Receptie gemeen in de jubilerende Werkplaats Kou houdt handel tegen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 17 MAART 1962 i Otterloo, solist: Open Deur- Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Schouwburg, 7.30 uur: Gymnasiasten- bond USA met „De geborduurde bal", door S. I. Hsiong. Volkshuis, 8 uur: Culturele filmavond. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Hendrik IV". Gebouw K. en W, 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem i Rudolf Serkin, piano. Zondag Luxortheater, 10.30 u werk Herv. Gemeente, Chandron-Bos over het colporta gewerk. Maandag Breestraat 155a, 4 uur: Opening Papy- rologisch Instituut der academie. Zomerzorg, 8 uur: Algemene leden vergadering Kynologenvereniging .Rijn land", met filmvertoning. Antoniusclubhuis, 8 uur: K. en O.-film- lezing „Onder de Knng-Bosjesmannen van Zuid-Angola", door dr. Paul Julien. Schouwburg, 7.30 uur: Jubileumopvoe ring arb. toneelvereniging „D.O.S.", „Schakels", door Herman Heijermans. Restaurant Van der Heijden, 230 en 8 uur: Modeshow modehuis De Groot. egstgeest, Het witte Huis, 3 u.: Algemene Ledenvergadering Oranjever eniging. Den Haag. Diligentia 8 uur: Loes Marshall, sopraan George van Renesse, Oude Kerk, Scheveningen, 8 uur: Am- stredams Bachorkest o.l.v. Jaap Hillen met Bachs Johannes Passion. Dinsdag Filmzaal academie, 8 uur: LAK-film classics. Het Gulden Vlies, o uur: Alg. leden vergadering coop, raiffeisenbank „Lei- den-Oegstgeest". Vroom en Dreesmann, 10.S0. 2.30 en 4 uur: Modeshow. en Haag, Kon- Schouwburg, 8 u.: Rotterdams Toneel met „Boeing-Boeing". Diligentia, 8 uur: Alma Musica Kamer- muziek-ensemble. Woensdag Fa. Van der Wiel Nieuwe Rijn 62, 3-5 uur: Receptie tg.v. heropening en zil veren jubileum. De Turk, 8 uur: Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. Hotel Central, 3 uur: Bond van oud strijders. Aula academisch ziekenhuis, 11.25 u.: Middagpauzebijeenkomst. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. Platte landsvrouwen- en meisjesbond, ds. J. Banga, legerpredikant. D e n H a a g, Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Ned. Comedie met „De gevangenen van Altona". Diligentia, 8 uur: Fredell Lack, viool, Marinus Flipse, piano. Donderdag Frytaneum. 12.15 uur; LAK-zolderto- neel. „De man met d<e bloem in z'n mond van Pirandello. Antonhieclubhuis, 8 uur: Contactavond chr. zangsoelclub Staalwijk en omgeving. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Vola, „De ge boorte van een automobiel". Hema, 8 uur: Excursie Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera, o.l.v. Bernard Haitink met „Don Giovan ni" van Mozart. Diligentia, 8 uur: West-Nederlands Symphonieorkest oJ.v. Sairi Swaap. Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur LAK- pauzefilms. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Afd. Leiden CHU, mr. -H. J. K. Beermnk over: „Waar het om gaat". Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Centrum, F. Smit, Voorburg, over „De wereld van het dove kind". De Turk, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, Shell-filmavond. Filmzaal academie, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring, „De Nederlandse docu mentaire". ingeleid door George Sluizer. Schouwburg, 3 uur: De Timdelerclub met „Ik huurde deze kamer", door Wim Bischot. Het Gulden Vlies, 3 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. J. Waterink over „Dwang en vrijheid in de opvoe ding" (7.15 uur: algemene vergadering). Prytaneum, 8 uur: Diesviering acad. filmstudiekring „Salon Indien". Den Haag, Kon. Sahouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Bittere Honing". Zaterdag Busstation. 1.43 uur: Vertrek excursie Kon.'Ned. Natuurhistorische Vereniging. Den Haag, Kon. Schouwburg. 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Es- moreit" en „Ebatement van den Vis- scher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De kersentuin". Diligentia. 