Chief Whip Misverstanden tussen China en het (oude) Westen Inauguratie prof. Zürcher School moet in taakopvatting eenheid vormen met gezin van het draaiboek 1'tKARREWIEL NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1962 V}ROF. dr. E. Züricher, sinds 1951 verbonden aan het Sinologisch Instituut - te Leiden, heeft gistermiddag in het Groot Auditorium het abmt aan vaard van hoogleraar in de geschiedenis van het Verre Oosten, bijzonder van de ontmoeting tussen Oost en West, aan de Leidse teit. Het onderwerp van zijn inaugurele rede was: „Dialoog der misver standen". Het Westen heeft zich in de loop der eeuwen een aantal voor stellingen van China gevormd, zo gevarieerd, dat men zich af zou vragen of zij wel op een en dezelfde cultuur betrekking hebben. Het zag dit on metelijke rijk eerst als een inspirerend voorbeeld, als drager van een eeuwenoude cultuur, vervolgens als een curiositeit door zijn starre en bi zarre traditie en ten slotte als een achterlijk gebied, wegens het niet deel hebben aan de ontwikkeling van het Westen. schijnen aan net Chinese hof. In de Zuid. Chinese havensteden wordt geïntrigeerd, erhandeld en gevochten. Hollanders, Even onjuist was de voorstelling die het Westen had van de eigen activiteiten in dit gebied. Onze eigen geschiedkun dige bronnen vermelden bijvoorbeeld een grote bedrijvigheid onzerzijds in de ze ventiende eeuw. Portugese, Hollandse, Russische en pauselijke gezanten ver- Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Soliouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Huzaren", van P. J. Bréal. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Kersen- Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; so list: Hans Henkemans, piano. Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Michiel de Swaen" en „De ge croonde Leersse". Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Maandag Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Stadsgehoorzaal, 2.30 en 8 uur: Bous- sac-modeshow fa. Gronhead. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uun NRV- filmdlrenst, „De Rijn, met vakantie". Van der Heyden, 3 uur: Sportstichting, hr. Van Gelde re. Veren, van Ned. Ge meenten. over „Overheid en Sport". Den Haag, Diligentia, 8 uur: Sergio Lorenzi en Gino Gorind, pianoduo. Kurhaus paviljoen, 8.15 uur: The Anglo-American Theatre Group met Dinsdag Zuiderkerk 8 uur, Leids Kamerkoor, verkleind Residentie-Orkest en solisten met Bachs „Johannes Passion". Bevrijdingskerk, 711 uur i zaar klotokenfonds. Snouck Hurgrönjehuis, 8 uur: het Lyra- strijkkwartet concerteert voor het LA.K Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur. Toneelgroep Theater met „Voor de gro'.e muur" en „De Bruiloft". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Symfonie Orkest van de Bayerische Rundfunk o.l v. Rafael Kubelik. Kurhaus Paviljoen. 8.15 uur: The Anglo American Theatre Group met „Hanvey". Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond personeelsvereniging Lichtfabrieken. In de Moriaan, Hoogil. Kerkgracht 44. S uur: Gespreksaivond LJA. Kees Buur man over „Tekenen en schilderen met jeugdigen". Leventdaal, 3 uur: Christenvrouwen Leidten-centrum, jaarvergadering. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 1-1.25 uur: Middagpauzebijeenkomst. Snouck Hurgrönjehuis, 8 uur: cursus .Kunnen levensmoeilijkheden ziekten doen ontstaan?", ol.v. dr- B. B. Bevrijdingskerk. 7-11 uur n zaar klokkenfonds. Rehoboth, 8 uur: filmavond afdeling Leiden der „Vereniging tot bevordering der belangen van slechthorenden". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedde meit „Meneer gaat op jacht". Gebouw K. en W„ 8.16 uur: Residentie orkest o.l.v. Elie Poslaveky, solist: Theo Olof. viool. Kurhaus Paviljoen, 8.15 u' Anglo American Ttheatre Group met Gemeentemuseum, 8 uur- Nel Oost hout declameert „De Krijtfcring". Grote Kerk, 8 uur: Nederlands Ka merorkest, Donderdag Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Populair con cert Residentie-Orkest o.l.v. Elie Pos- Inwsky; soliste: Marie-Thérèse Tourneau piano; voor K. en O. 's Boshuis, 8 uur: OHU-ontmoetingsbij- eenikomst. L.A.K.-zolder, 12.15 uur: Zoldertoneel brengt „De man met de bloem in z'e mond" van Pirandello of „Het huwelijk- seaanzien" van Tsiechow. Den Haag, Kurhaus. 8 uur: Show Prmtemps 1962 Couture Riël Den Haag- Leiden. Diligentia. 8 uun Allegri strijkkwartet. Vrijdag Stadsgehoorzaal. 8 uun Mij. voor Toonkunst, Danzi kwart et- Het gulden Vlies. 130 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, A. J. Lcusen over „Het wonder van Academie. 4.15 uur: Ambtsaanvaarding prof. dr. N. Beets, buitengewoon hoog leraar in de toegepaste psychologie. Den Burcht. 8 uur: 10 x 10 bal, m.n Hrt Leidech Studenten Jazz Gezelschap en kwartet Kees Nix. Huis over t Hoff, 3 uyn Aanvang K. en O.-cursus bloemschikken. Portugezen en Spanjaarden zitten elkaar de Chinese wateren en verlenen de Chinese regering militaire diensten in handelsconcessies. Spanjaarden dromen van een verovering van China Mexicaans voorbeeld. Jezuïten dringen door tot het hof, bekleden amb ten, spelen klavecimbel in het paleis, schrijven wetenschappelijke en stichte lijke traettaten in Chinees en gieten, met onpartijdigheid kanonnen voor de Ming tegen de Manchu en voor "de Manchu tegen de Ming. Randverschijnsel Wanneer men de Chinese annalen op slaat, schrompelen al deze Westerse ac tiviteiten ineen tot een onbetekenend randverschijnsel. De Europese gezanten worden terloops vermeld als „tribuut- brengers" van obscure vazallen-vorsten, de Jezuïten worden slechts genoemd in verband met hun wetenschappelijke en technische verdiensten (waarvan de vruchten een eeuw later alweer vrijwel vergeten zijn), hun prediking des geloofs laat geen blijvende sporen na in het den- de ontwikkelde élite. Zo vindt alle zojuist genoemde Westerse befnoeienissen slechts vage aanduidingen. Er was dus een misverstand wederzijds. Vanuit Chinees standpunt was dit mis- erstand gebaseerd op de utopie van het allesomvattende, volgens eeuwige en kosmische richtlijnen geordende wereld- aarin de keizer de hoogste geeste lijke en wereldlijke gezagsdrager was. Daarbuiten leefden vazalstaten, zowel in de onmiddellijke omgeving als ver weg. De centrale traditie stond geen 'wezen lijke Invloed toe. noch op commercieel, noch op diplomatiek of religieus gebied. Wél was op deze drie terreinen contact mogelijk volgens bepaalde geijkte kana len van communicatie (tribuut en han del, resp. relaties met dc nomadische grensvolken cn de praktische modus ivendi, die in de loop der eeuwen tot stand was gekomen tussen kerken en overheid. In wezen veranderde -niets. Hieraan kwam eerst een einde om streeks het midden van de vorige eeuw. toen de Westerse tegenspeler grondig van karakter was veranderd. De vrije handel deed zijn intree, de strijd voor de rechten belangen van het Westen in China werd niet meer gevoerd door se mi-offi ciële handelsorganisaties doch door d«» regeringen van de Westerse naties, mot alle diplomatieke en weldra ook militaire middelen. Reactie De reactie hierop wes zeer gering of verkeerd, omdat men bleef hangen aan de oude tradities en het Westen bleef beschouwen als barbaren. Totdat in de jaren zestig een aantal prominente Chinese staatslieden tegen deze Westerse overmacht een „zelfversterkingsge dachte" stelde, met als theorie dat China de Westerse techniek en wetenschap slechts voor praktisch gebruik behoeft over te nemen, met