Twee seconden film per dag 1 1 Lof der techniek IN NEDERLANDS HOLLYWOOD eArturo l{i ZATERDAG 17 MAART 1962 !me' GEVAARLIJKE VRIJHEID JET begon met een pop. Met schikking. Kasten vol poppen, klei ne, lange, dikke; subtropische plas- ticplanten, loodsen vol decors, mo dellen en nog eens modellen, van in bont geklede Eskimo-mannetjes (uit een film voor een oliemaat schappij over verwarmingstechnie ken) tot de luxe auto van 30 bij 40 cm en vijf mille toe. Zegt Henk Neijssel. script-wri ter: „dat zijn de attributen die we nodig hebben voor de poppen- „Poppenfilms, daarmee zijn we begonnen, maar we gaan er nog steeds mee door, omdat we er veel succes mee hebben gehad. Het zijn wél de films waar het meeste werk aan vastzit. Per dag kan, als alles meezit twee seconden worden verfilmd. En tel daar dan nog maar eens weken en maanden voor voorbe reidingen bij op." Want hoe komt zo'n film tot Ervaring i de Duivendrechtsekade on- eerste contact met de opdracht der de rook van Amsterdam een gever tot stand is gekomen. Ze uitgestrekt complex van studi- worden uitgewerkt en voorgelegd, o's Nederlands Hollvwood" Er worden storyboards getekend, Wlv^ r" h.dr P0»""1' achtergronden of interi- Dollyttood ten bedrijf van eurs g(,sch<?tst Ep worde„ draai. waaruit thans jaarlijks enkele boeken gemaakt, liedjes gecom- honderden reclame-films - - spots hun weg naar de vinden. Naar Amerika, Enge land, Duitsland, maar ook naar Afrika. Moderne films voor theater en televisie, waar- in evenals m - J het begin de pop nog steeds een belangrijke (ff plaats inneemt. Joop Geesink en Dollywood, het zijn j l£ namen, die iedere J bioscoopbezoeker Awi jH kent van de recla- |fl|| gf me op celluloid vóór de 'hoofdfilm. Regelmatig ver- schijnen ze op het witte doek. Ieder I jaar meer. Want mèt de welvaart stijgt ook het aan- t tal bedrijven dat f a via het medium film een apj>cl op de consument wil doen. In Neder land alleen in de bioscoop, in het buitenland veel meer op de televi- Achter elkaar en vele tientallen malen per dag J gaan de spots de de spots de produk- ten. indringend. 'z.!-r*r.lr hard, zakelijk. Re- elame is zakelijk, »- --- alleen maar zake lijk. Maar tóch. Joop Geesink probeert in iedere film. die zijn stu- Een paar bewoners van Dollywood. dio's verlaat, steeds die com mercie te hullen in een aantrek- kelijk artistiek jasje. Zo. dat dc clEcn]ljkc „erk: het 0pnamen toeschouwer in bioscoop en huis- kamer niet de indruk krijgt, kij- van "e "lm, beginnen, ker tegen wil en dank te De naam zegt het: het merk zelf. de sigaretten, de busjes, de pakjes, de koekjes, brengen zélf de reclameboodschap. Het was de commerciële televisie in Ame rika. die de stoot gaf voor de ontwikkeling van deze techniek. Een techniek, die nog steeds wordt verbeterd. Steeds opnieuw wordt geprobeerd gebaande we gen te verlaten en nieuwe attrac ties op het celluloid te brengen. Reclame immers moet verras send blijven. Een voorbeeld daarvan is de paper-doll-film. de film waarin uit papier geknipte poppen optreden. Ook de decors zijn van geknipt en geplakt pa pier. Onlangs heeft Dollywood haar eerste paper-dolWheaterfilm in kleur ,,The travelling Tune" ten doop gehouden. Vertoontijd: ruim tien minuten; produktietijd: ongeveer anderhalf jaar.... De vervaardiging van deze films geschiedt volgens hetzelfde systeem als bij de poppenfilms: stop-motion", dus beeld voor beeld-opname. Papier is overigens maar een van de materialen, die worden ge bruikt in Dollywood. .Glass-ani mation" kent men er ook. Dat geeft een heel speciaal effect. De Methol-Kool-film werd er in Can nes voor bekroond. Experiment Op het ogenblik is men in Dolly wood bezig met een nieuw expe riment: de limited-animation", of wel de beperkte animatie. Spe ciaal voor de televisie. T.v.