8 uur: Armin Janssen, piano. Rolzaal, Binnenhof, 8 uur: Aulos blaas- kwintet Dagelijks Den Haag, Houtrust. 8 uur: Weense Us- revue „Illusionen" Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (18 jaar); donderdag (7 en 9.15 uur); The million pound note (voor K. i O). Lido f2.30, 7 en regen (14 jaar). Luxor <2.30 e gende meisjes va Rex (2.30, 7.15 .15 uur): Kennis in de n 8 uur): De ondeu- Montmartre (14 jaar). 9.15 uur): Terreur 1 de straat (18 jaar); donderdag: Maar toen kwam de zomer Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De vreem deling (alle leeftijden). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Twee vrouwen (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, „Samen op de kiek", zameling Prentenkabinet Leidse urn ver- ei te it (tot 9 april). tJET ZILVEREN jubileum van de ge- meentelijke iverkplaats aan de Groenesteeg is gistermiddag gevierd met een receptie, eerst voor genodig den en later voor het personeel. In de sfeerrijk versierde kantine van de werkplaats stonden burgemeester Van Kinschot, wethouder Menken en direc teur Bassie klaar om de gelukwensen van de vele receptiegangers in ont vangst te nemen. Tijdens een bijeen komst met het personeel werd in de kantine een aquarium onthuld. Prof. dr. Bok 70 jaar Maandag hoopt prof. dr. S. T. Bok, directeur van het Ned. Centraal Insti tuut voor Hersenonderzoek in Amster dam te Naarden zjjn 70ste1 verjaardag te vieren. Prof. Bok is voorts nog bui tengewoon hoogleraar in de neurologie aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam en lid van de Kon. Ned. Aca- demie van Wetenschappen. Siegfried Thomas werd in Wormer ge boren, doorliep de hbs te Amsterdam en studeerde vervolgens medicijnen aan de gemeentelijke universiteit aldaar. In 1922 promoveerde hij en hij was daarna achtereenvolgens werkzaam aan het Centraal Instituut voor Hersenonderzoek, als laboratoniumarts aan de psycholo- gisch-cieurologische kliniek te Amster dam, als conservator van een dergelijke kliniek der Utrechtse umvensiteit, als leider van het hersen-anatomisch labo ratorium van ho*. krankzinnigenigegticht W. A. Hoeve te Den Dolder en (van 14)29 af) als hoogleraar aan de Leidse universiteit. In het academiejaar 1950- 1951 was prof. Bok rector magnificus te Leiden. In 1952 werd hij in zijn hui dige functies te Amsterdam benoemd. 375 jaar geleden Vandaag is het 375 jaar geleden, dat de curatoren van de Leidse universiteit aan het stadsbestuur verzochten om „de ledige plaetse achter de univer- siteyt" af te staan voor de aanleg van een „hoff dienende tot leeringhe van aller degliene die in de medicijnen studeer en". Dit verzoek werd al op 13 april daar aanvolgende (1587) ingewilligd, al zou het nog tot. 1594 duren voordat de Delftse apotheker Dirck Outgerszoon Cluyt op aanwijzing van Clusius daartoe aangezocht met de aanleg van deze kruidhof klaar kwam. In 1933 werd de tuin geheel gerecon strueerd en in 1960 was er op de Rot terdamse Floriade een copie van te De Hortus Botanicus onderging in de achttiende eeuw na afbraak van ruim negentig huizen een belangrijke uitbreiding. Varkcnsbeurs Utrecht Varkensbeurs Utrecht, aanbod redelijk prijzen iets hoger van 2,12-2,15. Rijksmuseum van Oudhedtb, Neder landse opgravingen in Egypte (tot 18 Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere eugd) van 6.30 tot 8.30 uur (avonds. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- jtraat 27, maandag en woensdag van 1 cot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur. zaterdag van 105.30 u Bijkantoor chr scüooj Obrecbtstraat volw dinsdag en donderdag van 630fr uur nm.. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke -oensdag 25 uur Prytaneum. schilderijen en gouaches van André van Helden Ctot 15 april). Onder hen die hun handtekening het receptiealbum plaatsten waren vertegenwoordigers van blindeninrich- tingen buiten Leiden, van de vereni ging Het Nederlandse Blindenwezen, van de Federatie van Werkplaatsen en de Arbeidsinspectie, het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Blin denhand, het gemeentebestuur van Woubrugge, verscheidene blindenfond- sen, de afdeling Leiden van de Al gemene Nederlandse Invalidenbond, de psychiatrische inrichtingen Endegeest en de regionale werkplaats voor de vakopleiding aan de Rooseveltstraat. Verder noemen raag, lid van Gei Holland, de wethouders Hagens, Jon- geleen, Van Schaik en Stolp, gemeen tesecretaris mr. Bool, de heer Baten burg, directeur van de gemeentelijke accountantsdienst, de heer Van Cittert (bij de dienst van sociale zaken een be kende figuur), gemeente-ontvanger Verstegen, de heer Hoorn, directeur van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst, ir. Koch, waarne mend directeur van de dienst van ge meentewerken, vertegenwoordigers van de dienst van sociale zaken der gemeente Leiderdorp, verscheidene leden van de Leidse gemeenteraad, onder wie leden van de raadscommis sies voor de gemeentelijke werkplaats zelf en openbare werken, de heer Dreeuws, commissaris van politie te Leidenoud-politiecommissaris Meijer, dr. Reitsma, directeur van het slacht huis, mej. Krijkamp, waarnemend secretaresse van de Sociale Raad, dr. Rozemond, oud-directeur van de ge meentelijke dienst van sociale zaken, de heer Pley, adjunct-directeur van deze dienst, de heer De Jong, oud directeur van de gemeentelijke reini gings- en ontsmettingsdieiist, de heer Weima, directeur van de markt- er havendienst en dokter Zijerveld, oud directeur van de geneeskundige cn ge zondheidsdienst. Op de receptie werd geen enkele toespraak gehouden en dus was di genoeglijkheid des te groter. Op de foto: gelukwens van het raads lid Lamers voor directeur Bassie. Links wethouder Menken van sociale zaken en in het midden de burgemeester. beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breestraat 108 - Leiden BB. exposeert in Leiden Op maandagmorgen 19 maart om 11 uur opent jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, in het cen trum der B.B. aan de Middelstegracht 91 een B.B.-tentoon stelling, waarvan het accent, geheel zal komen te liggen op de individuele zelfbescherming <IZB) in oorlogstijd. Te oordelen naar hetgeen op deze uitgebreide expositie zal zijn te zien, mag het van belang worden geacht dat. dfe Leidenaars niet aan deze tentoon stelling voorbijgaan, maar zich op de hoogte stellen van de mogelijkheden ter bescherming van huis en gezin, is het tentoonstellingsmateriaal opge- In vier zalen en de grote benedenhal steld. Een serie van 24 panelen geeft een inzicht in de gevaren in oorlogstijd, de waarschuwing en alarmering en de IZB. Een schuilgelegenheid, die een redelijke kans op overleving biedt bij b.v. fall out, zal op de tentoonstelling te zien zijn compleet met luchtverversingsinstallatie en noodvoedselvoorraad. Met verschil lende besmettingsmeters en radio-actieve bronnen zal worden gedemonstreerd. Ook zal B.B.-materiaal worden getoond, dat overheidsdiensten en georganiseerde zelf bescherming ter beschikking staat. In de filmzaal zullen aan het publiek toepas selijke en instructieve films worden ver- De tentoonstelling, waaraan de betrok ken afdeling van het ministerie van bin nenlandse zaken medewerking verleent is geopend op maandag 19 maart van 19.30 tot 22.30 uur en dinsdag 20 maart tot en met vrijdag 23 maart van 14.30 tot 17.30 en van 19.30 tot 22.30 uur. 10 x 10-middag in de Leidse-Houtschool Een" tiental kinderen uit de zesde klas van de (lagere) Leidse Houtschool, heeft op eigen initiatief een gezellige middag verzorgd voor de andere leerlingen van de school Het jeugdige publiek, dat woensdag in de bovenzaal van bet school gebouw bijeenkwam, betaalde entree en de totale opbrengst van de kaartjes (f 50) bestemden de kinderen voor de actie 10 x 10. Ongeveer 150 leerlingen genoten van de toneelstukjes, gedichtjes, pianostuk jes, liedjes en het ballet, die de tien kinderen in veertien dagen tijd hadden ingestudeerd. Het hoofd van de school, de heer J. N. Berg vertoonde bovendien nog enkele filmpjes. De 10 x 10-middag werd succes. Tussen bladzijden Dc vreemdeling STUDIO. Mary Hayley Bell heeft met haar roman „Whistle down the wind" een prachtige verbeelding gege- van het geloofsleven van een kind. 