VIER GULDEN if Géén komkommer €)pen briel Blad van... BHEES3E3BB'™0? Zaainuuwzomerbloemen KOOP BIJ ONS EN U KRIJGT EEN KOELKAST CADEAU TJA, TJA, TJA, WAT ZULLEN WE ETEN? ZATERDAG 17 MAART 1962 Eén gonzende bij op bezoek, ongemerkt op haar vleugeltjes naar binnen gewipt, en hij zou bijzonder ongelukkig zijn. Van zoeme-zoeme-zom....'t klinkt zo aardig in dat liedje, maar voor hem is het zoiets als het geluid uit een nachtmerrie. Want een bij. zoemend van de ene gele, kelkachtige bloem naar de an dere, het stuifmeel aan haar harige lijfje met zich mee dra gend, betekent voor hem een monster, dat zijn werk onder zijn handed komt afbreken. Da gen en soms nachten ben je in je glazen bedrijfsruimten met je komkommerplanten bezig. Je ruikt de wat weeïge geur in de kassen niet meer, aan de klam me warmte, die je als een man tel omhult, ben je gewend. Je mest op tijd (vijftig kilo per plant!) en je rekent en contro leert om maar als een van de eersten met je komkommers op de veiling te kunnen komen. En dan zou daar een bij je kas binnenvliegen.... alsjeblieft: in- plaats van komkommers zonder pitten kreeg je ze vol met zaad, waardoor de prijs, die je toch hoopte te maken, zo zou kelderen, dat de tranen je wel in de ogen konden springen. Bij wijze van spreken dan. want een Westlanc. se tuinder is zo kinderachtig net. Het kan je blijven gebeuren, dat, nu de mens zover is kunstmatig een zaadloze vrucht te kunnen kweken, tóch de natuur in de vorm van een bij acte de presen ce komt geven.... Met alle (finan ciële!) gevolgen van dien. Zeg maar ..dag" tegen de export naar Scandinavië, waar een huis vrouw soms vier gulden voor één komkommer neertelt! Zeg maar ..dag" tegen de wijzers op de veilingklok. 't Is wat. als je Je vingers startklaar bij de knop. de exporteur er op. C.D. (en nog plomatiek kweken van good-will, lands antwoord op worden gege- wat achter die D staat er op voor wat in dit tuinbouwgebied ven. Een antwoord, dat goed heel wat van die kisten. In het wordt gepresteerd. wordt betaald, maar waar ook buitenland wordt het vertaald met Als ooit nog eens de bekende flink voor wordt gewerkt Want Corps DiplomatiqueDit C. D. tune ..tja tja tja. wat zullen we heus, er komt wat kijken eer we (de initialen van een groot West- eten?" naar het buitenland wordt als huisvrouw onze groente op lands zakenman) betekent een di- geëxporteerd, kan er een Neder- tafel kunnen zetten! Alsjeblieft géén bijen.. Héél waf Daar sta je als huisvrouw meestal niet zo bij stil. Je denkt mét de radio....,,tja, tja, tja, wat zullen we eten?" Het is dan volgens diezelfde radio de groenteman, die het moet we ten. Hij zegt: ,,wat denkt u van sla, mevrouw?" en geeft nog een receptje op de koop toe. Ons wei felende ,,tja, tja, tja" verandert dan plots in een positief ,.ja" en het is sla, die dag. Misschien nog met tomaten en komkommers. Maar: wat gebeurt er allemaal met die groenten, eer we ze op tafel kunnen zetten? Héél wat, in ieder geval meer dan je je voor stelt als je bij de groenteman een kropje sla in een krant laat in pakken. Als je samen met de zo aktieve persdienst van de' Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond eens het vele glas van het West- land induikt, ga je sla met een tikkeltje andere ogen bekijken. Dan wordt 'n kaskomkommer een ..couveuse-kindje" en een tomaat de vmcht van veel arbeid. Sla met andere ogen bekijken.... met twee ogen uiteraard, maar in dit geval één vol