Kerk werd te veel een mars van middelmatigen Een kanttekening Schoonheidskuur voor IManden^ Nieuwe acties tegen in Rusland Joden Een woord voor vandaag Wij strijden niet voor de overwinning socialisme Onderwijsmensen uit V.S. bestuderen ons onderwijs rc&Q&zssa ONWAARHEDEN de Tweede Kamer over het loonbeleid in Nederland, heeft het socialis tische dag-blad Het Vrije Volk ook nog weer een poging gedaan het beleid van het N.V.V. te verdedigen en als Joist voor te stellen. De geheel onjuiste voorstelling van zaken die hier echter wordt gegeven dwingt ons tot enkele opmerkingen. Het is niet waar, dat „de so hoog geprezen vrijere of gedifferentieerde loon politiek no plotseling als een overgangspolitiek" wordt voorgesteld. Dit is geen nieuw gezichtspunt, dat het Kamerdebat beeft opgeleverd. Reeds geruime tijd voordat het N.V.V. in de Stichting van de Arbeid moei lijkheden veroorzaakte over de interpretatie van het loonakkoord van Oud- Wassenaar is door de regering aan de S.E.R. een voorontwerp arbeidsvoor waarden wet ter advisering gezonden. In dit voorontwerp worden voorstellen gedaan om te komen tot een meer definitieve vorm van vrijere loonpolitiek ht Nederland. Het is eveneens een onwaarheid, dat de moeilijkheden rond de 60 c.ax>.'s met de zogenaamde opstapjes zijn ontstaan tengevolge van de nieuwe algemene aanwijzing van de regering. Deze loonvoorstellen zijn tot stand gekomen in strijd met de opvattingen bij de meerderheid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Toen het stichtingsbestuur onmachtig bleek zijn loonadviserende taak voort te setten, heeft de regering in overeenstemming met het meerderheidsstand punt van het stichtingsbestuur en het aanvankelijke standpunt van het N.V.V., een algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars doen toe komen. De K.A.B.- en C.N.V.-bonden, die partij zijn bij de genoemde 60 cjlo.'s, waren bereid zich te conformeren met de houding van hun vakcen tral en in bet bestuur van de Stichting van de Arbeid. Als in dit verband over democratie gesproken wordt, dan zou het inderdaad ondemocratisch te noemen zijn van het N.V.V., dat het zich niet bij de in zichten van de meerderheid in het bestuur van de stichting heeft neergelegd, maar dat het zelfs zijn aangesloten bonden in de diverse bedrijfstakken heeft aangezet zich eveneens te distanciëren van het standpunt van de beide andere werknemersvakcentralen. Het is onzin te beweren, dat alle moeilijkheden veroorzaakt zijn, omdat staatssecretaris Roolvink weer eens een nieuwe uitleg aan zijn beleid heeft gegeven. Het overschrijdt naar onze mening zelfs de grenzen van welvoeglijkheid, indien Het Vrije Volk in zijn nummer van 16 maart nog meent te moeten beweren, dat de staatssecretaris geheel onverwacht de matiging van Oud- Wassenaar, die voor 1962 was overeengekomen, ook maar voor 1963 geldig heeft verklaard. Het is een grofheid daarbij dan te beweren, dat hierover bovendien met de stichting geen overleg is gepleegd. De regering heeft op geen enkele wijze een loonmatiging voor 1963 vastgelegd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zelfs toegestaan, dat in de contracten die langer dan een jaar lopen een ontsnappingsclausule wordt opgenomen, volgens welke een eventuele loonmatiging die in 1963 doorloopt per 1 januari 1963 ongedaan mag worden gemaakt, indien voor 1963 de lonen niet gematigd De regering beeft van haar kant duidelijk gesteld, dat er nu nog niets valt te zeggen over de loonontwikkeling in 1963. De resultaten van het gesprek, dat in bet najaar weer tussen de regering en de Stichting van de Arbeidf gevoerd zal worden over de looonontwikkeling, sullen beslissen over een al of niet matiging van de lonen in het volgend jaar. De heer Baart, voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaal-Bedrijfsbond, heeft het volgens Het Vrije Volk, een onduldbare dwang genoemd als het N.V.V. een overeenkomst zou moeten aangaan, zonder dat er sprake is van een wilsovereenstemming. Wij zouden de heer Baart willen adviseren eens te gaan praten bij de leden van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, werkzaam