Barth nam afscheid van collegezaal Uw probleem is het onze Groei Jehova's Getuigen loopt gestadig terug jemrehahezktire! Een woord voor vandaag Utrechtse eredoctoraten voor vier geleerden 2 ANDERZIJDS INVLOED VIJFDAAGSE WERKWEEK De em. predikant H. R. Blan- kesteijn schrijft in ,Jn de waag schaal" over de invloed ran de vijfdaagse werkweek op de kerk gang en in het bijzonder op de ge meente. Ds. Blankesteijn schrijft: de j een moderne antwoord op een nieuwe situatie, wordt door de vijfdaagse werkweek ondergraven. Of we zouden de zon dagse eredienst als kristallisatie punt van het gemeenteleven radi caal moeten vervangen door bij voorbeeld het kringwerk. Of we zou den moeten stellen dat ieder op zon dag eenvoudig in zijn gemeente moet zijn (is dezer dagen gezegd). Of we zouden met grote frequentie gemeentegewijs moeten gaan kam peren (heeft precedenten in de USA). Het lijken me geen van drieën aantrekkelijke suggesties. Onze week-enders (het zal wel vergeefs vechten zijn tegen de term) komen ergens, en blijven er de zondag over. Ze zouden daar naar de kerk kunnen gaan. maar allerlei drempels maken dat het er niet steeds van komt; een volstrekt andere geestelijke toonaard van de Semeente ter plaatse bijvoorbeeld. laar een heel hoge drempel heb ben we zelf, van de kerk uit. ge creëerd. De attente lezer van kerk bladen kan niet zelden uit de bij dragen van zijn eigen wijkpredi- kant de conclusie trekken dat hij met een zeker recht de kerkgang in zijn weekend-oord achterwege laat Hoe vaak heeft hij niet gele zen. dat de naamloosheid een groot kwaad is in de kerk en anony- ne kerkgang niet meer dan een surrogaat op den duur. Welnu hij dan telkens weer een kerk binnengaan waar hij stel lig niemand kent? Met andere woorden: de vijfdaag se werkweek, en de daarmee sa menhangende weekend-uittocht, dringt tot een voorzichtiger en ge- specificeerder gebruik van het woord „gemeenschap" in het ker kelijk taaleigen, en tot een onbe vangen taxatie van de anonymiteit als christelijk existentievorm. Al te vaak is ook het „niemand kennen" in het kerkelijke klachtenboek de verwoording van veel dieper liggen de onlust. De Bijbel zelf toont geen voorkeur voor bepaalde ge meenschapsvormen. Het Nieuwe Testament veronderstelt gemeenten waar men elkander kent. maar dat wordt nooit norm van het kerkelijk samenleven. Het is eenvoudig een (aanvaard) gevolg van het „sec- toide" beginstadium, dat elke nieuwe beweging, en dus ook de kerk, moe(s)t doormaken. Het el kaar kennen wordt in het Nieuwe Testament nooit op zichzelf aange- Grezen. De vermaningen wijzen al ien aan hoe men met elkaar moet omgaan, gesteld dat men elkaar van aangezicht tot aangezicht kent, en soms te goed voor mooi en soe pel. De ecclesiologie van het Nieu we Testament betrekt haar termen van heel ergens anders. Ze grijpt naar woorden als tempel. bouw werk. lichaam, en die hebber, al heel weinig van doen met ons per- sonalistisch-gestempelde gemeen schapsbegrip. Of haar noties uit het Oude Testament: verbond. volk, stad... politieke termen die een sa menhang tussen de deelgenoten firoclameren waarbij hun persoon- ijke relaties niet in het geding zijn. Karl Barth, die door heel velen als de grootste theoloog van i God en mensen verenigt, waarbij aan onze tijd wordt beschouwd, heeft zijn hoogleraarsambt aan ^Vange^Te dienen."