bewondering en één met een lichte jaloezie erin. Met bewondering als Wim van der Voort de deur van zijn kas open muts. zonder schaatsen en zonder medailles, die hij als schaatsen rijder oud-wereldkampioen, zo u weet) heeft behaald. Gewoon in overall drukt hij op knoppen om te laten zien hoe magnifiek de warmte in zijn kas. wordt gere geld. Hij kan het via buizen in zijn kas laten regenen als hij wil; hij vertelt je hoe al die honder den kleine sla-plantjes eerst in turfmolmen pers-potjes zijn ge zet. waarna ze allemaal weer, eveneens met de hand, stuk voor stuk, in de kas zijn overgeplant. En hoe ze dan als iedereen nog slaapt, worden gesneden. Het moet donker dus nacht zijn voor die snijderij, anders wordt het daar bij de stronk -o gauw bruin. Werken dus, dag en nacht, moei te doen om voldoende arbeids krachten te vinden, mechaniseren zoveel je kunt om de schaarste aan personeel zo goed mogelijk op te vangen. De hele familie werkt mee. want in het Westland zijn de tuindersbedrijven echte familie ondernemingen. Hartje winter den bekijken. In de kassen het proefstation in Naaldwijk was de sla namelijk zó mooi. dat onze groenteman met zijn kistjes (en zelfs zijn goedgemeende recept jes) er helemaal bij in het niet verzonk. Natuurlijk: in zo'n proefstation zoekt men naar het beste van het beste, experimenteert, onderzoekt, verbetert en controleert de staf Wie denkt er nu midden in de schoonmaak aan vulling voor tuin of bloembakken? Tussen het kloppen van de de kens door, werp je even een vertederde blik op de eerste kleine bolgewasjes, die de dor re aarde sieren. Maar aan de zomer ben je nog lang niet toe, dat is nog zó ver weg! Wie dan leeft, wie dan zorgt, denk je, als je wiebelend op een trap, de schone gordij nen ophangt! Maar toch, als we niet zo'n gevulde portemonnaie hebben, zullen we et in mei, als het uitplanten van eenjarig zaai goed aan de beurt is, alleen maar spijt van hebben niet vooraf gezaaid te hebben! Want zaaien is vooruitzien en later plantjes kopen is duur. En laten we eerlijk zijn, iets wat je zelf hebt opgekweekt is toch altijd waardevoller! Oplossing Zie dus een ogenblikje vrij te maken of span Uw echtge noot er voor! De maand maart is namelijk bij uitstek ge schikt om vooraf in kistjes of potten onder glas te zaaien. Hebt U maar een klein tuintje bruiken, deel Uw zaadpakjes dan met buren of vrienden of laat de ene partij b.v. leeuwe bekjes. de ander asters en U zelf violieren zaaien. U wisselt dan later de plantjes uit. Dat scheelt natuurlijk ruimte en voor kleinbehuisden kan dit een oplossing zijn van het zaaiprobleem. Voor het ontkiemen van het zaad is een combinatie nodig van warmte, vocht en lucht. Buiten kunnen we het dus nog niet wagen. Daar moet eerst de temperatuur van de grond tenminste 50 gr. F. zijn voor we het zaad aan de aarde mo gen toevertrouwen. Laag aarde We nemen dus voorlopig maar een plat kistje of zaad bakje met een laag aarde van minstens 5 cm dikte. Het zaad ontkiemt het gemakkelijkste in gezeefde bladaarde. Nu is het niet nodig het gehele kist je hiermee te vullen, als de bovenste 3 cm maar uit ge zeefde bladaarde bestaan. Het beste is een kistje met hier en daar gaten in de bodem, dat op klampjes staat voor de luchtverversing. Over de ga ten leggen we potscherven met de bolle kant omhoog en daarop het mengsel. Eerst b.v. grove bladaarde met turf molm en scherp zand alles intensief om de tuinders (die het station hebben