Rose Tattoo, een broeierig, inhoudloos geval In het denkende verstand centraal maar de luisterende geest HISTOR Opvoering van Warenar niet vlekkeloos Goed en goedkoop eten voor Leidse student Ook Leiden doet mee aan actie nationaal geschenk voor Koningin en Prins NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 16 MAART 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrydag Prytaneumzolder, 8 uur: LAK, film over grafische kunst, van Harry van Kruisingen. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie mei „De getatoueerde Roos" door Tennessee Williams, voor K. en O. Het gulden Vlies, 8 uur: Ned. Inst. Registeringenieurs, J. Leusden over kleu renfotografie en reis maar Spanje. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Prof. dr. J. Keuning oer it libben fan'e Yoruba yn West-Nigeria. Zuiderkerk. 8 uur: Leidsohe Kunst kring „Voor Allen", Lois Marschall, zang George van Renesse, piano. De Turk, 8 uur: Jaarvergadering ver eniging „Koninginnedag", Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „De Vader' Diligentia, 8 uur: Hans Dercksen, piano. Zaterdag Schouwburg 7.3U uur Gymnasiasten bond USA met „De geborduurde bal" door S 1. HSiong. Volkshuis, 8 uur: Culturele filmavond. Den Haag, Kon Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie mei „Hendrik IV" Gebouw K en W 8.15 uur Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist Rudolf Serkin, piano „Illusionen" Apotheken r spoedeisende gevallen apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Film9 Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (18 jaar); donderdag (7 en 9 15 uur): The million pound note (voor K. en O.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Kermis in de regen (14 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur):' De ondeu gende meisjes van Montmartre (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Terreur van de straat (18 jaar); donderdag: Maar toen kwam de zomer. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vj^em- deling (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): ,Twee vrouwen (18 Jaar). \t. (Advertentie) HISWA - Goedkamp '62 Watersport- en bootartikclen. Roestvrij staaldraad voor want enz. Nylon koord en gevlochten katoen voor schoten. Manillatouw, ook speciaal manillatouw voor jachten. Staaldraad. Watersportregenkledlng, zuidwesters en laarzen Vlaggen en wimpels. Sinds 1876. J. DE LA BIJE (D. Bergman) Definitief is surséance van betaling verleend voor IVz jaar aan C. Nleuwen- huyse te Alphen aan den Rijn (Choc, en Suikerwfabr., Paradis te Rotterdam), ing. 8/11 1961, bewindv. mr, J. Mentink, Rotterdam. Kinderbescherming Leiden e.o. moderne geesteshouding niet IN plaats van prof. dr. G. C. van Niftrik, die ziek was, sprak gistervand ganisatie hebben slechts dan zin als voor de contactcommissie Kinderbescherming Leiden en Omstreken pater prof. dr. C. Scharff uit Culemborg in Het gulden Vlies over het moderne levensbesef. In zijn inleidende analyse tekende de hoogleraar de onzekerheden en onmachtgevoelens mede waardoor deze tijd zich ken merkt. De urbanisatie en de communicatie hebben ook een besef van be trekkelijkheid gegeven. De verschuivingen m de mentaliteit van de men sen zijn duidelijk. Prof. Scharff waarschuwde voor de laat-maar-wa£ geest, alsof er toch niets aan te doen zou zijn. Pessimistisch over het derne levensbesef was hij allerminst. Omdat de mens enerzijds niet los van het verleden maar anderzijds reeds onderhevig is aan een nieuwe get houding, stelde de inleider twee filoso fische figuren tegenover elkaar, Descar tes uit het verleden en Husserl van deze tijd. Descartes was de man van de ratio nalistische levenshouding. „Ik denk, dus ik besta". Hij ontkende de we reld niet, maar zag aan de ene kant liet bewustzijn en aan de andere kant (Advertentie) AUPING LEDIKANTEN EN MATRASSEN 80 x 190 CLEOPATRA 52.50 CLIPPER 52.50 CRICKET 59.