* Slechts'^ de Universiteit van Basel met een afscheidscollege neergelegd. Hq het zoeken rJ»«-»->- de volkomen liefde I sedert 1935, toen hfj door het nationaal-socialisme uit Duitsland werd dle zeIf de liefde is. verdreven, zonder onderbreking aan deze universiteit gedoceerd. De belangstelling voor zjjn afscheid de aula was overvol verried in het minst niet dat Barth in Zwitserland eigenlek veel minder in vloed heeft gehad op het theologisch denken, dan in andere landen, maar de wijze waarop hij na afloop werd toegesproken, bewees dat hij niet „alleen maar gewaardeerd werd". De „Basler Naehrichten" gaf een uit voerig verslag van zijn laatste college. Deze krant schreef: Theologische ar beid heeft slechts dan zin, als zij in de liefde gedaan wordt en gedaan mag wordien. De liefde alleen telt. Zij bouwt op, heeft Paulus in een troostwoord ge schreven en zij houdt niet op. Toch _WC $5 jPüzinm WIN! N.V. Tabaksfabriek Gruno - Nijkark BOEKENHOEK Finch's fortuin, door Ma zo de la Ro che. Vertaling mevrouw J. F. Croes- Van Delden. Uitgave Servire, Den Haag. Parijs, geen stad, maar een wereld, door J. J. Mostard. In serie Geschiede nis op reis. Uitgave N.V. Kosmos, Am sterdam. Het spookklooster. een Chinees detec tiveverhaal. door Robert van Gulik. In serie Nieuwe rechter Tie mysteries. Met acht afbeeldingen, door de schrijver ver vaardigd in Chinese stijl. Uitgave N.V. W. van Hoeve, 's-Gravenhage. Handboekje voor de gereformeerde mi litair. samengesteld door ds. W. M. Ie Cointre, in opdracht van de deputaten van de Gereformeerde Kerken voor d geestelijke verzorging van zee-, land- ei luchtmacht. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. _a woord, door A. Beeftlnk Vredevoogd. Leer- en oefenboekje voor de hoogste klar J~ v.g.l.o.-scholen Hoewel de secte van de Jeho va's Getuigen nog steeds groeit, blijkt uit cijfers, die onder meer in het orgaan „De Wachttoren" zijn gepubliceerd, dat de toename ieder jaar geringer wordt. Kon men in het jaar 1959 nog een toe name van twaalf procent consta teren, het daarop volgende jaar groeide de secte met slechts zes procent en in 1961 bedroeg de groei 3,9 procent. Ook het aantal predikers loopt gestadig terug. Deze teruggang kan gedeeltelijk worden geweten aan het feit, dat de secte in communistische lan den verboden is, doch ook elders neemt de toename af, hetgeen op naam van de gestegen welvaart geschreven zou moeten worden. Toen in juli van het vorige jaar in Hamburg een zesdaags congres van de Jehova's Getuigen werden ge houden, bij welke gelegenheid dui zend nieuwe leden werden gedoopt in twee overdekte zwembaden, zin speelde de leiding van de secte blijk baar reeds op de te verwachten te ruggang. getuige een groots propa- gandaplan dat daar werd gelan ceerd. De statistiek over het afgelo pen jaar, die nu is gepubliceerd deed insiders echter al vermoeden dat het niet zo best gaat. vraagt zich af waar de pioniersgeest is gebleven, die het werk van Paulus ken merkte. Men wijst er op dat hoe gro ter de organisatie wordt hoe intensiever de zorg voor de enkeling dient te zijn. Het groote euvel Is volgens de Wacht toren evenwel de gestegen welvaart, die verlammend werkt op de pioniers geest. Bezorgd vraagt men zich af, of het in de oude wereld zo goed gaat, dat men meent de toekomende nieuwe reld te kunnen vergeten. En vei nend wordt er dan bij gezegd, dat in landen die de hoogste levensstandaard hebben de teruggang het sterkst te be speuren valt. Mevrouw Kennedy bij de paus Paus Johannes heeft gisteren vrouw Jacqueline Kennedy, de echtgeno te van de Amerikaanse president, in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie werd in de particuliere biblio theek van de paus gehouden. Mevrouw Kennedy, die Rome aandoet op reis naar India en Pakistan, droeg een eenvou dig 2wart lang kleed tot'op de enkels, een halssnoer van parels en een lange zwarte sluier. Tijdens het 32 minuten durende onderhoud met de paus ving zij uit zijn hand rozenkransen medailles. Na afloop had zij een gesprek met de staatssecretaris van de paus, kardi naal Amleto Cicognani, die haar een kerkboek en een pop voor haar dochter, voorstellende een pauselijke Zwitserse j garde, overhandigde. \_llltevreden Mevrouw Kennedy werd door onge- veer 15.000 pelgrims op het St. Pieters- Dr. Kurt Hutten, een Amerikaans pu- P'ein toegejuicht, waarna zij naar het Noordamenkaanse college vertrok om van de 1. de laagste klassen van de u.l.o.