opgericht en in stand houden) op alle fronten van dienst te zijn. Mede door al dit wetenschappelijke werk kun nen u en ik het hele jaar door sla eten! Hartje winter, als het vriest of sneeuwt toch die vitami ne-rijke groente op tafel. Wij rea liseren ons .dat geloof ik niet zo, maar toch kunnen we nu al weer vier jaar elke maand van het jaar sla kopen. Misschien zal de ze groente 's winters iets minder vitaminen bevatten, maar toch is zij juist dan nog belangrijker dan 's zomers. Want 's zomers kun nen we immers zoveel op tafel zetten, waarin rijkelijk vitamine zit, In „schaarsere" perioden kan daarom sla een dubbele vitami nen-rol spelen! En dat is een groot winstpunt, evenals het een compliment mag worden genoemd voor het wetenschappelijk werk én het vakmanschap daar in het Westland met zijn 3400 hectaren aan glascultuur. Doet u dat Een zesde van al die glascul tuur op de wereld eigenlijk vlak naast de deur En nu komt die jaloezie een beetje om de hoek kijken. Want de sla, die wij op die nog winterse dag in dit tuin bouwgebied hebben gezien, krij gen wij niet al te dikwijls in de winkels voorgeschoteld. De mooiste sla gaat de grens over! Kroppen met een bepaald gewicht worden geëxporteerd, de rest (wat er onder zit) is voor ons. Dat lijkt niet vriendelijk van die tuin- Maar wat zou u doen als a iets te verkopen had en van links een dubbeltje kreeg geboden, terwijl rechts n een kwartje wilde geven? Inderdaad: verkopen aan rechts! Nou, dat doen de tuinders ook en dat rechts zijn dan de landen, die graag dat kwartje voor onze West- landse produkten over hebben. Be taalt u, zoals verschillende huis vrouwen in Scandinavië, soms vier gulden voor een komkommer? Het idee alleen alMet andere woorden: u en ik hebben het er allemaal niet voor over. Nog steeds lopen we rond met de gedachte, dat groenten nipt veel hoeven kos ten. een soort overblijfsel uit de crisistijd. Die jaloezie daalt dus eigenlijk op onze huisvrouwelijke hoofden neer... maar prachtig was die sla, u had het moeten zien half pond van die kleintjes. Maar: daar willen wij hier in ons land niet aan. Nee, mooie ronde rode tomaatjes moeten het zijn. Ter wijl volgens mensen, die het we ten kunnen, gele tomaten ook voortreffelijk kunnen smaken. Een gulden middenweg kiezen kan ook: gele tomaten kopen en ze thuis laten kleuren. En dat liefst op een ..koele plaats, want in de warmte drogen ze uit. Zestien miljoen kilo tomaten komen er uit het Westland! Veertien mil joen kilo ervan verdwijnen over de grenzen. Geen kleinigheid én een karwei dat vaak onder druk gebeurt, 's Morgens in alle vroeg te plukken, snel naar de veiling, overpakken en de volgende dag al nemen Franse, Duitse of Engelse huisvrouwen onze tomaten mee Geraffineerde trekpleister: Oppassen Spannend overigens, zo'n vei ling. Een kwestie van seconden, of sterker nog: onderdelen van se conden. Als de vrachtauto's, de schepen, de tractoren met aanhan gers of paard- en wagens, zoals we in de veiling Westerlee zagen, komen voorgereden, dan wel ge varen, is het opletten geblazen. De „aanwijzers" laten de spullen zien, de afslager roept iets, dat je in de verste verte niet verstaat, een druk op de knop en 't is ge beurd. Zorg dat je er bij komt, anders is je buurman je net een fraktie van een seconde voor. Startklaar zitten de kopers met hun vingers bij het knopje aan de bank. Als leek moet je nog oppassen ook, want als je voor de eerste keer zo'n bank in schuift