Bezoek aan de verstrooiden Ds. De Vries - terug in Leiden - was enige maanden gastpastor in het gebied der Antillen De Ratel had filmavond Ds. Verwey - naar Alphen aan den Rijn - nam afscheid van Herv. Gem. te Zevenhoven LEZERS SCHRIJVEN ONS Schoolvereniging gymnasium riep Chinese sfeer op nietjwe leidsche courant MAANDAG 19 MAART 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag Zomerzorg, 8 uur: Algemene leden vergadering Kjfnologenvereniging „Rijn land", met filmvertoning. Antoniusclubhuis, 8 uur: K. en O.-film- lezing „Onder de Kung-Bosjesmannen van Zuid-Angola", door dr. Paul Julien. Schouwburg, 7.30 uur: Jubileumopvoe ring arb. toneelvereniging „D.O.S.", Schakels", door Herman Heijermans. J. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Modeshow modehuis De Groot, i Oegstgeest, Het witte Huis, 8 u.: r Algemene Ledenvergadering Oranjever- f'eniging. Den Haag. Diligentia 8 uur: Lois Marshall, sopraan George van Renesse, I piano. I Oude Kerk, Scheveningen, 8 uur: Am- stredams Bachorkest o.l.v. Jaap Hillen i met Bachs Johannes Passion. ior! Het Gulden Vlies, 8 uur: Alg. leden vergadering coöp. raiffeisenbank „Lei- beln, den-Oegstgeest". >iJ A. Vroom en Dreesmann, 10.30, 2.30 en 4 uur: Modeshow. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 u.: Rotterdams Toneel met „Boeing-Boeing". Diligentia, 8 uur: Alma Musica Kamer ader? 'muziek-ensemble. Woensdag Fa. Van der Wiel, Nieuwe Rijn 62, 3-5 Uur: Receptie tig.v. heropening en zil veren jubileum. De Turk, 8 uur: Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. Hotel Central, 8 uur: Bond van oud- strijders. Aula academisch ziekenhuis, 11.25 u.: Middagpauzebijeenkomst. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. Platte landsvrouwen- en meisjesbond, ds. J. Banga, legerpredikant. D e n H a a g. Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Ned. Comedie met „De gevangenen van Altona". Diligentia. 8 uur: Fredell Lack, viool, 'Marinus Flipse, piano. Donderdag Prytaneum, 12.15 uur: LAK-zolderto- daaïf neel, „De man met de bloem in z'n nseni mond", van Pirandello. gm»| Antoniusclubhuis, 8 uur: Contactavond e« chr. zangspelclub Staalwijk en omgeving, •loot Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Vola, „De ge boorte van een automobiel". Hema, 8 uur: Excursie Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed, i D e n H a a g, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W„ 8 uur: Ned. Opera, o.l.v. Bernard Haitink met „Don Giovan ni" van Mozart. Diligentia, 8 uur: West-Nederlands Symphonieorkest o.l.v. Sam Swaap. Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Afd. Leiden CHU, mr. H. J. K. Beernink over: „Waar het om gaat". Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Centrum, F. Smit, Voorburg, over „De wereld van het dove kind". De Turk, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, Shell-filmavond. Filmzaal academie, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring, „De Nederlandse docu mentaire", ingeleid door George Sluizer. Schouwburg. 8 uur: De Timdelerclub met „Ik huurde deze kamer", door Wim Bischot. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. J. Waterink 'over „Dwang en vrijheid in de opvoe ding" (7.15 uur: algemene vergadering). i Prytaneum, 8 uur: Diesviering acad. filmstudiekring „Salon Indien". D e n H a a g. Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Bittere Honing". Zaterdag Busstation, 1.43 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. D e n H a a g, Kon. Schouwburg. 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Es- moreit"' en „Esbatement van den Vis- y'scher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De kersentuin". Diligentia, 8 uur: Armin Janssen, piano. Rolzaal, Binnenhof, 8 uur: Audos blaas- kwintet. Dagelijks Den Haag, Houtrust, 8 uur: Weense Us- revue „Illusionen"- Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Menschheid. Hooi gracht 48, tel. 21060. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (18 jaar); donderdag (7 en 9.15 uur): The million pound note (voor K. en O.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kermis in de regen (14 jaar). Luxor (2,30 en 8 uur): De ondeu gende meisjes van Montmartre (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Terreur van de straat (18 jaar); donderdag: Maar toen kwam de zomer. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vreem deling (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Twee vrouwen (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Samen op de kiek", ver zameling Prentenkabinet Leidse univer siteit (tot 9 april). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er vao 1 tot 3 uur: zaterdag van 10—9 30 u Prytaneum, schilderijen en gouaches van Andxé van Helden (tot 15 april). Middelste Gracht 91: Zelfbescherming BB (tot en met 23 maart). NA een reis via New York is ds. W. G. de Vries, predikant van de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Leiden, zaterdagmiddag op Schiphol in ons land teruggekeerd. Er waren niet alleen familieleden op het vliegveld ter begroeting aanwezig maar ook vele leden van zijn Kerk en van de kerke- raad. Ds. De Vries is ongeveer een half jaar weg geweest. Hij bezocht kerken en „verstrooiden" in de West, in Suriname, op Curasao en op Aruba'. Uit een aantal in verschillende bladen gepubliceerde brieven van ds. De Vries, waarin hij soms tot in details zijn lezers inlichtte over zijn wetenswaardige er varingen blijkt overduidelijk, dat de predikant in de achterliggende maanden een niet minder 'bezette agenda -heeft gehad dan zijn gewone werk hem in de regel bezorgt. Talloze contacten had, hij en mochten er nog mensen in het moe derland zijn die twijfelen aan het nut en de betekenis van een dergelijke .aan raking" uit Nederland met de leden der Kerk in de diaspora, dan zou hij nooit tot hen kunnen behoren Zulke reizen voorzien vooralsnog in een levensbe hoefte. Laten wij het eiland Curagao even dichtbij halen. Daar treft men alle mo gelijke bevolkingsschakerinigen aan. Van de ruim 120.000 inwoners zijn er naar schatting een 12.000 Nederlanders en an dere westerlingen. De anderen zijn Chi nezen, Brits-Indiërs, Arabieren en uiter aard de negerbevolking, Het merendeel van de bevolking be hoort tot de R.K. Kerk. Velen echter verkeren nog in ongeloof en bijgeloof. De sekten hebben er ook hun aanhang. Een Nederlands getint kerkelijk leven ontbreekt er echter evenmin. Er is een Hervormd gerichte Kerk, een Geref. Kerk en dan ook een Vrijgemaakte Kerk van ongeveer zeventig zielen. Ds. De Vries deelde in een van zijn brieven afgedrukt in het orgaan van de Bond van mannenverenigingen op Geref. Grondslag mee, het eigen kerkelijke leven als een verkwikking te hebben ondergaan. Er komen daar elke zondag ook enige „meelevende" gezinnen ter kerke, meestal afkomstig uit de Geref. Gemeente. Huisgemeente Er is geen eigen predikant. Men heeft dan ook in deze lacune voorzien door elk jaar een predikant uit Nederland te laten overkomen voor de tijd van een half jaar. Deze verricht het ge wone ambtelijke werk. Velen komen en gaan maar de band in deze Kerk is hecht en goed. Elke zondag wordt in een eigen gebouw gekerkt. De diensten zijn om half 10 en 7 uur. Als de predikant weer heengaat, wordt er een flinke voorraad preken op de band aangelegd. In de predikantloze periode wordt 's morgens een preek gelezen en 's avonds een preek „afgedraaid". De dienstdoende ouderling verzorgt de rest van de liturgie: gebed, Bijbelle zing enz. De predikant