Stichting oprichten voor volksgezondheid tO-** Sla-recept Een kanttekening Stichting voor de Landbouw is voorbeeld Zweeds verzet tegen vrouw in het ambt Een woord voor vandaag Twee miljoen bloedgiften aan Rode Kruis In Engeland verdwenen 143 geestelijken spoorloos hl 2 ENGELAND IN WAT BETEREN DOEN EIND vorige week beeft de Engelse regering het disconto van de Engelse circulatiebank met een H verlaagd tot 5H Deze verlaging weer spiegelt de verbeterde monetaire en economische situatie van het Engeland van vandaag, maar tegelijkertijd ook het teruggekeerde vertrouwen in het Engelse pond. In de zomer van vorig jaar was het met Engelands monetaire positie zo slecht gesteld, dat drastische maatregelen moesten worden genomen: o.m. belasting verhoging, een verhoging van het bankdisconto van 5 tot 7 alsmede een verzoek om krediet aan het Internationale Monetaire Fonds van 535 miljoen. Die hoge rente deed het geld van vele kanten toestromen, waardoor de goud en deviezenreserves op een redelijk peil kwamen en er voor het pond weer een vastere stemming ontstond. Hierdoor kon het bankdisconto tweemaal met een Vi verlaagd worden terwijl ook tweemaal op het verleende krediet kon worden afgelost. Deze keer is de Engelse regering nog een stap verder gegaan: niet alleen ver laagde zij het disconto tot 5Vi maar zij lost voor de derde maal een bedrag af; ditmaal 75 miljoen, waardoor er in totaal 225 miljoen is terug betaald. Ook wij hebben dit gemerkt. Op 5 maart jl. zo bleek uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank is een deel van het geld dat Engeland terugbe taalde en dat vorig jaar door Nederland beschikbaar was gesteld, aan de Nederlandsche Bank overgedragen. Hierdoor kon onze deviezenreserve weer met 130 miljoen stijgen tot 6057 miljoen. Dit herstel was eigenlijk ook wel nodig, want in de weken ervoor heeft onze officiële deviezenreserve menige aderlating ondergaan: van 5 tot 27 februari vloeide er 178 miljoen aan deviezen weg. De voornaamste schuldige als wij dit zo mogen noemen is het bank wezen. De banken konden in het buitenland een aantrekkelijker rente maken dan in eigen land; zij vragen bijgevolg bij de Nederlandsche Bank buitenlands geld op, vooral ponden en dollars, en beleggen die in het buitenland, waar onder Londen. Dat voortdurend wegtrekken van geld ging in het begin heel makkelijk, maar geleidelijk aan werd de voorraad aan direct beschikbaar geld toch kleiner, met het gevolg dat de rente voor daggeld achter elkaar enkele malen moest wor den verhoogd. Op 26 februari van tot 1 op 28 februari van 1 tot 1H en op 12 maart afgelopen maandag van 1M tot 1*4 Was de hoge rente in Engeland een prikkel om daar geld te beleggen, de verlaging met een M maakt het voordeel natuurlijk kleiner. De marge tussen de rente die in Londen en die in eigen land kan worden gemaakt is minder aantrekkelijk geworden. Er is dus een gerede kans, dat de geldstroom, die zich naar het buitenland bewoog, wat geringer zal worden. Wij moeten hier vooral niet de conclusie uit trekken, dat die naar het buiten land vloeiende stroom gelds een gevaar voor onze economie opleverde. De leiding van de Nederlandsche Bank zag dit zelfs wel gaarne. Hoe meer geld er naar het buitenland ging, hoe kleiner werden bepaalde inflatoire krachten in eigen land. Buitenlands geld dat de banken aan de Nederlandsche Bank afdragen, vergroot onze circulatie, omdat de circulatiebank hiervoor in eniger lei vorm guldens verstrekt. Om de prikkel tot uitzetting van geld in het buitenland te laten bestaan, heeft de Nederlandsche Bank het disconto dan ook op 3^ gehandhaafd, hoewel een stijgend disconto in het buitenland een aanleiding zou kunnen zijn om ook hier dat voorbeeld te volgen. Een in verhouding tot het buitenland laag renteniveau stimuleert namelijk