en je weet dat van die knopjes en die wijzers nog niet zo, loop je kans hoogst per onge luk dat griezelige knopje met je knie in te drukken. Ga je met een vrachtwagen sla naar huis. C. D. Er is weer een nieuwe ma nier bijgekomen om artikelen, die nogal in de huishoudelijke papieren lopen, tc verkrijgen, zonder dat men het geld con tant op de tafel hoeft te leg gen. Deze naar ons gevoel nogal geraffineerde „vondst" wordt op het ogenblik in Ame rika in de praktijk gebracht. Daar ook Engeland (niet zo ver naast onze Hollandse huisdeur) óók voor deze wijze van kopen schijnt te voelen, willen we niet nalaten dit nieuwe systeem even te signaleren. 't Gaat zo: Amerikaanse huis vrouwen, die genoeg geld beste den in bepaalde super-markets in de voorsteden, krijgen er een koelkast .bij „cadeau". Althans, dat lijkt zo, want een koelkast voor niets krijgen is natuurlijk zand-in-de-ogen-strooierij. In we zen komt het er op neer, dat de huisvrouw een apparaat op het gebru ikeli jke a f be t a 1 in gscon tract koopt. De maandelijkse afbeta lingen worden gereduceerd al naar gelang het bedrag aan voed sel en andere goederen, die zij in de super-market besteedt. De U.S. Philco Corporation, waarbij een aantal van dergelijke grote zelfbedienings-warenhuizen is aangesloten, heeft deze verkoop techniek geïntroduceerd. Een één-manszaakje zou dit systeem uiteraard niet kunnen toepassen, maar een behoorlijk concern kan op deze wijze de klanten aan zich binden. Er is een glijdende schaal volgens welke minimaal iets meer dan twee dollar wordt kwijtgescholden voor elke veertig dollar, die per maand worden be- Geen cenf Aanvoeren, kopen, overpakken. Vaardige handen zijn bezig het puikje van de produkten als waren het juwelen in de „watten te leggen", in casu de houtwol. Peren in vloeipapier, gebed in een kistje met allerleukst papier er om heen en trots de naam van '00000000000000000000000000000MMMMMMMMMMMMMM'MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM dat een gemiddeld gezin van vier personen per maand ongeveer 130 dollar aan voedingsmiddelen uitgeeft. Bij dit nieuwe systeem zou zo'n gezin meer dan zeven dollar per maand op zijn afbeta ling worden kwijtgescholden. Als het apparaat inclusief vervoer. 200 dollar kost óf tien dollar per maand gedurende twintig maan den, zouden de kosten voor een dergelijk gezin minder dan drie dollar per maand bedragen. Daar sommige koelkasten al voor 140 dollar te koop zijn, zou onder dit systeem geen cent be taald hoeven worden! De ijskast kost dus niets, alleenmen is verplicht geregeld zijn spulletjes te kopen in een super-market, die bij he* Philco-sys- teem is aangesloten. Ook kleinere appa raten, zoals strijk ijzers en andere elektrische „hulp jes in de huishou ding" kan men op deze manier tot zijn eigendom maken. Toen dit idee in Pennsylvania werd geïntroduceerd, bleek het onmid dellijk succes te hebben. Daarna heeft het zich snel uitgebreid tot meer dan 200 zaken in het hele land. Natuurlijk zit er een andere kant aan deze nogal aparte médaille Zo heeft de U. S. Philco een feUe aanval uitgelokt van bedrijven in elektrische appara ten. die beweren dat deze verkoop methode de gros siers en detaillisten in deze elektrische artikelen aan de rand van een fail lissement zal bren gen. Een andere firma uitte de beschuldiging dat de prijzen voor voedingswa ren in sommige „Philco"-zaken waren „aangedikt" en dat zij dit kon bewijzen ook! Wat er dus op