend aan de grote baanlcngte. Voor velen leek het wel of zU na 30 meter tegen een „berg van wa ter" moesten optornen, waardoor het rit me verstoord werd en van een sterke eindsprint niets meer terecht kwam. Een gunstige uitzondering hierop vormde het Robbenzwemstertje Ineke Tigelaar. die door het niet starten Adrie Lasterie met maagklachten op de kant op de 400 meter alleen con currentie had te duchten van Marianne Heemskerk en op de 100 meter vrije slag vrijwel alleen Cockie Gastelaars in het oog moest houden. Op beide nummers liet zij zich taktisch door haar tegen standsters trekken om op de laatste me- ia een felle sprint als eerste aan te tikken in resp. 5.00.2 en 1.04.0. Vooral het gemak waarmee zij van Cockie Gas telaars wegliep, was indrukwekkend. De Italiaanse zwemstertjes Daniele Benek en Paola Saini hadden toevallig de andere serie geloot en finishten daarin jmmer een en twee met tijden die iets tegenvielen: 1.05.0 en 1.05.6. Schoolslagduel Het zoveelste schoolslagduel tussen Gretta Kok, Rita Kroon en Betty Heu- kels, waarbij zich ditmaal als verdienste lijke vierde de Groningse Klemie Bie- mold schaarde, eindigde zowel op de 100 als 200 meter met een gedecldieerde winning van Rlta Kroon (1.23.4 en 2.54.6). De herennummers waren zoals zo vaak vak bezet. Met een uit vorm zijnde Jan' Jiskoot hij werd een dag of wa leden ingeënt tegen de pokken er Ronnie Kroon, die geen concurrentie te duchten had. waren de tijden ovei algemeen zeer matig, al kon men enige voldoening constateren, dat op de neter vrije slag vijf van de z' beneden de minuut bleven. Resultaten 2.38.:; 2 Giam Piel ie Heemskerk (Rotrbei») I. KDZ) 1.12.4; 3 Wtl (Het IJ) 2 4U.8 Het IJ) 5.57.5. wlsselslae persoonlijk damest Wil Lambour (Naarden) 6.43 7; 2 Judith Nijs (Robbem 5.50.5. ;lag hei ioni<tes (Ziani 1.14.1; 2 Röb van Empcl EZ PC) 1.16.6; 3 Cces Tinvmonmans (Mer- vede) t.18.0. 100 meter schoolstag dames: 1 Rita Kroon Robben) 1 23.4; 2 Gretta Kok (H'DZ) 1.23.5; i Betty Heukels (PSV) 1.23.9. 100 meter vrije slag heren: 1 Rtidl Kroon Z1AR) 57 5 2 Jolhan Bontekoe (HPC) 58.7; 3 Aib Lindema-ns (PSV) 58.5. 100 meter vrije slag dames: Ineke Ttg. re,laar (Robben) 1.04 0 2 Cookie Gastelaar. ESOA) 1.04-4; - - Benek (Italië) Henny Winkel (G-DZ) 1.14.1 (Verliespunten nog niet hierin ver werkt) Overgangsklasse F: Smash 4-Eendracht 3 6—4; Treffers 2-NOAD 6—2; Wllhelmus- Mllksteamers 73. Overgangsklasse K: Salamanders 1- Favoriet 9—1; DDC 3-Dordrecht 8—2; USV-Germinal 2 8—2; Sportlef-Salaman ders 2 3—6; St. Hoger/TSB-Twenty-one- up 3 6—2 (Twenty-one-up 3 moet degr. wedstrijden spelen). Tafeltennis In plaats van Jaap van Hummel uit Deventer, die in vert>and met studie niet beschikbaar is, zal de Amsterdammer Jan Soheffer als vierde Nederlander uitkomen op de Europese kampioenschappen tafeltennis, die van 31 maart t.m. 7 april in West-Berlijn wor den gehouden. De ploeg bestaat nu uit Bert Onnes, Frans Schoofs, Wim Schoo- nomeyer en Jan Scheffer, allen uit Am sterdam. HONKBAL KNHB recipieerde De sportwereld heeft zaterdag de gou den Kon. Ned. Honkbalbond op een druk bezochte receptie in het Apollo-hotel in Amsterdam gehuldigd. Vele sprekers uit binnen- en buitenland getuigden van hun bewondering voor de KHHB, die zich nu al driemaal achtereen in de Europese strijd om de hoogste hon-kbai- eer de sterkste heeft getoond. Die sprekers waren onder meer de