— ARIËLLE 69.— CARROO 85.— LIBARDOO 98.— WENTELBED 79 AUPING MATRASSEN vanaf 75. RUBBERMATRASSEN 134.— Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610. MIDZA Vebo had goed jaar Tijdens de gisteravond in Het Gulden Vlies gehouden jaarvergadering van de Vcbo (Vereniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek) deelde de heer M. Weima als secretaris in zijn jaarverslag mee, dat 1961 een goed jaar is geweest en dat ook het eindresultaat van de jubileumexposi tie „Landbouw in de Randstad" niet on bevredigend kan worden genoemd. Wel duidelijk geworden, dat men, als men de toekomst nog eens een dergelijke ipositie wil organiseren, hiervoor beter vakmensen kan aantrekken. - verg; te heei Mennes bericht \vaS binnengekomen, dat iu Qok-. bbaaijkte ajs-^aiivLerend ljd het bestuur.Met' en&eïé woorden schetste de voorzitter het vele en be langrijke werk, dat de heer Mennes voor de Vebo heeft gedaan. Later op de avond sprak hij ook lovende woorden je gens de heren Van der Hoeven en Van der Kloot, die evenals de heer Mennes 25 jaar bestuurslid zijn geweest. Uit de financiële jaarverslagen heer Weima bleek een totaal batig saldo in f 43,73. Op 6 april as. wordt weer :n Paasvebo-tentoonstelling gehouden. De volgende aftredende bestuursleden erden herkozen: S J van der Stoel, Zoe- terwoude; H Angenent, Woubrugge; G C de Boer, Rotterdam: Joh D Binnendijk, Wassenaar; Jac van Dieijen, Bodegraven; Joh de Graaf, Zoeterwoude; H W Hey- koop. Leiderdorp; A J de Jong, Hazers- woude; Th v d Meer, Leiden; in de plaats van de heer G L J de Groot (Voorburg) werd de heer J H van der Stoel te Lei derdorp gekozen. De vergadering droeg een bijzonder tintje doordat de door de amateur Walt- heer uit Gorkum vervaardigde kleuren film van de vorig jaar gehouden fok- veetentoonstelling en expositie werd ver- Op 19 of 20 september wordt de jeugd- dag gehouden en op 21 september de fokveetentoonstellin/g. de stof. Het bewustzijn is een geïso leerd bewustzijn, zo redeneerde hij. Het gevolg van dit denken was een houding van zelfingenomenheid. Hier ontstond de mens die meende voor alles een oplossing te kunnen geven, die meende met zijn kracht en ver stand een paradijs op aarde te kun nen maken. De ratio beheerste de werkelijkheid. In deze gedachtengang wreekt zich een tekort aan „feeling" voor het subject in zijn eigen situatie. Alles wordt beoor deeld en veroordeeld naar vaste regels Het stelsel heeft gefaald juist op het menselijke vlak. De rationalistische mens ligt weliswaar achter ons maar is, naar prof. Scharff meende, toch nog niet uit gestorven Vooral na de wereldoorlogen i: protestreactie gekomen. Weg met het apriorisme, weg met het systeem, de definitie. Men wilde zijn mens-zijn terug. Tn Husserl zag prof. Scharff de personi ficatie van de authentieke moderne gees teshouding: als ik denk. staat dat denken niet geïsoleerd maar denk ik aan iets. De mens herinnert zich iets, de mens bemint iets of iemand. Het bewustzijn is altijd bewustzijn van iets. De mens is verweven met zijn wereld Nederig en respectueus geeft hij de werkelijkheid de gelegenheid zich te openbaren. In de moderne geesteshouding staat niet het denkende verstand centraal maar de