Esso Hampshire kan flatgebouw bevatten Ik - en niemand anders vond die vliegerspet Reusin van 77.000 dwt een reis In 100 miljoen liter olie Geen loonregeling bij AKU, zegt College Verbetering soc. positie koordirigent nodig Ex-RAF-piloot kan gerust gaan slapen Papieromloop gedaald MEUWE LEIOSCHE COURANT WOENSDAG 14 MAART 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Stadsgehoorzaal 8 uur: „Gezamenlijk concert i ccordeonorkeet „Neerlandia" en mannenkoor „Kunst na Arbeid". Foyer gehoorzaal. 8 uur: N.C. Reis. V„ Zwitserland filmavond Rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 uur: prof. dr. J. Keunlng over „Mens en sa menleving in West-Nigeria". In«de Moriaan, Hooglandse Kerkgraoht 44. 8 uur: LJA-avond. drs. J Mennema Rotterdam, over: „Met de jeugd de na tuur in". Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Bevrijdingskerk. 8 uur: Geref. evange- lisatiebijeenkomst, ds. G. Toornvliet over „Veilig leven in een bedreigde wereld", m.m.v. „Zingende zusjes" Prediker, Jan Vossensteeg. 7.30 uur: Auditie klassiek en semi-klassiek genre d'Oprechte Amateur. Den Haag, Kon. Schouwburg, 7.30 uur: Ned. Comedie met „De gevangenen van Altona". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.Lv. Willem van Otterloo; ao- liste: Lois Marshall, sopraan. Donderdag Prytaneunuolder. 12.15 uur: LAK-zol- dcrtoneel, „De man met de bloem in z'n mond", van Pirandello. De Turk. 8 uur: Openbare vergadering ka pperspe r sonee 1 Schouwburg. 8 uur: Ned. Comedie met „De getatoueerde Roos", van Tennessee Williams, voor K. en O.. Stadhuis, Koffiekamer. 5 uur: Installa tiecomité zilveren huwelijksfeest Ko ningin en Prins. Het gulden Vlies. 7.30 uur: jaarverga dering Veren, tot bevordering agrarische belangen in Rijn- en Duinstreek. De Hoeksteen. 2.30 uur: Ned. Veren, van huisvrouwen, demonstratiemiddag elektrische .apparaten Het gulden Vlies. 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming, prof. dr. G C. van Niftrik over: „Modern, existen tialistisch Levensbesef". Rijksherbarium. 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Veren;ging, dr. W. Ver voort over reis naar Noorwegen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Maranathakerk. 8 uur: Uitvoering Maranathakoor i.vjn. 10-jarig bestaan. Oegstgeest, Het witte Huis, 8 uur: CHU- vergadertng. D. van der Kwaak over „28 maart, provincie, onze houding". Oegstgeest, Pauluskerk. 8 u.. aarts bisschop Wendland van Russisch-Ortho- doxe Kerk. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur. Haagsche Comedie met „Het Prieel". Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera 0 l.v. Arrigo Guarnieri, „Un ballo ln Maschera". Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Nieuwe Rijn 50. 2 uur: Heropening winkel TP. Vlieland en Zoon. Prytaneumzolder. 8 uur: LAK. film over grafische kunst, van Harry van Kruisingen. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie mei „De getatoueerde Roos" door Tennessee Williams, voor K en O Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Prof. dr. J. Keuning oer it libben fan'e Yoruba yn West-Nigeria. Zuiderkeric, 8 uur: Leidsche Kunst kring „Voor Allen", Lois Marsehall. zang George van Re nesse, piaoo. Kantine gemeentelijk werkplaats. 2.45 uur: Receptie t.g.v. opening Blinden- inrichting in 1937. De Turk, 8 uur: Jaarvergadering ver eniging „Koninginnedag". Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 uux Haagsche Comedie met „De Vader". DiUgentia, 8 uur: Hans Derckjen, piano. Zaterdag Schouwburg. 7.30 uur. Gymnasiaste» bond USA met „De geborduurde bal", door S. 1 Hsiong. Volkshuis, 8 uur: Culturele filmavond- Den Haag, Kon Schouwburg. 8 15 uur. Haagsche Comedie me: „Hendrik IV". Gebouw K. en W 8 15 uur: Residentie- Orkest o.l.v, Willem van Otterloo, solist: Rudolf Serkin, piano Dagelijks Den Haag. Houtrust, 8 uur: Weense Us- Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Centraal. Breestraat 74. tel. 20552. Filmt Casino <2.30, 7 en 9.15 uur): Salome (18 jaar); donderdags: Babette op het oorlogspad (14 jaar); dinsdagmiddag geen openbare voorstelling. Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Eddie slaat zich er doorheen (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De verlei ding (18 jaar). Rex (2 30. 