Ontwapening zonder een economische depressie BON Oorlogsveteranen naar München Vopo's verwonden Brits korporaal in Berlijn Economen van V.N. voorspellen o.m. Anti-raket wapen van VS is nog niet volmaakt Twaal i cromosomen W estdui tser smokkelde verloofde in reistas ht eea feoate Ky Voor het eerst sinds 1945 Herinneringen j kri vroeger aan (Van onze correspondent i ganisatoren niet de Westduitse vete- anenbond. maar de ..Verband der iegsbeschadigten, Kriegdhinterblei- benden und Sozialrentner", het „V.d.K." voor het treffen hebben gekozen, nl. de Beierse landhoofdstad München, die gedurende het nazi-regi me de „Hoofdstad der Beweging" is geweest, waar Hitier het eerst tegen Ronn) de Weimarse Republiek „putschte" uunn; - ïr*,,,» ic «t- „1 V' OOR het eerst sinds 1945 zul len rond 80.000 oorlogs veteranen op Westduitse bodem bijeenkomen. Onder bescherm heerschap van West-Duitslands bondspresident dr. Heinrich Lüb- ke en van de Franse staatspre sident generaal Charles de Gaul le zal van 16 tot 18 maart a.s. in München het derde (na-oorlogse) treffen van oorlogsveteranen plaats hebben. Ongewenst bij dit treffen zijn de veteranen uit de landen, die thans behoren tot tiêt communistische Oostblok. Ook de Joegoslaven worden hiertoe gerekend. De bijeenkomst is nl. tegelijkertijd bedoeld als een demonstratie tegen het gevaar van het communisme, dat als gevolg van de 2e Wereldoorlog en het bondgenootschap met de Sovjetunie tot diep in West-Europa is doorgedrongen. Het staat ten slotte aan de Oostgren zen van West-Duitsland, aan de prikkel- draadgrens van Lübeck tot Hof. Men is te gemakkelijk geneigd te vergeten, dat dit de consequentie is van de oor log, die de nazi's begonnen. MÜNCHEN Men zal bij dit derde internationale treffen van oorlogsveteranen het een en ander over het hoofd moeten zien. Dat begint al bij de stad, die de or- Russische poging om luchtverkeer naar Berlijn te hinderen Volgens een welingelichte zegsman hebben de Sowjets geprobeerd de radar ontvangst van het Westen in de corri dors naar Berlijn te storen. Zij zouden vrijdag twhe uur lang metalen voorwer pen boven de corridors hebben uitge strooid. Deze metalen strookjes veroorza ken op de radarschermen valse beelden en misvormen de ontvangst. Het storen van het radarsysteem kan ernstige invloed hebben op de navigatie in de corridors en kan er eventueel toe leiden, dat vliegtuigen buiten de corri dors komen. Later is van geallieerde zijde verno men, dait de drie westelijke geallieerden hebben besloten geen nieuws te ver strekken over incidenten met Russische vliegtuigen en andere activiteiten in de luchtcorridors naar Berlijn. Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht geloofde niet, dat metalen strookjes het vliegverkeer in de corri dors kunnen hinderen. V.S. leveren Kongo geen militaire vliegtuigen Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat er geen sprake is van de verkoop van Amerikaanse militaire vliegtuigen aan Kongo-Leopoldstad, zoals in sommige be richten uit Leopoldstad was gezegd. Aangaande de verkoop van transport toestellen daarentegen geeft het state departement toe, dat hiertoe een hoge Kongolese functionaris naar de VS zal reizen. Maar zijn bezoek zou niet spoedig plaats vinden. Ook twee Britse vliegtuigfabrieken hebben gezegd niets te weten van be richten uit Leopoldstad volgens welke de centrale Kongolese regering van plan zou zijn toestellen van hen te kopen. Trouwens, aldus een woordvoerder van een der fabrieken, die de Bristoltran- sporttoestellen