RUYS Uw probleem is onze Een kanttekening Drs. J.W. van Hulst' promoveert aan VU' Een woord voor vandaag Prof. H. van Riessen gaf eerste les in Eindhoven Eerste bejaardentehuis voor blinden gereed Betere volkswoningbouw is dringend gewenst 2 OVERHEID GRIJPT IN UET Is natuurlijk overdreven om te zeggen, dat de economische spanningen in ons land nijpend worden. Aan de andere kant is het toch wel opval lend, dat de overheid steeds actiever wordt en steeds verder gaat ingrijpen j om de snelheid van de economische wagen af te remmen. Een paar weken geleden maakten wij melding van de lening van 300 miljoen, die minister Zijlstra wilde plaatsen om het teveel aan geld, dus aan koopkracht, af te romen. Afgelopen maandag vond de Inschrijving plaats. Er werd xó enorm I ingeschreven, dat iets minder dan 6 pet. wordt toegewezen. Dit wil niet xeggen, dat alle beleggers die Inschreven, momenteel 514 miljard op tafel hadden kunnen leggen. Er waren nu eenmaal tal van mensen en instellingen bij, die voor een hoger bedrag hebben ingeschreven (gemajoreerd) dan zij In werkelijkheid willen uitlenen. Zij hopen alleen, na de reductie, op toewijzing van een bedrag dat overeenstemt met wat zij werkelijk willen beleggen. Het is door dit majoreren heel moeilijk vast te stellen wat het reële bedrag van de inschrijving is geweest. Maar wat hiervan ook zij, een feit Is, dat er 300 miljoen (strikt genomen iets minder omdat de koers van inschrijving 99 'i was) voor een tijdje in de ijskast wordt gezet. De Nederlandsche Bank zoals men weet een overheidsinstelling heeft eind vorige week besloten om in te grijpen en aan de kredietverlening paal en perk te stellen. Al diverse jaren bestaat er tussen onze circulatiebank en de handelsbanken een regeling, waarbij de banken een vast percentage van de aan haar toevertrouwde middelen bij de Nederlandsche Bank moeten deponeren. Elke maand wordt dit percentage vastgesteld. Van 22 februari tot 21 maart is het 8 pet. Over dit geld krijgen de banken geen rente. Door dit percentage hoger of lager te stellen, kan de Nederlandsche Bank dus meer of minder geld van de banken aan de circulatie onttrekken en bevriezen. Ruw genomen, komt dit momenteel op een kleine 600 miljoen neer. Toch was deze regeling in 1954 niet Ingevoerd om invloed op de krediet verstrekking te kunnen uitoefenen, maar wel om de banken ertoe te dwingen, de bij de Nederlandsche Bank aanwezige goudvoorraad te helpen financieren. Daarom heeft onze circulatiebank een paar jaar geleden naar andere wegen gezocht om rechtstreeks de kredietverstrekking te kunnen Indammen. Hierover is lang en breed met de handels- en boerenleenbanken onder handeld. Nadat men het eindelijk over het principe eens was geworden, heeft het nog maanden geduurd, voordat de nood zo hoog was gestegen, dat de Nederlandsche Bank meende te moeten ingrijpen. Zij heeft namelijk vastgesteld, dat de handels- en boerenleenbanken in Januari tezamen een kleine 20 miljoen meer krediet in het binnenland hebben gegeven dan gezamenlijk was afgesproken. Die afspraak luidde, dat in de eerste vier maanden van 1962 de bankkredieten slechts pet. per maand groter mochten worden dan zij in de periode november/december 1959, januari 1960 waren. Gezamenlijk is men dna over de schreef gegaan. Dat wil niet zeggen, dat elke bank de gevarengrens Is gepasseerd. Daarom zal geval voor geval bekeken worden en de schuldigen zullen gestraft worden met een boeto die hierop neer komt, dat zij een bepaald bedrag bij de Nederlandsche Bank moeten storten, waarop zij geen rente krijgen. De betrokken banken zullen nu wel haar best gaan doen om In de pas te blijven lopen. Fit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is niet op te maken, hoe groot de kredietverstrekking van de handelsbanken in het binnenland is geweest. Wel valt hieruit af te lezen, dat de kredieten aan debiteuren, over het algemeen dus het bedrijfsleven, ln 1961 ongeveer met 25 pet. zijn gestegen tot ruwweg 5700 miljoen. De