Ook na gevaren in stormramp nog Hamburg Dreiging van epidemieën Zwaar roken leidt tot kortere levensduur N.I.P.O. vroeg oordeel over Nieuw-Guinea Drie koortjes zongen in Rijnsburgse Jeugdhaven Sukarno stoot Ruslan uit zijn kabinet Cornelis Veth, 82 jaar, in rusthuis overleden Cliroesjtsjef ILSY gaat niet door Sassenheims Chr. Mannenkoor gaf muzikale uitvoering Uitbreiding Duitse kwekerijen voor Rijnsburg onrustbarend kiEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 7 MAART 1962 Men komt handen tekort. HAMBURG. De zon schijnt rer het troebele water in Wilhelms- urg (Hamburg). Natte sneeuw be- fkt de verwoeste huisjes temidden »n de volkstuinen en ligt ook op (n stapel wrakhout, dat onlangs nog pi menselijke behuizing was. Tus- (n de in modder en water liggende Bines stappen kinderen met rubber- iarzen rond. Vijf, zeven, misschien jen jaar öud. Met lange bonestaken ze naar de resten van het be- hunner ouders, terwijl de oudste •t zijn arm naar een weliswaar leef, maar toch overeind gebleven linhuisje wijst. „De Wiedemanns Ebben geboft!", zegt hij. Frau Wie- emann verschijnt op het dak van iar huisje om er drijfnatte dekens kast de glibberige matrassen, kus- (ns en jassen te leggen, die zij uit pt slijk heeft gtetrokken. „Wat doen jullie daar?" roept ze. Ga maar dadelijk„Naar huis" rilde ze zeggen, maar de woorden lijven haar in de keel steken. Wani pt „thuis" van deze jongens ligt er- ens onder water en kort geleden heb- en duikers hun vader» uit het moeras (eborgen. Hij had in die vreselijke echt hulp willen halen en was on- lerweg door een vloedgolf omver poid. Nog vijf dagen na de catastrofe risten de kinderen niet, dat zij geen teder meer hadden, en zij hoopten pet hun moeder op een wonder. Nu chter sdhreeuwt de tienjarige reeds k het volle bewustzijn van zijn auto- Iteit terug: „Moeder staat in de rij foor brood. Wij zijn ingeënt en nu rillen we kijken of er nog wat te lalen is!" „De dood zullen jullie je op het lijf lalen." roept de vrouw terug. „Voor- irt. ga weer naar het opvang-cen- De drie jongens zijn op geen stukken de enige kinderen, die in de vaak •ilijk te overziene voorstadbuurten overblijfselen, maar ook nog wel avonturen zoeken. Wie de beelden gezien van de waslijnen vol drijf- t beddengoed en kleding naast de de uitgeputte gezichten van de die desondanks onvermoeibaar noodzakelijkste uit de ruïnes op frakke kinderwagens en verroeste fiet- (n laden: wie de kinderen, tegen is ge- pmen, die eenvoudig overal opduiken >ms helpend, soms vragend of glurend, ll dit zijn leven lang niet vergeten fant wat gaat er in een achtjarige »ngen om. die nog maar enkele dagen pleden door zijn ouders In de takken Bn een kersenboom werd vastgebonden pdat de orkaan hem niet eenvoudig zou blazen, die zeven uur lang vast gebonden zat en toen nog moest bele en dat zijn zusje door een draaikolk rerd gesleurd, terwijl de moeder hul- feloos schreeuwde en de vader haar met die kracht moest weerhouden zich ach tr haar kindje in het water te storten'. Bescherming Deze kinderen, die gruwelijke dingen lebben meegemaakt behoeven dringend tenselijke nulp en bescherming. Dat (eten de autoriteiten van Hamburg, lat weten de talloze maatschappelijke Uitvoer snijtulpen naar Duitsland Het produktschap voor Siergewassen de bij de bloemenovereenkomst be- ■okken Duitse kwekers- en handelsor- anisaties hebben onlangs besloten het mtingent voor de uitvoer van sniitul- aar West-Duitsland te vergroten, kereengekomen is het voor het seizoen >61-1962 vastgestelde contingent van 000 000 dm te overschrijden tot een antingent van 1 196.000 dm Tegen deze nieuwe regeling heeft de i van bloembollenhandelaren bezwa- gemaakt, omdat de bond niet in het verleg is gekend en niet in de gelegen- gesteld zijn standpunt omtrent eze beslissing kenbaar te maken. ..Ons estuur