die hier een half jaar is, geeft ook catechisaties, drie per week. Verder legt hij de nodige bezoeken af. Nadat ds. De Vries zijn kennismakings bezoeken had gedaan, begon hij aan het huisbezoek. Op woensdagavond werd een Bijbelstudiekring gehouden, beurte lings bij de leden der Gemeente, waar hij als de gastpredikanf de inleiding ver zorgde. Daarvoor bestaat goede belang stelling; gemiddeld komen er twintig mensen. Een soort huisgemeente dus, waaraan in den vreemde allicht meer behoefte bestaat dan hier. Op deze wijze werden ook militairen opgevangen van landmacht en marine die hier tijdelijk gelegerd zijn. ,Het is iets moois, in zo'n jonge en frisse Gemeente te mogen werken. En de groei door geboorte neemt zulke vormen aan, dat het kerkgebouw vooral 's mor gens. wanneer de kinderen mee komen, meer dan vol is", schreef ds. De Vries. Hoeveel zegen het kerkelijke leven hier ook ontvangt, de Kerk blijft toch typisch Nederlands. De echte Curagaoe- naren worden zo goed als niet aange trokken. Deze situatie heeft al bepaalde plannen tot gevolg gehad. Het zou ech ter voorbarig zijn, daarover nu al iets te schrijven Suriname Ds. De Vries heeft ook de reis naar Suriname gemaakt. In de polder van de landbouwstichting Wageningen woont namelijk ook een aantal leden der Vrijgemaakte Kerken, een vijftal gezinnen die regelmatig van Curasao uit door de tijdelijke predikant worden bezocht. De kerstdagen en de jaar wisseling heeft hij daar doorgebracht. Kerkelijk hebben de Broedergemeente en de Roomse Kerk er de grootste Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30fc uur n.m.. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 2—6 uur. vloed. Ook de Hervormde Kerk en de Geref. Kerken zijn er vertegenwoordigd". Behalve de genoemde gezinnen van de Vrijgemaakte Geref. Kerken houden zich in dit gebied regelmatig militairen van deze Kerken op. Ze zijn nogal ver spreid gelegen zodat ze moeilijk zijn sa men te brengen. Ds. De Vries heeft voor deze jongens nog een middag en avond belegd. Gedurende zijn aanwezigheid hield de Geref. Kerk geen eigen diensten. De leden dezer Kerk bezochten „ge woon" de diensten der vrijgemaakten, zoals ook Hervormden en leden van de Broedergemeente deze bijwoonden. Een lid van de Broedergemeente be geleidde de zang aan het harmonium. De man had ook in de kerstnacht tij dens een mis in de Roomse kerk moe ten spelen. „Voor Holland onvoorstel bare toestanden", voegt ds. De Vries eraan toe. Van zondag 24 december tot en met maandag 1 januari is hij niet minder dan achtmaal voorgegaan. Eenmaal in een avondmaalsdienst waarin alleen le den van zijn eigen Kerk tegenwoordig In dit gebied moet zijn Kerk het dus doen met de korte aanwezigheid van een predikant slechts eenmaal per jaar. Elke zondag wordt er een preek gelezen. Avondmaalsviering en doopsbediening zijn niet mogelijk. Van dit groepje men sen wordt dus ifrel trouw gevraagd. Als de Kerk van Curagao no-g eens een eigen predikant zou ontvangen, was dit ook voor de verstrooiden in Suriname van grote betekenis. Er bestaan al plannen in deze richting. Aruba Ten slotte nog iets over Aruba. Daar is ds. De Vries vijf dagen geweest, om dat er enkele gezinnen van zijn Kerk wonen en er ook een enkele militair verblijft. Regelmatig ontvangen deze mensen op de band opgenomen preken. Zij gunnen de diensten die op Curasao zijn gehouden, zodoende geheel meema ken. De mensen wonen nogal geïsoleerd in een gelbied waar naast de Roomse Kerk een verenigde Protestantse Ge meente van Hervormde signatuur be staat. Ds. De Vries kan ook vertellen over een bezoek van de Karei Doorman met twee jagers en twee onderzeeërs aan Curasao. Het smaldeel bleef er twee weken. Veel jongens werden door leden van zijn Kerk gastvrij ont vangen. Anderen