Uw probleem is het onze Een kanttekening Gerepatrieerden moeten plaats in kerk krijgen Een woord voor vandaag „Regeringsbeleid getuigt van grote dynamiek" Ru^purol Marx wel en Christus niet op openbare scholen? Verteller Pierre Benoït werd vergeten figuur Orthodoxe baptisten vormen eigen wereldorganisatie Groeiende belangstelling voor hoger onderwijs 2 ANDERE TIJDEN, HOGERE EISEN J^E VERBAZINGWEKKENDE technische ontwikkeling doet menigeen de vraar ste.'lr*Waar gain wij heen? Wat aai er van de mens worden in de vertechniseerde maatschappij? Zal de arbeid voor een groot deel der industrie werkers beperkt worden tot de eenvoudige bediening van machines, tot een vrij gemakkelijk te leren aantal handgrepen? Velen vrezen, dat dit al meer het geval zal zijn. Maar dat zou toch een ont waarding, een devaluatie van de arbeid betekenen. De mens zou dag werke lijk worden een verlengstuk van de machine. Anderen zijn daarvoor minder beducht Zij wijzen erop, dat de arbeider aan de machine niet alleen voortdurend oplettend moet zijn, wil hij geen fouten maken, maar veelal ook de kennis moet bezitten om kleine reparaties te verrichten, om storingen te voorkomen, althans vlug te doen ophouden. HU moet niet alleen met de hand, maar ook wel terdege met het hoofd bezig zijn. Zijn Intellect moet dan ook niet van minder gehalte zijn dan dat van de ambachtsman-in-doorsnee uit een vroegere periode. Hij moet ook over meer algemene ontwikkeling beschikken. Wij zijn van gevoelen dat deze laatste beschouwing de meest juiste is. Ver schillende onderzoekingen wijzen in deze richting. Evenals de uitbreiding van het technisch onderwijs bulten de van ouds bekende ambachten. De technische ontwikkeling maakt verktrtirg van de arbeidstijd niet alleen mogelijk, maar in sommige gevallen zelfs noodzakelijk, zulks als gevolg van de toegenomen Intensiviteit van de arbeid. Er treedt bij de arbeiders vroeger dan voorheen vermoeidheid in. Een algemene verkorting van de arbeidsweek zou echter een ramp zijn, indien zij duurzaam zou leiden tot productieverlies. Er moet immers juist voor de steeds toenemende wereldbevolking meer geproduceerd worden. Miljoenen leven nog in zó armoedige omstandigheden, dat wij in het westen er ons moeilijk een voorstelling van kunnen maken. Van meer dan een zijde wordt echter met nadruk betoogd, dat de voort gaande technische ontwikkeling de mogelijkheid al meer gaat openen voor een werkweek van 36, ja zelfs van 3d uren, zonder verlies van productie. Wij zien dat vooreerst nog niet over de geheie lijn van landbouw en indus trie. Een kwart eeuw zal er in elk geval wei mee gemoeid zijn. Men moet met de verhalen over een korte arbeidsweek elders voorzichtig zijn. Velen maken overwerk, nemen bijbetrekkingen waar, enz. Maar de eco nomische en technische mogelijkheden zijn toch van dien aard, dat men een werkweek van 36 uur geen hersenschim meer kan noemen. De ontwikkeling wijst Inderdaad wel in de richting van voortgaande beperking van de ar beidsweek. Dit moet dan geleidelijk gaan, wil men geen stukken maken. Ook is een der voorwaarden voor de technisch mogelijke verkorting van de beroepsarbeid, dat de vrede in de wereld niet ernstig wordt verstoord. Wie kennis neemt van hetgeen in de wereld voorvalt, kan daarop niet geheel gerust zijn. Steeds meer behoort gestreefd te worden naar een goede besteding van de vrije tijd. Er ligt nog zoveel christelijke en sociale arbeid te wachten op toegewijde harten en bekwame handen. Niet alleen in de grote steden, maar ook op het platteland. Men bestede thans In onze kerkelijke en sociale kringen vooral de nodige aandacht aan de vorming van Jeugdigen voor het werk op velerlei gebied, ook bijv. voor de arbeid van de evangelisatie. De verkorte arbeidsweek zal de behoefte aan goede lectuur in onze gezinnen doen toenemen. Zorge men, dat aan die behoefte ook door christelijke lees zalen en bibliotheken, voldaan kan worden. Nog meer ware te noemen. Wij stipten slechts enkele punten aan. De wereld is anders dan een halve of kwar' eeuw geleden. Ook de christe lijke actie op velerlei gebied tone, dat zij de tekenen van de tijd verstaat. Bijzondere opdracht ds. G. J. Clay