bij de A.K.U. Hier was bet tengevolge van de houding van de socialistische A.B.C. onmogelijk een nieuwe cji.o. ter goedkeuring bij het college in te dienen. Onder druk en met instemming van deze A.B.C. heeft toen de directie van de A.K.V. maar eenzijdig bij het college het betrokken loonvoorstel, waarover partijen het materieel allemaal eens waren, ingediend. Het college zou dit voorstel dan maar algemeen verbindend moeten verklaren. Niet de A.B.C.. maar de confessionele bonden hebben zich toen hiertegen ver zet Deze bonden wensten vast te houden aan de c.a.o., omdat zij de wils overeenstemming die aan de cji.o. ten grondslag ligt, wilden behouden. Over het goed van de wilsovereenstemming op loonpolitiek gebied moet men in N.V.V.-kring maar niet te veel praten. Nadere bezinning op meer democratie in het bedrijfsleven lijkt echter gewenst. Als de interpellatie Roemers nog iets heeft duidelijk gemaakt dan is het (overigens ten overvloede), dat het N.V.V., zoals wij reeds schreven, ongelijk heeft Amerikaans pedagoog schrijft Bekommeren om meer begaafden Niet langer de arbeidersklasse is het bolwerk van de onkerke lijkheid. Het percentage onkerke- lijken onder leiders van be drijven, managers, mannen met groot organisatietalent is be duidend hoger. De kerk verloor de „mindere man", omdat zij in de vorige eeuw niet voldoende sociale bewogenheid kon opbren gen. Maar waarom verliest de kerk de „meerdere man"? Is het omdat de kerk, zoals een Amerikaans kerkblad deze week suggereert, niet voldoende aan dacht schenkt aan de begaafde kinderen in de gemeente? Het artikel van Herbert B. Neff in de ..Christian Herald" is voor Amerikanen geschreven. Hij heeft een enquête ge houden in opdracht van de pedagogi sche faculteit van de Kent State-univer- siteiti Meer dan tweeduizend kerken heeft hij gevraagd of zij ook voorzie ningen hadden getroffen voor bijzonder intelligente kinderen van wie verwacht mag worden dat zU niet slechts het v.h.m.o., maar ook een wetenschappe lijke opleiding zullen kunnen volgen. Slechts twee kerken beantwoordden de vraag bevestigend. Wanneer een bijzonder intelligent kind moet deelnemen aan godsdienstonder wijs dat zich richt tot de zeer middel- matigen. houdt dit ln dat zijn bijzonde re vragen en problemen niet be handeld worden. Volgens deze schrijver is een kind van 12 jaar uit deze groep van begaafde kinderen mentaal veel ouder. Maar het onderwijs op de zon dagsschool en de catechisatie richt zich niet naar de mentale leeftijd maar naar de officiële leeftijd van het kind. Leiders Het gevolg Is dat de lessen deze kin deren niet Interesseren, dat zij onrustig worden en uitgroeien tot lastpakken. Het gevolg Is eveneens dat zij zich af keren van de kerk, die hen niet mee interesseert, omdat de kerk zich voo hen niet Interesseert. De schrijver vervolgt; „De kerk heelt in onze tijd behoefte aan ge schikte leiders. Robert Reardon, de president van Anderson College, zei onlangs: „In het decennium dat voor ons ligt is de eerste vraag die wij zul len moeten beantwoorden: Hoe vinden (Advertentie) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Middelharnis: C. Vos te Bennekom; \oor Bergambacht; R. W. Steur te Doornspijk. Benoemd tot industriepredikant door de stichting Evangelie en Industrie te Ede: J. van Drenth te Ooltg. nsplaat GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Ommen: J. Niemantsver- driet te Nieuwerkwerk a.d. IJssel. Ferwerda te Noordwijk aan Zee. