BON Geen crisis in landbouw beweert Cbroesjtsjef nu FRANKRIJK STAAT NU GEHEEL ALLEEN Middelbare scholier op zoek naar eigen milieu Indirekte kenideling 5 Mag ik zélf weten of ik een beetje trots wil zijn? Ja toch Nu ik bèn er trots op dat de chr. krant zulk een goede krant is geworden. De enkeling die dat nog ontkent moet deze krant maar eens goed lezen. Geen wonder dat deze krant veel abonnees heeft. Ver boven vroeger. MAAR ER KAN NOG EEN BIJ. IK ZET IEMAND OP DEZE BON. (EN KRIJG DAN „DAT ZIT ZO") OPTREDEN MGR. DE SAIN De hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain is ernstig gewezen op het onjuiste van zijn optreden op 27 februari op de luchthaven Schip hol. toen hij een aantal journalisten onheus bejegende. Aangezien de hoofdvlootaalmoezenier reeds op de ochtend na het gebeurde zijn veront schuldigingen heeft aangeboden, zowel in algemene zin als aan de voor zitter van de Federatie van Nederlandse journalisten, worden geen verdere maatregelen overwogen. Dit antwoordt de minister van defensie, ir. S. H. Visser, op schriftelijke vragen die de heer M. Bakker (c indertijd stelde in verband met het optreden van mgr. De Sain. In zijn antwoord zegt de minister ook nog, dat de uitingen hoofdvlootaalmoezenier een gevolg waren van een verkeerde indruk die deze kreeg, namelijk, dat de betrokken dienstplichtige werd lastig ge vallen. Daarom antwoordt de bewindsman ontkennend op de vjaag van de heer Bakker of mgr. De Sain niet ontheven dient te worden van de zielzorg voor militairen. ARBEIDSPENDEL NAAR DUITSLAND Het meest recente officiële cijfer van het aantal bij de Duitse arbeids bureaus geregistreerde pendelarbeiders bedroeg per einde september 1961 18.098, van wie 15.778 mannen. De door de Nederlandse arbeidsbureaus geraamde omvang van de pendel naar Duitsland kwam op nagenoeg het zelfde aantal neer, zo deelt de minister van sociale zaken en volksge zondheid in de memorie van antwoord op zijn begroting voor de Eerste Kamer mede. Van de pendel van ruim 15.000 mannen waren er ca. 9300 werkzaam in de bouwvaksector, terwijl er ca. 1700 in de metaalnijverheid en ca. 1200 in de mijnen werkzaam waren. Het grootste deel van de pendel van mannen, nl. een aantal van ca. 8600, kwam uit Limburg. FLUORIDERING DRINKWATER De fluoridering van drinkwater ter voorkoming van tandcariës is een maatregel, die van groot belang is voor de volksgezondheid zo zegt de minister van sociale zaken en volksgezondheid in de memorie van ant woord op de begroting voor 1962 van zijn departement. Hij kan zich ge heel aansluiten bij de waardering, die is uitgesproken voor de water leidingbedrijven, die tot fluoridering zijn overgegaan. Bij de huidige stand van zaken waarbij grondig inzicht in het belang van fluoridering en de daartoe nodige kennis nog niet alom in den lande bestaan, acht de bewindsman de meest wenselijke wijze vap bevordering het geven van zo goed mogelijke voorlichting aan provinciale en ge meentelijke overheden en anderen. VERPLEEGSTERSTEKORT De minister van sociale zaken en volksgezondheid zegt in zijn memo rie van antwoord op de begroting dat het hem niet raadzaam voorkom! de minimum-leeftijd voor leerling-verpleegsters, die op 18 jaar is gesteld, te verlagen. De ulo-school kan reeds op 16-jarige leeftijd zijn doorlopen. Het komt hem echter minder gewenst voor zulke jonge personen reeds met de ziekenhuiswereld en met patiënten in aanraking te brengen. Op gemerkt wordt, dat inmiddels overbruggende vooropleidingen, zoals de inrichtingsassistenten-opleiding bij het nijverheidsonderwijs tot stand zijn gebracht. De minister is van