is over deze gang van zaken zeer ileurgesteld", 'aldus een schrijven van bond van bloembollenhandelaren De ond zegt het te betreuren, dat zelfs geen lededeling van de zijde van het Pro- uktschnp omtrent de nieuwe regeling erd ontvangen. In de gistermiddag gehouden bestuurs- ergadering van het Produktschap is een «lichting gegeven op de vergroting van contingent, waarom de Duitse kwe- - en handelsorganisaties hadden ver- ocht. Een vroegtijdige openbaarmaking nieuwe overeenkomst, die een evolg was van een uitputting van de order overeengekomen contingenterlng. ou geleid hebben tot verstoring van de hiitse markt, zo werd opgemerkt. werkers van het bureau voor jeugdzorg maar al te goed. Zij doen wat zij kun nen. Het aantal hulpbehoevende kinde ren loopt echter in de duizenden en dat weten die autoriteiten ook. „Als zij zich allemaal tegelijk zouden aanmelden. dan zouden we dat niet aan kunnen Het gaat er nu om kinderen uit de cata- strofegebieden naar een betere omge ving te brengen. In de kieren van de natte divans, de meubels, in de huizen, maar ook ln de straten, in de levensmiddelen, in de overstroomde keukens, in de opgezwol len cadavers der beesten loeren de epi demieën. Om van het morele gevaar bij het „organiseren" van levensmiddelen, brandstof en rond-drijvende, onbeheer de voorwerpen nog maar te zwijgen. Niet zelden sporen ouders hun kinderen nog aan de „bezitloze" tijd goed te ge bruiken In een schooi en ln het raadhuis van Wilhelmsburg, overleggen vrijwilli ge helpsters van het Rode Kruis, van Jeugdzorg en vari maatschappelijk werk wat hiertegen kan worden gedaan. Er werken vele vrouwelijke vrijwilligers in de catastrofe-gebieden. Zij moeten gro te afstanden afleggen en konden de eer ste dagen alleen met helikopters worden gebracht, toen het er om ging de men sen na drie dagen van storm de eer ste warme soep te geven. Sindsdien heb ben sommigen van hen weer wat kun nen slapen. Maar het vraagstuk van de kindertransporten laat de meeste van hen niet met rust. Ouders en kinderen willen vaak niet van elkaar worden ge scheiden. Daarom zal nieits overhaast worden gedaan. Tegelijkertijd komen uit alle delen van Duitsland en Europa telefonisch en telegrafisch de aanbiedingen om 100 of 300 kinderen voor een aantal weken op te nemen Vooral Oosten rijk, Zwitserland en Nederland, dat negen jaren geleden zelf zo zwaar doot de stormvloed werd getroffen, wil len hulp verlenen. „Ze behoeven niets mee te brengen. Wij willen ze alle maal goed in de kleren steken. Ze moeten alleen maar komen." stond ln een telegram uit Oostenrijk. Voor het „verzenden" van de kinde ren heeft jeugdzorg reeds alle leraren en leraressen, wier scholen op het ogen blik gesloten zijn, Ingeschakeld. Boven dien kwamen van studenten, kleuterleid sters, niet alleen uit Hamburg, maar uit Berlijn, uit München en Frankfort aanbiedingen om te helpen. Het voornaamste biyft: Helpt de kin- deren van de overstroomde gebieden zo snel mogelijk. Laat hen na de overstro ming niet in een moeras verzinken. Engelse artsen waarschuwen: gepubliceerd rapport dat het aantal sterfgevallen tengevolge van longkan ker sterk toeneemt als men meer siga retten gaat roken. Onder zware siga rettenrokers is het aantal sterfgeval len misschien dertig maal zo groot als onder niet-rokers. Rokers van siga retten krijgen veel eerder longkanker dan pijp- of si garenrokers. Het rapport is opgesteld door een in april 1959 gevormde commissie van ne gen personen. Roken is. aldus het rapport, niet de enige oorzaak van longkanker. Ook ver vuiling van de lucht en stoffen waarmee mensen in bepaalde beroepen te maken hebben, bevorderen het ontstaan van de ziekte Roken kan ook bronchitis veroorzaken en misschien bijdragen tot de ontwik keling van longtubereulose. Het aantal sterfgevallen tengevolge van een be