hierdoor ontstane stijging van de koopkracht is behoorlijk. Wij moeten er hierbij aan denken, dat, hoe meer kredieten er worden gegeven, hoe groter de geldcirculatie wordt en hoe sterker de inflatoire krachten aan het werk gaan, die op haar beurt de prijzen kunnen opvijzelen. De derde maatregel ter voorkoming van een nieuwe, niet gewenste uit breiding van de koopkracht heeft eveneens eind vorige week de staatssecretaris van sociale zaken namens de regering bekend gemaakt Er zijn, nu er ln de boezem van de Stichting van den Arbeid geen over eenstemming kon worden bereikt, nieuwe aanwijzingen voor de toepassing van de loonformule gegeven. Het besluit van de regering komt erop neer, dat zij geen nieuwe loons- j verhogingen wil toestaan, spoedig na het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst Haar uitgangspunt is daarbij, dat de totale loon- i kostenstijging onder geen voorwaarde groter mag worden dan de ruimte j die door de stijging van de produktivltelt is ontstaan. Zou dit toch gebeuren, I dan groeien de bestedingen veel sneller dan er goederen op de markt komen. De regering heeft op verschillend terrein Ingegrepen. Doch uiteindelijk betekenen alle maatregelen, dat de regering de koopkracht niet onbeperkt wil laten oplopen, maar in vaste banen wil leiden, opdat deze, zoveel als mogelijk is, op de produktivlteit wordt afgesteld. Vandaag promoveerde aan de Vrije Universiteit tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de beken de onderwijsman J. W. van Hulst. Dat het onderwerp van dit proef schrift betrekking zou hebben op de pedagogiek was vanzelfspre kend. Opmerkelijk is echter wel dat deze protestants-christelijke onderwijsman de pedagogiek van een rooms-kathohek pedagoog, prof. dr. J. Hoogveld, in leven hoogleraar te Nijmegen, heeft uit gekozen voor deze bijzondere stu die. Het gaat hem om de beginsel- leer, omdat er een groeiende span ning waarneembaar is tussen de zogenaamde beginselpedagogiek en de fenomenologische pedagogiek. Kennelijk vreest de promovendus dat de Nederlandse pedagogiek volkomen zal gaan overhellen in de richting van de laatste. In dat geval zal de leer van Hoogveld nauwelijks nog een toekomst hebben, schrijft hij. Maar hij meent in rooms-katholieke kringen toch wel een zekere onrust te bespeuren over deze gang van zaken en meent daarom dat het toch niet onmogelijk is dat in de nabije toekomst meer aandacht aan d«. ze pegogagiek van Hoogveld geschon ken zal worden. Zo kan dit protestants- christelijke proefschrift wel eens een stimulans zijn in de rooms-katholieke onderwijswereld. Uitvoerig gaat de schrijver in ver schillende hoofdstukken in op de thomis tische achtergrond van deze hoogleraar, wiens pedagoeische ideeën vaak iden tiek waren met die van prof. dr. J. Wa terink, de promotor. Juist deze achter grond heeft het de schrijver, naar hij zegt. moeilijk gemaakt om deze figuur tot studieobject te verkiezen, ook al meent hij dat velen geïnteri ten zijn in de problemen gediscuteerd. Zo geeft dit proefschrift eigenlijk niet slechts een studie van Hoogveld, maar tevens een gehele be schrijving van de rooms-katholieke peda- STELLINGEN Aan het proefschrift zijn een aantal bijzonder interessante stellingen toege voegd, waarvan wij er enkele weerge- Als de communistische pedagoog Makarenko zich denigrerend uitlaat over een Russische onderwijzer, die een geval van diefstal in zijn klas in de persoonlijke sfeer (en dus niet in de collectieve sfeer) weet op te los sen door diens handelwijze te karak teriseren als „weihnachtlich" en door te spreken van „das chr.süiche Alies- verzeihen des Lehrers" dan wordt in dit oordeel het wezen van de commu nistische opvoeding zichtbaar. Als zo danig kan dit voorbeeld als uitgangs punt dienen voor een principiële be schouwing over een pedagogiek die het marxisme tot grondslag neeft. I Het beeld dat Josselyn in ..The Happy Child" van het kind geeft, is gezien haar Freudiaans gefundeerde ontwikkelingspsychologie