mening, dat de hoogte van de beloning niet ge rekend moet worden tot de oorzaken van het verpleegsterstekort. Wanneer men het tekort tracht te verklaren, moet men vooral de sterke stijging van de behoefte in het oog houden voor welke stijging een complex van oorzaken is aan te wijzen. BOUWVOLUME VOOR HET V.LI.M.O. „Is het juist, dat het ten behoeve van het V.H.M.O. toegewezen bouw volume over 1961 niet geheel is verbruikt?" zo heeft de heer M. A. M. van Hel voort (kath. v.), Tweede-Kamerlid, schriftelijk aan de minister van onderwijs, kunsten en Wetenschappen gevraagd. „Is de achterstand mede te wijten aan gebrek aan administratief personeel op het departe ment?", zo informeert hij verder. (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan het U kunt noteren als nieuwe abonnee BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen n „Dat zit Zo" en „Tip-Paradev boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop even.... op dit ogenblik Op een zitting van het centrale comité der Russische communis tische partij heeft premier Chroesj- tsjef gisteren verklaard, dat er geen crisis in de Sowjet-landbouw bestaat „zoals in het buitenland wordt beweerd". In een slotrede gaf hij uiting aan zijn voldoening over het feit, dat de afgevaardig den zijn eis voor „een nieuw«6telsel in de leiding van de landbouw" hadden onderschreven. Chroesjtsjef zei onder meer, dat de bijeenkomst niet was belegd, omdat er op landbouwgebied weinig was gedaan, omdat het nodig en mogelijk Maandag weer proces tegen Jodendoders In Giessen, West-Duitsland, zal maan- ig een begin worden gemaakt met de berechting van drie leden van het voor malige „Politieregiment Warschau", aan wie moord op minstens 360 joden ten laste wordt gelegd. De beklaagden zijn de 57-jarige oud-hoofdcommissaris van politie van Giessen Hans Hoffmann, de 62 - jarige oud-politiemajoor Kurt KirscRner uit Düsseldorf, en de 60-jarige rentenier Theodor Pillich, uit Helmstedt. Hoffmann en Kirschner werden reeds zee jaar geleden gearresteerd eh Pil ch in december vorig jaar. De moorden werden in november 193£ gepleegd in de Poolse stad Ostrowma- zowieck. De Joodse gemeenschap daar bestond uit ongeveer 10.000 leden, die na de Duitse inval vóór het grootste deel de vlucht over de demarcatielijn naar Rusland hadden genomen. Kirschner en Hoffmann, die met dertig politiemannen de stad gelegerd waren, kregen op dracht om de achtergebleven Joden te liquideren. Volgens getuigenissen van mensen, die het bloedbad overleefden, wisten slechts enkelen vam de onge%reer 500 achtergebleven Joden te ontkomen. Kirschner zelf schat het aantal vermoor den op 360. Pillich zou zich uit „louter geestdrift" bij Kirschner en Hoffmann hebben aan gesloten. In Kongo kwamen 163 Belgen om De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, heeft gisteren in antwoord op schriftelijke vragen uit de Senaa-t meegedeeld, dat in Kongo sedert de onafhankelijkheid 163 Belgen op ge- weldadige wijze om het leven zijn ge komen. Van. dit aantal vonden alleen Katanga 69 de dood. In deze cijfers zijn niet begrepen de militairen van de Belgische strijdkrach- die na de opstand van de Kongo lese weermacht in juli 1960 werden inge zet. Hun aantal wordt niet vermeld. Minister Spaak deelde voorts mede, dat volgens ramingen van de Belgische insulaten eind november 1961 nog onge ler 30.000 Belgen in het vroegere Bel gisch Kongo verbleven. Daarna hebben ongeveer 4500 Belgen Katanga verlaten als gevolg van de strijd tussen V.N- troepen en de Katangese strijdkrachten in december 1961. Het aantal Belgen in Katanga wordt thans