X13 Inenten en herinenten p jéjè. m Bt jêjê m j* m wê; iJH 10 8 m m Enige middel tegen pokken dat helpt Bruidegom had een injectie nodig Auto tegen boom: 3 jongens omgekomen Nog geen versterkingen naar Nieuw-Guinea MAANDAG S MAART 1962 Dam-vraag 216 (Eerste publicatie) Talrijk zijn de problemen die aan het slot scherp eindigen op 45/50. De heer Colier te Maastricht die dit weer eens gedemonstreert, had zijn vraag stuk nóg scherper kunnen stellen door bijplaatsing van een zwart stuk op 9. Wit kan dan bij de eindslag slechts naar één veld slaan! Niettemin is zijn probleem redelijk goed geslaagd. De opvage luidt: wit speelt en wint. Wi gS; t&r- m. Zwart: 8. 15, 18, 19, 22, 24, 26, 28, 29. 33. Wit: 20, 27, 30, 35, 37, 41, 42, 43, 45, 17. Schaak-vraag 226 De stand der stukken in het eind spel van Bernh. Gaerths was, wit: Kc7, Dc4, pi d6; zwart: Ka8, Dh2, Lf4 en h3, Pf7, pi a7, c6, d7. Wit aan zet maakte remise door 1. Dc4b4ü (1. Da6 faalt na 1. Pd6:; op 1. Db3 volgt 1Ld6:t; 2. Kc8, Lb4!) 1Lf4xd6i; 2. Kc7—c8, Pf7—d8. (Nemen van de dame betekent pat!) 3. Db4b7|, Pd8xb7 en toch pat. Bridge De oplossinng van het 2 Sans-Atout- spel is aldus: Zuid moet in slag 4 een kleine klaveren uit de hand naspelen! Hier mee verzekert Zuid zich van tenminste 4 slagen in klaveren, welke voldoende zijn om het contract te maken! Ziehier de kaartverdeling na de 3e slag: 4 C? 10 5 2 O 9643 10 6 Zoals u ziet is het contract onver- liesbaar, indien Zuid met klaveren 2 vervolgt; West krygt slechts één slag in klaveren! Foutief is, om in slag 4 klaveraas te spelen, in de hoop, dat Oost op dat moment klaverenvrouw sec heeft. Zuid raakt dan tweemaal in klaveren van slag, ruitenaas wordt weggespeeld en het spel gaat down. Een safety-play om te onthouden! JACK DIAMOND Kruis woord-puzzel zonder zwart (Van een onzer redacteuren) TN het Westen, zo kan men glo- baal zeggen, krijgen do pokken weinig kans in een landelijke epide mie te ontaarden. Dit in tegenstel ling met de tropen, waar de ziekte in vele gevallen permanent voor komt en telkens tot grote uitbar stingen aanleiding kan geven. Waar om bij ons géén grote epidemieën? Omdat de ontwikkelde landen in het Westen cr door het nemen van ver scheidene maatregelen voor zorgen dat het zover niet kan komen. Om te beginnen moet in dit verband genoemd worden de maatregel die erop gericht is ernstige gevolgen van de ziek te te voorkómen: de z.g. preventieve maatregel van vaccinatie of inenting. Men weet hoe dit toegaat: in ons land worden baby's gevaccineerd met een koepok-entstof welke een ongevaarlijke vorm van de nekte veroorzaakt waar door immuniteit of onvatbaarheid ont staat Onvatbaarheid is misschien wel een te sterk woord, want men kan de ziekte in uitzonderingsgevallen nog wel krijgen. naar de ervaring leert, praktisch zonder strefkans. Hoewel eenmalige inenting of primo- vaccinatie tegen pokken bepaald niet af doende is de immuniteit neemt name lijk met de jaren af kan toch gezegd worden dat het pokkengevaar in onze gebieden daardoor belangrijk is vermin derd. Sommige landen stellen één- of tweemaal Inenting verplicht, andere, zo- is land oefenen aandrang op de bur gers uit zich te laten vaccineren. Daar door zijn er in ons land ook vrij veel niet-gevaccineerden, maar omdat toch de grote meerderheid van onze bevolking inderdaad, althans éénmaal, is ingeënt, geldt de regel dat de wel gevaccineerde burgers de niet-gevacclneerde bescher- Landelijk ls er hier dus weinig kans een pokkenepidemie. Lokaal kan er een land als het onze echter wèl van ■n epidemie of een begin daarvan sprake zijn. Zie naar Tilbu-g in 1951, zie naar Den Haag in 1954. En wat het nabije buitenland betreft: zie naar Duitsland, e naar Engeland in deze dagen. Kleine haard ontstaat Hoe kan