waren niet minder welkom. Er ontsponnen zich soms hele gesprekken. Ook over de Kerk. De meeste jongens hadden er geen De groep Leidenaars die ds. De Vries zaterdagmiddag op Schip hol begroette. Rechts (met tas onder de arm) ds. De Vries zelf. idee van waar ze de Geref. Kerk Vrij gemaakt moesten onderbrengen ,,'t Is in elk geval zoiets als de Geref. Kerk. Maar het zal er wat meer vrijgevoch ten zijn, want er staat „Vrijgemaakt" achter", redeneerden ze. Zo zal ds. De Vries voorlopig zonder eind kunnen vertellen over zijn indruk ken en belevenissen. Het maakt rijker, eens over de eigen begrenzingen heen te zien. Dat heeft hij zeker Bus uit Leiden Het zal ds. De Vries goed hebben ge daan, dat voor zijn terugkeer in Neder land zoveel hartelijke belangstelling be stond. Er gaven zich voor de begroeting op de luchthaven zoveel belangstellenden op dat er zelfs een grote bus kon worden gehuurd. Het weerzien op Schiphol was spontaan Ouderling Terpstra was de man, die ds. De Vries namens de Gemeente officieel begroette. In een vertrek werd een ver versing gebruikt, waar de predikant, zit tend temidden van zijn gezin, uiteraard op vele vragen moest antwoorden. Maar de rit naar Leiden werd spoedig aan- Ds. De Vries heeft in de West veel dia's gemaakt. Daarna zal hij zijn samen te stellen lezing naar hij hoopt met goed resultaat illustreren. rpOEN ruim 70 jaar geleden enkele Leidse hoogleraren de stichting „Het Leidse Volkshuis" oprichtten om op deze wijze werkzaam te zijn voor de ontspanning en culturele verheffing van Leidse volkskinderen, zullen zij er stellig niet aan gedacht hebben dat 60 jaar later in het kader van ,jHet Leidse Volkshuis" een onderafdeling zou ont staan die zich ten doel zou stellen de ontspanning en de culturele verheffing van volwassenen te gaan verzorgen. In 1950 bij het zestigjarig bestaan van „Het Leidse Volkshuis" werd de werk gemeenschap „De Ratel" opgericht, die volwassenen wakker wil schudden en ze wil interesseren voor excursies, vakantie weken en allerlei buitenwerk. Bijna 500 volwassenen zijn als leden of donateurs In dit geheel georganiseerd en nemen aan de werkzaamheden deel. Tot die din gen die in het winterhalfjaar de aan dacht vragen behoort o.a. de culturele film die zaterdagavond een geheel be zette grote zaal zeer wist te boeien. Het was dan ook een vijftal voortreffelijke films, die het bestuur oJ.v. zijn voorzitter, de heer C. Marks, die de avond opende, de aanwezigen presenteerde. Over de films „Prijst de Zee" van Her man van der Horst en „Over glas ge sproken" van Bert Haanstra zijn reeds vele goede woorden geschreven. De film over „het hospitaalkerkschip De Hoop" gaf een duidelijk beeld van een stuk echt Nederlands werk dat op zee ten bate van de vissers gebeurde. Of Meyer Slui zer met de film „Gisteren komt nooit weerom" die Theo van Haren maakte als bewerking van zijn boek „Die en die is er nog" helemaal gelukkig zal zijn, is de vraag. Het is interessant en goec" oude Amsterdamse Jodenbuurt op wijze te laten herleven, maar of dit ge filmde verhaal van een arme Joodse jongen die op onbegrijpelijke wijze later schatrijk wordt geen sluimerende anti semitische gevoelens zal teweegbrengen lijkt ons een reële vraag. Al met al is het een gunstig teken, dat de werkgemeenschap „De Ratel" voor een dergelijke hoogstaande cul turele filmavond zoveel mensen bijeen weet te brengen. Gistermiddag nam ds. W Verwey afscheid van de Hervormde Gemeente van Zevenhoven wegens vertrek naai Alphen aan den Rijn, waar hij de vier de predikantsplaats hoopt te bezetten. De kerk was overvol. Er waren ook predikanten van Gemeenten uit de omtrek, zoals ds. Klüser van Nieuw- i en ds. Knottnerus van Oude er Nieuwe Wetering, de ringcollega's (allen in toga), ds. Genuit