Door de politieke ontwikkeling in het voormalige Nederlands Indië, zijn velen uit het ene mi lieu abrupt in het andere ge plaatst. Tienduizenden zijn in ons midden komen wonen, die Ne derlander zijn zoals wij en in zeker opzicht ook vreemden. Om hen een plaats te geven in onze kerk, heeft de generale sy node van de Hervormde Kerk een predikantsplaats voor buitenge wone werkzaamheden in het le ven geroepen. Aldus dr. G. P. H. Locker se cretaris van de Hervormde raad voor de zending in zijn preek in de Hervormde Kerk van Noord- wijk aan Zee, waarmee ds. G. J Clay bevestigd werd als predi kant met bijzondere opdracht. Dr. Locker bediende het Woord uit Hebreen 12 vers 1 en wees daarbij op de noodzaak met volharding de wedloop te volbrengen die ieder moet lopen. Het is een gewone zaak als dominee beroepen wordt, maar steeds meer breekt het inzicht baan dat er vele bijzondere taken zijn waarvoor de kerk zich gesteld ziet. Eén daarvan is het werk onder de gerepatrieerden, waarvoor de synode ds. Clay heeft be- Uw taak zal in het bijzonder zijn de kerkeraden en de gemeenten te anime ren voor de integratie van deze mensen, opdat ons aller leven daardoor zal wor den verrijkt en de kerk aan haar roeping zal kunnen beantwoorden. Nadat dr. Locker het bevestigings- formulier had gelezen en dr. Clay op de vragen had geantwoord, zong de ge meente gezang 121. gewaarschuwd wordt tegen verslapping. ..Deze aansporing is niet overbodig", aldus ds. Clay, „want allerwege zij nsymptomen hiervan merk baar. Gelukkig heeft onze kerk geleerd wat het is gemeente van Christus te zijn. Als de aansluiting van de nieuwkomers met de kerk niet soepel verloopt, kan dit allerlei oorzaken hebben. Mijn werk zal zijn deze op te sporen en de kerk mensen op te wekken zich persoonlijk in te zetten, zodat een hechte onderlinge band ontstaat De deur kan wel open, maar wat stroef, zodat soms een oliespuit nodig is en soms voorhamer. Ik zie mijn werk als dat de straatmaker, die de kuilen en oneffenheden uit het wegdek verwijdert, zodat dit begaanbaar wordt voor allen. Dit alles moest eigenlijk niet nodig zyn. maar ik hoop dat door mijn werk de aansluiting van hen die een Heer hebben zal worden bevorderd." Na de dienst was er gelegenheid ds. en mevrouw Clay de hand te drukken. Het is de bedoeling dat ds. Clay, wiens werkzaamheden zich in 't bijzonder uit strekken over de provincies Utrecht, Noord; en Zuid Holland, zich binnenkort oora- en z,uia noua Delft zal vestigen. Bcroepi ngswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor St. Annaland: R. J. van de Hoef, kand. te Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Drachten (vac. B. van Oeveren): J. W. Genuït te Zeven hovenWoerdenseverlaat. Bedankt voor Rhoon ivac. H. H. van Kapel): H. J. Koffrie te Leimuiden: voor Dokkum (vac. H. Hogenhuis): D. van Keulen te Oldehove. Benoemd tot hulppred. te Ede R. Zyl- stia em. pred. aldaar; tot hulppred. te Zutpnen (gedurende de militaire dienst van ds. A. J. Dondorp): N. J. Goris te Barchem. GEREFORMEERDE KERKEN (VrUg.l Aangenomen naar Pijnacker-nood- j dorp: C. Bakker te Twijzel, die bedank-1 te voor Brampton (Can.). Bedankt voor Pernis: M. Bakker, kand. te Haren (Gr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oud-Beijerland: C. den Hertog te 's-Gravenhage-W. De echtgenote van de Amerikaanse president, Jacqueline Kennedy, zal aan staande zondag door de paus worden ontvangen. Zij brengt op haar reis naar India en Pakistan een kort bezoek aan Advertentie De mens is geschapen naar Gods beeld. Maar wat is er van die schepping terechtgekomen? Wat is er van dat beeld Gods in de mens eigenlijk nog over? De mens heeft immers God de rug toegekeerd? De mens nam er geen genoegen mee slechts beeld van God te zijn, afbeelding. De duivel kwam met het voorstel, dat de mens „als God zou kunnen zijn". Zo zocht de mens zichzelf en verloor daarmee het doel van de schepping uit het oog. In de verlossing wil God niet alleen met de zonde afrekenen maar God wil de mens ook verlossen van zichzelf. Daarom zegt Christus: „Wie zijn leven liefheeft, maakt dat het ver loren gaat, maar wie zijn leven haat in deze wereld, zal het bewaren