7.15 en 9.15 uur): Zes zwarte ruiters 14 jaar); donderdag: In de scha duw der Nazi's. Studio <2.30. 7 en 9.15 uur>: Een vrouw is een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Don (fa- millo op de barricaden (alle leeftijden) Tentoonstellingen Lakenhal. .Samen op de kiek", ver zameling Prentenkabinet Leidse univer siteit. Rijksmuseum van Oudheden, Neder landse opgravingen in Egypte (tot 18 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag. diw4»g ran 4 tot SJ0 uur. woens dag en zaterdag van 13 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 tot 830 uur avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 6 uur. dinsdag var 1 tot 630 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; saterdag van 10—5.30 u Mevrouw l. w. elliot, d« echtgenote van de vice-presi dent van Stanard Oil Co., New Jersey, viel vandaag de eer te beurt de tanker ESSO Hampshire, jongste aanwinst van Esso Petroleum Com pany Londen, te mogen dopen. Spe ciaal daarvoor komt zij uit Amerika naar de Verolme-werfop Rozen burg, en die tocht van zoveel dui zend mijl onderstreept de belang rijkheid van de ceremonie, die van middag plaats vond. Die belangrijk heid ligt in de grootte van de tan ker. De Esso Hampshire is een mach tig schip, het pretendeert het groot ste schip te zijn, dat ooit in Neder land is gebouwd. Het meet, naar de officiële gegevens, 77.000 dwt. het heeft een lengte over alles van 261 meter, een breedte van 34 meter en zijn grootste diepgang is 19 meter De inhoud van de ladingtanks be draagt ruim drie-en-een-half miljoen ku bieke voet, de voortstuwing geschiedt door een Pametrada Werkspoor stoomtur bine, die maximaal een vermogen kan ontwikkelen van 28.500 pk bij 108.5 sohroefomwentelingen per minuut, en bij dit vermogen is de snelheid 17.5 knopen. die 105 miljoen Uter aardolie zou de Evso-raffl- nadery te Rotterdam kunnen verwerken tot: een hoeveelheid brandstof voldoende voor eigen behoefte gedurende tien dagen: een hoeveelheid gas voldoende voor het vullen van 140.000 flessen Esso-gas. een hoeveelheid benzine voldoende om achthonderd auto's vijfmaal de aarde te laten rondrijden; een hoeveelheid vliegtuigbrandstof waarmee een DC-8 vijfentwintig retour vluchten Arasterdam-New York zou kunnen maken; een hoeveelheid midden-destillaten, waarmee 35.000 huiskamers (clrea 10.000 woonhuizen) een seizoen kunnen worden verwarmd, en een hoeveelheid zware brandstof, waar mee de drie thans In de vaart zijnde tankers van de Esso Tank vaart Mij. vier maal op en neer naar de Perzische Golf zouden kunnen varen. Flat LfFT ladinggedeelte it zo proof, dat hef een flatgebouw kan bevatten, dat negentien meter hoog is. vierendertig meter lang en acht meter breed. Op het hoofddek boven de lading- tankt lengte 170 meter en breedte Ds. Toom vliet spreekt vanavond in Leiden Vanavond om 8 uur wordt in de Be vrijdingskerk in Zuid-West een evan- gelisatiesamenkoms' gehouden. Ds. G. Toornvliet, de radiopastor van Bloemen- daal, zal spreken over „Veilig leven in een bedreigde wereld". .De zingende zusjes" verlenen medewerking. Lezing in Oudheden over hunebedden In het Rijksmuseum van Oudheden hield gisteravond prof. dr. A. E. van Giffen uit Groningen een voordracht in de serie archeologische lezingen. Prof. Van Giffen sprak over „De hunebedden- cultuur". De hoogleraar gaf een overzicht van de studies, die in de loop der eeuwen met betrekking tot de hunebedden zijn gemaakt Aanvankelijk sprong men nog al onzorgvuldig met deze overblijfselen van ouden tijden om, aldus prof. Van Giffen. Een serie lichtbeelden van de 53 Ne derlandse hunebedden verduidelijkte de voordracht van de hoogleraar. Familie Bogaards recipieerde De heer en mevrouw Bogaards van de bakkerij aan de Herenstraat hebben gis termiddag in Het Gulden Vlies gerecipi eerd ter gelegenheid van het feit dat zij 35 jaar geleden de bakkerij van groot vader A. Bogaards op eigen naam voort zetten. Tevens vierden zij hun 35-jarig huwelijksfeest. De receptie werd zeer druk bezocht. Er kwamen bestuursleden van de afde ling Lelden van de Ned. Banketbakkers- vereniging. te weten de heren Kallen berg. Peterse. Van der Reyden en Jasper- sc. bestuursleden van het college van diaconiecollectanten van de Leidse Her vormde Gemeente en ook vele leden, de eerste baas van de heer