voorzitter van de Ned. Sport Federatie, Jhr. mr. A. Feith, de heer C. Ras namens de minister van o. k. en w„ wethouder mr. A de Roos namens het Amsterdam se gemeentebestuur, wethouder A. Ge luk namens de gemeente Haarlem, de heer J. van Acker, voorzitter van de Bel gische Baseballbond. de heer L. D. Hen- ke, voorzitter van de Londense honk balbond en de Amerikaanse kolonel Charles Burnley, vertegenwoordiger van alle Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Europa. De voorzitter van de KNHB, de heer W. H. E. Posthuma, dankte de sprekers en de schenkers van prachtige cadeaux. bestemd voor de propaganda van de honkbalsport en het toekomstige bonds- bureau. Bij het begin van de receptie hadden de aanwezigen ontroerd het twee dagen tevoren overleden erelid P. C. Besanger herdacht. Rugby De amateur rugbyteams van Schotland cn Engeland hebben zaterdag te Murr#field met 33 tegen elkaar ge lijkgespeeld. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. Wielrennen De Nederlander Ad de Graaf is met de Oost-Duitser Simon als partner zaterdagavond in Oost-Berlijn tweede geworden in een ploegenomnium voor sprinters. De eerste plaats was voor de Oostduitsers Peter en Klinker. IJSHOCKEY IN AMERIKA i Robben) 2.54.6; 2 (Het Gooi) 5.17 3. Zweden heeft het wereldkampioen schap ijshockey behaald door ongeslagen en met het maximale aantal van 14 pun ten uit zeven wedstrijden te eindigen In het ln Denver en Colorado Springs ge houden wereldtoernooi. waarin sterke landen als Rusland en Tsjecho6lowakije door de visummoellijkheden met Oost- Duitsland echter ontbraken. De Zweden versloegen zaterdagavaond ln hun laatste wedstrijd W'est-Duitsland met 40 (20. 2—0. 0—0). Op de tweede plaats is Canada geëin digd en de Verenigde Staten werden derde. Canada versloeg Groot-Britannië met 12—2 (4—0. 2—1. 6—1) en Amerika met 61 (2—1, 20, 2—0). Voor een verrassing zorgde zaterdag Finland, dat met 52 (11, 11. 3—0' van Noorwegen won. West Duitsland won van Zwitserland met 71. Met het maximale aantal winstpunten van tien uit vijf wedstrijden is Japan op de eerste plaats geëindigd van groep B, waarin ook Nederland uitkwam. D«- Japanners behaalden zaterdag een over winning met 131 (60. 40. 3-1) op Denemarken. Oostenrijk versloeg Dene marken met 70. Het was de derde maal. dat Zweden dp wereldtitel won. Eerder kwamen de Zweden tot deze prestatie in 1953 er 1957. Ook werd Zweden Europees kam- De stand na de wedstrijden van zater dag is in beide groepen: Groep A: Zweden Canada Ver Staten Finland Noorwegen W. Duitsland Zwitserland Groot-Britannië Groep B: Japan Oostenrijk Frankrijk Nederland 7 7 0 0 14 67—10 7 6 0 1 12 56—12 7 5 0 2 10 54—23 7 3 0 4 6 32—42 7 3 0 4 6 32—54 7 2 0 5 4 27—36 7 1 0 6 2 21—60 7 1 0 6 2 19—73 5 5 0 0 10 63—16 5 3 0 2 6 5 2 0 3 4 5 10 4 2 35—25 20—46 13—51 9—42 MILITAIR HOCKEY Nederland-België Het Ned. militaire hockeyteam, dat vrijdag 23 maart In Eindhoven tegen de Belgische militairen speelt, komt ln de volgende opstelling uit. Jansen (BMHC); Hendrikse (BMHC) en Van Rossum (TOGO); Buteux van der Kamp (TOGO). Heydeman (BMHC) en Ledeboer (Lelden); Van Rooyen (Hil versum). Dekker (BMHC). Beek (Delftsc studenten). Van Erven Dorens (Be Fair» en Heemskerk van Beest (Amsterdam). Reserves: Kraayenbrink ('t Gooi), Meyer (SCHC), Boot (Amsterdam) en Van Strik (Breda),

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7