volledig behoud van haar eigen traditionele normen. Prof. Zürcher schetste de hiermee be ginnende, langzaam aanvaarde en even langzaam voortschrijdende invloed van het Westen op het oude China, waarna hij stilstond bij het huidige communis tische bewind, waarbij hij zich afvroeg of dit bewind, in Chinees perspectief ge- een bepaalde verwantschap ver toont met de oude centrale traditie. Hierbij kan men enerzijds wijzen op de Westerse oorsprong van het marxisme, op de alom ingevoerde specialisatie, op de gewijzigde rol van de familie, enzovoort. te concluderen dat wij te doen heb ben met een geheel nieuw geïmporteerd systeem. Anderzijds zijn er veel treffende over eenkomsten: het ideaal van een dirigis tisch, op alle niveaus ordenend en rege lend regeringsapparaat, gevormd door een élite van staatsdienaren die getraind zijn n allesomvattende en alles verkla rende holistische ideologie, waarin de moraal een grote rol speelt. Doch hoe dit alles zich verder zal ontwikkelen, blijft voorlopig een open vraag. „Nog steeds," aldus besloot prof. Zürcher zijn rede, „is China voor het Westen een onbegrepen fenomeen, waar- iedere generatie zich een eigen voor stelling tracht te maken. In het verleden i die voorstellingen in wezen geba seerd op eigen Westerse idealen en over tuigingen; moge het de huidige generatie werkers op dit gebied gegeven zijn beide partijen voor zichzelf te doen spreken, en zo te geraken tot een waar lijk wetenschappelijke oordeelsvorming." Een druk bezochte receptie besloot de plechtigheid. Dokter kortmaim (Leiden) trekt zich terug Dokter H. M. J. W. J. Kortmann heeft n pereoonlijke redenen besloten zich terug te trekken als kandidaat voor de ieuwe gemeenteraad. Hij was opge.no- «en op de lijst van de K.V.P. Dienst Bevrijdingskerk De morgendienst van de Geref. Kerk In de Bevrijdingskerk begint ditmaal niet om half 11 maar om 11 uur. Residentie-Orkest voor K. en O. Leiden Donderdag 3 maart heeft in de Stads gehoorzaal het laatste concert plaats ir populaire reeks van K. en O. Het Residentie-Orkest zal spelen o.l.v. Elie Poslawsky. Uitgevoerd wordt o. Schubert's Rosamunde ouverture, het tweede pianoconcert van Öëethoven de ouverture-fantasie Romeo en Julia Tsjaikowsky. Soliste is Marie-Thérèse Fourneau. Antoniusclubhuis. 8 uur: Ccm/tact avond Ned. Vereniging ouders van emi granten. Filmzaal academie, 12X0 uur: pauze- Lakenhal. 8 uur: Opening tentoonstel ling „Samen op de kiek", door ir. J. J. Terwen. Marekerk 8 uur: Vrouweruwereldge- betdsdag. Bevrijdingskerk, 8 uur: Vrouwenwe reldgebedsdag. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Rotterdams Toneel met „Boeing Morsweg. 3 uur: Heropening gebouw studbntenroeiverenigirïg Njocd, daarna receptie. Den Haag, Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Concertgebouworkest ojI.v. Eugen Jochum; solist: Claudio Arrau. piano. Zorgvlie'jkerk, 8 uur: Wün Talsma, Films Casino (230, 7 en 9.15 uur): Genade loze achtervolging (18 jaar); donderdag: Verboden liefde (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Uit angst voor de schande (14 jaar). Luxor (2.30. 7 cn 9.15 uur): De Co- mancheros (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Fracase. de onoverwinnelijke musketier (14 jaar); donderdag. Rivalen zien niet om. Studio (230, 7 en 9.15 uur): Een v is e envrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur>: Don Ca- millo op de barricaden (alle leeftijden) Tentoonstellingen Lakenhal, werkep van Ap Sok (tot 5 maart). Lakenhal, „Vijftig best verzorgde boe ken" (tot 5 maart) Rijksmuseum van Oudheden, Neder landse opgravingen in Egypte (tot 18 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 530 uur <v iag en zaterdag van 13 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de groter* eugd) van 6.30 tot 8.30 uur savonc Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- ;traat 27. maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 8 uur; dinsdag var tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 1 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Rijksmuseum van Oudheden, „Neder landse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari). Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 630 uur n_m zaterdag 25 uur; jeugd: elk« woensdag 25 uur. Feestavond Leidse Boys In een stampvolle Stadsgehoorzaal gaf gisteren de v.v. ..Leidse Boys" een feestavond voor haar leden en donateurs ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. De voorzitter van de contactcommissie, de heer C. van Berkel, sprak aan het be- van de avond het voltallig bestuur cn bood hem geschenken aan. zoals kalkwagen voor het terrein en een schrijfmachine voor de voorzitter. Een enthousiast en in feeststemming verkerend, publiek genoot met volle teugten van het uitstekende programma. De conférencier Frans ven Dusschotten, met zijn treffende imitaties van Wim Sonne veld' en Toon Hermans, oogstte bijna net zoveel bijval als het bekende kwartet „The Fouryo's". Verreweg de luidruchtigste ovaties kreeg de teenager- zangeres Ria Valk, die met een gitaar haar eigen zang begeleidde- Vooral na de pauze waren de mensen na haar op treden haast niet meer sW te krijgen. Ook het accordeon- en zangduo Les Gerto's oogstte met de populaire pot pourri's een overweldigend succes. Aan het eind van dit. cabaretgedeelte huldigde men de artiesten. Nu kwam de contactcommissie naar voren en de voorzitter dankte hen, dlie sinds begin 1962 vele uren hebben opgeofferd voor deze avond. Voorzitter Maas kon ook nog aankondigen dat de klaverjasoompefntie een bedrag van f 276,60 heeft opge bracht Dit is later op de avond ter hand gesteld aan de heer Herreur, voor het Koningin Wilhelmkiafonds. Na de geanimeerde verloting begon men opgewekt aan het eindbaL waarop het Hilversumse dansoricest Music Pa trol. olv. Jean' Benée, de muziek vor- Jaarvergadering L.Z.C. Onder grotere belangstelling dan vo rige jaren hield de Leidse Zwem Club (L.Z.C.) in een van de zalen van Gulden Vlies haar jaarvergadering. Voorzitter drs. J. P. v. d. Reyden prees de goede verstandhouding met dc terverenigingen, maar vond het jammer, dat na het behalen van de zwemdiplo ma's velen (en dat zijn er honderden) niets meer van zich laten horen. Vele activiteiten in 1961 waren voor L.Z.C. een succes. Bij internationale moetin gen waren het Siem Ouwerkerk en Dick Timmermans, die resp. bij de jeugd en de militaire wedstrijden L.Z.C. ?eer goed wisten te vertegenwoordigen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, J. P. Heck en A. L. van Ingen Sohenau, herkozen, terwijl het bestuur werd uitgebreid door de benoeming van de heer J. Teunissen De herziening van de contributies werd aanvaard. Cor Braasem kwam op deze avond met een onderhoudend praat je. Tot slot enkele films van de door L.Z.C. ondernomen buitenlandse Christen Studenten Raad Leiden Het dagelijks bestuur van de stichting Christen-Studenten Raad te Leiden is als volgt samengesteld: P. W. M. Broekhoven praeses, mej. J. A. Schouten ab-actis I, R. J. Kerkhof quaestor, J. M. M. Dor- maar vice-praeses, mej. C. van Erj actis II. Ab-actiaat: Wasstraat 12. Leiden Ouderavond chr. school Obrechtstraat DE SCHOOL moet in haar taakopvatting een eenheid vormen met het gezin het voornaamste opvoedingsmilieu en het is zaak, dat ook in deze tijd van nivellering en verdoezeling der grenzen bestuur, ouders en personeel van een christelijke school hun werk zien in het teken van een goddelijke opdracht. Een