Bogaards. de oude heer Beuling, en nog tal van za kenrelaties en vrienden. Het personeel bood een miniatuur ovenschieter met ge denkplaatje aan; daarbij was een origi neel gedicht gevoegd. Het vroegere bestuur van de Heren straatvereniging gaf ook van zijn belang stelling blijk- Tal van bloemen en ge schenken werden de heer en mevrouw Bogaards aangeboden. Gitwen t« Rotterdam het kend «x F wru- «r naeuurtcunde (eren J C Ravcrwweay HoSkes te Lefcfen Bijkantoor chr. school Obrechtstraai volw dinsdag en donderdag van 6 30—4 uur nun„ zaterdag 25 uur. jeugd: elke woensdag 3—6 uur. 34 meter kunnen gemakkelijk een zevenhonderd auto's worden geparkeerd. En een middentank van de Esso Hamp shire heeft een inhoud van 4.150 m3, hetgeen op zichzelf reedt een aardig vrachttchip Is. scheepsbouw een belangrijk aandeel ge leverd aan de ontwikkeling, die de tank vaart sinds het einde van de tweede Wereldoorlog ondergaat. Als scheeps- type is de tanker nog niet zo oud. nog niet ten volle vijfenzeventig jaar. Zij werd eerst ontworpen tegen het einde van de negentiende eeuw. toen de aard olie een belangrijke plaats in de wereld handel begon te veroveren en het tran sportprobleem actueel werd. Ongeveer in 1860, en nog enkele tientallen jaren daarna, werd het transport van olie op de in die tijd traditionele wijze verricht, nl. in kleine houten vaten, en in de laad ruimten gestuwd als elke andere lading. De eerste „echte" tanker werd gebouwd in 1885 op de werf van Armstrong Mitchell A Co. Engeland, zij heette Glüok Auf en zij mat 3.000 ton. Zij was zodanig geconstrueerd, dat de romp een vat vormde voor de olielading. Merk waardig is, dat zij niet onmiddellijk in gang vond. De meeste rederijen lieten hun bestaande vrachtschepen inrichten met grote cilindrische losse tanks, die in de laadruimen werden geplaatst met alle gevaren daaraan verbonden. Als ge volg van lekkages in de losse tanks ont stond er gevaar voor explosie, en een enkele maal gebeurde het. dat zo'n schip in de lucht vloog. DE bouw van de Esso Hamp^iire heeft nog geen twee jaar geduurd. Op 16 augustus 1960 werd van deze mammoet tanker de kiel gelegd. Iets meer dan een jaar later, op 18 september 1961. verliet zij het bouwdok. en vandaag. 14 maart 1962 wordt zij kant en klaar aan de reder overgedragen. De nieuwste technische vindingen zijn bij de bouw toegepast. Het schip is uitge rust met moderne navigatiemiddelen, zoals een gyro-kompasinstallatie, auto matische stuurinrichting, koersschrijver. roerstandwijzer. draadloze communicatie installatie. radio riohtingzoeker, radar- installatie. onderwaterlog. elektrische log, echolood enz. De dekwerktuigen bestaan uit een elektrisch-hydraulische stuur- machine met geheel elektrische besturing van de brug, twee stoomturbine kaap- Standen en acht stoomturbine verhaallie- ren. Een van de lieren op het campagne- dek is uitgerust met een kabelaring voor het hekanker. Voor de verbinding tussen machinekamer en verblijven staat een elektrische personenlift ten dienste van het machinekamerpersonecl. Overigent kan men op de Esso Hamp shire ook trappen lopen. Als trappen en laddert, in hef schip aange bracht, boven elkaar zou plaatsen, be reikt men een hoogte van ongeveer twee kilometer. Nog een cijfer: zou men ae stellingplanken, die bij de afbouw van het schip werden gebruikt, achter elkaar leggen, dan kreeg men een afstand van 120 kilometer. J£N DIT geweldige schip zal een beman ning voeren van slechts 75 koppen, over goede hutten beschikken. En hen allen is een zwembad geïnstal- Affaire-Stalmann Geen publikatie van geheim beraad (Van onze parlementsredactie) Mr. B. W. Biesheuvel (a.r.) voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie voor landbouw, heeft gistermiddag in de Kamer medegedeeld, dat deze commissie heeft besloten het centraal bureau van Tuinbouwveilingen niet te vragen of het verslag gepubliceerd kan worden van een vertrouwelijk gesprek, dat destijds over de zaak-Stalmann heeft plaatsgehad tussen het bestuur van het bureau en de Kamercommissie. De socialist Vredeling had vorige week bij de begrotingsbehan deling van landbouw deze publikatie in overweging gegeven, maar de Kamer commissie achtte dit gezien het volstrekt vertrouwelijke karakter van het beraad niet verantwoord. (Van onze soc.