-spots vragen namelijk indringende en pittige actie. De op de normale menselijke beweging gebaseerde poppen-ani matie. eist in veel gevallen te veel tijd. Limited-animation wil enkele fasen in de beweging als het ware overslaan" en tóch de pop. pop laten. Een moeilijk sys teem; alleen de meest gerouti neerde vakman weet. wat hij weg kan laten en wat niet. Dan is er nog de live-action", de film met levende personen. Ve le opdrachtgevers staan er op, dat live-action in de film wordt inge voerd, omdat zo denkt men op die manier het produkt het best direkt kan worden gelanceerd. Meestal echter worden deze shots gecombineerd met de poppen- of tekenfilm of met „product-anima tion". Die live-action films worden ge produceerd door een andere N.V. Starfilm. een tweede ook door Geesink opgerichte maatschappij. Wie Is Joop Geesink. de man tussen, voor en achter dra scher men van Dollywood? Een man, die in de reclame is opgegroeid en met zijn 49 jaar al een 30-ja- rige ervaring heeft: vóór zijn twintigste jaar had hij al een eigen reclamebureau, in Den Haag. Het begon met het schilderen van affiches op de bioscoopge vels. Daarna ontwierp hij decors voor revues. In Nederland, maar ook in Frankrijk: voor de beken de Parijse music-halls, Folies Bergères, voor het Casino Terug in Holland kreeg hij op nieuw te maken met de film. Hij ontwierp de sets voor de Neder landse speelfilm „De Spooktrein". Tijdens wereldoorlog II zocht Joop Geesink andere uitingsmo gelijkheden. Hij begon met re clamefilms. In een kelder aan een van de Amsterdamse grachten maakte hij (ondergronds) zijn eer ste poppenfilms voor Philips en de Spoorwegen. Na de oorlog verzorgde hij in Brussel voor de Amerikaanse troe pen shows. En kort daarna, in 1946, startte Dollywood. De produktie van poppenfilms begon en reeds in 1947 won hij zijn eerste prijs: voor de film „The Big Four". Sinds dien is de produktie met spron gen gestegen. In 1960 maakten Dollywood en Starfilm samen televisie-spots van 15 tot 60 seconden. 140 reclamefilms in kleur en vier documentaires en bedrijfsfilms van 10 tot 20 minu- Mét de produktie steeg het aan tal prijzen dat Geesink voor zijn films kreeg: in totaal nu ruim zestig. De grootste afzet heeft Dolly wood in het buitenland. Daar gaan alle t.v.-spots naar toe. En de meeste theaterfilms. Moderne films, waarin ook nu nog de pop steeds meespeelt. Maar ook in de Nederlandse bioscopen verschijnt steeds meer de reclame-op-ceLLuloid. Reclame voor de tandpasta, voor de zuur- tjes. voor een nieuw haarglans- middel, voor een drankje of siga ret. Steeds nieuwe attracties wor den gezocht. Nieuwe technieken, materiaal. Want reclame moet indringend én ver rassend zijn. Joop Geesink vergeet daar bij ook de vrolijke noot niet. Daarmee weet hij de kijker te trekken. En de kijker zeggen de op drachtgevers die kan de consument van straks zijn Foto links: Voor de films van Dollywood worden ook de requi- nageboolst en zo kan het ergt. Foto onder: Beeld voor beeld worden de films van Geesink op- seconde film zijn 24 tan die beelden nodig en telkens moet iets aan de poppen ver anderd