luisterende geest. Deze houding concreti seert zich bijvoorbeeld in de omgang tus sen reformatorische en rooms-katholieke christenen en in de verhoudingen i In het slot van zijn voordracht be klemtoonde de hoogleraar, dat de mens is bedoeld tot de ander, in waarachtige medemenselijkheid. Er ligt in deze wereld een machtige mo gelijkheid van intersubjectiviteit. Franje en opmaak vallen weg als deze medemenselijkheid haar kansen krijgt; techniek, wetenschap en or- bedoeld zijn tot de communicatie, tot de existentie, die in wezen co exist entie is. En toch heeft alles een eind. Is de mens dan geschapen om minnend en co-exis terend onder te gaan? Zonder geloof blijtf er de walging van een Sartre over. Voor wie gelooft, is er het blijvende perspectief van het samen betrokken zijn op God. Kies uit 50 mooie kleuren. Een moeilijke keuze Vraag ons advies. Gebruik- Histor om 't zelf goed te doen. kleurlak maakt 't mooier! Timdelerclub in Schouwburg Vrijdagavond 23 maart om 8 uur treedt de Timdelerclub in de Schouwburg voor het voetlicht met de drie bedrijven tel lende thriller „Ik huurde deze kamer", geschreven door Wim Bischot. De vere niging onderneemt hiermee iets nieuws, want de mise en scène stelt hoge eisen aan de inspeciënt. De geluidseffecten zullen niet van de lucht zijn De re gie berust bij Kees Schutte. Leidse natuurvorsers lieten hun vondsten zien /^NDER voorzitterschap van ds. S. van Ooststroom werd gisteravond in het rijksherbarium een vergadering ge houden van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische vereniging, afdeling Leiden. Enkele leden lieten vondsten op verschillend gebied zien. De heer J. Moerkerk, wiens hobby be staat uit 't opzetten van gevogelte, toonde 'n grote jager, een vrij zeldzame vogel, Deze grote jager werd in de omgeving van Noordwijk Binnen gevonden en als zovele vogels het slachtoffer gewor den van stookolie. Een strandwandeling van mej. Tim mermans bracht kapsels van roggen- eieren op. Hieronder bevonden zich ei- kapsels van de vleet, die heel weinij. gevonden worden. Mej. Timmermans toonde ook haaieneieren, die tezamen een wonderlijk kluwen vormen. Een haaientand behoorde tot de vond sten van mejuffrouw J. M. Elzenga. Ver der behoorden daartoe kleine fossielen, onder meer die van een kokerworm. Tijdens een vakantie in Noorwegen heeft mej. Elzenga planten verzameld, die gisteren nader onder de loep wer den genomen. Tot slot kwam de heer G. Kortenbout van der Sluys aan het woord. Aan hem werd vorig jaar de Koninklijke Shell- prijs voor geologen toegekend. Geduren de een maand heeft de heer Kortenbout van der Sluys in de nabijheid van rikzee naar fossielenbeenderen kunnen vissen. De hoeveelheid beenderen die thans in de kelder van het geologisch museum ligt opgeslagen, is overweldi gend. Wat de belangrijkste vondst is ge- ZN de middagvergadering van de Vereniging van onderwijzers-(essen) in de inspectie Leiden gaf het toneelgezelschap „De Nieuwe Comedie' een opvoering van Hoofts „Warenar". Dit stuk, dat Hooft in 9 dagen be werkte naar „Aulularia" van Plautus, dateert uit 1617, de bloeitijd der Renaissance waarin men putte uit de klassieken en naar hun voorbeeld werkte. In de klassieke werken waaruit onder meer de Warenar ontstond kwamen vaste typen voor: de vrek, een hooghartige kok, een bejaarde buurman, een voedster. Bij het stuk van Hooft, vinden we deze figuren terug in Warenar, Teeuwes de kok, Rijkert en Reym. Hooft heeft van hen echter goed-Hol- landse, Amsterdamse mensen gemaakt er hen gegroepeerd om de hoofdpersoon, de