christelijke school is immers een gemeenschap, die op een religieuze basis rust. Aldus drs. R. Kramer, leraar aan de chr. kweekschool te Leiden, die gisteravond in de aula van de ulo-school aan de Diepenbrocklaan sprak op een goed bezochte ouder bijeenkomst van de chr. nationale school aan de Obrechtstraat (hoofd de heer L. Noorduin) in Leiden-zuidwest. Bestuurslid J. Overduin had de leiding van de avond. Drs. Kramer had zijn onderwerp ge titeld; ..Heeft de christelijke school ook vandaag nog een t-aalk en zo ja, wat ls dan die taak?". Hij merkte op, dat het voorstander zijn van christelijk onder wijs samenhangt met de overtuigingen of, nog concreter: met het geloof. De school is een vrucht van de cultuuront wikkeling en zij moet de kinderen onder meer opvoed?n tot het gemeenschaps leven. Hoe die gemeenschap straks zal worden, hangt dus voor een belangrijk deel af van de wijze, waarop de 6chool van thans haar taak verricht. Het antwoord op de vraag, van wie de christelijke school haar op dracht ontvangt, is een kwestie va<n levensbeschouwing en hangt samen met de mensbeschouwing. Zien we het kind als een geschapene naar Gods beeld en gelijkenis, dan is het eigendom van God en dan heeft men als ouder de taak dat kind naar die God op te voeden en 'fi leiden. Dat opvoeden kan vreugdevol zijn, als alles naar wen® gaat, maar ook moeilijk. Elk kind heeft een eigen aard en begaafdheid en daarom kunnen nooit twee kinderen op gelijke wijze worden opgevoed. Dit geldt zowel voor het ge zin als voor de school (waar de onder wijzers en onderwijzeressen door het Tussen de bladzijden Don Camillo op de barricade TRIANON. Bisschop Don Camillo voelt zich in het Vaticaan niet zo op zijn plaats en hij grijpt dan ook de gelegen heid aan naar zijn geliefde dorp Bres- tende cello terug te gaan als hem ver ontrustende berichten bereiken over de actie van de communistische gcmcentc- Peppone, die intussen Kamerlid is ge worden, krijgt opdracht daar ..spijkers met koppen te gaan slaan". En zo vinden beide „vrienden" in een slaapcoupé en op weg naar het strijdtoneel, r Don Camillo zeer diplomatiek de orde weet te herstellen. Hij beleeft zoals gebruikelijk enige ïarrow escapes", die hij manmoedig glimlachend neemt. Fernandel geeft Don Camillo weer al zijn bonhommie mee, zodat hij zelfs Gino Cervi van zijn goede bedoelingen weet te overtuigen. Het stramien bleef natuurlijk hetzelfde. (Kostelijke ontspanning). The Comancheros LUXOR. Men kan van Westerns zeggen wat men wil, maar zelden dat de moraal geweld wordt aangedaan. In The Comancheros is het al niet anders. De die gezocht wordt wegens moord aar onschuldig is ontspringt dc dans en zij die zich aan wapenhandel met de Indianen schuldig maken, laten het leven. Eén uitzondering is er, maar dat dan ook een mooi meisje dat kon toch ook niks aan doen, dat haar vader i slecht was dat met de „moorde- lar" trouwt. Door dit alles scharrelt in heel zijn indrukwekkendheid, stoer en on schrokken. John Wayne, ditmaal als kapitein der politietroepen, die als sym bool van plichtsbesef en rechtschapen heid de film het onvervalste Wild-West- 6tempel moet geven. Waar hij mogelijk tekort schiet, maken Technicolor het £oed, zodat het totaal niet eens onbevredigend (Traditioneel). meisje bekend haar misstap en vult u naar in: eind goed al goed, inclu- een trouwe, lieve, hardwerkende Het is te onbenullig en te triest om er og meer woorden aan te verspillen. (Waardeloos), Genadeloze achtervolging CASINO. Veel bijzonders is het niet geworden, de film Genadeloze achter volging tBeyond the curtain). Een Oost duits meisje vlucht naar West-Duits- land, wordt stewardess bij een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij. Als het vliegtuig