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum-O.: N. de Jong te Katwijk aan Zee. EV. LUTHERSE KERK Drietal te Dordrecht: J. Blase te Den Helder: A. Nierop te Leeuwarden en W. F. ten Rouwelaar te Middelburg- VI is sin gen. Tweetal te Edam-Monnickendam: W. F ten Rouwelaar te Middelburg-Vlis- singen en C. Pel te Amsterdam. DOOPSG. BROEDERSCHAP Tweetal te Lee mens- Loppersum: mej H. van Winter, proponent te Groningen en mej. D. G. Langbeek te Irnsum. Literaire studenten tegen mammoetwet Studenten in de letteren aan alle Neder landse universiteiten hébben geprotes teerd tegen de voorstellen, zoals die vervat zfjn in het wetsontwerp tot rege ling van het voortgezet gymnasiaal onderwijs. ..Deze voorstellen zullen een betreu renswaardige verarming van drt onder wijs. zoals het thans aan gymnasia en lycea gegeven wordt, tot gevolg hebben aldus het protest dat is toegezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. In het protest wordt bepleit dat de gymnasiale opleiding buiten de voorge stelde regeling blijft, daar zo wordt het het wetsontwerp wordt aangetast op wijze, strijdig met het belang vr~ land en zun taak in de wereld. Padvinders uit heel Europa naar Zeist Van 26-30 maart wordt in Zeist een Europees-oecumenische padvindersconfe rentie gehouden, met 45. deelnemers uit België. Denemarken. West-Duitsland. Groot-Britannië. Finland. Frankrijk. Zweden. Zwitserland en Nederlarxl Thema van deze conferentie is Plicht tegenover God. een van de essei hoofdpunten van de internationale vindersbelofte. Op het programma «taan inleidingen van prof dr G. C. van Niftrik: de bis schop van Warrington (Engelandi en predikanten uit Hannover en Edinburgh. De conferentie wordt geopend door de hoofdcommissaris van de vereniging De Nederlandse padvinders, de heer E. J. H. Volkmaars. Óp 28 maart biedt het be stuur van deze vereniging een ontvangst aan op het Muidersloti Onderscheiding voor hofprediker Forget j J. L. baron van Lynden. grootmees ter van het hui» van h.m. de Koningin, heeft hedenmiddag namens de Koningin het officierskruis van de hulsorde van Oranje uitgereikt aan de hofprediker ds. G I P A B. Forget, predikant der Waal- se gemeente te 's-Gravenhage. Contact met buitenlanders verboden (Van onze medewerker) Het is zover. De rabbijnen in de Sow jet unie hebben de omstreeks drie miljoen zielen tellende Joodse gemeenschap opgeroepen contac ten met buitenlanders, en in het bijzonder met Israëlische diploma ten, te vermijden. De oproep is ge komen nadat in de Sow jetunie voor het eerst sedert jaren weer een verscherpte actie tegen de Joden wordt gevoerd. Talrijke vooraanstaande Joden zijn gearres teerd en veroordeeld op beschuldi ging van spionage voor een buiten landse mogendheid of handel in buitenlandse valuta. Anderzijds is verklaard, dat het Krem lin de Joden die het land zouden wil len verlaten om zich in Israël te ves tigen hiertoe geen toestemming kan ge- omdat de Israëlische autoriteiten overeenkomst zouden hebben ge maakt met de Amerikaanse geheime dienst waardoor deze Joden onderwor pen zijn aan verhoren. De Sowjetunie, te verstaan gegeven, past ervooi ziln onderdanen een minderwaardi ge behandeling in het buitenland te la ten ondergaan. Het Is een nieuwe versie ter verdedl- ;ing van het Sowjetrussische verbod 'oden te laten emigreren. In de Russische pers worden de aan vallen op Joden en Israël ondersteund. Igens deze berichten zouden vooral de synagogen Joodse burgers Joden, waar ook ter wereld, al zijn zij anti-zionistisch, op de hoogte te blijven met het wel en wee van de staat Israël, waar vele familie hebben wonen. De Joden in de Sowjet unie mogen echter niet openlijk naar de staat Israël informeren. Anderzijds is. sinds de toeristische politiek van het Kremlin is gewijzigd. Rusland open gesteld voor reizigers uit het westen, Russische kranten uitvoerig besproken waarbij de nadruk wordt gelegd Joodse afkomst van de veroordeel Verleden jaar met Joods Nieuwjaar (11 september) was reeds een wijziging in de politiek van het Kremlin ten op zichte van de Joodse gemeenschap te constateren, doch zij is als zodanig niet herkend. Traditiegetrouw bezocht de ambassadeur van Israël de grote s goge in Moskou waar hij te mii van andere Joden de dienst wenste bij te wonen. Ditmaal echter werd hij op gewacht door de Opperrabijn en naar een. van de anderen afgescheiden ge deelte gebracht om van daaruit de dienst te volgen. Hoewel de ambassa deur protesteerde en dreigde uit de sy nagoge te zullen vertrekken werd hem verteld, dat een apart gedeelte voor hem was ingericht niet om hem te be ledigen, maar om hem eer te bewijzen Sedertdien Ztjn echter de aanvallen op de Israëlische diplomaten in