paalde hartziekte is onder rokers, in het bijzonder sigarettenrokers, hoger dan onder niet-rokers. Slecht» vijftien procent van de thans Volleybal Profwijk-dames verloren verrassend van CSVD Een kat ln het nauw maakt rare spron gen. Dit gezegde was ook. gisteravond van toepassing op de wedstrijd CSVD- Profwijk. De. in degradatiegevaar ver kerende, Delftse dames streden bijzon der fel en behaalden hierdoor de over winning op onze stadgenotes, by wie alles veel te lang duurde. Het eindsig naal was een opluchting voor belde ploe gen voor CSVD omdat twee kostbare punten binnen waren, en voor Profwijk, omdat de wedstrijd gelukkig ten einde Aanvankelijk wees alles erop dat Profwijk een gemakkelijke overwinning zou behalen CSVD kwam op 10. maar louter door de service kwam P W. op 1—10, en juist deze gemakkelijk verkre gen voorsprong bleek voor de Leidse dames funest. Ze spanden zich nauwelijks meer m en dit was koren op de snel draaiende molen van CSVD. Enthousiast duikend op elke bal liepen de Delftse dames de achterstand bijna geheel ln maar ze misten net een klein beetje adem om de set in winst om te zetten en het werd 1315 voor Profwijk. CSVD voelde echter de kans en in de volgende sets vocht het als een leeuw om te zorgen dat Profwijk geen al te grote voorsprong kon nemen. En het lukte. Het was geen fraai volleybal er mocht in deze wedstrijd een heleboel maar het leverde punten op. De Leidse dames konden geen enthousiasme opbren gen en met resp. 1512, 1510 en 1512 ging de winst naar CSVD. Onze stadge notes keerden met lege handen van deze bijzonder matte wedstrijd terug. JOE denkt het Nederlandse volk over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea?. Het Nederlands Instituut voor de publieke opinie NIPO) heeft een poging gedaan om deze brandende vraag, die vooral de aatste tijd actueel is geworden door uitlatingen van niet-officiële zijde, te «antwoorden. Aangezien niet bekend is hoeveel per- onen het NIPO ondervraagd heeft en »ok niet of de ondervraagde groep een uist beeld geeft van de Nederlandse ■evolking. zou het voorbarig zijn tót dit onderzoek vergaande conclusies distilleren. Opvallend is, dat slechts t weinigen in Nederland (één pro- it van de ondervraagden» nog ge- ft in een samengaan met Nederland. Vierendertig procent van de onder- Vraagden is van mening, dat Nieuw- Guinea bij Indonesië komt. hetzij als Indonesische kolonie, hetzij als van Indonesië met een zekere Oate van zelfbestuur. Hier koml nog hij. dat twintig procent van mening is, dat Nederland Nieuw-Gui nea hoe dan ook kwijtraakt. Meei das de helft van de ondervraagden ge looft dus niet meer in het succes de Nederlandse politiek, dat de Pa poea's het recht tot zelfbeschikking toekent. Als men zou mogen afgaan op do ning van de ondervraagde groep dan Is het niet waarschijnlijk, dat er oorlog uit het geschil voort zal komen. Twee procent bleek een uitbreken van dt vijandelijkheden te vnezen. Dat er zeer velen zijn die geen enke le belangstelling voor de kwestie heb ben (of misschien geen mening hebben! blijkt uit het grote aantal „geen ant- woord"-gever« In dit verband is het opmerkelijk, dat dit percentage net mannelijke deel van de ondervraag den slechts 9 procent bedraagt, Van de vrouwen daarentegen had 35 procent geen mening. 