Ook België streeft naar vijfdaagse visweek V.V.H. besprak statuten V.V.V. Noordwijk op jaarvergadering NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 8 MAART 1962 In overeenstemming met de in alle toonaarden bezongen verbetering in de verhouding tussen de villa's- en huizenverhuurders en de Horeca, vergaderde de vereniging van eerstgenoemden gisteravond in het bol werk van de hoteliers: het Palacehotel. Voorzitter P. J. H. M. van der Staak gaf een terugblik op het afgelopen jaar. Wegens de voorbereidingen verbonden aan de statutenwijziging, zowel van de Stichting V.V.V. als van de eigen ver eniging is dit jaar geen najaarsvergade ring gehouden. Ondanks minder gun stige omstandigheden is het aantal gasten in 1961, globaal gezien, niet tegengeval len. De stijgende welvaart weerspiegelt zich in het toenemen van het toeristisch ver keer al dient rekening te worden gehou den met het aanbreken van andere tijden. De heer Van der Staak waarschuwde daarom tegen het aangaan van bepaalde verplichtingen welke uitsluitend door de zomerverhuur kunnen worden ingelost. Ook constateerde hij dat symptomen erop wijzen, dat zowel in hotels als bij de leden van de vereniging, een zekere verslapping intreedt in de zorg voor de accommodatie en in de diensten welke men zijn gasten moet bieden. Dergelijke praktijken betekenen geen reclame voor de V.V.V. en voor Noordwük. De voorzitter noemde voorts een ver schuiving in de manier van verhuren. Men distantieert zich van de loeiesver- strekking per nacht en verkiest de ge meubileerde verhuur. Hij achtte dit een verheugend verschijnsel. De samenwerking met de Horeca neemt toe. De heer Van der Staak ging in op een uitlating van de voorzitter van de Horeca ten aanzien van de bijdrage aan de Stich ting V.V.V. De heer Van Sterkenburg iel dat de Horeca sinds de oprichting van de Stichting een bedrag van f 10.000 be schikbaar heeft gesteld, daarbü suggere rend dat het vooral de Horeca Is geweest die de Slichting financieel op de been heeft gehouden. De heer Van der Staak wilde een kleine correctie hierop aan brengen, want van 1955 af heeft de Horeca aan de Stichting bijgedragen f 56550, de V.V.H. f 31.000. De voorzitter bestreed de mening als zou op het informatiebureau bepaalde voorkeur worden toegepast bij het be middelen. Hij drong er op aan eventuele JVOORD ff IJK Vorderingen tegen de VVV afgewezen De Leidse kantonrechter heeft de vor dering afgewezen van de heer W. J. Spijker tc Aimergfioort, die beweert dio 1960 tot directeur van de Noordwij'kse VW te zijn benoemd om enkele dagen daarna zonder geldige reden te worden ontslagen. De heer Spijker zal tegen deae beslis sing hoger beroep aantekenen. De kantonrechter baseert zijn afwij zing op het feit, da«t slechts drie leden van het dagelijks bestuur aanwezig wa ren op de vergadering waarin de benoe ming zou hebben plaatsgehad. Dit minder dan 2/3 van het aantal waarvan de aanwezigheid statutair is vereist. Op de bewuste In hotel Helmhorst ge houden bijeenkomst zouden aanwezig zijn geweest burgemeester Van Be rekel, wethouder De Geus, ds. Dc Lange cn d heer Van Wük. Toneelavond Thalia was groot succes Voor dc Gereformeerde Jeugdccntrale te Noordwijk aan Zee voerde de toneel vereniging Thalia gisteravond in het verenigingsgebouw het blijspel „Stoep- kind" op. Na een openingswoord door Gerard Vogelaar werd het stuk. geschre ven door Pc Mühren, onder regie Piet van den Bos opgevoerd. Het behandelt de lotgevallen van neven van Oom Nicckel (gespeeld door Arend van der Niet». Dc neven (Jaap van Duin, Wim Baalbergcn en Wim Meijers) geraken in allerlei komische verwikkelingen, waarbij ook enkele dames (Leng van Rooycn, Marry Smit Agui Passchier) betrokken zijn. Ook komt nog een politieagent (Jaap Scheur water) ten tonele. Het stuk werd zeer goed vertolkt cn de talrijke aanwezigen hebben genoten. Vrouwen wereldgebedsdag De vrouwen wereldgebedsdag wordt vrijdag om 8 uur in de Hervormde kerk te Noordwljk-Binnen gehouden. Jaarvergadering kleuterschool Gisteravond werd de Jaarvergadering gehouden van de vereniging Neutrale Kleuterschool. Voorzitter J. D. Mulder herinnerde aan het aftreden van n H. van den Bcrgh-van Leeuwen als si taresjc. die haar taak overdroeg mevrouw J. Hoekstra-van Gestel. In haar jaarverslag memoreerde n Van den Bergh het vertrek van n Van der Kwaak-Stapcl als kleuterleid ster. Zij werd opgevolgd door mej. L. A. Ek. Penningmeester F W. 