neerkomt, dat men zélf toch zijn koelkast betaalt, zij het op een nogal indirekte manier. Hetgeen allemaal niet weg neemt, dat Philco vertegenwoor digers naar alle delen van het land heeft uitgezonden voor de grootste reclamecampagne in de geschiedenis van dit bedrijf, ter wijl twee andere concerns op dit gebied, De Grand Union en Food Fair het plan in behandeling heb ben genomen. Of het naar ons land zal overwaaien? Daar is nog weinig over te zeggen; Engeland schijnt er wel iets voor te voelen, zodat het hoogst waarschijnlijk wel in Europa zijn entree zal maken! 00000000000000000000 Wie weet Wie weet komen we over enige tijd ook nog zo ver, dat we het hele jaar door tomaten kunnen ko pen. Nederlandse kastomaten om precies te zijn. In het Naald- wijkse proefstation is men druk bezig met die tomaat en als uitkomt, wat men ervan verwacht ziet de toekomst er gunstig ge kleurd uit. Dan krijgen we onze beroemde ronde Hollandse vruch ten, die we zo graag willen heb ben, van januari tot en met de-' cember. Ofschoon het eigenlijk qua voedingswaarde net zo goed van die grote Amerikaanse to maten kunnen zijn, zware hele maal niet ronde knollen, die per stuk onzen kunnen wegen. Zo'n grote tomaat schillen gaat net als bij aardappelen veel ge makkelijker (en sneller) dan een tand) en dan de gezeefde blad aarde tot 2 cm onder de rand van het kistje. De aarde met een plankje of met de hand ge lijk maken. Strooien Fijn zaad wordt over de aarde gestrooid, niet bedekt, maar alleen aangedrukt. Gro ve zaden drukken we met de hand op 3 a 5 cm van elkaar, ter dikte van het zaad. in de grond, terwijl de overige za den zo ruim mogelijk worden uitgestrooid en met een laagje aarde ter dikte van het zaad bedekt. Met een bloemenspuit of verstuiver vochtig maken, een glasplaat er over, behalve bij zinnia's en met een papier donker maken, tot het ont kiemd is. In Uw warme ka mer zetten en dagelijks het glas keren voor het condens- water. Zo nodig het zaad be vochtigen en in de zon zetten zodra iets groens zichtbaar wordt. Meer en meer lucht ge ven en verspenen zodra de plantjes hanteerbaar zijn. Voor de zekerheid tot half mei wachten met buiten uitplanten. Laat eerst de IJsheiligen maar uitrazen! A. C. Muller-Idzerda TN MIJN MAP Is steeds ecu J brief blijven liggen van een jonge moeder. Zelf zal zij wel eens gedacht hebben: och, die van mij doet er niet zo toe. Maar integendeel! Hij past precies in alles wat we de laatste keren hebben uitgesproken. Alle dingen staan nu eenmaal met elkaar in verband, en dit onderwerp heeft een geweldige uitbouw. Maar laat ik de moeder aan het woord la- Zij heeft het over de lectuur voor haar jonge kinderen en vraagt zich af of het ons - kerk mensen - past allerlei blaadjes met strip- en andere spannende verhalen in huis tc hebben. ZIJN ZE OPBOUWEND? Maken ze. met de plaatjes en de „adempjes" vlak naast elkaar, de kinderen niet gemakzuchtig, be letten ze zo niet dat de kinderen tot goede lectuur komen? Schrijfster hield er eerst een principe op na: in mijn huis niet één van die blaadjes, welke dan ook. Maar wat merkt ze nu? Dat de kinderen ze toch lezen. Bij de kapper, bij de buren, bij vriend jes en vriendinnetjes. Moet ik, vraagt zij, nu mijn principe overboord gooien? Gaat het nu altijd zo als dat principe in de praktijk geen levensvatbaar heid blijkt te hebben? Is hier nu het punt gekomen om te gaan verbieden? En vooral: waar doe ik toch maar weer mee omdat