-econ. redactie) HET COLLEGE van Rijksberaiddelaars voelt niets voor het opleggen van bindende loonregelingen. Evenals de confessionele werknemers organisaties prefereert het College het totstandkomen van collectieve arbeidsovereenkomsten. Dit standpunt heeft gisteren het College inge nomen tijdens een gesprek met vertegenwoordigers van de confessionele werknemersbonden over de CAO-moeilijkheden bij de AKU. i met de werkgevers en •-voorstellen bij het col- Zoals bekend heeft de directie van de AKU vorige week het College van Rijksbemiddelaars verzocht een loon- voorstel, waarover materieel overeen stemming bestond met alle wernemers- organisaties bindend op te leggen. Indiening van het voorstel door alle partijen was namelijk niet mogelijk, omdat de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, aangesloten bij het NW. geen medewerking wenste te verlenen aan het huidige loonbeleid van de regering. De confessionele bonden hebben daarna te verstaan gegeven, dat zij zich tegen een bindende loon regeling zouden verzetten. Tevens vroegen zij het College om een onder houd hierover. Dit onderhoud heeft gistermiddag plaatsgehad. Genoemde vakbonden hebben met waardering kennis genomen van het standpunt van het College. Zij hebben zich bereid verklaard, zich in verbinding te stellen met hun mensen in het be stuur ln de Stichting van de Arbeid om alsnog te bewerken, dat de stichting advies zal uitbrengen over het loonvoor- stel dat voor het AKU-personeel bU het College is ingediend. De stichting zou zich dan kunnen beperken tot de mate riële kant van het voorstel zonder de beleidkant te beoordelen. Al zou het NW ook geen uitspraak willen doen over de materiële kant van het voorstel dan zou toch ln ieder ge val nog een gedeeld advies van de stichting aan het College kunnen wor den uitgebracht. Bovendien bestaat nog de mogelijkheid dat het NW. na nader beraad alsnog bereid zal blijken over loonvoorstellen te adviseren, in welke gevallen een unaniem advies aan het College zelfs niet uitgesloten is Mocht deze poging van het College om de zaak van de loonadvisering weer op gang te krijgen, toch nog schipbreuk lijden,» dan zal het College niet zonder meer zelfstandig een beslissing nemén. De voorzitter van het College van Riiks- bemlddelaars. mr Erdbrink. heeft gis termiddag beloofd dat dan opnieuw een gesprek zal plaatsvinden met de confessionele vakbonden. Eventueel zou dan nog de mogelijkheid bestaan dis pensatie te verlenen tot het betalen van lonen, die boven de lonen van de oude cao uitgaan. Een bindende loon regeling is het laatste, wat het College wenst te overwegen. In een vraagge sprek deelde ons de heer C van Baren Jr.. voorzitter van de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale mede. verre de voorkeur te geven aan het afsluiten van collectieve contracten boven het laten opleggen van een bindende loon regeling door het College van Rijksbe middelaars. De heer Van Baren zegde van zijn kant toe alles te zullen ondernemen om de cao's fn de verschillende onderne mingen en bedrijfstakken, die door deze centrale bestreken worden, te be houden. ..Er zal veel moeten gebeuren", aldus de heer Van Baren „alvorens de CBC de contracten loslaat". Zoals bekend Is de CBC samen met de ABC en de r.k. Fabrleksarbelders- bond partU bij de zestig cao's die thans bij het College van Rijksbemiddelaars op goedkeuring liggen te wachten In deze cao's zijn de tussentijdse loort 'er- hogingen. zogenaamde opstapjes opge nomen. waarover onenigheid is ont staan tussen het NW enerzijds en het CNV en de KAB anderzijds. bond, dus de r.k.-bond. lege in te dienen. Hij wenste eerst de de finitieve houding van het NW af te wachten en voorts was het voor hem nog een vraag, hoe de ondernemers op deze situatie zullen reageren. Op het ogenblik bezinnen zowel de centrale werkgevers- als de centrale werknemers organisaties zich op de moeilijkheden. Hij hoopte dat de samenwerking tus sen de drie fabrieksarbeidersbonden ge handhaafd zal kunnen worden, omdat dit in het belang is van alle werknemers in de industriële sector. De heer Van Baren bleef voorts op het standpunt staan, dat wanneer er extra in de contracten aan loonsverhoging is gematigd, de arbeiders toch op een of andere manier