„U2-piloot Powers handelde i juist" BON Kroll ter verantwoording bij dr. Adenauer SNELFIX Macmillan meeste kans op Karei de Grote-prijs r 65 ct. Wie is nog niet ingestapt? Jn een &onte hJJ F otoperiodiciteit 2 5 KIND NIET INGESCHREVEN Het lid van de Tweede Kamer, drs. H. M. Franssen (soc.) heeft aan <de minister van justitie schriftelijk gevraagd of het juist is, dat het op 14 no vember 1961 te Veenhuizen geboren dochtertje van het echtpaar Elsinga- Kuipers niet in het geboorteregister van de gemeente Norg is ingeschreven, hoewel de vader de bij de wet vereiste aangifte heeft gedaan. Is het juist, zo vraagt de heer Franssen dat de ambtenaar van de burger lijke stand inschrijving heeft geweigerd omdat de voor het meisje gekozen voornaam Siebriena niet voorkomt in het boekje „Onze voornamen" van J. A. Meijers en J. C. Luijting. Verder vraagt de heer Franssen of het juist is dat de officier van justitie in Assen te kennen heeft gegeven de bewuste voornaam evenmin te accepteren. De heer Franssen stelt verder onder meer de vragen, welke mogelijk heden het kind nu heeft om zijn staat te bewijzen, of er van de geboortet- afgifte een akte is opgemaakt en of de minister zodanige maatregelen wil treffen, dat in de toekomst aan niet onredelijke wensen van ouders ten aanzien van de voornaam van hun kind tegemoet zal worden gekomen. VRAGEN OVER REDE VAN MINISTER Het Tweede-Kamerlid mr. J. A. W. Burger (soc.) heeft aan de minister van maatschappelijk werk schriftelijke vragen gesteld over een rede welke de minister op 3 maart te Almelo heeft gehouden. Hij vraagt of het juist is, dat de minister onder meer gezegd heeft de kritiek van de P.v.d.A. op) het beleid van het huidige kabinet „op uitzonderingen na nauwelijks con structief" te vinden en dat de P.v.d.A. „eisen stelt, die verder gaan dan in het landsbelang verantwoord is". De heer Burger vraagt of, indien de minister dit bevestigt, zij haar be schuldigingen feitelijk wil motiveren. Eveneens vraagt hij naar een mo tivering, indien de minister haar beschuldigingen mede mocht ontlenen aan de ervaringen van de hoofden van andere departementen. De heer Burger vraagt verder aan welke (bovengenoemde) „uitzonderingen" de minister heeft gedacht en voorts, of de minister nader uiteen wil zetten welke uitleg haar voor ogen heeft gestaan, toen zij het bijbelwoord „Is uw oog boos omdat ik goed ben" relevant achtte in verband met het regerings beleid ten opzichte van de ambtenarensalarissen. WET RAAD VAN STATE De Eerste Kamer heeft gistermiddag zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp op de Raad van State. Het wetsontwerp heeft tot doel, de honderd jaar oude Wet op de Raad van State te vervangen. Het beoogt, de Raad van State uit te breiden tot zestien leden, de mogelijkheid te ope nen. dat staatsraden in buitengewone dienst worden benoemd, en enkele bevoegdheden van de afdeling geschillen van bestuur uit te breiden. Deze wijzigingen zijn nodig, omdat op grond van het wetsontwerp Beroep Admi nistratieve Beschikkingen de rol van de Raad van State in de administra tieve rechtspraak wordt uitgebreid. Minister Toxopeus verdedigde het wetsontwerp. Hij zei, de adviserende functie van het hoge college zeer belangrijk te achten. Hij zag echter geen mogelijkheid om te bevorderen, dat de adviezen van de Raad van State in ruimere mate worden opgevolgd. Hij ontkende, dat adviesaanvragen aan de Raad van State de indiening van spoedeisende wetsontwerpen vertragen. Hij sprak zich uit tegen een suggestie van de c.h. senator Pollema, te be palen, dat de afdeling Geschillen van bestuur van de Raad van State niet noodzakelijk Den Haag als zetel moet hebben, doch ook elders in het land haar rechtsprekende functie kan uitoefenen. BEGROTING N.