'en afgelegen boerderij in het noor van Engeland leven drie kinderen, de zusjes Kathe en Nan en het zes jaar oude broertje Charles, dat een verbeten strijd heeft te voeren tegen zijn snib bige zusjes. Een tante zoigt voor de kinderen want de moeder is overleden. De ruwe knecht Eddie enerzijds ei twee gevoeligste kinderen anderzijds liggen voortdurend met elkaar c hoop. Wanneer Eddie jonge katjes wil verdrinken worden de diertjes door de kinderen gered en in een schuur stopt. Een meisje van het Leger des Heils, die de levende schat eerst kreeg aangeboden, heeft gezegd dat Jezus wel voor de katjes zal zorgen. Wanneer op de vlucht voor de politie zijnde de schuur onderdak vindt zien kinderen hem voor Jezus aan. Natuurlijk kunnen de kinderen dit grote nieuws niet voor zich houden al spoedig drommen de kinderen uit de buurt samen om Jezus te zien. Dit loopt niet goed af. Maar de man, die door de kinderen is voorzien van een achter gelaten pakje, waarin een revolver zit, ziet bij zijn omsingeling door de politie dat hij zich niet schietend een uitweg kan banen, want dan zou hij ook de schuldige kinderen kunnen treffen. Onder regie van Bryan Forbes hebben de Britten van dit tere verhaal een film gemaakt, „De Vreemdeling", die grote bewondering afdwingt. Wat de regie met deze kinderen heeft gedaan grenst (Adve Vraagt demonstratie aa MEERPOEl'S NAAIMACHINEBE DRIJF Veemarkt te Leiden momenteel nog erg dor en kaal uit, het geen de handel ln weidevee tegenhoudt. Was eind vorige week de algemene ver wachting, dat het voorjaarsweer zou ko men. deze hoop werd tot op heden niet HAND rustte al op de bel, daar niet sinds 24 januari zo rus- Pipo de Clown, in die veel te 5 tri. onder in het trappehuis van teloos op die stoel voor het raam ruime kleren. Zijn ouders waren een der hoge flats aan de Suri- had gezeten. Nog maar enkele niet thuis en ik heb hem maar bij namestraat in Leiden-Noord. Maar weken geleden was het water be- de buren afgegeven. Hij is toch een briefje naast nummer 150 neden hem met een broze ijslaag nog ziek geworden, hoorde ik de deed me het nutteloze ervan in- bedekt. Een jongen van zes jaar volgende dag van z'n vader, die zien. „Ik ben naar het ziekenhuis dacht, dat het nog wel kon; voor- me kwam bedanken A. van den Broek" stond er in I duidelijk schrift te lezen. Dat zichiig liep hij i rar het midden, gen weekje later rennen kinde- JIHHHHHI langs de fint. „Ik loop door klopt, dacht ik. mant er was me vriendjes, die zelf niet meer het huis aar dc gaierij en Wat ■jarige opper- durfden. Ineens zakte die jongen, ,ie ik daar beneden in het water? Er steken nog net twee kinder- vertéld, dat de man Abraham van den Broek, die in de afgelopen weken twee kin deren van de verdrinkingsdood heeft gered, reumapatiënt is. Toen ik hem later in de week toch thuis trof in die vierkamer- flat op vijfhoog, bleek mijn ge dachte over dat briefje slechts ten dele juist te zijn geweest. Welis waar heeft deze kordate bouu>- vakker- een reumatische aandoe ning in zijn rug, waardoor hij al een jaar of vijf een leren korset met stalen plaat draagt, maar hij was dit keer voor een laatste con trolebeurt naar het ziekenhuis geweest omdat hij op 24 januari paratyfus had opgelopen. Zijn vrouw en twaalfjarige zoon zijn er gelukkig vrij van gebleven. Alleen met de w.c. is 't over erfelijk", vulde mevrouw Van den Maar goed, door die ziekte