van de Geref. kerk en het college van B. en W. De tekst voor de afscheidspredi- king was 1 Joh. 2 vers 28: „En nu, kinderkens. blijft in Hem". Nadat de predikant erop had gewezen, dat een scheiding altijd met weemoed gepaard gaat, wilde hij de Gemeente een woord ter bemoediging meegeven. Als het aan ons lag, zou er van het kind schap van God maar weinig terecht komen. Van nature zijn wij geen kind van God. Staan wij tegenover Hem als een kind tegenover zijn vader? Gehoor zamen wij altijd? Laten wij eens probe ren, met alle inspanning beschikken. God lief te hebben. Wij zul len tekortschieten. Het kindschap Gods is een genadegave van God. Wij kunnen geen zonlicht ken. Als wij die genade willen den, moeten wij gaan naar het licht het kruis van Golgotha. Laten wij n knielen aan de voet van het kruis, in Hem blijvend Ds. Verwey had deze laatste woorden wel vele malen willen herhalen: „Blijft in Hem", zoals de rank in de wijnstok. Als wij in Hem blijven, wordt vrucht gevonden. Het gaat daarbij niet om een zekere godsdienstigheid maai om echt, waarachtig geloof. De Gemeente stemde in met het ge predikte Woord door twee verzen var gezang 180 te zingen: Beveel gerust uw wegen Jehova's Getuigen Ook ik heb, evenals de heer vrouw Bek, ervaren dat William J. Schnell in zijn boek „Dertig jaar in de greep der Jehova-Getuigen" niet over dreef. In en door de Nieuwe Wereld maatschappij van Jehova's Getuigen strandde mijn 30 jaar geleden gesloten huwelyk. Dat ik nu, twee jaar nadat ik door mijn man werd verlaten en twaalf jaar nadat wij samen onze intrede deden Nieuwe Wereldmaatschappij van Jeho va's Getuigen, uit de greep der Jehova' Getuigen ben bevrijd, stemt mij tot grote dankbaarheid. Ik spreek hierbij de hoop uit, dat de J M van Buur* t doet n: de hei R Shsvlei i te Overvecn e NoordWijk j Biddag Geref. Gemeente Woensdag wordit biddag gehouden de Geref.-Gemeente in gebouw Hoge Rijndijk. Om 10, 3 en 7.30 uur gaat dr. H. Steenblok van Gouda. in zijn openingswoord zei de voor zitter van de schoolvereniging van het Leidse gymnasium, de heer J. H. W. Rullman, zaterdagavond op de grote uitvoering in de schouwburg, dat de vele aanwezigen niet gekomen w om van uitzonderlijk goed toneel te genieten, maar om de typische sfeer van de U.S.A. nog eens te proeven. Spreker heette in het bijzonder de president-curator, prof. mr. H. F. W. D. Fischer, de rectrix, mej. dr. A. M. Smit, het bijna voltallige docenten korps en afgevaardigden van de Leidse joffers, Lugdunum Batavorum en z' terverenigingen, hartelijk welkom. De regisseuse, mevrouw A. E. C. GeusEggink, had het door haar keuze van het Chinese toneelstuk „De Gebor duurde Bal" van S. I. Hsiung, de gymna siasten niet gemakkelijk gemaakt. Want om zo'n stuk te spelen, kan men volstaan met alleen maar de tekst goed te leren. Men moet ook de Chinese sfeer goed aanvoelen. Aan deze eis hebben de spelers en speelsters voldaan, wat duide lijk bleek uit de reacties van de wezigen. De eerste minister Wang, die drie dochters heeft en geen aanmerkingen op zijn gezag duldt, wil dat zijn jongste dochter Parelstroom met een aanzienlijke jongeman zal trouwen. Parelstroom wil echter zelf haar echtgenoot uitkiezen. Er wordt dan besloten dat Parelstroom op een feest een geborduurde bal van een balkon zal gooien. De man, die de bal vangt zal haar echtgenoot zijn. De bekoorlijke prinses helpt echter de goden en gooit de bal naar de man, die zij lief heeft, nl. de tuinman Hsiek Ping Kuei. Wang erkent hem niet als schoonzoon en beide jonge mensen verlaten zijn huis en zullen er niet eerder terugkeren dan dat zij de gelijken of meerderen Wang zullen zijn. Na -een maand gelukkig, maar onder behoeftige omstandigheden in een grot geleefd te hebben, moet de tuinman