maakt ,de fabriek zou niet weten hoe zij een vergunning van de regêring zou kunnen krijgen voor de uitvoer van vliegtuigen naar Kongo. Deze keuze is er nl. aanleiding toe geworden, dat het treffen niet, zoals -anvankelijk de bedoeling was. reeds i oktober van het vorige jaar kon worden gehouden. De Franse minister oorlogsveteranen. Raymond Tri- boulet. heeft nl. tot voor enkele we ken geweigerd om te verschijnen in de stad. waar de N.S.D.A.P. groot is ge worden om vervolgens tot de oorlog te eerusten, die de 80 000 deelnemers aan het congres hebben overleefd. Om die zelfde reden heeft het lang geduurd, voor en aleer president De Gaulle zich bereid verklaarde om tezamen met bondspresident dr. Lübke het be schermheerschap over de bijeenkomst op zich te nemen. Het kostte hem ken nelijk enige moeite zijn naam te le nen voor een treffen in de stad van de „Bürger-braukeller" thans een onaanzienlijk kroegje en van de „Feldhernnhalle", die het doel was van Hitiers eerste „Putsch" in de twintiger jaren. Generaal de Gaulle die over het algemeen niet bijzonder gaarne in West-Duitsland is ondanks de Frans- Duitse verzoening, die het kernstuk is van de na -oorlogse Europese samen werking. zal niet persoonlijk verschij- Dr. Lübke daarentegen wel. Hij De bijeenkomst zal in het teken staan van vrede en verzoening. Dit motto is uitgedacht door de Franse geestelijke Abbé Tanguy uit Parijs, de secretaris-generaal van het Interna tionale Comité. (Hij was vier-en-een- half jaar gevangene der Duitsers). Ab bé Tanguy organiseerde ook de twee vorige veteranen-bijeenkomsten in Lourdes en in Rome. Het congres in München begint met ïn .herdenkingsdienst in het voormali ge concentratiekamp Dachau. Het ein digt met een grote meeting in de „Feldherrnhalle". Tijdens de drie da gen van het congres zullen talloze bij eenkomsten worden georganiseerd, godsdiensten-te-velde worden gehouden (door kardinaal Döpfner en de Beierse Landesbisschof Dietzfelbinger) en folkloristische avonden worden georga niseerd. Vroegere vijanden zullen zich verbroederen en willen proberen het oorlogsleed te vergeten. Zonder de Oostbloklanden en ook zonder Spanje; een delegatie had willen sturen die was geaccepteerd, tot er iemand op de gedachte kwam, dat Spanje aan de 2e Wereldoorlog helemaal niet heeft deelgenomen. Daarentegen mogen de Zweden, die ook neutraal waren, wel komen. HET LEGER Maar ook 17 jaren na de oorlog krijgt men een dergelijke massa-bij eenkomst zonder het leger niet voor el kaar: dc „Bundeswebr", die aan het treffen niet deelneemt, zorgt voor on derbrenging, voor vervoer, voor mu ziekkorpsen en voor de ordedienst. Het kan soms raar lopen in de wereld. Dertig schoten op Een zware storm heeft de laatste dagen de oostkust van de Verenigde Staten gegeseld. Vijfendertig mensen ver loren daarbij het leven en de schade, die de storm veroorzaakte, wordt op 350 miljoen gulden geschat. Op Long Beach-eiland in de staat New Jersey was de ravage in een caravan-kamp onvoorstelbaar groot. Presi dent Kennedy heeft de staten, die door de storm geteisterd werden, tot rampgebied verklaard. militaire wagen Voor het eerst sinds de Oost- duitse communisten de spanning om Berlijn hebben opgevoerd door het bouwen van de muur in augustus 1961, is een geallieerde militair gewond door geweer vuur van de Oostduitse grensbe wakers, de vopo's. Op ongeveer 10 kilometer van Potsdam heb ben de Oostduitsers zaterdag avond een Britse militaire auto onder vuur genomen. De chauf feur, een korporaal, kreeg