35-jarlge mannen die niet roken, zullen hun 65ste levensjaar overlijden. voor zware sigarettenrokers is dat percentage 33. Volgens het rapport leidt roken thans i zo sterke mate tot slechte gezondheid i verkorting van de levensduur dat er middelen gevonden dienen te worden tot beperking van de zloh uitbreidende rookgewonote. Het gevaar van roken wordt vrijwel zeker beperkt als de ro kers de sigaretten slechts tot de helft oproken. In het rapport wordt de regering aan bevolen meer voorlichting te geven over de gevaren, doeltreffender beperkingen ln te voeren op de verkoop van tabak aan kinderen, beperkingen op te leggen aan de reclame voor rookartikelen, op grotere schaal het roken ln openbare ge legenheden te verbieden en een hogere belasting op sigaretten te heffen. Belmij N.V. te Breda is opgericht door de LonJea N.V. aldaar met een kapitaal van 20 prioriteitsaandelen van f 100 4998 gewone van f 1000, waarvan 20 998 zijn geplaatst met 50*/# storting obligaties en contacten directeuren de heren J A. C. O. van Mterlo J. H. W Ubben. N.V. C. G. Sieben en Co. v/h Jacob Grothaus te Amsterdam is opgericht; het kapitaal bestaat uit 22.500 aandelen van f 100, waarvan 4500 geplaatst en volge stort door inbreng van het gelijknamige bedrijf; doel is handel in gereedschap pen, ijzerwaren, sportartikelen, enz.; di recteur Is de heer W. A. C. Reesink, commissaris van H. J. Reesink en Ca Voorschotens echtpaar Los in gouden bruidsdagen HET vroegere Voorschotense raadhuis aan de Treubstraat (waar nu de gemeentelijke toonkamer is gevestigd) is de plaats geweest, waar op 21 maart 1912, bijna vijftig jaar geleden dus, de heer L. J. Los en mejuf frouw J. de Graaf in de echt werden verbonden. De heer Los. wiens vader in Leiderdorp een schildersbedrijf had, vestigde zich in 1908 in Voor schoten, waar hij een schildersbedrijf annex sigarenzaak begon aan de Schoolstraat hoek Tramstraat. houden. Reeds bij de behandeling de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering van de WD, te houden op 9 en 10 tnaart in Leeuwarden, ontstond een felle discussie Nog duidelijker kwam de woelige stemming tot uitdrukking bij de vaststelling van de kandidatenlijst De sigarenwinkel maakte in plaats voor een drogisterij, die in tegelijk met het schildersbedrijf werd overgedaan. Toen de heer Los zich in Voorsoh» vestigde, had deze gemeente 3000 ir ners. Het is dan ook te begrijpen, dat hij urenlang kan vertellen over hetgeen zich in al die jaren hier heeft afge speeld. Daaitbij komt, dat de heer Loa zijn activiteiten niet alleen heeft be perkt tot zijn bedrijf. Gedurende veertig Jaar is hij ambtsdrager dn de Gerefor meerde Kehk geweest. De predikanten Altinig, Kruiswijk, Wielenga, Houtzagers en Den Boer heeft hij meegemaakt. Van de Ghriste'lijke school aan SohiooLstraat en later van de School den Bijbel aan de Wijngaardenlaan is hij dertig Jaar bestuurslid geweest. Voorts was hij een kwarteeuw bestuurs lid van de A.R. kiesvereniging en 3ê jaar van de avond-ambadhttekenschool, die inmiddels is opgeheven. Offers De heer Los heeft dus een druk arbeidzaam leven adhter de rug en is daardoor, dat zijn vrouw heel veel avonden de aanwezigheid van haar man heeft moeten ontberen. De heer Los zei ons.dat zijn vrouw zonder kla gen dan ook grote offers heeft gebracht De heer en mevrouw Los, die zes kinderen en twintig kleinkinderen heb ben stelden er prijs op te verklaren, dat God hen in hun leven rijk gezegend heeft Zij hopen op 20 maart van drie tot half vijf te recipiëren in de grote zaal bij de Gereformeerde kerk. waa getwijfeld velen deze bekende Voorscho tenaren de hand zullen komen drukken. Kandidatenlijst V VD. De VVD-afdelimg heeft in het Cultu reel Centrum een ledenvergadering ge- ÏET kerkkoor van de Hervormde Gemeente te Rijnsburg heeft verschil lende onderafdelingen: een meisjeskoor Con brio, een kleuterkoor en een kinderkoor, met toewijding geleid door de gebroeders D. en A. van Vliet. Hoewel de belangstelling voor dit werk sterk is gedaald, was gister avond in de Jeugdhaven een grote schare ouders en andere belangstellen den samengekomen, in spanning afwachtend wat de kinderen zouden presteren. Een leuk en afwisselend programma werd door de koortjes afgewerkt. De heer A. van Vliet opende de avond met door alle kleintjes gezongen lied. na zijn kinderkoor optrad, gevolgd door het