het niet anders kan en waar zeg ik: hier voel ik het toch als een niet- waarmaken van mijn belofte aan God? Moeder, vóór wij ons zo'n eind op weg begeven als u in uw laat ste vraag, allereerst dit: er zijn twee soorten kinderen: je hebt leeswurmen of je hebt ze niet! Heb je ze niet, dan wordt ook het meest woeste stripverhaal vrij oppervlakkig genoten, lijkt me, en helaas ook het mooiste boek. Wat het kind dan ook leest, het zal er nooit compleet verslaafd aan zijn, zijn lectuur zal hem in zeer gerin ge mate vormen, lijkt me. Lijkt me, zeg ik, want ik heb geen er varing. Ik ben n.l. moeder van en kel leeswurmen Bij ons wordt de krant gelezen die van het aardap pelenmandje bij ongeluk de tuin is ingefladderd, en een ogenblik als van 6 hoorde zeggen dat zij NU het vervolg had gelezen (bij de jongenskapper, toen zijn haar ge knipt werd) van het feuilletonver- haal dat zij een half jaar geleden bij de moeder van onze dienstbo de in de portefeuille had ontdekt. En zoals zij dat vertelde, met een triomf, met ogen van: dat héb ik nu, legde zij mij al de vragen voor die u mij stelde. het i t ik r maakte ik jaren geleden mee toen ik mijn oudste dochtertje, mis schien 8 toen, tegen haar broertje TVrANT OOK IK was principieel tegen adempjes en meer- plaatje-dan-tekst. ook ik had ge- Jacht dat na mijn onovertrof- ?en voorlees-middagen-bij-de- oaard vanaf hun tweede levens bar géén van mijn kinderen meer naar een bontgekleurd blaadje zou rennen... en zie, het neest banale Jan-bou-je-van-me verd verslonden en allerlei rose gedachten van gekke Engelse adellijke juffrouwen werden be- mijmerd. Kind na kind rende, ter wijl wij een kastje aanlegden met fijnproeverslectuur-voor- het-kind. mee over de steppe met een jog plus dappere hond, of lachte tranen om een bol jog met andere hond, om maar te zwijgen van allerlei kwekkend en snate rend gedierte 1 Ik heb het toen zo gelaten, of beter: ik ben bewust, voorzichtig, gaan meedoen en mee-leven. Niet omdat het in de praktijk toch er op neerkomt dat je het laat gaan, en ook niet omdat ik vond dat de belofte aan God aangaande de op voeding van onze kinderen gege ven, hier nog niet aan de orde was. Maar juist omdat ik voelde dat die belofte elk moment in het geding is. Met die belofte rusten we ons kind, met Gods hulp, toe voor het volle leven. Niet voor het kloos ter. Zeker niet voor lui-zijn en al leen maar onnozele verhaaltjes lezen. Maar ook niet voor als maar op de tenen staan en zich nooit eens mogen ontspannen. Want ontspannen doet het zich bij die lectuur, zo goed als gro teren zich ontspannen bij het draaien van platen. Als we dat zien, gunnen we ons kind de ar geloze spanning en het meege nieten in een situatie die nu eens een keer ver van huis ligt. „Al leen op de wereld" en de indi anen-boeken gaven ons dat in on ze jeugd ook. Trouwens, toen ik zo af en toe eens kennis nam van de inhoud van een en ander (en geloof dan wel dat de kinderen al weer heel goed het bijzondere van het onno zele wisten te onderscheiden), viel het me op dat deze verha len lang niet gek zijn in de mees te gevallen. Men weet hogerop dat het kind de zaak direct zou neerleggen als men niet meer zijn best deed hem iets vol fan tasie en moed en onverwachte verrassingen voor te zetten. Wat dat betreft heeft het kinderblad het heel wat moeilijker dan het damesblad, laat ik zeggen: dan sommige damesbladen, die en kel bestaan bij de gratie van de wansmaak van luie