meer loon zullen moeten ontvangen. De directies zijn bereid dit te betalen omdat de mogelijkheid daartoe blijkbaar bestond, dan zullen werkne mers dit ook moeten ontvangen. De heer Van Baren had er begrip voor. dat de loonkostenstijging gelijke tred Gevecht met de politie in huis De Haagse rechtbank veroordeelde gistermorgen een 21-jarige schoenmaker tot een maand gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk met proef tijd van twee jaar en diens broer, een 24-jarige schoenmaker tot veertien da gen gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, benevens f 100 boete of twintig dagen hechtenis, in verband met wederspannigheid tegen de politie. Toen buren er over klaagden, dat in de tuin naast hun woning aan de Con- radkade met een windbuks werd ge schoten, kwam de politie de woning binnen en nam hierbij een windbuks ln beslag waarna een gevecht ontstond. De verdediger in deze zaak maakte er vooral bezwaar tegen dat de politie zyns inziens onrechtmatig de woning had be treden. De officier van justitie had tegen de schoenmaker een maand gevangenis straf geëist en tegen diens broer f 100 boete. Onderlinge wedstrijden a.v. Holland Ter voorbereiding op het komende atletiekseizoen houdt de a.v. Holland enkele weken lang onderlinge wedstrij- De eerste uitslagen: Jongens C, ver springen R. Strik 4.60 m; J. Kempff 4.54 m; Th. Staal 4.36 m; W. van Berkel 4.36 meter. 60 m hardlopen: J. Kempff 8.6; Th. Staal 8.7: W. van Berkel 8.7 sec. Kogelstoten: J. Kempff 8.87 m: Af van Es 8.79 m; C. van Leeuwen 8.42 m. Jongens D: verspringen: D. v. d. Wa ter 4.05 m; J. van Es 3.97 m: J. Laman 3.86 m. 60 m hardlopen: J. van Es 9.1 sec; C.- Marks 9.1 sec; D. v. d. Water 9.2 sec. Kogelstoten: G. Keiler 9.24 m; J. van Es 8.10 m; C. Hartevelt 7.34 m. Pupillen: verspringen: F. Mingelen 3.67 m: E. Brokaar 3.36 m; B. Nieuwenhuy- zen 3.35 m. 60 m hardlopen: E. Brokaar 9.5 sec: F Mingelen 9.7 sec; B. Nieuwenhuyzen 10.1 sec. Kogelstoten: E. Brokaar 5.89 m; J. Kan- bier 5.57 m: F. Mingelen 5.09 m. Bandar Oliepalmen: De diirectie deelde op de aandeelhoudersvergadering mede dat zij wegens buitenlandse deviezen- beperkingen de plannen tot uitbreiding van het kapitaal boven f 6.000.400 nog niet kon uitvoeren. Het kapitaal is bijna voor IOC', in handen van een Noorse groep. Zij wenst de kleine spreiding van de beleggingsportefeuille niet uit te breiden. Het fiscale verlies op de Indo- nesische belangen wordt op ruim f 3 min. geschat. Dit is „niet zo vreeselijk belang rijk" voor een beleggingsmaatschappij. Onder de f 1,9 min. crediteuren schuilt f 1.7 min. schuld aan Amsterdam Bandar Mij. (BandaT Oliepalmen) en de rest ad. f 16.000 bestaat uit normale crediteuren. Het voorstel om het dividend over te slaan werd goedgekeurd. In de toestand der Indonesische ondernemingen is eeen wijziging gekomen. De N V. Bataafsche Verzekering Mij. heeft opgericht de N.V. Beleggingsmij. van de Bataafsche Verzékeringsmij. in Den Haag met een kapitaal van 5000 aan delen van f 1000, waarvan 1000 geplaatst en volgestort in contanben en gelds waardige papieren; directeur is jhr. mr. W M. de Brauw. dient te houden met de produktlvlteits- ontwikkeling. De CBC Is er daarom voor stander van. dat het bedrag waarmee de loonsverhoging verminderd wordt, de werknemers toch ten goede komt. maar dan in de vorm van bezitsvormende maatregelen of spaarregelingen, die uit de winsten van de ondernemingen gefi nancierd kunnen worden. Dit is In overeenstemming met de loonspelregels en hiervoor behoeft geen afzonderlijke goedkeuring te worden aangevraagd. De heer Van Baren wees met ver ontwaardiging de beschuldiging van de heer Roemers, voorzitter van het NW, als zou het hier om een stie keme zaak en een dubbelslachtige houding van de confessionele vak beweging gaan. Er behoeft hier niets gecamoufleerd te worden, aldus de heer Van Baren. „De CBC handelt hier als bonafide organisatie in over eenstemming met de richtlijnen van de regering. Buiten de consumptieve sfeer wordt hier langs legale weg gepoogd werknemers toch te doen toekomen wat aan hen in de vorm van loonsverhoging niet kan worden uitbetaald. De sociale positie van koordirigenten is nog steeds bijzonder slecht, ln sommi ge opzichten geheel niet geregeld. Daar om is de Kon. Bond van