kleuterkoor en het grotere meisjeskoor onder leiding van zijn broer D. van Vliet. Nadat het eerste nummertje plicht matig was vertolkt, kwamen de kinde- spoedig los, onbevangen de zaal in kijkend. Het werk met deze soort koortjes heeft met muziekstudie niets gemeen; n bepaaalt zich tot het opjuiste wij ten gehore brengen van de beste soort kindermuziek, waarnaar genoemde di rigenten onvermoeid speuren. En het moet gezegd: met succes. Telkenmale weten ze nieuwe, aantrekkelijke pro gramma's samen te stellen, waardoor de bezoekers veel plezierige ontspanning hebben. En zoals gezegd, beide heren voelen veel voor hun taak en zijn er ook uitnemend geschikt voor. De zang van de kleine kinderen moet men niet te streng beoordelen. Vooral de kleintjes kunnen onbeschroomd en argeloos-gezellig tegen de toon kraaien. Maar dat viel bij deze Rijnsburgertjes nogal mee. Het is niet doenlijk elk lied je afzonderlijk te beoordelen Opvallend de volmaakte orde, de aandacht voor de dirigent en tevens een zekere mate van begrip voor diens aanwijzingen ter zake van de voordracht van de teksten. Een aardifge indruk maakte bijvoor beeld het liedje Boerinnetje (met een dapper gezongen solootje) De speel- liedjes vielen bijzonder in de smaak. De dwergjes van E. Jacques-Dalcrose. door de kleuters uitgevoerd, trof door de grappige kostuums. De zang uan het kinderkoor, soms tweestemmigklonk al veel gedegencr. Het speellied werd leuk voorgedragen, waarbij de opvoerenden als schaatsen- rijdsters waren gekleed. Ook het meisjes koor bracht iets in dit genre Sportlied Zo waren de teksten dikwijls van goede soort en strekking. een korte pauze verrasten de grote meisjes met Engelse liedjes en volks dansjes, waarna de kleineren het pro gramma besloten. De laatste groepen liedjes vormden een climax, zoals Joris Pudoris en Als vogeltjes gaan slapen. Het spreekt vanzelf dat het publiek zich dankbaar toonde en dat het spon- applaus voor de kinderen een sti mulans was. Henrl Welhooren blnet hervormd, waarbij verschlllcn- lende medewerkers verdwijnen. Hij heeft kernkabinet gevormd, waarvan de acht ministers elk de rang van vlce-pre- mler hebben gekregen. Ir. Djuanda blijft premier. Vlce-premlers zijn dr. Suban- drin, minister van buitenlandse zaken, Suhardjo van binnenlandse zaken, ge neraal Nasutlon van verdediging en vei ligheid, generaal Suprajogl van produk- tle, dr. J. Lelmena van distributie. Noto- hamlprodjo van financiën, Muljadl DJo- Jomartono van openbare gezondheid en Mohamad Jamin van apeclale aangele genheden. Nog vier andere persoonlijkheden krlj- _;n de titel van vice-premier, os. Chal- rul Saleh. als voorzitter van het congres volksraadpleging. Zainul Arifin. als voorzitter van het parlement, en Sar- tono als vlcc-voorzitter van de opperste adviesraad. Zij zullen de bijeenkomsten van het kabinet en het overleg op het hoogste peil bijwonen. Tot minister van staat bij het kabinet van Sukarno Is be noemd prof. Iwa Kusumasumantri Nieuwe ministers zijn prof. Tojib van hoger onderwijs en wetenschap, Kadu- rusman, procureur-generaal. Rusiah Sardjono, sociale zaken, enig vrouwelijk minister. Er zijn geen leden van de communis tische party In het kabinet genoemd en de enige, die als meeloper met de com munisten werd beschouwd. Sudjono. mi nister van volksmohlllsatle is ontslagen. Vorige week werd Wahib Wahab. mi nister van godsdienst, vervangen en te voren Suryadarma, als chef-staf van de luchtmacht en lid van het kabinet. Ont slagen zijn voorts Gunawan. justitie, op gevolgd door Kadarusman. Diko Kuso- mo. openbare werken en industrie. Sud jono. betrekkingen met volksvertegen woordigers en Ruslan Abdulgani. voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen De lyst werd uiteindelijk als volgt sa mengesteld: 1 A de Groot. 2 dr M S Kamfnuiga. 