-GUINEA AANVAARD Omdat binnenkort de begroting van Nieuw-Guinea voor 1962 ter sprake zal komen, heeft de Eerste Kamer, in navolging van de Tweede Kamer, gisteren afgezien van een debat over de begrotingen van Nieuw-Guinea voor 1960 en 1961. Beide begrotingen werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Mr. Delprat (lib.) motiveerde namens de commissie van voorbereiding de'handelwijze van de Senaat. Hij voegde eraan toe, het besluit te betreu ren, want een dergelijke handelwijze getuigt van weinig referentie voor minister Toxopeus en staatssecretaris Bot, die zich bij de voorbereiding en uitvoering van de begroting zoveel moeite hebben getroost. Minister Toxo peus zei, eveneens te betreuren, dat het niet tot een uitvoerig debat kwam, maar hij kon de mening van de Senaatscommissie billijken. RAPPORT GEHEIME DIENST V.S.: Toestel ontwricht door explosie buitenaf In een gisteren in Washington gepubliceerd rapport van de Ame rikaanse geheime dienst wordt verklaard dat Francis Powers, de bestuurder van het indertijd boven Rusland omlaag gehaalde U-2 vliegtuig, zijn verplichtingen als Amerikaan is nagekomen. Het rapport werd gepubliceerd door de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Het was Powers en de andere U2- vliegers toegestaan zich zonder verzet over te geven en tegenover degenen, die hen gevangen zouden nemen, een houding van samenwerking aan te nemen, indien, er geen vooruitzichten meer waren voor een vlucht en ge vangenneming onontkoombaar was ge worden, aldus het rapport. Het is niet juist dat Powers onder druk van de Russen meer heeft teld dan hij mocht. In het rapport wordt gezegd dat Powers en de andere U 2-vliegers voor hun vluchten was meegedeeld dat het hun, indien zij in handen van de Russen zouden vallen, volkomen vrij stond de volledige waarheid over hun opdracht te vertellen. Slechts bepaalde bijzonder heden over hun vliegtuig mochten zij niet prijs geven. Voor het eerst wordt in het rapport officieel erkend dat Powers in dienst de Amerikaanse geheime dienst hoewel hierover altijd weinig twijfel heeft bestaan. GIFNAALD De vergiftigde naald, die Powers bU ilch had was. volgens het rapport, in de eerste plaats bedoeld om door de vlieger te worden gebruikt indien hij zou wor den gemarteld, of onder andere omstan digheden, die naar zijn oordeel het ge bruik ervan rechtvaardigden. Powers was niet verplicht de naald zich te hebben. Hij had deze uit vrije verkie zing meegenomen. Bij de ondervraging door de senaats commissie voor de strijdkrachten die door een groot aantal belangstellenden werd biigewoond. verklaarde Powers gis teren dat hij de vernietigingsknoppen, waarmee het vliegtuig tot ontploffing kon worden gebracht, had kunnen bedienen. Hij heeft hiervan echter geen gebruik gemaakt, omdat hij niet wist of hij het vliegtuig voor de explosie zou kunnen verlaten. Door de versnellingskrachten kon hij op dat moment zijn schietstoel niet bedienen. Over het neerkomen van de U 2 klaarde Powers, toen hij op 30 tot 50 km afstand van Swerdlowsk was geko men. bij voelde dat het vliegtuig duw kreeg. Hij hoorde daarbij een geluid dat niet op de scherpe knal een ontoloffingsmiddel leek Hij zag zich omringd door een oranje-rode gloed, die •voel buiten het vliegtuig beschadigd. Hierna moeten de vleugels zijn afgeknapt, aldus het