wetenschap pelijk onhoudbaar. De vertaling van genoemd werk in het Nederlands moet als overbodig beoordeeld worden. Als Von Schmid beweert, dat Augus- tinus een syncretistisclie ondergangs filosofie gaf, geeft hij daarmede blijk an een ontstellende mate van gebrek an fundamenteel begrip. Bij de redding tijdens een scheeps- amp poge de kapitein, in tegenstel ling tot de ..Britirh tradition": ..wo men and children first." de gezinnen zoveel mogelijk intact te laten. OPMERKELIJK De promotie van drs. J. W. van Hust ag zeker opmerkelijk worden genoemd, omdat hij niet meer 'ot de jongeren be hoort. Hij werd in 1911 in Amsterdam geboren. Van Hulst begon als onderwij zer en werd al spoedig leraar Neder lands aan enkele h.b.s.-en. In 1942 werd hij directeur van de Hervormde Kweekschool te Amsterdam. Hij heeft vele functies vervuld op on derwijsgebied en veel meer dan 200 ar tikelen geschreven in Nederlandse en buitenlandse tijdschriften. Tevens Ls hij reeds enige jaren lid van de Eerste Kamer voor de Christe lijk Historische Unie en werd hij rlg iaar benoemd tot opvolger van W. F. Lichtenauwer in het Europese narlement. Ook is hij nog lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en het Parlement Westeuropese Unie. Bovendien volgde hii 'oen Lichtenauwer op als lid van de raadgevende interparlementaire Bene. lux-raad. Dat hii ondanks zijn vele ver antwoordelijkheden toch nog kans heeft gezien om dit proefschrift te schrijven grenst aan het ongelooflijke, vooral om dat het proefschrift getuigt van een e- norme belezenheid. ..Van nv af aan doe ik nieuwe dingen horen", schrijft Jesaja, „verborgenheden die gij niet wist. Nu zijn zij geschapen en niet oudtijds." Daarmee geeft hij eigenlijk een doodsteek aan mensen die alleen maar geloven, omdat hun geloof oud is. Geloof mag nooit oud zijn. Geloof moet altijd nieuw blijven. Wij kunnen vandaag niet teren op de regen van gisteren. Maar daarom juist maakt Jesaja 487 ons duidelijk dat God steeds weer nieuwe kracht wil geven. Het gaat hierbij niet zo zeer om nieuwe inzichten, een nieuwe openbaring. Ook dat. Maar dat is dus leren wat God reeds gedaan heeft. Jesaja schrijft van zaken „nu geschapen". Zo nieuw zijn ze. Gods daden liggen niet enkel in het verleden. God gaat door in de wereld van nu en dat doorgaan kunnen we beleven, ervaren. Het gaat hier om „bevinding", maar niet om de valse bevin ding die spreekt over wat de mens in het verleden met God doormaakte. Het gaat hier om de bevinding van nu, om de beleving van God nu in ons leven, om wat God nu in ons en voor ons schept. Vandaag is nieuw met God, beleven wij het wel. Filosofie niet altijd wijsheid Vanmiddag hield in de grote collegezaal van het paviljoen der Technische Hogeschool te opvoed- j Eindhoven prof. dr. ir. H. van Ries- ï^rd£id'»\'5 dS doófAóo',v"d sen intreerede over het onder- uitgewerkt. Tn het zelf ruimschoots aan het woord omdat het moeilijk is de vele artikelen die de ze man geschreven heeft terug te vin den. daar zij verspreid zijn over talrij ke periodieken. Zijn gedachtenachter- grond wordt in verschillende hoofdstuk, ken geschilderd en hij wordt geschetst tegenover tijdgenoten met wie hij heeft (Advertentie) kantoormachines (Advertentie) OLIFANT CADEAU! TSieuiv-Guinea verlaten? Gezinsleden van herv. zendelingen mogen naar huis Gezinsleden van bervormede zen delingen op Nederlands Nieuw-Gul nea mogen repatriëren, indien zij dat willen. De Raad voor de zending van J Nederlandse Hervormde Kerk „Henriëtte-paviljoen" Sonneheerdt ^aarmate het aantal bejaarden toeneemt groeit ook het getal der bejaardencentra. Er gaat geen week voorbij of ergens in ons land wordt wel weer een nieuw gebouw van die aard in gebruik heeft, naar wij vernemen medege- genomen. Dat kan plaatselijk of deeld aan de zendelingen dat hun i regionaal van grote betekenis zijn, zelden komt het rugkeer zal kannen geschieden op v°or. dat er een bejaardencentrum kosten van ..Oegstgeest." Het besluit opengaat bestemd voor