Uw probleem is het onze Regering-De Quay hood een behoorlijk beleid K.V.P.-raad: Vertrouwen in Nieuw-Guiiea-belcid Een woord voor vandaag Straf moet verzoenend karakter hebben TEN HOEVE S ROGGEBROOD 2 ANDERZIJDS DE ACHTTIEN I uit de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken die contact zoeken kunnen niet zeggen dat hun initiatief in een vergeethoek- je is terecht gekomen. Tiental len kerkbladen hebben er aan dacht aan geschonken. Daarom geven toe enkele flitsen uit op merkingen van de afgelopen week. Zo schreef ds. IJ. K. Vellen- ga in het „Gereformeerd kerk blad voor Drente en Overijssel". den en gereformeerden, is niet van de gereformeerden uitgegaan. Dat hervormde zijde gekomen. De nieuwe kerkorde •ftil als haar opdracht. Dit zoeken ook niet zonder gevolg gebleven. heid der kerk nagestreefd moet worden. En waardoor dit besef ook gewekt is. het is er. Er is echter onderscheid tussen het zoeken van eenheid, dat de her- vormden beweegt en dat het de ge reformeerden doet Voor de hervormden is het zoe- moeten laten voegen. Naar hervorm de opvatting behoren gereformeer den en hervormden bij elkaar. De vergis zien de hervormden geen zenlijk onderscheid tussen hervormd en gereformeerd. Het zijn voor hen nuanceringen van de ene protestant se kleur. Maar voor de gereformeerden ligt de zaak andera. Als zij eenheid zoe ken met hervormden, bedoelen zij die zeker niet met alle „modalitei ten" in de Ned. Herv. Kerk. Zij zoeken naar eenheid met allen, die „gebouwd zijn op het fundament van de apostelen en profeten, ter wijl Christus Jezus zelf de hoeksteen is". Ik weet niet of het zo van 411e gereformeerden gezegd mag worden. Als de gereformeerde ne- Sen van de bekende „achttien" me* e verklaren, dat de gescheidenheid van hervormden en gereformeerden vandaag „onduldbaar" is, moet men duchten, dat zij zich ook met een andere eenheid zouden vergenoegen. Toch geloof ik, dat de gereformeer den in het algemeen beseffen, dat zij slechts een eenheid mogen bege ren op de grond van het genoemde fundament. zaak, als zij de gereformeerden DE ACHTTIEN II aanvaardbaar, dat de geref. ge- In het Gereformeerd Weekblad gaat prof. dr. Herman Ridder bos in op het contact. Hij legt een verband tussen de discussie van de gereformeerde studenten predikant H. Volten met de her vormde dr. W. Nijenhuis in „Woord en Dienst" en de actie van de achttien. Zijn de corres pondenten elkaar genaderd, vraagt hij: twee dingen gesteld'. grondslagen der kerk niet gehand haafd worden, is iedere eenheid een willekeurige zaak; b) de door Chris tus gewilde eenheid eist een ruime re grondslag dan de drie formulie ren van enigheid. Dit betekent, vol gens ds. Volten, dat om tot een her- 1 ge- Wat ds. Volten voor de geest staat is dus een soort van reductie of concentratie van de belijdenis, die dan ook metterdaad gehandhaafd zou moeten worden. Hij is zeker niet de eerste, die zo spreekt, al is bij miin weten nog niet zo duidelijk gezegd, dat de geref. kerk, door zich aan de drie formulieren te binden, een te enge positie inneemt en de éne evangelische kerk in Nederland ln de weg staat. Het merkwaardige van deze, voor een gereformeerde nog al opzienba rende positiebepaling is nu echter, t zij voor de hervormde gespreks- eniging te komen, beide kerken zich zullen moeten opheffen. De geref or- het aannemeli meerde omdat zij een te enge ba sis heeft en de hervormde, omdat het typische van al de antwoorden van dr. Nijenhuis is, dat hij juist deze saillante punten steeds weer ontwijkt. Hij geeft géén antwoord op de gereformeerde vraag, ook niet in naar „gereduceerde" vorm. Met alle respect voor de véle, véle oecumenische passages lijke en aan dat daarin ook te waarderen valt, aantrekkelijke, lopende opvattingen. In dit laatste punt is ds. Volten veel „gereformeerder" dan de achttien. Hij is van mening, dat het boekje vorderen, zonder zich met de v heidsvraag bexig te houden noemt het onbegrijpelijk en o< heeft een gereformeerde lezer ik niet alleen) tenslotte het gevoel niet serieus te worden genomen. En dit is te meer teleurstellend, omdat het „voorstel" van ds. Volten toch niet overliep van confessionalisme, maar veeleer een ingrijpende beperking betekende van de gereformeerde po sitie, zij het ook, dat het érgens een uiterste grens aan de toleran