Rusland, van wie een aantal zijn uitgewezen en op Russische Joden die contacten met buitenlanders onderhielden toegenomen. Contact (Van onze kerkredacteur) waarlijk competente mensen om onze kansels en katheders te vullen. „De meeste protestantse kerken ma ken zich ernstige zorgen over het da lend aantal studenten in de theologi sche faculteiten. Bovendien hebben en quêtes uitgewezen dat de meest be gaafde mensen over het algemeen niet Tiaar onze seminaria komen. Waar zul len dekandidaten gevonden worden als de kerk potentiële leiders blijft verliezen, zoals onze studie heeft uit gewezen? Dat de kerk tegenwoordig zijn begaaf de kinderen verwaarloost, is helemaal niet in overeenstemming met de beste tradities van welke godsdienst ook. Als het Joodse kind in tijden van weleer de belofte in zich droeg van een grote toe komst. kon hij als Paulus zitten aan de voeten van Gamaliel. Soeleiman de Gro te kamde zijn Turkse rijk uit op zoek naar de sterkste, knapste en meest in telligente jongens om hen in het bijzo der mohammadaans godsdienstonder richt te geven. Een vooraanstaande rooms-katholieke pedagoog zegt dat wij nu nog de resultaten van een dergelij ke selectie kunnen bespeuren. In iedere gemiddelde groep Amerikaanse kinde ren zal men altijd weer ontdekken dat de Joodse kinderen boven middelmatig begaafd zijn. Er zijn heel wat theo rieën opgesteld om dit te verklaren. De ze rooms-katholieke pedagoog meent dat eeuwen lang de rooms-katholieke intel- legentia onder de jongens is afgeroomd voor het celibaat, om als priesters en monniken te leven en werken, terwijl .grote ge- lijnen. Of grond is voor deze theorie of niet, het bewijst dat de godsdienst zich al tijd bekommerd heeft om de begaafde jeugd. Ook de oudste protestantse ge schiedenis laat zien dat de kerk dan gewone belangstelling had voo deren die intelligent waren. Maar laatste tijd zijn wij het begaafde kind kwijt geraakt in de mars van de mid delmatigen." Geen onderscheid? Als oorzaak ziet de schrijver dan on- ïr meer de gedachte, die de laatste ja ren is gaan overheersen, dat de man met het ene talent eerder dan de man met de tien talenten zijn talent zal gaan begraven. „Dat kan wel zo geweest zijn in de dagen van Christus, toen slechts de intelligente kinderen onderwijs ont vingen. Maar tegenwoordig schijnen we er van overtuigd te zijn dat het noch democratisch noch christelijk is, dat het ene kind meer hulp ontvangt dan het andere. De kinderen worden bijeenge bracht in onze zondagsschool- en cate chisatieklassen volgens hun leeftijd geacht hun gaven en kennis. In de tweede plaats worden vaak de lessen over de kinderen heen gegoten als water over een groot aantal flessen met nauwe halsen in de hoop dat er iets in zal komen. We hebben ook de indruk dat veel predikanten en catecheseer- meesters er niet zoveel voor voelen om het denken te stimuleren en vragen op te roepen. Zij hebben liever dat dog ma's uit het hoofd worden geleerd als de namen van hoofdsteden. Al te vaak zien zij in oprechte twijfel zonde in plaats van een pad naar een dieper per soonlijk geloof." De enquête die de schrijver bij de kerken heeft gehouden heeft nog enkele merkwaardige cijfers opgeleverd. De twee kerken, die bijzondere instructie- klassen hadden ingesteld voor de begaaf de kinderen, verloren in de laatste tien jaar slechts tien procent van hun teen agers. De andere kerken raakten zestig procent van de teenagers kwijt. De schrijver wil daar niet uit concluderen dat de beide kerken zulke goede resul taten hadden enkel en alleen omdat zij hun begaafde kinderen weten te boeien. Zijn conclusie is dat een onderwijs dat goed is voor begaafde kinderen, kenne lijk ook goed kan zijn voor alle kinde- uiteraard ook Joden. Velen hen spreken Jiddisch of Hebreeuws welke talen ook worden gesproken door vele Joden in Rusland. De taalbarrière, die andere gemeenschappen in Rusland hebben ten opzichte van buitenlanders, bestaan voor de Joden in veel mindere mate. Waarbij nog komt dat door be zoeken aan synagogen de contacten mogelijk zijn. Het is te begrijpen dat de contacten met buitenlanders