vrek, die hij ziet als de ware-nar, de ech te dwaas, die zo in beslag genomen wordt door zijn pot met geld, dat hij niet ei weet -vat er met zijn dochter gaande Klaartje is namelijk in verwachting in Ritsert, haar overbuur, de zoon van Geertruid, een weduwe, die bij haar on getrouwde broer Rijkert in huis is. Zij vindt Klaartje een geschikte vrouw, al heeft ze dan geen geld, voor haar broer. Dat huwelijk gaat echter niet door en Klaartje trouwt met Ritsert. Nederlandse Comedie in Leiden rjET is nogal een grote sprong van de Warenar, die we 's middags zagen, naar Tennessee Williams' De getatoeëerde roos, het stuk dat gister avond door de Nederlandse Comedie werd opgevoerd voor leden van K. en O. Daar moet bij gezegd worden, dat noch Williams noch de regie van Ko van Dijk ons het springen gemakkelijker heeft gemaakt. Voor ons ge voel overdondert Williams de mensen. Het lijkt vaak dieper dan het is. Hij leeft bij de gratie van een bepaalde schijn. Met behulp van Freud en Jung schept hij een illusie, in dit stuk de gedachten die Serafina heeft over haar overleden echtgenoot. Zodrat hij deze illusie ergens gestalte geeft, wordt het romantiek van bedenkelijk kaliber, die hij kapot slaat (in dit geval de urn met de as) niet het werkelijke leven, het echte, zoals hij dat ziet, namelijk het leven der driften. vrouw maakt de verering var zijn as tot een soort cultus. Op zekere dag komt een vrachtrijder bij haar, wiens lichaam zeer sterk herinnert aan dat van haar man. Voor ieder is duidelijk wat er gaa gebeuren, als die onbevlekte nagedach tenis er maar niet was, want daar heeft ze blijkbaar (of schijnbaar?) veel Op deze manier krijgt de hoofdpersoon, Serafina, ook niet een .normaal" leven, maar door al haar illusies, krijgt ze on bevredigde driften. Dan wordt de mens een schepsel bij wie tot slot de seksuele verlangens op een soms dier- lijke wijze worden bevredigd. Zulke men sen zijn geestelijk ontwortelden, waar misschien dieptepsychologie bij te pas komt, maar dat is dan ook de enige Van overdreven vroom slaan ze in enkele uren totaal om. Serafina blaast het eeuwige lampje uit. Even- ongemoti veerd steekt ze het kort daarna weer aan. Wanneer men dan nog weet, dat dit stuk speelt in een soort kolonie van Sicilianen. die geëmigreerd zijn naar het zuiden van de Verenigde Staten dan begrijpt men, dat het er warm cn neet (in velerlei op- opzicht) toegaat. Serafina is een vurige, felle persoon lijkheid. Haar man, chauffeur op een vrachtauto, vervoerde bananen, die als vlag de smokkelwaar dekten. Bij één van deze reizen werd hij gedood. Zijn Wanneer dan, hoe toevallig zou den we zeggen, juist dan, door de nieuw aangekomene, Alvaro, het bewijs wordt geleverd, dat haar man haar bedroog, dan doet ze vreselijk boos, van Williams moeten we ge loven dat het echt Is, en ze kan haar gang gaan. En niet alleen zij, maar ze geeft nu ook haar zestienjarige dochter toestemming naar haar ma troos te gaan Dr. B. Hunningher schrijft ergens: wanneer men een goed voorbeeld wil kiezen van een waarlijk menselijke comedie met alle leed en vreugde, dan is voor de moderne tijd nauwelijks iets beters te noemen dan dat hartige blij-ein- digend spel The Rose Tattoo". Dit, vinden we, pleit niet voor de moderne tijd. Dan springen we terug naar onze Warenar. Hooft weet het ook nogal kernachtig te zeggen, maar niet in een min zwoel-erotische sfeer. Ank van der Moer heeft met haar vele gaven getracht Serafina te doen leven. Veel warmte, echt menselijke warmte was er niet bij. Het bleef een wonderlijk- eenzijdig