Jlieawe geihsctft GTouraitl Spoedig geheim vooroverleg Commentaar Sow jets poetsen ond plan op Unaniem akkoord met Amerikaans voorstel Geen versterking tenzij Indonesië blijft dreigen en Dagen van Algerijnse oorlog zijn geteld Indonesië antwoordt niet onmiddellijk T i9fl PEVSDAG 13 MAART 1962 KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12427 CHRISTELIJKE AT lO^i AAL DAGBLAD „Stanttiastlcfj is gfjeblma mgn hert in tegljcnspaet" De tuinman en de Dood (en de monniken) NA MARATHONZITTING VAN HET KABINET: I Na het langdurige kabinetsbe- j raad over Nièuw-Guinea begaf de minister-president, prof. dr. j J. E. de Quay, zich gisteravond naar het Haagse perscentrum Nieuwspoort, waar hij aan de vele daar verzamelde journalis- ten belangrijk nieuws had mee te delen. Nieuws in één oogopslag Naar eensgezinde opvat ting van het kabinet dient Nederland deel te nemen aan geheim vooroverleg met Indonesië, zonder pre alabele voorwaarden, over Nieuw-Guinea, in bijzijn van een derde. Ook Indo nesië zou daartoe bereid zijn. Over de plaats, het tijdstip en de .derde man' bij dit vooroverleg worden nog besprekingen gevoerd. De Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea zullen niet worden ver sterkt, tenzij Indonesië blijft doorgaan met drei gementen en met het tref fen van oorlogsvoorberei dingen. De Frans-Algerijnse be sprekingen zouden of van daag of morgen worden be ëindigd met het onderte kenen van de bestands overeenkomst. Het overleg verloopt in een uitstekende sfeer. Ook gisteren heeft de OAS weer een groot aantal aanslagen gepleegd. Negentien personen hebben gisteren in Algerijë daarbij het leven verloren. In een brief van de Sow- jetunie aan Oe Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, wordt opnieuw voorgesteld kernwapens te verbieden als middel om oorlog te voeren en het gebruik ervan in grote de len van de wereld te ver hinderen. Het voorstel komt morgen, als de ont wapeningsconferentie in Genève begint, ter tafel. Op beschuldiging van doodslag op een landeige naar en afpersing van ver scheidene personen zijn vier Capucijner-monniken en drie boeren voor de rechter in Messina op Si cilië gedaagd. De monniken zouden onder dwang heb ben gestaan van de tuin man van het klooster, die de leider was van een ben de. De Utrechtse voorjaars- beurs, die gisteren is ge opend, is de grootste welke ooit in ons land is gehou den. Op meer dan 80.000 vierkante meter exposeren 3330 firma's uit 27 landen, meer dan de helft van de beschikbare ruimte wordt ingenomen door de bouw en transportbeurs. Uit een statistiek van de International Civil Air Or ganization blijkt, dat Ne derland de vijfde plaats bezet wat betreft het aan tal passagiers-kilometers. De Ver. Staten staan voor aan, gevolgd door Enge- De achttien hervormde en gereformeerde predi kanten, die onlangs een op roep publiceerden over de noodzakelijke eenheid van hun kerken, hebben op een persconferentie medede lingen gedaan over de ont vangen reacties. Naar hun oordeel is het beeld van de karikatuur na hun oproep nu verdwenen. Vandaag slotzitting in Evian? (Van onze parlementsredactie) pjET kabinet heeft unaniem zijn instemming betuigd met een Amerikaans voorstel tot het houden van een geheime Nederlands-Indonesische voorbespreking waaraan geen prealabele voorwaarden zijn verbondn en dat in aanwezigheid van een onpartijdige derde zal plaats vinden. Het voornaamste doel van dit gesprek zal zijn: het opstellen van een agenda voor latere onderhande lingen. Aangenomen wordt, dat ook Indonesië reeds met dit voorstel akkoord is gegaan. Op het ogenblik voeren de Verenigde Staten nog overleg met Nederland en Indonesië over de plaats van het het voorgesprek, over het tijdstip waarop