zo'n kleine haard ontstaan? Als volgt. Heerst er ergens in de tropen, waar de ziekte immers inheems is, een pokkenepidemie, dan wordt dit gebied hetzij door het betreffende land, hetzij door de wereldgezondheidsorganisatie tot besmet gebied verklaard en dit wordt over de gehele wereld doorgegeven. In alle landen kan men nu op het gevaar in overbrenging verdacht zijn. Komt er nu bijvoorbeeld iemand uit het besmette gebied in ons land dan kan al naarmate men het gewenst acht. hetzij hem alleen om zijn (recent) vac cinatiebewijs vragen, hetzij hem onder toezicht stellen (regelmatige medische controle waaraan hij zich gedurende enige tijd in ons land zal moeten onder erpen). hetzij hem in quarantaine plaat- m de méést rigoureuze maatregel. Horizontaal: 1. dorp in Overijsel vreemde munt (afk.); 2. vogel slede; 3. muzieknoot straat (Fr.) klein zeeschip met twee masten; niet vast zijn kleren gauw verslij tend; 5. zangstem maanstand sluwheid; 6. gemeente in Drente meisjesnaam: 7. deel van een boom zoon van Jacob spoedig; 8. voorzet sel meisjesnaam zwak; 9. na dato (afk.) dam langs een water vlies voegwoord (Fr.). Verticaal: 1. waardeloze lading voorzetsel; 2. bid (Lat.) dorp in N. Brabant; 3. rangtelwoord maand- stand pers. voornaamw.; 4. gezellig plechtige gelofte voorzetsel; 5. page; 6. adreskaartje hoekpijler; 7. oude rekening (afk.) zuiver duinvallei; 8. jongensnaam nummer (afk.) water in Friesland; 9. lat werk heeft een dier. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. abt, 3. hen, 6. sté, 9. la. 10. kabel, 12. en, 13. schop, 15. gebed, 17. hal. 19. een, 21. akkoord, 25. Ans, 26. eng, 27. toestel, 31. tip, 32. den, 34. leger, 36. genet, 38. ei. 39. negen, 41. de, 42. sla, 43. mat, 44. Gen. Verticaal: 1. als. 2. Bach, 3. hap, 4. eb. 5. neg, 7. teen, 8. end, 10. kolk, 11. leer, 14. haastig, 16. bedelen, 18. do, 20. bas, 22. koe, 23. oot, 24. ego, 28. open, 29. si. 30. eden. 31. teil, 33. Nede. 34. les, 35. rem, 36. get, 37. ten, 40. ga. Weer V.S.-troepen naar Berlijn De Amerikanen zullen ook deze week weer troepenbewegingen langs de au toweg naar Berlijn uitvoeren. De twee de gevechtsgroep van de 46ste infante rie divisie gaat naar Berlijn, ter aflos sing van de eerste gevechtsgroep van de 19e infanterie divisie die daar sinds december heeft gelegen. Dank van Calwell aan Papoea's De vice - voorzitter van de Nieuw- Guinea - Raad. de heer M. W. Kaisiepo, heeft van de leider der Australische arbeiderspartij. Arthur Calwell, een brief ontvangen waarin deze hem en ne gentien andere Papoea-leden van de raad dank zegt voor hun boodschap, waarin zU Calwells inzichten inzake westelijk Nieuw-Guinea steunen. Half februari hadden deze twintig leden van de raad Calwell dank gezegd voor zijn standpunt inzake westelijk Nieuw-Guinea en hem tevens verzocht zijn invloed aan te wenden voor orga nisatie van een conferentie van Papoea,s uit Nederlands en Australisch Nieuw Guinea over de toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea. Mond- en klauwzeer in de Peel Zaterdag is op twee bedrijven te Castenray en Veltum onder de gemeente Venraij mond- en klauwzeer geconsta teerd. In het ene geval moesten dertig varkens worden afgemaakt, in het derc zeventig. Maar bij deze voorzorgsmaatregelen kan niet van een waterdicht beveiligings systeem gesproken worden. Waarom niet? Omdat (1) alle landen bovenge noemde maatregelen, of althans één er van, niet toepassen. Voorbeeld: stel dat iemand per vliegtuig uit Karachi, waar pokken heersen, via Noorwegen naar Nederland komt Komende uit Noorwe gen behoeft deze man geen vaccinatiebe wijs te worden gevraagd op Schiphol, terwijl hij zeker besmet kan zijn. Ja zelfs is het mogelijk dat hij niet alleen be smet is, maar de ziekte in lichte vorm