Uw probleem is het onze VELPON Wereldraad betreurt de hervatting kernproeven Vraagt R.K. Kerk orthodoxe waarnemers voor concilie? Onderzoek naar nicotine heeft nu al gevolgen Voorgestelde urentabel verminkt het leerplan" x Een woord voor vandaag Amerikaans tienerteam bezoekt onze scholen 2 I ANDERZIJDS DIE GOEIE OUWE TIJD. In de Kamper Kerkbode toont ds. G. Visee, nu in verband met de doleantie nogmaals aan dat men die goeie ouwe tijd beslist niet behoeft te idealiseren. Hij schrijft. In een van mijn eerste Friese gemeenten vertelde mij een voormalig landarbeider dat in zijn huis een jongetje stierf. Dat bete kende behalve een brok verdriet ook nog een financiële zorg: de kosten voor de begrafenis. En al waren die niet hoog. ze waren bij het schamele loon dat een daggel der toen verdiende, zwaar om te dragen. De boer. bij wie hij in dienst was. was ouderling in de do lerende kerk en zat goed in het geld. Hij kwam op ambtelijk be zoek. Troostte zijn arbeider met Gods beloften. Maar toen des za terdags het loon werd uitbetaald, hield de boer, broeder ouderling, een halve dag loon in omdat de arbeider een halve dag had ver zuimd voor de begrafenis van zijn kindDe man, die het mij na ja ren vertelde, een Godvrezende broeder en in mijn tijd een ouder ling, van wie ik veel heb geleerd, zei: De HEERE heeft mij er toen voor bewaard te vloeken... Toen ik in 1926 belijdenis deed. waren we met 35 jongelui. Na de dienst merkte een kerkganger tegen een broeder op: ,,Dat doet tegen woordig maar belijdenis en viert maar avondmaalDat was vroe ger anders." Waarop de aangespro- eenvoudige. wijze BitJJ Wij deden, tie belijdenis meesten behoorden tot staande dolerende families. Van die zeven behoren er vandaag nog twee tot de Gereformeerde Kerk. En van die twee vier ik alleen nog avondmaal. De andere vijf kun je vandaag zoeken één bij de hersteld- apostolischen. drie In de S.D.A.P., één bij de communisten. Daar zit ten ook hun kinderen Zo is het Segaan met zeer velen. Als we van- aag eens konden nagaan, waar het nakroost, ook van vooraan staande families uit de afscheiding en de doleantie is terechtgekomen, hoevelcn midden in de wereld ven. dan zouden we schrikken. Een heel beroemde filmster uit Holly- wood is kleindochter van een pro minent dolerend grootvader. En zonen van „beroemde" mannen uit En om nog één ding als we eens secuur nagingen, wat er van de eerste studentengenera ties van de Vrije Universiteit ge worden is, dan zouden we schrik ken. Precies eender als wanneer we zouden (kunnen) nagaan wat er geworden is van honderdtallen in een Gereformeerde Kerk gedoop- ten. Waarom we deze bepaald ver drietige dingen ophaalden? Nu. waarlijk niet uit lust om kwade dingen te verbreiden. Maar wel om. als het kon. een beetje nuch terheid te brengen in onze kijk op en ons spreken over het verleden. Om de traditie te ontdoen van de mythen. Of om het een beetje mo dern te zeggen: dat verleden te ontmytho-logiseren. En om te her inneren aan het woord van de Pre diker: „Zeg niet: Hoe komt het, dat de vroegere tijden beter waren dan deze?" Zeker, de geschiedenis kent haar hoogte- en dieptepunten. Er zijn soms tijden, waarin de Geest des HEEREN krachtig tot bekering werkt. Er zijn ook dagen, waarin de geestelijke toestand van Gods volk ingezonken is, waarin de strijd tegen de macht der duistenis, vooral ook in het eigen 'even, ver slapt. Dagen. waarin kinderen Gods met de hand schrijven (,,er hun handtekening voor zetten", zo zeker zijn ze door het geloof!) „Ik ben des HEEREN" en tijden waar in dat ver is te zoeken. De eeuwen door was de macht der zonde en de onbekeerlijkheid en de gebrekkigheid der bekering groot. De kerk is altijd geweest een akker, waarop hard moest wor den gearbeid, ook de akker van ie ders leven. Ontbrak dat. dan ver toonde hij het beeld, waarvan de Spreukendichter zegt: „Ik ging langs de akker van een luiaard en langs de wijngaard van een ver standeloos mens, en zie. hij was ge heel begroeid met distels, met on kruid bedekt, zijn stenen muur was neergehaald". 