door minderheid die steeds blijken dat ze niet alleen Sowjet-bur- gers zijn, voor het Kremlin een doorn in het oog is. Veertig jaar lang poogt het Kremlin reeds de Joodse gemeen schap te laten opgaan in het Russische volk. Alle pogingen die aangewend zijn stuitten steeds weer af op de onwil deze Joodse gemeenschap, al zijn ui aard velen geassimileerd. De hernie de contacten van de Joodse gemeen schap met buitenlandse Joden nota be ne in de Sowjetunie zelf, bevorderen de stelselmatig ondernomen pogingen uiteraard niet. De ergernis van het Kremlin hierover bereikte, na een an ti-Joodse perscampagne de top toen eni ge maanden geleden in Leningrad de 60-jarige Gedalje Rubinovitch Percher- sky. het hoofd van de Joodse gemeen te in die stad. ter gelegenheid van een Joodse feestdag in en om de synagoge omstreeks twaalfduizend Joden wist te verzamelen die tot laat in de nacht Joodse liederen zongen. In een semi- geheim proces werd hij kort daarop wegens spionage veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Een medebestuur der van 75 jaar en een van tachtig jaar werden beiden tot zeven jaar veroor deeld met vier jaar kwijtschelding we gens hun vergevorderde leeftijd. Het zelfde lot ondergingen drie Joodse lei ders uit Moskou die hetzij wegens han del in buitenlandse valuta hetzij wegens spionage tot langdurige gevangt straffen werden veroordeeld. Ook ders. in meer afgelegen delen var Sowjetunie, worden op grond van gelijke beschuldigingen processen gen Joden gevoerd, waarbij somtijds wordt geëist dat de synagogen wo-J~ Jesloten omdat zij een broedplaats en zijn van staatsgevaarlijke hande- Met grote verontwaardiging is thans in het westen het bericht ontvange- dat de rechtbank in Wilna wegens ilh gale geldhandel tegen vier Joden, onder wie een vrouw de doodstraf heeft uit gesproken. Het is voor het eerst onder het re giem van Chroestjsjow. dat een vrouw voor een economisch delict in de Sow jetunie ter dood zal worden gebracht. Niet zonder bitterheid vraagt het toon aangevende Joodse blad The Jewish Chronicle zich af waar thans de pro teststemmen blijven die opklonken in de Verenigde Staten de Rosenl buitenlanders kan onderhouden. I veroordeeld werden wegens spionage. omdat zij verwantschap voelt met bui- toen Algerijnse terroristen terecht wer- tenlandse Joden op religieus, cultureel den gesteld en zelfs toen tegen Eich- of taalkundig gebied. Daarbij komt dat 'mann de doodstraf werd geëist. Het is begrijpelijk dat de rabbijnen in de Sowjetunie de Joden hebben aan geraden de contacten met buitenlan ders te vermijden. Veel zal het niet helpen. De anti-Jood se houding maakt deel uit van de po litiek van het Kremlin. Wereldcongres In Mexico City is een Joods wereld congres gehouden. Het congres heeft een beroep gedaan op de Sowjetunie om de drie miljoen Joden die ir land wonen meer faciliteiten te schaffen om zich geestelijk en cultureel te ontplooien. Een woordvoerder deze conferentie, die werd bijgewoond door Joodse leiders uit het Caraïbische en Midden-Amerikaanse gebied, deelde mee dat het congres aan het slot van zijn driedaagse bijeenkomst een resolu tie heeft aangenomen, waarin wordt be treurd dat aan de Joden in Rusland nog immer dergelijke faciliteiten den onthouden. ,,Toen lieten al de discipelen Hem alleen en vluchtten" (Mat- theus 2656). Dat is dan het einde van een samenzijn, dat zo heerlijk begon maar allengs, naarmate de tijd verstreek, steeds meer van zijn glans verloor. Eerst het avondmaal en 'tijdens dit de aanzegging van het verraad en van de verloochening daarna in Gethsémané slapende discipelen en een diep be droefd biddende Heer, ten slotte Judas met een schare, gewa pend met zwaarden en stokken, gevolgd door de arrestatie. En om de ontluistering compleet te maken nog vluchtende discipelen. Dat is er overgebleven van de idealen, die de twaalven voor ogen hadden, van het trotse gebouw, dat ze voor zichzeit hadden opgetrokken een gewone vlucht om het naakfo leven te redden. In de Hof van Gethsémané staat Jezus alleen, verlaten van allen, die Hem hun steun hadden toegezegd. Eii