mens. Haar tegenspeler Paul Cammermans als Alvaro, was ook wonderlijk type, doch de regie had hem uit een heel ander vaatje getapt. Hij werd de clown, af en toe de risée schommelde het stuk heen en weer, tus sen blijspel, klucht en drama. En al schommelend bleef het nergens staan cn werd het noch het één noch het ander. De dochter was de meest natuurlijk- menselijke en kreeg als zodanig een uit stekende vertolking van Kitty Courbois. Dat waren de drie hoofdrollen. De bij rollen waren behoorlijk bezet, zonder dat er nu één echt uitsprong. Voorts waren er nog diverse geluiden, die misschien veel te betekenen hadden, als vrucht baarheidssymbolen, of zoiets, maar da- hebben we maar gelaten voor wat het Ank van der Moer kreeg bloemen, die haar van harte gegund zijn, want als zij ons niet in deze figu ren kan doen geloven, zullen er niet veel anderen zijn, die het wel kun- A. C. Bouwman De gebeurtenissen en de ontwikkeling van het stuk zijn afhankelijk van de ge dragingen van Warenar, die, omdat hij iedereen wantrouwt en denkt dat men het op zijn pot met geld voo: heeft, maar rond sjouwt met dat ding. Het wordt een obsessie voor hem. Hij wil zich arm houden, maar zodra iemand hem groet, denkt hij: dat is om mijn geld. hij weet er meer van. Hij verstopt de pot. begraaft hem, bergt hem op in het water onder een brug, waar hjj gevonden wordt door Lekker, een jongen, die bij Rijkeri en Ritsert het koopmansvak moet leren Wanneer Warenar, troosteloos als hij is door het verlies van het geld, hoort hoe de zaak is gegaan, schenkt hij in een opwelling van edelmoedigheid de pot met geld weg, het wordt bruiloft en een ieder is blii en gelukkig- Men heeft in later jaren Hooft ver opvoering gegeven, al was de verstaan baarheid een heel zwak punt. maar daar zullen we maar aan voorbij gaan. De Gehoorzaal heeft in dezen geen beste reputatie en werkmensen kunnen nu eenmaal ook niet geluidloos bezig zijn. Als kijkspel was het aardig, al was het toneel wat klein. Wat het spel betreft, is de Warenar het stuk van Paul van Gorcum gewor den, die de vrek niet alleen typeerde maar aan zijn spel een ondergrond van tragiek gaf. Elke vrek is een tragisch mens. Hij liet dat uitkomen door een uitstekende plastische uitbeelding cn een goed zeggen van de tekst. Men heeft in later jaren Hooft ver weten, dat het psychologisch niet ver antwoord is. dat hij de vrek zijn geld zomaar laat weggeven. Hooft zal daar- misschien geen ogenblik aan gedacht hebben. Hij moest een blijspel schrijven Door de manier waarop Paul van Gor- zijn rol speelde, werd deze „onge rijmdheid" echter eerder geaccentueerd dan weggewerkt. In de regie van Johan de Mees ter bleven de andere figuren typen. Alleen Henk Votel, de jongen, pro beerde meer, wat hem ook gedeelte lijk lukte. Hij was ook een van de weinigen, die behoorlijk te ver staan waren. Het toneelbeeld was vrij statisch. In de scène tussen de jongen, de hofmeester en de kok, kwam er wat leven in de brouwerij, r het bruggetje op de voorgrond werd toch teveel als spreekgestoelte gebruikt. Als geheel dus een opvoering met goede kwaliteiten, maar waarbij toch be- e wensen niet vervuld werden. A. C. Bouwman weest, kan nog moeilijk worden gezegd, aangezien nog vele botten gedetermineerd moeten worden. Wel kan men de vondst van een stuk verhemeldte en melk- „kiesjes" van de mastodor, een uitgestor ven slurfdier, als zeer interessant be schouwen. Ditmaal heeft de heer Kor tenbout van der Sluys zijn relaas nog met foto's moeten illustreren, maar een volgende keer hoopt hij de