„EHGLMD-SPIEL" onbegrijpelijk spionage-drama Nu 's werelds grootste importeur van wilde dieren ZONDAGS BLAD NIEUWE BOEKEN In Tilburg zit voor kapitalen opgehokt ons maakt neemt hij ons mee het park in, waar we in een grote ren onder hoge dennebomen vier die ren aantreffen, die veel meer op flinke ezels dan op paarden gelijken. „Daar lopen ze", zegt hij met enige trots. En dan brengt hij ons bij een wild paard uit Rusland, een Przewalskipaard, dat op valt door zijn zeer brede hals, zijn gedrongen lichaam en zijn dichte, recht opstaande manen. Een soort, die eveneens haast uitgestorven is. Rotterdam heeft er een koppel van, meent hij, en ook de Ant werpse „Zoo". Mocht er één van de vier dood gaan, dan kan Van Dijk mis schien redding brengen Overigens valt er, daar het nog zó koud is dat de sneeuw in het park blijft liggen, nog. weinig aan dieren te bespeuren. Die houden zich haast alle schuil in hun hokken, die vaak geen gewone ge timmerten zijn, maar die doen denken aan reus achtige Kafferhutten en zijn vervaardigd uit beton. Kamertjes Boeiend den, die veel inzicht en ervaring vereist. En die het net zomin als welke handel buiten reclame kan stellen. Voortdurend zendt hij dan ook folders, prijscouranten etc. naar alle hoeken van de we reld en vormt hij, als zijnde de enige Nederlandse importeur van grote dieren, tevens een haast onmisbaar intermedair voor de Nederlandse dierentuinen en -par ken. Zo heeft hij momenteel in zijn park 4 zeldzame wilde paar den lopen, 2 hengsten en 2 mer ries, zgn. Onagers, die thuis ho ren in Iran, maar praktisch uit gestorven zijn. De Rotterdamse diergaarde heeft er één en zou graag een tweede exemplaar be zitten, om een echtpaar te kun nen vormen. Maar dan komt hij zelf in minder gelukkige omstan digheden te verkeren. Dus ver kóópt hij niet één exemplaar. Wel kunnen ze een koppel kopen a 17.000.... Omdat die prijs nogal indruk op liljoen gulden aan wilde dieren opgehokt. In een hoek van het park staan evenwel ook lange houten en ste nen schuren, met vele tussen- schotten, zodat ontelbare kamer tjes zijn gecreëerd. Hier wemelt het van Kangoe roes, de Flamingo's, Kraanvogels en Rode Ibissen, terwijl men er ook een Nijlpaard, diverse soor ten grote katten, een Tarpan (wild Russisch paard), Poema's, en nog oneindig veel andere die ren bewonderen kan. Alleen al zo'n 70 Flamingo's vertegen woordigen een handelswaarde van 5000 6000. Vraag dus niet, wélk een vermogen daar aan de weg van Breda naar Tilburg zit opgehokt. En wèt die duizenden dieren aan onderhoud kosten. El ke dag hebben 9 mensen de han den vol oi.i ze te voederen en schoon te houden. Doch het kèn allemaal, zelfs als er eens een periode is van weinig Als straks het voorjaar aan breekt zal slechts een deel, hoe wel een belangrijk deel, voor be- zoekers van het park te bezichti gen zijn. De capaciteit van de loophokken is nu eenmaal aan grenzen gebonden. En per saldo is Van Dijk in de eerste plaats dieren handelaar Ook nog steeds, zoals al opgemerkt, in kanaries, die hem z'n eerste hand geld bezorgden. Als we tot onze verbazing con stateren, dat in zijn woning geen enkele „roller" te horen valt, maar wel de geweien van herten, de vacht van een sneeuwlui paard e.d. te aanschouwen zijn, zegt hij: „Ja, 'k zal weer eens wat kanaries naar binnen halen. Jaren achtereen heb ik ze in m'n woning gehad, prachtige zangers 'k ben niet voor niets keur meester! doch op een gegeven ogenblik wil je ze wel eens een poosje kwijt.... Zaadverkoop Gek gaat dat toch in Amerika met die kanaries. Destijds waren daar zes importeurs van deze vo geltjes, doch na een felle concur rentie Is er maar één grote overgebleven. Deze verkoopt ze tegen inkoopsprijs, daar haar die kauariehandel als zodanig niets schelen kan. Het betreft hier nl. een firma, die er alleen maar be lang bij heeft vogeltjeszaad