nog is de drinkbeker niet tot de laatste druppel geledigd. Er zijn op psychologische gronden allerlei excuses voor de discipelen aan te voeren ze zijn, in één woord gezegd, ge desillusioneerd. Mensen, die van Jezus niet ontvangen wat ze van Hem hadden verwacht, zijn teleurgesteld en keren Hem de rug toe. Het is het mensbeeld tot op de dag van vandaag. Jezus gaat alleen op weg naar Golgotha, om Zijn leven te geven voor de mens, die Hem heeft verlaten. Theol. Hogeschooldag Kampen 24 mei De jaarlijkse theologische hogeschool- ig van de Geref. Kerken zal dit jaar worden gehouden op donderdag 24 mei in de Burgwalkerk te Kampen. Woens dagavond 23 mei gaat ds. E. Haver kamp uit Leiden voor in een bidstond. Donderdags zal gesproken worden door de rector, prof. dr. J. L. Koole, ds. J. T. Hommes te Groningen, ds. J. Tho mas, pred. in algemene dienst voor de aanvullende opleiding van a.s. predikan ten te Amersfoort en ds, P. N. Kruys- wijk te Bloemendaal. Prof. dr. H. Ber genia te Baarn heeft de leiding. Kinderpostzegels brachten bijna 3 miljoen op De kinderpostzegelactie 1962 heeft 2.900.000 netto opgebracht, dit 400.000 meer dan de actie 1960. totaal werden bijna 25,5 miljoen zegels verkocht, onder meer door 550.000 leer lingen van ruim 7.500 scholen. De op brengsten van de kinderpostzegelactie vertonen sinds de start in 1924 een sterk opgaande lijn. De eerste serie zegels leverde een bedrag van 52.000 op. In 1940 was de opbrengst 220.000, in 1950 rond 800.000 en in 1955 circa 1.400.000. De prijs van de zakjes kinderpost zegels was verleden jaar voor het eerst twee gulden (de winst bedroeg 88 cent per zakje), maar desondanks werden ei niet minder dan 1.900.000 van „omge zet". Bovendien werden er 1.250.000 mapjes kaarten verkocht. Dit betekent dat ieder Nederlands gezin gemiddeld of een zakje zegels, of een mapje prent briefkaarten kocht. De schoolkinderen zorgden voor ongeveer tachtig procent van de „omzet", de plaatselijke comi té voor de overige twintig procent. Een monteur in de Britse stad Swansea, die bezig was met -reparaties in een der stadsbussen, zag tot zijn schrik boven een der banken een kleine hand uitsteken. Een onderzoek bracht echter al spoedig aan het licht dat de hand 2500 jaar oud was. Zij was namelijk van een Egyptische mummie, die kortgeleden uit het Koninklijk instituut van Wales was gestolen. Synode O.-Berlijn ivijst eed dienstplichtwet af Protestantse kerkleiders die in Oost-Duitsland onder communis tisch bewind leven hebben het regiem uitgedaagd met een ver klaring, dat zij niet kurtnen zwe ren om te strijden voor de over winning van het socialisme, zoals dit vereist wordt door de eed van het leger van dienstplichtigen. Dit werd gezegd in een openbare ver klaring die goedgekeurd werd door synode van BerlijnBrandenburg in Oost-Berlijn. Er was slechts één tegen stem en er waren negen onthoudingen. Ten gevolge van de Berlijnse muur werden ditmaal afzonderlijke bijeen komsten in Oost- en West-Berlijn ge houden. De sectie Oost-Berlijn voltooide gis teravond haar werk in vijf dagen mei twee verklaringen over het communis tische leger die zeker het misnoegen van het regiem zullen opwekken. In de verklaring aangaande de eed werd ge zegd, dat een christen de idee van klas senstrijd als eindwaarheid niet kan vaarden. Hij kan omdat hij Jezus volgt Die zei dat men zijn vijanden moet liefheb ben en Die zich tot een realiteit voor alle mensen aan het kruis maakte geen brandende haat koesteren tegen zijn vijanden; zegt de verklaring. Een christen, aldus de verklaring, kan geen onvoorwaardelijke gehoor zaamheid beloven aan zijn superieuren tenzij hem duidelijk grenzen gesteld Op 18 niaart arriveren in Ne derland een twintigtal inspecteurs en schoolhoofden van het onder wijs in de Ver. Staten. Gedurende vier weken, tot 14 april, zullen zij een studie maken van het Neder lands onderwijssysteem en meer in het bijzonder van het middel baar en voorbereidend hoger on derwijs. Dit is de tweede maal dat een zo uitgebreide groep onderwijsdeskundigen Nederland bezoekt. Reeds in 1959 kwam eenzelfde aantal in dit