Chr. Zang- oratorlumverenigingen gaan overleggen met het bestuur van de bestaande diri gentenorganisatie „Alveko" en uit dit overleg is een nieuw plan geboren, dat aan de functie van koordirigent een te sociale basis wil verschaffen. Het mag immers niet voorkomen, dat «en koordirigent voor een schamel loon van b.v. 4 gulden op een avond een reeks koren moet afwerken. Is het dan niet begrijpen, waarom deze man zoveel n gelijk koren aanneemt om maar aan e enigszins behoorlijke verdiensten te ko men? En overdag moet ook gewerkt wor den. Zulke „crepeergevallen" bestaan ec zijn heus niet zeldzaam. Natuurlijk moet hier worden Ingegre pen en zo is de „Alkevo" grondig herzien en omgebouwd tot een nieuwe organi satie, genaamd „Christelij'lce Dirigenten Organisatie", afgekort de C.D.O. Dr. An- thon van der Horst heeft zich spontaan bereid verklaard het voorzitterschap op zich te nemen en het voorlopig bestuur wordt gevormd door het bestuur va Alveko aangevuld door de heren W.J. Terlaak en E.H. van Dijken namens de Kon. Bond. Het secretariaat Is gevestigd ten kantore van de Kon. Bond. de Per- poncherstraat 104. Den Haag. De contri butie is vastgesteld op 25 gulden per jaar of t 6,50 per kwartaal Wat wil nu deze nieuwe dirigentenor ganisatie? 1. Het lidmaatschap geeft recht op uitkering van 500 gulden aande nagelaten betrekkingen van de dirigent, waarbij als voorwaarde gesteld wordt, dat hij bij zijn overlijden minstens 1 jaar dirigent van een of meer bondskoren 2. Bij bijzondere gevallen kan een uit kering van 50 gulden in uitzicht worden gesteld. 3. Het vormen van een pensioenfonds is een van de hoofddoelstellingen vs C.D.O 4. Advies en e.v. rechtskundige bijstand in geschillen met koorbesturen zal strekt worden 5. Een salarissdhema is ontworpen studie bij diverse instanties. De bedoeling is, dit schema in samenwerking met an dere bonden rechtgelddg te krijgen. De Federatie van Nederlandse Zangersbon. den heeft dit schema reeds in behande ling en er is ook contact met de Neder landse Dirigenten Organisatie de Kon. Ned. Toomkuristenaa rs verentging en het C.N.V. Want men wil tenslotte tot wettelijke regeling van de .salariëring komen. Hoe heeft men zioh deze reglemen tering van de dirigentenhonoraria ge dacht.? Men is begonnen de koordirigenten in een aantal categoriëen onder te brengen: a. amateur-dirigenten zonder enige op leiding tot koordirigent. b. amateur-dirigent met enige opleiding tot id. c. beroepsdirigenten zonder conservato riumopleiding. d. beroepsdirigemen zonder conservato- riumopleiding. Klaverjastoernooi voor Dennenheuvel De federatie van klaverjasverenigin gen in Leiden heeft ten behoeve van de vereniging „Dennenheuvel", tot pleging van hoofdarbeiders in herstel lingsoorden en sanatoria, een toernooi georganiseerd. De plaats is de re tiezaal van de U.C.W. en de N.E.M. aan de Zoeterwoud seweg. Het toernooi wordt gehouden op 11 13 18 20 25 en 27 april, en op 2 4 9 11 16 en 13 mei. De wed strijden beginnen om 8 uur. De vereni gingen kunnen inschrijven tot en met 31 maart. Koppels en persoonlijke deelne- mers kunnen doorlopend inschrijven, maaT vóór 8 uur voor dezelfde wed strijdavond. Insehrijfadressen: Formosastraat Jul. van Stolberghof 37, Geregracht 35a. Hansenstraat 12. Oude Rijn 81a. Serin genstraat 61. Vliet '14, Pinksterbloem 21 Leiderdorp, Bnederostraat 18 er Goejestraat 67 Rotterdammer bewijst politie: eventueel bereid zal zijn zonder de NW-1 schreef e (Van een onzer verslaggevers) DE ex-oorlogsvlieger van de R.A.F. John V. Stead uit Leigh- on-Sea kan weer met een gerust hart gaan slapen. Goed, de pet, die hij op de tweede mei 1945 bijna zeventien jaar geleden! tijdens de voedseldroppings boven Rotterdam uit zijn Lancastertoestel gooide, is dan spoorloos en zal wellicht nooit meer worden gevonden, maar de man, die het hoofddeksel op die stralende lentedag op straat zag val len, is terecht. De bUna 72-j*rige gepensioneerde ge meente-werkman Pieter Stout uit de Siondwarsstraat 12a In Rotterdam-Kra- llngen kwam de politie dinsdagmiddag vertellen, dat hU en niemand andera de pet op de Plaszoom had opgeraapt. Nee. de pet was hij kwijtgeraakt, jaren geleden al. maar hij had een ander be wijsstuk meegebracht: het briefje, dal de piloot achter het vllegersembleem