worden om de beweging bij de pro jectie te vertvescnlijken. Een arbeid, die niet alleen liefde De Prix Renaudot. de literai re prijs, toegekend door een jury van journalisten en zo ge noemd naar een der grondleg gers der Franse journalistiek, Theophraste Renaudot (1586- 1653), is voor 1961 gegaan naar Roger Bordier voor zijn roman Les Blés. De auteur, geboren in 1923, goeddeels autodidact, man van het vak, kenner van en schrijver over moderne kunst, heeft verscheidene dichtbundels op zijn naam staan en gaf in het bekroonde boek zijn tweede roman. Zakelijkheid Wat de jury heeft aangetrok ken is vermoedelijk geweest de behandeling van een nieuw the ma. waarvan men niet vermoed de. dat er literaire waarde in school. Drie mannen spelen er een rol in: Garnier, de burge meester Vein een dorp niet ver van Parijs, voorzitter van de landbouwcoöperatie, ontwikkeld en vooruitstrevend grondbezit ter. James, een ingenieur, die bouwondernemer is geworden, en de architect Laurent. Gar nier heeft James opgedragen midden tussen de korenvelden op de wijde vlakte een gebou wencomplex neer te zetten, dat zal dienen als opslagplaats van het graan, maar ook zal bevat ten de bureaus van de coöpera tie. vergader- en sportzalen, een bibliotheek, kortom een gebouw, dat het middelpunt zal worden van materiële en geestelijke ac tiviteit voor de omgeving. De architect heeft een plan ont worpen. zo gedurfd, dat de bou wer er eerst voor terugdeinst. Beton en glas zullen de voor naamste materialen zijn. Het zal eerlijk zijn als de aar de, die het voedsel aan de men sen geeft; .zonder sier of op smuk; zuiver functioneel. Het beton zal niet worden verstopt achter baksteen, alsof de bou wer er zich voor schaamde. De glazen wanden zullen de verbon denheid met de golvende koren velden accentueren. Garnier begrijpt Laurent en weet de aanvaarding van het plan door zijn bestuur te ver krijgen. Maar als de betonmolen begint te werken en de hoge pa len verrijzen, breekt in de streek de tegenstand los. De grote blok kendozen zullen komen te lig gen niet ver van een oud, ro- maans kerkje; ze zullen in het zacht-glooiende landschap do mineren en de eigensoortige schoonheid er van dood drukken. Als Garnier als burgemeester in deze zaak een bestuursfout schijnt te hebben gemaakt, wordt de rechtbank er in gemoeid en komt het bevel met de ver dere werkzaamheden te stoppen, tot een nadere beslissing valt. Boeiend beschrijft Bordier het verloop van de strijd, waarin de regionale pers en later de advo caten hun aandeel hebben en die eindigt met de overwinning van Garnier. Dit element in het boek zou men kunnen noemen de lof der zakelijkheid; evengoed trouwens de lof der techniek, die een nieuw soort schoonheid schept en met het karakter van de mo- ROGER BORDIER derne tijd 'overeenstemt. De ti tel van het boek kan enige ver wondering wekken, maar laat zich verklaren uit de omstandig heid, dat het gebouwencomplex zal oprijzen tussen de wijde ko renvelden. die over honderden hectaren de bodem bedekken en Laurent in de eenvoud van deze cultuur, in tegenstelling met de verfijnde tuinbouw, een aan sluiting ziet bij de naakte op rechtheid van zijn bouwsel. Fantasie an 2 a 3 i de Beeld voor beeld Attributen Bij Dollywood gebeurt dat op nemen beeld voor beeld (zgn. „stop-motion"). Want poppen be- wegen niet uit zichzelf. Wanneer Honderdvijftig 111 n, werken 2e z|c|, op theater- of t.v.