24 30. Er blijft, als we het verleden zien, maar één ding over om te roemen: de trouw des HEEREN. „Het zijn de barmhartigheden des HEERÉN, dat wij niet vernield £,n die goedertier HEEREN zijn toch c vlucht, ook heden. NOG voor in Genève zeventien landen bijeenkwamen om vandaag hun gesprek over de ontwapening te beginnen, heeft de commissie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken officieel commentaar ge leverd op het plan van president Kennedy om de atoomproeven te hervatten. In de uitspraak wordt opnieuw gesteld dat het nood zakelijk is dat de weg naar de ontwapening gevonden wordt. De hervatting van de proeven wordt betreurd. Onder meer schrijven sir Kenneth Grubb en Frederick Nolde ..Het „Co mité voor internationale zaken van de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken in New Delhi" heeft de vroegere verklaringen die zijn uitgege ven door de leiders van de „Commis sie van de kerken voor internationale zaken" goedgekeurd waarin de atoom- proeven van Frankrijk en de hervatting van de proeven door de Sowjetunie worden betreurd. Hoewel volkomen gewaardeerd kan worden dat de jongste ontwikkeling de regering van de Verenigde Staten in een moeilijke positie heeft gebracht, wordt de vurige hoop uitgesproken dat zij er niet toe zal komen de proeven in de atmosfeer te hervatten." i plak alles met van Ceta-Bever VerkoudheidsbacUfen zijn als de dood i it U* doosje betekent! protektie tegen infekti« Willebrands bezoekt Athenagoras Ook dr. Ramsey naar patriarch Niet slechts de Nederlandse pri- Bijna zes ton van de J0ud'Ka",0l!""K"k J brengt dezer dagen een bezoek aan fprpf vnnr de Patriarcl> van Constantinopel, het oerei. Kei Ken >OOr geestelijk hoofd van alle Oosters-Or- thodoxe Kerken, ook de aartsbisschop van Canterbury, de onlangs gekozen dr. Ramsey, hoopt hem te bezoeken. Maar het belangrijkste bezoek voor het ogenblik aan Athenagoras toch wel het bezoek dat de l katholieke secretaris van het Secre tariaat voor de Eenheid, de Neder lander monseigneur Jan G. M. Wil lebrands bracht. Hij kwam om tei zien of de Orthodoxe Kerken genegen waren een uitnodiging te ontvangen om waarnemers te zenden naar het rooms-katholieke wereldconcilie. Volgens een persbericht dat door de orthodoxe patriarch werd uitgegeven, heeft deze nog geen beslissing geno men. Die kan slechts genomen worden door de J de Wereldhulpactie Thans is de opbrengst bekend van de collecte voor de Wereldhulpactie in 539 gereformeerde kerken. Zij hebben bij eengebracht een bedrag van 576 072.53 tegen 495.626.07 verleden jaar. Uit dit bedrag is inmiddels 11.250 voor da aankop van magere melkpoeder voor vrouwen en kinderen in Kenia overge maakt. Voor schoolgelden voor zeer ar me kinderen in Pakistan zijn 20.000 ru pees verzonden (een rupe is 75 cent). Voorts is 25.000 besteed voor voedsel- verstrekking in een „niet nader te noe men land". Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de Da Costn Uloschool te Slicdrecht: J. van Bruchen te Aalst (Geld.) Benoemd tot hoofd aan de Chr. Na tionale school te Bennebroek: H. Al berts te Emmen. Benoemd lot onderwijzer aan de C V.O-school te Franeker: M. Zijlema te Drojeham. Benoemd tot onderwijzer aan de Her vormde school te Bovensmilde: J. Bet ten tc Oosterwolde: Louise de Coligny school te Den Haag: A. Overbeeke te "s-Gravènhage: Julianaschool afd. l.o. te Leerdam: B. de Boer tc Leerdam; Benoemd tot onderwijzeres aan de j K,7k' te 'leren' kennen! Hij De aartsbisschop is bovendien uitge nodigd om naar Moskou te komen en ook die uitnodiging heeft hij aangeno men. Het bezoek aan de communis tische hoofdstad zal echter pas later in het