rapport. De voorzitter van de commissie zei dat deskundigen geloven dat Powe neergehaald door een raket die va grond af was gelanceerd. Het vliegtuig werd niet direct getroffen, maar door de nabye ontploffing ontwricht. Volgens het rapport is er geen enkele aanwijzing gevonden waardoor de theo^ wordt gesteund dat het mislukken de vlucht van Powers aan Russische sabotage of spionage activiteiten zou zijn te wijten. Evenmin zijn er wijzingen dat tijdens het proces in Mos kou „waarheidsserums" zijn toegepast. Wèl is hij tijdens de drie maanden die in het proces voorafgingen in volledige afzondering gehouden en voortdurend soms tien a 12 uur per dag onder vraagd. Ambassadeur nu met verlof? (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, die gis teren langs de altijd door hem ge bruikte luchtroute via Brussel in Bonn arriveerde, verschijnt van daag op rapport bij zijn twee chefs, bij minister van buiten landse zaken dr. Gerhard Schro der en bij bondskanselier dr. Adenauer. Een Düsseldorfs en twee Hamburg- dagbladen hebben de veelbespro ken diplomaat politieke plannen voor dc oplossing van de Duitse kwestie toegeschreven, die zouden neerkomen een Duitse capitulatie voor de isen van premier Chroesjtsjef. Onder meer: erkenning van de U1- brichtsstaat in Oost-Duitsland. lidmaat schap der V N. voor de twee Duitse sta ten, vastlegging van de Oder-Neisselijn als Duitse grens, afstand van Oost-Prui sen. Pommeren en Silezië, politieke los making van Berlijn van de bondsrepu bliek en een grote Westduitse lening aan de Sowjetunie. ONTKENNING Ambassadeur Kroll heeft ten stellig ste ontkend zich In deze zin te hebben uitgelaten en de acht Westduitse journa listen met wie hij zich tijdens een recent verblijf heeft onderhouden (in vertrou welijke kring) hebben unaniem ver klaard, dat zij „niet in deze zin over hel gesprek zouden hebben geschréven". Dit betekent alleen maar, dat de bron jn de vermeende Kroll-uitlatingen gens anders moet liggen. De ambassa deur zelf vermoedt deze bron in het mi nisterie van buitenlandse zaken, waar hij gelooft vijanden te hebben (tot wie algemeen minister Schroder en staats secretaris prof. Carstens worden gere kend). Het zal in de eerste plaats de taak var (Advertentie) Kunststofplaten lijmen met de kanselier en minister Schroder zijn te gaan, waar in dit zoveelste Kroll- geval de waarheid ligt. In de tweede plaats zullen zij moeten overwegen, of de door de ambassadeur ontketende ,rel" het wenselijk maakt dat hij op zijn post in Moskou terugkeert. Onge twijfeld vermeerderen zich de kritische stemmen over ambassadeur Kroll, ook het buitenland waar het zg. ,,Rapal- lo-complex" telkens nieuw leven wordt ingeblazen. CONTACTEN Op de andere zijde van de balans staat, dat ambassadeur Kroll uitsteken de contacten onderhoudt met regerings leider Nlkita Chroesjtsjef, die zelfs zo ver gaan dat de heren elkaar onderling hun zwembroeken lenen. Door dr. Kroll door een andere diplo maat te vervangen, zou dr. Adenauer in zeker zin handelen tegen de inhoud van zijn eigen recente memorandum waar hij zich uitsprak voor verbetering i de betrekkingen. Een nieuwe „man het Kremlin" zou het zeker niet ge makkelijk krijgen. Los daarvan staat de noodzakelijkheid an een disciplinaire terechtwijzing van de ambassadeur voor zijn onbeheerste aanvallen op zijn vermeende vijanden, die hij leugenaars, intriganten en mario netten heeft genoemd. In de mededeling, dat ambassadeur Kroll in aansluiting op dit Bonn-bezoek langdurig verlof zal nemen, zien ve- een aanwijzing