mensen uit alle hoeken van het land. Dit zal op 12 maart het geval zijn te Ermelo. waar het christelijk blin dentehuis Sonneheerdt een fraai bejaardencentrum heeft gebouwd. i reeds genomen zifn tijdens de ver gadering van 15 februari. Men kwam tot dit besluit, omdat de her vormde zending ten zeerste verontrust is over de ontwikkeling in dit gebied. Men vreest dat zich bij een eventuele gezagsoverdracht aan Indonesië met name in de overgangsperiode allerlei complicaties zich kunnen voordoen, die voor de gezinnen van de zende lingen grote moeilijkheden met zich mee kunnen brengen Het besluit van de Raad voor de ding heeft alleen betrekking op vrou wen en kinderen van de zendelingen en niet op hen zelf. Hij hoopt dat zij zolang mogelijk hun taak zullen blij ven vervullen. Het besluit schijnt niet in te houden dat de gezinsleden zon der meer worden teruggeroepen. De teruekeer is kennelijk mogelijk ge- mank'. voor hen die daarvan gebruik willen maken. Bernevinnsiverk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Brouwershaven: R Oort. kand. te Assen. Bedankt voor Hattem (3e pred. plaats): J. Ewoldt te Kampen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Vries (Dr.): J. Jur- Jcns, kand. te Gramsbergen, die bedank te voor Schoonrewoerd, Zuid-Beijerland. Scharendijke. Suawoude. en Een (Dr.). Bedankt voor Zuidwolde (Dr.): G. de Zeeuw te Ezinge. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Zaandam: A. Hofman te Zeist EV LUTHERSE KERK Drietal te Breda-Bergen op Zoom: L. Evelein te Zwolle. J W Gunning, pro ponent te Amsterdam en A. Mostert. pro ponent te Den Helder; te Utrecht: A. Burghoorn te Ede. S. G. van der Haagen te Schiedam en J A. Roskam te Bever- wijk-Velz»..!. Advertentie) De meest gebruikte handleiding AFTREKPOSTEN Inkomsten- en Vermogensbelast, sinds 52 - 13e dr. - Ed. '62 - 3,75 DE BOEKHANDEL HEEFT HET.' NED. LITG.MIJ. N.V., LEIDEN Vismarkt 4 Tel. 33629 Giro 346385 opzettelijk een gebouw voor dit doel gesticht. Het is duidelijk dat een der gelijk tehuis zeer speciale voorzienin gen vraagt. Dat zie je er overigens niet va Zo te zien staat er alleen maar prachtig, gelijkvloers paviljoen, licht en geriefelijk. Doch bij de blinden komt het op horen en tasten aan daarop heeft de heer Dekker zich overleg met de adviseurs uit bestuur directie geheel gericht. Dat overleg was beslist niet overbo dig. De heer Dekker had in de grote eet- en conversaticzaal b.v. een pilaar geprojecteerd om het dak te schragen Maar deze stond zó dat de blinden zich konden stoten. Willen jullie dan het dak ophangen?", vroeg de heer Dekker. ..want zonder een pilaar zal het echt niet gaan". Maar hij heeft de construc tie ten slotte toch zodenic gemaakt dat de pilaar geheel terzijde kwam te staan, zodat niemand cr ..aanstoot" aan nemen kan. Het Henriëtte-pavöjoen bestaat uit twee woonvleugels. elk met twintig wooneenheden, plus badkamers, douche cellen, dienstvertrekken e.d. Dc dokter en de kapper hebben er een eigen ver trek. Men wil niet meer dan veertig personen huisvesten. Het is mogelijk om blinde echtparen op te nemen. In dat ooneenheden werp: „Filosofie en wijsheid' Prof. Van Riessen is door de Stich-j ting Bijzondere Leerstoelen voor; Calvinistische Wijsbegeerte bij be sluit van 26 januari 1962 benoemd tot bijzonder hoogleraar in de af deling der algemene wetenschap pen aan de Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de calvinistische wijsbe geerte, bijzonderlijk in haar be trekking tot de techniek. Hij is reeds bijzonder hoogleraar te Delft. Meer dan aan iets anders, aldus spre ker, heeft onze tijd behoefte aan wijs heid. De geweldige menselijke macht de groeiende reeks nieuwe proble- i die zij oproept, stellen de mense lijke wijsheid om de goede richting te kiezen op een zware proef. En het is nu juist de wijsheid die het meest in het gedrang gekomen is in onze eeuw. Alle nadruk wordt immers gelegd op specia lisatie en de eenzijdigheid daarvan is de verhindering van wijsheid. Boven den