liet zal worden gehouden en over de derde persoon die het zal bijwonen. De Nederlandse regering heeft besloten thans geen militaire versterkin gen naar Nieuw-Guinea te sturen, maar de mogelijkheid blijft bestaan dat ze op dit besluit zal terugkomen indien Indonesië voortgaat met het nemen van agressieve maatregelen. hoogtepunt. Hoewel officieel de^ grootste geheimhouding betracht wordt, zal zo goed als zeker vandaag de overeenkomst ondertekend wor den. Gisteravond kon men overal ir Evian horen: de Algerijnse oorlog zal morgen beëindigd zijn. De laat ste berichten wijzen op volledige overeenstemming; alle hinderpalen zouden uit de weg zijn geruimd. De besprekingen tussen de Franse en Algerijnse delegaties werden gis teravond laat, nadat meer dan acht uur onafgebroken was vergaderd, tot vandaag verdaagd. Het overleg werd in een uitstekende sfeer gehouden. Officie® bewaart men een zekere te rughoudendheid, woordvoerders die in nauw kontakt staan met de Franse delegatie zeiden zelf3, dat nog een groot aantal punten opgelost moeten worden. Het Franse persbureau AFP verwachtte echter, dat vandaag de slotzitting zal zijn. Honderden studenten verzamelden zich gisteren bij de Sorbonne en eisten vrijlating van de Algerijnse gevangenen en ontslag van de Parljse polltieprefect. De OAS werd scherp veroordeeld. De studenten gingen uit elkaar zonder dat zich incidenten voordeden. In Algerije kwamen door terreurdaden van de OAS en van de Algerijnse extre misten negentien personen om het leven. De televisiezender van Oran, die in het geheim naar een veilige plaats vervoerd zou worden, werd van een vrachtauto gestolen, die voor het gebouw van de omroep stond te wachten. Tientallen dienstplichtigen hebben tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat vele dienstplichtigen van het leger lid zijn van een organisatie, die zich ten doel stelt, iedere officier die na het uitroepen van een ^bestand tot mui terij wil aanzetten, te arresteren. Deze orgnanisatie zou ontstaan zijn tijdens de opstand der generaals in april verleden De vastbeslotenheid van de soldaat om de politiek van De Gaulle te steunen, wordt versterkt door het verwonden van vrijetijdsverf kwaliteitsver! EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS.GROEP FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 twee Franse soldaten door schoten uit Europese menigte. Het was de eer ste keer, dat Europeanen op Franse soldaten schoten. Tijdens de recente gevechten langs de Tunesische grens zijn naar schatting 75 Algerijnen gedood en 150 gewond. Een Tunesiër werd gedood door Frans artil lerievuur. Angst voor nog meer terreur van de OAS kenmerkt de sfeer waar in Parijs de Frans-Algerijnse vrede tegemoet ziet. Op iedere hoek van het dak van het ministerie van marine aan de Place de la Concor de staat luchtafweergeschut opge steld Dit heeft minister-president De Quay gisteravond in Den Haag oj een persconferentie in het Perscen trum „Nieuwspoort" verklaard na afloop van een kabinetszitting, die met enige onderbrekingen van 's morgens half elf tot 's avonds tien uur duurde en die speciaal belegd was ter bespreking van het Nieuw- Guinea-beleid. Aan het beraad na men ook deel de staatssecretarissen Bot (Nw-Guinea), Calmeyer en De Jong (beiden defensie) en Van Hou ten (buitenl. zaken), terwijl in de loop van de middag de admiraals H. H. L. Pröpper en L. Brouwer werden geraadpleegd. In grote span ning wachtten tientallen persmen sen bijna twaalf uur lang op de uit slag van de besprekingen. Om ongeveer kwart over tien kon de minister-president hen meedelen, dat Gebruik van kernwapens VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57- cen oud paard van stal gehaald om het bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève opnieuw dienst te laten doen. Zij heeft nl. in een brief aan Oe Thant, secretaris-generaal van de VN voorgesteld, kernwapens te ver bieden als middel om oorlog te voe ren en het gebruik er van in grote delen van de wereld te verhinderen. De Russen doen een beroep op Ame rika, Engelannd en andere landen, plechtig en onvoorwaardelijk af te zien van het gebruik van kernwa pens en andere middelen voor mas sa-vernietiging. TELEFOON 231351 worden en dat de niet-atoomlanden de verplichting op zich moeten nemen geen kernwapens te verwerven en ook de opslag er van op hun grondgebie den niet toe te staan. Dit deel was duidelijk gericht aan het adres van Duitsland en zekere andere gebieden, die de Ver. Staten belangrijk voor dt- verdediging van de vrije wereld ach ten. Overigens viel het op, dat de Scandinavische landen buiten de door de Russen bedoelde atoomvrije zone Het Russische voorstel zal morgen (op de officiële openingszitting) op de ont wapeningsconferentie te Genève ter ta fel worden gebracht. Het is in westelijke kringen onmiddel lijk koel ontvangen, omdat de Sowjet- unie wel voorstelt, het gebruik van kern wapens te verbieden, alle voorraden te vernietigen en atoomvrije zones te schep pen, maar weigert een doelmatige con trole op de naleving van een internatio naal akkoord te aanvaarden. eensgezind kabinet de Amerikaanse ge dachten omtrent een geheim vooroverleg had aanvaard en aan de uitvoering ervan alle medewerking zal verlenen. Uit het Het is prof. De Quay wel aan te zien, dat hij een lange, inspannende dag achter de rug heeft de foto is gisteravond laat in „Nieuws poort" genomen. Naast de pre mier de directeur van de Rijks voorlichtingsdienst, dr. G. J. Lam- mers. feit dat nu nog slechts overlegd wordt over plaats en tijdstip van het gesprek en over de derde persoon, concludeerde hij dat ook Indonesië het Amerikaanse voorstel inmiddels heeft geaccepteerd. „De regering," aldus prof. De Quay, „streeft ernstig naar en hoopt op een spoedige totstandkoming van het voor lopige gesprek met Indonesië". Hij wilde echter niet verhelen, dat het kabinet nog steeds bezorgd is over redevoeringen van Indonesische zijde en over de scherpe taal die daarbij aan ons adres wordt gebezigd. In dit ver band herinnerde hij aan de laatste rede van president Sukarno. De rege ring is ook bezorgd over Indonesië's voorbereiding van militaire maatrege len in het gebied rond Nieuw-Guinea. Voor vervolg zie pagina 9 De officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, Ganis Harsono, heeft het niet waarschijnlijk genoemd, dat de Indonesische regering onmid dellijk haar mening kenbaar zal maken over het Nederlandse voor stel van een geheim vooroverleg over Nieuw-Guinea. Harsono deelde mede, dat de ver klaring van prof. dr. J. E. de Quay he denmorgen ter kennis' is gebracht var minister Subandrio. Diens afspraken voor hedenmorgen wettien echter de veronderstelling, dat hij niet in de g- leenheid zal zijn, onmiddellijk zijn ning daarover kenbaar te maken. Ook verluidt het dat de Verenigde Staten de Indonesische regering zocht hebben, voorzichtigheid te be trachten in haar uitlatingen over vooruitzichten van onderhandelingen over Nieuw-Guinea. Subandrio verklaarde gisteren dat Amerikaanse autoriteiten „goede hoop" hebben, dat er spoedig formule zal worden gevonden om ndo- nesië en Nederland aan de conferen tietafel te brengen ter bespreking de kwestie-Nieuw-Guinea. Hij noemde de Amerikanen „zeer optimistisch". Subandrio die gisteren een half uur over Nieuw-Guinea sprak met de Ame rikaanse zaakgelastigde John Hender son voegde eraan toe. dat Indonesië „hangende concrete vorderingen bij de pogingen die in het buitenland worden gedaan voor een vreedzame oplossing van het conflict, zal voortgaan met zijn streven West-Irian te bevrijden". Dr. Van Roijen Uit „welingelichte bron" te Washington vernam vandaag het persbureau Agence France Presse, dat het geheim voori leg van Nederlandse kant zal worden gevoerd door dr. J. H. van Roijen, ambassadeur in de V.S. Dr. Van Roijen is zes weken geleden door de regering tot onderhandelaar met Indonesië ii noemd. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken wenste vandaag geen enkel commentaar op de verklaring minister-president De Quay te geven. In officiële Amerikaanse kringen heerst echter voldoening over de Nederlandse bereidheid met Indonesië om de tafel te gaan zitten. Als vaststaand neemt men le Washington aan, dat de „derde man" die bij het geheim overleg aanwezig zal zijn, een invloedrijke Amerikaan, maar geen regeringsfunctionaris zal zijn. Om trent zijn identiteit kan men echter niets onthullen, gezien de geheimhouding die rond het gesprek wordt betracht. Even min werd iets meegedeeld over plaats en tijdstip van het overleg en over het Indo. nesische standpunt De New York Times geeft Indonesië heden in een hoofdartikel de raad snel rechtstreekse besprekingen over westelijk Nieuw-Guinea te beginnen, waartoe de Nederlanders al enige tijd bereid zijn. Het blad noemt het zelfbeschikkings recht der bevolking de belangrijkste hinderpaal. Indonesië houdt er aan vast dat het Nieuw-Guinea wil overnemen zonder enige voorafgaande interna tionaal gewaarborgde verplichting aan gaande de zelfbeschikking en dit roept de verdenking in het leven, dat het de Papoea's niet toegestaan zal worden onafhankelijkheid te kiezen als de Indonesiërs eenmaal het gebied ln han den hebben, Is die verdenking onjuist, behoeft er geen enkele moeilijkheid bestaan voor een regeling met de Nederlanders. Evenmin dient Djakarta dan bezwaar te hebben tegen een garan tie van de Verenigde Naties of een in ternationale garantie. De Nederlanders hebben de 52 gevangenen teruggezon den en de Indonesiërs zouden daarop kunnen antwoorden door snel de recht streekse besprekingen te beginnen, al dus het blad. De vice-voorzitter van de VVD en lei der van de liberale Eerste-Kamerfractie mr. H. van Riel heeft gisteren in Amstel veen gezegd, dat Nederland op geen en kele wijze in de kaart van Sukarno mag spelen. „De mensen op Nw. Guinea", zo zei hij, „mogen niet de indruk krijgen dat Nederland niet achter hen zou staan; anders zouden we zelf Kongolese toe standen oproepen. Militaire versterkingen zijn op die ogenblikken en onder die om standigheden vereist als de veiligheid van de Papoea's en de Nederlanders op Nw. Guinea in gevaar komt". Troepen- versterkingen mogen z.L niet naar Nw.- Guinea worden gestuurd om de zaak te compliceren, maar alleen ter bescherming van de bevolking. De versterkingen zou den achterwege kunnen blijven als de V.S. bereid zijn de morele consequenties te dragen van de onaangename woorden, die Robert Kennedy na zijn bezoek aan ons land voor de Amerikaanse radio heeft gesproken. Naar de mening van de heer Van Riel zou Nederland oneerlijk zijn als het zijn belofte aan de Papoea's niet zou nakomen. Wij mogen pas wijken als het niet anders kan, als de overmacht te groot blijkt. TJET EERSTE AKKOORD is er dus: Nederland en Indonesië gaan in aan wezigheid van een derde geheime voor lopige besprekingen houden. Men stelle zijn verwachtingen niet dadelijk al te hoog, het zullen nog slechts besprekingen zijn over de agenda. Maar het zijn bespre kingen zonder voorwaarden. En belang rijk vooral is, dat het besprekingen zul len zijn. Met andere woorden: een ontmoe ting. Dit laatste is het, wat wij, Neder land zowel als