dat zijn kansen slecht staan. Misschien is het echter wel gewenst, dat de ambassadeur er eens poosje uit gaat om tot rust te ko en de affaire te laten afkoelen. Borgward-fabrieken naar Mexico De regering van Mexico, dat als derde .atijns-Amerikaanse land een eigen automobielindustrie wil opbouwen, toont belangstelling voor het kopen van de Borgward-fabrieken in Bremen, die ver leden jaar failliet zijn gegaan. Naar uit Mexico City is vernomen, overweegt een kapitaalkrachtige groep industriëlen en bankiers de overneming van de Borg ward-fabrieken als geheel. De groep is van plan de bedrijven in Bremen af te breken en in Mexico weer op te bouwen. Naar verluidt hebben lasthebbers van de groep in Bremen reeds onderhandelingen gevoerd en het project onderzocht. In Tokio heeft minister Luns besprekingen gevoerd met de Japanse minister van buiten landse zak&n Zentaro Kosaka. Zoals men weet, is mr. Luns door premier De Quay teruggeroepen, omdat er nieuwe problemen rond de kwestie-Nieuw-Guinea zijrt gerezen. Uitwisseling gegevens van Glenn en Titof Het is mogelijk, dat de Amerikaanse ruimtevaarder. John Glenn, in de toe komst zijn Russische collega, Titof, zal ontmoeten, doch op voorwaarde, dat er een oprechte uitwisseling van gege vens plaatsvindt. Dit beeft de leider van het Amerikaanse bureau voor de ruim tevaart, James Webb, gisteren op een persconferentie in Washington meege deeld. Volgens Webb is kandidaat-ruimtevaar der Slayton aangewezen om binnen twee tot drie maanden na de vlucht var Glenn de volgende ruimtevlucht te ma ken, waarbij hij driemaal een baar. orr de aardbol zal beschrijven. Met gelij ke tussenpozen zullen daarna twee an dere ruimtevaarders eenzelfde reis ma ken. Webb hoopt, dat het mogelijk zal zijn om voor het einde van dit jaar een bemande ruimtecabine in 25 uur achttien omwentelingen om de aarde te laten maken. De volgende etappe in de ruimtege schiedenis is de lancering van een ruim teraket waarin zich twee astronauten zullen bevinden. Ook deze cabine zal en kele banen om de aarde beschrijven. Het apolloproject, volgens hetwelk een bemande ruimteraket naar de maan zal worden afgeschoten, zou op zijn vroegst in 1968 verwezenlijkt kunnen wor den, aldus dr. Webb. Onderzoek psyeholoog direct na ongeluk betrokken, kunnen ter plaatse ongeluk aan een onderzoek psycholoog worden onderworpen. Het doel is zoveel mogelijk gegevens te ver krijgen over de oorzaak van het onge luk. De autoriteiten hebben daartoe een ploeg samengesteld waarvan, behalve de psychol og. ook een lid van keerspolitie, een autodeskundige specialist op het gebied van wegen deel uitmaken. De vragen van de psycholoog komen niet in de plaats van de gewone poli tieverhoren. van Ceta Bever vraagd. Zijn advocaat had hem de raad fegeven voor de rechter te bekennen om- at. wanneer hij dit niet zou doen en geen berouw zou tonen, de zaak er ernstig voor hem zou gaan uitzien, met mogelijk een veroordeiing tot de dood. Wat aan Powers volgens contract nog verschuldigd is. zal hem nog worden uit betaald. naar schattingen in de pers on geveer 50.000 dollar. PROCO crème - shampoo 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, Aiïïms.kM.uw-iJ.ii..y«.i^j.iiJW.'ie..