de ondernemers om gemakkelijker te in vesteren en dit zweept de hausse verder op. Een verhoging van het eigen renteniveau vermindert echter de kans op uitzetting van bankgeld in het buitenland, waardoor er meer deviezen naar de centrale banken stromen en de geldcirculatie dus stijgt. De bedragen die de banken in het buitenland uitzetten, lopen in de papieren. Eind januari 1960 hadden de 32 belangrijke handelsbanken tezamen 1734 miljoen op korte termijn uitgezet; eind februari 1961 was dit opgelopen tot 1930 miljoen maar door de revaluatie in maart 1961 komt de klad er in: de banken krijgen door de herwaardering minder guldens terug dan zij voordien hadden uitgezet. Eind juli was bet saldo gezakt tot 1331 miljoen welk niveau sedertdien weinig meer is veranderd: eind januari jl. was het nl. 1355 mil joen. In februari zal het echter wel zijn gestegen. Oplettende lezers zullen natuurlijk opmerken, dat dit in het buitenland zit tende geld toch eigenlijk ook tot onze deviezenreserve behoort. Inderdaad is dit ook zo. Alleen moeten wij dan rekening houden met alle vorderingen en schulden van de genoemde banken, zowel kort als lang lopend. Doen wij dit, dan komt er op het eind van januari een saldo te onzen gunste voor van 1623 miljoen. Dit bedrag moeten wij dus bij de goud- en deviezenreserve tellen, welke bij de Nederlandsche Bank aanwezig is om onze totale deviezenreserve te kunnen vaststellen. Tot zover de invloed van Engelands monetaire herstel op onze monetaire positie. Gaat Engelands economische positie er in het algemeen op vooruit en dat is uit de discontoverlaging en uit enkele andere gegevens toch wel op te maken dan zal dit voor ons bedrijfsleven alleen maar welkom zijn. Engeland is namelijk een uiterst belangrijke klant van ons. In januari van dit jaar ging 10 van onze totale uitvoer naar dat land. Maar dat was 13 minder dan in januari 1961. De vrijhandelszone, die een tariefsverlaging tussen Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Por tugal bracht, heeft ons natuurlijk parten gespeeld. Maar de slechter geworden economische positie van Engeland kan ook niet buiten beschouwing gelaten worden. Daarom zal ons bedrijfsleven gebaat zijn bij een handelspartner met groter wordende koopkracht. En nu spreken wij nog maar niet eens van de toe treding van Engeland (en andere landen) tot de Euromarkt, waarvoor dit land juist dezer dagen het officiële verzoek heeft ingediend. Voorstel groepssecretaris N.C.B.O. De bonden van werkgevers zullen teer mandaat moeten verkrijgen voor het bespreken van belangrijke zaken (Van redactie) Er zou voor de volksgezond heid een speciale stichting moe ten komen naar het voorbeeld van de voormalige stichting voor de landbouw. Deze stichting voor de volksgezondheid zou dan nauw gelieerd moeten zijn met de Stichting van den Arbeid, en de Sociaal-Economische Raad, de privaatrechtelijke en de publiek rechtelijke lichamen, waarin de werkgevers- en werknemersor ganisaties vertegenwoordigd zijn. Dit voorstel deed gisteren de heer C. de Bruyn, secretaris van de groep volksgezondheid van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel in de landelijke verga dering van de groep die in Amersfoort werd gehouden. De heer De Bruyn was van mening, dat de volksgezondheid een van de belangrijkste sectoren is van het ge hele sociaal-economische leven. Het is daarom noodzakelijk, dat ook de ze sector vertegenwoordigd is in alle daarvoor in aanmerking komende in stanties. In deze sector zijn alleen reeds bij de particuliere instellingen meer dan 100.000 mensen werkzaai De voorgestelde stichting voor volksgezondheid zou onderverdeeld kunnen worden in verschillende sec ties o.a. voor het werk van de kruis verenigingen. de psychiatrische sec tor, de zwakzinnigenzorg, t.b.c.