BON Russen lanceren ruimteschip Von Brentano keert zich fel tegen plan-Fonchet A B A S I N Senaat acht financiële steun K.L.M. gewenst Chroesjtsjef kernoorlog is grote waanzin Persoonlijke lening is nog steeds in opmars imitators Gevaren van roken ZIJN bepaald af te wenden KNAP SNEL WEER OP 5 Volkomen verrassing voor Duitsers kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Twee straaljagers in botsing Twee F-84 straaljagers van de Belgi sche luchtmacht zijn donderdagavond bij een oefenvluqht boven de Noordzee met elkaar In botsing gekomen. Een vliegtuig stortte neer. De piloot, de 1ste luitenant Buzin (25). kon zich met zijn schietstoel in veiligheid stellen. De andere vlieger wist met zijn be schadigde toestel het vliegveld in Hu- sum te bereiken. De straaljagers vlogen in een forma tie van vier in de richting Husum toen het ongeluk gebeurde. (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere Westduitse minis ter van buitenlandse zaken en tegenwoordige fractieleider van de grootste partij, C.D.U.-C.S.U., dr. Heinrich von Brentano, heeft op volkomen verrassende wijze de tot dusverre bereikte resulta ten bij de uitwerking van een ver drag voor een politieke unie van Europa (door de commissie-Fou- chet scherp van de hand gewe zen. Hij werd daarbij ondersteund door de fractieleider van de grootste oppo sitiepartij, de sociaaldemocraten, dr. Karl Mommer. De „vage formule ring" voor een Europese unie, zoals die met name door president De Gaulle wordt gewenst, betekent een rzwakking van die tirie bestaande Het is een hatelijk aandoend verschijnsel, dat door verschil lende landen (in het bijzonder de Verenigde'Staten) een discrimi natie werd toegepast in die zin dat aan de KLM bepaalde lan- Mantels die door zitten kreukelig of geplet werden zijn heel gemakkelijk weer glad te maken. Leest u het zelf maar in „Dat zit zo" op bladzij 41 MET HF7C PON WOOQT HET BOEK VAN U geplakt verzenden a U kunt noteren als nieuwe abonnee Datum van ingang BET"AI.ING PER WEEK/MAAND KWAR-' AAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is- Zelf was ik al abonnee Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassin" <s Schrijf hier uw eigen naam en adrc „Dat zit Zo" en „Tip-Parade'' boeken boordevol met on geloof lijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop dingsrechten werden onthouden welke aan andere niet-Ameri- kaanse maatschappijen wel wer den toegestaan, zo menen som mige leden van de Eerste Kamer in het voorlopig verslag aan de minister van verkeer en water staat op zijn begroting voor 1S62 In het verslag wijdt men voorts aan dacht aan de moeilijke omstandigheden waarin de K.L.M. thans verkeert. Vele leden zeggen, dat bij het in beschou wing nemen van de huidige situatie steeds dringender de vraag op de voor grond komt naar een mogelijkheid van versterkin'g van de samenwerking tus sen de verschillende luchtvaartmaat schappijen. Voorts achten enkele leden de situatie bij de K.L.M. van dien aard dat ingrijpende maatregelen op hun plaats zijn. Verscheidene leden zien in principe wel de wenselijkheid van internationaal overleg in, maar achten het anderzijds onjuist hierop op zodanige wijze aan te dringen als zou «samenwerking tot elke prijs dienen te worden geaccepteerd. Zij wijzen voorts op de mogelijkheid van interne bezuiniging. Vele leden zien, zo zeggen zij, met belangstelling een wetsontwerp tegemoet dat tot strekking zal heb ben de K.L.M. in haar moeilijke fi nanciële toestand te steunen. Russische schrijver gearresteerd De uitgevers van het te Frankfort aan de Main verschijnende Russische letter kundige tijdschrift Grany hebben op een persconferentie te Parijs meegedeeld dat de schrijver en beeldhouwer Michaei Naritza, docent aan de school voor scho- kunsten te Leningrad, is gearresteerd Naritza's aanhouding Als reden noemde men op de