dames. Da mes die liever thuis in de brie venbus staan te gluren om zich een half uur te bedwelmen aan halve en hele wensdromen, dan zich over hun luiheid heen te zetten en zich in de plaatselijke leeszaal (of de reizende leeszaal) een schat van boeiende lectuur eigen te maken. En nu zegt men dat ik hier niet over ontspanning spreek. Alsof die dames het over dag niet druk hebben. En dar» zeg ik weer: zijzelf meestal wel, maar hun geest? En zelfs als zij hoofd-werk verrichten, kan het dan niet verfrissend zijn in de ge dachten van een ander te mogen mee-gaan? De ware lezer, of moet ik zeggen: het ware lees- wurm, komt hier uit: dat de ge dachte van de ander hem doet rusten. Bij de ander zijn, dat is waarlijk lezen. TK wil niet zeggen dat we er dan zijn. Het opgroeiende kind kan soms, tot onze spijt, een boek aanpakken dat ver bo ven zijn bereik ligt. We hebben dat dikwijls evenmin in onze hand als dat we kunnen vermoeden naast wie hij op school terecht zal komen. Jammer, zeg je dan, en ook dat leer je weer af. Al weer om dat volle leven dat mag beleefd worden. Als je hoort dat de buurman op school je zoon van bepaalde inlichtingen wil voorzien, ga je dat ook niet negéren. Ik tenminste niet, ik ga erover praten. Ik kan erover pra ten, want ik las datzelfde kind op zijn tweede al voor. Jakob en Ezau, elfen en feeën, kabouters, het brood dat van de berg rolde, ze vormen al een kleine wereld in zijn leven, waarom zou ik dat leven nu niet delen? Dan zie ik ook een eventuele crisis meer in proportie. Niet als incident, maar als iets dat ons vandaag over komt met uitzicht op morgen. Altijd is er uitzicht, omdat God onze belofte aan Hem pnet Zijn Geest begeleidt. En dan hoop ik voor mijn kin deren, zoals u voor de uwe. me vrouw de G. dat datgene wat zij te „vroeg" zullen lezen, niet als een keisteen op hun weg zal lig gen. maar dat het in de stroom van hun ervaringen zal vallen als een heldere kiezel. Geen rots der struikeling. Maar kleinood. Ik herinner me woorden van Henr. Roland Holst, gelezen en bewonderd op mijn 16e: „Zie, ik ben zwakker dan ik placht te wezen, lichter ontmoedigd, spoediger vervaard..." Maar wat moest ik nog niet be- I leven voor ik die woorden in hun volle omvang kon nazeggen. Nu echter kan ik dat. Omdat ze ge reed lagen. CHRISTINE Mag ik u nog even herinne ren aan het verzoek van twee weken geleden op „Blad-Zij" om alstublieft een tijdje te wachten met het inzenden van uw tips? Er druppelen na melijk zo nu en dan wat tlp- brieven binnen, die zoal» gezegd de eerste maanden toch niet ln behandeling geno men kunnen worden. Wél kunt u blijven inhaken op ge plaatste tips, hetgeen ook deze week is gebeurd. Zo vindt de heer J. de Jong uit Alblasser- dam het beter als de gebrutk- sters van butagas de flessen niet schuin leggen als ze bij na leeg zijn. Veiliger Is het volgens hem een doek warm te maken en deze op de fles te leggen. Ook flink schudden helpt om uw aardappels toch nog gaar te krijgen. Een ander inhakertje gaat over het schoonspuiten van gewassen wollen dekens met een tuinslang. Als u een cen trifuge heeft kunt u evenals mevrouw A. van Eyk uit Ca- pelle aan de IJssel beter uw deken na uitlekken daarin stoppen en er flink wat water opgieten. De droger aanzetten tot het vocht er uit is, weer water opgieten en drogen, dit net zo lang tot er schoon wa ter uitkomt. OPKNAP-BEl'RT Mejuffrouw J. P. Mol uit Leiden heeft een plastic pe daalemmer met een