had vastgeprikt, een dun stukje papier (haastig losgescheurd uit een notitie- blokje) waarop met een vulpen een paar woorden waren gekrabbeld: „Kop op, het duurt niet lang meer De heer Stead, die op het ogenblik in een autofabrlek bij Dagenham werkt, had nadat hij was afgezwaaid nooit meer aan zijn pet-met-boodschap gedacht, tot hij een maand geleden zijn oude dagboek weer eens doorbladerde en de notities las, die hij Indertijd over het voorval had gemaakt. Hoe kom ik aan de naam en het adres van de vinder? John Stead vastbeslo- touw) op te sporen brief a de burgemeester van Rotterdam met het verzoek mee t« werken. De brief ging vervolgens naar de politie, die op haar beurt de kranten vroeg de wens van Stead te publiceren. Na 24 uur Nog geen vierentwintig uur later stapte de heer Stout de kamer van de heer Th. van Dijk. chef van de afdeling pers voorlichting van de Rotterdamse politie binnen, om het briefje, dat in de pet hart gezeten, te laten zien. Twijfel was niet mogelijk. De handtekening van de Engelsman op het stukje papier klopte precies met die op de brief aan de bur gemeester. En van dat ogenblik af 9tohd de heer Stout plotseling in het middelpunt van de belangstelling. Hij vertelde „Ik liep op die dag op de Plaszoom. vlakbij de brug. Ik zag de pel een paar meter voor me op straat vallen, raapte 't ding op. maar gunde me eigen lijk geen tijd om er mee naar de politie te gaan. Ik had toen alleen maar honger, en daarom was ik naar de Terbregsewe? gegaan om te proberen wat voedsel, dat uit die vliegtuigen was gegooid, te pak ken te krijgen Een paar dagen later werd Ncderlar. bevrijd. L)e vliegerspet werd een kost baar souvenir. Een kennis van de heer Stout vertaalde de boodschap, die op het papiertje was geschreven. „Schrijf eens terug", was de laatste zin. „Maar dat heb ik nooit gedaan, ik ken geen Engels en bovendien ik had nog steeds honger Zoekgeraakt In 1953 verhuisde de heer Stout van dc Vredenhofstraat naar de Siondwarsstraat. Het briefje van de piloot ging met de andere papieren in de la van het dressoir mee naar de nieuwe woning maar de pet bleef op de zolder, die door een zoon van de heer Stout werd bewoond, achter. „Ja. en waar die pet nu is? Ik denk wel. dat m'n zoon hem aan de vuilnisman heeft meegegeven. Anders zou ik het ook niet weten Tijdens dc voedseldroppings boven Rot terdam hebben vele Engelse piloten petten naar de wuivende bevolking ge rooid. Maar er was maar één pet bü van John Stead Na de berichten in de kran ten meldden zich dinsdag ook de 31jarige heer P. C. Kloose uit Vlaardingcn cn de 62-jarlge heer W. TheUs uit de Jerlcho- laan 109 bij de politie om te vertellen dat zij wellicht de bewuste pet hadden gevonden.' De heer Stead heeft het plan op 2 mei naar Rotterdam te komen om met de heer Stout kennis te maken. „Hij is van harte welkom, maar hij moet niet denken ,dat ik ook maar één woord Engels met hem kan praten", zegt de heer Stout. „En als hij me uit nodigt naar Engeland te komen, zeg ik: nee. Ik ben als de dood voor water en als ik uit het raam kyk. word ik al misselijk. Dus voor mij geen scheper en vliegtuigen Natuurlijk komen allerlei factoren it dit schema niet tot gelding. Een met go gevolg afgelegd examen behoeft geen ga rantie te zijn voor vakmanschap en „ett geboren dirigen-t heeft geen diploma no. dig" behoeft ook niet altijd waarheid ti zijn. Ook de koren heeft men in groepen ingcJ deeld en wel- 1. van tot 35 leden, 2. van 36 tot 50 leden, 3. van 51 tot 80 leden, 4. van 81 tot 125 leden, 5. van 126 tot 175 leden, 6. van 176 tot 200 leden. De salariagroepering houdt nu met beid'! factoren rekening, dus met meerdere vak.) bekwaamheid en met het grotere a a null koorleden. Salaris per maand in guldens per groep koorgroep dlrigentengroep a b c d t 253545— 55— ti 35—45— 55— 65— 75 45—60— 75— 85— 85 608010011012 125135145 140—150—IK Weekstaat AJed. Bank TAE BANKBILJETTENOMLOOP i< op de weekstaat der Nederland- sche Bank van 12 maart met 115 miljoen ingekrompen tot ƒ4971 min Dit was zeer welkom omdat het be talingsverkeer met de schatkist ƒ91 min. aan de geldmarkt onttrok zodal het saldo steeg tot 602 min. De ban ken hebben donderdag, vrijdag en maandag voor 95 min. schatkistpa pier. vervallend in april en mei aan de Ned. Bank verkocht tegen 2 pd disconto, waardoor de portefeuille tol 267 min. steeg. De inkoop is inmid dels gestaakt. De goud- en deviezenreserve liep met 11 min. op tot 6068 min., waarvan on veranderd ƒ5698 min. goud, terwijl con- vertibele deviezen van 528 min. tot 540 min. toenamen en het dekkingsper centage van 97,16 tot 95,09 daalde. 