-scholen. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. De open poort, door H. Vredevoogd en Joh. Kordes. Leesboek voor hoogste klasse chr. opleidingsscholen, laagste klassen u.l.o.-scholen, kweekscholen voor kleuterleidsters en andere scholen voor voortgezet onderwijs. Tweede deel. Uit gave J. H. Kok N.V.. Kampen. Dialoog der misverstanden, door prof. E. Zürcner. Inaugurele rede Leidse universiteit. Uitgave E. J. Brill. Leiden. In verstaanbare taal. door prof. dr. N. Beets. Inaugurele rede Leidse uni versiteit. Uitgave Erven J. Bijleveld, Utrecht. Rückschatt und Atisblick. Jakob Heg- ner zum achtigsten Gebu'tstag. Uitgave Verlag Jakob Hegner. Köln Olten. Ruim 723.000 mensen volgden in 1960 schriftelijk onderwijs Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van een onderzoek naar de omvang van het schriftelijk onderwijs in 1960. Hierbij is onder meer gebleken dat in 1960 bij 152 instellingen voor schriftelijk onderwijs ruim 723.000 cursisten inge schreven stonden of in dat jaar inge schreven zijn geweest. Van hen volgde procent een cursus in de technische blicist die een grote kennis bezit op het gebied van secten, heeft er op ge wezen. dat de statistiek echter nog steeds respectabele getallen toont. Bovendien wijst hij er op. dat het aanpassingsver mogen van de Jehova's Getuigen even den. In De Wachttoren worden de getui- tuigen voorgehouden, dat in het afgelo pen jaar het aantal pioniers terugliep van 30584 tot 29844. Inzinking Dat het verbod van de secte ln com munistische landen louter van invloed is geweest, bestrijdt dr. Hutten. In tien communistische landen die in de statis tiek niet afzonderlijk zijn opgenomen, liep het aantal getuigen wel terug, maar ook in landen waar de secte niets in de weg wordt gelegd is een even grote teruggang te constateren. De lei ding van het Wachttorengenootschap Advertentie VERVEN MET WAARBORG 36 procent een cursus in ae xecnniscnc studierichting. Daarop volgden dan de cursussen voor algemene ontwikkeling (28 pet.), de opleiding voor handel en administratie (21 pet.) en de cursussen voor onderwijsdiploma's (9 procent) als belangrijkste groeperingen. De vergelijking tussen de jaren 1947 en I960 met betrekking tot de verdeling der cursisten over de studierichtingen (toestand op 31 december) laat enkele opmerkelijke verschuivingen zien. Zo wa ren In 1947 in de sector techniek circa 11 400 cursisten. In 1960 was hun aan tal tot 167.000 - bijna 15 maal zoveel - gestegen. In 1947 telde de sector i mene ontwikkeling veruit de meeste sisten (41 000 en 46 procent van totaal). Na dertien jaar blijkt het aan tal ingeschrevenen in deze groepering weliswaar flink te zijn toegenomen (107 000>. maar_ verhoudingsgewijze deze groep door oe sect< overvleugeld. PIETER SCHOEN VERFCHEMIE Terugkeer en vertrek van zendelingen Dezer dagen is mejuffrouw C. Takken- berg. die indertijd door.de gereformeerde zendende werk van Rotterdam als mis sionair zuster werd uitgezonden, in Ne derland teruggekeerd. Mejuffrouw Tak- kenberg is ruim tien jaar werkzaam eest op het zendingsterrein Noord- ijoemas op Java, waar zij de laatste o.a. betrokken was bij het kaderwerk qnder de Javaanse vrouwen en meisjes. Over de verdere bestemming van mejuf frouw Takkenberg is nog niets bekend. Haar adres is voorlopig: Lutmastraat 4"'. Amsterdam. Oo vrijdag 9 maart zijn ds. Jb. van der Neut en mevrouw G. P. van der Neut- Schiphol naar Roeanda Oeroendi vertrokken. Ds. Van der Neut'-'-*: tweede missionaire predikant die door de Gereformeerde Kerken naar