te verkopen. En dus tracht ze kana= ries te plaatsen in élke stad en in èlk dorp. En het succes is De Amerikaan wenst vóór al les gele kanaries, (Seijfarts), omdat die veel harder zingen voor u besproken Bartje, mijn zoon, door Nel van Houten, Uitgave H. P. Leo polds uitgeversmij. N.V., Den Haag. Hier vertelt een moeder in so bere bewoordingen het verhaal over haar zoontje, dat, dertien maanden oud, door een gewone routine-injectie in één dag veran dert in een geestelijk gestoord kind. De injectie heeft bij Bartje encefalitis veroorzaakt en deze ziekte maakt het kind tot een wil lige prooi van angst, wanhoop en onverschilligheid. Nel van Houten laat zien, hoe moeilijk het is, Bartje thuis te houden, maar ook hoeveel vreugde het geeft, het kind, dwars door alle moeilijkhe den en zorgen heen, te leiden naar de volwassenheid en een plaats in dit leven. De opofferin gen zijn niet tevergeefs en zo dan de groene (Saksers). Toch komen ze oorspronkelijk bei de uit de Harz". „En die witte en die oranje kleurige?" willen we nog weten. het geheel geen uitzicht zou zijn geweest. Ondanks de onverhulde tragiek een boek dat wij ieder kunnen aanbevelen. Prins Frederlk der Nederlanden, door C. Postma, Uitgave Euro- paischc Bücherel, 's-Gravenzande. De archivaris van de gemeente Vlaardingen heeft in opdracht van het Instituut voor Europese biogra fische, iconografische en topografi sche Documentatie een buitenge woon boeiende biografie over prins Frederik geschreven, waarin met name het licht valt op diens mili taire carrière, zijn grootmeester schap van de Orde van Vrijmetse laren en zijn vele andere activitei ten in dienst van ons land. De au teur heeft gebruik mogen maken van de correspondentie van de le den van ons vorstenhuis, hetgeen de levendigheid van zijn relaas zeer bevordert Prins Frederik, die 84 jaar oud is geworden, heeft als kind zijn grootvader, stadhouder Willem V, nog gekend en als grijsaard beleef de hij de geboorte van de enige dochter van Koning Willem III en Koningin Emma, Prinses Wilhel- twintig jaar geleden begon bet Twintig jaar geleden be gin maart 1942 begon in Wereldoorlog II het „England- Spiel", het grootste spionage- drama van de nieuwere tijd, waarbij bezet Nederland rechtstreeks was betrokken en dat aan honderden van de bes ten uit den lande het leven heeft gekost. Een drama, dat onverbrekelijk is verbonden met het verraderswerk van Antonius van der Waals, een man, die voor geld alles en iedereen aan de vijand ver ried of uitleverde. In de historie van de bezet tingstijd nemen de Duitse gehei me dienst en de S.D. een ruime plaats in. Het is immers evident, dat zij beiden waarvan de voornaamste leiders waren Gis- kes, dr. Harster en Schreieder met de Nederlandse Militaire Inlichtingen Dienst M.I.D.) in Londen en de Engelse S.O.E. een bijzonder geraffineerd spel hebben gespeeld. Voor de Neder landse illegaliteit zijn de conse quenties daarvan gruwelijk ge weest; honderden zijn ten offer gevallen. Hoe geraffineerd de Duitsers te werk gingen, maar ook hoe dom men in Londen was, moge blijken uit het feit, dat er over vele soms wel achttien golflengten een vaste radiover binding met Londen bestond; dat de Duitsers Nederlandse codes en zendplannen in handen hadden en daarvan dagelijks ge bruik maakten; dat zij uit Enge land via vliegtuigen vele honder den parachute-zendingen ontvin gen met wapens, munitie en sa- botage-materiaal; dat zij zestig boven Nederlands gebied afge sprongen agenten veelal dade lijk in handen kregen, omdat Londen tevoren per radio hun komst had aangekondigd Waarbij Londen overtuigd was, dat agenten en materiaal terecht kwam bij de leidende figuren van het Nederlandse verzet! De Duitsers hoefden maar via de radio te vragen en ze kregen te horen waar de kernen van het verzet schuilden! Ze slaagden er in om verra