't Hooft vermeldde een nadelig saldo. Als verte genwoordigster van de Katwijkse ouders werd mevrouw G. Tilanus-Van Maasdam in het bestuur gekozen. De heer B. C. Hooyberg vertoonde kele fraaie films en de ouders bezichtig den dc werkstukken van de kleuters. Ontspanningsavond NCRV In het Lidotheater werd gisteren ontspanningsavond gehouden door de NCRV. Aan het programma werd mede gewerkt door Aukje Karsemeyer (sopraan). Tiny cn Tom van Maaren met conférence en schetsen. Jos Carpay (hammondorgel) en het Hotcha trio. Ook werd de wedstrijd „da's voor de kas" gespeeld door de afdeling Katwijk van Philatelies. Het gezellige cn gevarieerde program ma. dat vlot werd uitgevoerd, was veel meer belangstelling waard geweest klachten direct ter kennis van het bestuur te brengen en bepleitte begrip voor de moeilijke omstandigheden waaronder het personeel op het informatiebureau moet werken Een statutenwijziging van de vereni ging is in voorbereiding, maar is opge schort in afwachting van de statuten wijziging van de Stichting V.V.V In verband met de belastingverlaging voor de werkende gehuwde vrouw, heeft het bestuur de Inspectie van de belastin gen verzocht een uniforme regeling te mogen bekomen voor het bepalen van de grootte van de vrijstelling omdat de werkzaamheden bij de logiesverstrekking voornamelijk door de dames worden In zijn jaarverslag herinnerde secre taris C. de Lange aan de voorafgaande moeilijke jaren. Ongeveer 500 leden ver lieten de vereniging. Hij bracht dank aan de leidster van het informatiebureau, mej. B. Timmers en haar medewerksters bepleitte meer medewerking van de leden bij de informatiedienst. Het leden tal steeg te Noordwijk Binnen in 1961 76 tot 91 en te Noordwijk aan Zee van 219 tot 321, in totaal dus 117. Penningmeester J. Koemans noemde een batig saldo van f 568,32. De bijdrage aan de Stichting was in 1961 f 7600. De begroting 1962 omvat een totaalbedrag ïn ruim f 13.000. Voorgesteld werd f 4500 te voteren als bijdrage aan de Stichting en f 4000 voor de loficsinformatiedienst. Over de begroting werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Men meende dat deze .in de lucht hing" zolang de statuten de Stichting nog niet zijn vastge steld. Dit is wel juist, maar anderzijds men ermee rekening houden, dat dit nog wel even kan duren. Men besloot naar bevind van zaken te handelen. Er een bedrag voor het maken van reclame worden getrokken uit 't reserve- De heren J. Koemans en Jac. van der Niet werden herkozen in het bestuur. De voorzitter gaf vervolgens een sche matische uiteenzetting van dc nieuwe statuten van de Stichting V.V.V. Geen binding De ..oude" Stichting had, bij alle ge breken. toch een democratisch karakter hetgeen van de „nieuwe", ondanks alle ingewikkelde constructies, niet kan wor den gezegd. Het grote bezwaar is dat er praktisch geen enkele binding meer met de verenigingen bestaat, terwijl deze bo vendien. als de plannen worden doorge zet, gedoemd zijn te verdwijnen! Als men namelijk persoonlijk lid van de Stichting wordt, heeft men de V.V.H. niet meer nodig! Het bestuur heeft reeds pogingen aangewend om tot een bevre digende regeling terzake te komen, maar men zal moeten afwachten of men zal slagen. Er ontstond een uitgebreide discussie, hetgeen niet in de bedoeling lag want ten slotte werd een bestuursvoorstel aan genomen dit alles op een speciale ver gadering te bespreken. HAZERSWOUDE Kindercabaret Zaterdagmiddag treedt het Haags kin dercabaret op voor kinderen van de le den der speeltuinvereniging ..Ons ver blijf'. De voorstelling wordt gegeven in het clublokaal van „Ons verblijf" en be gint om twee uur. Vrouwenwereldgebedsdag Vrijdagavond om 8 uur wordt in de lokalen achter de Geref. kerk een bijeen komst gehouden in het kader van de vrouwenwereldgebedsdag. Tafeltennlsnieuws Het damesteam van Slagvaardig speel de tegen Play-Fair en won met 7—3. Ook de wedstrijd tegen Tennico leverde een 73 overwinning op. Het tweede heren team