3 mevrouw A de Waal Ma- lefijt-Spruyt, 4 H Olthuis (tevens kan didaat voor de provinciale staten), 5 H B Koetser, 6 dr M C Tideinan, 7 J van Heyningen, 8 mevrouiw G A J Lef- fers, 9 G A Alens en 10 A J Stemerding Bevorderd De aspirant der rijkspolitie A Ver- woert, sinds 1 januari ingedeeld by de groep Voorschot en, is bevorderd tot wachtmeester QP 82-JARIGE leeftijd Is giste- ren de oud-journalist, letterkun dige en tekenaar Cornelis Veth ln het verzorgingshuis „De Heemsteden" in Den Haag overleden. Zaterdag was hij 82 jaar geworden. Anne Cornelis Veth werd op 3 maart 1380 in Dordrecht geboren. Hij kreeg een opleiding voor de -handel te Dor drecht en Hilversum en kwam als vo lontair op een kantoor. Al spoedig, ging hy tekenles nemen bij zijn oom, de por tretschilder Jan Veth te Bussum. Ook studeerde hij bij Martinus van Rechte- ren Altena in Bussum en bij Adolf Mayer in Berlijn. Hij kreeg in 1910 een aan stelling als literair criticus bU „De Te legraaf'. In 1916 werd hij kunst- en later ook toneelrecensent van het „Nieuws van den Dag" en in 1922 keerde hij „De Telegraaf' terug. Spoedig daarna vestigde hy zich in Den Haag. Hij de eerste secretaris van de Vereniging van Letterkundigen. Talrijke publikaties, deels van humo ristische en satlerieke aard, deels stige kunstbeschouwingen, staan op zUn als vice-voorzitter van de nationale ad viescommissie opgevolgd wordt door Sar- tono. Hy werd beschouwd als de voor naamste geesteiyke vader van Sukarno's denkbeelden van geleide demcratie. Hu was leider van de Partai Nasional In donesia en is minister van buitenlandse zaken geweest in vroegere kabinetten. Sartono was voorzitter van het in 1960 door Sukarno ontbonden parlement. (Vervolg van pagina 1) Inmiddels wordt verwacht dat reeds dit weekend de ministers van buiten landse zaken van de V.S. en Engeland, resp. Dean Rusk en Lord Home in Ge- nève besprekingen zullen beginnen. Ook hun Russische collega Gromyko zal hiervoor naar Genève komen. Zo als bekend heeft Frankrijk geweigerd bü deze besprekingen aanwezig te zijn. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat minister Dean Rusk voor de opening van de ontwape ningsconferentie ook een ontmoeting zal hebben met zijn Westduitse ambt genoot Schroder, die op het ogenblik met vakantie in Zwitserland verblijft. Het ministerie sprak berichten tegen als zou Rusk Bonn aandoen voor een onderhoud met bondskanselier Ade nauer, die daarom zou hebben ver zocht. De woordvoerder ontkende dat Adenauer een dergelijk verzoek had gedaan (Vervolg van pagina 1) Het hoofdbestuur meent dat aan de gevoelens van een zU het vermoedeiyk klein deel van het publiek niet mag wor den voorbijgegaan. Men meent weliswaar dat men het aantal der werkelijk veront rusten niet moet overschatten men meent ook politieke invloeden te bespeu ren doch meent desniettemin de aan vankelijke plannen voor de zevende ILSY niet te kunnen handhaven. De onvermijdeiykhcid hiervan doet zich temeer gevoelen, omdat de betrokken ministeries op de vroegtijdig ingediende aanvragen ter verkrijging van de wette lijk vereiste vergunningen tot op de hui dige dag. althans schrifteHJk, nog niet positief hebben kunnen reageren Dit hield mede verband met dc bezwaren van enkele gemeenten. Daar de K.N.V.v.L een groots opgezet evenement als dc ILSY aleohts kan orga niseren ten koste van aanzleniykc krachtsinspanningen en met niet te on derschatten financiële risico's, zou het In de gegeven omstandigheden niet verant woord zUn de voorbereidingen voort te setten en verder te gaan met het aan vaarden van verplichtingen die geen uit stel gedogen. Op grond hiervan en mede omdat het bestuur beseft dat voor het welslagen van een dergelyke grootse manifestatie de algemene sympathie van publiek en pers, alsmede de onvoorwaardelijke in stemming van de overheid onontbeerlijk is, zag