dit gebied wordt uitgezonden. Ds. C. M. Overdulve is daar reeds sinds oktober 1961 werk Jaarvergadering Geref. Bond op 10 mei De jaarvergadering van de Gerefor meerde Bond zal in plaats van 9 mei op 10 mei a s. gehouden worden in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Dit besluit werd genomen omdat op de heeft diezelfde Paulus ook gewaar schuwd voor een theologische arbeid op zich, die niet opbouwt, maar op blaast. Vanzelfsprekend ontkomt men er ziet aan bij het woord „liefde" te den ten aan de door Plato zo geprezen ,eros". Het gaat hierbij om de „eros", die in het algemeen het diepste bege- ren en streven van de mens is, waar mee het scheppingsindividu zichzelf vindt in de verhouding tot de ander. Liefde in het bijzonder als wetenschap pelijk ,,eros" is datzelfde verlangen in intellectuele geest. Weliswaar is er zonder dit wetenschappelijke eros geen theologische arbeid, maar kenmerkend voor deze eros is toch wel het heen en slingeren van de individu tus- In de antieke en middeleeuwse theolo gie ging deze wetenschappelijke eros ïer in de theocentrische, in de nieu- door Cartesius bepaalde theologie meer in de anthropocentrische rich- ring. Door deze slingering bevond men zich gisteren nog in de gebieden va het idealisme of het existentialisme e morgen in de anthroposofie, astrologi en spiritualisme, maar dat wordt niet veroorzaakt door de invoed van de theo logische bezinning, maar door het tenschappclijke eros zelf, die binnen de menselijke situatie ook zijn eigen waarde en betekenis heeft. Agape Alleen een ding mag men niet stellen; dat deze liefde door de Heilige Geest wordt uitgestort. Het is niet toevallig dat het woord „eros" bij Paulus Nieuwe Testament niet voorkomt, dat liefde daar „agape" heet. Ook lief de in de zin van „agape" omsluit dat totale zoeken van de ander, maar het is tevens een vrij-zijn voor de ander vanuit een geschonken vrijheid. Deze liefde is soeverein, lankmoedig, gedul dig, zij wordt niet opgeblazen. Agape verhoudt zich tot eros als Mozart tot Beethoven. Men kan zich afvragen of het ook voor de andere wetenschappen niet goed zou zijn als het beheersende motief niet de eros, maar de agape zou zijn. In de theologie mag cros niet het heersende, maar moet zij het die nende motief zijn. Er ts maar een thema voor de theo logische arbeid. Dit feit verbiedt haar niet slechts te dwalen naar alle moge lijke hoogten en wijdten, maar ook om een scheiding aan te brengen tussen liefde tot God en liefde tot do mensen. Haar thema is de ware God in Zijn vereniging met de ware mens Jezus Christus en in de geschiedenis heet dat de vervulling van het verbond Gods met de mensen, waarin eens de grote God Zich in Zijn soevereiniteit opgaf en weggaf om de God te worden van e mens. Dat is de liefde die Fluiten Het afscheid van Barth is volgens de- krant niet geheel zonder incident ge bleven. Hij werd onder meer toegespro ken door de prorector van de universi teit prof. Edgar Salin. Het werd een dankwoord, maar nauwelijks een lofre de, die over het geheel gesproken nog al schizofreen was door de wisselwer king tussen lof en oordeel, tussen aan vaarding en afwijzing. Salin loofde de „grote strijder" als een meester van het woord, maar sprak tevens uit dat hij gegaan was in de late voetsporen van Óverbeck en Nietzsche. Hij dank te hem voor de dappere tegenstand te gen de bruine terreur van het natio naal-socialisme, maar beschreef toen Barths huidige politieke inzichten als ouderwets en ahistorisch. Volgens de spreker behoort Barth tot de weinige hoogleraren die echte leerlingen heb ben gehad. Maar daar stelde hij weer tegenover dat anderzijds Bart beschul digd is van kryptocommunisme. Maar veel verder liet de zaal de spreker niet komen want een luid fluiten bewees wel