beenderen zelf te tonen. Mensa academica heropend DE in het Prytanenm aan het Rapenburg te Leiden ondergebrachte mensa aca demica een eettafel, waar alle bij de universiteit Ingeschreven studenten gebruik van kunnen maken ls gisteren officieel geopend, of beter: heropend. Want de voorloopster van deze eettafel was in Minerva gevestigd; de brand maakte bier een eind aan. Heel povertjes werd daarna in het Prytanenm begonnen maar na is men dan toch zover, dat daar dagelijks zonodig 750 warme maaltijden kunnen worden bereid tegen een (nog) gesubsidieerde prijs van f 1,20 per stuk. Dank z{j deze capaciteit kan binnenkort by het sterflatcomplex aan de Haagweg een dochter mensa worden ingericht In een houten barak en voorts wordt gedacht aan een doch termensa by de laboratoria achter het academisch ziekenhuis. Prof. mr. J. F. Glastra van Loon, voor zitter van de mensa-commisie en dokter M. T. den Haan, universiteitsarts. heb ben bij de officiële heropening eei ander verteld over de mensa eri diëtiste mej. P. J. A. Bakker, die steeds nauw contact heeft met de mensa als voedseldeskundige van het Voorlichtings (Ad ver rev WALKER TENTEN dubbeldaks - combinatie- en bungalowtenten. Keuze uit 20 modellen, waarvan wü U gaarne geheel vrybiyvend folder toezenden. SPORTHUIS VAN DER STAAY HAARLEMMERSTRAAT 287 Telefoon 31780 Verhuur tenten - luchtbedden enz. TJIT verschillende publikaties en op andere wijze heeft men de afge lopen weken kennis kunnen nemen van het plan om aan H.M. de Koningin en de Prins ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest een geschenk aan te bieden van het Nederlandse volk. Hierbij is aan sluiting gezocht bij de plannen van de Koningin en de Prins omtrent het stichten van een tweetal jeugdcentra in ons land, één op een terrein bij de Hunneschans te Uddel en één op een terrein in de nabijheid van Arnemuiden. Een stichting zal in het leven worden geroepen voor het beheer van deze jeugdcentra, voor welke stichting Koningin en Prins een aanvangskapitaal ter beschikking stellen. Een nationaal comité, onder voorzitterschap van de burgemeester van Amsterdam, wekt nu het Nederlandse volk op van zijn kant ook een kapitaal bijeen te brengen. Dit zal als blijk van verbondenheid van ons volk met het Oranjehuis bij de viering van het zilveren huwelijks feest aan Koningin en Prins worden aangeboden, opdat zij hun plannen in ruime mate kunnen verwezenlijken. f\M DE werkzaamheden van dit comité te ondersteunen en speciaal de burgerij van Leiden op tc wekken een bijdrage te geven voor dit geschenk, heeft de burgemeester een plaatselijk comité in het leven geroepen, waariri de Leidse bevolking ijl al haar geledingen zoveel mogelijk is vertegenwoordigd. Dit comité van aanbeveling, dat gistermiddag ten stadhuize is ge ïnstalleerd en waarvan de samenstelling hieronder is vermeld, doet een dringend beroep op het publiek om door middel van een der hierna genoemde mogelijkheden in de nationale inzameling bij te dragen. 1. TyE VIER landelijke werkgeversorganisaties hebben aan hun leden een oproep gezonden om als bedrijfsleven een bijdrage te geven. Het comité ondersteunt deze oproep gaarne en maakt van de ge legenheid gebruik om ook de Leidse bedrijven, die hierdoor nop niet zijn benaderd, in overweging te geven aan de actie deel te nemen. Bijdragen kunnen worden gestort op postrekening 25 of bij de Amsterdamsche Bank, ten name van de stichting Nationaal Ccrmité voor het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden. 2. Alle rekeninghouders bij de postgirodienst hebben