persconferentie het feit dat hij het manuscript van zijn roman „Het onvoltooide lied" naar het buiten land heeft gezonden en vervolgens een exemplaar van zijn werk naar premier Chroesjtsjef heeft gezonden met het ver zoek het in de Sowjetunie te laten uit geven of hem en zijn gezin toestemming te verlenen het land te veria teil. Europese organisaties, aldus de bei de Westduitse politici. Het zou beter zijn van de ondertekening van een dergelijk verdrag af te zien. Von Brentano en Mommer willen zien te bereiken, dat de bondsdag een der gelijke verklaring aflegt nog voor a.s. dinsdag in Luxemburg de ministers van buitenlandse zaken der Europese zes bijeenkomen. De Von Brentano-Mommer-verklaring, die ook is ondertekend door leidende figuren in de Europa-Union (onder wie het Westduitse lid der Euratom-com- missie, ambassadeur dr. Krekeier) kwam ook voor het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken als een ver rassing. Minister van buitenlandse za ken, dr. Schroder, was niet van te vo ren ingelicht. Ook bondskanselier Aden auer wist er niets van. Zij is van belang, omdat Von Brenta no als minister van buitenlandse zaken jarenlang aan de Europese integratie heeft meegewerkt. Hij was nog minis ter toen het vorige jaajuli de rege ringschefs en premiers der E.E.G.-lan- den en hun ministers van buitenlandse zaken in Bad Godesberg het besluit tot een politieke unie namen. ..Van wat er toen werd besloten, is thans niets meer over", aldus dr. Von Brentano. wiens verklaring zich ook richt tegen de con ferentie van Baden Baden ussen dr. Adenauer en president. De Gaulle, die de vorige maand werd gehouden, als gevolg waarvan nog verdere concessies - -n Frankrijk worden gevreesd. Geslaagde landing na zware zandstorm Een ViscountvHegtuig van United Arab Airlines, dat sinds gisternacht werd vermist, is teruggevonden. Het moest wegens gebrek aan brandstof een noodlanding maken, enige kilome ters ten noorden van het vliegveld Wa- dihalfa in Noord-Soedan, nabij de grens ui Egypte. Er bevonden zich tien passagiers en ;n bemanning van vijf koppen aan boord, die volgens een woordvoerder ..aan de dood zijn ontsnapt". Het toe stel moest door een zware zandstorm uitwijken. Ten slotte werd het gedwon gen door brandstofgebrek een noodlan ding te maken. Alle inzittenden hebben lichte verwon dingen opgelopen. Onder de tien passa giers bevonden zich negen Amerikanen, wie vijf vrouwen, en een Arabier. De Sowjetunie heeft weer een ruimtevaartuig gelanceerd, dat in een baan om de aarde terecht is gekomen. Deze satelliet is niet be mand en voert een radio-appara- (Van onze parlementsredactie) De persoonlijke leningen, die door de handelsbanken worden verstrekt, schijnen de oude vormen van volkskrediet meer en meer opzij te schuiven. In 1960 bleek met name bij een aantal gemeen telijke kredietbanken het aantal verleende kredieten een dalende tendens te vertonen. Het is moge lijk, dat concurrentie werd onder vonden door'de persoonlijke lenin gen van de handelsbanken. Tot deze voorzichtige conclusie komt de op grond van de Geldschieterswet in gestelde Commissie van Advies en Bij stand in haar verslag over 1960 en 1961. De traditionele instellingen, die geldkre- dieten voor consumptieve doeleinden verstrekken, zoals de gemeentelijke en particuliere geldschietbanken en de be- taalzegelkassen, zagen, aldus het ver slag van de commissie, wel hun omzet ten stijgen, namelijk met gemiddeld twaalf procent. Dat duidt erop, dat de bedragen, die worden geleend, groter worden. Drink voor mensen die kwaliteit verlangen het spreken zelf, dus dc Een papegaai, die ziet dat dc poes techniek daarvan, worden aange- een beetje pap op haar schoteltje leerd. Ditzelfde is ook het geval bij krijgt, en op deze situatie steeds spreeuwen, vele vogels, allerlei sprookjes volleerde sprekers tegenkomen. Zij worden ech ten