zit opperman Van den Broek (werk zaam bij de firma Huurman) nu al heel wat weekjes dagelijks op zijn vaste plek voor die grote lap glas van de woonkamer. De flat- staat schuin op de weg en daar door kan tot in een vrij verre om trek geen kindje zo klein over de Surinamestraat of door dc plant- Theo den Hollander uit de Sphn soenen lopen, of je ziet het hier. T j j Opperman A. van den Broek in Leiden-Noord, die hoewel ziek thuis twee kinderen uit het water haalde; tot aan zijn nek stond hij er in handjes boven uit. Hoe ik bene den ben gekomen, weet ik nog steeds niet, maar het volgende ogenblik stond ik al aan de sloot kant. Eerst wilde ik m'n broek nog uittrekken, maar toen kwam net dat jongetje weer even boven water met zijn hoofd. „Ik sterf", riep hij. Ik ben er gelijk inge sprongen. Ik trapte en sloeg het ijs kapot en stond soms bijna tot m'n kin in het water. Een vrouw stak een stok toe: het hielp niet. Er stond een onderwijzer langs de kant. „Haal een ladder", schreew- de ik en in m'n emotie liet ik een paar knopen vallen, 's Avonds ben ik hiervoor die onderwijzer m'n excuus wezen aanbieden. Hij had het helemaal niet zo erg ge vonden en ik kreeg nog een si gaartje van hem." „Paars van de kou kwam m'n man eindelijk in z'n natte plunje naar boven", viel mevrouw Van den Broek haar man in de rede. Maar het kind was gered! Toen de koene opperman een halve week later van z'n slager hoorde, waar de jongen woonde, is hij er eens heen gegaan. „O, dus u hebt hem er uit gehaald?" terlaan m Leiderdorp, er door. De krecg htj lr horr„ WoUj „ng be. jongen, op de kant lachten nog d„nkt me„eer. alles is goed met harder, zich niet realiserend, dat hem cn kIeren moct het mater op soramipe plaatsen |p„ „om(,„ doc dn, da„ maar twee meter diep is ranr rekening~ Opperman Van den Broek zag Opperman Van den Broek heeft huis in de President Stcynstraat gebeuren en wervelde dc gebruik gemaakt van dit late as het heel wat rustiger al tTaPPen af-' het gelukte hem Theo aanbod. Wel had hij nog geen 24 de kant np te trekken. Hg nam uur nadat hij de tweede jongen het druipende jong mee naar bo- had gered, al het ijs nabij zijn flat ven, waar zijn vrouw hem in op een meter van de kant haar eigen zoon kapot gesiagen Ook op het water langs de Suri namestraat heb je een goed uit- De zenuwen krijg ik er soms van, meneer, want 't stikt hier de kinderen; bij ons vroegere ik daar niet meer naar terug willen." Bezorgd kiikt hij me aan met zijn gegroefde hoofd; het zon licht kaatst terug op een brede <*roüe kleren wouden voortand in zijn boven- nebit. De man-in-de-ziektew'et erveus een nieuwe sigaret. „Je laat zo'n kind toch niet kletsnat naar huis wandelen? Op En ik vraaa me ondertussen at de brommer heb ik hem 1 wat er zou zijn gebeurd als hij huis gebracht 't leek wel een De vraag is van dien aard, dat alleen een goedsoortig dier behoorlijk verkoop baar en vast in prijs is. „Drang" zit bij de weiders niet achter. De notering bleef gelijk aan die van de vorige week. Fokstieren f 500/800; melkkoeien f 900/ 1150; varekoeien f 565/985. Slachtvee, met iets meer aanvoer, deed het willig. Op alle markten iets vlotter, zo ook gisteren in Leiden. Er was levendige handel en alles was spoedig verkocht Notering f 2,65/3,45 per kg. gesl gew. Jongvee zoals pinken en graskalveren kalm goed verkoopbaar. Vette kalveren, in één woord: traag. Dc kwaliteit is slecht en de vraag voor de export gering. Over het algemeen had de handel een stug verloop. De nuchtere kalveren, waarvan aantal heel wat groter was dan vorige week, deden het redelijk. Alles werd opgenomen, zij het tegen gemiddeld iets lagere prijzen: f 1/1,35 per kg. lev. gew. Wol vee: Al enkele weken was de ver wachting, dat de grote aanvoer van scha pen wel tot het verleden zou behoren. Langer dan gedacht was, waren de tallen hoog. Gisteren echter bleek, dat het voor dit seizoen nu zo