van Slagvaardig behaalde een 91 overwinning op De Baronie. Binnenkort hoopt men een verloting tc houden voor de aankoop van mate- Echtpaar Vermeij te Lisse in het goud Voor de heer J. Vermeij en zijn vrouw, mevrouw Joh. N. Vermeij- Schouten, wonend in de Kapelstraat te Lisse, zijn de gouden bruidsdagen ingegaan. Op 21 maart hopen zij hun vijftigjarig huwelijksfeest te vieren. Beide echtelieden werden te Leiden geboren, de heer Vermeij op 25 jan. 1888 en zijn vrouw op 25 februari 1889. Direct na het verlaten der la gere school stapte de heer Vermeij naar een orthopedische schoen makerij, waar hij 50 cent per week verdiende. Dit was te weinig naar zijn zin en daarom trok hij naar Duitsland, waar voor hem meer was te verdienen. Na verloop van tijd kwam hij echter terug naar Holland, waar hij eerst in het bollenvak werkte om later de leest weer op te zoeken. Ten slotte begon hij in Klein Vreewijk een eigen schoenmakerijtje en toen in 1928 de heer Dirk in 't Wedstrijd op hometrainer Gisteren werd in de oud-Hollandse zaal van de Witte Zwaan te Lisse een home- trramer- en forumavond gehouden, geor ganiseerd door de ren- en tourvereniging De Bollenstreek. Er werd een tweekamp geleverd op de nieuwe hometrainer van ..Dc Bollenstreek" door ..De Kampioen" uit Haarlem cn ..Dc Bollenstreek". Eerst werd dc 500 meter verreden. Van ..Dc Kampioen" bleek hier de snelste te zijn B. Gicske (kampioen van Haarlem) met 500 in 18 seconden, Stroombergen van ..Dc Bollenstreek" kwam tot 19,1 sec. De 1000 meter was zeer spannend. Daar in was wederom Gieske dc baas met een snelheid van 1000 meter in 36,3 se< Weijcrs moest het tegen hem afleggen met een snelheid van 38.1 sec. Dc Haarlemse club werd overwinnaar met in totaal 236.4 sec. tegen 247,6 sec. van „De Bollenstreek". Het individuele klassement: 1. Gieske 54,3 seconden; 2. C. Weijers 57,3: 3. C. Stroombergen 60. 4. C. Boot 60.1; 5. H. Kiekens 60.6: 6. Straver 60,7; 7. Riethof 60.8; 8. Van Lierop 70J2. Na de pauze werd een forum gehouden. Het pleit werd gevoerd voor een landelijk wielersportorgaan, waaraan grote behoef te bestaat. Veld zijn zaak van de hand deed, was de heer Vermeij er als de kippen bij om zich hier te gaan vestigen. Uit het huwelijk werden negen kin deren geboren, van wie er een is overleden; er zijn 30 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. De heer Ver meij is een bekende figuur in de EHBO-wereld al 23 jaar is hij lid en zijn vrouw is een trouwe mede werkster voor het blindeninstituut „Bartimeus". Op 21 maart wordt 's middags van half 5 tot half 6 een receptie gehouden in „De witte Solexclub In De witte Zwaan te Lisse heeft de Solexclub Bollenstreek een gezellige jaarvergadering gehouden. Secretaris S Beijk gaf een overzicht van de activitei ten. Penningmeester Jac. Schaap meldde een gezonde financiële toestand. Bij de bestuursverkiezing werd de heer S. Beijk herkozen. Mevrouw S. Beijk en de heer K. Hooijmeyer stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats koos mevrouw Kozijn en de heer P. Schaap. Voorzitter J. van Duynhoven dankte vrouw Beijk voor de trouw waarmei mi de club van de oprichting af heeft ge diend. Hij schonk haar een schemer lampje. Vervolgens besprak men de plannen voor het komende seizoen, waarna werd overgegaan tot het feestelijke gedeelte van de avond Egbert van 't Oever Onze plaatsgenoot Egbert van 't Oevei hoopt zaterdag deel te nemen aan dc schaatswedstrijden op de Jaap-Edenkunst- ijsbaan te Amsterdam om het kampioen schap van Nederland. Van 't Oever start om elf uur. Niet uitgekeken De voetganger M. T. uit de Kanaal straat stak zonder goed op te letten de rijweg over en werd daarbij aangereden door een bromfietser. Beiden vielen. De voetganger werd licht gewond. Bejaardenmiddag In gebouw Salvatori is gistermiddag een bijeenkomst gehouden voor de be jaarde leden van de Gereformeerde Kerk te Lisse. Ds. K. Schouten sprak een wel komstwoord. De heer H. Verkuyl uit Asscndelft liet kleurendia's zien van Am- LEIDERDORP Kandidatenlijst A.R.P. tn een gisteravond in het gebouw Ire- geihouden vergadering van de a.r. kiesvereniging is de kandidatenlijst voor gemeenteraadsverkiezingen opge- was voor deze vergadering