dat vele aanwezigen het niet eens waren met het vertekende beeld dat Salin in zijn „lofrede" van Barth schets- |te. Er is nog steeds geen opvolger voor Barth gevonden. De curatoren van de universiteit hadden prof. Gollwltser uit Berlijn op het oog, maar de onderwijs commissie van de stad Bazel heeft zich heftig verzet tegen deze benoeming. Het gevolg is dat naast Gollwitzer nog drie andere kandidaten op de lijst rijn geplaatst. Het is nog niet bekend wan- er een benoeming zal plaats vin- Dr. Franken uitgezonden door Ned. Herv. en Ev. Lutherse Kerk Gisteren werd dr. S. Franken, medi- us te Hilversum, die geruime tijd als pgarts op Nieuw-Guinea werkzaam is 'eweest, uitgezonden naar India. Het s de eerste gezamenlijke uitzending door de Nederlands Hervormde ei Evangelisch-Lutherse Kerk van zendingsmedewerker. Dr. Franken zal verbonden worden aan het Christian Medical College in Ludhiana, en spe ciaal gaan arbeiden in het gebied van de Pendjaab, dat sterk door oogziekten wordt geplaagd. Ar] os sprak met C.H.-jongeren De dagelijkse besturen van Arjos en FCHJG (Federatie van christelijk his torische jongeren groepen) hebben zater dag op „De witte hei" te Huis ter Heide een gesprek gevoerd met de bedoeling om de achtergrond van de wederzijdse organisaties te leren kennen. Er is van gedachten gewisseld over christelijke organisatie, christelijk onderwijs, ver- hoifding kerk - politieke partij, christe- "jk volksdeel, antithese en verzorging. In vele opzichten, zo is meegedeeld is dit gesprek verhelderend geweest. Aan beide kanten werden misverstanden en „karikatuurvoorstellingen" ontdekt en gecorrigeerd. In sommige opzichten ble ken de opvattingen door de partijen heen te lopen. Daarnaast bleek een waarneem bare afstand in benadering van de poli tieke vragen. Van beide zijden werd een voortgaand gesprek waarbij diepgaand over vele punten van gedachten dient te •orden gewisseld wenselijk geacht. Ned. zionistenhond herkiest bestuur (Van onze medewerker) De Poale Zion, de socialistische groepering in de Nederlandse Zionis tenbond benevens de algemeen zionis ten, hebben op de te Utrecht in Espla nade gehouden buitengewone vergade ring een nederlaag geleden. Niet alleen dat haar kandidaat voor het voorzitterschap van de Zionistenbond niet werd gekozen, maar ondanks haar uitdrukkelijke verzekering, dat zij geen enkele functie binnen de Zionis tenbond zou bezetten indien de ver gadering de voorzitter dr. Elzas voor de derde maal zou herkiezen, gaf de meerderheid van de vergadering aan hem de voorkeur. Tot de meest dramatische gebeurtenissen, die de kruisiging van Christus begeleiden, behoort het verraad van Judas. Dati dit komt, vertelt Christus Zijn discipelen zelf. In Mattheusl 2621 staat: En terwijl zij aten, zeide Hij: Voorwaar, ik zeg u, dat een van u Mij verraden zal. De schrik en ontsteltenis in de kring van discipelen is na deze mededeling groot. Mattheus schrijft: En zeer bedroefd, begonnen zij, een voor een, tot Hem te zeggen: Ik ben hel toch niet, Heer? De vraag is begrijpelijk. Verraad wekt diepe afschuw op, het is in feite de verachtelijkste vorm van ontkenning van; een relatie tussen de ene mens en de ander. Verraad snijdt onherroepelijk banden door. En wie van hen zou de band metj Christus willen doorsnijden? Heer, ik ben het toch niet? Nee, nee, weest maar gerust, Judas is het. Judas zal de twijfelachtige eer ten deel vallen, dat zijn naam de eeuwen door gegeven wordt aan allen, die voor een handjevol zilverlingen de mens verraden, aan wie ze zich als vriend hebben voorgedaan. Hoe is Judas nu ooit tot deze daad kunnen komen? Het ant* woord is belangrijk ook nog voor ons, mensen van deze tijd. De voornaamste oorzaak van het verraad van Judas ligt wel hierin, dat hij nooit ertoe is