een buikschot en werd *in zeer ern stige toestand in een Oostduits ziekenhuis opgenomen. De Oost duitsers verklaarden, dat de wagen ondanks een waarschu wing was doorgereden; de' Rus sen hebben echter hun leedwezen over het gebeurde betuigd. Een Britse luitenant-kolonel van de Britse missie bij de Sowjet-bevelheb- bcr in Oost-Duitsland, die ook in de wagen zat, werd niet getroffen. Hij werd na het incident aan het Rus sische leger overgedragen. Daarna kon hij naar West-Berlijn terugke- Geen werklozen meer vakantie De Oostduitsers chauffeur verwond die op de banden I gens hen was het i gelijk zeggen. dat de werd door schoten varen gericht. Vol- het donker onmo- .vie de inzittenden Een stopteken zou door de Brit ten genegeerd zijn en daarom deden de grenswachten hun plicht en brachten de wagen tot staan. In totaal werden ongeveer dertig schoten afgevuurd, al dus de Oostduitse verklaring. De chauffeur van de wagen, de 26- jarige korporaal van de Royal Air Force Douglas Frederick Day, werd met Als het ooit tot een volledige en algemene ontwapening zal komen dan zal dit kunnen ge schieden, zonder dat dit tot een economische depressie zal leiden, mits de juiste voorzorgsmaat regelen maar worden genomen. In een rapport over de econo mische en sociale gevolgen van algemene ontwapening zeggen deskundigen uit tien landen, waaronder de V.S. en de Sowjet- unie, dat de vredesbehoeften van de wereld meer dan genoeg zijn om alle hulpbronnen op te nemen, die zouden vrijkomen door ontwapening. De Amerikaanse minister van landsverdediging, Robert S. Mcna- mara, heeft gisteren in een tele visiegesprek met de republikeinse Senator Kenneth Keating ver klaard dat redelijkerwijs niet kan worden aangenomen dat het thans mogelijk is een waterdichte ver dediging tegen aanvallen door vij andelijke raketten op te bouwen. De minister zei ook, dat nu nog niet kon worden uitgemaakt of de Verenig de Staten voor hun verdediging vol doende hadden aan hun raketten op 847) Zoals we gezien hebben, valt bij de indirecte kemdeling de chro- matinen ineen in een bepaald aan tal chromosomen, welk aantal voor een en dezelfde diersoort altijd con stant is. Hebben de cellen van een bepaalde dier- of plantensoort 12 chromosomen, dan zal elke cel al tijd 12 chromosomen bevatten. Zo als bekend, zijn de chromosomen de dragers der erfelijke eigenschap pen en iedere cel is door hetzelfde aantal chromosomen derhalve in staat alle eigenschappen op dc na komelingen over te dragen. Er schijnt echter geen regel te zijn zonder uitzonde ring, want door on verklaarbare om standigheden, kun nen plotseling cel len tevoorschijn treden met een af wijkend aantal chromosomen, zo dat onverwachts een nieuwe vorm verschijnt. Prof. Hugo de Vries nam dit voor het eerst waar bij de nakomelingen van de Teunisbloem, waarbij plotseling een nieuwe va riëteit naar voren trad. HIJ noemde dit mutatie, een woord dat hetzelfde betekent als „verandering". Mutaties kunnen echter ook op treden door kruisingen, zoals Logan in 1881 in Californië opmerkte, toen In zijn tuin tussen bramen en fram bozen een nieuwe plant verscheen, die het midden hield tussen braam en framboos. Naast al dit soort on derzoekingen en proefnemingen dlc de laatste halve eeuw niet van de lucht zijn geweest, heeft men ech ter ook getracht Invloed op het ge drag der chromosomen uit te oefe nen door bestraling of vergiftiging. In de herfsttijloos komt bijvoor beeld het giftige colchicine voor dat de eigenschap bezit de chromo somen in hun