-be- strijding, ziekenhuizen, sanatoria In de stichting zouden de werkgevers en werknemers paritair vertegenwoor digd moeten zijn, evenals de diverse besturen. Naar de mening van de heer De Bruyn hebben op het ogenblik de werk gevers op het terrein van de gezond heidszorg veel te weinig invloed op de sociaal-economische gang van zaken. de volksgezondheid zullen verbindingen moeten aangaan met de bestaande werkgeversorganisaties, waardoor het mogelijk wordt, dat genoemde werkge- meer vertegenwoordigingen krij- Levensbelang Zich tot de aanwezige leden van de groep volksgezondheid van de N.C.B.O. richtend, merkte de heer De Bruyn op. dat het hier gaat om mensen, die een belangrijke rol spelen in het be lang van het leven van ons volk. Maar daarom mogen wij ook vragen, zo ver volgde de heer De Bruyn, om een be hoorlijk overleg over lonen en arbeids voorwaarden, waarbij dan ernstig reke ning gehouden zal moeten worden met gerechtvaardigde wensen. ,17 mag uit de opbrengst van uw arbeid behoorlijk kunnen bestaan. U 7nag verwachten, dat U een verzorg de oude-dag zult hebben, wanneer U groot aantal jaren in dienst van de gezondheid bent werkzaam ge weest. Nog maar al te veel wil men de gezondheidszorg voor een koopje heb ben. Belangrijke onderdelen van deze arbeid, zoals de kraamzorg de zorg voor bejaarden en langdurig zieken en vooral de revalidatie van kinderen volwassenen zijn gebouwd op een veel te smalle financiële basis." Anderzijds kon de heer De Bruyn ook (Advertentie) (Advertentie) mzebotteljm iszo gezond NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Zendingsbode wordt een maandblad e? Zweden komt langzaam maar zeker tot de ontdekking dat het doorkappen van kerkelijke gor diaanse knopen niet altijd een op lossing biedt voor bepaalde pro blemen. Enkele jaren geleden nam het parlement en ook de ker kelijke leiding het besluit om de vrouw tot de ambten toe te laten van deze staatskerk. Plotseling blijkt het echter moeilijk te zijn om bisschoppen te vinden die dit besluit willen honoreren. Nog dit jaar zullen twee nieuwe bisschop pen benoemd moeten worden en het ziet er naar uit dat weer tegenstanders van het besluit ge kozen zullen worden. In de bisdommen Vaxjö en Vasteras moeten dit jaar bisschoppen gekozen worden. Een zorgvuldige studie van alle mogelijke kandidaten heeft reeds uitgewezen dat alleen geestelijken in aanmerking komen die zich verzetten tegen de ..vrouw in het ambt". Ook de laatste bisschop die benoemd werd, in het bisdom Vishby, verzet zich tegen dit besluit en weigert vrouwelijke kan didaten tot predikant te bevestigen. De regering heeft reeds uitgesproken dat lij zich niet door de tegenstanders in een hoek wil laten drukken, maar heeft tot nu toe niet de eis gesteld, dat alleen maar kandidaten In De ..Zendingsbode" het officiële or gaan van de stichting ..De Spaanse Evangelische Zending" te 's-Gravenha- ge wordt een maandblad met ingang van het zojuist verschenen nummer. De ze stichting gee: steun aan de kleine oteatantss kerken in Spanje Jaren- heeft prof. Wisse zich voor di'. i king komen die zich wel achter het re- dingswerk ingespannen. gertngsbesluit stellen. Advertentie Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting ran rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van toe heeft de koning steeds de bisschop benoemd. Hij kiest iemand uit een lijst van drie kandidaten die bij stemming van de predikanten uit bisdom de meeste stemmen heb- gekregen. Nadat het regeringsbe sluit bekend werd hebben tegenstanders v in het ambt" een ker kelijk front gevormd, de „Kyrklig Sam- ling", dat steeds meer invloed krijgt onder de predikanten. Kranten hebben reeds uitgerekend dat in beide bisdom men de Satnling zo sterk is dat ge makkelijk zij- kandidaten de drie eer ste plaatsen zullen