ders als Anton van der Waals, Leo Poos, Martin Slagter, Geor ge Ridderhof en anderen in de verzetsgroepen te schuiven en kregen daardoor een precies in zicht in sterkte, werkwijze en leiding van de illegaliteit. De S.D. onder leiding van de sluwe Schreieder sloeg her haaldelijk toe, met het gevolg, dat het aantal slachtoffers ont stellend hoog is geworden. De verraders werden goed be taald, want gelddorst is een voornaam element bij de spio nage. De arrestatie van tal van ver zetsgroepen en van het Nationa le Comité (waarin figuren als Joekes, Schouten, Vorrink, Ver schuur, Groothof, Rutgers, Van Dijk, Ringers, Toornstra en ve le anderen) was vrijwel uitslui tend het gevolg van het geraffi neerde verraad van Anton van der Waals en de handigheid van Schreieder. Van der Waals die toen opereerde onder de naam De Wilde werd algemeen geac cepteerd als een uitstekend ver zetsstrijder, en men gaf hem tal van gewichtige mededelingen. Van der Waals bool geworden van het Neder landse verzet. Ongeveer in deze tijd begint ook Van der Waals'zijn praktijk als verrader, een verrader van een ongekend formaat. Hij werd op 11 oktober 1912 te Rotterdam geboren en is eerst als schilder werkzaam, maar wordt dan elec- tro-technicus. Zijn dorst naar geld doet hem echter naar Schreieder lopen met het doel als verrader te gaan fungeren. Hij zal in zijn opzet volkomen slagen: zijn naam zal naderhand geboekstaafd worden als de grootste verrader uit de vader landse geschiedenis. Hij begint met de uitvinding van een motor te introduceren bij diverse leidende figuren en krijgt daardoor diverse contac ten. Contacten die in de meeste gevallen voor de meeste betrok kenen fataal zullen zijn.... laat Schreieder seinen. En aldus geschiedt. Op een terrein bij Woudenberg wordt gedropt. De agent, Arnold Baartsen, is in een oogwenk gearresteerd en de containers gaan naar een op slagplaats in Den Haag. Het England-Spiel is geslaagd! Lon den luistert, antwoordt en stuurt mannen en materiaal. Twintig maanden lang. Een periode waarin vele tientallen geheime agenten en honderden verzets lieden het leven zullen verliezen. Er is misschien geen sprake ge weest van een misdadige opzet, wellicht is alles het gevolg van enorme fouten, dat de M.I.D. niet in handen was van vakmen sen en dat er tussen de leidende figuren verschillen van mening en prestigekwesties ontstonden. Naderhand werd het werk veel beter door een toevallige reorganisatie. Het Bureau In lichtingen stopte de uitzending van geheime berich- Waals werd bij de Duitsers zeer gewaardeerd, zo zelfs, dat hij Stijkel-groep Het spionagewerk in Neder land begon al een half jaar na dat de Duitsers het hadden bezet. Onder leiding van generaal- majoor H. D. S. Hasselman en overste Bolten wordt een groep geformeerd en via een zender worden gecodeerde berichten naar Londen geseind. De groep heeft geen opleiding gehad voor spionagewerk en alles gebeurt derhalve nogal dilettantistisch. In april 1941 zal uit Schevenin- gen een logger vertrekken met aan boord Stijkel, Gude en de gebroeders Van der Plas, die een aanzienlijke hoeveelheid spiona- ge-materiaal bij zich hebben. Door verraad van Van Dam en Wesel wordt de logger aange houden en Stijkel c.s. gearres teerd. Binnen een paar dagen is vrijwel de gehele groep opge rold. De leden werden gefusil leerd. Hun stoffelijke resten zijn naderhand begraven op Westduin te Den Haag. De Stijkel-groep is het sym- I Anion van der Waals aartsverrader l England-spiel Wat het England-Spiel als zo danig betreft, dat begint eigen lijk op 6 maart 1942 als de ge parachuteerde agent Lauwers wordt gearresteerd. Een paar dagen later grijpt de S.D. te Arnhem luitenant Thijs Taconis, die ook „,n vllnjul, »it Schreieder wat hij nog wil ten. Hij heeft al heel veel ach terhaald, doordat diverse Ne derlandse geheime agenten ge pakt zijn. Hij kent zendplannen cn codes, hij weet alles omtrent opleiding en leidende figuren in kwamerf Londen. Schreieder laat naar Engeland omdat via de Duitsers UUU1 JJ JJPH! den gevallen zenders dat de codes uit- f?cJ?'