tie der kerk wilde stellen. DE ACHTTIEN III Zeer kritisch is het geluid dat het blad „Enigheid des geloofs doet horen bij monde van ds. F. L. Bos. Deze schrijft over de kwestie van de tucht onder meer: ben. Het mag waar zijn. dat tucht oefening. ook leertuchtoefening een heel moeilijk ding is, dat talloze vragen oproept. Het mag voor mijn part waar zijn, dat wij gereformeer den heel wat boter op ons hoofd hebben, wat betreft de wijze waar op wij in het verleden leertucht ge oefend hebben. Maar zolang onze hervormde broeders niet toestem men dat er leertucht geoefend moet worden tegen hen, die in de naam van de kerk het evangelie zo ver kondigen, dat het geen evangelie meer is, hebben al hun tegenvra gen over het h o e van de leertucht geen enkele zin. Dat ls de grootste teleurstelling die het boekje van „de achttien" ons heeft bezorgd. Men doet alsof het tussen hervormden en gerefor meerden gaat over de problèmen van het weren. Mapr de grote kwes tie, óf er een daadwerkelijk weren moet zijn, wordt door de hervorm den niet beantwoord, en de gerefor meerden doen daar verder ook het zwijgen toe. Er zou nog veel meer te zeggen zijn. We zouden onder meer kunnen wijzen op de ontstellende begrips verwarring, die in de vragen, wel ke de hervormden aan de gerefor meerden stellen, tot uiting komt Men doet alsof schorsing en af zetting van ambtsdragers hetzelfde ..js als, uitslpitin^. mt de kerkelijke gemeenschap. Dat komt ervan, als men beelden als „amputeren" ge bruikt! Het moest toch duidelijk zijn. dat het heel wat anders is, iemand het ambtelijk spreken te be letten en hem de geestelijke leiding te ontnemen, dan'hem uit te sluiten uit het koninkrijk Gods. Zodoende gaan allerlei gewetensvragen, die ons. gereformeerden, door de her vormde broeders gesteld worden, volkomen langs ons heen. Wij zou den tegen zulke vraagstellingen al leen al hebben geprotesteerd als to taal niet ter zake dienende. Maar de gereformeerde gesprekspartners hebben blijkbaar ook dit geslikt. DE ACHTTIEN IV De classis Barendrecht ran de Gereformeerde Kerken is zelfs tot een officiële uitspraak gekomen. Deze classis schreef de particulie re synode ran Zuid-Holland-Zuid: gaderd op 7 februari 1962, spreekt na breedvoerige discussie uit, blij vend verontrust te zijn over de wij ze waarop in onze Kerken, met na me ln de groep „de achttien", de eenheid wordt gezocht met de Ne derlands Hervormde Kerk, waarbij op de eenheid meer nadruk wordt gelegd dan op de handhaving der belijdenis; en stelt zich de vraag, of op deze manier de eenheid onzer Gerefor meerde Kerken niet in gevaar wordt gebracht. Zij verzoekt de Particuliere syno de Zuid-Holland-Zuid zich hierover te beraden. DE ACHTTIEN V ,J)e Strijdende Kerk" reageert nogal fel op dit schrijven en stel de zelfs een schrijven op dat de classis had moeten opstellen: HET ergste ls echter de gehele mentaliteit. Gelukkig treft on ze afkeuring niet elke predikant van de classis en waarschijnlijk zelfs niet alle leden van het mo- deramen, wier namen onder dit stuk staan. Gelukkig zijn er stem men opgegaan tegen dit stuk, wij zijn er dankbaar voor. Maar o die mentaliteit. Is dit nu werkelijk ge reformeerd, dat is naar de Schrift? Geen woord van bewogenheid over de gescheurdheid, geen woord over de nood van de wereld, die in Jezus' gebed zo'n grote plaats inneemt, geen woord over de ver antwoordelijkheid die ons is opge legd. Wat zou het heerlijk geweest zijn als de classis Barendrecht de volgende Instructie zou hebben ge geven: De classis Barendrecht gegre pen door de nood van de wereld en de veldwinnende onkerkelijkheid in Nederland, in het besef dat de kerkelijke verdeeldheid niet be antwoordt aan het gebed van Chris tus in Joh. 17. er van overtuigd dat de gedeeldheid de werking van de Heilige Geest en van het Evan gelie tegenstaat, belijdt voor de Ko ning der Kerk dat het mede aan onze kerken te wijten is, dat de ze situatie voortduurt. De classis, juicht elke poging toe die de zaak der hereniging stimuleert en roept de kerken in haar ressort op dit streven met gebed te begeleiden en daadwerkelijk contacten te leggen in gespreks- en Bijbelkringen. De classis in de overtuging, dat de éénheid zoals Christus die vraagt in nauw verband staat met de waarheid, wekt de leden der ke-k op zich te bezinnen