goede belangstelling. Voorzitter Verduyn open- i wenste in zijn welkomstwoord de heer Meerbu-rg wijsheid toe bij de uit oefening van zdjn loco-burgemeesterschap gedurende de burgemeesterloze periode. De spreker op deze avond was de heer Wilschut, lid van de gemeenteraad in Rotterdam en lid van het ooilege der Prov. Staten. Hij analyseerde het belang van het politieke bedrijf. Neutra liteit daartegenover past eigenlijk niet. De overheid is Gods dienaresse en alleen daarom al heeft het zin aan politiek te doen De heer Wilschut ging ook in op de functie van de Prov. Staten en de ge meenteraden in ons democratische be stel. Hij bestreed de gedachte dat deze minder op zouden aankomen. Ook wijdde hij woorden aan de te verwach- amvas van de bevolking, de recrea tie. de industrialisatie, de werkgelegen heid in het algemeen en de positieve be strijding van het communisme. De heer Wilschu-t zei, dat er zoveel mogelijk evenwicht moet bestaan tussen recreatie industrialisatie. Voor de groeiende be volking is echter de werkgelegenheid ~!n probleem van de eerste orde. De kandidatenlijst ziet er als volgt uit 1 C Meerburg, 2 L Los, 3 J W Boot. 4 M Moraal, 5 H v d Stoel. 6 C Gordijn, 7 H W HeUkoop. 8 mevrouw W S van DuUn-Zuur, 9 drs P A J van Wijnmalen. 10 J C van Houwelingen, 11 D Schouten, 12 J Verduyn. Het gaat goed met ,,De Does" De plannen voor de uitbreiding van het zwembad zijn door G.S. goedge keurd. aldus voorzitter H. van der Horst in het' openingswoord van de ledenver gadering der zwem- en polovereniging .De Does", gisteravond in het clubge bouw van „De Munnik". Het is eohter jammer, dat de aanvraag voor de bouw vergunning is afgewezen. Toch is f 10.000 beschikbaar gesteld voor het bestekklaar maken, zodat direct na het afkomen van de vergunning aan de uitbreiding kan worden begonnen. In haar jaarverslag kon de secretares- -. mejuffrouw M. van der Voort, spre- ïn van een goede samenwerking met en W. Onder leiding van de heer J. in Dalen namen 635 leerlingen deel aan het schoolzwemmen. 177 diploma's wer den uitgereikt en 'ondanks de slechte zomer) konden 2501 abonnementen en 32.561 losse kaarten worden verkocht. De penningmeester sorak van een finan cieel gunstig jaar. De heren Klelss en Welling (tweede voorzitter en penning- meesten werden herkozen. Het ledental van ..De kleine Does" steeg tot 140. aldus de heer Van der Re.vden. In de wedstrijden werden goede resultaten geboekt. De vergadering, die vlot werd afge werkt, werd besloten met de vertoning van in het zwembad gemaakte filmpjes door de heer Zuidervaart. wnrnmrccF. Uitslag verkeerscursus De plaatselijke afdeling van de vereni ging Veilig Verkeer heeft een tiental cursisten geëxamineerd, die allen met goed gevolg slaagden. Het ziin: Mevrouw J. W. Treuren-Van der Wer ken, mevrouw C. M. den Hertog-van der Wind (beiden met lof), mevrouw C. C. Boele-de Graaf, mevrouw L. Rodenburg- Van der Kist, mejuffrouw S. Windhorst. de heren L. G. C. A. van der Heyden. H. Schijf. M. Kroes, J. van Oostenden en mevrouw E. van Oostenden-Van der Luit De diploma's zullen worden uitgereikt tijdens een feestavond van de afdeling, die op 21 maart in Het oude Raedthuys wordt gehouden. Bazaar speeltuinvereniging speeltuinvereniging houdt een bazaar in gebouw Onderweg op vrijdag en zaterdag 9 en 10 maart Opening om 4 uur. Zaterdagmiddag is er een speciale kinderbazaar. Jaarvergadering IJsvereniging Onder voorzitterschap van de heer G. van Wijk werd in „Het oude Raedt huys" woensdagavond een druk bezochte jaarvergadering gehouden van de plaat selijke ijsvereniging. Uit de jaarverslagen van penningmeester J. Hagel en secreta- Katwijk aan Zee Chr. wijkverpleging had redelijk jaar Gisteravond kwam in het Hervormd Weeshuis de Chr. Wijkverpleging Kat wijk-Valkenburg in jaarvergadering bij een onder leiding van de voorzitter, ds. W. A. B. Hagen, die het doel van de Chr. Wijkverpleging uiteenzette. Elke kruisvereniging wil via z'uster- hulp zieken verzorgen en arbeid ver richten in consültatiebureaus, uitleenbu reaus. enz. De Chr. Wijkverpleging is de enige kruisvereniging, die haar ar beid verricht op protestants-christelijke grondslag. Voor de volksgezondheid in de ruimste zin