-.rdat verraders t lijke berichten door geen notie van. dat c gewerkt op tafel liggen deskundigen van de S.D. Het is ongelooflijk succes, wa/it de erlanders ve de Duitsers willen weten. i vijltje een stuk uit het plafond van hun cel en over „Stuur ons wapens, zendappa- het dak vluchtten ze weg. Met raten, munitie, een marconist", een touw, dat ze zelf hadden gevlochten van stukken matras, kwamen ze op de grond. Alle drie werden ze na enige tijd weer gegrepen en vonden de dood. Intussen is het England-Spiel eindelijk doorgrond en Schreieder stuurt een bijzonder sarcastisch afscheidstclegram. „Mocht u een uitstapje willen maken naar Nederland, dan ga randeren wij u dezelfde prettige ontvangst als aan uw vertegen woordigers is ten deel geval len", aldus seint hij.... Van der Waals Oranje het oorlogskabi net kon worden gemeld, dat Van der Waals in dienst van de vijand stond. In tussen blijft het men er in Londen toe konlcomen om na allang gewaarschuwd te zijn toch radioverbinding met Van der Waals te onderhou den... Waarom heeft het Eng- land-Spiel nog maandenlang geduurd? Het waren zoals Schreie der zelf heeft toegegeven alle maal dappere lieden die boven Engeland is gekomen Ze heb- het was hu~n sctjuld niet'dayze zender en uit hen perst zonder uitzondering door de S.D. gevangen werden genomen gedirigeerd naar het Groot-se minarie te Haaren, dat als ge vangenis was ingericht. Een vijftal heeft er weten te ontsnappen. Ubbink en Dourlein kwamen via Zwitserland cn Spanje weer in Engeland te- onmiddellijk Als we eens nagaan hoe de rol van Van der Waals is geweest, dan zien we een onvoorstelbare hoeveelheid feiten. Zo slaagt hij er zelfs in het Nationale Comité de geheimen te ontfutselen. Door Schreieder werd hij na het England-Spiel uitgerangeerd, maar op eigen initiatief hande lend heeft hij nog tal van per sonen in handen van de Duitsers gespeeld. Na de capitulatie van het Duitse leger is Van der Waals enige weken in dienst der En gelsen geweest als.... spion en daarna loopt hij over naar de Russen. Dan begaat hij in november 1945 de fout, die hem voor de Nederlandse rechter zal bren gen: hij deserteert opnieuw om de banden met de Engelsen te herstellen. Het lukt niet en An ton wordt opgesloten in een kamp. Eind augustus 1946 wordt hij over de grens gebracht en na een proces van vijf dagen door de Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof in april 1948 ter dood veroor deeld. Weinigen zullen hem heb ben betreurd. Een paar maanden later werd Joseph Schreieder van rechtsvervolging ontslagen en in vrijheid gesteld. Vijfhon derd maal was hij verhoord en men moest tot de conclusie ko men, dat hij een correct politie man was geweest, die zich niet had schuldig gemaakt aan oor logsmisdaden. Hij was zeer slim en tenslotte kon hij het ook niet helpen, dat de Londense diensten vrijwel geen veiligheidsmaatregelen hadden genomen.... Of er in En geland verraad in het spel is ge weest? We weten het ook nu nog niet en we zullen het ook wel nooit te weten komen. ZATERDAG 10 MAART 1962 ETHïïnfTj?3mmm /"OMSTREEKS 1900, toen hij nog een jongen was en elke ochtend voor dag en dauw met zijn vader de poort van een Tilburg- se manufacturenfabriek in ging, om samen het brood te verdienen voor het uit acht kinderen bestaande ge zin, begon Kees van Dijk er al mee: het kopen en ver kopen van kanarievogeltjes. En nu hjj bijna zeventig is doet hij dit nog. Alleen met dit verschil, dat hij thans meer tonnen rijk is dan hij destijds guldens bezat. Neen, dat half miljoen of moeten we zeggen miljoen? wist hij niet uitsluitend met die zangvogeltjes bij