bezetten. Sommige kranten hebben nu reeds in hoofdartikelen voorgesteld wijziging te brengen in de verkiezing van predikanten. Zij willen dat niet alleen de predikanten aan de verkie zing zullen deelnemen, maar dat de verkiezing zal geschieden door de ker keraden. dus ook door ouderlingen diakenen. Deze kranten menen da onder hen meer voorstanders zijn voor ..de vrouw in het ambt" dan onder de predikanten. Een dergelijk amendement is enkele .'aren geleden reeds voorgesteld onder andere omstandigheden en scheen de belangstelling te hebben van velen. Om formele redenen is het toen echter in de ijskast gedaan. De minister voor godsdienstzaken wil het debat over dit amendement echter zeker niet voor 1963 openen. Toch heeft hij uitgesproken dat 'zakelijk zal zijn. dat er stappen ving van de kerk ontduiken door bis schoppen te kiezen die geen vro in het ambt willen bevestigen. Welke stappen hij bedoelt is echter nog niet Zweden vernieuwt het onderwijs De Zweedse regering heeft een wets ontwerp ingediend over een nieuw sys teem van verplicht basisonderwijs". Volgens dit ontwerp komt er een ne genjarige periode van algemeen onder wijs voor alle kinderen. Voor het ne gende jaar kunnen de kinderen zelf een keuze maken uit negen mogelijk heden waarvan vier richtingen meer op praktische werkzaamheid zijn afge stemd. De andere vijf zijn bedoeld als voorbereiding voor verdere studie. Van het vierde leerjaar af is Engels tn verplicht vak. In het zevende en achtste jaar kunnen de leerlingen vrij willig met Duits of Frans beginnen. Bepaald wordt dat de klassen gedu rende de eerste drie jaren niet meet dan 25 leerlingen mogen tellen en daar- ~a hoogstens dertig. Jubileum-Jubel nu 50.000 oplage De grammofoonplaat voor de actie „Doe wat terug" ten bate van het Leger des Heils heeft na ruim twe^ weken een oplage bereikt van 50.000 exemplaren, "og nimmer is een plaat met geestelijke Kleren zo snel verkocht als deze. Universiteit van Amsterdam reikt eredoctoraten uit Ter viering van het 66ste lustrum van de stichting van het Athenaeum Illustre, waaruit de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is voortgekomen, zal op 28 mei in de aula van deze unversiteit 'Lutherse Kerk) aan het Spui een open bare senaatsvergadering worden gi houden. Tijdens deze plechtigheid zal ee vijftal eredoctoraten worden verleend. Het zijn de volgende: een doctoraat honoris causa in de godgeleerdheid aan prof. dr. Geo Widengren, hoogleraar in de godsdienstgeschiedenis en -psychologie aan de universiteit van Uppsala, (promo tor prof. dr. C. J. Bleeker). in de rechts geleerdheid aan mr, W. C. Treurniet, notaris te Rotterdam (promotor prof. A. Pitlo), in de geneeskunde aan D. D. van Slyke te New York, als chemicus verbonden aan het Rockefeller- institute for Medical Research (promotor prof. dr. J. G. G. Borst), in de wiskunde en natuurwetenschappen aan de heer Ernst Crone te Bergen N.H. voor zijn werk op het gebied van de geschiedenis van cartografie en navigatie (promotor Eirof. dr. ir. R. J. Forbes), en in de etteren aan de heer L. Lichtveld, ge volmachtigd minister aan de Nederlandse ambassade te Washington, voor zijn taai en letterkundig werk 'pseudoniem Albert Helman) in Suriname en Nederland 'promotor prof. dr. A. J. B. N. Reichling). oldoening melding maken vele dat de vakbeweging reeds voor de verplegenden heeft bereikt. Thans geldt bijv. de verplichte deelneming aan een pensioenregeling voor de kraamverzorgsters. Ook kon de salaris- regeling voor het verplegend personeel aanzienlijk verbeterd worden. De heer De Bruyn stelde er prijs op >g eens in het openbaar te verklaren, dat alle verplegenden, in dienst van de overheid en de particuliere inrichtingen, instellingen en diensten dit prachtig re sultaat. dat uiteindelijk werd verkre