-scherm daaraan mee. En zij hebben daar- tóch bewegen, komt dat omdat ze zijn geanimeerd, dan zijn ze opgenomen door een stop-motlon- ramera die beeldje voor beeldje (24x per seconde voor theater, 25x per seconde voor t.v.) op- Een pop die bijvoorbeeld één j stap moet doen. vraagt zeker 20 opnamen. Telkens na een opna- me wordt het plastic pootje door de animator wat naar voren ge schoven. En dan volg* een nieu we shot. Het gehele lichaam moet zich uiteraard aan deze be weging aanpassen. Dikwijls ook het gezicht. Daarvoor heeft men maskers, voor elke gezichtsuit drukking één. „Animeren" is precisiewerk. Millimeters tellen mee, temeer omdat de poppen, die meestal niet groter zijn dan een of twee dm. levensgroot op het scherm moeten komen. Daarom ook: doodse stilte tijdens de opname. Geen beweging, want één stap kan al de trilling veroorzaken die de pop uit de juiste stand brengt. En wat dat betreft: de camera is onbarmhartig De kijker in de bioscoop zal nauwelijks beseffen welk werk eraan voorafgegaan is voordat hij uiteindelijk het celluloid op het doek krijgt geprojecteerd. Dat één meter een volle dag zwoege» van de produktiegroep vergt, dat een filmpje van één minuut <30 meteri dus zeker een maand kost exclusief de voorbereidingen. „Paper-doll" laten i erlopen. De lichaams delen'worden eerst in mallen gemaakt en daarna gegoten. ook andere films. Bekend is het sigarettenpakje waaruit plotse- llng de sigaretten springen die dan dansend dc bioscoopbezoeker de naam van het merk voorschrij ven. Dat noemen dc technici, die daarvoor altijd het Fingels hante ren („goede Nederlandse verta lingen zijn cr niet"), model-ani- Behalve reclame-films minuten, worden hier documentaire, de bedrijfsfilm, de instructiefilm, kortom al de lange re niet-feature films tussen de 10 en 30 minuten door Geesinks live actions camera's opgenomen. Zelfs één keer een Nederlandse avond vullende speelfilm Italiaanse zon Een derde filmmaatschappij van Joop Geesink: Dollywood-Italiana, een maatschappij met produktie- mogelijkheden in Rome en Milaan. Deze werd gesticht speciaal voor het nemen van buitenopnamen omdat Italië biedt wat Nederland mist: zon.... Bovendien levert dit land meer de sfeervolle, natuur lijke of meer exotische achter gronden. die voor vele reclame films nodig zijn. Dollywood werkt nauw samen met Titanus Adriati- ca, één van Italiës grootste film en televisiemaatschappijen. Zegt script-writer Henk Neijs sel: Dollywood levert films voor heel de wereld. Zelfs voor Ame rika ondanks het feit dat Ameri kaanse studio's de reclame-spots bij honderden de deur uit sturen. Voor het fijnere werk komen ze dikwijls naar Duivendrecht. Ieder land vraagt een eigen aanpak op bet gebied van de reclame. De Britten kunnen sub- tielra grapjes op eigen produkt ver dragen de Duitsers niet. daar is de hnmor vlakker. In Amerika ligt dat wéér anders: wat drogere hu mor, maar toch ook wel zelfspot. Maar alle spots vragen puntigheid, ze moeten flitsend zijn met een gees- tigheidje in de haal naar reclame. Er is op het ogenblik een ten dens naar kortere reclame. Ook in de theaters. De drie-minuten- film pjes gaan plaats maken voor de een-minuut-rol prent. Dat stelt hogere eisen aan het bevattingsver mogen. maar re clame-deskundi gen menen dat het experiment moge lijk is. Overigens wordt wel gedwon- bioscoop wil heb ben. krijgt van de verhuurkantoren te horen dat men zal moeten wach ten tot eind vol gend jaar.... Intussen heeft Bordier