dezer dagen een oranjekleurig overschrijvingsformulier thuis gekregen, waarmee op zeer eenvoudige wijze een bedrag kan worden overgemaakt 3. Het nationale comité heeft een herinneringstegel laten vervaar digen. die binnenkort in een zeer groot aantal levensmiddelenbe- drijven aan het publiek zal worden aangeboden. De prijs van de tegel bedraagt f 2.50. De opbrengst is bestemd voor het geschenk 4. Omstreeks 1 april geeft het nationale comité aan de kinderen van de lagere scholen en de kleuterscholen een felicitatiekaart. Het is de bedoeling, dat de kinderen deze kaarten, voorzien van nost- zegels, zenden aan het bruidspaar. De volle frankeerwaarde komt. dank zij de grote medewerking van de posterijen, ten goede aan liet geschenk. In de loop van april zal deze felicitatiekaart bij alle kantoorboek handelaren eveneens gratis beschikbaar worden gesteld voor ieder, die deze aan het bruidspaar wil toezenden en op deze wijze een kleine bijdrage wil geven aan het geschenk. 5. Ten slotte zullen van 1 tot 15 april in de vestibule van het stadhuis aan de Vismarkt, in de hal van het postkantoor aan de Breestraat en bij alle postagentschappen in de stad collectebussen zijn ge plaatst. waarin ieder zijn of haar bijdrage kan deponeren Het Leidse comité vertrouwt erop. dat ook de bevolking van Leiden eraan zal meewerken, dat aan het Koninklijk Paar op 30 april een nationaal geschenk kan worden aangeboden, dat op overtuigende wiize de verbondenheid tussen Vorstenhuis en volk tot uitdrukking brengt. De leden van het Leidse comité van aanbeveling zijn: Jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden. J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs. A. J. Jongeleen, wethouder van openbare werken. S. Menken, wethouder van sociale zaken. S. M. Stolp, wethouder van financiën. J. G. Hagens, wethouder van de bedrijven. Mr. J. Bool, secretaris van Leiden. C, J. Piena, fractievorzitter P.v.d.A. P. C. A. ten Broek, fractievoorzitter K.V.P. P. S. Harmsen, fractievoorzitter Prot.-Chr. groep. Mr. F. Portheine, fractievoorzitter V.V.D. L. Schipper, voorzitter Chr. Oranjevereniging. Dr. ir. P C. Lindenbergh, voorzitter Vereniging Koninginnedag Mr. PIi. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter Drie-Öctobervereniginp Mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van Rijnland. Mr. W. de Koning. kantonrechter. Dr. E. H. Reerink, president-curator der Rijksuniversiteit. Prof. dr. G. Seventer, rector magnificus der Rijksuniversiteit. P. A. Wackie Eysten, praeses collegii. Mej. W. G. A. ten Boxtel, praeses van de Vereniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden. M. J. P. Muller Kobold, praeses Sefiatus der Sncietas Studiosorur Academiae Lugduno Batavorum c.s. Catena. Ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter Kamer van Koophandel en Fabric ken voor Rijnland. Mr. S. A. C. Begeer, voorzitter Leidsche Vereeniping van Tndw trieelen. E. H. Moens, voorzitter Vereniging voor de Leidse Geld- en Effer tenhandel. J. C. J. Lambermont, voorzitter Leidse Middenstands-Centrale B J. de Kruis, voorzitter N.V.V. Bestunrdersbond Leiden. K. F. de Bree, voorzitter Besturenbond K.A.B. A. L. Verhoog, voorzitter Christelijke Besturenbond. B. S. A. Klop. hoofdinspecteur der Belastingen. Mevrouw M. C. Key-Stuurman, presidente Leids Vrouwencontae E. J. Bongers, directeur Post- en Telegraafkantoor. H. Zunderman. voorzitter Leidse Jeugdcentrale. Ds. H. J. van Achterberg, praeses kerkeraad Hervormde Gemeente Ds. E. Haverkamp, namens de kerkeraad der Gereformeerde