nog geschat op 10.500. De Europese politiek e unie Aan de vooravond van de con ferentie van ministers van buiten landse zaken van de zes EEG- landen in Luxemburg duren de meningsverschillen over de Fran se conceptie voor een Europese Politieke Unie onverminderd voort. Dit is gebleken bij een po ging van een sub-commissie van vertegenwoordigers van de zes landen tot het opstellen van een gemeenschappelijke tekst voor het zogenaamde plan-Fouchet. Tot de bijeenkomst van de sub-commis sie werd besloten op de eerste bijeen komst van de commissle-Fouchet na de ontmoeting tussen bondskanselier Ade nauer en president De Gaulle op 20 en 21 februari te Baden Baden. Na dit ge sprek was verwacht, dat de Franse dele gatie nieuwe voorstellen over de politie ke samenwerking zou indienen. Dit bleek niet het geval te zijn. DRIE PUNTEN De geschillen tussen Frankrijk ener zijds en Duitsland, Italië en de Bcnelux- landen anderzijds komen op het volgen- De instellingen. Frankrijk wenst het hoofd van de Europese unie raad van staats- en regeringshoofden met daarnaast een comité ters, een politieke staande uit ambtenaren landen) en het Europese parlement als organen van de Unie. De overige vijf landen wensen ech ter naast de raad een onafhankelijke secretaris-generaal en als orgaan van de Unie verdér het Europese hof. De bevoegdheden. Frankrijk staat nog steeds op het standpunt, dat de Unie bevoegdheden dient te hebben op vier gebieden: de buitenlandse politiek, economie, culturele zaken en defensie. De vijf daarentegen achten in band met de EEG de economische bevoegdheden onaanvaardbaar. Hoe wel daarover geen eensgezindheid' bestaat zijn de vijf bereid eventueel de Unie bevoegdheden op het gebied van defensie te geven, mits dit bin- lft cck dante Kij, lil Amsterdam heeft een nieuwe politieke groepe ring „Veiliger Verkeer" een verzoekschrift tot in schrijving gericht aan het centraal stembureau voor de verkiezing van de ge meenteraad. De „partij" stelt zich ten doel de ver betering van het verkeer in de binnenstad, aldus de voorzitter, de heer A. G. Hamers. Op de veiling te Gelder- malsen is gistermiddag een kas-aardbei aange voerd, die bij verkoop door opbod 600,op bracht. De opbrengst komt ten goede aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbe strijding. De Algemene Nederland se vereniging voor vreem delingenverkeer heeft zich tot de colleges van B. en W. en tot de V.V.V.'s van de Noord zeeplaatsen gericht met het verzoek om door het opsturen van zoveel mo gelijk sprekend feiten materiaal nog eens de aandacht van onze over heidsinstanties te vesti gen op het grote euvel van de verontreiniging van strand en zee door stookolie. I Drie in Griekenland ge boren zusters hebben gis teren bericht ontvangen dat zij van hun groot vader een groot bedrag geërfd hebben dat geschat wordt op 2,8 miljard. De erflater is in de jaren voor de Tweede Wereld oorlog in Alaska rijk ge worden met goud delven. I Aan de westkust van Tasmanië hebben Austra lische geleerden een vol komen onbekend dier gevonden. Het „monster" is vrijwel rond, heeft geen ogen, geen skelet, terwijl de huid bestaat uit rubberachtig vlees en bedekt is met een harige vacht. Het ziet er uit als een reusachtige schild pad zonder ledematen. I Dat ook postduiven ge hecht kunnen zijn aan hun hok bleek deze week, toen bij de duivenliefheb- ber de heer P. Jansse te Venraij na acht jaar een duif op het hok werd te ruggevonden. Het dier was destijds ingezet op de nationale vlucht naar Saint Vincent in Frank rijk een vlucht van 1.033 kilometer maar het was nooit terugge keerd. Men vermoedt, dat