het zich door overmacht genood zaakt voor 1962 van de luchtvaartshow in RIJswyk af te zien. HET Sassenheims Christelijk Mannenkoor gaf in de Gereformeerde kerk zijn jaarlijkse uitvoering onder Job de Vries. Ten aanzien van pro gramma^ en medewerkers was er de laatste jaren een traditie aan het groeien. Deze gang van zaken kon men niet geheel zonder gevaar achten. Een koor als dit mag niet vastlopen. Het deed ons daarom veel genoegen, dat in beide opzichten de koers was gewijzigd. Enkele dingen wekten echter verwondering. Vooreerst vroegen we ons af. waarom de kerk bij het optreden van dit koor nooit vol loopt. is een vast publiek, dat zich by voorkeur onder de brede galerij terug trekt. De paar rijen daarop zijn nume riek niet zo sterk. Verder ziet de in de hoogte gezeten toehoorder een veld van lege banken. Een groot deel van mu- ;iekminnend Sassenheim weet dus niet, vat het al die jaren heeft gemist. Ook verwonderden we ons erover, dat dit kleine, nauwelijks twee tientallen zangers vormende koor. zonder enige pretentie, met de akoestiek zwaar tegen, zulke werkeiyk goede resultaten kan bereiken. Deze mannen doen zich hele maal niet voor als geheide koorzangers, het aan muzikale weetjes niet man keert; geen van hen speelt dc ijdele so list, die hier en daar eens even wil laten horen hoe mooi hij het kan. Aan deze zang is geen schaduw van liedertafel- stijl te bekennen. Alles gaat zo simpel, onnadrukkelijk, dat men zich soms by het ontbreken van alle mannenkoren- branie wat onwennig voelt. Verwonderen doen we ons ook al tijd weer over de rake interpretaties van Job de Vries met welke stijl hij ook te doen heeft, zijn visie is dc juiste. Dat hij die niet altijd voluit kan ver werken in de klank heeft een oorzaak. Niet alle stemmen zijn gelijkwaardig in kwaliteit en glans, zodat de klank, als de lijnen uiteen gaan lopen, aan homogeniteit verliest. Dan hoort men ook verschillen in gladheid en soe pelheid. Evenwel, De Vries woekert met dit materiaal, bindt cn bezielt het zodanig, dat er toch vaak opmerkelijke uitvoe- Een Cantate Domino van Haszler be zorgde dit stemvaste, licht tot devote, klare eenvoud geneigde koor, geen moei- (Van onze correspondent) ZOALS bekend voorziet het EEG-verdrag ln een volledige handclsvryhcld ln 1970 binnen de grenzen der Euromarkt. Dat geldt ook voor snUblocmen. Voor de Nederlandse sierteeltaeotor, dus ook voor de Rynsburgse bloemenkwekers, ls het van groot belang hoe de bloemkwekeryen zich In het voornaamste bloemenexport- land, West-Duitsland, ontwikkelen. De cyfera daarover, die ons welwillend werden verstrekt, zyn voor Rijnsburg bepaald onrustbarend. Het areaal open grond teelt in bloemen en planten nam van 1958 tot 1961 tot 5941 ha, een uitbreiding van 52 pro eent. Het areaal snijbloemen (open grond) steeg van 2557 ha tot 4296 ha: dat ie 68 procent. Het areaal glasteelt in bloemen en planten breidde zich uit 915 ha tot 1364 ha of 49 procent Gezien de ontwikkeling van de open grond-snij- bloementeelt is het niet te gewaagd veronderstellen dat de snljbloementcelt onder glas zioh met meer dan 49 procent heeft uitgebreid. Deze spectaculaire ontwikkeling de Duitse bloemkwekerijen doet wat vreemd aan als men de prijsontwikkeling voor de snijbloemen Ln Duitsland Dc prijsindex voor deze sector (me' 1954 55 100) geeft voor het seizoen 1959 1960 het getal 93 te zien en voor het seizoen 1960 1961 het getal 97. De gemiddelde bloemenprijzen lagen dus zowel vorig Jaar als twee Jaar terug onder de gemiddelde prijs van 1954/53. Enerzijds is dit vreemd, omdat men slechts by hogere opbrengsten grote uit breiding van de produktie verwacht, anderzijds niet. omdat bij groter aanbod de prUzen plegen te dalen Teken aan de wand Intussen zal de grote Duitse areaaluit breiding voor de Nederlandse sierteelt- sector een teken