op hun eigen belijdenis en de waarde daar van. omdat het gesprek rondom de eenheid daardoor het meest gediend Remonstranten geven steun aan ontwikkelingslanden De voorzitter van de Remonstrants. Broederschap, dr. ir. J. E. Carrière l Den Haag heeft vanmorgen de minister president prof. dr. J. E de Quay, een nota overhandigd, waarin de Remonstrant se Broederschap verklaart de mede- antwoordelijkheid te aanvaarden het verlenen van steun aan de ontwik- _j internationaal verband. Naar de mening van de Remonstrantse Broederschap kan alleen de regering bij een inspanning van dergelijke allu.' materiële middelen bundelen en is de huidige welvaartsituatie ruimte het aanwenden van een groter gedeelte van het nationale inkomen voor de hier bedoelde hulp. De Remonstrantse Broederschap heeft zich tevoren met een verzoek om adhesie betuigingen gewend tot de bij de oecume nische raad aangestoten kerken, alsmede tot het rooms-katholieke episcopaat, de Gereformeerde Kerken en de Nederland se Protestanten Bood. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Dedemsvaart; W. Straatsma te Saaxum. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Grootegast (vac. J. A. van Netten): S. van der Linde te Opper does. die bedankte voor Garijp. Bedankt voor Boskoop: A. L. Bos te Rotterdam-Z (Katendrecht); voor Schoon- hove-Willige-Langerak: G. Vesseur te Roekan je; voor Leeuwarden: C. Klapwijk te Apedoom. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwe Pekela: W. van Heest te Emmen en W. Steenbergen te Meppel. Benoemingen Vredesopbouw te Amsterdam benoemt tot bijzonder hoogleraar in de sociologie van de internationale betrekkingen met gerichtheid op de vredesproblematiek zal zijn ambt aan de Rijksuniversiteit te Groningen dinsdag 20 maart aanvaar den met een rede in de aula van de ho geschool. R. K. UNIVERSITEIT Dr. Friedrich Wilhelm Zilliken ls be noemd tot gewoon hoogleraar in de fy siologische chemie van de R. K. Uni versiteit te Nijmegen. Hij zal vrijdag middag 23 maart zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula aan de Wilhelminasingel. Dr. Drogger. die is benoemd tot lec tor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de micropalaeontologie, zal maandag zijn ambt aanvaarden. Mr, Beernink wil minimumloon (Van onze parlementsredactie) EEN aarzelend begin heeft het kabinet-De Quay getoond, tot een behoorlijk beleid in staat te zijn. Het heeft veel in het be lang van land en volk weten te bereiken. Dit zei de voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink, zaterdag op de grote nationale toogdag van de Unie, die door het Uniewerk fonds in Musis Sacrum was be legd en waarvoor zeer velen naar de Gelderse hoofdstad waren ge komen. Ook al moet worden itoegegeven. dat het kabinet de wind mee heeft ge had. het algemeen welvaartsbeleid mag er zijn, vervolgde mr. Beernink. Hij bracht vooral hulde aan minister De Pous, hetgeen door de aanwezigen met Voorzichtige motie aangenomen Juridische studenten bezwaar tegen mammoetwet juridische facul- adres tot de leden van de Eerste I Tweede Kamer gericht De vereniging maakt bezwaar tegen enkele regelingen, zoals die zijn voorzien in het ontwerp van de zogenaamde mammoetwet De vereniging vertegenwoordigt alle Juridi sche studentenfaculteiten in Nederland, die ongeveer 3000 studenten omvatten. De vereniging spreekt in het adres haar twijfel uit over de door de minister voor gestelde regeling van het gymnasiale onderwijs. Het denkbeeldig, d_. gerichte vooropleiding van de Juridische student in het gedrang zal komen Grote bezwaren heeft de vereniging tegen het voornemen van de minister ook bezitters van andere getuigschriften dan het gym nasiale toe te laten tot het afleggen var het kandidaatsexamen in de rechtsge leerdheid. Zij verwacht dat een derge lijke regeling ofwel een ontwaarding van de Juridische studie ten gevolge zal heb- (Van onze parlementsredactie) De Partijraad van de K.V.P. heeft zaterdag in een met alge mene stemmen aanvaarde motie nadrukkelijk zijn vertrouwen uit gesproken in het Nieuw-Guinea- beleid van regering en Tweede- Kamerfractie. De raad heeft met vreugde kennis genomen van het besluit van Nederland en Indone sië om geheime besprekingen te beginnen en aan de K.V.P.