'Verscheidene instellingen waren ge noodzaakt 42 min. dure voorschotten te nemen, "waardoor het totaal op 62 min. kwam. De rekening andere ingeztenen bracht ƒ7 min. in de markt, waarr stand 174 min. werd. Het tegoed vermeerderde met 176 miljoen tot ƒ719 miljoen, dus aanzien lijk meer dan het verplicht gemiddelde van ƒ560 min. Zeer waarschijnlijk houdt dit verband met inhaling van een ach terstand en voorbereiding van een extra renteloos depot van 100 min. op 15 maart, naar aanleiding van de over schrijding van het toegestane krediet plafond. Bovendien moeten de banken 22 maart ƒ300 min. beschikbaar hebben voor storting op de staatslening. De geldmarkt was krap, hetgeen tol uitdrukking kwam ln de verhoging vai de daggeldrente op 12 maart met Vz pel tot 1% pet. In geldkringen verwacht men binnenkort een verlaging van het door de banken verplicht aan te houden kas- reservegemiddelde. De voornaamste posten waren op 12 (5) maart in miljoenen guldens: Activa goud 5698 5698), vorderingen in goud 539 (528), guldensvorderingen op buiten land 14 (14). papier door Bank gekocht 267 (171). voorschotten 62 (20). Nederl. munten 21 (21); passiva: bankbiljetten 4971 (5086). schatkist 602 (505), banken in Ned. 719 (543), andere ingezetenen 174 (181). banken in buitenl. 74 (71), an dere niet ingezetenen 3 (6), saldi buitenl geld 16 (16). Wallstreet hoger De New Yorkse effectenbeurs sloot gisteren hoger met matig levendige handel. De opening was verdeeld en de markt bleef een verdeelde aanblik houden tot de namiddag, toen de koersen zich in stijgende richting bewogen en er kwam 1 nog meer verbetering tot in het laatste uur, waarna de meeste koersen rondom het hoogste punt van de dag sloten. De meeste winsten liepen uiteen van j fracties tot twee dollar. Chemische en farmaceutische waarden, staal en enige auto's gaven daarbij de leiding, waarbij nutsbedrijven en een I aantal afzonderlijke fondsen zich aan sloten. Ook de meeste non ferro-meta- len sloten hoger. Vliegtuigen en raket- i ten werden wat gedrukt door de ont wapeningsconferentie te Genève. Tabak j sloot verdeeld. Van de 1274 verhandelde fondsen slo ten 586 hoger, 437 lager en 251 onver anderd. Er waren 28 hoogte- en 13 laag- tepunten voor 1961/62. Het gemiddelde van Sta-ndard and Poor voor 500 aande- len steeg 0,20 tot 70.60, overeenko mende met een winst aan koerswaarde van 1,3 miljard, die voor 425 indus triëlen 0.20 tot 74,57, 25 spoorwegen 0,02 tot 33,58, 50 nutsbedrijven s 0.32 tot S 64,65. van Ass. Press voor 60 aandelen ,t 0,80 tot K 260,30, van Dow Jones voor 30 industriëlen 1.90 tot 716,58 punten. Hoger winst en kosten bij v. d. Grinten De Chemische Fabriek L. v. d. Grinten meldt dat de omzet der gezamenlijke be drijven aan derden 24% steeg, doch de geconso liseerde nettowinst 12%, welk verschil te wijten is aan koetstijgingen en prijsverlagingen door de revaluatie, een sterkere stijging by apparaten, waarvan de winstmarge lager Is en de verkorte werkweek. En de winst van de moeder maatschappij steeg nauwelijks. De omzet ten in Nederland stegen bevredigend, de uitvoer nam weder aanzienlijk toe. Het exploitatiesaldo cn overige baten bedroe gen 7,05 (vorig jaar 6,29) miljoen, af schrijvingen 1.47 (1,5) min., belastin gen 2.62 (2,16) min, en het winstsaldo was 2.96 2.63) min. Voorgesteld wordt 24 (20)% dividend. De algemene reserve wordt met 1.83 (1,9) min.verhoogd tot 10,85 min. Nieuwe vindingen, voor een groter deel door de vele concurrenten, geschieden in stormachtig tempo, zodat ae inspanningen gericht zullen blijven op nog hoger bedrijvigheid in speurwerk, hetgeen de kosten verhoogt zonder dat men weet in hoeverre dit rendabel zal zijn Dit zal de gang van zaken blijven beïnvloeden en de daardoor krimpende Winstmarge moet worden goedgemaakt door zeer sterke omzetstijgingen. Het is moeilijk te voorspellen of men in net lopende boekjaar daarin zal slagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4