door de ape- gaaien, die het in de nabootsing c'ijke ste; reageert met Lorretje zekere faam óók pap. lorretje moet óók pap", zodat we hen in geeft "hiermee ongetwijfeld haar he rtellingen als doelingen duidelijk tc kennen. Dat nagebootste zin bij die bepaalde situatie past, be tekent echter niet dat de vogel de zin begrijpt, of zelfs dat ze wéét wie lorretje cigenljjk is. TOCH IS HET ZO! brengen dat zi door bevelen of ''v-'dwoorden ver warring onder de mensen kunnen stichten. De bew ners van de Zuidzec-cilanden no men de grijze kaketoe, die een bi zonder talent in het spreken ten toon spreidt dan ook de Tocli is dit nog niet pioen, want de meeste aanleg om te leren spreken heeft de Jako (Psittacus erythaeus), een asgrau we papegaai met rode staart zwarte snavel uit West- Afrika. Hoewel we deze uitingen gemaks halve als „spreken" betitelen, kan een dergelijke nabootsing van de menselijke spraak uiteraard niet worden opgevat als het hanteren van een taal. noch van een deel V daarvan. Desondanks moet worden als toegegeven dat bepaalde zinnen door intelligente vogels steeds in dezelf de situatie worden geuit en t die Een bijzondere imi tator onder de vo gels is vooral ook de zgn liervogel, zo genoemd omdat de buitenste, gekromde staartveren van het mannetje in opgezette toestand dc vorm van een lier tc zien geven. Deze stand die op allerlei oudere afbeel ogel". dingen staat aangegeven, wordt door dc kam- de vigel echter nooit aangenomen, want bij de hals worden de staart veren zijdelings gespreid. Maar goed, deze llervogel, die ln (P Australië wordt aangetroffen, ka Midden- allerlei andere vogels nabootsen, me iselijke geluiden imiteren, hij kan fluiten en blaffen, loeien als een koe, en z?lfs het erbarmelijke geluid van een cirkelzaag die door het hout van een boomstam snerpt, op treffende wijze nadoen. Van de vogels belanden we bijna :elf bij de eieren, en ons kwelt thans de vraag, waarom een ei eigenlijk een punt heeft. Daarover een volgende keer. De bedragen, die door middel van persoonlijke leningen van de handels banken werden verstrekt, stegen in de zelfde periode met een kleine honderd procent. De omzet van de handelsban ken of hun dochterinstellingen, die per soonlijke leningen verstrekken, lag in 1959 vijftig procent hoger dan de omzet van de particuliere geldschietbanken- De particuliere geldschietbanken bereke nen voor hun kredieten een tarief, dat gemiddeld twee maal zo hoog is als dat van de handelsbanken (resp. ongeveer 20 en ongeveer tien procent van het geleende bedrag). Wat betreft het afbetalingswezen, het kopen op afbetaling breidt zich nog steeds uit. Van 1958 op 1959 gold de uit breiding vooral bij aankopen van brom fietsen, televisietoestellen en koelkasten. In 1960 werden 137 aanvragen voor financiering van vliegreizen ontvangen. Twaalf aanvragen werden afgewezen, tien Ingetrokken. Er is voor ruim 250 000 gulden op afbetaling gereisd dat jaar. De commissie heeft een adviserende taak met betrekking tot de nieuwe geld schieterswet, die in voorbereiding is. In haar advies zal de commissie nagaan of ook de persoonlijke leningen van de handelsbanken onder de nieuwe geld schieterswet moeten vallen. Momen teel vallen zij buiten de wet. Het ad vies strekt zich verder uit over de z.g. spaarkredietinstellingen. Deze spaarkredietinstellingen vervul len de commissie met ernstige zorg. instellingen verstrekken kredieten boven de vijftienhonderd gulden tegen een zeer lage rente. De historie heeft uitgewezen, dat juist woekeraairs met lage rentetarieven werken, aldus de commissie. ontvangt dan een volgnummer. Men is verplicht, iedere maand 25 te storten. Men krijgt zijn lening ,.op gunstige voorwaarden" pas als het volgnummer de beurt is. Dit kan zeer lang du- want het hangt af van het aantal deelnemers, dat met een dergelijke in stelling in zee gaat. Zo