het dier al die jaren is vastgehouden en van een kans om te vluchten heeft gebruik gemaakt. De Britse Royal Acade my of arts. heeft gisteren bekendgemaakt, dat een van de waardevolste kunstschatten van Enge land, een tekening van Leonardo da Vinci, in juni bij Sotheby zal wor den geveild, omdat de geldmiddelen dringend aanvulling behoeven. De tekening is sinds 1779 in het bezit van de Aca-i nen het raam van de NAVO blijft. De revisie. Frankrijk stelt vooi revisie van het statuut na drie jaar, waarbij zou moeten worden nage gaan in hoeverre de Europese instel lingen zouden moeten worden gera tionaliseerd. De vijf wensen een veel verder gaan de mogelijkheid tot wijziging, die zou moeten samenvallen met de overgang van de tweed'e naar de der de etappe van het verdrag van Ro me. Daarnaast wensen de vijf, dat er voor de Europese Unie een soort constitutie wordt opgesteld. Dan ook verder het tijdstip moeten den bepaald' waarop het Europese parlement rechtstreeks zal worden verkozen. NIEUWE LEDEN Een ander meningsverschil tussen Frankrijk enerzijds en de vijf overige E.E.G.-landen anderzijds betreft het toetreden van nieuwe leden tot de poli tieke unie. Frankrijk eist een una besluit voor het toelaten van ni< leden. De vijf echter staan op het standpunt, dat een nieuw lid van de Eu ropese gemeenschappen automatisch ook het lidmaatschap kan verkrijgen in de Unie. Overigens bestaan er ook tussen de vijf onderling afwijkende meningen en reserves. Zo bestaan er bezwaren bij Nederland (dat het gehele vraagstuk wenst te blijven zien tegen de achter grond van een eventuele toetreding van Engeland tot de gemeenschappen) tegen de functie van secretaris-generaal. Het document van de sub-comniissic zal op 15 maart door de commissie-Fou- chet worden besproken. Westduitse hulp aan Engeland De Duitse bondsrepubliek heeft zich bij de financiële besprekingen met Enge land in Bonn bereid vefklaard, de po sitie van de Britse schatkist met een deviezensteun van een miljard mark (ongeveer 900 miljoen gulden) te ver sterken. Dit Is gisteren van betrouwbare zijde in de Westduitse hoofdstad ver- Door deze hulp, waarvan de helft di' ar en de rest het volgend jaar zal worden verstrekt, zal de bondsregering bijdragen in de kosten voor het onder houd van het Britse Rijnleger. Aantal doden bij was meer te doen. De door de partij gestelde doelen noemde hij ten volle be reikbaar, ook al doordat men kon be schikken over „een machtige industrie, een vergevorderde wetenschap en een goed kader". Enerzijds zwaaide de pre mier lof toe aan de Sowjetgeleerden voor hun hulp aan de landbouw, ander zijds laakte hij „specialisten die het contact met het leven hebben verlo- Maandag had Chroesjtsjef verklaard, dat onmiddellijk stappen moesten wor den gedaan om de produktie van levens middelen op te voeren. „Het is", zo zei hij toen, „een feit, dat wij eenvoudig niet genoeg hebben". Ulbrielit volst De Oostduitse communistische leider, Walter Ulbricht, heeft geen seconde geaarzeld Chroesjtsjefs voorbeeld te vol gen. Volgens het Oostduitse persbu reau A.D.N. heeft hij gisteren Bij de opening van een congres van boeren in Maagdenburg verdere verbeteringen van het landbouwsysteem aangekon digd. Ulbricht zei in zijn rede, dat klei ne akkers niet rendabel zijn en dat daarom de gedwongen collectivisatie van de Oostduitse boeren, die twee jaar geleden is begonnen, moet wor den doorgezet. Hij gaf wel toe, dat „ge duldige ideologische overreding" nood zakelijk is om de boeren van de juist heid van dit systeem te overtuigen. Slechts terloops roerde hij de produk- tievermindering