bewegingen te ver lammen, zodat zij zich tijdens de deling niet voldoende van elkaar kunnen losmaken, waardoor cellen ontstaan met een té groot aantal chromosomen. Behalve tot een groot aantal mislukkingen leidde dit eveneens tot vorming van reu zen-exemplaren. Van de wilde bos- aardbel heeft men bijvoorbeeld de cellen door middel van colchicine genarcotiseerd, waardoor een nieu we variëteit te voorschijn trad met 28 inplaats van 14 chromosomen. Deze variëteit liet zich kruisen met de gewone tuinaardbei die 56 chro mosomen bezit, waar- vorm ontstond met 42 chromosomen. Hoe wel zjj onderling on vruchtbaar bleken, lieten zij zich op nieuw met de tuin aardbei kruisen, waardoor een vrucht ontstond met 70 chromosomen, ter grootte van een tuinaardbei en de geurigheid van een hosaardbel. Op soortgelijke wijze, maar met ingewikkelder methoden, slaagde de Zweed Haggquist erin dieren te fokken met een abnormaal groot aantal chromosomen. De eicellen der proefdieren werden ln het li chaam genarcotiseerd of ondergin gen een schok met warm water, waardoor de natuurlijke splitsing der chromosomen werd belemmerd. De weinige dieren die niet stierven bleken tot reuzen-exemplaren op te groeien, zodat konijnen, varkens, kippen e.d. ln reuzen-formaten kun nen worden „geleverd". Biologisch gezien zijn het allemaal mislukkin gen, want deze producten van een interessant maar onsympathiek handwerk zijn steriel. Misschien mogen we nu ook nog Iets zeggen over beentransplanta ties. Daarovc volgende keer! hun eigen gebied. Mcnamara verze kerde voorts dat het hem „noch nood zakelijk en noch wenselijk" voorkwam de vervaardiging van de sneller dan het geluid vliegende bommenwerper van het type „B-70" te versnellen. „Versnelde werkzaamheden aan c vervaardiging van de proefmodellen van de „B-70" en proefvluchten hebben aangetoond, dat de produkfcie in van deze bommenwerper, wanneer eerste exemplaren an de verwachtingen voldoen, tien miljard dollar aan kosten met zich brengen", aldus de minister. Mcnamara zei verder, dat het hem thans» niet mogelijk was te zeggen wan neer de Verenigde Staten over een doel matige anti-raket zouden beschikken. „Ik kan slechts zeggen dat het de Ver enigde Staten thans, ongeacht het geld, dat wij hiervoor zouden uittrekken, nog niet mogelijk is een volkomen water dichte verdediging tegen aanvallen door vijandelijke raketten op te bouwen." Mcnamara zette nader uiteen, dat de anti-raket-raket Nike-Zeus nog bepaalde tekortkomingen bezit, „die het thans niet aanbevelenswaardig maken dit pro- 'eetiel in serie te doen vervaardigen.' Hij voegde hier.ian toe: „Wij weten thans geen betere oplossing voor dit —aagstuk." Mcnamara gaf te kennen dat de beman de bommenwerpers ln de jaren zestig nog een belangrijke rol ln de Amerikaan- e verdediging zullen vervullen. HIJ ge- oelde er echter niet voor toe te geven an de aandrang van de commissie •oor de strijdkrachten van het Ameri kaanse Huls van Afgevaardigden, die meer voor de vervaardiging van de „B- hommenwerpers wil uitgeven dan het door de regering aangevraagde bedrag i 180 miljoen dollar. Dit rapport zal worden toegezonden an de deelnemers naar de ontwape ningsconferentie van Genève. De des kundigen schatten dat de wereld onge veer 430 miljard gulden per jaar uit geeft voor militaire doeleinden, dat is 8 procent van de wereldproduktie, en dat betekent vijf maal de totale inves tering in de onderontwikkelde landen. Bovendien vertegenwoordigt dit bedrag tweederden van het gezamenlijk natio naal inkomen van