ten eeuwigen leven." Zolang het in ons leven om onszelf gaat, ook als het gaat om onze blijdschap, ons heil, onze vroomheid, hebben wij niet begrepen wat God met ons voor heeft. Wij moeten weer beelddragers worden van de eeuwige God. En God wil dat beeld in ons herstellen. Paulus zegt, dat wij de nieuwe mens moeten aandoen „die vernieuwd wordt tot volle kennis naar het beeld van zijn Schepper". Wij moeten weer beeld van God worden, opdat als de mensen ons zien, zij God zien. Dr. De Kort over Nieuw-Guirtea Strijdvraag in Amerika over gebed Mr. P. AaLberse staat kandidaat voorzitter K.V.P. Het partijbestuur van de K.VP. heeft besloten als kandidaat voor het voorzitterschap van de K.VP. aan de bestuursraad voor te dra gen mr. P. J. M. Aalberse uit Den Haag, als opvolger van mr. H. W. i van Doorn, die tot voorzitter van! de K.R.O. is benoemd en per 1 juli het partijvoorzitterschap zal neer leggen. Mr. Aalberse is thans o.m. K.V.P.-fractievoorzitter in de Haagse gemeenteraad. Mr. Aalberse is in 1910 geboren. Hij is de enige zoon van wijlen prof. dr. P. J. M. Aalberse. die van 1918 tot 1925 minister van arbeid is geweest. Na zijn gymnasiale opleiding studeerde hU rechten In Leiden. Na zijn doctoraal examen was mr. Aalberse enige tijd in een ambtelijke functie werkzaam. In 1935 vestigde hij zich als advocaat en procureur in Den Haag. Hij was o m. juridisch adviseur van de Neder landse r.k. fabrieksarbeiderebond St. Willibrordus en andere sociale organi saties. Mr. Aalberse werd tevens lan delijk secretaris van de St. Adelbert- vereniging, van welke organisatie hij thans vice-voorzitter is. In 1940 werd hU benoemd verklaard tot lid van de Haagse gemeenteraad, de benoeming kon hij echter niet aan vaarden wegens vestiging in Wassenaar. Van 1942 tot 1947 was h!) secretaris van de bedrijfsgroep bouwlndus- trie en het centraal college van be drijfsorganisaties voor het bouwwezen Ccncobouw. Daarna vatte hU de advo catuur weer op. Van 1943 tot 19M was mr. Aalberse lid van de gemeenteraad van Wasse naar (fractievoorzitter van de K.V.P.). de gemeenteraad van Den Haag. waar hij thans fractievoorzitter van de K.VP. is. Hij is thans tevens landelijk secretaris van het Katholiek Landelijk De Franse schrijver Pierre Benoit- is zaterdag op 75-jarige leeftijd over leden. Met hem gaat een rasechte verteller heen. Getrouw verscheen er ieder jaar één roman van zijn hand, die in de regel bij een vaste lezers kring een goed onthaal vond. In de literaire wereld van onze dagen was hij een vergaten figuur geworden. Verena aan zes opvarenden het leven I aan wie xeer wei„jff aandacht werd heeft «ekost. De deed z.ch p„chonken. Geen wonder, een schrij- India. De 18.Sd ton grote Vexllla. een I ver' d,e aU5fn„I?*.ar ."V*rteH^r zusterschip van de Verena, ls onderweg j wordt gemakkelijk in het randgebied voor hulp. van de letterkunde geplaatst. ONRUSTIG SCHILDERSHART De schilderspatroons, zich steeds weer gesteld ziende voor stijgen de loonkosten, die volgens de re gels van het loonbeleid uit de produktiviteitsruimte moeten ko men, worden gekweld door een onrustig hart. Want in de praktijk kunnen zij hun zaken niet draai ende houden zonder enigerlei doorberekening in de prijzen. Dit probleem heeft de voorzitter van de Bond van Chr. Schilderspa troons, de heer J. Koster, aan de orde gesteld in Het Schildersgilde, waarbij hij uitgaat van een (in middels geslotenakkoord over de nieuwe cao. De vraag blijft klemmen: wat nu? Wie zal dat betalen? ..Uit de produktiviteit", zegt de overheid. Maar steeds duidelijker blijkt dat deze maatstaf voor het schilders ambacht niet blijvend te hanteren is. ..Dan uit de produkUviteit van de achter ons liggende periode" zullen de werknemers zeggen. „On mogelijk". zullen wij dan moeten laten horen. En dan.... opnieuw de impasse. Het naderen tot de overheid met de fabel ..van het zich sterk ma ken"? Met in het hart de weten schap: er moet doorberekend wor den? Natuurlijk zal alles in het werk gesteld moeten worden om economisch mogelijk te werken. maar de praktijk leert dat in f;root aantal geva"— ading niet dekt. al gevallen deze vlag de vrede te houden met werknemers en overheid, maar