jaar geschieden. Hij is de eer ste aartsbisschop van Canterbury die een officieel bezpek aan Moskou brengt. Als aartsbisschop van York heeft hij echter in 1956 al eens èen bezoek aan die stad gebracht. Met de Griekse Kerk heeft de Ang licaanse Kerk reeds jarenlange betrek kingen. Reeds in de zeventiende eeuw kwam een aantal Griekse theologen in Engeland studeren. Toen is zelfs ge poogd om een speciaal college te stich- ten De uitspraak vervolgt: „Wij betreu ren het dat, op de grond van weten schappelijke en militaire studie de conclusie is bereikt dat de hervatting van de proeven in de atmosfeer nood zakelijk is voor de veiligheid. Alle proe ven van de Verenigde Staten zonder in ternationale toestemming en controle leiden er vrijwel zeker toe dat ook de Sowjetunie een dergelijk besluit zal men. De bewapeningswedloop komt een versneld stadium en het risico van een oorlog met catastrofale gevol gen wordt groter. Hoewel de gevaren voor de gezondheid niet onmiddellijk zo ernstig zijn als men wel eens heeft ge dacht. mag het potentiële gevaar van radioactieve straling niet over het hoofd worden gezien." De verklaring sluit zich dan aan bij een uitspraak van 1957: „Wij vragen ons af of enige natie het recht heeft om op eigen verantwoording te beslis sen dergelijke proeven te gaan nemen, als mensen van andere nationaliteiten in alle delen van de wereld, die het er niet mee eens zijn, wellicht de gevol gen moeten dragen." Naast de inhoud van de uitspraak is ook van belang de erkenning dat men in het verleden de gevaren voor de ge zondheid van de radioactieve straling te hoog heeft aangeslagen. Onbewust is deze uitspraak, tegen de kernproeven daardoor een erkenning geworden van het feit dat vele kerkelijke leiders hun gemeenteleden nodeloos angst en onge rustheid hebben berokkend. Studenten willen het gymnasium buiten de mammoetwet regelen Namens de Organisatie van studenten m de geschiedenis te Leiden, namens het Gronings historisch dispuut „Ubbo Emmius", de Utrechtse historische stu dentenkring, de „Vereniging van stu denten in de geschiedenis aan de universiteit van Amsterdam", de „Ver- eniging van studenten in de geschiedenis aan de Vrije Universiteit" en namens de Nijmeegse historische studentenkring „Dr. Huybers" heeft het bestuur van de „Organisatie van studenten in de ge schiedenis in Nederland1" zich tot de Ie- den van de Tweede Kamer gewend. In dit schrijven wordt gezegd, dat het gevoelig verlies voor de samenleving zijn, wanneer, het klassieke gymnasium zou verdwijnen. De studenten spreken de hoop uit dat het gymnasium buiten het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs (de zogenaamde „mammoetwet") zal worden gehouden. Met betrekkin"; tot de positie van het vak geschiedenis in het gymnasiale on derwijs wordt de wens uitgesproken, dat vermindering van het aantal lesuren in de geschiedenis zal worden voorkomen. Immers, zo wordt gezegd, de gymnasia le vorming is niet denkbaar zonder een grote plaats voor het geschiedenison derwijs. „De bestudering van de Griekse en Latijnse schrijvers, van de eigen Neder landse literatuur en de Franse, Engel se en Duitse literaturen heeft pas haar ware zin als ze begeleid wordt door een goed geschiedenis-onderwijs e wisselwerking daarmee staat." door de synode die de patriarch daar toe moet bijeenroepen. dlgd. Zijn bezoek had slechts ten "doel de gevoelens ln het patriarchaat te pel len. mocht er een officiële uitnodiging komen. Van het verslag dat hij in Ro me zal uitbrengen zal het waarschijn lijk afbangen of de paus werkelijk oos- ters-orthodoxe waarnemers ln staat zal stellen de besprekingen bij te wonen. Willebrands is van Istanboel (het vroegere Constantinopel) doorgereisd naar Athene om daar de zojuist ge- de Grieks-Orthodoxe ook hem Sno I'd rny A'^dwchyl U Cj, I „r hVbbid of d,z, Y„k genefen pel.c