de economisch min der ontwikkelde landen. Uit deze getallen blijkt wel, dat bij n eventuele ontwapening belangrijke bedragen vrij zullen komen voor de ont wikkelingshulp. Verdere gevolgen van dc ontwapening zouden kunnen zijn: werktijdverkorting, langere vakanties, ruimere pensioenen, het niet langer scheiden van gezinnen door het beëlndi- ran de dienstplicht en een verbete ring van de moraal. „Deze zegen zon der voorbehoud voor de gehele mens heid". voorspellen ons de deskundigen in het rapport, dat in opdracht van de V. N. is samengesteld. Belastingen Het militaire apparaat verschaft aan vijftig miljoen mensen een bestaan, waaronder twintig miljoen in de stijl krachten. Bij een beëindiging van de militaire uitgaven zouden de regeringen de vraag naar goederen in stand kun nen houden en de werkloosheid kunnen voorkomen via belastingverlagingen voor consumenten, belastingfaciliteiten voor investeerders en subsidies aan zwaar ge troffen industrieën en gebieden. Het rapport wijst erop dat de V.S. a de tweede wereldoorlog meer dan 9 miljoen man hebben gedemobiliseerd met een werkloosheidscijfer van minder dan 4 procent. Een studie van 1958 heeft uitgewezen, dat ontwapening in dat jaar verschuiving van slechts 4.5 miljoen van militaire tot burgerlijke werkzaamheden zou meebrengen. Hier- i zouden 600.000 man werkloos blijven met een opvoering van niet meer dan 1 procent van de overheids- en particu liere uitgaven zou er voor hen werkgele genheid kunnen worden geschapen. Er zal internationaal optreden nodig jn om te voorkomen dat de prijzen in olie en non-ferro-metalen ineenstor ten. Dit zijn belangrijke uitvoerproduk- ten van onderontwikkelde gebieden. In dien dit niet gebeurt, verwachten de tien deskundigen „ernstige gevolgen". Een van de wetenswaardige opmerkin gen ln het rapport is het feit, dat zeven landen, te weten, Canada, de V.S., Frankrijk, Engeland, West-Duitsland, China en de Sowjetunie, 85 procent van de 430 miljard gulden, die de wereld voor militaire doeleinden uitgeeft hnn rekening nemen. Leger gevormd na oproer in Brits-Guyana Premier Cheddi Jagan van Brits- Guyana heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de regering de nodige aandacht zal schenken aan de vorming van een leger, „in het bijzonder na het oproer dat enige tijd geleden tegen de regering heeft gewoed." Jagan zei dat de meeste landen, die onderhandelingen voeren voor het verkrijgen van onafhan kelijkheid het noodzakelijk hebben ge acht, over te gaan tot de vorming van een nationaal leger als een instrument voor de verdediging en de handhaving van de inwendige rust en orde. Verder deelde hij mede, dat de rege ring pogingen doet om ten spoedigste economische hulp te verkrijgen „van on verschillig welke landen en zonder dat dit verplicht tot bepaalde banden." Hij voegde hieraan toe, dat Brits-Guyani wie ook een aanval zal doen. Jagan zeide tenslotte, dat hij aan e van president Kennedy's deskundigen de heer Goodwin van het departement voor Latijns-Amerika der V.S. zal verzoeken, spoed te zetten achter de onderhandelingen voor economische j hulp, opdat Brits-Guyana een aanvang I zal kunnen maken met de eerst nodige projecten. 