van veel belangrijke landbouwproducten aan. Ulbricht kondigde verder aan, dat in de organisatie van'het ministerie van landbouw veranderingen zullen worden aangebracht; hij verzweeg waaruit deze zullen bestaan. Voor het vergroten van de produktiviteit der collectieve boerde rijen achtte hij het noodzakelijk, dat de plaatselijke partijsecretarissen gro tere bevoegdheden krijgen. Advertentie Vrijheid worde hun gegund (Van een onzer redacteuren) Een jongeman, leerling van een middelbare school, woonachtig in het internaat van die school, zit al een half uur lang op stoel gewoon maar voor zich uit te kijken. Zó maar voor zich uit te kijken in het portaal van dat internaat. Een leraar, die hem al enkele malen in het voorbij gaan heeft opgemerkt, denkt er het zijne van, ja, hij voelt zich zelfs ge drongen daaraan uiting te geven als hij op een gegeven ogenblik even bij de directeur moet zijn. „Zeg, wat is er met die knaap aan de hand? Hij zit daar op die stoel maar domweg te kijken; zou hij een Oedipuscomplex hebben?" (Oedipuscomplex betekent in dit geval een onberedeneerde ver zetshouding van een jongen tegen oudere gezagspersonen). Weet u hoe de verstandigedi recteur op die mededeling reageerde? Hij zei alleen maar: „Och, bemoeit u er zich maar niet mee. Laat die jongen zijn gang gaan...," Beter dan welk verantwoord beloog ook maakt dit eenvoudige voorbeeld iets belangrijks duidelijk. De ongerus te leraar is de personificatie van de (waarschijnlijk zeer vele) ouderen, die nogal krampachtige pogingen doen voor onze jongeren-van-de-middelba- re-school, buiten hun gezins- en school verband (waarin reeds praktisch al les door ouderen wordt georganiseerd), opnieuw iets te organiseren om het le ven van die jongeren te vullen, bij voorkeur door „verantwoorde activi- De jongeman in kwestie daarentegen in gezins- en schoolverband ver toont Lij een volkomen normaal beeld is een typisch voorbeeld van de he dendaagse doorsnee-middelbare scho lier die via een vorm van luieren zoekt naar een oase in zijn wereldje van pedagogische zorg en bewogenheid, een oase, waarin hij iets van waar- lijke v r ij h e I d kan ervaren. De directeur tenslotte is in dit voor beeld één van de (waarschijnlijk zeer weinige) ouderen die de jongeman in zijn „handelwijze" kan volgen, die in dit „zo maar kijken" zelfs iets con structiefs meent te kunnen zien en daarom tot bovengenoemde reactie: „Lèèt die jongen toch!" komt. We willen op deze kwestie eens na der ingaan. Gezegd kan worden dat de middelbare scholier per dag gedu rende zes uur, vier uur, of soms nóg minder in zijn zg. „derde milieu" ver keert. Hiermee wordt dan bedoeld het wereldje buiten zijn gezins- en school milieu. De wetenschap onderscheidt daarbij tweeërlei; enerzijds het geor ganiseerde, formele, pedagogische „derde milieu" zoals men dat vindt in de jeugdbeweging, in het verenigings leven, -vaar volwassenen doorgaans de structuur aan geven; anderzijds het in formele, niet-georganiseerde „derde milieu", waarin de jongere volkomen zijn eigen gang kan gaan, geheel zich zelf kan zijn buiten het toeziende oog van volwassenen. Nu is het onmiskenbaar dat de jon gere van vandaag een voorkeur aan de dag legt voor het niet-georganiseer de „derd:- milieu"; de hedendaagse jeugd zoekt naar de onpersoonlijke sfeer van het informele, waar zij op andere wijze bijeen kan zijn dan op school of thuis. Zij heeft daar een voudig behoefte aan. Aan deze behoefte tracht het ver enigingsleven, het georganiseerde „der de milieu" in het gunstigste geval is hier wellicht sprake van verstar ring? wel tegemoet te komen. Voor