-fractie wordt verzocht het regeringsbe leid nauwlettend te volgen, „op dat dit beleid gericht zal blijven op een veelzijdige oriëntatie van de Papoea's, ook naar Indonesi sche zijde, en op een vreedzame en rechtvaardige oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea". De motie uit de wens, dat voor ge noemde oriëntatie op korte ter mijn praktische mogelijkheden worden geschapen, zulks mede ter bevordering van goede be trekkingen tussen Papoea's en Indonesiërs. Deze voorzichtige motie waarin de termen „zelfbeschikking" en „zelfbe schikkingsrecht" ontbreken werd door K.V.P.-voorzitter mr. H. W. van Doorn namens de partijleiding aan de raad voorgelegd, nadat ae leider van de ka tholieke Tweede-Kamerfractie dr. W. L. P. M. de Kort de aanvaarding van meer politieke uitspraken had ontraden. Eigen lijk voelde dr. De Kort voor geen enkele motie, want, zo redeneerde hij, niemand kan zeggen wat er aan de onderhande lingstafel gaat gebeuren. Het N. Guinea-beleid vormde zater dag de hoofdmoot van de discussies in de K.V.P.-raad. De hele morgenverga dering Was eraan gewijd. Drie afgevaar digden kritiseerden de Nederlandse po litiek van zelfbeschikking. De Nijmeeg se hoogleraar prof. mr. S. F. L. baron van Wijnbergen deed dit bij wijze van toelichting op zijn motie waarin werd gezegd, dat het „dringend gewenst is, dat de Nederlandse regering krachtig streeft naar het tot stand komen van bi laterale onderhandelingen met Indone sië". „Aan elke Nederlandse politiek t.a.v. Indonesië en Nieuw-Guinea dient", aldus de motie, „als eerste en allesbe heersend oogmerk ten grondslag te lig gen het streven goede betrekkingen met Indonesië tot stand te brengen en te bevorderen". Een andere afgevaardigde, mr. F. C L. M. Crijns. meende dat de realKelt gebiedt te erkennen, dat Indonesië onze opvolger op N. Guinea zal zijn. Het ge weten mag geen vluchtheuvel zijn voor de realiteit. De situatie van va: daag vraagt om volledige liquidatie va het voormalige Nederlandse Imperium en niet om een beleid, dat achter de feiten aanloopt. Mr. Crijns stelde vast. dat ook in de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. verschillend over het N. Gui- neavraagstuk wordt gedacht. Daarom begreep hij niet, dat desondanks toch een unaniem fractie-standpunt ls Inge nomen. Een derde spreker, de heer Van Vlijmen, maakte de Papoea-leiders uit voor ..een soort verlichte despoten", die bepaald niet representatief zijn bevolking. Namens de kring Amsterdam K.V.P. kwam mr. M. A. Mommersteeg met een motie, waarin niet van „zelf beschikking" maar van ..zelfverwezen lijking" werd gesproken en waarin de noodzaak van open voorlichting ook Indonesische zijde aan de Pa poea's werd onderstreept. Mr. Mom mersteeg meende dat door deze voor lichting ook bij Indonesië meer begrip zal groeien voor wat in N. Guinea is ontstaan. Een oplossing van het N. Gui- nea-vraagstuk in een of andere richting wenste hij niet te bepleiten. Vóór alles nodig dat de K.V.P. vertrouwvol ach- de regering gaat staan en haar alle speelruimte geeft voor een goede antwoorde oplossing. Belofte De sprekers werden beantwoord door dr. De Kort en de Tweede-Kamerleden mr. P. A. Blaisse en mr. Th. M. J. de Graaf. Dr. De Kort liet de heer Crijns weten, dat er in de Kamerfrac tie alsook in het partijbestuur) funda mentele overeenstemming bestaat over het zelfbeschikkingrecht. zoals dat tot op heden door de regering is geïnter preteerd Het betoog van de K.V P- fractieleider kwam voor het overige op lijk verankerde opdracht derland. Die belofte legt ons geen ab solute verplichtingen op, want de mo gelijkheid van Inlossing hangt ook af van de Internationale toestand. Maar wij mogen die belofte niet loslaten lang de onmogelijkheid van verwe: lijking niet ls aangetoond. Het gaat niet aan, een regering, die haar plichtingen te dezen hoog opneemt bovendien beter dan wie ook over mogelijkheden en onmogelijkheden geïnformeerd, terzijde te schuiven. Met de stelling dat ook Indonesië de kans op een non-discriminatoire voorlichting aan de Papoea's moet krijgen, De Kort het volledig eens. Fundamenteel onjuist", zo noemde Blaisse de opmerking van een det sprekers, dat een gesprek met Indone sië geen zin heeft als niet bij voorbaat vaststaat dat N. Guinea zal worden overgedragen. Het komend geheim overleg waarom Nederland beslist niet heeft verzocht zal