ho pen bewaard te blijven voor de leu gen en groeiende onwaarachtig heid. De grens van het toelaatbare is reeds lang overschreden en de christelijke organisatievorm wordt een aanfluiting wanneer op deze wijze wordt voortgegaan. Is de produktiviteit in het am bacht niet te meten en dat is duidelijk gebleken dan zullen cijfers een inzicht moeten geven in de gemiddelde rentabiliteit Waarbij een gemiddelde beloning past. Daarbij zal de ondernemer een zekere mate van vrijheid moe ten worden gelaten om door afge voerde persoonlijke inspanning van zijn personeel, de gemiddelde be loning achter zich te laten. Wij weten dat de overheid het algemeen belang voor ogen dient te houden. Ook het begrip „vrij heid" is aan de wisseling der tij den onderhevig; evenals het begrip „zelfstandigheid". Was 50 jaar ge leden het weggebruik vrijwel aan geen regelen gebonden, thans geldt onverbiddelijk: ..rechtshouden!" Welnu, ook thans is economisch „linksrijden" om eigen en anderer welzijn niet geoorloofd. Hier ligt een taak voor het Convent van Christelijke Sociale Organisaties. Een netelige zaak, die wij liever met schone woorden zullen uitstel len. dan met de daad realiseren. Maar hij moet worden aangevat. Zelfs wanneer het resultaat voor beide of één van beide teleur stellend mocht zijn. Het zal ech.er blijken een teleur stelling te zijn, die te verkiezen is boven de stijging van materieel bezit. Omdat het beter is vrede te hebben met God en mensen dan de voortdurende kwelling van een on rustig hart. De vraag of het in overeenstem ming met de grondwet is dat er in de Verenigde Staten op open bare, door de staat gesubsidieerde scholen, gebeden en uit de bijbel gelezen wordt, is weer zeer ac tueel in Amerika. Het parlement van Pennsylvanië heeft in 1959 reeds deze vraag bevestigend be antwoord. Het heeft zelfs een wet aangenomen waarin het gods dienstonderwijs verplicht werd gesteld. Nu heeft een bijzondere rechtbank in Philadelphia, be staande uit drie leden van het op perste gerechtshof in deze staat, verklaard dat deze wet in strijd is met de grondwet. Met deze uitspraak wordt de aandacht van de Amerikanen opnieuw gevestigd op de ten dele zonderlinge rechtscon- structie vol tegenstrijdigheden, die het opperste gerechtshof op grond van een enkele grondwetsclausule rechtsgeldig heid heeft verleend. Staat er immers niet duidelijk dat het congres, dus het parlement van de staat, geen wet mag aannemen waarin staat dat een be paalde godsdienst rechten krijgt als wa re het een staatsgodsdienst? Deze clau sule is in de grondwet opgenomen om te voorkomen dat er in Amerika een zelfde situatie als in Engeland zou ont staan. Om buiten het bereik van de Anglicaanse Kerk in Engeland te komen zijn de Pelgrimsvaardcrs immers naar de nieuwe wereld geëmigreerd? In de grondwet staat echter niets over een volledige scheiding van staat en kerk en ook niets over bidden, bijbelle zen, of. godsdienstonderwijs op scholen en andere instellingen die van de staat subsidie ontvangen. Het ODperste ge rechtshof van de Verenigde Staten heeft echter in een reeks van uitspraken de genoemde grondwetsclausule zo geïn terpreteerd. dat het niet is toegestaan op door de staat gesubsidieerde scholen godsdienstonderwijs te geven. Ook bui ten schooltijd is dit in deze gebouwen verboden. In verschillende staten heeft men eenvoudig gedaan of men niet op de hoogte was van deze uitspraak, wanneer men het bidden op scholen toestond of zelfs voorschreef. Men verwacht, vooral na de uitspraak Tegenover de Baptisten We- reldalliantie, de organisatie waarin de meeste baptisten van de wereld vertegenwoordigd zijn, hebben fundamentalistische bap tisten een eigen wereldgemeen schap gesticht, die de naam draagt: Internationale Baptis tengemeenschap. De nieuwe or ganisatie belegt in augustus a s. in Londen een wereldconferentie waar baptistenleiders zullen spreken en hun plannen nader zullen uitwerken. dr. Robert Dubarry uit Nimes, •en internationale organisatie te men. omdat hij van mening was dat de vrijzinnige theologie het evangelisch ge tuigenis van de meeste grote unies var baptistengemeenten verzwakte. He' plan kwM|m ontmoet -»r. elkaar