beeld: instuifwerk op middelbare scho len. Maar het hierop inhaken komt bij na niet voor en gelukt bovendien maar tot op zekere hoogte. Hoe komt dat? Omdat de jongeren ge neigd zijn in dit georganiseerde „der de milieu" toch altijd nog een normen continuïteit te zien: een voortzetting van het ook reeds door ouderen be paalde gezins- en schoolleven. De midelbare scholier is daarom op zoek naar zijn eigen milieu. Er is een ontwikkeling in zijn „derde milieu" gaande, die zich beweegt van het hoog culturele naar het lichamelijk dynami sche. Een jongere kan vaak behoefte hebben gewoon maar in geluid op te gaan in een ruimte waar iedereen kan doen wat hij wil, waar iedereen hele maal zichzélf kan zijn. De jongere wil en. ook, als daar tegenwoordig in opeengepakte samenleving, de ruimte voor ontbreekt. Dan maar in een kleine ruimte, bijvoorbeeld in de kelder waar het jazzfestival wordt ge houden. Want: hier vindt hij tóch nog het avontuur omdat hij onvoorziene Prof. dr. N. Beets commentaar gaf eek in Utrecht -tdag van het Op de diz« NadonaM Pn voor de Geestelijke Volksge zondheid heeft prof. dr. N. Beets, hoogleraar in -Ie algemene psychodiagnostiek^ aan de rijks- ressant hetoog gehouden over dc iniildelbnrc schooljeugd hui- school liet zg. derde miliei erken deze Zijn hese houwing leek ons dermate belangwekkend, ook al om niet te zeggen strelend oor deel over de huidige middelbare schooljeugd inhield, dat wy ons nader met deze hoogleraar heb- hen verstaan, dis bereid bleek het onderwerp wat uitvoeriger toe te lichten. Zo ontstond nevenstaand artikel dat wat die per wil graven dun in het ver slag van de bijeenkomst in onze krant van woensdag jl. technisch mogelijk wus. contacten kan leggen waaruit weer on voorziene situaties kunnen ontstaan. Hij wil een sfeer waarin zijn individua liteit minder tot uiting komt dan thuis of op school; hij wil eens onzin klet sen met een willekeurige èndere jon gere. Kortom: hij wil eens pas op de plaats maken van tijd tot tijd: inac tief. onpersoonlijk zijn, hij wil eens spotten, onverschillig zijn, hij wil eens bij drukke muziek wilde dansbewegin gen maken. Hij wil óók eens de dro mer zijn door op een terrasje achter een glas bier zo maar naar de men sen te kijken. Dit alles als tegenwicht op dit ernstige leven; het is „het ga reel" waarvan hij zich eens even wil distantiëren. Hij wil als reactie hierop zich eens even laten géén. Moet dit klaarblijkelijk zeer begeer de eigen „derde milieu" dan alleen als een begrijpelijk reactieverschijnsel worden geaccepteerd? Niet alleen, want er is gelukkig nog meer. Het in formele „derde milieu" kan voor de jongere namelijk ook zeer constructie ve betekenis hebben! Door eens te avonturieren op kleine schaal kan de jongere zichzelf weer in staat stellen straks „naar behoren" aan het geor ganiseerde leven deel te nemen. Om dat hij in zijn eigen milieu nu eens niet wat hij noemt „ingewikkeld" be hoeft te doen, kan hij komen tot een herscheppen van zichzelf, waardoor hij zich bijvoorbeeld zo meteen op school ook weer gemakkelijker zal kunnen concentreren. En dan niet in de laatste plaats kan door zijn informe le contacten ook een bijzondere open heid voor anderen ontstaan, kan een antwoord gevonden worden op een vraag die mogelijk betrekking kan hebben op de zin van het bestaan, een onderwerp waarmee de jongere van vandaag zich vaak met grote ernst en dat pleit toch in zijn voordeel pleegt bezig te houden. Het moge na dit deel van deze be schouwing duidelijk zijn dat ouderen, als gesproken wordt over het informe le. ongeorganiseerde „derde milieu" der