elkaar te krij gen. Al zal hij zelf de laatste zijn om te ontkennen, dat het een luc ratief handeltje is. Maar vooral ook de handel in groot wild droeg het zijne daartoe bij. Hij wist zich namelijk door goed koopmanschap gepaard aan een rusteloze activi teit. op te werken tot 's werelds grootste importeur van wilde die- Vroeger waren het de Duitsers Ruhr en Hagenbeek, wier namen bekendheid genoten bij alle die rentuinen op de aardbol. Tegen woordig is het de firma C. van Dijk en Zonen te Tilburg, bij wie zowel uit Londen als Tokio, en uit Moskou zowel als uit New York, de orders binnenkomen, indien men iets bijzonders op dit gebied van node heeft. Eenvoudig Toch is Van Dijk de eenvoudige zakenman gebleven, die hij van stonde af aan is geweest. Hij mo ge dan al sinds de bevrijding eigenaar zijn van het uitgestrek te Tilburgs Natuur Dierenpark, hij moge tien jaar geleden een kapi tale villa ernaast hebben ge kocht en naar eigen ideeën tot een benijdenswaardig „Rome" hebben getransformeerd, ja hij moge ook nu nog af en toe een wereldreis maken van vele maanden, dat alles neemt niet weg, dat hij nog met nèt zo veel plezier naar Zwolle rijdt en naar menige andere provinciestad, om- daar winkeltje in en winkeltje uit te gaan voor het ophalen van ka naries en dergelijke kleine vogel tjes. „Nou, reken maar", zo zei hij, nadat hij ons een uit Brazilië meegebrachte knots van een zwarte sigaar had gepresenteerd, „die kanarievogels blijven onze belangstelling evengoed houden. Die zijn m'n opkomst geweest! Elk jaar worden er in Nederland toch zeker zo'n miljoen gefokt. Als ze 7 a 8 maanden oud zijn gaan ze ruien. En na de rui bren gen de kwekers ze naar de vogel handelaars, die voor ons als ver- zameladressen fungeren. Zij beta len hen door elkaar genomen 7 voor een mannetje en 1,25 voor Familie In dit verband vertelt hij ons, dat eigenlijk zijn hele familie in de dierenhandel zit. „Tot de fir ma behoren nl. behalve ikzelf mijn jongste broer Q. van Dijk (47) en mijn zoon Henri (42). Voorts heeft m'n zoon Nico (32) zich gespecialiseerd in Londen en mijn broer Henri (59) is eige naar van het vogelpark „Animali" te Eindhoven. Bovendien heb ik een dochter die de winkel in Til burg leidt en een dochter die mij altijd assisteert, terwijl de derde dochter het restaurant in het park exploiteert en dan dus eveneens vlak bij de dieren huist. Veertig jaar geleden", zo gaat Van Dijk verder, „begon ik naast kanaries in grotere dieren te han delen. Ik reisde naar Frankrijk om contact te zoeken met hande laren en kocht van hen wat ik krijgen kon. Dat heb ik een jaar of tien gedaan, waardoor ik lang zamerhand ook in die branche een insider werd en besloot die beesten te gaan halen in de lan den van herkomst. Zo raakte ik verzeild in Calcutta, in Bangkok, in Singapore, in Hongkong etc., waardoor ik soms een half jaar buitenslands vertoefde. Dat had natuurlijk z'n bezwaren, zodat ik blij was in Calcutta een Hollan der te ontmoeten, die midden in die business zat en bereid was als agent voor me op te treden. Had ik dus vraag naar tijgers, dan stuurde hij me tijgers en was het om olifanten te doen, dan zorgde hij ervoor, dat ik olifanten kreeg. Intussen legde ik al maar nieuwe contacten, niet alleen in Nederland, maar geleidelijk aan in heel Europa; en vervol gens in de Verenigde Staten, Zuid-Amerika, Afrika en Austra lië. Totdat de Tweede Wereldoor log uitbrak en de zaken zo goed als plat kwamen te liggen. Daarna echter ging de handel weer met sprongen omhoog, daar wegens voedselgebrek alle dieren tuinen op ontstellende wijze wa ren uitgedund. En daar ik reeds vóór 1940 vele relaties had ge maakt die voor nieuwe relaties zorgden de beste handel is re commandatie! kwam er heel wat kijken om aan al die aanvra gen te voldoen. Je deed echter wat mogelijk was, trok er' al maar op