aan de wand zijn Ten gevolge van de crisismaatregelen der dertiger jaren kent Nederland nog steeds de teeltregelingen die grote teeltuitbrel- ding verhinderen. Het komt ons voor dat vooral voor de teelt van anybloemen onder glas hier door een reële ontwikkelingskans wordi gemist, een mening die blUkens een re cente uitlating wordt gcsteiyid door een gezaghebbende figuur als NCBTB-seere- taris dra. Zyistra. We blyven er daarom voor pleiten dat het gesprek over de teeltbeheeralng (maar dan vanuit de CBTB) weer op ganc wordt gebracht. Ter Illustratie zU vermeld dat de teelt- ultbrelding in 1959 4 procent bedroeg, In 1960 5 procent en In 1961 9 procent. Overigens blUkt dc Duitse markt een byzonder groot opnamevermogen te heb ben, want ten opzichts van vorig jaar geeft januari een uitbreiding van snij- bloemenexport naar onze Oosterburen van ruim 40 procent te zien: januari 1961 f 1.893.614 en Januari 1962 f 2.777 351, De export naar Frankrijk in dezelfde periode verviervoudigde bijna. De Zwit serse export bleef vrijwel constant, Bel gië en Luxemburg namen wat minder af. evenals Engeland. De export naar Zweden nam We met ongeveer 14 pro cent De totale export van snijbloemen bedroeg in Januari 1962 f 5759 485 tegen f 1750.562 in Januari 1961, lljkheden. Maar het Sanctus-en-Bene- dlctua van Ceccherini verlangt een over maat van krachten om de pralende, be wegelijke barokslingera naar waarde te verklanken en ln evenwicht te houden. Dat lukte nauwelUk» formeel, zodat men aan de pronk niet toekwam Nu verlangt zulke muziek ook een barok-ruimte. en die heeft de kerk hele maal niet ..Daphne's einziger Fehler" en „An die Frauen". amusante koorwerkjea van Haydn. klonken (naar de eis) los en vlot. heel zuiver ook, maar ze misten het leutige. Een groot succes (met ap plaus vereerd) werd het scherp gemar keerd en bijzonder muzikaal voorge dragen Matrozcnkoor uit Wagners Der Fliegcnde Hollander. Wat verder door het koor werd ge bracht waa stuk voor stuk goed. Alleen dienen bijvoorbeeld Schuberts La Pasto- rella cn Do Rillé's wat romantisch- ouderwetse Hymne la Nuit nog wat te worden bij gepolitoerd. Met Griegs Landerkennung cn De Vries' eigen Hymne sloot het koor zijn muzikaal zéér verdienstelijk optreden af. Als medewerkers had men de alt Lucle Bolman, dc bas Henry Blackmon en de organist Simon de Zee geëngageerd. Do ilt, wegens ziekte verhinderd, was door Tony JanusRebel vervangen Deze zaB teres li In deze omgeving niet ge heel onbekend Onze gunstige beoor deling naar aanleiding van haar (Hille- gomse Pnsslon-medewerking behoeft niet gewijzigd. De fraaie dramatische, lenige stem, metalig glanzend in het midden, ieta scherp in de hoogte, vrij dof in de diepte, bleek vooral, méér dan de ingetogenheid van Handels „He waa despised", de beroemde Habanera uit Carmen en de aolo uit Brahms' Rhapsodie recht te kunnen doen In het laatste werk werd de zangeres door het koor op fraaie wUze geassisteerd. Henry Blackmon mocaten we in de 'vrijere) Evening Hymn cn Sound the trumpet van Eryelands grootrte muzi kale genie Purcell belangrijk hoger waarderen dan In een verstilde Bach- aria (cantate 27» De prachtige stem. die nooit alléén-ma r-pronkt, maar altyd vol bewogen uitdrukking la, greep in deze Puccll-werker en later In vijf Ame rikaanse aacrcd-aonga aan door klank rijkdom en onweerstaanbare zeggings kracht. Simon de Zee begeleidde hem aan de vleugel en speelde, ter afwisse ling, op het orgel (zonder pedaal) drie curieuze mechaniach bedoelde apeel- stukjes voor een „Drei-Flftten-Uhr' (van HAydn). Dat deed hy puntlg-preclec en zeer goed getroffen. De koorbegeleider Plet van Zoen verrichtte nis zodanig lofwaardig werk, opmerkelijk vooral in Brahma' Rhapsodic en het Matrozen- van Wagner Job. van Wolf*winkel

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9