gen, alleen en uitsluitend te danken hebben aan de volharding en de toe wijding van de samenwerkende centra les van overheidspersoneel. „Geen en kele categorale organisatie van verple genden". aldus de heer De Bruyn," is daar aan te pas gekomen. In deze kring wist men zelfs de cijfers niet eerder dan nadat er overeenstemming met de centrales was bereikt." Actieprogram Voor het komende jaar heeft de groep volksgezondheid van de N.C.B.O.. al weer een nieuw program van actie op gesteld. Belangrijkste punten hierin zijn een betere salarisregeling voor de kraamverzorgsters, tenminste gelijk aan die voor de gezinsverzorgsters, een betere pensioenregeling, algemene en bindende regelingen voor het huishou delijk- en administratief personeel, rkzaam in particuliere inrichtingen, werkclassificatie en taakanalyse bij de particuliere inrichtingen, een verder gaande loondifferentiatie voor het ver plegend personeel via functiebeschrij vingen (met name wijkverpleegsters), betere beloning voor de onregelmatige diensten in de particuliere sector en een algemene en bindende pensioenre geling voor iedereen, omdat er thans nog geen sprake is van een coördinatie tussen alle regelingen, die er reeds be staan. Voorzitter NCBO de De voorzitter van de N.C.B.O.. heer J. ten Heuvelhof, verklaarde slotwoord, dat in de nabije toe komst in het bijzonder aandacht zal worden besteed aan de beloning voor onregelmatige diensten. Hij dankte de heer De Bruyn voor het vele voortref felijke werk dat hij doet voor de groep en noemde de samenwerking met de groepsraad en de organisatiestructuur hiervan bijzonder gelukkig. Een reor ganisatie wordt op het ogenblik overwo gen van de publiciteitsorganen van de groep. Bij deze reorganisatie zullen ook vakmensen betrokken worden. Indien het mogelijk is, laat deze beker Mij voorbijgaan; docH niet gelijk Ik wil, maar gelijk Gij wilt". Het is het eerste ge bed van de Heer, nadat Hij met Zijn discipelen in Gethse- mané is aangekomen. Feitelijk bestaat dit gebed uit twee gedeelteri. Het eerste gedeelte ligt ons het best, immers zo bidden wij ook. Indien het mogelijk is, laat deze beker aan ons voorbijgaan". En vul dan maar voor deze beker" in wat ge wilt. Indien het mogelijk is. Natuurlijk is het mogelijk, bij God is alles mogelijk. Vader, maakt Gij het nu maar even voor ons in orde. Het tweede gedeelte geeft ons meer moeite. ..Doch niet gelijk Ik wil, maar gelijk Gij wilt". Stel je voor, God kan ons helpen, waarom zou Hij het dan niet doen? Het gebed van Christus in het hof van Gethsemané is een vorstelijk gebed. Het is het gebed van de volledige overgave. Heer, ik zou graag maar U laat ik de uiteindelijke beslis sing. Wie zo kan en durft bidden in de grootste nood van zijn leven, bewijstdat hij het oog gericht heeft op de heerlijkheid, die uiteindelijk voor ieder kind van God is weggelegd. 150.000ste PENNING UITGEREIKT In Bellevue in Amsterdam is gisteravond aan de 21-jarige kleu terleidster mej. L. M. A. ^chop- man uit de hoofdstad de 15Ö.000ste Landsteiner penning uitgereikt. De bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis schenkt deze penning aan ieder die vijf maal zijn of haar bloed heeft wil len afstaan. De voorzitter van de centrale medische bloedtransfusieeommissie dr J. J. C. P. Roovers. die deze penning overhan digde, zelde dat het voor de 150.000ste maal uitreiken van deze onderscheiding betekent dat 375.000 liter bloed is afge staan. Het aantal bloedgiften sinds 1930 toen de transfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis werd opgericht, be draagt twee miljoen. Na de tweede wereldoorlog is het aan tal bloedtransfusiediensten in Nederland vertwintigvoudlgd. Op deze avond was ook aanwezig de oudste donor, die in 1930 als eerste bloed gever bij de dienst werd geregistreerd. Het