bij zich heeft, hetgeen niet herkend wordt, althans aanvankelijk niet Later, als in de omgeving van de man enkele gevallen van pokken zouden worden geconsta teerd. natuurlijk wel. want dan gaat men onmiddellijk „terugdraaien". Dit is dus een van de oorzaken waardoor de eerste gevallen van pokken in Nederland kunnen gaan optreden. De vraag doemt op: zijn dan niet alle uit de tropen afkomstige Europeanen ge vaccineerd? Helaas neen. Trouwens, al zou de man uit ons voorbeeld het wel zijn, dan nog bestaat de kans dat zijn, vaccinatie destijds is mislukt, omdat de krasjes niet „opkwamen". Dit komt nog al eens voor en dan moet worden ge- revaccineerd. Geen zekerheid Maar aangezien het internationaal be wijs van inenting controle op de uitwer king der inentingen niet verlangt, biedt dit bewijs in feite geen zekerheid dat de betrokkene inderdaad tegen de ziekte is geïmmuniseerd. Sterker nog: men kan zelfs stellen, dat dit internationaal be wijs van inenting in bepaalde gevallen waardeloos is! (2). Voorts heeft de praktijk jammer ge noeg bewezen dat er met inentingSbe- wijzen ook kan worden geknoeid (3), on der meer omdat de betrokkene het zich vervelend voelen, wat in veie gevallen immers mogelijk is na inenting, zeker, als die betrokkene vele jaren tevoren niet eer is ingeënt, wil ontgaan. Samenvattend: altijd glippen er geval len door de mazen van het net. Dat ls de praktijk. Daarom kan de vraag: moet Nederland evenals België aan de Duitse grens, gezien de Duitse gevallen van pokken geen vaccinatiebewijzen verlan gen? eigenlijk met neen èn ja beant woord worden. Natuurlijk met een voor keur voor ja, omdat „Iets altijd beter U dan niets". Als men maar goed bedenkt dat het geen afdoende maatregel ls. En om nog even op dit ehapiter door te gaan: de tijd Hjkt nabij dat een verbod van carnavalsviering, met name in onze grensgebieden, ernstig wordt overwogen, een maatregel die de Belgische dienst voor de volksgezondheid en dan nog van wijder strekking al hééft genomen ln de oostelijke delen van haar land! Gevaar thans groter Moeten we dan thans in heviger mate beducht zijn voor het gevaar van pok ken. nu de ziekte wordt geconstateerd in Duitsland en Engeland? Het antwoord hierop zou men langs een omweg kun nen geven door te stellen: Nederland loopt altijd gevaar door de pokken te worden besmet, want alle haarden, of die nu in Duitsland of Engeland dan wel in de tropen liggen, zijn door het derne verkeer (vliegtuigen) dat steeds intenser wordt, principieel even dichtbij Dat er thans in Nederland geen gevallen van pokken voorkomen en in Duitsland en Engeland wel is alleen maar in dit licht bezien een kwestie van „geluk". Beschouwen we de actuele situatie wat nader. In Duitsland doen zich aantal gevallen voor; het gebied werd gelocaliseerd, herinenting aanbevolen. Duizenden onderwierpen zich reeds inenting. Met alle gevaren van dien, want onder normale omstandigheden zal de arts bij inenting altijd de periode uit kiezen, waarin iemand zo gezond moge lijk is: de betrokkene moet immers in zo koed mogelijke conditie zijn uitwerking van de inenting gemakkelijk te kunnen doorstaan. Heeft iemand pas een griep gehad of heeft hij bijv. kort geleden geelzucht doorstaan, dan cinatie of revaccinatie onder normale omstandigheden te ontraden met het oog op complicaties die zelfs dodelijk kunnen Bij massa-inentingen nu, die in paniek inentingen ontaarden, kan hier onvol doende naar worden gekeken met als gevolg: enkele sterfgevallen. Terwijl anderzijds weet dat bU nlet-lnentlng, door het mogelijk ontstaan van meer geval len van pokken eveneens enkele sterf gevallen zullen voorkomen. Dilemma: wat te doen? TS er reden tot een grotere be- duchtheid voor het gevaar van pokken, nu in buurlanden als