Kerk W. P. M. Haring, deken van Leiden. A. J. Glazemaker, pastoor der Oud-Katholieke Kerk, voorzitter Oecumenische Raad van Kerken. bureau voor de "oeding, gaf een tech nische uiteenzetting. Uit wat zij zeiden, blijkt onder meer, dat de mensa in het Prytaneum (waar voor dit doel circa 250 zitplaatsen be- sch:kbaar zUn) zo efficiënt kon worden opgezet doordat in dit gebouw ook nog allerlei andere activiteiten plaats heb ben. zoals vergaderingen, féesten. recep ties het cafébedrijf en de avond-bar Taberna. Hierdoor konden onder meer do personeelsproblemen worden opgelost. In een keukentje van slechts 37 m2 staat een batterij van zes moderne kookketels en braadpannen opgesteld. Nadat ..d» klant" een hardplastic dienblad, een bord, mes, vork en lepel en zo nodig een kom voor soep alsmede een papieren servet in ontvangst heeft genomen, loopt hy of zij langs een voor de ketels opge steld smal buffet. Er wordt direct uit de ketels opgeschept. Schaalties met een eventueel ..toetie" staan dan al klaar. Binnen twee uur is zodoende alles aan Verdwiint subsidie Dc regering subsWIeeri 50 orocent der Inrlchtingskos'en en geeft thans voorts nog een subsidie van f 0 '0 ner maaltijd. Er bestaan echter plannen om deze laat ste vergoeding In te treVWen. Zon dit nlan worden doorgevoerd dan wordt de ex ploitatie van de LeldSe mensa stongezet. On de k"'alitelt en kwantiteit wil men niet gaan b-^nthb-len en voor de student betebenen die drie dnbbelties subsidie ner maa»«d 'li'st heel veel. 7-I'a al zon b» IntrebMng van deze ma«UH-»-mbi»dle de Inrichtingskosten voor de volle hon derd procent door de regering worden betaald, dan nog komt men er niet uit. Dokter Den Haan. die momenteel met een onderzoek naar de voedingsgewoon ten van de studenten bezig is, verzekerde ons, dat die gewoonten benaald niet roos. kleurig zijn. Vele studenten gebruiken maar twee of drie keer per week een warme maaltiid en dan vaak niet eens een volwaardige. Iedere mensa-maaltyd bevat minstens 80 gram vlees, 50 gram margarine 500 gram (schoongemaakte) aardappelen en 300 tot 400 gram groente, eveneens schoongemaakt, alsmede zout en kruiden. Voorts is er vaak nog een toetje, zoals chocoladevla of appelmoes. De belang stelling voor al dit goede stijgt snel: in 1960 waren er 24.149 mensa-bezoekers, in 1961 al 43.454. HEEFT U EEN KARPET NODIG? Loop dan eens bij ons binnen. LEUKE MODERNE DESSO KARPETJES 140 x 180 Geel - Bleu - Rood - 59.50 - SOLIDE HAAR VELOUR KARPET 12/4 I 14/4 - 95.- -I- 125.- - KARPETTEN te kust en te keur bil Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 (alleen voor textiel) MIDZA Haagse rechtbank Tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, eiste de officier van justitie bij de Haagse recht bank gisteren tegen een grossier in ver lichtingsartikelen te Leiden, terzake van oedriegelijke bankbreuk. Hem werd ver weten, dat hij terwijl in staat van fail lissement verkeerde, goederen aan het beslag had onttrokken en gelden niet had afgedragen aan zijn curator. De officier eiste 10 maanden gevange nisstraf. waarvan 2 voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en aftrek van voor arrest. De raadsman, mr D Huisman, bestreed de punten der dagvaarding. Uitspraak op 29 maart. ACADEMISCHE EXAMENS 'SN 16 maarl fUf'ou rvlrv t-rjHelt gd voor het doel ex Ned recht en R C van Schaardenburg te Wis- en J S Rijk eb te Den Haag: voor et. ex. Zmidafrikaa ise rech- de 'leer van d*?r Swuy te Lelden: voo-, het ix. farmacie d« heer P F Veen M

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3