des woords worden de beste middelen te baat genomen, doch het allerbeste wordt wel eens vergeten: Jezus Christus. De voorzitter memoreerde het vertrek van het bestuurslid, de heer A. van den Berg uit Valkenburg. Ook deelde hij mee dat het kraamcentrum, onder leiding van zuster F. Willems. behoorlijk vooruit gaat. Momenteel zijn er twaalf leerlin gen. Volgens het jaarverslag van secretaris J van der Schee bedroeg het aantal le den op 31 december 1961 2014, van wie te Katwijk aan Zee 1469. te Katwijk aan den Rijn 324 en 221 te Valkenburg. De zusters hebben haar werk tot volle tevredenheid mogen verrichten; het aan tal bezoeken bedroeg 13.611. De consultatiebureaus te Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn, worden geleid door resp. mevrouw A. J. B. van der Vliet-de Vries, arts. en mevrouw M. J. Planteijdt-Dorrepaal. kinderarts. De uitleenbureaus te Katwijk aan Zee. Katwijk aan den Rijn en Valkenburg hebben uitstekend werk verricht. Dank werd dan ook gebracht aan de beheer ders, mevrouw Rous, de heer Sinon en de heer Den Hollander, en de bodes, de heren Van Rijn. Uit het verslag van penningmeester M. den Hollander, die door ziekte afwezig was, bleek dat er een nadelig saldo is van ƒ212.14. De begroting voor 1962 is in evenwicht In het bestuur werd de heer P. A. Schonveld herkozen. In de vacature A. van den Berg werd de heer B. Kuijt uit Valkenburg gekozen. Voor de heer D. Gesink, die zich niet meer herkies baar stelde, werd gekozen de heer E.'J. van Leeuwen. De voorzitter dankte de heer Gesink voor de vele werkzaamhe den, die hij van 1933 af voor de vereni ging heeft verricht. Sedert 1944 was hij secretaris. Christus in liet leven van de vrouw De leden van de Hervormde wijkge- meer.te Noord-West kwamen gisteravond in de Oranjezeaal bijeen. Na een wel komstwoord van ds. Moerenhout sprak ds. J. G. van Ieperen van Terheijde. vroeger predikant van de Zuid-West- wijk, over „Christus en het vrouwenle ven". Een bekend theoloog heeft eens ge zegd: „Vrouwen van de gehele wereld, wat hebt gij ontzaglijk veel aan Christus te danken". Uit welke vernedering Chris tus de vrouwen oprichtte, kunnen wij pas recht beseffen wanneer wij een juist beeld hebben van de kommervolle om standigheden van de vrouw ten tijde van Jezus' omwandeling op aarde. Tweeduizend jaar geleden was de vrouw een slavin, over wie de man naar ris J. Westmaas bleek onder meer, dat er een klein batig saldo is en dat het aantal leden steeg tot 93. Daar enkele bestuursleden bedankten wegens gevor derde leeftijd onder wie voorzitter G. van Wijk en de heer E. van Luiing, die beiden 34 jaar de vereniging als bestuurs lid hadden gediend, terwijl ook de heer F. Bulk 30 jaar deze functie had waar genomen, volgde bestuursverkiezing Na enkele stemmingen was het resultaat: C. W. Muller (voorzitter) en P G. van Luiing, C. Wijsman, C. J. Schijf en M. van Luiing. Na langdurige discussie werd besloten, dat het bestuur alsnog de mogelijkheden zal onderzoeken in het dorp een eigen ijsbaan aan te leggen. Vrouwen wereldgebedsdag Op vrijdag 9 maart wordt in de Gere formeerde kerk een bijeenkomst gehou den ter gelegenheid van de Vrouwen wereldgebedsdag. Aanvang 7.30 uur, 1 eigen goeddunken kon beschikken. Chris tus heeft de vrouw weer haar plaats tegenover de man doen innemen. Het mohammedanisme en boeddhisme, de Grieken en Romeinen, beschouwden de vrouw als een minderwaardig schepsel, zij doen dit veelal nóg. Hoewel de bijbel de verschillen in bijvoorbeeld geaardheid en karakter ac centueert, constateert het Woord toch geen wezensverschil tussen de geslach ten. Wel leert de bijbel, dat de man leiding zal geven aan het gezin, doch hierbij mag geen sprake zijn van tiran nie of slaafse onderwerping. In de tijd van de aartsvaders werd de vrouw met achting behandeld. Door hei dense invloeden werd zij teruggedrongen in Jezus' dagen mocht zij niet in de- synagoge komen en had zij (naar het oordeel van de fariezeeërs) met de wet niets te maken. Het is tekenend dat de eerste, die Jezus als de Messias beleed, de Samaritaanse vrouw was. Wat Chris tus voor de vrouwen deed, Is van on schatbare waarde gebleken tot in onze tijd toe. Excursie naar Ypenburg De