Engeland en Duitsland een aantal gevallen zijn geconsta teerd? Worden in ons land vol doende maatregelen getroffen en zijn die afdoende? Op deze en andere vragen was dr. W. Nan- ning, een deskundige op dit ge bied, bereid ons zijn zienswijze te geven. Dr. .Vanning promoveerde eind verleden jaar in Lelden op een onderwerp dat verband houdt met vaccinatie tegen pokken. In de praktijk is hij met het pro bleem van de bestrijding gecon fronteerd geweest in 1949, toen hfj als hoofd van de hygiënische dienst der stadsgemeente Bata via, die een burger- en een mili taire afdeling omvatte, te maken kreeg met een pokkenepidemie aldaar. Zijn verdiensten uit die dagen vonden later officiële er kenning in een hem toegekende koninklijke onderscheiding. Thans is dr. Nanning luitenant kolonel-arts, plaatsvervangend hoofd van de sectie preventieve geneeskunde van de Inspectie der Militair Geneeskundige Dienst te 's-Gravenhage- Ruimtecabine in lucht opgevangen Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft de aan een valscherm dalende ruimtecabine van de vier dagen geleden m een polaire baan gebrachte Discoverer 38 met parachute en al ter hoogte van Hawaii onderschept. De Amerikaanse luchtmacht, die ver antwoordelijk was voor de lancering van de Discoverer 38, heeft niet onthuld wat voor instrumenten zich aan boord van deze aardsatelliet bevonden. De Amerikaanse luchtmacht is er tot|len de Italiaanse dictator nu toe acht maal in geslaagd een naar" de aarde terugkerende ruimtecabine ln de lueht te onderscheppen. Jack Wilson, de bestuurder van het toestel, dat c!e jongste onderschepping volvoerde, is hier reeds eerder in geslaagd. Bovendien zijn tot nu toe vier ruimtecabines uit zee opgevist Zoon van Mussolini huwde Door op de ziekte en haar verbreiding te reageren als eerder werd beschreven komt men, dat moge duidelijk zijn, in vicieuze-cirkelsituatie terecht Een situatie, waaraan alleen valt te ontkomen als iedere Nederlander zich op gezette tüden tegen pokken liet revacclnercn. j Oase in de woestijn Een prachtig voorbeeld van de resul taten dezer preventiepolitiek geeft Ned.- Indië van voor de oorlog. Medische teams waren in deze archipel altijd op tournee om pasgeborenen tegen pokken in te enten en men „nam" dan meteen telkens een andere groep ouderen „mee", zodat van een revaccinatie om de ze- -en jaar van praktisch de gehele be- •olkin); gesproken kon worden. De re sultaten bleven niet uit: temidden van landen waar herhaaldelijk epidemieën uitbraken lag daar het voormalig Ned.- Indië, dat hier nimmer last van had, >ase in de woestijn. Daar kwam verandering in omstreeks 1949, omdat sinds 1940 (bezetting door Japan) niet s ingeënt. Toen immers was de immuniteit van de bevolking globaal verminderd dat de pokken weer kan- kregen. Hiermee moge zijn aan getoond dat regelmatige inenting de eni ge juiste oplossing is. Ook om de zeven jaar in Nederland? Och. in details valt dit altijd nog te regelen. Men zou bijv. op de inenting baby's gemakkelijk kunnen laten volgen een revaccinatie bij het gaan de lagere school, alsmede een re vaccinatie bij het verlaten dier school later nóg enkele malen revaccinatie, telkens met grotere tussenperioden, elke revaccinatie wordt het immunisatie-effect langduriger. Sinds enkele jaren krijgen ouders ten behoeve van kinderen beneden twee jaar een prachtig boekje thuis gestuurd, waarin meerdere revaccina- ties en „prikken" nauwkeurig kunnen worden geregistreerd. Dit zou erop kunnen wijzen dat de overheid in de toekomst naar bovengeschetst ideaal wil gaan streven. Het ma); op zijn minst ernstig gehoopt worden. HSHRMC Ten slotte is er een wens die qua ur gentie nog eerder op het verlanglijstje dient te staan. Gedoeld wordt op het vaccineren en revaccineren van