a.d. IJsscI. P. van Splunter te 7fll. u,jjrn,mpr. »e <iit»n =ie Rotterdam; Chr. Opleidingsschool te aan Zee: P. A. Romijn te Kat- i de Rijn. U.VIECOLLECTS iai.10: Jubbeia 53; Parochie m 207.35; Sehet- Den Ham 186.50; Vijfhulzen 34 85; Amel- De aartsbisschop van de Angli caanse Kerk hoopt van 2 tot 5 mei in Istanboel te vertoeven. Hij is officieel door /thenagoras uitgenodigd. Slechts achttien maanden geleden werd zijn voorganger door de patri arch ontvangen. Het doel van deze besprekingen is om een weg te vin den om tot volkomen intercommunie tussen de Anglicaanse Kerk en de Oosters-Orthodoxe Kerken te kom 3.40; CoUJnsplaat i «ji „Gunstig" merk is in trek De vorige week gepubliceerde cijfers over een onderzoek naar het teer- en nicotinegehalte in sigaretten hebben zeer uiteenlo pende reacties opgeleverd. Op initiatief van de Nederlandse consumentenbond zijn veertien sigarettenmerken, waaronder de tien in Nederland meest ver kochte merken, machinaal onder zocht op teer- en nicotinegehalte. Deze cijfers zijn in het maart nummer van de Consumenten gids vermeld. Een grossier, die over deze publikatie werd ondervraagd, vond het niet reëel, dat slechts veertien van de ruim derd in Nederland verkochte me onderzocht zijn. Hij vond dat het onder- bezoek bren-l legen hebben, zo meende hij. In o ICT.48. Vorig Ja. Chrysostomos van Grieken- V) Geschiedenisleraren verontrust De vereniging van geschiede-j nisleraren in Nederland heeft in| een adres aan de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en we tenschappen geprotesteerd tegen wat zij noemt ,.de dreigende ver minking van het leerplan voor de scholen voor v.h.m.o. ten aan zien van het vak geschiedenis" De vereniging dringt er bij de staatssecretaris op aan, niet de voorgestelde urentabel die een vermindering van het aantal ge schiedenisles-uren inhoudt in te voeren, alvorens de voorstel- lert van de raad van leraren te hebben gehoord. Afschriften van stelde tabel zou zijn de opoffering van de vormende waarde van het huidige geschiedenisonderwijs „Dan zou inderdaad het geschiedenison derwijs zijn nut en bestaansrecht verloren hebben". Daarbij komt nog. zo wordt verder in het adres gezegd, dat reeds bij de hui dige urentabel het geschiedenisonder wijs als vooropleiding voor velen mini maal genoemd moet worden. Bij staande studenten in de letteren of de sociale geografie, bij aanstaande jour nalisten ten bij hen. die daartoe een universitaire opleiding genieten) enz. kan reeds nu van een goede basis niet meer gesproken worden. Ook het bedrijfsleven klaagt erover, dat abituriënten van het v.h m.o. over een aantal „weetjes" beschikken, maar gebrek hebben aan culturele vorming. Dit alles wordt voor een belangrijk deelte veroorzaakt door het feit. geval zou wellicht aan het licht geko men zijn. dat een bepaald merk. dat nu weinig verkocht wordt, het minste teer- of nicotinegehalte zou bevatten. Van het merk dat volgens de rec< te publikatie het minste teer bevat. Is een belangrijke verkoopstijging waar te nemen. Vele winkeliers ondervonden dat hun klanten nu speciaal dat merk Igaretten wilden hebben. Tijdens het reekeinde bijvoorbeeld hebben zij met het vullen van hun sigarettenautomaten hiermee rekening gehouden. Enkele winkeliers meenden evenwel, dat deze stijging na een paar dagen wel zou zakken, omdat de „merken trouw" in Nederland tamelijk groot is. Dit hadden zij ook wel ondervonden bij vroeger gepubliceerde bevindingen van onderzoeken over dit onderwerp. Ook bij de groothandel heeft men ge volgen van de publikatie ondervonden. Bij de bevoorrading van de winkeliers ging da grootste vraag uit naar merken, die er in het onderzoek het best zijn afgekomen. Men vond het algemeen de reacties nu groter dan bij vorige onderzoeken. Of dit blij vend zou zijn, kon men uiteraard niet weten, doch men vond wel dat de wij