14 kinderen in bioscoop gestikt In het plaatsje Idlib, in het noo den van Syrië, zijn veertien kinderen in een bioscoop gestikt, zo is giste ren door het Syrische ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. In het enige bioscooptheater van Id lib draaide een Amerikaanse avonturen film voor uitverkochte zalen, zonder dat de exploitanten tussen de voorstellingen pauzes inlasten. Daardoor is vermoedelijk het kool- zuurgehalte van de lucht in de zaal tot een fataal nieveau gestegen. Veertien kinderen van 12 tot 16 jaar zijn gestikt, en 24 anderen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Ex-keizer Wilhelm wilde niet naar Engeland komen Sir Winston Churchill heeft er in m 1940 over gedacht om, na de Duitse aanval op het westelijke front, ex-kei zer Wilhelm de tweede uit Doorn naar Engeland te laten komen, aldus staat in de nieuwste aflevering van de offi ciële beschrijving der Britse buitenland se politiek in de tweede wereldoorlog. Koning George de Zesde had hierin toe gestemd. De ex-keizer wees de uitnodi ging echter van de hand. ernstig buikschot in een Oostduits zie kenhuis opgenomen. Het zal waarschijn lijk nog enige dagen duren voordat hij aar West-Berlijn vervoerd zal kunnen De Engelsen hebben de Oostduitse verklaring voor het vuren op dc mili taire wagen „onzin" genoemd. Volgens de Britten hebben de Oostduitsers zon der voorafgaande waarschuwing ge schoten. De chef van de Britse mili taire missie bij het Russische hoofd kwartier heeft bij de Russen krachtig geprotesteerd en de Russen hebben hun leedwezen over het incident uit gesproken. Chroesjtsjef hekelt landarbeiders In zijn rede voor het centraal coml- 2 van de "ommunistischc partij van de Sowjetunie heeft Chroesjtsjef opnieuw gewag gemaakt van een verschijnsel waaraan de pers al de nodige aan dacht had besteed: dat duizenden trac toren en oogstcombines op de akkers staan te verroesten. Chroesjtsjef zei, dat de oplossing ten dele kan worden bereikt door het op leiden van betere arbeidskrachten. Een machine in de handen van een goed ge bruiker, zo zei hij ongeveer, „is als een viool in de handen van David Oistrach". Er zijn daarentegen ook arbeiders die een tractor ii. de kortst mogelijke tijd onklaar weten te maken. Volgens de Russische premier kun- ?n negen miljoen hectare grasland en braakland dienstbaar worden gemaakt aan de vergroting van de graanop brengst maar hoewel vorig jaar drie miljoen hectare gras is gescheurd en hoofdzakelijk met tarwe ingezaaid, bleef de opbrengst onder de raming van het plan en beneden die. van 1958. Pokken in Wales drie doden In Zuid-Eales zijn drie mensen aan pokken overleden. Er zijn 23 contact personen in het ziekenhuis opgenomen, van wie er zes met de ziekte besmet blijken te zijn. Het zoeken naar moge lijke verdachte gevallen in dit gebied duurt voort WEN JONGE West- heeft, dat het voorbeeld tas op de spoorbaan te duitser heeft in het Y?n ?ug.° de Groot en le«?en en te overdek- auuser neejt in net drens boekenkist navolging ken met losse sneeuw. Met afgelopen weekeinde verdient, had een vergun- een reserve-tas ging hij door zijn arote vin- nirvg weten te bemachtigen naar de ambtenaren die j- »i) -j a voor een bezoek aan de toezicht houden op reizi- dingnjKheia alle ver- Leipziger Messe. Een keer gors en bagage. metele ontsnappings- Oost-Duitsland. arran- naen uit Ulhrichts gee.rde..hij «"knotting Terug in de coupé sprong ngen uit uioncnis met zyn verloofde en sa- de Westduitser juist toen heilstaat ln de scha- men besloten zij in Leipzig de trein begon te rijden duw aesteld Hii heeft de «rootste maat reistas te op de rails en sjorde zijn gesteta mj neejr kopcn die zjj maar konden verloofde binnen. namelijk tijdens een vinden. hetgeen nog bijna mislukte zdkenbezoek aan Oost- y°°r hJet, begin van de doordat er een handvat rinitclniirl reis werd de tas