zieken huispersoneel. De praktijk is in binnen- en buitenland aldus, dat deze Inentin gen dikwijls blijken te worden ven loosd. Ziekenhuispersoneel is daardoor onder de slachtoffers van pokken vrij grote percentages vertegenwoordigd, omdat dit personeel het eerst in lang durig en innig contact komt met nog niet herkende gevallen. Tekenend in dit verband is dat thans in Duitsland twee van de drie sterfgevallen door pokken verpleegsters betreffen! Ziekenhuispersoneel niet alleen doktoren en verpleegsters, maar ook ander personeel van typiste tot schoon maker dienden als het goed was elke drie jaar tegen pokken te wor den gerevaccineerd. Doet men dit niet dan wordt een morele plicht verzaakt. Was er niet onlangs een uit India af komstige niet-gevaccineerde Duitse arts, die als besmetter pokken ver oorzaakte in Heidelberg, waaraan een patiënt overleed? Nog niet zo lang geleden stond deze man, een arts no- tabene, terecht wegens dood door schuld! Staking Belgische loodsen beëindigd Ongeveer 350 rlvlerloodsen uit de ha vens van Antwerpen, Oostende, Zee- brugge en Gent hébben zaterdag besloten hun staking te beëindigen. De loodsen waren dinsdag, na maandenlange onder handelingen over hogere salarissen, in staking gegaan. Hierop is het ministerie van verkeer met nieuwe voorstellen ge- Vertegenwoordigers van vakbonden en ministerie hebben geweigerd inlichtingen to verstrekken over de bijzonderheden van deze voorstellen. HET huwelijk van Romano Musso lini, de 35-jarige zoon van wij- Scicolonc, een jongere zuster van de filmster Sophia Loren, is zaterdag wat rommelig verlopen. Duizenden belangstellenden, van wie 't meren deel neo-fascisten, dromden met zo veel vuur om het bruidspaar heen. dat de bruidegom bijna flauw viel en door een injectie weer bij zijn positieven moest worden gebracht. Romano, jazz-piandst van beroep, was zeven jaar oud toen indertijd zijn broers Vibtorio en Bruno de troepen van keizer Hailc Selassie in de Ethiopische woestijn bombardeerden. Lang niet olie genodig den konden in de keffk bij de huwelijks voltrekking, honderdten mensen stonden buiten en toen de moeder van de bruid bij de kerk arriveerde ontstond al enig Nee, Zwitserland fs het nief, maar gewoon de Blinkert in Overveen waar men de afgelo pen dagen naar hartelust kon ZATERDAGNACHT zijn drie jonge- lui om het leven gekomen, nadat een auto, die door een hunner werd bestuurd uit de bocht was gevlogen en tegen een boom was gebotst. Het on geluk gebeurde op de rijksweg Amers foortApeldoorn. Door onbekende oorzaak verloor de 18-jarige J. Knol de macht over het stuur en kwam de auto tegen een boom terecht. Behalve die bestuurder kwamen G. J. van DoJdercn en D. van Slot om het leven. De vierde inzittende, H. Voerman, werd ernstig gewond. De slachtoffers, die in leeftijd varieerden van 18 tot 20 jaar w allen afkomstig uit Ermelo. Gistermorgen is de vierjarige zoon 58 Hij hield zijn revolver bij de loop vast. „Ik dacht wel dat je dat zou zeggen, Talbot." Zijn stem klonk rustig en beheerst. „Je herinnering laat je in de steek, Talbot. Zul len we het nog eens wat opfrissen?" „Is dit nu heus noodzakelijk?" Er klonk een ze kere verlegenheid in de stem van generaal Ruthven en inderdaad maakte hij de indruk pijnlijk getrof fen te zijn. „Heus, Vyland, we „Mond houden!" snauwde Vyland. Ik krabbelde overeind. „Wel?" vroeg hij. „Waarom die klap op mijn hoofd?" vroeg ik woedend. „Dacht je dat ik me daarmee iets zou kunnen herinneren dat ik nooit. Ditmaal zag ik het aankomen, kon nog net de palm van myn hand tegen de zijkant van mijn hoofd leggen, rukte het iets opzij en incasseerde de slag. Ik wankelde en viel tegen de wand. Het was bijna alles komedie en om het effect te voltooien gleed ik langzaam op de vloer. Niemand