ver is. De markt bracht het tot ongeveer 600 stuks. De aanvoer van lammeren is door de koude nog erg gering. De handel was stug, maar vooral niet met lagere prij zen. De kwaliteit, wie had anders ge dacht, loopt hard achteruit. De dieren hebben de laatste weken veel vlees v< loren. Notering: vette schapen f 90/125 vorige week f 95/125; vette lammeren f 100/140, vorige week f 100/135. Het wachten is op de „nieuwe oogst". De varkens waren de afgelopen week bepaald duurder. Zowel in de slachthui zen als op de beurzen was dit het geval. Algemeen is het verlangen naar een „open" markt Dit zou de handel zeer bevorderen. Vooral de varkenshandela ren wachten met smart op dat ogenblik. Kaas. Iets meer aanvoer dan vorige bij een kalme handel. Notering tot f per kg. ONZE KEUKEN wint dagelijks aa" BEKENDHEID. KARREWIEL HOTEL - OAFE - RESTAURANT Steenstroat 55 Tel. 22509 Zaal voor UW receptie-, zaken- en huweljjksdlner. Dankdienst dr. Dronkert ook in Zuiderkerk Zoals gemeld, houdt dr. K. Dronkert, Geref. predikant te Leiden, ter gele genheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum morgen in de ochtenddienst in de Oude- Vestkerk, die om 10 uur begint, eer dandkienst Daarna wordt hem het ge schenk van de Gemeente aangeboden (uit een geldbedrag bestaande, dat op verzoek van dr. Dronkert zal worden besteed in dienst van Gods Koninkrijk). Ten slotte is er gelegenheid dr. cn rouw Dronkert te feliciteren. Deze dienst wordt 's middags om 5 uur herhaald in de Zuiderkerk. Schoolavond De gisteren in gebouw Prediker ge houden schoolavond van de christelijke kweekschool had een zeer omvangrijk programma. Hannie Tramper droeg voor, Willy Braakhekke speelde piano. Joop Brussec goochelde, er was toneel. Floor Koelewijn en Jan de Vries zongen en kele liedjes over de moderne jeugd en Fietje Colpa speelde klassieke werken t was een geslaagd samenzijn, het niet grote aantal belangstellenden ten spijt het wonderbaarlijke. Op uiterst sug gestieve wijze is het groeiend (geloof in ïan als de weergekeerde Jezus en de later ontwakende twijfel als een katje toch dood gaat, in beeld gebracht is nu eens een rolprent waarvan met het hele gezin kan worden genoten. (Prachtig verhaal suggestief verfilmd Nooit op zondag CASINO. De film Nooit op zondag, is terug in Leiden. Zoals men zich wel licht herinnert, is de hoofdpersoon een prostituée, die door de havenarbeiders van het Griekse Piraeus op de handen wordt gedragen. Regisseur Jules Dassin speelt zelf de rol van de Amerikaanse wereldverbeteraar, die vindt, dat het maar eens uit moet zijn met dat licht zinnige gedoe daar. Met zijn vennoeiend gepraat weet hij de uitbundig® levens vreugde in het zonovergoten Hellas evenwel niet aan banden te leggen. Door getheoretiseer kan het meisje Ilya niet op het goede pad worden gebracht. Een kapitein zegt met recht: Als iemand haar kan redden, is het Tonio. omdat het alleen met liefde mogelijk is. De muziek van Manos HadjedaJrfe draagt sterk bij tot de aparte bekoring die van deze film uitgaat (Levensvreugde). Kermis in de regen LIDO. Vorige week .zaterdag heb ben we de nieuwe film van Kees Brus- se Kermis in de regen, reeds uitvoerig besproken- Hij geeft een vrolijk verhaal weer met twee moorden een autodiefstal en een brandkastkraak. Er mogen dan doden vallen, niemand wordt er al te zeer door geschokt. Kees Brusse staat meteen klaar met een of andere inval, waardoor ook dit weer betrekkelijk wordt. Het is allemaal een beetje ln de carnavalsfeer gehouden en wie zich een® een uurtje wil ontspannen, zal zich na het zien van deze regenachtige kermis niet teleurgesteld voelen. (Opgewekte thriller). Twee vrouwen TRIANON. Italië is de laatste twee oorlogsjaren enorm geteisterd. Da Ita liaanse troepen hadden overal waar ze zich vertgonden jnherstelibare klappen gekregen, de Geallieerden drongen voort durend verder op. de Duitsers werden