volkomen en ongeconditioneerd moeten zijn. beide kanten moeten punten vooi donesië overdracht als conditio op de agenda plaatst, moeten wij hetzelfde kunnen doen met ons stand punt dat de Papoea's recht hebben op een bonafide zelfbeschikking en dat dit recht niet buiten hen om kan worden uitgeoefend. Mr. Blaisse hoopte, dat de regering voldoende armslag zal hebben om haar beginsel waar te maken, maar ook hij onderstreepte dat de internatio nale politieke situatie ons in zicht een halt kan toeroepen, laatste mag echter bij het komend ge sprek niet worden vooruitgelopen; in dit stadium moeten wij er het beste in zien te maken. Mr. De Graaf bekende, dat het na de mislukking van het plan-Luns in de V.N. voor hem een vraag is geworden, of het onverkort vasthouden aan het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's nog in overeenstemming is met de prakti sche politieke mogelijkheden en of dat recht nog wel uitgangspunt kan blijven voor ons N. Guinea-beleid. In de situa tie van vandaag wordt het immers steeds moeilijker in dit opzicht nog iets voor de Papoea's te doen. De heer De Graaf wenste er echter geen menings verschil over te laten bestaan, dat ook hij volledig achter de regering staat. De hele fractie juicht zonder uitzonde ring het entameren van besprekingen met Indonesië toe. Allen zijn van me ning, dat daarbij het belang van de Papoea's het Nederlandse uitgangs punt behoort te zijn. Na deze uiteenzettingen kwam voor zitter Van Doorn met de motie van de partijleiding en verdwenen de ove rige moties van de tafel. De K.V.P.- raad heeft daarna nog over o.m. de Bijlmermeerkwestie en de prijsbe- heersing van landbouwgronden ge discussieerd. Tot een definitieve standpuntbepaling daaromtrent kwam men niet. luid applaus werd onderstreept. Het beleid van minister Beerman gaat geleidelijk aan steeds meer waardering krijgen, aldus de heer Beernink. Een nuchtere en objectieve beoordeling van het spijtoptantenbeleid doet zien, dat er het laatste jaar meer spijtoptanten zijn toegelaten dan in vorige jaren. Voorzichtigheid is geboden met de toe lating van aanvragers, die nu nog in Indonesië verblijven. Het merendeel van hen heeft geen of slechts een zwakke band met Nederland. Minister Beer- ïl deze mensen als het kan toe laten. „Persoonlijk heb ik enige malen dat hij dergelijke zaken zeer bekijkt en dat prijs ik in hem". Dank bracht mr. Beernink de minister justitie voorts voor zijn compromis- oplossing van het totovraagstuk en de indiening van het wetsontwerp verplich- w.a.-verzekering. Zeer ontevreden was de heer Beer nink echter over de lijdensweg met de gepensioneerden. Het is beslist een een zwak punt ln het beleid van het kabinet, dat er nog geen ontwerp voor een nieuwe Pensioenwet ls en dat de ge pensioneerden niet mogen delen ln aan anderen toegekende verhogingen. Minister Toxopëus heeft veel beloofd, maar weinig gegeven (applaus). Ook het salarisbeleid van minister Toxopeus kon de bewondering van mr. Beernink niet wegdragen. Uitvoe rig ging hij op de moeilijkheden in. Hij wees erop. dat bij veel gemeente besturen onrust zal onstaan. als over de salarissen van het gemeenteperso- neel moet worden beslist. „In plaats van een liberaal beleid was een chris- telijk-sociaal beleid ten opzichte van lagere ambtenaren en gepensioneer den op zijn plaats geweest." Het mag niet zo zijn. dat de vrije sec tor de overhand krijgt, zei mr. Beer nink. toen hij het woningbouwbeleid ter sprake bracht. Hij noemde het woning- bouwdebat in de Tweede Kamer onbe vredigend en wees erop, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat het overgrote deel van de woningzoe kenden vraagt naar een goedkope wo ning. „Overigens zijn onder het beleid van minister Van Aartsen tweemaal zo veel woningen gebouwd als onder het bewind van zijn socialistische voorgan ger." Ook over de zaak-Van der Putten sprak mr. Beernink. Hij zei, dat de Ambtena renrechter moet uitmaken of het ont slag van Van der Putten juist is ge weest. Voor het overige heeft hij vol doende vertrouwen in de thans benoem de Kamercommissie om te kunnen zeg gen, dat deze zaak niet in de doofpot zal Minimumlonen Een warm pleidooi voerde mr. Beer nink voor de Invoering van een mini mumloon op korte termijn. Een com missie onder leiding van het c.h. Eer- ste-Kamerlld