n spaarkredietinstelling heeft na melijk geen eigen kapitaal. Het kapi taal, dat wordt uitgeleend, wordt bijeen gebracht door de deelnemende spaar ders. Deze lopen uiteraard een groot ri sico. Het vooraf gestorte spaargeld krijgt men (zonder rente) terug, als men aan de beurt is een lening te ontvangen. Gaat de instelling over de kop, dan kan men zijn spaartegoed praktisch als ver loren beschouwen. Wat niet en wat wèl te doen (Van een onzei redacteuren) zijn het erover eens dat dit ln alle ge- Er zijn in ons land :eer iele j.llrn dr roorkrur vtrdient Een ga mensen, die als spontane reactie op m"Te'Sen"l.nsere pauzes lot datgene wat de afgelopen weken tenslotte een onafgebroken „pauze" weer eens via t.v. en kranten is overblijft, leidt praktisch nooit tot het gezegd over de gevaarlijke aspec- gewenste resultaat. Hoe groot is im- tuur mee voor onderzoek in de bovenste lagen van de atmosfeer en naar de invloed van de kos mische stralen. In de loop van dit jaar zullen nog een aantal van dergelijke ruimteschepen in een baan om de aarde worden ge bracht. Premier Chroesjtsjef maakte dit bekend in zijn verkie zingsrede te Moskou. Chroesjtsjef maakte dit en passant bekend, toen een geleerde het woord voerde over kosmische raketten. De premier onderbrak hem met de woor den: vanmiddag om drie uur is er een gelanceerd, die al in zijn baan is. Minutenlang juichten de ongeveer 10.000 aanwezigen hem toe na deze bekendmaking. Het ruimteschip maakt zijn omwentelingen in 92 minuten op een hoogte van 280 km. Nadat zes sprekers het woord hadden gevoerd, begon Chroesjtsjef aan zyn grote rede. Over de ontwapening zei de premier, dat een nationaal Inspectiesy steem voldoende is, omdat de instrumen- de nucleaire ontploffingen waar ook wereld kunnen ontdekken. Als de van plan mochten zjjn de kemproe- te hervatten, dan zou de Sowjetunie volgen, dit met het oog op haar veilig heid. Chroesjtsjef deed een felle aanval op het tweepartijenstelsel van de V.S. en dat het Russische systeem, waarbij elke zetel in de Opperste Sowjet slechts een kandidaat wordt gesteld, veel beter is. In Amerika mogen ze dan twee kandidaten hebben, aldus Chroesjtsjef, geen wezenlijk verschil tussen de partijen en beide kandidaten verte genwoordigen slechts „monopolisten en fabriekseigenaars". ging de Russische premier verder. Hij was ervan overtuigd, dat het commu nisme overal ter wereld de overwinning behalen. De produktie in de Sowjet- steeg, volgens hem, sneller dan in de V-.S. en het aantal arbeidskrachten is de laatste vier jaar toegenomen met 12,9 miljoen, terwijl het aantal werklozen in de V.S. is toegenomen met een miljoen tot 4,7 miljoen. Hij zei. dat in de afge lopen vijf jaar 50 miljoen Russen een nieuwe woning hebben betrokken. Duitsland Later kwam hij terug op de lancering an het ruimtevaartuig. Hij herinnerde - aan. dat de Sowjetunie betere midde len heeft voor het afschieten van kern bommen dan het Westen. Hiermee doel de hij kennelijk op zijn ..wereldraket" (elders in dit nummer). „Wie vandaag een kernoorlog begint", aldus Chroesj tsjef," moet wel krankzinnig zijn. Er zijn tekenen dat de internationale atmosfeer beter wordt; maar de toestand blijft nog gespannen." Met deze gespannen toestand be doelde hij de westerse weigering om te ontwapenen op de Russische voor waarden en de geallieerde vasthou dendheid in Berlijn. Over Berlijn zei Chroesjtsjef, dat zijn regering geen uiterste datum stelt voor het sluiten van een vredesverdrag met .Duitsland, maar de oplossing kon niet eindeloos worden uitgesteld. Inherent aan het Duitse probleem zag de Russische lei der de kwestic-Berlijn; deze twee kwesties konden niet los van elkaar behandeld worden. Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit. ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer grote pijn stillende kracht nodig. Dat is TogaL Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88 /ft eau &o,nta hij, helemaal af zien te komen. Stug ge rokers hebben uitvoerig met an dere lotgenoten over het roken en zijn eventuele gevolgen gediscus- aan" hébben gedaan. Maar naar mate de dagen verstreken vervaag de de indruk van het krantenarti kel en kwam die-dokter-van-de-t.v. al meer op de achtergrond. NU ro ken de meesten al weer even veel- ring te maken"? Dit schept dus alleen maar verleiding; geleidelijk verminde ren is daarom een halfslachtige metho de. Er wordt wel gedacht dat een piot- heeft en daar gaat het hier ernstige lichamelijke verschijnselen te weeg brengt. Dit zou dan pleiten voor de „geleidelijke verminderingskuur". Hier is sprake van een fabeltje, waar schijnlijk in omloop gekomen omdat er i sommige gevallen wel enkele, wordt opgestoken, brein kan flitsen: Och ja, eigenlijk niet zo goed, wa een opkomend gevoel van onbeha- verschr door'hun hartk'oppingen, hongergevoel, duizelig het IS heid' humeui"igheid en gebrek aan con- - its centratievermogen. het merkwaardige bij deze dat de ex-rokers gen hierover zo gauw mogelijk die eigenlijk niet met hun lot verzoend zijn, die mokkend terugverlangen r het verloren rokersparadijs, die dus NIET de juiste geestelijke instelling tegenover het probleem hebben aan- elke, tot alle lagen genomen, daar extra goed notitie van ..daardoor de kans lopen trachten te onderdrukken. i volk dóórdringende, waarschu- staat, waardoor het tabaksverbruik in derdaad enigszins terugloopt, maar dat het oude ver- bruiksniveau na enkele weken al weer is bereikt. Want, zo is veelal de ervaring van de straffe roker: je kunt het wel wil len, maar daarom lukt het nog niet Je bent er immers aan gewend, om niet te zeggen aan verslaafd? En daar van af te komen Daar willen we het hebben. Er zijn in het zeer recente verleden weer en kele schrkeffecten veroorzaakt. Ieder een weet daarvan. Vele „onmat'gen" namen zich als re actie hierop onver wachts en spontaan voor „dat het nu uit zou zijn", of in ieder geval: „min der". Waarom in de meeste geval len niet ten uit voer gelegd? Om dat men het be sluit ermee op te houden of rustiger eenmaal niet ln een opweling van het ogenblik kan ne men. De ervaring wijst dat uit. Het is integendeel van het grootste be lang dat men zijn besluit tevoren heel goed overdenkt (a): dat men zich terdege bewust is waarom men het doet (b): dat n zo goed mogelijk wapent tegen wachten moeilijkheden (c). Het gaat er immers om alle gedacn- Dr. C. van Proosdij gaf commentaar Nu de onmiskenbare ge varen van het zware roken met zoveel klem onde; dc aandacht worden pehracht, nu een land nis Engeland zelfs overweegt een campagne tegen- overmatig roken te beginnen en nu dit T.bleerr onder erp veler gesprekken leek het ons de herapic, die dc meeste kans van slagen heeft om aan dc gevaren van roken te ont- Wij meenden dat niemand ons beter over dit onderwerp zou kunnen inlichten dan dr. C. van Proosdij. internist van het ziekenhuis Zonnestraal tc Hil versum, die op het proefschrift „Roken een aantal jaren ge leden aan de farultcit der gc- nee-kunde van de Amsterdamse Gemeenulijke Universiteit is gepromoveerd en die zich nog steeds intensief met dc bestude ring dezer materie bezighoudt. Zoals men wellicht weet heeft hij verleden weck voor de t.v. aandacht aan dc gevaren van het roken gcwjjd. hetgeen niet naliet in hiedc kring diepe in druk te maken. Bijgaand artikel is opgebouwd met de goede men taliteit, (zie boven) juist meer geneigd zijn aandacht te schenken aan de positieve gewaar wordingen en voor deion die de stop zetting van een voortdurende ta- baksvergiftiging hun bieden. Zo zal het de laatstge noemde categorie bijvoorbeeld op vallen dat het eten hun beter smaakt, dat hun rokers- kuchie verdwijnt tot in staat zijn. Hoe nu te den ken over de vele