ge meend aan één thema niet ge noeg te hebben en strengelt er een tweede door, waarin hij wel veel vraagt van onze goed gelovigheid. Bij de bouwer woont in zijn negentienjarige schoon zuster Sylvie, huiselijk Sli ge noemd, maar eveneens en dat is toch weinig aannemelijk zijn vriend, de architect, een vrijgezel van bijba middelbare leeftijd. Dit ondanks de omstan digheid, dat hij in het centrum van Parijs zijn bureauS heeft met eigen appartement. Wat dé lezer verwacht, ge beurt. Laurents aandacht wordt getrokken door het eigenaardige karakter van Sli, die zich in zichzelf opsluit en zich schijnt in te spinnen in het weefsel van eigen gedachten en gevoelens. Ze kan niet loskomen van de herinnering aan haar 'broer, een jong luitenant, gesneuveld in Noord-Afrika. en grijpt naar con tact met hem in een mystieke gemeenschap. Meermalen ziet Laurent haar geknield in haar kamer, in gebed verzonken. Om de architect niet te 'belasten met de ondeugd der spionagezucht, bedenkt de auteur, dat de slo ten. een eigen vinding van de bouwer, niet goed fünctionneren en de deuren vanzelf openval len, als men ze dicht waant. Nirwana Het gebed van Sli, waar Bor dier telkens op terugkomt ver dient die naam niet. Het is een dromerige bespiegeling en een poging te verzinken in een nir wana des geestes. Het maakt geen deel uit van een religieuze I Eraxis en heeft geen invloed op 1 et levenspatroon, zoals de ver- dere gang van het verhaal be- I De liefdesverhouding tussen de ze twee mensen neemt een aan- I vang door een overrompelend op- treden van Laurent, door Sli pas sief aanvaard en later actief be- I antwoord. Dit alles speelt zich I af in de nabijheid van de zus ter en de zwager van het min- derjarige, aan hun. zorgen toe- I vertrouwde meisje. Ze gevoelen zich voor haar wel en wee niet verantwoordelijk en laten haar I volkomen vrij. Deze on verschil- ligheid is ongeloofwaardig en gaat in tegen de aard van het i Franse familieleven in de mid- I denstand. Trouwens, de gehele I figuur van de bouwondernemer is met onzekere hand neergezet; I tussen de technocraten, die de hereboer en de architect zijn, maakt hij een indruk van onza- kelijkiheid en laksheid. In de gevoelsverhouding tus sen Laurent en Sli laat Bordier daarna allerlei psychologische I evoluties intreden, met veel I details beschreven, maar wel aanvaardbaar, omdat het hier I gaat om contact tussen een in- I trovert, in dromen ingekapseld meisje en een voorstander en toepasser van nieuwe zakelijk- heid en functionaliteit. Onder- I tussen is van normalisering der antwoord. Het is jammer, dat de schrijver bij de behandeling I van dit tweede thema de mo- fele normen volledig heeft uit geschakeld. Hij had een eerlijke liefde kunnen laten groeien tus- I heidense sfeer gebracht, die weerzin wekt bij wie prijs stelt op zedelijke rein- heid. DR. M. C. V. D. PANNE. 1 Roger Bordier. Les Blés. I Uitg. Calman-Lévy. Vijf nieuwe Phoenix-pockets bevestigen faam De onweerstaanbare op komst van Arturo UI, toneel stuk van Bertold Brccht. Ver taling Gerrit Kouwcnaar. Uit gave De Bezige Bij, Amster dam. Literaire Pocket nr. 75. Brecht's onweerstaanbare sati re op de opkomst van Hitiers Nazisme „Der unaufhalfsame Aufstrich des Arturo Ui", waar van Theater zo'n buitengewoon goede opvoering gaf. is thans in Nederlandse vertaling van Gerrit Kouwenaar als Literaire Pocket door De Bezige Bij uitgegeven. Nu de vertaling gedrukt op een meer overwogen