was de bijna 80-jarige heer A. Ver hoeven uit Rotterdam, houtbewerker van beroep, die zeven maal zijn bloed had gegeven. Hij ontving nadat hij op aan schouwelijke wijze zijn belevenissen als donor voor de aanwezigen had gedemon streerd. een sigarendoos met inscriptie De heer S. Drijver uit Wolvega kwam voor het voetlicht omdat hij in 1958, toen nog wonende in Gouda, de 100.000ste do- _u toe In Groot-Brittmnië raken naast waarschijnlijkheid hebben velen 7hen het land veriaten. paraplu s en tassen ook preaikan- Aan het begin van de avond sprak o.a. voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff, die o.m. gewaagde van de gunstige ontwikkeling in de laatste jaren van het Rode Kruis-werk in de afdeling Amsterdam. Dokter I. T. Go, verbonden aan de bloedtransfusiekeu ringsdienst van de afdeling, ontving we gens zijn verdiensten voor dit werk een medaille van verdienste in zilver. Prof. A. Pondman uit Groningen, een van de drie oprichters van de bloedtransfusie dienst in 1930 en thans nog waar nemend voorzitter van de dienst, werd de zilveren Landsteiner penning uitge reikt. Boot en boek voor Mees Toxopeus Ter gelegenheid van de opening van de boekenweek in Groningen, zal aan de be kende redder Mees Toxopeus (75 jaar) vrijdag 30 maart het eerste exemplaar worden aangeboden van het over hem geschreven boek „Woest maar kalm" door Jan Hardenberg. dat wordt uitgegeven bij Ad Donker te Rotterdam. Mees Toxopeus maakte in 1917 zijn ste tocht op de C. A. den Tex. In de loop der jaren heeft hij 285 mensen gered. Be- e op de C. A. den Tex heeft hij ge- a op de Hilda en de Insulinde. maai zijn eerste reddingboot bewaart hij dierbare herinneringen. Vorig jaar is de C. A. den Tex uit de vaart genomen. Mees heeft er toen nog een bod op gedaan, maar het schip werd eigendom van de heer R H. Wortelboer in Haren, die nu aan Toxo peus het onbeperkte gebruik van zijn boot heeft aangeboden. Het schip wordt momen teel verbouwd en als het klaar is, gaat het aar de haven van Oostmahorn en staat et ten dienste van Mees Toxopeus. UNIECOLLECTE Lijst 24 van de 83e Unlecollecte, de jaarcoJ- ictfc voor de Scholen met den BUbel bevath volgende bedragen: Farmsum f 300; Zev« fen en geestelijken zoek. Althans dat is de conclusie waartoe men komt als men de jongste uitgave van de Engelse „Van Alphen", het kerkelijk handboek van de Britten, leest. Dit boek heeft namelijk een nieuwe rubriek toegevoegd aan de vele die het al heeft, waarin de namen genoemd worden van pre dikanten en geestelijken die spoor loos zijn verdwenen. De nieuwe lijst omvat niet minder dan 143 namen. Ondanks alle nasporin gen van de uitgever van het Engelse handboek, die zelfs de politie inschakel- en advertenties plaatste, blijven deze iensen zoek. Het uitgebreide onderzoek heeft wel enige vrucht opgeleverd. Van 28 gees telijken vernam men dat zij hun gees telijk ambt de rug hadden toegekeerd. Zeven en vijftig zijn naar alle waar schijnlijkheid in de oorlog omgekomen; en een vijftiental zendelingen is op on bekende wijze vei* van huis om het leven gekomen. Maar 143 predikanten en geestelijken bleven onvindbaar. Zij zijn niet geschorst. Zij hebben hun ambt niet officieel neergelegd. Zij hebben op een gegeven ogenblik hun pastorie verlaten en niemand heeft ooit meer van hen gehoord. Naar alle wel zeker dat een aantal van hen hun vrouwen in de steek gelaten hebben en onder een aangenomen naam een „nieuw" leven zijn begonnen. Maai de conclusie van vele kerkelijke leiders Engeland is toch wel dat de mees- van hen eenvoudig gevlucht zijn. omdat zij geen kans meer zagen on der de schuldenlast uit te komen. De anglicaan- e geestelijken, bijvoor beeld, krijgen hun tractenicnt of ggj de staatskerk of van een edelman wie het dorp, de kerk Inbegrepen, be hoort. De