teruggedreven. De bombardementen op de Italiaanse steden hadden miljoenen mensen tot vluchtelingen gemaakt Hon, ger en armoede met daarmee gepaard gaande morele ontreddering hadden het land tot de afgrond gebracht Het spreekt vanzelf, dat vroeg of laat dit stof zou bieden voor een groot® gemonteerde film. Hiervoor heeft Vitto- rio de Sica met zijn film ,Twee vrou wen" gezorgd. Hij heeft van zijn Italianen bepaald geen helden gemaakt Het is een film die ongetwijfeld van een groot vakman schap getuigt, maar tevens van de on uitroeibare Italiaanse neiging alles „groots" 'te willen zeggen: de sentimen ten worden te sentimenteel, de pathe tiek te pathetisch, de sensaties te sen sationeel. Sophia Loren is er de Jonge weduw vrouw in, die met haar dertienjarig dochtertje het bedreigde Rome ontvlucht om op het platteland op verhaal te ko men. Zij vindt daar evenwel dezelfde ellende als overal. En efc zij tot slot met haar dochtertje in een verwoeste kerk door Afrikaanse soldaten, die in dienst der geallieerden zijn worden ver kracht, is dit misschien wel der wer- lijkheid getrouw, maar voor ons net iets teveel. Teveel van alles: van senti ment, van sensatie, van ellende. (Op z'n Italiaans). Cancan LUXOR. Can-Can, of, zoals de Ne derlandse titel luidt: „De ondeugende meisjes van Montmartre" is beslist heel wat minder wervelend dan de titel zou doen vermoeden. Want dit langdradige en onbenullige Amerikaanse fondant- produkt heeft niet veel meer te maken met de wilde can-candans, die omstreeks 1830 bij de troonbestijging van Louis Philippe ten doop werd gehouden en waarover toen nog veel meer Ie doen was dan nu over de twist. De Amerikanen hebben aan de can» in een soort filmmusical opgehangen, waarin namen als die van Frank Sina tra, Shirley Mclaine, Maurice Chevalier Louis Jourdan het maar moeten doen waarin het stomme verhaaltje hele maal niets ter zake doet Er worden wat liedjes van Cole Porter gezongen en er worden wat balletten uitgevoerd /waar bij zelfs de zondeval niet is vergeten) maar het is regisseur Walter Lang niet gelukt de nodige vaart in dit alles te brengen. Wel heeft hij er voor gezorgd, dat aanvechtbare meningen over het huwelijk en zaken als de zondeval goed hun trekken komen. We vonden het alles bij elkaar een onplezierig en geeuwerig geval de film heeft name- U"kgt°°k nog een buitensporig grole (Ohi te gaan geeuwen). Terreur van dc straat HEN. De titel laat natuurlijk al dadelijk merken dat het hier gaat om de nozems, die in het land van her komst Amerika een nog psychopa- tischer instelling hebben dan hier. D« film begint met de moord op een blinde leider van een Portoricaanse jeugdbende de achterbuurten van New York. De daders zyn drie leden van de „Thun- derbirds", een Italiaanse „gang", die ook al uit minderjarige misdadigers bestaat. T.V.-regisseur John Frankenheimer gaat nu de problemen, die de achter grond hiervan vormen, uitpluizen en hu wil dat kennelijk niet op de geijkte ma nier doen. De districts-attorney of of ficier van justitie (Burt Lancaster) is hier de man die voor zijn superieuren moet zorgen dat de drie „kinderen" op de elektrische stoel komen, maar wordt aan de andere kant weerhouden door de mensen die het over de „arme jon gens" met hun slechte sociale achter gronden en hopeloze opvoeding heb- De oplossing ligt hier dus op de gul den middenweg, geen doodstraf en geen vrijspraak. Het is natuurlijk niet mo gelijk voor dit jeugdprobleem een de finitieve oplossing te vinden. Maar wat kan dan de reden voor de vertoning en het bekijken van deze film zijn? Och. de ouderen zullen er hoofdschuddend uitkomen en de Jongeren een beetje meer onder de indruk van die „toffe Jongens", die zo lekker onverschillig en flink kunnen doen De Leidse nozems doen er beter aan hier geen voorbeeld te nemen. (Het filmjournaal interessant).

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3