zigingen in de te verkopen merken nog nooit zo sterk zijn geweest. Bij de fabrikant beginnen zich ook de eerste tekenen van een stijging va vraag te vertonen. Op de fabriek het volgens de publikatie meest gunsti ge merk wordt vervaardigd, gunstig al thans voor wat betreft het geringe teergehalte, toonde men zich niet ver baasd. „WIJ ontvangen thans loon naar arbeid", zo deelde men ons mede. Men legt zich daar namelijk speciaal toe op het fabriceren van sigaretten met zo weinig mogelijk teer. In het la boratorium van de fabriek neemt men voortdurend proeven met speciale ap paratuur voor het onderzoeken op teer- en nicotinegehalte. Een grotere produk- tie, kan men wgl opvangen, aangezien men over een belangrijke overcapaci teit voor de export beschikt. „Strijdkreet" in jubileumuitgave Het negende nummer van de 75ste jaargang van „De Strijdkreet", het blad van het Leger des Heils, is een bijzon der jubileumnummer geworden in boek vorm. In 74 pagina's wordt een fotore portage gegeven van het jubilerende werk onder de titel „Stoottroep van Christus". Zo werd het blad meer dan een blad. Het is een fotoboek geworden in een opmerkelijk goede uitvoering, dat velen niet slechts zullen kopen, maar zullen willen bewaren. Blad „Tijd en Taak" wordt duurder Het weekblad „Tijd en Taak" kan het niet langer bolwerken bij de huidige exploitatie. Dit onafhankelijk weekblad voor „evangelie en socialisme" dat bin nen de Partij van de Arbeid verschijnt, kampt met een tekort van enkele tien duizenden guldens. Enige tijd geleden heeft het de abonnementsprijs verlaagd van 8,-- tot 6.30 gulden, maar de verla ging heeft, geen abonné's doen winnen. Om niet om de veertien dagen te moeten gaan verschijnen, heeft het blad nu besloten de prijs te verhogen tot tien gulden per jaar. Blinden kregen eigen be j aardencentrum In aanwezigheid van tal van autoriteiten op kerkelijk en maatschappelijk gebied heeft maandagmiddag de commissa ris der koningin in de provincie Gelder land, mr. H. W. Bloemers, het eerste in ons land speciaal voor dit doel ge bouwde bejaardencentrum voor blinden geopend. Dit centrum is gelegen op het terrein van het - christelijk tehuis voor blinden „Sonneheerdt" te Ermelo. De heer Bloemers wees op het groei end collectief verantwoordelijkheidsge voel in deze tijd. Namens het provin ciaal bestuur van Gelderland werd een kunstvoorwerp aangeboden. Kerk en politiek in Oost-Duitsland moeten gescheiden zijn Op een bijeenkomst van de synode der Evangelische Kerk in Oost-Berliin heeft deken Figur, een vooraanstaande autoriteit in de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland, maandag verklaard, dat de kerk geen medewerking kan verle nen aar bijvalsbetuigingen voor politie ke gebeurtenissen. In de laatste maanden is er een toe nemende gedragslijn bij officiële en po litieke organen le bespeuren om van de kerk bijvalsbetuigingen voor politieke gebeurtenissen te verlangen. Dergelijke verklaringen zijn fundamenteel onmoge lijk voor de kerk, zo zei hij, „en wij zullen ons met alle kracht ertegen ver zetten om in politiek-ideologische con flicten tussen wereldmachten te worden betrokken" De muur tussen Oost- en West-Berlijn heeft de keric gescheiden, doch wij behoren bij elkaar, aldus deken Figur. Jongerengesprelc over „normbesef" Voor de negende maal komen een aan tal jongeren bijeen in het Zonnehuis te Bilthoven voor een gesprek en wel op 7 en 8 april. Ditmaal is als onder werp gekozen „normbesef". Het onder- werp zal ingeleid worden door een manistische, een rooms-katholieke protestantse jongere. Op de keper beschouwd slaan de discipelen in de lijdens weken maar een droevige figuur. Als het er op aan komt laten zij Jezus gewoon in de steek. Onbegrijpelijke houding voor mensen, die altijd met Hem hebben verkeerd, met Hem zijn opgetrokken en Hem toch toegewijd hebben