dr. J. van Bruggen zal hierover voorstellen doen. Ook bena drukte de Unievoorzitter bet belang van ruime hulp aan de ontwikkelingsgebie den. Over het Nieuw-Guineabeleid ten slotte wenste hij op dit ogenblik te zwijgen. Hij volstond, met de hoop uit te spreken dat de wereld getuige zal mogen zijn van een vreedzame oplos sing, die aan de bevolking van Nieuw- Guinea recht doet wedervaren. Voor het overige wekte hij, evenals in de morgenuren de minister van econo mische zaken drs. J. W. de Pous had gedaan, op tot gebed voor een juis te oplossing. In de rede van minister De Pous stond centraal de vraag, hoe een christen aan kan meewerken, dat de toenemende welvaart ook leidt tot een beter wel zijn van Individu en samenleving. ..Wij mogen ons niet laten obsederen door wat we met ons geld kunnen be reiken". aldus de bewindsman. Hij erop. dat door veel televisiekijken tijd verlorerj kan gaan. die eigenlijk voor kerkelijk of maatschappelijk werk had moeten worden besteed. De arrestatie is geschied en Jezus wordt gebracht naar Kajt fas, de hogepriester. De schriftgeleerden en de oudsten de volks zijn reeds aanwezig. De zitting kan beginnen, direc want de Raad heeft haast. Dat akkevietje met die oproer kraaier moet maar gauw achter de rug zijn. Vooruitwam zijn de getuigen? En daar staat Jezus, temidden van zijn vijanden, temidfa, van hen, die maar één wens hebben: Hij zal ter dood gebrach worden. Zijn discipelen zijn gevlucht op een na. Petrus i teruggekeerd op zijn schreden. Hij is de Heer gevolgd - verre, staat er in de bijbel. En als hij met de stoet het hoj van de hogepriester is binnengekomen gaat „hij tussen d dienaars zitten om de afloop te zien" (Mattheus 26:58). Om de afloop te zien. Wat wil Petrus, wat verwacht hij? Do Jezus vrij komt, dat Hij zal ontvluchten, dat er een wonder, gaat gebeuren? Om de afloop te zien. Uit deze zin spreekt e tikkeltje nieuwsgierigheid. Het is de nieuwsgierigheid van d - metis van alle eeuwen, die maar afwacht zonder te weten, di hoopt zonder te geloven. Criminologisch symposium in Amsterdam De Leidse hoogleraar in de bij-strafrechter beschouwde prof. Rask«: belse en praktische theologie, prof. dr. A. J. Rasker, is van me ning, dat op grond van de soli dariteit van de mensen in de schuld, strafoplegging nimmer een uitstotend, wrekend of ver nietigend karakter kan en mag hebben. Tijdens het zaterdag in het gebouw in de Koninklijke Academie van We tenschappen in Amsterdam gehouden vierde criminologisch symposium van de criminologische afdeling van de Vrije Universiteit, zei hij als theoloog over „de schuld", dat elke strafopleg ging het karakter van verzoening moet hebben, zoals ook God de mensen met zich heeft verzoend. De verhouding tus sen de overtreder en de menselijke ge meenschap moet worden hersteld. Nieuw liturgisch blad verschenen Het afgelopen weekend is een nieui internationaal blad verschenen „Studia Liturgica", dat zich bezig zal houden met de studie van de liturgie van de kerk. Het werd gisteren officieel aange boden aan familieleden van prof. dr. G. van der Leeuw, die in 1950 is overleden de pioniers van de liturgische s geweest. der Leeuw was de eerste Tegelijk Is hij, als naaste van schuldige, vertegenwoordiger van i medemenselijkheid en van de solidir teit in de schuld van alJe mensen vot God en voor elkander. Hierin is voor d* strafrechter en voor de opvoeder, gens prof. Rasker, een bevrijding krampachtigheid gelegen. Prof. dr. H. M. M. Fortman, hoogli iar in de algemene en vergelijkend osychologie van cultuur en godsdien de rooms-katholieke universlte Nijmegen, refereerde over „d schuld" als psycholoog. Hij concludes: de, dat er verschillende opvattingen tot staan over het begrip schuld en de bek ving daarvan. Daarom zal men bij beoordeling van een andere mens oo van de hoogste moraal moeten ui' Bij de strafoplegging dient dan te beseffen dat andere mensei andere opvatting over goed en kwaï kunnen hebben en dus ook andei schuldgevoelens. beweging voorzitter de r de Faith and Order" (Geloof er Kerkorde). Reeds jarenlang hebben som migen de noodzaak gevoeld van een der- lelijk blad dat een zekere mate van 'ei- ling kan geven bij het zoeken naar nieuwe en waardevolle liturgische men. Het blad wend aan de familie geboden door de Rotterdamse predikant