gekleurd deksel. Zo'n emmer vraagt zo nu en dan om een goede schoonmaakbeurt met schuur poeder en bleekwater, maar daardoor kan het deksel lelijk worden. Is u dat ook overko- deksel eens in met wrijfwas. Het deksel krijgt beslist zijn oorspronkelijke kleur terug. Uitgeslagen babybadjes knapt y op deze manier ook keurig op. BOOR» IIREIEN Een brei-tip van mevrouw Berkhout uit Nieuwerkerk a. d. IJssel voor haar die een goed rekbaar boord willen krijgen. Zet de steken op om twee naalden, heeft u het ge vraagde aantal steken bereikt, dan de ene naald er uit halen en gewoon gaan breien. AUTO-IMPERIAALS Heel wat imperiaals op auto's gaan „gillen" als er niets op is vastgebonden, dit vooral als men met een flin ke snelheid op vlakke wegen rijdt. Bij mevrouw Van Goever- den-van Vliet uit Sassenheim is hier iets op gevonden. Span gewoon door de spijlen van de imperiaal van voren naar ach teren een touw, dat u goed vastmaakt en aan dat gegier komt beslist een einde, is hier de ervaring. AFVOEn EN MAND Twee min of meer aanvul lende tips, óf: hoe het ook kan naar aanleiding van reeds in die richting geplaatste sug gesties. De eerste gaat over een verstopte afvoer. Heeft u geen stofzuiger, maar wel een bal dan kunt u daarmee ook proberen de zaak weer voor elkaar te krijgen. Knip een stukje uit de gummibal, druk deze enige malen op de ope ning en uw afvoer loopt meest al wel weer leeg, weet me vrouw M. Beljer-van der Spek uit Naaldwijk. Een andere aan vulling geldt voor de honden- mand, waarvan met name jonge dieren soms geen stuk heel laten. Leg een groot stuk plastic in de mand en over de rand en uw jonge hond blijft van het riet af, schrijft Joke van Harten uit Woubrug- ge. DADEL-PLAATJE Wilt u een originele plant voor niets in huis hebben? Stop eens de pit van een nieu we dadel in een bloempot met goede aarde, zo twee tot drie centimeter diep. Mevrouw E. F. M. Bosman-Dreyer uit Den Haag deed het ook en heeft nu een zogenaamde sago-palm in de kamer staan. En moch ten uw kinderen over een tijd je weer een ijsje krijgen ln een plastic bekertje, bewaar dan die potjes en zet er een klein cactusje met een aarden potje in. Kost u (eveneens) niets en 't staat gezellig, is het idee van mevrouw De Graaf uit Rotterdam. HANDIGE WERKBANK Indien u op uw stoel met armleuningen een plank legt hebt u een soort werktafel ge kregen, waaraan u van alles en nog wat kunt doen. Moet u het werk onderbreken, dan hoeft u niet de hele tafel leeg te ruimen. Plank ergens weg zetten en bent u weer aan uw karweitje toe, dan hoeft u niet opnieuw uw spullen te voor schijn te halen. Een idee van mevr. Hintzbergen uit Zwijn- drecht MET EEN niBSLINT Is de rand van uw wollen deken stuk gegaan? Dan kunt u natuurlijk gaan haken. Pret tiger is het echter een ribs- lint aan één kant op uw deken te stikken, waarna u de ande re kant met de hand o zoomt. Een aardige pasteltint doet het uitstekend bij uw ken, die weer als nieuw onder uw handen tevoorschijn komt, schrijft mevrouw L. Varkevis- ser uit Katwijk aan zee. een „sjieke" bui kunt u mooi (breed) bandfluweel nemen. *T IS JAMMER. MAAR... Nog een paar ingezonden i_ niet in aanmerking komende tips deze week cn wel van mevr. A. H.-T. uit Leiden; mevr. J. N. uit Sprang; mevr. H. S. uit Vlaardingen; mevr. Van D. uit Rotterdam en me vr. M. K. uit Schiedam 'dank voor het compliment ten aan zien van onze krant, 't Spijt

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15