land na tevoren een studie te hebben gemaakt van het onderwijs in Frankrijk. Ditmaal komt de groep uit Italië, waar zij vier weken de gast was van de „U.S. Educational Foundation" in dat land voor een studie van het Italiaans onderwijssysteem. Het is de bedoeling van deze studies om leidende persoonlijkheden bij het onderwijs in de Verenigde Staten meer inzicht te geven in de verschillen die bestaan, in theorie de onderwijssystemen van hun eigen land. Bovendien brengen deze studies de Amerikanen ook meer begrip bij voor de opvattingen van het toenemend aantal buitenlandse onderwijskrachten, dat ieder jaar onder de „Fulbright Exchange'" de Verenigde Staten gaat om onderwijs te geven aan scholen in dat laqd. Er is in de Verenigde Staten grote belangstelling .voor deelname aan deze studiereizen. De groep, die 18 maart in Nederland arriveert werd geselecteerd uit 700 kandidaten. De deelnemers komen uit 19 verschillende staten terwijl er afkomstig is van de Virgin Islands. Gedurende hun verblijf in Nederland wonen de deelnemers in Den ook de meeste lezingen zullen worden gehouden. Van daar uit zullen excursies naar alle delen van het land worden ondernomen, waarbij een groot aantal onderwijsinstellingen worden bezocht. In een „Round Table Discussion" op zater dag 14 april, de laatste dag van hun verblijf, zullen de Amerikanen hun ervaringen in Nederland bespreken met Nederlandse collega's. worden. Evenmin kan hij beloven te I strijden voor socialisme zoals neerge legd in de officiële communistische ge schriften. een andere verklaring van de ker- I kelijke leiders wordt een beroep gé- daan op het communistische regiem bepaling op te nemen voor dienst weigeraars. De dienstplichtwet kent een dergelijke bepaling niet. In West- I Duitsland mogen dienstweigeraars on- gewapend maatschappelijk werk ver- richten. De synode beloofde op de bres te I staan voor alle jonge christenen die om redenen van geweten weigeren de wa-1 pens op te nemen of de eed in de hui-1 dige vorm af te leggen. In Oost-Duits-1 land behoort de meerderheid van de 17 I miljoen burgers tot Evangelische Kerk. I Verkeersop voeding voor kleuters nodig De Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers heeft in een request de minister van onderwijs,"* kunsten wetenschappen, aandacht gevraagd r het verkeersonderwijs op kleuter scholen en de laagste klassen van lagere scholen. Sedert 1957 is verkeersonderwijs wes telijk verplicht op scholen voor lager onderwijs (het behoort bij het vak aard rijkskunde). Dit is niet het geval voQr de kleuterscholen, terwijl aardrijkskunde op het rooster van de eerste klassen van de lagere scholen gewoonlijk niet voor komt. De leerlingen van de eerste klas- I 'an scholen voor lager onderwijs blij- zo veelal verstoken van verkeersop- voeding, aldus dit request. Jaarlijks is een groot .aantal van deze kinderen bij verkeersongevallen betrok ken. Om. deze reden richt de vereniging zich met het verzoek tot de minister te willen bevorderen dat het vak .verkeers onderwijs spoedig deel zal uitmaken -Van het rooster van scholen tot opleiding vah kleuterleidsters, opdat zo spoedig moge lijk een begin kan worden gemaakt met het op verantwoorde wijze geven van dit onderwijs op alle kleuterscholen. Dit on derwijs moet, volgens de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, op de kleuterscholen verplicht worden ge steld. A.R.-vrouwen komen naar Utrecht In het Utrechtse „Tivoli" zal op don derdag 22 maart een middagbijeenkomst van jnti-revolutionaire vrouwen worden gehouden. Er zal gesproken worden door de voorzitter van de Anti Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen („De Unie van Utrecht en de Provinciale Staten"), de minister van financiën, prof. dr. J. Zijl stra. en de ere-voorzitter van het cen traal comité van de Anti Revolutionaire Partij, dr J. Schouten („Zaak en taak"). Het anti-revolutionaire vrouwencomité, dat in 1959 is opgericht, heeft tot taak, het centraal comité te adviseren inzake de activiteiten voor en door a.r. vrou wen. Op de a.r. kandidatenlijsten voor de Provinciale Staten komen de namen van een twintigtal (Advertentie) Inkomsten, en Vermogensbelast sinds '52 - 13e dr. - Ed. '62 - 3,75 DE BOEKHANDEL HEEFT HET! NED. UITG.MIJ. 