ontwenningsm:'1de- len. als daar ''in: sm a a k bedervode d"nkjes. kauw gom, mondwf'»rs, tohwten en Dii1on? En hoe to don'-en psvehisch ge- zich richte ontwennings schema's, die in vele variëteiten bestaan? Dit is een louter indivi duele kwestie. Kort gezegd kunnen ze hun (beperkte) nut hebben gedurende het eerste verloop van de kuur. Maar meer ook niet! Typerend is dat juist de „halfslach- tigen" er het meest gebruik van maken ln de veronderstel ling, dat ze van die middelen mogen verwachten wat zc zélf moeten doen! Terwijl er. zoals eerder betoo"d, één factor is. die een zwa- roker permanent in een niet-roker kan veranderen, namelijk de menselij- ten aai de behoefte totToken bewustzijn te bannen, want het ontwen- ningsvraagstuk is primair chische kwestie de behoefte var het lichaam aan de aangename, doeze lige gewaarwordingen bij nicotinege- bruik (de verslaving) kan reeds in Het In ieder gevaf moge het duidelijk zijn, duurt voor men niet meer naar rook gerei taait is moeilijk te beantwoor den. Ook dit is een individuele kwes tie. Sommigen lukt het in enkele maan den, anderen doen er jaren over. Het hangt van zeer vele factoren af daarop in te gaan zou te ver voeren. tweemaal 24 l__ Ul 1CUC1 B^yai „,UBC is derhalve voornamelijk een kwestie dat^de' materie ingewikkelder "is dan van de menselijke geest. men oppervlakkig zou vermoeden. Is men vast besloten om ermee op Men begrijpe goed: dit betoóg slaat te houden en weet men goed „waar- speciaal op de zware rokers van om", dan zou men een datum kunnen sigaretten. Het wil zeer zeker niet tot bepalen waarop men het ontwennings de conclusie leiden dat Idealiter elk proces begint door geen sigaret meer rookgenot aan Iedereen zou moeten aan te raken: de totale aanpak dus. worden ontzegd. Een matige roker, waarop we straks nog terugkomen. der.iaive iemand die per dag enkele Nu is het een vaststaande zaak. dat sigaren, minder dan tien sigaretten de gewoonteroker zjjn rookhandelingen (zonder te inhaleren) of zo af en toe stevig verweven heeft in het patroon zijn pijpje opsteekt brengt daarmee van zijn dagelijkse werkroutine Voor- 1 zijn gezondheid nog niet in gevaar, beelden: de chirurg die na de ver- Matigheid schaadt nimmer, althans richte operatie gewend is een sigaret voor gezonde mensen, op te steken; de buschauffeur, die Het gevaar is gekomen door de tn- aan het eindpunt steevast zijn trekjes troductie in 1913 van een sigaret, die doet. Zich hieraan te ontworstelen is ?hw uitnodigde tot inhaleren, waar een heel moeilijke opgave. Daarom door "?en tee?" ln, dc longen ging krtj- kan het beslissend zijn voor het sla Tussen haakjes: teer is voor de gen van de ontwenningspoging als ademhalingswegen vele malen ge- men met dit soort omstandigheden re !?Arli,ker dan "lc°tlnc. VX„„h^ kening Mud, door bijvoorbeeld da Hb i ingang te k'ezen op i dag daarna in steeds toenemende mate. Het verband teer-longkanker u-aarnn van ri» Ha <r„n;ve„ mate. Het verDand teer-iongKanxer is zfzevveken d»«cllJk" wordt wetenschappelijk lang, verscheidene wegen steeds duidelijker aangetoond. wegen steeds duidelijker aangetoond. Dit dus wat sigaretten betreft. Sigaren en pijptabak daarentegen nodigen niet uit tot inhaleren; het is niet aange naam en ze als zodanig te „genieten" is dan ook niet de bedoeling. Kan het kwaad, als men stugge si garettenroker-af is, met mate te be- g inn en aan pijp of sigaar? India laad „als vanzelf" achter de behoeft dit weinig te schaden, daar nHor crnncHf, tüHetir. te Ho men v00r s;gaar 0f pjjp doorgaans een rustig ogenblik- zal kiezen en dit rook gerei niet zo gemakkelijk ter hand neemt als „maar even zo'n klein siga retje". Er is echter één voorwaarde aan verbonden: opnieuw zal beheer sing moeten worden betoond, nu met betrekking tot het inhaleren. Want „oude liefde roest niet" in casu: de voorliefde voor inhaleren zoals men