meedoen in de oorlog tegen het volk de westelijke landstreken. Hij staat onder commando van zijn zwager Wei, generaal van de Tijger, die hem naar hij denkt de dood in stuurt. Parelstroom moet voor zichzelf zorgen. De tuinman wordt echter gered door een prinses en koning van het volk van de westelijke landstreken. Na acht tien jaar krijgt hij een bericht van Parelstroom, dat zij het niet langer uithoudt. Door een list weet hij aan de greep van de prinses te ontkomen. Hij keert naar Parelstroom terug. Bei den gaan als de meerderen van Wang naar diens huis. Generaal Wei wordt gestraft voor zijn wandaden. Na afloop van dit geslaagde stuk dank te de heer Rullman namens alle aan wezigen mevrouw De Geus voor het vele werk dat zij aan dit toneelstuk heeft be steed. Als stoffelijk blijk van erkente lijkheid bood hij haar een grammofoon plaat van Mahalia Jackson aan. „Nieuwe Brunliilde" hield jaarvergadering Vrijdagavond hield de (dames) gym nastiek-, atletiek- en volleybalvereni ging „Nieuw Brunhilde" de jaarlijkse ledenvergadering. Presidente mevr. E. Kiss-Herweijer opende de matig bezoch te bijeenkomst en heette vooral ere-pre- sidente mevr. M. van Do rsten-Hoogen- doorn hartelijk welkom. Niettegenstaan de het geringe aantal aanwezige leden zijn veel besluiten genomen en de toe komstplannen besproken. Het bestuur werd herkozen en enkele dames zijn toegevoegd om de belangen van de vol leybal- en atletiekafdelingen te behar tigen De afdeling volleybal geniet zeer gro te belangstelling, waarschijnlijk in ver band met het feit dat zij vorig jaai kampioen van de afdeling Leiden van de NcVoBo is geworden. De atletiekmeisjes hebben de gehele winter door getraind in een zaal en ho pen ook het a.s. seizoen weer goed op de wedstrijden voor de dag te komen. Plannen bestaan om in deze afdeling oolf een groep pupillen te gaan trainen. De presidente dankte allen voor de goe de medewerking in het afgelopen jaar. Diefstal uit automaat In de afgelopen nacht hebben nog on bekenden de ruit van een sigaretten automaat op het Noordeinde gebroken en 28 pakjes sigaretten ontvreemd. Ver moedelijk zijn ze hierbij gestoord want er waren nog 102 pakjes over en een bedrag van ƒ32 was onaangetast. Puzzelprom i neuten 1. L. de Vries, Merelslraat 30, Leiden: 2. C. W. de Rijk, Witte Rozenstraat 21, Leiden; 3. C. J. van Horzen, Vondelstraat 20, Al phen aan den Rijn. vele goedwillende mensen, die zich menteel nog in de organisatie van Je hova's Getuigen bevinden, spoedig hun banden zullen worden bevryd, zich evenals ik en vele andere vo malige Jehova's Getuigen niet langer zullen laten leiden door de Wachttoren, maar door de Bijbel. Matth. 723. BENTHUIZEN Party van de Arbeid Voor het eerst in het ruim achtjarig bestaan van de Benthuizer afdeling de Partij van de Arbeid zal deze met eigen lijst deelnemen aan de gemeen teraadsverkiezing. De kandidaten zijn: 1 R H Zonneveld; 2 J Roggeveen; 3 H Spruitenburg; 4 P Hakkenbrak; 5 P Ver heul, (Dorpsstraat 117); 6 G H Wolfshel- mer; 7 Joh Mets P.zn. De aflopende zittingsperiode en de pe riode daarvoor waren de arbeiderspartij Gemeentebelangen en de P.v.d.A. onder de naam „Arbeiderspartij" gecombineerd. Lijstaanvoerder was de heer D. Soest, die als zodanig zitting had gemeenteraad. Doordat de P.v.d.A. nu met een eigen lijst uitkomt, zal de ar beiderspartij Gemeentebelangen uitko men onder de naam „Arbeidersbelangen" en wel met de kandidaten: 1 D v 2 A Korbijn en 3 W Mets sr. Volksonderwijs In de vorige week vrijdag gehouden jaarvergadering van de afdeling Bent huizen van de vereniging Volksonder wijs is de heer M. M. van de Ruit, hoofd van de Arnoldus van Osschool openbaar lager onderwijs, benoemd tot secretaris. Hij volgt mejuffrouw H. H. Bosschner op, die aftredend was