biedt het haastige en naar buiten gekeerde leven van deze tijd weinig ge legenheid voor rust en bezinning. De filosofie als de liefde tot de wijs heid, als het streven naar wijsheid, heeft dus wel een zeer belangrijke functie. Zü heeft zich echter in haar geschiedenis steeds verder verwijderd -an haar oorsprong. De oorzaak daar- an is. dat de filosofie meende de he;d te kunnen annexeren in de derstelling dat de filosoof de wij. uitnemendheid zou zijn. Dat is echter om meer dan één reden niet het geval. Weliswaar streven de wijze en de filo soof beiden naar een omvattend evenwichtig inzicht in grensvragen bij de horizon van de menselijke mogelijk heden, maar de filosoof heeft daarbij het universele op het oog, terwijl de wijze zich richt op zijn concrete situatie, waarin hij moet handelen. Dat is het kriterium voor zijn wijsheid. De filosoof daarentegen ziet van daden af. In de poging tot annexatie der wijs heid was echter ook nog iets anders aan de orde, nl. een fundamentele fout, die ln de filosofie steeds een hoofdrol ge speeld heeft. Ware menselijke wijsheid bestaat allereerst in het besef van de beperktheid en de betrekkelijkheid van menselijk inzicht en doen. Toch is de wijze daardoor niet aarzelend en onze ker in zUn optreden. HU handelt integen deel met kracht en hü wekt vertrouwen. Beseffend zUn betrekkelijkheid, ver trouwt hU nl. op dat wat vast en be trouwbaar is en aan zUn handelen zin verleent. Nodig is een bulgen voor het Woord van God om met vertrouwen het wetenschappelijk streven naar wUsheld te kunnen ondernemen. Ondogmatisch dogma lilosofie niet thuishoren. De filosofie, meent men, behoort kritisch en ondog matisch te zijn. Het is echter weinig kritisch, dat men daarbij niet erkent zelf van een dogma uit te gaan, nl. net geloof in de onafhankelijkheid de mens in de filosofie, met nam de autonomie van het denken. Er be staat in feite geen ondogmatische filoso fie. De beslissende vraag is, wat de fi losofie n geloof vooronderstelt. Op grond van de onafhankelijkheid der filosofie en van de zuiverheid van het denken meende de filosoof nu de waarheid de wijsheid voor de filosofie te kunnen reserveren. De geschiedenis der filoso fie Liert ons, dat de filosofie op genoemd standpunt achtereenvolgens in de meta fysica. in denkspeculaties, in positivis me, en in allerlei vormen van irrationa lismc hoe langer hoe meer vastgelopen is en aan zelfvcrvreemding, nl. ver vreemding van de wijsheid is gaan lij den Zij is nl. steeds sterker gebiolo geerd door de vraag, hoe zij haar ge- loof >n de onafhankelijkheid van he' menselijk filosoferen zou kunnen waar Prijsvraag voor architecten (Van onze speciale verslaggever) De Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Nederlandsche Archi tecten BNA heeft een prijsvraag voor experimentele woningbouw uitgeschreven. Het doel hiervan is te onderzoeken welke mogelijk heden er voor vernieuwing en ver betering van de volkswoningbouw bestaan, als men zich bij het ont werpen niet volledig aan de voor schriften zou behoeven te houden. Het programma biedt de deelne mers twee opgaven, die èventueel naar keuze kunnen worden uitge voerd. De eerste heeft betrekking op een bebouwingsplan van ongeveer vijfhonderd woningen in een gegeven situatie, benevens de belangrijkste, daarin voorkomende woningtypen. De tweede heeft één of meer woning typen, gezien in hun onderlinge groe pering, tot onderwerp. Op een gistermiddag in Utrecht ge houden persconferentie, die o.m. door de directeur-generaal van het ministerie van volkshuisvesting, ir. H. M. Buskens. werd bijgewoond, werd gesteld dat de volkswoningbouw zeer nauwkeurig ge regeld is, deels door de voorschriften inzake de rijksbijdrage, deels door de gemeentelijke bouwverordeningen. De schaduwzijde van deze nauwkeurigheid is dat hij weinig armslag laat voor ont wikkeling en variatie. Dit heeft in ar chitectenkringen, die zich verantwoordc- lijk voelen voor het wel en wee van de volkshuisvesting de vraag doen