sedertdien en vormden de nu cleus voor de nieuwe organisatie. Van de Internationale Baptistenge meenschap kunnen baptistengemeenten unies van gemeenten en individuele ge lovigen lid worden. De organisatie wil een band vormen voor alle fundamen talistische baptisten in de wereld. Van de zes Amerikaanse unies beho- ?r* er vier reeds tot de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.CC). De grootste is wel de Gene ral Association of Regular Baptist Churches, een groep van een groot aan tal plaatselijke gemeenten die zich in de Jaren dertig terug trokken uit de ge meenschap van de „Noordelijke Bap tisten". De grootste baptisten gemeen schap de zogenaamde ..Southern Bap tist" die geen lid is van de Wereldraad, heeft zich niet bij deze organisatie aan gesloten, zij blijft lid van de Baptisten wereldalliantie. De Londense conferentie zal van 8 tot tO augustus worden gehouden vlak voo: de wereldconferentie van de I.C.C.C. Behalve een aantal Amerikanen spre uken er ook de Fransman ds. Frederick mot aantal baptisten het wereldcon- Buhler de Koreaan Ahn. de Ier Nor- t r. X r- q•Hij, Ki itt-nnn.man Potter en de Be.g Derrick. Benoit had andere tijden gekend. Tussen de beide wereldoorlogen was hij. sinds 1931 lid der Académie Francaise, een der meest gevierde li teratoren. Afkomstig uit Z.-Frankrijk, had hij als officierszoon zijn jeugd doorgebracht in Tunesië en Algerije en was. na aanvankelijke studie te Montpellier. naar Parijs gegaan om in de geschie denis een universitaire graad te beha len. Hij be'.andde in de literaire, min meer bohème-kringen van die tijd liet zijn plan varen. Om een maat schappelijke basis te hebben werd hij ambtenaar, wat hij gebleven is tot 1923. succes van zijn boeken hem toeliet zich geheel aan de letteren te wijden. Zijn eerste roman. Koenigs- mark, een romantisch verhaal over L triges aan het hof van cén der Duit: staatjes voor 1914, vestigde al aanstonds zijn naam; de tweede, Atlantide. avon turen- en liefdesroman, spelend in Ma rokko. werd nog geestdriftiger ontvan gen. En zo begon een produktie, die alleen door zijn dood is afgesloten. Vele van zijn boeken spelen in het buiten land. Ierland. Amerika. Turkije. Syrië, ze'Js de Nieuwe Hebriden, ze leverden het decor voor een spannend verhaal. Zoals gezegd, men zoeke bij hem geen zielkundige uiteenrafelingen of de concretisering van een opinie op filoso fisch of maatschappelijk terrein. Benoit sluit aan bn vertellers als Mérimée Alexandre Dumas. Maar in zijn genre is hij uitstekend. Het element der verrassing is oordeel kundig gedoseerd. Telkens weet hij de nieuwgierigheid weer op te wekken zon der in dolle fantasie te vervallen. In de hechte constructie van zijn roman voert hij de lezer van etage tot etage, telkens nieuwe, onvermoede uitzichten biedend. Geschiedkundig en geografisch is de documentatie zeer verzorgd Rei zen en uitgebreide bibliotheekstudie lig gen ten grondslag aan de concrete si tuaties en geven de lezer een indruk van betrouwbaarheid. Trouwens, Benoit mag dan al geen ontdekker zijn van nieuwe elemen ten In het psychisch leven, hij zon dlgt ook niet tegen de zielkundige wet ten en In sommige werken sis Ma demoiselle de la Ferté stijgt hij Juist op dit terrein boven zijn eigen niveau uit. v.d. P Het vroegere hoofd van de Verenig de Naties in Katanga, de Ier O'Brien, heeft een benoeming aanvaard als vi- -kanselier van de nieuwe universiteit van het bijzonder gerechtshof in Phi ladelphia, dat deze vraag opnieuw in discussie zal komen. Ook in New York hebben ouders, die kinderen op openba re scholen hebben zich, naar aanleiding van het verplichte gebed, tot de justitie gewend. De ouders zijn van mening dat de kinderen het recht ontzegd wordt te beslissen of zij wel of niet in God wil len geloven. Dit recht is in de grond wet vastgelegd. Indien het opperste gerechtshof, in overeenstemming met haar laatste uit spraak, het bidden op school zou verbie den. betekent dit volgens experts op kerkelijk gebied, dat men op de open bare scholen in de Verenigde Staten alles over Marx en niets over God en Christus mag leren. Deze experts heb ben erop gewezen dat ook het congres zich niet aan