en zich in verband met haar verhuizing Zoetermeer niet meer herkiesbaar had gesteld. Lijstcollect* Onder auspiciën van het Oranjecomité zal de Plattelandsvrouwenafdeling dezer dagen een huis-aan-huis lystcollecte hou den. Op de lijst komen drie kolommen voor: de eerste voor het Oranjefeest de kinderen, dat op 30 april (Koninginne dag) zal worden gevierd een tweede ko lom is ingeruimd voor een bijdrage aar het zilveren-huwelijksfeestgeschenk (zo als bekend zal dit geld de Nederlandse jeugd ten goede komen), de derde kolom geeft het totaal van beide andere ko lommen aan. Het plaatselijke Oranjecomité, dat door de burgemeester enige tijd geleden te vens werd geïnstalleerd als Comité Zil veren-Huwelijksfeestgeschenk Konink lijk Paar, is als volgt samengesteld: D van der Maas. voorzitter; G J A Run- sink. secretaris-penningmeester; G C Diephout, Jos van der Eijk, J C Graper, A Groen, A A van der Maas, A van Noort, P van Noort, A H Rensink, C Schellingerhout. A M Slootmakcr. D van Soest en P de Vrij Mzn. Meisjesvereniging hervormd-gereformeerde jonge- meisjesvereniging vergadert vanavond uur in de consistorie van de her vormde kerk. Marrie de Vlaming heeft een opstel en Ina de Groot zegt een ge- Schoolvcreniging De vereniging „Een school met de Bijbel" laat woensdagavond om 7 uur in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente een spreekbeurt vervullen door ds. L. Vroeglndeweij, hervormd predikant te Delft. Toegang en plaatsen Inbraak in kerk In de nacht van zaterdag op zondag zijn enkele personen via een opengebro- raam de consistorie van de hervorm de kerk binnengedrongen. De koster, de heer B. A. Boevé, ontdekte dit gister morgen, Ook zag hij, dat men de kerk ingegaan om enkele geldbusjes te vernielen en de inhoud mee te nemen. Men heeft echter pech gehad, want de inhoud was ten hoogste enkele guldens. Ook was een kast opengebroken. Hierin bevonden zich de boeken van de biblio theek van de hervormd-gereformeerde jeugdvereniging „Waakt en Bidt". Dat boeken zouden zijn vernield, zoals het gerucht gisteren wilde, is echter onjuist De braakschade zou een honderdtal gul dens bedragen. De rijkspolitie vermoedt dat er ver band bestaat met de poging tot inbraak in de rooms-katholieke kerk te Hazers- woude (dorp). Na de preek richtte de predikant zich eerst tot het college van B. en W., ds. Knottnerus als vertegenwoordiger van de classis Leiden, de ringcollega's, de afgevaardigden van de Geref. kerk, van de Hervormde igemeente van AlDhen den Riin en de buurtschap De Hoef, de consulent, ds. Klüsener van Nieuw- veen, de echtgenote van het hoofd der chr. school (het hoofd zelf was riek), koster Verwey, de plaatsvervangende or- ganiste. mevrouw Woudenberg, de jon geren van de Gemeente, kerkvoogdij en kerkeraad en ten slotte de gehele Ge meente zelf. Namens de classis Leiden sprak ds. Knottnerus. tevens namens de ring, na mens de Geref. kerk ds. Genuit, ds. Klüsener als consulent van Zevenhoven en ouderling Bijl namens kerkeraad en Gemeente. De Gemeente zong haar schei dende herder en leraar psalm 121 vers 4 toe. De Heer zal u steeds gadeslaan. Na de dienst drukten velen ds. en me vrouw Verwey de hand ten afscheid. Zondag 25 maart hoopt ds. Verwey in de grote kerk te Alphen om 3 uur 's mid dags zijn intrede te doen, na 's morgens te zijn bevestigd door ds. Stehouwer. ALPHEN AAN DEN RIJN Filmavond instuifjeugd Zaterdagavond heeft de instuifjeugd in „Nabij" kennis gemaakt met de we derwaardig- en moeilijkheden van de hedendaagse verkeersvlieger. De heer A. van Ommen, gezagvoerder bij de K.L.M-, heeft de meisjes en jongens hiervan ver teld. Na het filmpje „Intercontinentale vlucht" waaruit duidelijk blijkt welke service de luchtreiziger geniet nam de heer Van Ommen de circa 150 