üj.i.i.iJi De Britse premier Harold Mac millan maakt op het ogenblik nog de beste kans op Hemelvaartsdag de Karei de Grote-prijs voor het jaar 1962 vijfduizend mark, een plaquette en een oorkonde in ontvangst te kunnen nemen. Deze prijs wordt door de stad Aken jaarlijks verleend aan een per soonlijkheid uit het openbare leven, die zich voor de eenwor ding van Europa bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt. De Britse regeringsleider zou de prijs krijgen voor zijn politiek Engeland bij de E E G. aan te sluiten. Twee an dere candidaten. die voor de Kareis- prijs1962 worden genoemd, zijn de Franse staatspresident De Gaulle en de Westduitse vicekanselier prof. Ludwig Erhard. De Gaulles idee voor een „Eu ropa der vaderlanden" is echter niet in overeenstemming met de integratie gedachte zoals die de Karei-stichting voor ogen staat. Prof. Erhard zal vermoedelijk nog wat moeten wachten, omdat men niet twee jaren achtereen aan een West duitser de prijs wil verlenen om de in druk te vermijden alsof echte Europea- de Karei de Grote-prijs n.l. toegekend aan de voorzitter der E.E.G.commis sie, prof. Walter Hallstein. Premier Macmillan zou het dozijn Ka- relsprijs dragers vol maken. De prijs werd in 1950 door de stad Aken ge sticht. De enige Britse houder van de prijs is Sir Winston Churchill, die hem in 195S in ontvangst nam. Wijlen Geor ge Marshall, de stichter van het Mars hall-plan, kreeg de Europese onderschei ding in 1959 posthuum. De enige Neder landse prijsdrager is prof. dr Brugmans van het Europacollege in Brugge (1951) Het Christendom is eigenlijk al- hoen. omdat ze dc «ervende en vor- tyieen jeugdbeweging geweest. Anders ivas het nooit met zoveel «vangelisatiewerk vaak iets kunnen vuur en vaart door de wereld leren van de jeugdbewegingen. De gegaan. Het Christendom zit vol oude dominee Gunning schreef eens, enthousiasme en spontaniteit °"Tan nS?"- en moet het van de jonge 1 hebben. De kerk in onze tijd is angeliseren, dan de Neder landse eigenschappen van theologi sche betweterij. disputeerzucht, eerlijk genoeg om te erkennen, stokpaardje^rijderij _en dergelijke dat de jeugd niet altijd evenveel aan bod kwam en niet altijd voor vol werd aangezien en teveel verkondiging voor spek en bonen mee mocht komen. Daar is bij de jeugd in ieder geval géén sprake van. Het gaat om een rechtstreekse liet eenvoudige vangelie voor -erloren zondaars. En dat hebben de kerken hard no- «lig- Gelukkig wordt de jeugd nu weer actief ingeschakeld in het werk de kerk, in plaats van maar eerbiedig met de elkaar mag luisteren naar allerlei niet zoveel eerbied waardighede daden kan uitleven onnodif DE SCHRIJVER Din ial lal iek we. aan hel woord. Hij dort een enthnu.«ia«t beroep op andere kerkelijke jongeren mee Ie gaan werken in evangeliaalieverband. Sipke van der Land ia 25 jaar, woont in Waasenaar. ia leraar Ned. laai en letterkunde en treedt in zijn woonplaat* al» jeugd leider van de Geref. Kerken op. llij publiceert regelmatig in bla den op het gebied van de jeugd- rvangeliaatie, o m. in Jeugd en Evangelie, in Jeugd in Aktie en verder in De Strijdende Kerk. tisch christendom gedegen vorming niet ontbreken, maar die vorming moet dan ook samengaan met opgestroopte ning by doing, zeggen ze in En geland. Wat moet de kerkjeugd dan doen? Ze kan vooral mee gaan werken in het belangrijkste werk van de kerk, de evange lisatie. De Schot se dominee Tom Allan heeft ge zegd dat de evan gelisatie de eigen lijke bestaansre den van de kerk is. en niemand die het evangelie kent, zal dat ont kennen. Het is boodschap omdat ze er te ver van af staan en daardoor geen gehoor vinden. Maar wat zij niet bereiken, be reiken in onze grote steden de jeugd- evangelisatiebewegingen „Youth for Christ" en „Jeugd en Evangelie". De methoden van deze bewegingen zijn verschillend, maar het doel is hetzelfde: in interkerkelijk