voorzien van de tas brak. Maar met Duitsland een grote van een aantal onopval- hulp van medereizigers reistas gekocht, daar lende gaten, opdat de ver- kwam het meisje ten slotte ziin inat klein vitne- loofde het tijdens het binnen en even later (uit zijn wat Kiein uitge- lransport niet al te be_ de tas, naar buiten voor Vallen verloofde VI ge- nauwd zou krijgen. In de de ogen van de stomver- Stopt en op die manier ,h,et, Westen baasje passaeiers kroop het meisje ln de tas. Tot de grens heeft zij Kans gezien het meisje De moeilijkheden begon- zich verborgen weten te naar het vrije Westen nen bij de Oostduitse con- houden. Uit vciligheids- te transnnrteren trolepost Wartha, maar de overwegingen heeft do te transporteren. sneeuw kwam de jongelui politie de naam van het te hulp.De jongen wist meisje, dat nog familie in De twintigjarige jonge- namelijk voor hij naar het Oost-Duitsland heeft, ge- man, die mogelijk gedacht controlebureau moest de heim gehouden. Als man met een eigen mening over kranten vind ik deze krant een der beste. i Ik weet dat velen denken als ik. Toch zet ik nog iemand op de bon. „Dat zit zo" is dan voor mij. (In envelop of op kaart geplakt verzenden aan het U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) R Schrijf hier uw eigen naam en adres M033 1 „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop. NATUURZUIVER I Een groep van 843 Noor se schoolkinderen, verge zeld van ongeveer 200 onderwijzers en opvoed kundigen, zullen deze zomer een tiendaagse reis gaan maken met een Brits troepenschip, dat nu tot een drijvende school wordt omgebouwd. Het Noorse gezelschap zal op 29 juni met de Devonia vertrekken. Het schip be zoekt Edinburgh, Londen en op 7 juli Amsterdam. I De filmregisseur Anatole Litvak is zaterdag in een Parijs© studio van eeil podium gevallen en op een camera-apparaat te rechtgekomen. Hij is on middellijk per ambulance naar het Amerikaanse ziekenhuis overgebracht. Hij was na zijn val bij bewustzijn en leed ken nelijk hevige pijn. I Drie Franse parachutis ten zijn zaterdag boven de Kilimanjaro op een hoogte van 6300 meter uit een vliegtuig gesprongen en veilig op de berg ge land. Deze sprong bete kent een nieuw hoogte- I Generaal Franco is van mening, dat de Spanjaar den veel te trots cn te dapper zijn om een dicta tuur te verdragen. Daar om is het ook onjuist het Spanje van vandaag een dictatuur te noemen, al dus Franco. I Een Hclmondse politie agent wilde zaterdag bij atletiekwedstrijden in Helmond de starter op zijn manier te hulp komen. Toen een zenuw achtige atleet niet snel genoeg achter de startlijn wilde gaan, dreigde dc dienaar van de heilige Hermandad met: „En nu opschieten, anders krijg je een proces-verbaal". Verontschuldigend naar de omstanders kijkend vervolgde hij: „Het zijn hier tenslotte dc gemeen- tcbossen". I De Duitse veerboot Deutschland, die dc ver binding met Denemarken onderhoudt, is gisteren leeg naar Hamburg te ruggekeerd nadat een telefonische waarschu wing was ontvangen, dat er een kneedbom aan boord was gelegd. Bij on derzoek werd niets ont dekt. I Vier studenten in Lon den maken aanspraak op een nieuw wereldrecord nonstop-bridgc. Zij kaart ten 90 uur achtereen voor liefdadige doeleinden. I Indische archeologen hebben in Nepal een af gebroken zuil ontdekt, waarop dc geboorteplaats van Boeddha staat aan gegeven. De zuil schijnt geplaatst te zijn door de Indische keizer Asoka, die het Boeddhisme in In* dia heeft ingevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5