die mogelijk vroeger bij het sigaretten Hier wordt het volgende mee be doeld. Men kan plotseling ziek wor den. Minder prettig weliswaar, maar men laat daarbij meestal het roken en heeft er dan ook geen behoefte aan. Als men deze rook-stop ook na beter schap volhoudt, zijn de moeiüjksti ste dagen „als vanzelf" achte. rug! Een ander gunstig tijdstip is de jaarlijkse vakantie met zijn totaal an dere omgeving en levenswijze: een ideale mogelijkheid om met de reali- seirng van het ontwenningsplan een be gin te maken. Men make er desnoods een bijzonder sportieve vakantie van. dan zal men nop minder worden her innerd aan het feit dat men niet meer We spraken al over ..totaal geen si- garet meer aanraken". Deskundigen ken aan de dag legde, zal ongetwijfeld I Ruimtevaartdeskundigen van de Du Pontfabrieken zijn van mening, dat toe komstige ruimtevaarders wellicht speciale pakken zullen dragen die met een dun laagje goud van 24 karaat zullen zijn bedekt om het werken met bij zondere chemicaliën zon der risico's mogelijk te maken. Bovendien heeft zuiver goud het voordeel, dat het temperaturen tot 500 graden Fahrenheit kan doorstaan. I De hertogin van West minster heeft gisteren in het openbaar haar ver ontschuldigingen aange boden aan de markiezin van Dufferin en Alva. In haar laatste boek, Grace and Favor, schrijft de hertogin over een gesprek dat gevoerd zou zijn door wijlen koning George V en de markiezin. In een bekendmaking op de voorpagina van de Times laat zij nu verklaren dat dit gesprek nooit heeft plaatsgevonden. De ge wraakte passage wordt niet aangehaald, omdat het citeren hiervan als laster beschouwd zou I In een voor afbraak be stemde woning in Tilburg heeft een klein meisje, dat in de buurt woonde onder de vernielde vloer een gouden kelk gevon den. liet kind waar schuwde een zuster van het wijkhuis die op haar beurt de politie inlichtte. De politie vond nader hand nog een kelk en een hostiedoosje. Ruim een jaar geleden waren deze voorwerpen gestolen uit de kapel van het wijk huis. Blijkbaar hebben de daders de voorwerpen niet kunnen verkopen. I De Kanonnen van Na- varone is deze week door de Amerikaanse film critici uitgeroepen tot de beste film van het jaar. I De nationale tenniskam pioen van Denemarken, t'lrich, is in moeilijkhe den omdat hij kortge leden bij een reclame campagne voor melk zich al melk drinkend heefl laten fotograferen. De ook na de ontwenning zijn blijven be staan. Zélfs al is de smaakgewaarwor- ding door op deze wijze ook een sigaar of pijp te roken verre van prettig. Met andere woorden: men zal een goede en bovendien matige sigaren- of pijp roker moeten worden, want goede ge bruikers van deze genotmi-'delen inha leren nooit. Blijkt men ook bij sigaar c.q. pijp het inhaleren niet te kunnen laten dan blijve men liever niet-roker, ning van de tennisser, want het teergehalte van deze tabak- Leden van de Deense ten- 1S minstens even groot als dat nisbond mogen niet mee mïtig roken - dit tenslotte werken aan reclamecam- heeft ook een preventieve werking pagnes, zelfs als zij hier- op het nageslacht, daar overtuigend is voor niet betaald worden, aangetoond dat in gezinnen de ouder- Ulrichs vader bevestigde 'lJke rookgewoonten qua intensiteit da, zijn zoon op de hoogte ^U," Z5Z2L was van het reclamedoel, maar dat hij er geen cent voor heeft gekregen. I Na een verblijf van drie dagen in ons land is de Noorse minister van nij verheid, Holler, gisteren weer naar Noorwegen teruggekeerd. Hel was duidelijk dat hij zich hier best heeft geamuseerd, want hij verklaarde, dat hij heel graag nog eens zou terugkomen. meeste gevallen worden De mate van roken heeft derhalve ook duidelijk tc maken met de verantwoor delijkheid van ouders ten opzichte van hun kinderen een verband, dat veel te weinig onderkend wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5