wijze is te raadplegen komt eerst recht naar én van de medewerkers i top Geesinks ,JDollywood" r •n pop, die een hoofdrol spi i een der produkties, die th op stapel staan. voren hoe voortreffelijk Gerrit Kouwenaar hier de lang niet een voudige tekst van het oorspronke lijk heeft vertaald. Dat komt wel tot uiting in de geestige proloog: Geacht publiek, wij stellen nooit teleur: het lag in de bedoeling van de directeur op moeite noch kosten noch prijzen te sparen en u alles in grote stijl te openbaren. Niettemin is alles strikt waarheidsgetrouw: wat u vanavond hier ziet. is geen flauw bedenksel, geen samenraapsel van een fantast, gecensureerd en aan het gangbare aangepast: wat wij hier tonen het hele continent: het is het gangsterstuk dat ieder kent! E. v. G. Aan de verzorgde collectie Phoenix-pockets van uitgevers maatschappij W. de Haan N.V. te Zeist is een vijftal delen toe gevoegd, dira de faam van deze serie bevestigen. Ook deze deel tjes paren evenals hun voorgan gers aan een degelijke weten schappelijke verantwoording een uitstekende foto-documentatie, terwijl de onderwerpen door schrijvers van naam zijn behan- drald. Inhakend op de huidige belang stelling voor de klassieke oudheid yerscheen van de hand van prof. dr. Karl Kerényi een uitvoerige studie over de Griekse heldensa gen waarin de resultaten van de jongste onderzoekingen kritisch zijn getoetst. De Nederlandse classicus drs. C. M. Stibbe die lange tijd in Rome en Athene verbleef, heeft in zijn Geschiedenis van het Romeinse Rijk met name aandacht geschon ken aan de sociologische aspecten van het Romeinse volk. In een tijd waarin de Europese eenwording een actueel probleem is is de ge schiedenis van het Imperium Ro- manum extra boeiend voor het maken van vergelijkingen. Prof. dr. Th. P. van Baaren schreef over Dans en religie en toont aan dat de samenhang tus sen deze beide niet zo vreemd is als velen geneigd zijn aan te ne men. Zijn betoog toont aan dat de dans uitdrukking kar. geven aan alles wat de mens naar ziel en lichaam beweegt. Een prachtige studie schreef prof. dr. Herman Grimm over le ven en werk van Goethe, die aan het moderne Duits goeddeels vorm heeft gegeven en wiens vroegste dichterlijke oeuvre reeds een einde maakte aan de misken ning van de Duitse literatuur in de achttiende eeuw. In het boek domineert de gedachte, dat niet alleen de werken van de dichter en natuuronderzoeker, kunstwer ken zijn, doch dat Goethes leven zelf als een fijnzinnig kunstwerk is op te vatten. Een kleinere kring van lezers zal getroffen worden door het dier en zijn verschijning van prof, dr. A. Portmann, maar de des kundige handleiding die de auteur biedt, zal in die kring zeker sti muleren tot dieper doordringen in de raadselen der natuur. Jehova's Getuige, luister eens! Jehova's Getuige. luister eens!, door L. Biemond. Uitga ve R. P. J. Kuijsteu, Utrecht. Geheel in de stijl van het blad van de Jehova's Getuigen, „De Wachttoren" heeft de gerefor meerde ouderling L. Biemond een brochure laten uitgeven die zich richt tot de Jehova's Getuigen.# Het is een systematische weer legging van de leer van deze sek te. waarbij leer en weerlegging onmiddellijk na elkaar worden afgedrukt. Geheel in de stijl van deze „getuigen" weerlegt deze ouderling hen niet met rationalis tische overwegingen, maar met de Schrift zelf. Zo is deze brochu re een waarlijk bijbels antwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 18