leerlingen van de vierde klas van de christelijke mulo, waarvan de heer F. W. Bontsnijder hoofd is, waren gis teren de gasten van de vliegbasis Ypen burg. Om 9 uur vertrokken zij in twee bus sen via Den Haag naar de vliegbasis, waar onder deskundige leiding in de verkeersveiligheidszaal demonstraties in het gebruik van de parachutes en schiet stoelen werden gegeven. Groot was de belangstelling voor de verschillende typen van vliegtuigen, waaronder de Fokker Friendship van het Koninklijk gezin. Een helicopter gaf enkele vliegdemonstraties en het gezel schap bracht een bezoek aan de ver keerstoren. Met een interessante film over het vliegwezen werd deze excursie beslo ten. Om 5 uur keerden de leerlingen voldaan in Katwijk terug. „Jonathan" en „Hauna" vergaderden Gisteravond werd in de zaal bij de Oude kerk de jaarvergadering van de meisjesvereniging „Hanna" en de jon- geliedenclub „Jonathan" gehouden. Ve le familieleden en kennissen hebben ge zien en gehoord, hoe het verenigings leven zich ontwikkelt. Op het openingswoord van ds. Tuk ker volgde een inleiding over 1 -Konin gen 18 door Arie van der Plas. waarna zes leden „De Duivel op weg naar de Kerk" declameerden. Uit het jaarverslag van de secretaris van de jongeliedenclub. Piet van der Plas, en dat van de secretaresse van de meisjesvereniging, Cobie de Vreugd, bleek dat beide verenigingen wat het ledental betreft zich nog steeds in stij gende üjn bewegen. Penningmeester Johan Klinkenberg en penningmeesteresse Cobie Hoek wa ren zeer tevreden over de financiën. Het programma bestond voorts uit een gedicht, voorgedragen door Cobie Hoek,. Cobie Vooijs, Leuntjc den Hol lander. Ton. Heemskerk en Piet van der Plas. Een opstel „In de macht van het heidendom" werd voorgelezen door Aad van Duijn. Tot slot werd het declamatorium „Willebrords zendingsarbeid" door Neel- tje van Rijn, Trijntje de Vreugd. Leun- tje Kuijt, Marie Guijt. Wil van Duijn, Kees van Duijn, Johan Klinkenberg. Bert van der Plas. Albert Rijsdam en Adrie Haasnoot voorgedragen Ouderavond zondagsschool Gisteren werd in de kapel een ouder- Lezers schrijven ons: Ambonesc kinderen in Katwijk Evenals vorig jaar zoeken wij voor d Paasvakantie onderdak en logies voor Ambonese kinderen van 6-12 jaar. He', zal vrijwel iedereen bekend zijn, dat d« Ambonezen in Nederland veelal in kam. pen leven, waarvan verscheidene zich in een niet al te beste staat bevinden. Het is de bedoeling van het comité Den Haag en omstreken zoveel mogelijk kinderen voor de periode van 19 tot 28 april in Hollandse gezinnen onder tt brengen. Hier geldt niet zozeer de vraag: wat hebben wij eraan? als wel: wat kunnen wij voor die kinderen doen? Wilt u over het antwoord eens naden- ken? Het resultaat van uw overpeinzing kunt u op twee wijzen tot uitvoering brengen: Uw huis gastvrij openstellen voor i of 2 kinderen, óf de reiskosten (ƒ5 per persoon) van 1 of meer kinderen voor uw rekening nemen. Wij rekenen op uw hulp! Voor Katwijk: H. F. van Vliet, Prins Hendriklaan 1. giro 565586. P.S. De pleegouders van vorig jaar ont- vangen apart bericht. avond van de zondagsschool „Het Mos terdzaadje" gehouden. Voorzitter G. Vooijs gaf een bijbelse geschiedenisles naar aanleiding van het schriftgedeelte David en Goliath. Hierna werden door het koortje, gevormd uit het personeel van de zondagsschool, onder leiding van de heer D. van der Plas, enkele liederen gezongen S.G.P. vergadering In het Hervormd verenigingsgebouw kwam de S.G.P. te Katwijk in leden vergadering bijeen om de kandidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing vast te stellen. Na een kort openingswoord door voorzitter J. H. van Neerbos sprak ds. W. L. Tukker, die vertelde dat hij reeds jong belangstelling had voor het Staat kundig Geref. beginsel. Vele contacten had hij gehad met mannen als ds. Ker sten en ds. Zandt. Door de toenemende beïnvloeding buiten dreigt de gemeente- van Katwijk steeds meer af te glijden van de paden van God en Zijn Woord. Daarom gemeenteraadsleden nodig, die de ge meente besturen naar de beginselen neergelegd in Gods Woord en samen gevat in de Ned. geloofsbelijdenis c het bijzonder in het onverkorte artikel 36 hiervan. De predikant wees op