ds. W. Vos, die tevens hoofdredacteur is. Een goed rentmeester ontplooit zUn activiteit tot eer van God en tot wel zijn van zijn naaste, aldus de minister. Hij legde sterke nadruk op het wel doen. Wiens welvaart toeneemt, diens verantwoordelijkheid wordt even eens groter. „Ik zie er nog te weinig van, dat brede lagen van ons volk zich voor de kerk en voor hun naasten de no dige offers getroosten. De heer A C. van Duist wekte in een slottoespraak op tot een nieuw Réveil. Het gaat om de belijdenis van onze Heer, ook op politiek gebied, citeerde hij De Savornin Lohman. Het komt aan op zelfverloochening, zuiverheid, waar heid en innerlijke ontferming. Aan de toogdag werd op voortreffe lijke wijze meegewerkt door twee korer in klederdracht, het koor „Fryske Stem men" uit Minnertsga o.l.v. de heer B. Posthuma, met pianobegeleiding van Yme Visser en zeer fraaie solozang door mevrouw C. Hibma-Hamer, en de zang vereniging „Looft den Heere" uit West- kapelle, o.l.v. de heer J. Hekhuis. Een koperkwartet begeleidde de samenzang. vergade land", i Antor lezing van Zu Schou ring a ,,Schak£ Restai Modeshi Geen apart soort Tijdens de gedachtenwisseling o\ theoretische referaten vroeg prof. W. P. Pompe, hoogleraar in de rechti geleerdheid aan de Rijksuniversiteit Utrecht, zich onder meer af, wat er de praktijk van onze rechtstaat van verzoening terecht komt. „De diere: beul en een gevangenisboef moeten t het kaartsysteem an delinquenten bit Verzoening is er niet bij. Pas ni, landsv acht jaar komt hij in aanmerking sen bewijs van goed gedrag", zo betooj de prof. Pompe. piano. Oude stredarr Rottere Dilig 'muziek Fa. 1 uur: I veren De 1 bouw Hote strijde: Middai Gere Banga, Ned. iiiiquem moei verstaan, tiij was nq bepaald niet eens met de stelling, di Marint delinquenten een apart soort mense zijn. „We kunnen allemaal delinquent zijn, hele nette mensen hebben in "Y1 oorlog gemoord, maar ze behoren dan: neel, om niet tot een aparte groep mensen mond' sprake van een zekere dwangnu. Ante tlgheid, dan Is zo'n mens veeier e« chr. zb patiënt dan een delinquent", zo geloof Ger< de prof. Pompe. boorte De Amsterdamse officier van justfe.i mr. H. Bouma, zag twee knelpunten b" het schuldbegrip. In de eerste plaa achtte hij het mogelijk, dat de rechtd zich reeds een bepaald oordeel over ■schuld van de verdachte heeft gevorr aan de hand van het dossier, terwijl h zijn uiteindelijk oc-deel pas tijdens strafzitting kan en mag vormen. ibjectief oordeel van de rechter i_, gens mr. Bouma, niet te bereiken, i alleen de president, maar niet de recto ter, de inhoud van het dossier zou nen. zoals in Frankrijk bij de rechtspraak. Mr. Bouma vond overigens de recht»! zaal niet de aangewezen plaats vow een intiem gesorek met de verdachts over zijn schuldbeleving. Schuld blije een kwestie van afmeten, zo geloofde mr. Bouma. die in dit verband aan dacht schonk aan de veelal verschillen* maatstaven, die de psychiaters bij he' waarderen van de norm „schuld" hante- (Advertentie) een gezonde, smakelijke afwisseling BIJ ELKE MAAITIJM Uw bakker heeft het; altijd vers (M EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: BRABANTS Fijn gemalen rogge mei gist gerezen. Vindt veel aftrek in de Zuidelijke provin-A cies. Maar u zult er ook van smullen. Probeer hel eens bij erwtensoep. Alle soorten machinaal gesneden, ver- Et: pakt en gesteriliseerd. KT SMAAKT BIJ ELKE MAALTIJD <dpn films' De i Werk deze kerker I ben ofwel zal leiden tot een groter aan-fend. De belofte het volgende De Papoea's vormen een volk ln ding, waaraan het zelfbeschikkings recht niet kan worden ontzegd, ook al kan het nn nog niet worden ultgeoe- zelfbeschikklng Vraag: Hoe wordt de zeekaak, die op de vissersvloot gegeten wordt ge bakken en hoe is de samenstelling? Antwoord: Zeekaak is Antwoord: De goedkoopste manier is ït marmer met een o'ude zaag in stuk- ?n te zagen. Hierbij moet u veel wa- Br gebruiken, zodat de zaag nooit schuit. Het woord beschuit stamt uit droog wordt. U trekt natuurlijk eerst ten op dinsdag (1931) het Frans en is afgeleid van de woor- njnen als op hout. Er is hierbij echter, vraa<r- tb- - trumspel (1930), Heer Halewijn (1933), Het Heilig Hout (Kers-, Paas- en Pink sterspel. 1941. 