verband met jonge mensen andere jongeren winnen voor de Heer en Meester van de kerk. In .Antwerpen is kortgeleden een groep bezielde jongeren van ver schillende kerken op een nieuw* manier gaan werken. Ze trekken in kleine groepjes naar een groot plein in de stad, en vragen leeftijdgeno ten aan de hand van vraagformu- I' lieren een interview te mogen af nemen. Men »aat daar meestal grif' op in. omdat het nu eenmaal vleiend is als iemand naar je mening komt vragen. De eerste vraag luidt: wat is voor jou de zin van het leven? Enkele -ndere vragen zijn bijvoor beeld: denk je dat er een leven is na dit leven, en: waarom stierf Christus aan het kruis? Uit de ant woorden op deze vrager, ontstaat steeds een heel gesprek waarin de christen-jongeren een positief ge loofsgetuig e»-' doorgeven. Het zal niet lan.T duren >f deze uit Enge land geïmporteerde methode zal ook in ons land in steden en dorpen met succes worden toegepast. Het Is weer een nieuwe kans. De stormachtige ontwikkeling van de jeugdevangeüsatic overal laat zien, dat er grote mogelijkheden zijn en dat resultaat niet uitblijft. Meer en meer gaan de kerken inzien wat dit werk betekent, en ze animeren hun jonge leden er aan mee te gaan allemaal vaak ingewikkeld gemaakt, er is zoveel alleen geschreven en gewreven, vergaderd over en besproken. Maar daar schiet je niet zoveel mee op. Ds. Bastiaan niet in Wielenga moet uit reactie op aller- In een prak- lei getheoretiseer op een congres weliswaar eens uitgeroepen hebben. „We zijn vissers jonge mensen uit het hart gegre pen. Evangelisa tie moet geen probleem zijn maar een op dracht. „Komt achter Mij en ik zal u vissers van mensen maken". Er zijn nu ook predikanten die hun belijdenis catechisanten met een huisbezoeker van het evange lisatiewerk mee laten gaan om er „in te komen". Ook dat is een mooie mogelijk heid om ze lang zamerhand in te schakelen en voor te bereiden op hun taak als mon- schimmelen ze, maar als jonge men sen niets te doen hebben in het geestelijk leven, bedanken ze ervoor. In 1940 schree7 D. van der Stoep: „Achter het goede stevige, gerieflij ke treinrijtuig van de kerk rijdt de zeer behoorlijke wagen van de zen ding en daarachter komt hortend en stotend het karretje van de evan gelisatie". Die tijd is nu voorbij. De evan gelisatie is een gestroomlijnde wa gon met volop jonge mensen. Wie is er nog niet ingestapt? Het wordt een avontuurlijke reis! Handschoenen wassen en herstellen kan vaak veel beter en veel gemakkelijker. Hoe dan Hangt er van af. Lees maar eens bladzij 29 van „Dat zit zo". MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U! i dat de stirorkabels waren 1 l De gouverneur van Marsa-Matroeh, de Egyptische kustplaats halverwege tussen Alex- andrië en de Libische grens, heeft medege deeld dat zich in dit ge bied nog twaalf miljoen mijnen bevinden, die de oorlogvoerenden in de jaren 1940-1942 hebben geplaatst. Herhaaldelijk worden rondtrekkende Beöoeïnen het slachtof fer van de mijnenvel- I In Wenen wordt, op de plek van de voormalige Evangelische garni zoenskerk, door de evangelische vereniging voor studententehuizen een oecumenisch „Al bert Schweitzer-Huia" gebouwd, waarin voor 190 gasten plaats zal zijn en eventueel ook voor studenten-echtpa- I Een Russische toeris tenorganisatie heeft alle Finse reisbureaus mede gedeeld, dat automobi listen, ongeacht hun na tionaliteit, niet meer per auto vanuit Finland de Sowjetunie mogen bin nenkomen, in verband met „technische moei lijkheden op het gebi^l van logies". De schrijver