rijzen, of het niet gewenst is mogelijkheden Voor nieuwe wegen te openen. Creativiteit Met de uit de bus gekomen prUsvraae er zUn vier prUzen, variërend van vijfduizend tot vUftienhonderd gulden, HiiW en handen ruw? PUROL Om zien weer geheel aan haar het wetenschappelijk streven naar heid. te kunnen wijden, zal de filosoof dat dogma moeten opgeven, zijn betrek kelijkheld moeten belijden en bij de bron der wijsheid de oorsprong, de kracht en de richting van zijn filoso feren moeten zoeken. Na aflono van zijn rede recipieerde prof. Van Riessen in het Paviljoen der Technische Hoge- Advertentie) De vereniging tot christelijk hulp betoon aan blinden is veertig jaar ge- j leden opgericht. De bedoeling I een tehuis te stichten voor volwassen blinden van alle gezindten, die daar tewerkgesteld konden worden. Dit doel bereikte men in 1926. De deuren van het tehuis Sonneheerdt gingen open Er waren gegadigden genoeg. En er was ook voldoende werk: men gemaakt, daar is op gerekend, startte met borstels maken en stoelen Toen het werk en het aantal aanmel dingen toenam, besloot men een aparte werkplaats te stichten, niet meer ver bonden aan het hoofdgebouw. Dit was wel nodig want een textielweverij en braiuedrukkerij waren er bij geko- In 1937 kwam die werkplaats klaar. Drie Jaar geleden is men begonnen met de mechanisatie van een en ander. Dit wordt voortgezet, omdat het de pro- duktie aanmerkelijk vergroot, als gevolg waarvan de tekorten minderen. Reeds de vorige directeur van Sonne heerdt, nu nog algemeen adviseur van de vereniging, de heer J. Munnik te Raarn. zag de noodzaak in van de bouw van een huis voor bejaarde blinden. Telkens kreeg men namelijk aanvragen om deze gehandicapten op te nemen. Sonneheerdt heeft daaraan soms vol daan. maar de eigenlijke bestemming van het oude tehuis was dit niet. En nu is dan het tehuis verrezen. Het draagt de naam ..Henriëtte-paviljoen". naar mevrouw Ilenriëtte H. J. barones se Van Heemstra-van Asch van Wilck Amersfoort, oud-bestuurslid, die ont zaglijk veel voor Sonneheerdt heeft ge daan Hoe het geld voor de bouw bijeen kwam? Allereerst door enkele acties, gevoerd door dc heer Munnik. Daar naast door financiële steun van de pro vincies Gelderland en Zuid-Holland. Ook van Noord-Holland wordt nog een bijdra ge verwacht SPECIALE EISEN i De heer Dekker van het architec - j j tenbureau Rotshuizen en Dekker te j Arnhem heeft het nieuwe gebouw ont worpen. Hij stond daarbij voor een i noviteit. Want wel worden ln nog en- De verpleegprijs is 3600 voor alleen staande personen en 7000 voor echtpa ren. Velen zullen niet in staat zijn dit bedrag te betalen, maar hiervoor kun nen als regel voorzieningen worden ge troffen. De kosten van het Henriëtte- paviljoen bedroegen 500.000. zonder de Nu het aantal bejaarde blinden in Ne derland sterk toeneemt, is dit bejaar dencentrum een uitkomst. De directeur, de heer Spruyt, vertelde dat men niet van plan is om het paviljoen te zijner tijd uit 'c breiden. Liever zoekt men het in de bouw van soortgelijke inrich tingen op andere plaatsen. De bejaarde blinden, die hun leven lang in een be paald deel van het land hebben ge woond. behoeven op hun oude dag dan niet meer ver weg. Overigens bevalt het alle bewoners het gebouw ontving zijn eerste gasten reeds in november jl. best. ook al hebben ze b.v. altijd in Amsterdam gewoond! Advertentie) smakelijk gezond licht verteerbaar EEN VAN OKZE 7 SOORTEN: ROZIJNEN Een Haags zoet broodje, gevuld met d rozijnen en krenten. Alle soorten worden machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. SMAAKT BIJ ELKE MAALTIJDN Ier eervolle vermeldingen ad vUfhon- derd gulden en tien premies van drie honderd gulden, welke door het minis terie van volkshuisvesting voor afzon derlijk goede ideeën beschikbaar zUn gesteld doet de BNA een beroep op het talent en de creativiteit van de Ne- de-landse architect voor het verkrügen nieuwe en betere ideeën en plannen, .si voor woningen op zichzelf ais voor woningen ln