inkomsten liggen echter vaak zo laag dat een geestelijke minder dient dan de gemiddelde arbeider. In de gemeente Malton in Yorkshire staat bijvoorbeeld een geestelijke met een vrouw en twee kinderen. Hij is pre dikant van een gemeente met 252 doop- en belijdende leden. De patroon van de kerk betaalt hem jaarlijks 1300 gulden. Een zelfde bedrag ontvangt hij uit bij zondere collecten. In totaal verdient hij gemiddeld 50 gulden per week. Daar be hoeft geen huishuur af, maar hij moet wel grondbelasting betalen voor pastorie. Dat is mogelijk in een land waar deze man als hij geen predikant maar wer keloos was van de werkeloosheidsuitke ring ongeveer 67 gulden zou ontvangen. Het is dan ook geen wonder dat vele redikanten allerlei bijbaantjes moeten hebben om te kunnen leven. Maar het is ook geen wonder dat sommigen hen, als de schulden al te hoog zijn opgelopen, eenvoudig verdwijnen om on der een aangenomen naam te proberen opnieuw te beginnen. :ld f 245.50; Nteuweroord f 464 600; Sibcuio f 165,60: Slagh; Wijthmen t 5?,88: He iren f 179.05; 1.55; Lunteren Teuge f 138; jndr'echt l 1 087.60; Hank t 132.85; Hoezt .72: Heiningen f 346; Werkendam f 366.29: neelspaan f 457.50. Nagekomen Eefde, 16 f 100. Totaal van 600 lokale comités 14.662.95. Vorig jaar f 339.997,17. Borne pi n inwerk NEDHERV. KERK Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle: L. Kievit te Putten; te Geldrop: (toez.) W. C. van Dam, luchtmachtpredikant te Rijen NB; te Hattem, derde .pred.pl.: G. J. van Bogerd te Huizum. Fr.; te Som- melsdijk: dr. C. Graafland te Woerden. Bedankt voor Aagtekerke: R. Hengst- mangers, vie. te Vlaardingen. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Bilthoven: ds. M. Ottevanger a.s. eme ritus-predikant te Leiden. Beroepbaarstelling: Ds. F. van Grift, emeritus-predikant en bijstand in het pastoraat te Someren beroepbaar. Asten stelt zich CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen NH: M. Vlietstra te IJmuiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. (Advertentie) dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 25966/4) dringt Algeaal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft ruit U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonder balsem r iken), teneinde diep in te een duurzaam gevoel lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Hellcnbroek in het Spaans? Zal het bekende vragenboekje van A. Hellenbroek dat op menige catechisatie gebruikt wordt, in het Spaans verschij nen? De ..Stichting De Spaanse Evan- gelische Zending" hoopt van wel. Deze organisatie heeft, vooral in de dagen dat prof. G. Wisse, duizenden catechismus- sen en „Korte Begrippen" naar Spanje j gestuurd om de gelovigen daar te hel- pen bij de opbouw van hun gemeenten. I Om financiële redenen is dit werk de I laatste jaren wat ©p de «chtergrond ge raakt. I Sinds de Spaanse predikant, ds. A. Santana, in Nederland is geweest, kwam I het verzoek tot de stichting om weer eens een eenvoudig boekje in het Spaans uit te geven. Het plan kwam op om dit keer geen Heidelbergse catechismus uit te geven, maar een echte Hollandse uit- igave te kiezen. MAG HET kind in de geschiedenis al de ge heimzinnige aantrekkings- en afstotingskrach- ten van de volkswijk voorbij het achterwalletje hebben ondergaan, het heeft ook andere indruk ken uit zijn prille jeugd overgehouden. Zowel de vader als de moeder zeiden en deden dingen, die ee nbepaalde levenssfeer schiepen. De vader dat vertelde ik hield zich gewe tensvol aan de wet des Heren. Wie dat doet. stuit vroeg of laat op Deuteronomium 15. Daar lezen we: ..wanneer er onder u een arme mocht zijn. één van uw broeders, dan zult ge uw hart niet verstoken noch uw hand gesloten houden voor uw arme broeder, maar gij zult uw hand wijd voor hem openen, voldoende voor