gediend. Judas pleegt verraad, Petrus verloochent zijn relatie met Christus en zij houden zich schuil als zij veronderstellen, dat na de arrestatie van hun Heer de volkswoede zich ook weieens op hen zou kunnen gaan koelen. Neen, er blijft niets over van het volgen door dik en door dun. Zelfs het laatste verzoek van de Heer: Blijft hier en waakt met Mij" (Mattheus 28:38), wordt niet ingewilligd. De ge schiedenis is bekend. Een ogenblik zondert Jezus zich af om alleen met Zijn God te zijn. „En Hij kwam bij zijn discipelen (terug) en vond hen slapende." En dan dat door droefheid ingegeven verwijt: „Waart gijlieden zo weinig bij machte een uur met Mij te waken?" Ja, zo weinig is de mens bij machte. Een uur waken met Christus? Een uur bij Hem zijn? Er is eens een prediker ge weest die de christenheid opriep een kwartier van de dag te geven aan de Heer. Toen hij later een enquête hield kwam hij tot de ontdekking dut een kwartier per dag veel te veel gevergd was. Zo zijn wij, mensen, die beweren Christus te willen volgen het mag ons geen tijd kosten. Een kwartier van de dag geven aan de Heer, vijftien minuten die belang rijke werkzaamheden, die wij hebben, onderbreken voor Hem, Die Zijn bloed gaf om ons te redden. Is het te veel gevraagd in deze lijdensweken? Jongeren door jongeren winnen (Van onze kerkredacteur) Voor de tweede maal bezoekt een team van zes Amerikaanse teenagers ons land onder auspi ciën van Youth for Christ. Zij zullen in de komende weken op een honderdtal middelbare scho len vertellen hoe in Amerika het werk van bijbelclubs op middel bare scholen een hoge vlucht ge nomen heeft. Zij komen met een uitgebreid programma van zang, muziek en getuigenis om te laten zien hoe dergelijke „Highschool clubs" hun werk doen. Vorig jaar bezocht een dergelijk team van muzikaal zeer begaafde jonge men sen scholen in Dordrecht en Rotterdam. Dit jaar zullen zij het gehele land door reizen «n vrijwel alle grote steden be zoeken. In de avonduren zullen zij hun mede werking verlenen aan Youth for Christ- rallies. Spreker is dan de leider van hel team, de Youth for Christ-evangelist Tedd Bryson, die door Jaap van Heinin gen zal worden vertaald. Het team arriveerde vorige week op Schiphol en heeft reeds bijeenkomsten verzorgd op scholen in Sneek, Heeren-. veen, Leeuwarden en Groningen. Deze week zullen de jongeren een bezoek brengen aan Bussum, Hilversum. Lei den en Den Haag. terwijl zij vrijdag en zaterdag a.s. in Rotterdam zullen zijn. Veel muziek Behalve de leider bestaat het team uit vier jongens en twee meisjes tussen de 17 en 19 jaar. Zij hebben allen enke le jaren meegewerkt in highschoolclubs. De jongens vormen samen een mannen- kwartet, de meisjes zingen duetten, ter wijl zij allen instrumenten bespelen. Youth for Christ begon twee jaar ge leden dergelijke jeugdteams uit te zen den, omdat men er van overtuigd was dat jongeren het beste door jongeren voor Christus gewonnen kunnen worden Deze teenagers willen de jeugd van de landen die zij bezoeken activeren om actief mee te werken in het kerkelijke en evangelisatiewerk. De jongeren wor den steeds ondergebracht in Nederland se gezinnen met kinderen die nog op de middelbare school zijn. Jaarvergadering Raad voor kerk en school de°' School der Nederlandse Hervormde Kerk zijn twintigste jaarvergadering te houden in Esplanade te Utrecht. Een ieder, die belang stelt in de vra gen van kerk en school in de ruimste zin des woords, wordt tot het bijwonen van deze vergadering uitgenodigd, die orfi 10.30 uur begint. Na het een causerie over het jaarverslag door de secretaris, ds. O. V. Henkei te 's-Gravenhage, houdt ds. E. van Brug gen, academie-predikant te Rotterdam, een referaat met als thema: Wat mo gen de ouders van onze leerlingen van de school verwachten?. Na de lunch pauze zal een forum, onder leiding van de