1942 en 1943, 1950i. pro- De Pen op Papier (1927), Gedach- op dinsdag (1931) en vertalingen. Vraag: Ik ben r den bis cuit of tweemaal gekookt, in Veel geduld nodig, daar u het werk het opknappen het Zuidaffikaans tweebak. Het deeg, vooral niet overhaast moet doen. De kamer bestemmen, xsu zou ik va bestaande uit tarwebloem, gist en wa- zaag wordt natuurlijk stomp (ook al schoorsteen een soort schoolbord ter. wordt namelijk eerst in de oven valt dit erg mee, als u in water zaagt), len maken, waarop de kinderen gebakken tot bollen, daarna doorgesne- zodat u de zaag wel eens een keer zult gen schrijven, kleuren, knoeien den en nog eens in de oven gebakken moeten slijpen. Een nieuwe zaag ra- Wat moet ik nu tot het zó hard is, dat het tussen de den wij niet aan: deze wordt er niet had ik gedacht tanden kraakt. De tarwebloem, die beter op. Het werk kost weinig geld, leum. wel veel tijd en geduld. Zorg Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. de vervaardiging van de zeekaak wordt gebruikt, is dezelfde als die vooral voor de vervaardiging van wittebrood. Vraag: Een tachtigjarig familielid met een zuiver inkomen van 2100 tot voorkomen. 2200 per jaar. betaalt jaarlijks 60 ziekenfondspremie. Nu had hij ge hoord. dat deze in mindering mag wor- Antwoord: U kunt natuurlijk zwart dat de plaat tijdens het linoleum tegen de schoorsteen Vraag: Zoudt u mij een korte le vensbeschrijving kunnen geven van de diphter Martinus Nijhoff? daarop plakken? Zelf rugzijde. Kunt u ons zeggen wat voor effen zwart lino- beestjes dit zijn? Antwoord: Wij hebben hier le waarschijnlijkheid te maken me' larven van de tapijtkever, die aan al lerlei wollen stoffen, tapijten enz. vee! schade kunnen aanrichten. Er zijr echter zó veel soorten kevers en lar- dat het best mogelijk is, dat bet Antwoord: Martinus Nijhoff leefde hondenbroodjes (vleescracks». Nu Vraag: Mijn hond krijgt behalve het geen tapijtkevers zijn. Maar gewone eten 's avonds een stuk of wat van 1894 tot 1953. Hij studeerde rech ten te Amsterdam en later letteren I Utrecht. Van 1926 tot 1934 was hij m<. w Antwoord: De ziekenfondspremie is deredacteur van het bekende literaire korter te laten leven. Wilt niet aftrekbaar. Buitengewone jj worden alleen erkend, wanneer het r rendeel van de overigens in gelijke c ziektekosten, dan kan men de zieken fondspremies daarbij optellen. Het to- sche beschouwingen taal van de buitengewone lasten met de van vroeger en inbegrip van ziekenfondspremies moet Als voorzitter van de Maatschappij telde iemand mij. dat hondenbrood geschieden door tapijten, kleedjes, kle- -i u. j ren restjes woi enz en naden var, houten vloeren, kisten, dozen, grondit na te kijken, daar dit zeer goede schuilplaatsen zijn. Gun de kever er- honden- larven geen rust. Dus veel kloppen, zuigen, enz Vooral ook onder vloerbedekking kijken, daar dit goede gelegenheid is voor het eitjes steld i bereid onder controle verder publiceerde hij veel kriti- dierenartsen en de keuringsdienst. Het leggen. Spuit met de letterkun- bevat alle stoffen, die een hond zijn eigen tijd. de groei en instandhouding van zijn aatschappij der lichaam nodig heeft. Geef echter ook in het genoemde geval de 6 procent Nederlandse Letterkunde oefende hjj veel vlees en vleesafval: een hond is de een Vraag: Mijn vrouw vond in een strengetje opgeborgen wol bijgaande der de vloerbedekking i jj_- •- goed laagje poeder verstuiven. fijne nevel het inkomen te boven gaan. Vraag: Ik ben in het bezit plaat marmer en wil deze in stukken zagen. Waarmede kan ik dit het beste doen zonder de zaak te be schadigen? Wat is de goedkoopste ma- veel invloed uit. Zijn werken zijn vol- van een gens de Winkler Prins: Lyrisch De kleinere Wandelaar (1916). Pierrot aan de lan- (1919). Vormen (1924), Nieuw beestjes, die zich met nourycid-extra. waarbij u ramet en deuren enige tijd gesloten houdt Bij het bespuiten van kleding dijnen moet u minstens een halve me ter met de spuitmond daarvantMU blijven om vlekken te voorkomen. On- i nog W BR,, .„..«.ut. In kisten, Gedichtén (1934); Het Uur U, gevolgd gedaan hadden. Het zijn langwerpige koffers cn dozen moet u wat pari door een idylle (1936. 1941), drama- beestjes van ongeveer 2 cm lang dichloor (500 gram per kubieke met« tisch: De Vliegende Hollander, lus- roet diverse bruine streepjes over dè inhoud)

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2