wat hem ontbreekt. Gij zult met mildheid geven en uw hart zal niet verdrietig zijn. wanneer ge hem geeft, want terwil- le daarvan zal de Here, uw God, u zegenen in al wat gij onderneemtEn bij al deze wetten staat als een refrein dat men eraan moet denken, hoe men zelf eens slaaf in Egypte was! Dat spreekt zeker een man aan, die in zijn jeugd het juk droeg en de bittere smaak van de armoe proefde. Het is geen gemakkelijke, geen eenvoudige wet. Evenmin trouwens als alle andere wetten, maar we beperken ons dit maal tot deze opdracht. De mens heeft een boos hart en wil zoveel mogelijk het zijne noemen. Dat was zo in Mozes' dagen. Het was eveneens zo aan het begin van deze eeuw. Het is vandaag aan de dag niet anders want ook in onze tijd, overvloeiende van ijskasten, televisie toestellen, auto's en andere gemakken des levens blijft de armoede ons vergezellen en we doen daar bitter weinig tegen. Men kan zich de rabbij nen begrijpen, die er verschrikkelijk geleerde dis cussies op na hielden, of men onder deze „broe ders" de directe lijfelijke familieleden, dan wel de stam- of volksgenoten, dan wel de mensheid diende te verstaan. En zolang deze debatten niet tot een goed einde werd gebracht hetgeen nog steeds niet geschied is! kan men zich ontslagen achten van de opdracht, die in het geding is. Zo zijn er nog altijd massa's mensen, die redekavelen of het hele evangelisatie- en apostolaatswerk. al de in spanning rond jeugdzorg en maatschappelijk werk al dan niet van God geboden is. en al dan niet enig nut heeft. Ze moeten eerst zeker weten waar ze aan toe zijn, eer ze een vinger uitsteken. En ze zullen dat nimmer weten, omdat men pas ach ter de waarheid komt, wanneer men niet alleen een vinger maar „een open hand" reikt. Het spijt me altijd voor hen; ze missen één van de ver rukkelijkste levenservaringen. Terug naar de overleggingen van de vader. Hij onderkende dat we de armen altijd bij ons hebben en dat we daaraan iets moeten doen. Maar hij on dervond tegelijk aan den lijve dat deze armen wei nig animo koesteren om op ons doen te wachten en dat ze er vee meer voor voelen om van een pastorietuin een zelfbedieningswinkel te maken, waaruit men peren, appels, peentjes en doperwtjes met graagte oogst om die via de achterwal af te voeren zonder te betalen. Daar zat de vader mee. Net zoals voor en na hem vele predikanten met dit vraagstuk gewoi steld hebben. Enerzijds wil men het gezag handhs ven en ook zijn eigen teelt nuttigen; anderzijd- heeft men oog voor de noden en gebreken der ar men. Hoe moet men onder die omstandigheden handelen? De eerste aanpak is die van louter recht. Men brengt de nacht wakende in de bongerd door. en betrapt de dieven op heterdaad om hen vervolgens aan de justitie over te leveren. Aan deze methode zijn tenminste twee bezwaren verbonden: de eerste is dat men alleen de strenge rechtgedingen kent. De tweede dat de rovers van de vruohten des velds uitgerekend de nacht van zaterdag op zondag kiezen om hun slag te slaan, en dat doorwaakte nachten dan allesbehalve bevordelijk zijn voor de zondagse preek. De tweede gedragslijn is die van de totale weer loosheid. waarbij men alles laat kapen en zeli groenten-uit-diepvries en vruchten op sap nuttigt. Nadeel: wat prijzig en de diepvries is een uitvin ding van na 1906 Derde mogelijkheid: de humor. En dus zei df vader het de dichter na: „Mijn gemeente wenst van week tot week. Telkens weereen bepaald soort preek: Scherp moet die wezen aan het begin, een snufje geleerdheid moet er ook in, maar 'I slot moet balsemend, troostend zijn. Dus olie na zout, en zout na azijn. Ik begrijp hun motieven voor en na: ze gapten eerst 's nachts uit mijn tuin de sla!" En de vader was met humor gezegend! WiJKPREDIKANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2