voorzitter en bestaande uit vertegen woordigers van alle takken en typen van onderwijs, het referaat en vragen over het referaat in een gemeenschap pelijk gesprek aan de orde stellen. Int. Reform. Verbond organiseert congres Ook dit jaar organiseert het Interna tionaal Reformatorisch Verbond weer een zogenaamd „Groot Gereformeerd Congres". Evenals in de voorgaande ja ren zal de I.R.V. in de voorbereiding samenwerken met reünistenorganisaties van verschillende studentenverenigingen en met de Calvinistische Studentenbewe ging. Het congres zal van 29 - 31 augus tus bijeenkomen en het thema zal zijn „De Gemeente van Christus in deze tijd." Het Verbond heeft nog meer plannen. Zo zal volgend jaar weer een studie congres gehouden worden, waarschijn lijk in Frankrijk of Luxemburg. Het thema zal zijn „De christen en de staat." Het volgende grote internationa le congres zal worden belegd in 1964 in Nederland met als thema „De Heili ge Geest en de kerk" Het I.R.V. heeft tevens besloten een wijziging aan te brengen in zijn publi caties. Het Nederlandse kwartaalblad zal worden vervangen door een Neder landse vertaling van het International Reformed Bulletin. Het eerste nummer van deze nieuwe uitgave is inmiddels verschenen. Het is grotendeels gewijd aan de conferentie van vorig jaar in Cambridge, en geeft uitvoerige medede lingen over de arbeid van het I.R.V. De hervormde „Raad voor kerk en school" belegt op woensdag 25 april een studiedag voor docenten in de godsdien stige vakken aan openbare en christelijke scholen voor v.h.m.o. en kweekscholen. Het onderwerp zal zijn „Hulp en hinder, die wij van het godsdienstonderwijs ondervinden kunnen". Inleidingen zullen worden gehouden door dr. J. D. Ph. Warnérs, Ier nar aan het Barlaeus Gym nasium te Amsterdam, en dooor dr. J Segaar, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Bernppi n g.si verk NED. HERV. KERK Beroepen te Ne6 en Wierum: M. Ra venhorst, kand. tc 's-Gravenland; te Zuilichem-Nieuwaal: J, Broekhuis, kand. te Barneveld. Aangenomen het beroep van de gene rale synode als predikant voor bijzon dere werkzaamheden, zendingspredi kant: C. J. P. Lam te Lunteren; naar Amstelveen (voor schoolpastoraat): J H. Meesters, kand. te Amsterdam: naar Ul- rum (toez.): C. Zwaan te Makkum. Bedankt voor Nieuwleusen (toez.): W. Straatsma te Saaxum. Vraag: Is het waar dat de Philip- pijnen als 51ste staat in de Verenigde Staten zijn opgenomen? Antwoord; De Philippijnen vormen niet de 51ste staat van de Verenigde loren i: Staten maar een onafhankelijke repu- bliek. Reden tot dit misverstand :s waarschijnlijk, dat de Philippijnen een kolonie van de Verenigde Staten zijn geweest, na de Amerikaans-Spaanse oorlog van 1898 tot 1946. Op 4 juli (dus mag. Is hiertegen iets te doen? Antwoord: Als het koperlaagje ver ren is, krijgt men dit niet meer goed. Het beste is de sleutels of knippen ónze mening door nieusve te verypngen. Vraag:. Op de oneffen muren van de badcel komt een brui ne aanslag, die erg moeilijk te ver- jderen is, voornamelijk in de met de naam Las Fclipinas latere Spaanse koning Philips II. Vraag: Ik heb een kapstel alpaca-zilver met een ingewerkt klei bloemmotief. Nu komen er op het zil ver zelf nog al bruinachtige vlekken voor. die ik niet met zilverpoets of van de Zeeuwse krijtwit kan verwijderen. Het bloem- dit Digna of Dignate' de hand doen? Antwoord: De muren kunt best bewerken met een mengsel en krijtpoeder. Gebruik niet te harde borstel. Vraag: _Wat js de vrouwelijke vorm Dingenus? Is motief blijft erg geheel van te krijgen? Antwoord: In de handel is een spe ciaal middel verkrijgbaar een poets crème in busjes, dat ook gebruikt wordt voor zilvium. Dit is een onscha delijk. goed, reinigend, glans gevend middel. Een ander uitstekend middel middel :s een oplossing van een deel fixeerzout aceton od vier delen water. Voorts