zei iets. Vyland en zijn twee gangsters keken met afwezige belangstelling toe, de generaal was spierwit en beet op zijn onderlip en het gezicht van Larry was een masker van vreugde. „Herinner je je nu iets?" Ik kwam beverig en met grote moeite op de been „Mij best." Vyland haalde de schouders op. „Ver moedelijk zal Larry je wel graag willen overhalen." „Meent u dat?" De gretige uitdrukking op Lar ry's gezicht was walgelijk om te zien. „Moet ik hem aan het praten brengen?" Vyland knikte glimlachend. „Vergeet niet dat hij nog voor ons moet werken als je met hem klaar bent." „Nee, dat vergeet ik niet." Dit was het grote mo ment voor Larry. Om in het middelpunt van de be langstelling te staan, zich na mijn sarcastische en hatelijke opmerkingen te rechtvaardigen en boven- al om te kunnen toegeven aan zijn sadistische nei gingen dit alles ging voor Larry het hoogtepunt van zijn bestaan betekenen. Hij kwam naderbij, bewoog zijn revolver op en neer, bevochtigde met zijn tong herhaaldelijk zijn lippen en giechelde op afschuwelijke wijze. „Hoog aan de binnenkant van zijn rechterdij. Hij zal schreeuwen als een varken If 4A door Alistair MacLean dat gekeeld wordt. Dan de linkerdij. En toch zal hij nog kunnen werken." Zijn gekke ogen waren groot en staarden en voor het eerst in mijn leven bevond ik mij tegenover een menselijk wezen dat kwijlde. Vyland was een goed psycholoog. Hij wist dat ik tienmaal banger moest zijn voor Larry's neurotische verdorvenheid dan voor de koel berekende wreedheid en bruut heid die hij of zijn twee gangsters hadden kunnen opbrengen. En inderdaad was ik bang. Ik had me trouwens flink genoeg gehouden, wat ze van me verwacht hadden, en voelde er niets voor de zaak tc overdrijven. Het zou geen zin gehad hebben ook. „Het is een verdere ontwikkeling", zei ik vlug, „van die vroegere Franse diepzeeduiktoestellen, de bathyscaven. Dit model is een gecombineerd pro ject van de Engelse en Franse marine en ontwor pen om slechts een diepte te bereiken van niet meer dan twintig procent van die van zijn voorgangers ongeveer zevenhonderd vijf tig meter. Het is echter sneller, veel beter wendbaar en uitgerust speciaal uitgerust, voor bergingen in diep water. Zijn voorgangers waren dat niet." Op dat ogenblik werd er niemand meer door iemand gehaat dan ik door Larry. Hij was een klein jongetje en ik het beloofde speelgoed. Het mooiste stukje speelgoed dat hij ooit had gezien en toen hy het wilde pakken, werd het hem af genomen. Hy had kunnen huilen van woede en bittere teleurstelling. Hij stond nog steeds vlak voor me en de revolver trilde in zijn hand. „Hij liegt!" Zijn stem klonk schril en was bijna een schreeuw. „Hij probeert alleen maar om „Hij liegt niet!" onderbrak Vyland op koude toon. Ik hoorde geen voldoening of triomf in zijn stem. Het doel was bereikt en het verleden telde niet meer. „Doe die revolver weg." „Maar u moet toch Larry slaakte een kreet van pijn. Een van de zwijgende gangsters had hem bij de pols gegrepen en drukte met kracht de revolver naar omlaag tot het wapen naar de grond wees. „Doe die proppe- schieter weg, jochie", bromde de man. „Of ik neem hem je af!" Vyland bekeek het even en negeerde dan de „Je weet niet alleen wat het is. Talbot", zei hij, „maar bovendien heb je ermee gewerkt De gene raal heeft prima relaties in Europa en vanmorgen hebben we de inlichting ontvangen." Hy boog zich naar me toe. „Je hebt er zelfs kort geleden nog mee gewerkt", voegde hij er zacht aan toe. „Onze contacten op Cuba zijn nog beter dan die in Europa." „Ik heb er niet kort geleden mee gewerkt." Ik zag het gezicht van Vyland verstrakken en hief mij-n hand op. „Toen die bathyscaaf iri een vracht schip naar Nassau werd gebracht om er voor de kust en onbemand