gekomen in volle overgave tot Christus te zeggen: Heer, hier ben ik, neem Gij mijn leven. Judas is altijd gewoon een meeloper gebleven. Daarin ligt voor ons een waarschuwing. Wie zegt met Christus te zijn, doch niet bereid is zijn leven in Zijn handen te leggen, blijft een meeloper, en een meeloper komt tot verraad. Moge Judas' daad ons elke dag opnieuw waarschuwend voor ogen staan! Zaterdagmiddag heeft het Christe lijke Streeklyceum „Buitenveldert de hoofdprijs gewonnen van het In- terscholair Muziekconcours dat ge organiseerd werd door de stichting „Singer Memorial Foundation" te Laren. De winnaars, wier schoolge bouw onlangs geheel door brand werd verwoest, wonnen als prijs een 16 mm film-geluidsprojector voor hun opvoering van „A negrogirl goes to school." De voorzitter van de jury, de heer Pi Scheffer feliciteer de de uitgelaten groep. (Van een onzer redacteuren) Ook dit jaar zal de Rijksuniver siteit van Utrecht ter gelegen heid van zijn lustrum een aantal eredoctoraten uitreiken. Twee gaan naar geleerden, wier na men reeds eerder genoemd zijn, maar die vorig jaar niet aan wezig konden zijn, maar de twee opmerkelijkste eredoctoraten zijn toch wel voor de vice-president van India: Sir Sarvepalli Rad- hakrishan, en de bekende Ame rikaanse theoloog prof. dr. Paul S. Minear, hoogleraar in het Nieuwe Testament aan de Yale Divinity School. Prof. Minear is geen onbekende voor de Utrechtse theologische faculteit. Reeds in de cursus 1958-59 gaf hij daar als Fulbright- hoogleraar colleges, die bui tengewoon gewaardeerd werden. Prof. Minear is vooral bekend in oecumeni sche kringen en is een van de redac teuren van het officiële blad van de We reldraad „The Ecumenial Review." Hoewel slechts 55 jaar oud, heeft hij reeds acht boeken gepubliceerd waarvan „Koninkrijk en kracht", een uitleg van het evangelie van het Nieuwe Testament, een van de voornaamste is. Hem wordt een eredoctoraat aangebo den, omdat de faculteit van godgeleerd heid zijn arbeid van grote oecumenische betekenis acht. In de dikwijls vastlo pende discussies tussen vertegenwoordi gers van verschillende kerkelijke tradi ties brengt deze theoloog door een eigen vorm van antwoorden voor bepaalde vra gen, maar leidt tot een nieuwe confron tatie met centrale themata van het Nieu we Testament, zegt het officieel persbe richt van de universiteit, waarin naar vo ren wordt gebracht, waarom juist deze geleerden zijn uitgekozen om een ere doctoraat te ontvangen. Prof. Minear werd in 1960 gevraagd om directeur te worden van de afde- C7 ling „Geloof en Kerkorde" waarin de n besprekingen goeddeels waren vastgelo pen. Hij heeft voor deze uitnodiging be- Z dankt, omdat hij zich niet wilde wijden aan „oecumenisch professionalisme". D Wel heeft hU zich voor het jaar 1961-62 beschikbaar gesteld om het werk van deze afdelingen in nieuwe banen te< leiden. j u Hfj bevindt zich thans in Gcnève om het grote wereldcongres van „Geloof en 4 Kerkorde" dat in 1963 wordt gehouden F te bereiden. En anderen Radhakrishnan, de Indiase vice-presi dent. heeft reeds verschillende eredocto raten of soortgelijke erkenning gekregen, Hij is een wijsgeer die het westen in zicht heeft gegeven in het Indiase den ken. Hij probeert dit wijsgerig denken te actualiseren voor het leven van daag. De beide andere eredoctoraten zullen worden uitgereikt aan prof. dr. Frédé-' ric N. G. Bremer, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Brussel die zich uitvoerig heeft bezig gehóuden met een studie van de fysiologie van het centrale en het perifere zenuwstelsel en aan prof, dr. Albrecht O. J. Unsold van de Chris tian-Al'orechts Universitat te Kiel die zich heeft gewijd aean de toepassingen der fysis.che inzichten op het interpreteren der astrofysische waarnemingen. Meer