het feit, dat bij de kamerverkiezingen veel ineer kiezers stemden op de S.G.P. dan bij de ge meenteraadsverkiezingen. I verband hiermee, alviseerde hij, mannen op de kandidatenlijst te plaatsen, die, omdat ze midden in het gemeenteleven staan en durven uitkomen voor God en Zijn Woord, het vertrouwen hebben van het Geref. volksdeel. De kandidatenlijst, die door het be stuur was vastgesteld, werd bij accla matie aanvaard. De lijst ziet er als volgt uit: 1 Jac. van Dyk, 2 KI. van der Meij, 3 H. J. van Elten, 4 J. H. de Haan, 5 J. van Duijn, 6 G. Brouwer, 7 Abr. Durieux, 8 Z. van Duijn, 9 D. de Jong en 10 w! de Visser. De vergadering werd gesloten door tweede voorzitter A. de Jong. Vrouwenwereldgebedsdag Morgenavond om 8 uur wordt door de Christen Vrouwenbond, afdeling Katwijk aan Zee. in de Geref. kerk de Vrouwen- wereldgebedsdag gehouden. Hoog en laag water Vrijdag hoog water 5,21 u„ 17.40 u.; laag water 1.09 u., 13.37 u. KATWIJK Brandweervrijwilligers legden proef af Ten overstaan van de waarnemend inspecteur van het brandweerwezen in het district Zuid-Holland, de heer G Wijnants, en het hoofd van de afdeling opleiding brandweerpersoneel, de heer G. Meenthorst, legden 21 vrijwilligers van de Katwijkse brandweer in de raad zaal van het Katwijkse gemeentehuis een proef van bekwaamheid af in het gebruik van persluchtapparaten. Deze apparaten maken het dc drager Visserij golf jes /^VOK in België bespeurt men het streven naar een vijfdaagse werkweek Vf in de visserij. Terwijl de zaak in Nederland onduidelijk blijft, nu daar nog steeds geen stellige meningsvorm bij de vishandel valt te con stateren en men daardoor een langzaam terugkeren van de oude toestand kan bemerken, heeft in Oostende een vertegenwoordiging van de groot handelaars met de reders gesproken over een eventuele vrije zaterdag. De reders bleken daar in principe niet tegen te zijn, maar men stelde wel verschillende punten voorop. Zo meenede men dat de verkoop van garnaal zou moeten doorgaan en dat men beter bij de aanvang van het seizoen over sprot en haring zou kunnen spre ken. Men wilde ook alleen maar een vrije zaterdag accepteren, als dit voor alle Belgische havens gelijk zou gelden. Te genwoordig wordt er op vrijdag niet ge kocht en de reders willen dat op deze dag wel vis zal worden gekocht, tenzij het een feestdag is. Dan zal er zaterdag moeten worden gekocht. Het gemeentebestuur zou een bereikte overeenkomst moeten wettigen. Belangrijk Ls vooral dat de reders van mening zijn. dat da*, alles gemakkelijker kan worden verwezenlijkt als de ver- van handelszijde contact opnemen met de leden in Nieuwpoort, Oostende en Zeebrugge. Men hoopt de regeling op 1 mei te laten ingaan. Russen ln Afrika Op 8 mijl van Pelican Point en 1 mijl van Walvis Baal is het Russische fa- brieksschip „Simferopol" met een tonna ge van 5524 gezonken. Eerst probeerden de andere Russen het schip zelf te lich ten maar toen dit niet lukte riep men na drie dagen de hulp van de slepers van de Walvis Baai in. Na het lichten werd de ..Simferopol" opgesleept door twee Russische trawlers. De ..Simfero pol", een eenheid met één schroef en een diesel-elektrische voortstuwing, ls Ln 1960 in Leningrad gebouwd. Het Zuidafrikaanse visserijüjdschrilt ..South African Shipping News and Fish ing Industry Reviews" heeft opgemerkt, dat hierdoor weer ls aangetoond welke grote gevaren deze wateren voor sche pen van andere landen opleveren. Ook is gebleken, dat de Russen rustig door gaan met hun bedrijvigheid. Verleden jaar schrokken de Zuidafri kanen danig, toen de ..Simferopol" de haven van Walvis Baai binnenkwam met een seinvaartuig van 23 meter lengte op sleeptouw. Tot dan hadden de Rus sen nogaJ middelmatige resultaten be haald, maar met dit schip konden zij pelagisch gaan vissen Toch boekte men hiermee aanvankelijk niet veel succes, maar men zette door en nu zijn er al veertien Russische schepen in de Walvis Baai geweest. Verschillende schepen waren va® hetzelfd» type als de door de Zuidafrikanen gebruikte schepen. De Simferopol heeft regelmatig met een zus terschip op 500 meter buiten de 3 mijl- grens op wacht gelegen en de vang sten van de andere schepen in ont vangst genomen. Men