is er warm met dit middel moet geen andere oorzaak hebben gebrek in het mechanisme. De klokkenmaker zal geribbelde dit moeten verhelpen. Vraag: Zijn er thans meer mannen ver- in ons land dan vrouwen of is het om- rib- gekeerde het geval? Antwoord: Op 1 januari 1959 waren in ons land 5.618.540 mannen en helpen 5.659.484 vrouwen. Eind 1960 waren er de 5.754.229 mannen en 5.801.779 vrouwen. Het vrouwenoverschot is in die tw het jaren dus toegenoemen van 40.1 van 47.550. Heelopmerkelijk is het hierbij schil, wanneer men rekening houdt de leeftijdsgroepen: Eind 1960 w •r 2.248.230 mannen en 2.138.529 v wen van 0 tot 19 jaar. 2.518.247 r nen en 2.556.801 vrouwen tussen 2i 54 jaar. 499.266 mannen en 54 tussen 55 en 64 jaar lannen en 558.553 65 jaar en ouder. Deze verschil- zijn een gevolg van de sterfte en geboorte bij mannen. in? Vraag: Is het mogelijk mij de be- Antwoord: Het enige voorgeschreven tekenis te geven van de naam i^-i -inu-wii graag weten Antwoord: Dingenus is afgeleid van glanzend de Latijnse naam Dignus, de waardi ge. De vrouwelijke vorm is Digna of een spe- Dingena. Vraag: Aan mijn mohair rok zit len zijn bisonkit. Hoe kan ik «leze ve inig zijn een behandeling moge- GEREFORMEERDE KERKEN j lijk met geest van salmiak, gemengd Beroepen te Christchurch. Nieuw-Zee- j met fijn krijt. Tn veel gevallen kan land Ref. Church: P. van der Schaaf te j men eveneens sigarenas gebruiken. Vraag: Koperkleurige sleutels lijmvlekken is betten met Pschasia en daarna uitspoelen met lauw- water. Gewone lijm kan mer erg uitspoelen met lauwwarm water. Vraag: Reeds enige jaren heb ik Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. et sanguine Domini (over het lichaam en bloed des Heren) waartegen vee, verzet rees. Men ziet een duidelijk verband tussen deze naam en hel 40.944 tot Hebreeuwswoord Pasach (Pascha). Vraag: Een paar jaar geleden heb ben wij een goede en dure oliehaard gekocht, die best brandt en ons goeo bevalt. Hij staat in de huiskamer en brandt dagelijks. Nu zou ik hem ook graag 's nachts aanhouden. Dan is te gelijkertijd ook het keukentje ver warmd. Een enkele keer heb ik da al gedaan, maar nu wil ik eens vra een of de haard op den duur daartegen grotere bestand is of dat de binnenboel dan gauwer slijt? Antwoord: U kunt een goede olie haard dag en nacht gebruiken. Welis voordeel van aeeue veroorzaakt ooor ne; xeu. ua dit adres zijn OOK gezonden aan I ree<js bij de tegenwoordige urentabel d' de leden van de Eerste- en Twee- I posit.e van de geschiedenis veel ongun j v 1. C(0»0n r«.raal I stiger is dan in de meeste Westelijke Perth, voorheen te Vl.ssing. de Kamer der inaten-Lieneraai. -ancjcn bet geval is. aldus het adres CHRIST. GEREF. KERKEN knoppen van dressoirs en nachtkastjes de oorzaak Het gevolg van het Invoeren vanvan de vereniging van geschiedenisles - Beroepen te Almelo: A. W'. Drechsler! verliezen op den duur hun koperen Antwoord: Dit de door de staatssecretaris voorge- ren. 'te Vlissingen. Ilaagje of gaan zwarte vlekken verto- elektrische staande klok. die steeds welijk Russisch of zo? Antwoord: De naam Pschasia is onbekend, wel Paschasia de vrou- itstekend de tijd heeft aangegeven De laatste maanden echter loon! zij toe achteruit. Wat kan hiervan Paschasius die ge voerd werd door Paschasius Radber tus. een heilig verklaard kerkelijk schrijver, die in 785 te Soissons gebo- niet ren werd en ongeveer 860 in Corbie de stierf, in het klooster waarvan hij abt gen tussen koud was. Hij schreef het werk De corpore delen van dien- hoeft door te branden, maar als hei niet noodzakelijk is brandstof te spa ren, kunt u -de haard gerust 's nacht.- aan houden, waardoor het huis war blijft. De slijtage wordt daardoor zo veel groter, want u voorkom, de dagelijkse temperatuurschommeiin- heet met de na-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2