vlootpredikanten bij Koninklijke Marine komen. Onder de 17 reserve-vloot- predikanten zijn er ook, die nog niet eerder als zodanig hebben gediend. Zij zullen in drie jaar ten hoogste zestig da gen in werkelijke dienst worden geroe- Beroepi n gsiverk NED HERV. KERK Beroepen te Gouda (vac. P. P. J. Mon-I ster): J. de Lange, director van de Geref. Zendingsbond te Utrecht. Aangenomen naar Hemmen (toez.): W. B. A. Smits te Rotterdam-Feijenoord. Benoemd tot predikant-directeur van het diakonessenhuis De Wijk te Gouda: dr. G. Huls. predikant aldaar, die dej benoeming ook aannam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Arnemuiden, te Ommen (vac. J. C. Baumfalk) en te Rotterdam- Lombardijen: J. Niemantsverdriet le Nieuwerkerk a. d. IJssel; te Nieuwolda: P. van Loo, kand. te Sneek; te Utrecht- Zuid (vac. J. van Reeven): J. Nawijn te Schiedam. Aangenomen naar Willemstad (N.B.): j J. van Eijk, kand. te Emmen, die be dankte voor Edam en voor Wierum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Centrum als missionair predikant onder de Veda's in I Transvaal: M. Rebel te Amsterdam-N.; j te Zwolle: J. Brons te Bunschoten. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Aangenomen naar Amsterdam-Centrum: j J. A. Hamers, predikant voor de Binnen landse Zending tevens te Zwolle. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oosterland: L. Gebraad te St. Philipsland. Het dreigement van de Poale Zion, dat zij bij herverkiezing van dr. Elzas zich zelfs zou beraden of zij niet uit eenheidsorganisatie diende le treden om zelf een socialistische, zio nistische organisatie te stichten, mocht de vergadering niet van haar voor nemen weerhouden dr. Elzas een nieuw mandaat te geven. Nadat deze in een strak geleide vergadering was herkozen trok de Poale Zion haar kandidaten terug. Bü enkele kandi daatstelling werd het gehele bestuur hierdoor herkozen. De buitengewone algemene vergadering was noodzake lijk geworden nadat de jaarlijkse alge mene vergadering die 13 en 14 januari te Amsterdam was gehouden, in een chaos was geëindigd toen de stemmin gen op onreglementaire en ondemocra- V^tVlde* datum""gëèn tische wijze plaatsvonden. Onder druk in het gebouw had het bestuur zich kort nadien de- Vraag: Daar ik alleen ben overge- de grond bemesten. Zou dit de groei Vraag: Mijn zoon maakt bleven, bewoon ik slechts mers van mijn eigen huis; de rest heb ik verhuurd. Hoe zit het nu met de personele belasting? De huurwaar de van het huis is 800, die van het meubilair 400. De aanslag is 28,88. Mijn meubilair is hoogstens 100 waard. Van de inwoners ontvang 40 huur in de maand. Moeten WÊÊÊÊQÊÊM voor de inkomstenbelasting worden op- verder de geulen gegeven? Mag ik in dat geval, ee J vergoeding aftrekken voor gebruik va vloerbedekking op twee kamers, trai gang en keuken, en van het gasstel Ook worden er twee fietsen met mijn haag. Om toestemming in de schuur gestald. Antwoord: Uw huis is thans gesplitst in twee percelen, namelijk het deel bevorderen? Is het nodig de struikjes bezoek wekelijks ongeveer 1.50 kos- de grond te halen, de grond met ten voor overvaren. Mag ik dit voor struikjes de compost met het bovenste laagje grond mengen" Antwoord: 1 Graaf de maand. Moeten deze ter weerszijden een geul en vul dan aftrekken We- anten? Of kan ik kelijks ontvangen wij voorgangers on- K'"Hjgemeente. Mogen wij de kosten maaltijden en voor het vele be- U behoeft de strunjcs zoek, dat daarmee gepaard gaat, af- r' trekken? Welke bedragen mogen wij aftrekken voor vakliteratuur en stu- i met de deerkamer? de grond Antwoord: De eerstgenoemde kos- sterk verschillen van een dorp. ten behoren tot de kosten J u~J *~(M grond. Wat compost strooien na het mesten is ook goed om teveel uitdroging te komen^ Compost is zeer goed