'N.V., LEIDEN Vismarkt 4 Tel. 33629 Giro 346385 JOON van zes en dochter van vijf zijn allebei ziek. Hun karakters lopen nergens parallel en nu ze ziek zijn manifesteert zich dat dan ook in totaal andere behoeften. Bovendien zijn de ver schillen tussen man-vrouw nu duidelijk zichtbaar. H\j hoort in de normale gang van iedere dag tot het digestieve type; zo kan hij als hij hartstoch telijk geniet van boerenkool, vol interesse al vragen naar de aard van het toetje, zodat hij opgaand in de stevige stamppot zich reeds verlustigt in griesmeel met rozijnen. Zijn eetlust is die van holle bolle Gijs en de grote straf van zijn ziekzijn is, dat hij geen trek heeft. Hij kan het niet verkroppen, dat er geen culinaire ge neugten aan z\jn krankheid verbonden zijn. Om hem wat op te monteren heb ik een vel papier naast zijn bed gelegd, waarboven in grote letters TEGOED staat. De stand van zaken na twee dagen is, dat ik hem twee appels, drie biscuitjes, een beker yoghurt en drie sinaasappels schuldig ben. Hij ligt zich, zo belabberd als hij is, al te verheugen op de slag die hij gaat slaan als hij weer over zijn normale appetijt beschikt. Overigens is hij een beul van een patiënt. Hij gilt om de haverklap, of de dokter er al aankomt en of de post al een kaart van oma heeft gebracht. Wassen vindt hij volstrekt nutteloos, want waar word je in bed nu vuil vanZijn bed is constant een puinhoop. Hij buit z\;n ziekzijn uit door mij te beschouwen als zijn particuliere slat'in, die hij naar believen kan laten voorlezen, knippen en plakken of van kastjes naar muren kan sturen. Kortom, dit mensje van zes jaar is als patiënt een volwassen man, maar dan ook helemaal. Mijn dochter daarentegen is zo apatisch als een stilleven. Zij ligt met nog-net-geen-traan-ogen bleek als een vrouwelijk mensje Job, de ellende Dan heb ik een klein uur rust om in de slaap kamers boven enkele handgrepen te doen, ivant afdeling „hij" is, uitgeput van zijn eigen veel eisendheid en koorts, ingedut en afdeling „zij" hult gezien hebbende, zielig te zijn. Zij praat met eenzich nog steeds i» bouderend zwijgen. halve stem, wil niets en ergert zich mateloos aan Vo4tang.e.0s er. haar zieke broeder met zijn drukdoenerige pat serigheid in het buur-bed. Tenslotte maak ik voor haar een bedje op in de woonkamer, in de hoop dat ze wat zal slapen. Ze laat kwijnend met zich Mijn ochtend bestaat uit wat geredder in keu ken en wat telefoontjes, gelanceerd met trip-trip wéér naar de zieke zoon. Af en toe kijk ik eens om een hoekje van de „vrouwenzaal"maar daar hangt zo opvallend de sfeer van „laat me alsje blieft met rust", dat ik me steeds maar weer stil letjes terugtrek. Als ik boven klaar ben en de trap afkom, zie ik tot mijn grenzeloze verbazing op de onderste tree een bibberend hoopje narigheid zitten: mijn doch ter, die geluidloos, maar erbarmelijk schokkend huilt. Als ik haar meetroon naar de kamer en wat ver troetel wordt het huilen steeds woester. Ze is on troostbaar. Tenslotte perst ze er tussen veel tranen haar klacht uit: „Ik ben zó ziek ooh ik ga misschien wel dooden er is niemand die naar mij omkijkt Ik stop haar weer lekker onder en blijf bij haar zitten tot ze slaapt. „Mijn dochter", denk ik, „op dit vrouwelijke trekje zul je nog vaak je nek breken. Je 'zult nog honderden keren in je leven zeggen: „Laat me maar alleen" en als je wens dan gerespecteerd wordt, zul je verdrietig worden en eenzaam. Het slaat natuurlijk nergens op. het is dwaas en onlogisch en heel inkonsekwent, maar oer-vrouwelijk. Het zal nog een hele dobber worden, m'n kind. om dit lesje te leren, een hele dobber. Je moeder kan het weten, zij zit figuurlijk gesproken ook wel eens op de trap zichzelf zielig te vinden. Zij is van hetzelfde onlogische soort als jij, weet je. Maar het heerlijke is, dat er tenslotte altijd wel iemand langs die trap loopt, mens of engel, die troetelt en troost". MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2