Indonesië, sinds jaren heb ben gemist. Er was een kloof ontstaan. We waren van elkaar verwijderd geraakt. We waren van elkaar vervreemd. Wat er in vorige tijden aan contact was opgebouwd, was afgebroken. Er werd nog slechts op een afstand met de ander ge twist. In plaats daarvan komt nu weer een eerste ontmoeting. Zeker, het zal nog maar een gesprek worden over de agenda, maar een ontmoeting zal 't niettemin zijn. Men zal oog in oog tegenover elkaar ko men te staan. We herinneren ons een ontmoeting die we een aantal jaren geleden met wat Ne derlanders hadden met een groep Indo nesiërs. De sfeer was tussen de beide lan den al ernstig bedorven, maar als jour nalisten wilden we toch een gesprek met elkaar hebben. De Indonesiërs stelden en kele voorwaarden voor wat betreft de plaats van samenkomst en de taal die ge sproken zou worden Er werd terstond in bewilligd. Het ge sprek zelf was voor beide partijen stellig een verrassing. Heel weinig bleek er no dig om een sfeer van genegenheid te doen ontstaan. En zo kwam er ook ruimte voor wederzijds begrip. We moeten eraan den ken, nu we vernemen, dat weer een ont moeting voor de deur staat. Het werd tijd. In onze regering valt het te waarderen, dat zij thans meer dan ooit wenst te ver mijden wat een zuivering van de sfeer kan tegenhouden. Men kan haar geen ge brek aan meegaandheid verwijten. Er gaan in dit stadium geen versterkingen naar Nieuw-Guinea. De Indonesische gevange nen zijn ook alweer thuis. Het enige wat verlangd wordt is, dat de politiek van de Indonesische regering zich gaat kenmer ken door eenzelfde geest. Onze regering is in haar politiek blijk baar eensgezind. Ook dat is een reden tot verheuging. Er liepen geruchten over me ningsverschil. Misschien is het er geweest, maar dan heeft men elkaar voor het ogen blik hervonden. Nu hopen wij, dat ook de oppositie haar houding met wijsheid zal weten te bepa len, de kwèstic-Nieuw-Guinca moet wor den beschouwd als een nationaal probleem. Aan een kabinetscrisis hadden we geen behoefte, maar evenmin aan laatdunkende kritiek. Er zullen nog moeilijkheden genoeg ko men. Wat bereikt is zal nog niet meer zijn dan een begin. Maar een begin zal het zijn. En het zal het karakter dragen van een ontmoeting. Cmta} „Mam is in de tuin, pap, ze is het en ander aan het rondstrooien." ring. Een hogedrukgebied met een uit loper naar de Britse eilanden en een lagedrukgebied boven Oost-Europa handhaven zich beide. Aan de periode met koud weer komt de eerstkomende dagen dan ook nog geen einde. De af gelopen nacht kwam in ons land slechts lichte vorst voor. Dit was een gevolg van bewolking en plaatselijk sneeuw val, die samen hing met een kleine sto ring, die vannacht juist over ons land n i trok. Hat >1,1 ir naar uit dat e, de RaPP°r,en hedenmorgen zet komende nacht minder bewolking zal zijn, waardoor er plaatselijk matige Tenietp stUgend vorst zal optreden. Overdag komt de stat,on temperatuur tengevolge van zonneschijn, weer iets boven het vriespunt. Enkele sneeuwbuien blijven vooral in de kust- D. Helder provincies mogelijk. Ypenfcurg De Bilt verwacht lot woensdagavond: *Leld® Zonnige perloden maar ook hier en daar Twente een sneeuwbui. Vanavond, vannacht en Elndh in de vroege ochtend lichte tot matige Zd.-Limb vorst, middagtemperaturen even boven Helsinki het vriespunt. Zwakke tot matige wind nJi«kh* uit noordelijke richtingen. Ko°h (Opgemaakt om 11.15 nur). Aberdeen ZON EN MAAN A/dam* Woensdag: zon op 6.54, onder 18.41 uur: Brussel maan op 11.59, onder 3.20 uur. Luxemb. Volle maan 21 maart. Bordeaux Grenoble WITTE KRUIS y de echte PIJNSTILLER hoofdpijn, kiespijn, gril/), reumatische pijnen etc NNO ONO 1«4

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1