instuivers mee op 'n trip naar Hannover. Hij wees er op, dat, alvorens het vliegtuig rich van de startbaan losmaakt, verschillen de handelingen moeten worden verricht. Ook in de lucht zijn er wegen ter breedte van ongeveer 15 km. waar langs gevlogen moet worden. De hoogte waarop gevlogen wordt is van allerlei factoren afhankelijk. De heer Van Ommen sprak ook over de aanpassing aan het straatverkeer en het weer op de routes. Met behulp van tekeningen op een bord verduidelijkte hij het een en ander. Vervolgens werd een filmpje vertoond, getiteld „De emi grant is niet van gisteren". Na de pauze volgde nog „Caribbean Rapsodie". In deze laatste kleurenfilm maakten de jongelui kennis met ver schillende landen en volkeren. Vooral door de schitterende natuuropnamen ge noot men bijzonder van deze film Nadat Cees Griffioen, namens de in stuifjeugd, de heer Van Ommen en. ook de heer C. Kohlenberg, die de films ver toonde, had bedankt, hield jeugdouder- ling J. Roelofs de avondsluiting. Auto te water Om een te ver doorgereden vracht auto bij een uitwijkplaats te ontwijken, geraakte zaterdagmiddag de bestelauto van de heer P. B. uit Bodegraven in de zachte berm en kantelde. De wagen kwam in de Ziende terecht maar beide inzittenden konden zich tijdig op het dro ge hijsen. De auto is later door een kraanwagen uit het water gehaald. OUDE WETERING Zilveren jubileum notaris Lobman Notaris A. H. J. Lohman te Oude We tering hoopt morgen in besloten kring zyn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Notaris Lohman is op 19 december 1903 te Hilversum geboren. Hy werd by zyn grootmoeder in Alkmaar opgevoed, waar hij ook de h.b.s. doorliep. Na eerst een jaar op de registratie in Alkmaar te heb ben gewerkt, begon hy aan de studie voor kandidaatsnotaris, waarvoor hij in 1929 slaagde. Na kandidaatsnotaris te zyn geweest in Amsterdam, Beverwijk, Sluis en De venter, solliciteerde hij in 1937 naar de vacature in Oude Wetering, waar hij benoemd werd. Hij was toen 33 jaar. Van een niet drukke buitenpraktyk, die ongeveer de gemeenten Alkemade. Leimuiden, Ter Aar en Nieuwveen om vat, heeft hy een bloeiend kantoor ge maakt In de 25 jaar van zijn ambts periode verleed notaris Lohman 10.000 acten. Hy heeft ook als spreker bekend heid gekregen, daar hij op avonden cau serieën houdt over het voor velen onbe kende ambtl De notaris houdt een receptie by de heer C. Mulder in Jachthaven De Bra sem te Oude Wetering van 11 tot 12.30 u. Vergadering Jeugdgebouw De Gereformeerde jeugdclubs en jeugdverenigingen zullen dinsdagavond half acht een gezamenlijke jaarvergade ring houden in het jeugdgebouw te Oude Wetering. De leden zelf zullen het programma met zang, declamatie, e.d., verzorgen. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER - Raarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. HAZERSWOUDE Oranjevereniging Donderdagavond acht uur houdt de christelijke Oranjevereniging haar huis houdelijke vergadering in de bibliotheek zaal van het hervormd verenigingsge bouw. Er wordt bestuursverkiezing ge houden. WOUBRUGGE Burgerlijke Stand Geboren: Robertus J M z v L C van der Meer en C J M van der Geest; Marij ke d v J Bontenbal en H de Jong; Jan z v S van der Endt en J M Kamme- Ned. Exportpapier De Nederlandse Exportpapierfabriek boekte over 1961 (I960) ƒ2,54 2,43) min. netto-winst plus diverse baten en lasten, f 0,72 (0,62) mnl. afschrijving en aan loopkosten. 85.990 (35.000) betaalde cn f 0,62 (0,65) min. latente belasting, en ƒ1,11 (1,113) min. netto-winst. Voorge steld wordt 14 (13) pet dividend. De eerste papierbaan te Cuyk is gereed en de papiermachine heeft het eerste en uitstekend papier opgeleverd. De jaar vergadering komt ln april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3