de uitspraak van het op perste gerechtshof houdt. Zij betaalt „Het Nieuw-Guinea-beleid van de regering-De Quay getuigde tot op heden van grote dynamiek, van bekwame fantasie, van grote soe pelheid en van hoge verantwoor delijkheid". Dit zei zaterdagmid dag dr- W. L. P. M. de Kort, voor zitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, tijdens het negen de „Overijsselse appèl", een bij eenkomst van de K.V.P. die in Hengelo werd gehouden. De heer De Kort noemde in zijn toe spraak waarin hij het Nieuw-Guineabe- leid der regering behandelde, de be schuldiging van de P.v.d.A. dat het be leid star en stroef is. volmaakt in strijd met de feiten. „De starheid en stroefheid van het Nederlandse Nieuw-Guinea-beleid zijn verdwenen met het heengaan van Drees en het komen van De Quay. Zich houdend aan de funamentele opvattin gen der kabinetten-Drees heeft De Quay en juist De Quay de ijskast geopend" al dus de heer De Kort. Hij zeide de mening te zijn toegedaan, dat het kabinet-De Quay volkomen juist handelt door zich bereid te verklaren tot een open gesprek, zonder pre-condities. waarin z.i uiteraard wel de mogelijkheid moet bestaan met elkaar frank en vrij alle mogelijkheden, die denkbaar zijn, te onderzoeken en te bespreken. De heer Dé Kort heeft ook gesproken over de buiten-parlementaire activiteit, waaronder hij wilde verstaan de activi teit van niet-parlementariërs en van in dividuele Kamerleden. Het uitgangspunt voor het Nederlandse beleid (de door Ne derland gedane belofte tot een spoedige dekolonisatie van het land naar de norm zelfbeschikking) wordt feitelijk door deze activiteit terzijde geschoven, aldus het oordeel van de heer De Kort. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft gegevens gepubliceerd over de overgang van het v.h.m.o. naar het hoger onderwijs, regionaal bezien, in de periode 1957-1958. Deze publicatie is een voortzetting van een onderzoek over de jaren 1954-1956. Het onderzoek heeft zich beperkt tot de mannelijke leerlingen. Het aantal jongens dat slaagde voor het eindexamen gymna_sium en h.b.s. bedraagt voor Nederland als geheel ge middeld 83 per 1000 18-jarige jongens. In Noordoost-Nederland is dit aantal 71, in beide zuidelijke provincies 74 en in het westen 94. Voor de jaren 1954-1956 waren deze aantallen resp. 76, 63, 65 en 91. Er bestaan grote verschillen tussen de plattelandsgemeenten (51 abituriën ten op 1000 18-jarige jongens), de indus triesteden (85 promille) en de verzor gende centra inclusief de forensenge meenten (125 promille). De overeen komstige cijfers voor 1954-1956 waren resp. 46. 78 en 123 promille. De conclusie van deze studie luidt, dat voor de periode 1957-1959, evenals voor 1954-1956, de verschillen tussen de lands delen goeddeels verklaard moeten wor den uit verschillen in de sociaal-econo mische structuur. Het hoge cijfer in de westelijke provincies is het gevolg de concentratie van steden en foren? gebieden in het westen des lands. Een tweede gevolgtrekking is. dat de ..voor sprong" van het westen op overig Ne derland in vergelijking met ie situatie voor 1954-1956 geringer is geworden. Verdere studie Met betrekking tot de aantallen v.h.m.o.-abituriënten die de studie aan ee universiteit of hogeschool'oortzet- ten, bleek dat de graduele verschillen tussen de plattelandsgemeenten, de in dustriesteden en de verzorgende centra sinds 1954-1956 kleiner waren geworden. De percentages bedragen thans resp. 51, 51 en 55. Gemiddeld voor Nederland was het percentage 54 tegen 48 in 1954- 1956. In Noordoost- en in Zuid-Nederland gaat 50 procent van de abituriënten stu deren en in de westelijke provincies 56 procent, voor 1954-1956 waren déze per centages resp. 45. 42 en 51. De overgang van v.h.m.o. naar hoger onderwijs loopt voor de verschillende diploma's sterk uiteen: Van de gediplo meerden van h.b.s.