vraagt in Zuid- Afrika dan ook om een twaalfmijlsgrens. vooral omdat Rusland die ook heeft. Op zee De visserij was sterk geconcentreerd bij de P-boeien en wel ten noordoosten van boei P 4. De „Pictertje" gaf een trek door van 50 kilo tong en 3 manden vis. De „Deining", d'ie dinsdag was vertrokken, ving by de eerste trek 60 kilo tong en 2 manden vis. De tweede trek leverde 40 kilo tong en 3 manden vis op. Op de kust werd aardig gevan gen. Verschillende kotters konden trek ken melden van 30 kilo tong en 5 man den vis. Ondanks het mooie weer werd om de noord niet veel anders gevangen dan wat wijting en koolvls. Wat er was Zeventien schepen voerden in IJmui- den ongeveer 4400 kisten aan. waarvan 70 schelvis, 485 wijting, 85 kabeljauw en gul, 90 koolvls, 1075 haring, 400 klei ne kisten haring, 1800 spanharing. 150 schol, 45 makreel, 5 tarbot, 90 varia, 200 sardien. 2300 stuks kabeljauw en 4500 kilo tong. De IJM 18 Ariadne zorgde voor 25 kis ten schelvis, 15 kabeljauw en gul en 2000 stuks kabeljauw. De KW 39 Wilhelmina Johanna had 20 schelvis. 550 haring. 20 makreel, 205 wijting. 15 kabeljauw en gul, 40 koolvis en 100 stuks kabeljauw De IJM 36 Jacoba Gesina was aan de markt met 25 schelvis. 525 haring. 30 makreel. 260 wijting. 60 kabeljauw en gul. 25 koolvls, 5 diversen. 200 stuks ka beljauw en 400 kleine kisten haring De KW 129 Marian Ellen maakte de fraaie besomming van f 29.400. Er wor den de laatste dagen toch flinke besom mingen gemaakt In Scheveningen was de aanvoer 100 wijting. 10 gul cn kabeUauw, 50 schel vis, 1000 spanharing, 1750 kilo tong. werken te midden van rook cn vergif tige dampen. De hiervoor benodigde 1000 liter lucht is onder een druk van 200 atmosferen samengeperst in cilin ders met ieder een inhoud van vijf liter. De proef werd bijgewoond door Kat- wjjks burgemeester H. Duiker en wet houder C. van der Plas en bestond uit een theoretisch en een praktisch gedeel te. Behalve op voldoende kennis van de apparaten werd gelet op de snelheid en de* wijze van ophangen van het pers- luchtoestel. De opleiding was gegeven door de heer G. A. Jansen, instructeur bij de in spectie voor het brandweerwezen in Zuid-Holland. Bevolking nam toe In februari nam het aantal inwoners van Katwijk met 51 toe. Op 1 februari waren er 30.544 inwoners en op 1 maart 30.595. Door geboorte en vestiging meerderde het aantal met respectievelijk 66 en 132 personen en door overlijden en vertrek verminderde het aantal met respectievelijk 5 en 142 personen. Sfeer in 't gesin f De „Nieuwe Leidscheer in HILLEGOM Schaakclub „De Uil" By de zestiende ronde voor de onder linge competitie was er nogal spanning bij het bord van de heren Th. Jonkheer en Th. Brandsma. die beiden te kampen hadden met tijdnood. Ten slotte werd deze partij afgebroken. De overige uit slagen zijn: F. G. BouwmanL. Zonne veld 10, P. BoumanJ. van der Zwet ViVz, H. H. Hulsman—J. Brauckman 10, J. Ph. van de BergD. Kaptein Vi—K. J. van der Weijden—W. F. de Berg 01. Flora Iia-vereniging Vrijdag 16 maart wordt in de foyer van Treslong een tentoonstelling geopend van door leerlingen van de scholen te Bennebroek. De Zilk cn Hillegom ge kweekte planten. Voorts zijn er een stand met ziektebeelden, van de Plantenziekte- kundige Dienst, bindwerk van de bloem- bindcursus. een prijsvraag over hyacin ten. tulpen en narcissen en een stand bijgoed, zaden en heesters van de firma Drayer. De opening zal geschieden door d eheer J. Liezinga, hoofd van de Boaz- schooL Vlegelachtig gedrag Gistermorgen om ongeveer 9 uur reed het 13-jarige meisje Th. van Vuren, wo nende ln de Haarlemmermeer, op het rijwielpad langs de Leidsestraat te Hil legom toen een Hillegomsc jongeman op de fiets in dezelfde richting voor haar uitreed. Toen het meisje hem wilde passeren, belette hij haar dit. Daardoor kwam zij met het voorwiel van haar fiets in aanraking met het achterwiel van de fiets van de jongen cn raakte zij de macht over het stuur kwi:t. Zij viel en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Dokter H. F. ten Hoopcn achtte opneming in een ziekenhuis ter obser vatie nodig. Het meisje werd per zieken auto naar Haarlem vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4