uit, stelde méér agenten aan en zo groeide de zaak steeds meer uit. Tegenwoordig reis ik niet veel meer, al ben ik de vorige zomer nog met m'n vrouw 4% maand weggeweest. Eerst per schip naar Rio de Janeiro, (Brazilië), van daar per bus naar Sao Paulo en dan per vliegtuig naar Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. Hier zette ik m'n vrouw in een hotel af. Want gedurende vijf weken moest ik ze in de steek laten voor een tocht van vijf weken door de binnenlanden, waar ik een aantal tapirs, waterzwijnen, tweehonderd capucijnerapen, driehonderd ara's (grote papagaaien), enkele poe ma's en nog andere beesten van daar gevestigde handelaren kocht" Duitse kolonie Toen ging de reis verder per schip naar Argentinië, naar de hoofdstad Buenos Aires, alwaar het leven vrij goedkoop is, aldus Van Dam, „daar je er al voor 12 per dag in een uitstekend ho tel kunt vertoeven. Ik moest ech ter weer de wildernis in en wel naar de kolonie Intepedencia, een nederzetting van Duitse kolonis ten, die zich reeds vóór de Twee de Wereldoorlog daar hadden ge vestigd. Deze Duitse families, die ongeveer een kilometer uit el kaar wonen en honderden mijlen van de grote steden, hebben er met geweldige inspanning bomen gekapt, de grond bewerkt en drui ven geplant, wat ze een bestaan oplevert als wijnboeren. Doch daarnaast heeft menigeen zich op KEES VAN DIJK BEGON „Denk nu niet", zo vervolgde onze zegsman, „dat het allemaal zo gemakkelijk gaat als weleer. De meeste landen, ook in Zuid- Amerika, hebben nl. uitvoer be perkende bepalingen uitgevaar digd. Alleen Paraguay kent nog niets op dit gebied, zodat je daar nog te kust en' te keur kunt. Dat neemt echter niet weg, dat ik nog niet lang geleden uit Bangkok een apentransport ont ving van 2400 stuks. Ze werden, mèt twee begeleiders, ia één vliegtuig van de Kf.L.M. naar Nederland gevlogen. Het waren dus kleine soorten apen en wel Java-apen, Rhesusapen en Meer kat-apen, bestemd voor de labo ratoria in de Ver. Staten, waar men de nieren nodig heeft voor het bereiden van een serum ter bestrijding van de kinderverlam- Op onze vraag, of Van Dijk ook in Nederland voor dit doel afne mers heeft, deelde hij ons mede, dat hiervoor een andere importeur zorg draagt! Van Dijk levert al leen aan de Ver. Staten en nóg een aantal vreemde landen. Zijn transporten zijn vaak niet alleen omvangrijk, maar tevens erg kostbaar. Zo had hij nog niet lang geleden een transport olifan ten, leeuwen etc. voor Polen, dat een waarde van 120.000 verte genwoordigde en over diverse die rentuinen moest worden verdeeld. Het zaken doen met landen ach ter het IJzeren Gordijn is intus sen niet eenvoudig! Warschau be stelt, of Moskou bestelt en via een grote „papierwinkel" lever je. Maar de contanten laten op zich wachten. Men kan aan die lan den nl. slechts leveren op com pensatie. Hetgeen zoveel wil zeg gen, als dat ze er andere dieren voor terugsturen. Doch men ta xeert dan soms zo, dat je maar af moet wachten of je voor hun dieren zodanige prijzen kunt ma ken dat je ermee uitspringt. De ene keer valt het mee, doch de andere keer helemaal niet.... De Een wild paard uit Ruslandeen S zgn. Prsewalski, behorend tol 5 een praktisch verloren ras. de dierenhandel geworpen, om dat de inheemsen, als ze wat beesten hadden gevangen, ze bij hèn te koop aanboden. Het was met deze Duitsers, dat ik her haaldelijk zaken heb gedaan. Eén hunner was tevoren al eens op goed geluk met een dierentrans port naar Europa geréisd, waar door ik hem al van vroeger ken de. Ik deed er ook zaken recht streeks met inboorlingen, o.a. met Indianen, die overigens uitgekook te lui zijn. In Buenos Aires heb ik heel veel vogels gekocht, die ik per vliegtuig naar Nederland verzond, terwijl de grote dieren per schip hierheen gestuurd wer- Bepalingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13