-A gaat 24 Dct. stu deren. Voor de gediplomeerden van gym nasium-A is dit percentage 75 en voor beide B-diploma's (gymnasium en h.b.s.) tezamen 64. Voor 1954-1956 wiren deze overeenkomstige percentages in volgor de: 19, 69 en 55. Keuze Voorts ging de heer De Kort nader In op het standpunt, dat de Nieuw-Gui- nea-bevolklng bij gebrek aan eigen In nerlijk onderscheidingsvermogen niet In staat zou zijn een verantwoorde keuze te doen, waardoor de keuze van de bevol king in feite de keuze van de Nederland se advisieurs zou zijn. De heer De Kort onderschreef terzake het standpunt van P. A. Blaise, lid van de Tweede er, neergelegd ln diens Kamerbetoog op 2 januari j.l. De heer De Kort voegde hieraan toe: „Zelfs als een zeer dunne bovenlaag der bevolking de facto over de keuze zou beschikken, waarom mag men dan zulk bovenlaag niet representatief achten het volk?" Is er reden om aan te 2n, dat deze bovenlaag op onvol doende honorabele of onvoldoende intel ligente grondslag zal beschikken?" De heer De Kort zei te geloven van niet. Mc* betrekking tot de keuze-mogelijkheid van de Papoea's en een eventule aanslui ting bij Nederland zei de KVP-voorzit- ter te geloven, dat het juist is ertoe te besluiten de Nederlandse staatkundige,, bemoeienissen in Zuidoost-Azië te beëin-"" digen en niet te heropenen. „Een pleidooi overdracht aan Indonesië omwille het belang van de Papoea's kan mij niet bevredigen", aldus de heer De Kort. die zeide deze overdracht nog bepaald niet als onontkoombaar te zien. De heer De Kort noemde het vervol gens juist en getuigend van doorzicht in het vraagstuk, dat het kabinet-De Quay heeft bepaald, dat een staatkundige op lossing niet tegen de wil der Papoea's worden opgelegd. Deze gedragslijn aan op de kern der dekolonisatieop- dracht. brengt deze opdracht tot haar recht en laat open de soepelheid, die gewenst is bij het bepalen van de vorm". De fractie staat dan ook volkomen achter deze op vatting van het kabinet", aldus de heer De Kort. Leus P.v.d.A. In zijn toespraak is dr. De Kort ook ingegaan op de verkiezingsleus van de P.v.d.A. („niet de staten, maar gij De Quay"), waarvan de K.V.P.- fractievoorzitter zei, de Keuze in deze leus vervat van de hand te wijzen. De heer De Kort voegde hieraan toe, be reid te zijn reetb nu de strijd om een eerlijk en rechtvaardig oordeel over het kabinet-De Quay aan te binden. „Het gaat mij te ver om het provin. ciaal karakter dezer verkiezingen geheel te negeren en daarmee het provinciaal belang te deklasseren", zo vervolgde de heer De Kort Sprekende over zijn bereidheid reeds nu de strijd om het eindoordeel van 1963 in te zetten merkte hij o.m. op, dat reeds nu het kabinet-De Quay met behoorlijk gevulde handen staat. In dit verband wees de KVP-fractievoorz. op de z.i. on miskenbare stijging van de welvaart, waarin zo werd gezegd vooral de kleine man zijn aandeel kreeg. Ook wees de heer De Kort op de z.i. notoire on macht van de P.v.d.A. om een alternatief te vinden voor het kabinet-De Quay en op de „onvruchtbare, ruwe en rauwe op- Dositie-perikelen van diezelfde P.v.d.A. waarmee de Pvd A. zelfs in haar eigen kring geen raad weet". Vraag: De zolder van mijn heeft de laatste jaren nogal houtworm. - i de vlekken alleen kunnen verwij- ziet dus alleen op belastingen, die lijden deren met behulp Daar deze zolder dit is een gevaarlijk werkje, dat wij u zoals uitbetaalde rente worden ingehouden. afraden. Een andere mogelijkheid i althans enige verbetering te krijgen i het rokje groot is. is bestrijding tenartikelen mislukt. Hoe zoi deze plaag af kunnen komen 1. -71, no„c met rte azijn. Een xamgaren rox zaï au nog verdragen dan tarten!». vroeger de couponbelasting. Voor de inkomstenbelasting moet u de lijkt op zilver rente dus wèl opgeven. Ook opgave uitslag. Aan de de vermogensbelasting gemeentelijke ontsmettingsdienst. Daar kan men u mededelen wat de kosten zullen zijn van een radicale uitgassing van uw zolder. Vraag: Kunt u mij een eenvoudig recept geven om zelf gewone koekjes gen te bakken? Antwoord: Neem 300 gram bloem. 200 gram boter, 150 gram basterdsui- ai«;a heet water -J azijn. Een kamgaren rok zal dit nog plicht, voor het geval u onder de beter kunnen verdragen dan terlenka. mogensbelasting valt. Maar in beide gevallen zal de rok op zijn minst 'erg) krimpen door het he te water. Vraag: U hebt aangeraden Groningen? Welke boeken heeft hij ge- ziet de grond ln een warenhuis, ongeveer zo groot als een oud zinken dubbeltje. De rand is ribbelig. De metaalsoort r is geen groene kant ziet men tus- takjes de beeltenis van een man. die mij Spaans aandoet. Hierom heen ziet men de letters: „D.G M.A.