Godfried Bomans heeft gisteren in het postkantoor te Bloe- mendaal met een eerste storting officieel de giro rekening voor een natio naal huldeblijk ter gele genheid van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar geopend. Aan de parade, die op 30 april in Hollandia ter gelegenheid van dit feest wordt gehouden, zullen voor het eerst honderd man van het Papoea-vrij willigerskorps deelne men. Een bijzonderheid is nog dat op die dag de wacht bij het paleis van de gouverneur zal wor den betrokken door sol daten van dit korps in plaats van door mari niers zoals gebruikelijk is. Russische architecten hebben een miniatuur va kantieoord ontworpen met een subtropisch kli maat ln het Noordpool gebied. Ingesloten door hoge glazen muren en een plat dak zal dit oord, dat 500 personen kan herbergen, zijn eigen „zon", tuinen en dieren hebben en hoe koud het buiten ook is, de bewo ners zullen zich binnen kunnen verpozen in zo merwarmte. Het Amerikaanse blad New York Times heeft in een hoofdartikel voor gesteld een woud van reusachtige Redwood- bomen ln Californië de naam van wijlen Dag Hammarskjöld te geven. Bij een bezoek aan dit land toond« hij zich een groot bewonderaar van deze bomen, die meer dan 2.000 jaar oud sljn. B(j korte-dag planten, die uitslui tend tot bloemaanleg overgaan na korte dagelijkse belichting, Is het eigenlijk niet zozeer de lengte van de belichtingsduur die beslist over de toekomstige bloei, dan wel de aaneengesloten periode van duister nis. Proeven met een bepaalde plantensoort wezen bijvoorbeeld uit, dat na een zekere periode van licht en duisternis tot knopvorming werd overgegaan: werd deze donkere pe riode echter onderbroken door eén minuutje licht, dan bleef de bloei periode achterwege! In de plant dienen zich voor de TOCH IS HET ZO ternis. behoeft aleebts aeer gering te zijn en volgens Gaertner en Braunroth zouden zelfs manestra len ln staat zijn de bloei van lange- dag planten te vervroegen, en die korte-dag planten te vertragen enkele zich alleen kunnen afspelen bij een bepaalde, ononder broken, lichtperlode, andere daar entegen uitsluitend bij een ononder broken periode van duisternis. Gemakshalve zouden we dit kun nen vergelijken n zich tijdens het ontwikkelen fotografische film afspelen den gevonden voor het feit dat een enkele plant. n.l. een bepaalde iris in Zuld-Afrlka, een bloeitijd heeft die met dc standen van dc maan blijkt te correleren. Uiteraard hebben vele onderzoe de reacties die kers getracht de oorzaken van de fotoperlodleltelt na te speuren. .Men oplossing te hebben ge- ech ter. als de liefhebbende echtgenote geen genoemd. Proeven hebben wel onverhoeds de deur van de donkei kamer opent en het felle ganglicht gegev in het foto-aleller laat binnenstro- pogingen Is men. Het humeur van de fotograaf is dan zeker voor de hele avond, «n de film voor altijd bedorven. vingerwijzing ln deze richting ondanks veelvuldige slaagd deze stof uit de plant al Ie schelden en zo lang dit niet Is ge schied, berust het bestaan van flo- Een dergelijke gang van zaken rlgeen op een hypothese kunnen we bij dc planten wier pe riodiciteit op het licht (of dc duis ternis) is afgestemd eveneens ver- Nu lichtstralen de of fataal blijkt tijdens de duls- Daarover een volgende keer! (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan het U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing ls) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE 'Doorhalen wat niet van toepassing ls) Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5