jongeren, niet onmiddellijk aan moeten gaan denken; zij be- sel door bijvoorbeeld verscheidene po gingen in het werk te stellen „het le ven van de jongeren met verantwoor de activiteiten te vullen". Hier spreekt immers weinig vertrouwen ten opzich te van de jongeren uit, met name als net gaat om het boven eerder gesigna- ..domweg nietsdoen". Zo-ets kan zeker verantwoord zijn; het is een volkomen krampachtige ge dachte als zoiets „gek" wordt gevon den. Waaróm toch mag de jonge- renvan vandaag geen dromer meer Natuurlijk zijn er ook jongeren die de (vrijheids) weelde van het infor mele ..derde milieu" niet kunnen dra- komen. Losgesla- mijnramp nu 30 Het aantal doden van de mijnramp Noordrijnland-Westfalen is giste ren door het overlijden van een der gewonden gestegen tot 30. Volgens mijnautoriteiten in Hamm, waar hei ongeluk plaats had, bevonden zich op het moment van de ontploffing 756 mijnwerkers in de mijn. Van hen wa- r 169 aan het werk in de tunnel de explosie ontstond, was het tweede grote miinonge- i West-Duitsland in ruim een maand tijd. Op 7 februari kwamen ten gevolge van een mijngasontploffing in de mijn Luisenthal te Völklingen bij Saarbrücken 299 mijnwerkers om het Inmiddels heeft de Westduitse bonds kanselier. dr. Adenauer, telegrafisch zijn medeleven betuigd aan de familie van de omgekomen mijnwerkers. Hij verzekerde hen ervan dat de regering uitgebreide maatregelen zal nemen om hun materiële nood te lenigen. 846) De mltosc, of indirekte kern- deling, die plaats vindt bij de greel van de meeste organismen, is een fenomeen waarvoor de deskundigen, die in de gelegenheid worden ge steld dit proces door microscoop of filmbeeld te volgen, steeds weer in sprakeloze verbazing geraken. Hier voltrekt zich voor de ogen van de verbaasde mens het wonder van het leven, zoals dit zich op elk moment van de dag in het lichaam afspeelt, zonder dat hij zieli daarvan één ogenblik rekenschap geeft. In aigemeno trekken komt de kerndeling hier op neer, dat het chromatinc, dat in onregelmatige korrels en brok ken, verbonden door een fijn net werk van draden, in de celkern voor komt, zich regelmatiger gaat rang schikken; brokken en korrels wor den, gehoorzamend aan een ge heimzinnige macht, langwerpig; uit steeksels en onregelmatigheden ver dwijnen en de draden waarmee de korrels onderling zijn verbonden worden dikker. Orde treedt in de plaats van wat ons wanorde toe scheen. Uit dit netwerk van ver schillende deeltjes vormt zich ten slotte een lange, overal even dikke, sterk gekronkelde kerndraad die al le chromatine uit de kern bevat en uiteenvalt in een aantal chromoso men (dragers van erfelijke clgen- schaopen). welk aantal voor bepaal- de dier- of plantensoorten konstant is. Is het aantal chromosomen voor een zekere diersoort bijvoorbeeld 14. dan zal de kerndraad bij elke kern- deling van alle Individuen van die soort altijd in 14 stukjes uiteenval- Inmiddels hebben zich ook in het protoplasma, dus ln het celvoeht dat de kern omgeeft, veranderingen TOCH IS II I T ZO voltrokken. Daar zijn de centriolen (die we een vorige maal reeds ge noemd hebben) gaan stralen. Zij vormen als het ware twee polen in dc cel waartussen dc kern gevan gen komt te zitten. Onder Invloed van dc straling verdwijnt de kern- membraav en de chromosomen ko men vrfj in het protoplasma te lig gen. Zij rangschikken zich alle uiterst regelmatig in een plat vlak dat midden tussen beide polen is gelegen, loodrecht op de as die de polen verbindt, en delen zich in de lengterichting in keurig, dat elke helft precies de helft van 't kleinste onderdeeltje van de chromatine