- XI.OS u.B. P.S D.C.P.R.S.RIA. (onduidelijk). Aan de andere zijde elektrische deken te gaan lig- eronder. Geldt dit elektrische dekens? niet schreven? inderdaad daaromheen ziet men de woorden: „In Groningen. Hij deo consilium". De waarde kwart theelepeltje bakpoe der. Verzamel alles in één kom en kneed het tot een soepele bal. Laat het deeg op een koele plaats ongeveer een half uur rusten. Rol het daarna op een met bloem bestoven tafel uit. door middel van een met bloem besto ven deegrol, tot een dunne plak detg. ter dikte van een gulden. Steek met behulp van een koekjessteker. een borstplaatring. of een glas. cirkels uit het deeg. Laat het deeg daarna niet gemakkelijk los. doop dan steker, ring deken of glas af - bij gebrek rol opstijven en°snij daarvan mes dunne plakjes. Breng de cirkels die betrouwbaar of deegplakjes met Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Antwoord: De heer P. A. de Rover tjes. Eromheen is een bekend schrijver hoofd van een u.l.o. in heeft spannende jongensboeken ge- het Jaartal schreven, schoolboeken voor Bijbel- dit? onderricht en ook enkele romans. Wer ken van zijn hand zijn „Als het roept" en ,.De weg der kleine mensen (drie delen). Inlichtingen kan men krijgen bij de Uitgeverij Veenman te Wageningen. Vraag: Mijn zoontje heeft duif gekregen, maar het ziell_ het beest aan één kant gekortwiekt is. In de herfst kon het dier van het bal- beneden komen, 1774. Wat voor munt is Antwoord: De munt is waarschilnliik ter een stuk van 10 kreuzer (1/6 gulden) van Beieren. Inderdaad is dit een zil veren munt. De genoemde titels komen in hoofdzaak hierop neer, dat de af gebeelde is hertog Maximiliaan III Jo- post- sef (Max. Jos) bij d_e gratie Gods het zielige is. dat (D.G.). *"jg| Antwoord: Inderdaad adviseren het algemeen om een elektrische terug. Groeit het ontbrekende gebruiken volgens advies sievige lange rol. laat de gen, dan gebruike i Hl hoe lang duurt dit? Er is de fabrikant, dus tussen bovenlaken aangroeien^ nog_ niet veel te dekens. Wil men op de deken lig- deken die sprake Antwoord: Wan leewieken (dit wil zeggen, dat ste lid weggenomen bedrag? hertog van Beieren Palts 'B P) van het Heilige Room- Rijk (S.R.I.). aartsmaarschalk en niet keurvorst (Axel Elector). De rest veer zijn neventltels. Maximiliaan III Josef van re-eerde van 1745 tot 1777. Vraag: In het gaardersboek van on- gemeente lees ik als ontvangsten i dit die met wat bloem bestoven bakblik. Plaats het bakblik in een oven. iets meer dan matig warm is '140 ioi 150 graden Celsius) en bak de koek jes ongeveer vijftien minuten lichtbruin op raadplegen de KEMA te Arnhem, af- is) komt dit vanzelf in orde na de rui. Antwoord: Vóór de Franse tijd was deling voorlichting. Vraag: Ik ben in het bezit obligatie MdaA|j| Neder- Zorg dus eoed roede voeding met behulo i landsche Gemeenten. Daarbij paald. dat alle belasting op de rente geduldig. Dan kan Neem de koekjes als zodanig voor rekening van deze j| plat op tafel liggend, af vraag: Hoe verwijder ik uit eer marineblauw rokje vlekken Antwoord: Volgens de fabrikant het blik bank zal zijn. Betekent dit. dat ik de niet behoef op te geven bij mijn ken. Natuurlilk is het inkomen voor de inkomstenbelasting-' klein boek" een Moet ik de waarde wèl opgeven vo< kaas- de vermogensbelasting? Antwoord: Deze bepaling geldt al leen voor de „rente als zodanig" cn het beestje, geef huisvesting uw zoontje iet al te ormaal vlie-end exemnla; belang een duiven te kopen, omdat bierbij nog heel wat komt kijken. Vraag: Kortgeleden heb ik een oude munt gevonden bij de bewerking van genoemde bedrag betekent dus gulden. 9 stuiver en 14 duiten. Het is geen logisch voorbeeld, daar 8 duiten reeds een stuiver vormden en de beschik- schrijfwijze dus had moeten zijn ƒ7.10.6. De schrijfwijze komt overeen met die in Engeland, maar ook daar is men niet geheel consequent. Zo is het niet ongebruikelijk te schrijven, sh. 32 (32 shilling) in plaats van -■ i pond 12 shilling). £1.12 (d.v

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2