voor de houdt door de kinderaftrek."zij mógen de rechtsregel, dat de groei op te wekken e de te zorgen, dat het haagje van onde- tweede soort kosten betreft is de af- vriJ' worden afgetrokken. Wat de st?d, vrij werd. „Stadslucht maakt niet kaal wordt, de planten een flink eind zelf bewoont en het deel, dat tot op b.v. 40 of 50 cm hoogte. Daar- werving van het inkomënöf datzij he* uiterst verhuurd is. Deze moeten ieder op door zullen zij van onderen gaan uit- vallen in de sfeer van de beleving J:' trekbaarheid afhankelijk van de vraag, i te korten of deze behoren tot de kosten dit i lopen. Bij droog HHHI aan de haag eens een keer flink te Vraag: Wij hebben een houten de inspecteur der be- schoolbord en dat is helemaal kaal. geven. Wat do inkom- Nu wil ik vragen hoe ik het schat worden. U heeft een goede dat beide delen beneden het belast baar minimum blijven. Het beste doet toen. Men moet echter n houden, dat de stads. terk uiteenliepen en dat leilijk is een definitie tc .SP vinden, die over de gehele linie een godsdienst, dus in de persoonlijke duidelijk verschil tussen stad en dorp sfeer. In het eerste geval is aftrek toe- aangeeft Ook de oude stelregel, dat lastingen op stenbelasting betreft u moet als op brengst van het huis opgeven eerste plaats de huurwaarde deel, dat u zelf bewoont, en in de twee de plaats dat deel van de ontvangen te krijgen, huur, dat als huur voor de afgestane Vraag: woonruimte is aan te merken. Van het daalders, laatste deel kunt u de slijtage kan maken? Antwoord: Zoals wij reeds aan een het andere lezer mededeelden, is er in verfwinkels speciale schoolbordenverf gestaan, in het tweede geval 'e kosten voor studeerkamer literatuur mogen, als zij diener. werving en behoud van uw inkomen, Dorpen kon men worden afgetrokken. Hierbij komt dus men grote vraag stellen Keen muren t de stad zie kenmerkte door het be- vak- zit van muren en poorten, gaat lang met altijd op, zeker niet in Holland. het algemeen noe- kleinc opeenhopingen 3 ---[ kerk, die geen ~i meestal ook paar rijks- die b.v. Den Haag voorzover mij rechten gekregen. i 1868, bekend niet met het beeld van Koning Willem III. ik het niet. Is Den Haag Rotterdam weet kreeg geen rtadsrechten voordat het meubilair enz. aftrekken, evenals dc Wat is daarvan de waarde? vergoeding voor vuur en licht. Veel Antwoord: De waarde hangt voorna- winst zal er dan niet overblijven. Het melijk af van de staat waarin de mun- gemakkelijkst is het deze berekening ten verkeren. Geheel of bijna stempel- handen te geven aan een bonafide nieuwe zijn vele malen zo zeldzaam stadsrechten? Wat is eigenlijk het als veel gebruikte stukken met slijt- dorp bezocht werd door Napoleon. Thans geen juridische verschillen sen steden en dorpen, zodat het praktisch* spraakge- of gemeente en welk verschil bestaat zijn er hiertussen? Rotterdam wordt stad meer genoemd. Heeft het die naarti aange- men of heeft Rotterdam werkelijk bruik het beste kan afgaan op deskundige. Vraag: Vorige lente heb ik langs vlakken. Als richtlijn kunt u voor wel heg geplant van sympho- gebruikte, maar nog gave stukken met enkele daarop volgende eeuwen ricastruikjes in opgehoogde grond van geringe slijtvlakken zand en klei gemengd. De struikjes rond 4.50 ais redelijk gemiddelde r Kunsten en Wetenschappen. verklaard. maar ook riet Tenslotte gaat het stadscompost men ervoor geeft. wat dige juridische positie, vastgelegd in de grootte en de bouwwijze. Maar het land is nu verdeeld in gemeenten, tus sen welke onderling geen verschil be staat en die één of meer steden en dorpen kunnen omvatten. Er zijn zelfs gevallen, waarin de gemeente naar groot dorp genoemd is en een oud een keur. Deze status deed de stad klein stadje omvat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2