mee krijgt. Van elke over langs gespleten chromosoom begeeft het ene deel zich dan naar de ene stralingspool en het andere deel spoedt zich naar de andere pool, zodat beide stralingspolen twee volkomen gelijke delen van de oorspronkelijke celkern bU zich geconcentreerd hebben. Vervolgens snoert de cel zich in. er vormt zich een scheidingswand, en uit één cel zijn zodoende twee dochtercel len voortgekomen. De eigenaardige straling, door de centriolen uitge zonden, verdwijnt uit het protoplas ma, alles schijnt weer In korrels uiteen te vallen, kortom de deling heeft zich voltrokken en niets wijst er op dat in dc ruimte van enkele duizendsten van een millimeter zich een ingewikkeld wonder heeft afge speeld met een wiskundige nauw keurigheid en een uiterste precisie die onmogelijk door natuurkundige of chemische krachten kunnen wor den verklaard. We kunnen dit won der echter wél verstoren, maar dat is Iets anders! Daarover een volgende keer! gen, die tot e genen zijn er altijd geweest, duVbe- staan ook nu nog meestal schort er dan thuis bijv tussen de ouders iets aan maar omdat over die los- geslager.en zoveel geprèat en geschré ven wordt te wijten aan de massa- comj^unicatiemiddeien die alleen deze onder de aan- geneigd te gevallen, zijnde i dacht brengen - vergeten dat de meeste jongeren i mer zover willen komen! Het werkelijke beeld van de heden daagse jongeren is, om het eens an ders te zeggen, bepaald positiever dan het beeld dat de publieke opinie voor ogen heeft. De psycholoog, die regel matig uit hoofde van zijn beroep met innerlijke belevingen van jongeren wordt geconfronteerd ziet enerzijds een jeugd die zich uiterlijk haast con servatief schijnt te confronteren aan wat wc nu maar eenvoudigheidshalve het type „massamens" zullen noemen. Maar daarnaast blijkt diezelfde jeugd over een mate van wijsheid te beschik ken, die men onder jongeren van vo rige generaties niet vond! Typerend hiervoor was het oordeel van jongeren over een leraar die geen orde kon houden; „Hij kan er niks van maar Is het hem in zijn omstandigheden kwalijk te nemen?" In deze geest redeneerden jongeren van vroeger be paaldelijk niet. Er is een bescheidener, jeugd bezig te ontstaan, die zich realistische wijze genuanceerd op c... aan de samenleving tracht passen, De felle, onverdraagzame „fa natiekeling" wordt een zeldzame ver schijning onder de jongeren. Het on derscheidingsvermogen van de jonge ren van thans Is veel groter gewor den: zij herkennen al gauw „het ech te" en „het maniertje" en zijn ook zeer gevoelig op deze punten: bij bijv. dominees, auteurs, uitvoerende kunstenaars, politici. De vraag is interessant: op welk ni veau of welke niveaus kunnen oude ren en jongeren elkaar nu ontmoeten? Kanshebbend zijn drie vlakken: dat van de humor, dat van de betrekke lijkheid aller dingen (relativering) en dat van de ernst. De jongere zegt: „Het leven is ingewikkeld, maar daar bij behoeven alle volwassenen nog niet niet net te doen alsof ZIJ alle dodelij ke ernst op hun schouders torsen...." In dit verband is het merkwaardig dat zoveel ouderen een jong auteur als Harry Mulisch zo verschrikkelijk se rieus willen benaderen, terwijl de man-zélf waarschijnlijk bepaald veel speelser genomen wil worden. Maar om weer op de essentie vart dit betoog terug te komen: Men moet het merendeel van de Jongeren, der halve diegenen waarvan men het ver trouwen heeft dat ze hun vrijheid kun nen hanteren, hun eigen, hun informe le, hun ongeorganiseerde „derde mi lieu" gunnen. ZIJ zijn die vrijheid na melijk waard!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5