voorbereidende duikproeven mee te nemen, leek het de Engelsen en Fransen goedkoper en verstandiger om een Cubaans ber gingsvaartuig te huren inplaats van er een uit Europa te laten komen. Ik werkte bij een bergings- maatschappij in Havanna en daar beschikte men inderdaad over een boot die precies voor het doel geschikt bleek te zijn. Ik was weliswaar aan boord, maar heb niet met de bathyscaaf zelf gewerkt. Wat heeft het voor zin om het te ontkennen als het anders was geweest?" Ik glimlachte vaag. „Boven dien was ik niet langer dan een week aan boord van dat bergingsvaartuig. Ze kwamen het te we ten, zaten achter me aan en ik moest de benen nemen." „Ze?" Het wenkbrauwenwerk van Vyland ver liep even soepel als altijd. „Wie bedoel je?" „Wat doet het er nu nog toe?" (Wordt vervolgd) van de familie Pools uit Venraij voor de ouderlijke woning door een gegrepen. He* kind is kort da: overleden. De 64jarlge bromfietser K. Maalde- rinfc uit Steenderen ls zaterdagmid dag tegen een paal gereden. In het ziekenhuis van Zutphen is hU zijn verwondingen ovenleden. Bij Oudorp is de 26-jarige C. Klomp uit Rotterdam zaterdagmiddag met zijn auto tegen een autobus gereden. De heer Klomp was op slag dood, In Amsterdam ie zaterdagavond de 73-jarige J, de Ruiter door een auto bus aangereden toen hij onvoorzich tig een zebrapad opliep. Later is de heer De Ruiter m het ziekenhuis overleden. Gistermiddag ls de 7-jarige Jan Crousch u« Echt toen de carnavals optocht passeerde onder de wielen van een van d« wagens geraakt. De jongen was meteen dood. Het carna- valscomiité heeft toen voor zondag avond alle festiviteiten afgelast het kennelijk zeer benauwd kreeg. HU moest door de getuigen ondersteund wor- injectie van een arts hielp hem weer op de been. Nog even dreigde alles m's te gaan. toen bisschop Bonacini verklaarde het huwelijk niet te voltrekken, als dte foto grafen niet onmiddellijk ruimte maakten voor het altaar. Na de bevestiging van het huwelijk was het de bedoeling dat krans zou worden gelegd bij het graf van Mussolini, maar door de drukt® kon dat niet doorgaan. Ook Sophia Lorcn kwam niet zonder kleerscheuren van de bruiloft thuis; zU raakte met haar Rolls Royce betrokken b(j een kettingbotsing toen z(J "s avond» op weg was naar Parijs. De filro- actrlce bleef ongedeerd, maar een scoo terrijder kwam om het leven. Uitvoer strategische materialen wordt gemakkelijker De Amerikaanse regering hoopt bin nenkort de uitvoerbepalingen voor stra tegische materialen tc verzachten. President Kennedy heeft onlangs ver klaard dat de voorraad thans 3.4 miljard dollar hoger is dan devastgest elde oor logsbehoeften. Senator Harry Byrd zei gisteren dat een eerste stap naar verzachting van de uitvoerbepalingen zal zijn na tc gaan welke gegevens over de voorraden stra tegische materialen vrijgegeven kunnen worden. Tsjombe: Wij zullen weerstand bieden President Tsjombe van Katanga heeft de waarschuwing uitgesproken, dat zijn troepen „mot alle mogelijke middelen" ln Noord-Ka tanga weerstond zullen bie den tegen een eventuele aanval van troeoen van de Kongolese centrale re gering. Inmiddels hebben de V.N. de aankomst van de verse troepen van de centrale re gering in Albertstad. de voornaamste stad in Noord-Ka tonga, bevestigd. Een woordvoerder van de UNO ver klaarde evenwel dat niet bekend ls of deze troepen een militaire concentratie vormden dan wel gezonden waren om het garnizoen van de centrale regering, dat de stad sinds het einde van het vo rige jaar heeft bezet af te lossen. RUSSISCH BLAD WIJST RUIMTE-ONDERZOEK VAN ZWEDEN AF Naar aanleiding van persberichten vol gens welke Zweden, behoudens goed keuring van het parlement, tot de Euro pese organisatie voor ruimte-onderroek zou willen toetreden en daartoe de proef - basis Kiruna in de Poolstreek ter be schikking zou willen stellen, meldt het Russische persbureau Tass dat het tijd schrift Sowietskaja Rossia in dit ver band van een „Europees Cape Canaveral" spreekt en de vraag opwerpt of dit wel met de neutraliteit van Zweden valt tc rijmen. De basis zou niet ver van de noordelijke Russische grens af liggen. Het blad brengt deze plannen in verband met het Britse .blue streak"-project, waarbij met behulp van een Engels- Frans-Westduitse raket een kunstmaan gelanceerd zou worden. Destijds, aldus het commentaar, heeft Zweden deelne ming aan dit project van de hand gewe zen en „het Kiruna-plan kon wel eens passen in de reeks reeds ondernomen pogingen om Zwedens neutraliteit met technische middelen uit te hollen". Luns spreekt in Japan ook over Euromarkt De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft te Waahinton verklaart dat hij in Japan ook besprekingen zou voeren over Ja panse verhouding tot de Euromarkt en dat binnenkort een Japanse delegatie naar Brussel gaat om over de handel met de Euromarkt te spreken. Zaterdagavond is een delegatie van het Nederlandse bedrijfsleven, bestaande uit de heren H. A J. M. Coebergih, C. G. Roovers, A. Th. J. Middelkoop en O. W. Herbschleb, van Schiphol naar Tokio vertrokken voor een marktonderzoek naar uitvoermogelijkheid voor Japanse zware machines, zoals landbouwwerk tuigen. machines voor textielindustrie, enz. Vele Japanse zakenlieden willen graag een onderhoud met hen hebben. Dc heer Roovers zeide, dat het denkbeeld als zou Japan slechts tweederangs - arti kelen leveren al wat is verdwenen. (Vervolg van pagina 1) Het Franse persbureau AFP meldt echter uit de Japanse hoofdstad, dat Luns Kosaka de verzekering heeft ge geven, dat Nederland voortaan zal voor komen. dat er moeilijkheden ln JapaD ontstaan door het transport van Neder landse militairen naar Westelijk-Nieuw- Guinea via het Japanse vliegveld Ha- Om minister Luns te beschermen tegen eventuele demonstranten die wellicht zouden willen protesteren tegen de Ne derlandse transporten van militairen naar Nieuw-Guinea waren vandaag politie- versterklngen op het vliegveld van Tokio ianwerig. Mogelijke demonstranten ble ven echter thuis. Het was dan ook nog erg vroeg: vijf voor zes in de morgen, plaatselijke tU(L Kennedy voor TV. In zUn televisie-Interview zei Robert Kennedy sterk de Indruk te hebben, dat de Indonesiërs niet van plan z(jn, In de nabUe toekomst een aanval te plegen H(J bleek van oordeel, dat Soekarno no bereid Is tot overleg over de kwestie wil proberen redelijke bepalingen uit te werken, omdat de Nederlanders be reidheid hebben getoond. Nleuw-Gulnea te verlaten. Volgens Kennedy moet men veel be wondering hebben voor wat Soekarno in het verleden voor zijn land heeft ge daan. Hij heeft voor onafhankelijkheid gestreden. Daartoe bracht hij twaalf Jaar in Nederlandse gevangenschap door. Nu streeft hij naar West-Nlcuw-Guinea. De bevolking neemt deze zaak ernstig op. „Zij willen dit gebied op de een of an dere wijze in handen krijgen." Over de Papoea's zei Kennedy te geloven, dat er maar drie afgestudeer den op de ln totaal 700.000 inwoners zijn, als er zoveel zijn. „Er zijn geen advocaten en er zijn geen artsen en er ls niets gedaan om deze mensen 'n opleiding te geven. Ik geloof, dat er maar 30.000 Papoea's zijn. die een be taalde functie hebben. De rest woont in het oerwoud." In Djakarta wordt verwacht ,dat de legen-autoriteiten na afloop van de mohammedaanse vasten op 8 maart luchtalarm- en andere militaire oefe ningen zullen houden. Uitgebreide voorbereidingen daartoe zijn reeds genomea Denkbeeldige luchtaanvallen door Nederlandse bommenwerpers de inzet van de oefeningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7