stedebouwkundig verband. De ruimte voor vernieuwing en ver betering wordt de deelnemers aan de prijsvraag geboden door de vrijheid om van de voorschriften af te wijken. Diep gaande studie dient echter te worden ge maakt van werkelijk zinvolle vernieu wingen. Dat deze ruimere interpretatie in het algemeen niet gepaard zal mogen gaan met een verhoging der bouwkosten is een eis, die de huidige realiteit dwin gend stelt. De minister, die zijn volle instemming met de prijsvraag heeft be tuigd, meent echter dat een verhoging van de thans geldende bouwkosten van de gemiddelde volkswoning tot vijf pro cent verantwoord is, indien een duide lijk aantoonbare grotere woonwaarde wordt verkregen. De heer H. A. Maaskant, vice-voor- zitter van de BNA, zei o.m. dat de wo ning het laatste artikel is dat nog op de bon is, en voorlopig ook zal blijven. Als gevolg van het vaststellen en hanteren van vaak verstarrende normen dreigt de woning in de sfeer van de confectie- ïndustrie te worden getrokken, zonder de creatieve werking van een ..haute couture". De BNA was dan ook van me ning dat verstarring uit financiële en technische overwegingen maatschappe lijk alleen verantwoord zijn, als daar naast een redelijke kans aan het experi mentele wordt gegeven. Uitdaging Directeur-generaal Buskens gaf toe dat tal van voorschriften de architec ten wel eens kunnen benauwen. Tege lijkertijd wilde hij er echter de nadruk op leggen dat de minister soms zelf niet weet, welke mogelijkheden er in de voorschriften schuilen. Hij waar schuwde de architecten er voor zich niet te gauw achter de regels der overheden te verschuilen. Op zichzelf vormden deze een uitdaging aan de architect. Ir. Buskens steunde het streven van de BNA het niet alleen in de kwantiteit, maar ook in de kwaliteit te zoeken. Er moest zorg aan de ontwikkeling van het sociale en culturele aspect van de wo ningbouw worden besteed, maar ook aan dat van de ontwikkeling op het eigen vakgebied. Duideiuk werd nog eens door de BNA gesteld dat men bevreesd is dat de huidige woningen in de toekomst niet meer zuilen voldoen. De welvaart gaat steeds hogere eisen stel'.en. Als gevolg hiervan zou het wel eens kunnen gebeu ren dat men met woningen, die normaal Voor twee of drie generaties worden ge bouwd. slechts één generatie zou kun nen doen. Reeds nu was het zo dat drie kwart deel van vele huizen 's winters totaal onbewoonbaar zijn wegens een gebrekkige toepassing van de verwar mingstechniek. Algemene vergadering chr. nijverheids- Op 26 en 27 april zal te Arnhem de algemene vergadering van de „Bond I van Verenigingen voor Christelijk Nijver- I heidsonderwijs" en van de „Vereniging §an Chr. Leraren en Leraressen bij het Nijverheidsonderwijs" worden gehouden, i Mr. H K J Beernink lid van de Twee- I de Kamer en voorzitter van de commis- i sie van beroep van de Bond van Vere- i nigingen voor Chr. Nijverheidsonderwijs, I zal in deze bijeenkomst spreken over ..Ons rechtspositiebesluit". mij zeggen hoe de Vraag: Kunt sorteermach.ne van de posterijen hoeveelheid meel klein werkt? Mijn broer beweert, dat deze beter verbranden. Zijn leest en de districten verdeelt. Maar ----- volgens mij is dat niet mogelijk en legt de machine de postzegels boven en sorteert op grootte. Antwoord: Een sorteermachine die dieren voorkomen en de ls met ingang van 1 januari 1962 ver- kunt u dat hoogd tot 7 pet. (A.O.W. 5,75. A.W.W weinig die- 1.25 pet.); de maximum premie-inhou- dan is het het beste het meel spoe- ding is 48 per maand of 576 per Vraag: Mijn gegalvaniseerde waske- Brieve posterijei ;diend doe meel droog in de oven of in een pan tel zit te verhitten, waardoor de larven en bruik geheten, wordt mijten gedood worden Men moet het synthetische r*'4 meel droog bewaren. Vraag: Wij hebben een ongeveer iaren oude pereboom. die in 1960 het eerst vrucht heeft gedragen, transormist. Dit U beÏ'nii' «'J .„KB „O O ÏE «-« Pereboom. dl. leiding leert hij o.a. de codenummers van de plaatsnamen (iedere plaats- na.m heeft een afionderlijlc nummer) Bij de bediening van de machine kanker Kunt u ongeveer anderhalf ja bruik vol roestvlekken. Ik heb nooit •asmiddelen gebruikt Avonds zet ik de was in het sop kook deze dan gelijk op. De andere - -- gebruik p-»—Ua n, die niet voorzien zijn adres, kunnen niet I beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband I houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. "de kefel ondersteboven'weg om te dro- voorkorien bij drukt hij bij elke enveloppe of brief kaart van normale grootte het eerkon.ende nummer van de naam ir op het toetsenbord. De chine legt de brief dan in het daartoe bestemde vak. Zo komen alle brieven maar niet meer dan vier peren heeft *cn- Mag zoiets voorl voortgebracht Nu lijdt die boom aan tel die bij aanschaf inker Kunt u ons soms raad geven '~~u Vraag:In de eerste plaats moet trachten de oorzaak dien u zich aan een vast merk was middel houdt, dan zien wij geen aan leiding u dc aankoop van een alumi nium wasketel af te raden. Van nieuw was? Ook ten zult u dan geen last meer hebben. Vraag: Is flit niet nadelig aa' gezondheid? Ik gebruik nogal i? n® op te sP°ren- Gewoonlijk is deze gevolg van een te natte en te grond. In dat geval moet emaille of deze kanker tn aluminium het wasgoed gauw geel tegen de houtworm, naar tot heden wordt. hebben wij er geen nadelige gevolgen Antwo*rd: Hebt u in uw gegalvani- van ondervonden. Ik had last van hout- seerde wasketel soms bleekwater ge- U"1 wdiei viug weg Kan. ais oruiKi: d!?*rarïïjrt.menï.f.Zlm ?e waterstan- te hooe ij. vreien wij. Uasje dam. die voor Haarlem en naaste geving in het vak Haarlem enz. machine leest dus niet -naar verdeelt touwkaik^pér grond kunt u kalken, b.v. 25 kg land- jwkalk per are <100 vierkante me ter) Verder moet u zorgen En dan kunnen i n. U kunt de r at terpentine. Hierdoor 189 HL loopkelder. gen, dat het water vlug weg kan. Als bruikt? Dit tast nl. het beschermende houtwerk en vruchtenkisten waren «angetast. venals de vurenhouten vloe ren van d- kamers. Na bewerking met de flitspuit heb ik er al tien we- opgelost, tenzij het ken lang niets meer ar gemerkt. Het zijn aangetast. Het schijnt geholpen te hebben. Maar de J ilder blijft er zes degen naar ruiken. Antwoord: Een normaal gebruik (dus af en toe) is niet schadelijk. Maar wél rroet men na de behande- wijderen - ijzer reeds goede kalibemesting, b.v. 12 kg. patent- verdient echter aanbeveling ee- oude kelder blijft witte djek of sio0p on^er in de - ketel te leggen voordat u pap kruipt langs de ivand den tot op het gezonde hout Graag wil ik weten wonden insmeren met een of de pakken komt. Ik heb kankerdood. Wanneer u tevi nooit heb ik schurft bestrijdt, is dit ook wc eerder de geel worden Üng luchten, aluminium waske- Vraag: In i slsal vaste-vloerbe- tel. De fabrikant deeiJe ens echter dekking is een grote paraffineylek ge- daar een pak meel lang staan Antwoord: Waarschijnliik hebben we hier tï maken met de 1: de meelmijt. Als z voorkomen, geven z onaangename geur die diertjes zo klein zijn, noemt ze ook wel „levend stof". Wanneer tegen takkanker. Vraag: Is de premie A.O.W. 1 januari 1962 verhoogd tot 7 pet. in groten getale welk maximum? Of is deze nu aan het meel een 6 procent met een maximum van ak Daar gebleven en gaat de verhoging 1 januari 1963? Antwoord: De premie A.O.W.A.W.W. rkzaam mede. dat dit geel worden niet te wij ten is aan het aluminium, maar aan i op het door elkaar gebruiken van ver- Met schillende merken waspoeder. Deze wasmiddelen bevatten veelal stoffen, die, op zichzelf gebruikt, r.iet schade- f 5.58 in op lijk zijn. verken, doen kït i zelfs aan. In- te krijgen. komen. Hoe kan ik deze verwijderen? Antwoord: U kunt de vlek behande len met pijpaarde Deze moet u een paar uur laten inwerken en dan kunt u het poeder eraf borstelen. De plek waar de paraffine zat. moet u nabe- handelen nv L-uv water. Voorts zijn bij de drogist nog andere middelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2