door storm misleid, boven Oost-Duitsland wordt neergehaald, be ginnen de moeilijkheden. Een stoere Amerikaan, de verloofde an het meisje, rust echter niet voc zijn beminde terufc. heeft. Hij kruipt onder het IJzeren Gordijn en vindt haar. Samen vluchten ze naar de vrije wereld genadeloos achtervolgd. Het is amateuristisch in elkaar gedraaid (Gepruts). Een vrouw is een vrouw STUDIO. De geprolongeerde film Een vrouw is een vrouw" van Jean- Luc Godard is een experimenteel geval letje, waarvan de uitwerking zo buite nissig en dwars tegen alle gangbare opvattingen ingaat, dat men zijn ogen uitwrijft van verbazing. Voor degenen die interesse hebben voor de ontwik keling van de filmkunst is de rolprent wellicht van belang, maar voor de „ge- toeschouwer is zij verward, flauw en langdradig. Alleen het spel n Anna Karina is de moeite waard. (Vreemd). REX. Jean Marais te zien in Captaine Fracasse" (Fracasse, de on winnelijke musketier). Ondanks goed spel van deze acteur, evenals van tegenspeelster Geneviève Grad, is deze film van Pierre Gaspard Huit, bepaald geen meesterstuk. Het gegeven is afgezaagd, het verhaal tc langdradig. Achteloos duellerend wint de held het hart van de vrouv wie hij ten slotte in het huwelijk treedt. (Dertien in een dozijn). Vit angst voor schande LIDO. Uit angst voor de schand wordt in een Amerikaans gezin ee n spektakel opgevoerd. De miei zoete vervolgverhalen in de damesbla den zijn nog heilig bij dit walgelijk goedkope verhaaltje dat in prentbrief kaartachtige kleuren uitvoerig werd verfilmd. en stevige „zee-romance" blijkt de enige dochter van een welgesteld echt paar in verwachting te zijn. Haar it verongelukt bij een bergtocht de familie vertrekt haastje rep je naar het buitenland. De grootmoeder doet zich voor de moeder van het wurm. Het kind brandt bijna door een ongeluk, het Th. J. van der HEIJDEN lid van de NederL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23406 grote aantal wel voor een zeer z taak worden gesteld). De school tracht de wil van het kind te leiden en het karakter 'e vormen; Gods zegen is daar bij onmisbaar. Meeleven Soms wordt wel eens gezegd, dat het de taak van de school alleen is het kind op te voeden in en voor de gemeenschap. Wie zo redeneert, maakt de maatschap pij tot norm voor de opvoeding. De ware gemeenschap, waartoe christelijke oudera hun kinderen willen opvoeden, rust echter op een religieuze basis. Dit heeft invloed, ook op het hedendaagse onder- Zo moet bij het moderne groeps werk op de school het in op dracht dienen van de ander pre valeren en bij het moderne klasse- gesprek moet liet kind niet alleen leren spreken maar vooral ook leren luisteren (de ander uibnemender ach ten dan zichzelf). In dit verband zei de heer Kramer, dat het leren ge hoorzamen thuis al moet beginnen, door gewenning. Ten slotte besprak hij de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid van be stuur. ouders en personeel. Wat de ouders betreft, zij moeten meeleven met hun kind en de onderwijskrachten moe ten zij niet zien als tegenwerkers maar als medewerkers. Het personeel op zijn beurt dient zich voortdurend met alle beschikbare middelen, zoals studie, zo geschikt mogelijk te maken voor de moeilijke taak op school. Na de pauze werden dia's vertoond van het vorig jaar gemaakte school- HOTEL - CAFE - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor uw receptie-, zaken- en Commando-overdracht niet rijst in Leiden Aanstaande dondredag (8 maart) neemt kapitein H. Goedhart het commando van de 423ste Compagnie Van Heutsz Mobiel over van kapitein K. L. R. J. Lautescla- ger cn dit gaat met veel feestelijkheid gepaard voor de in Leiden gelegerde militairen. De eigenlijke overdracht heeft 's morgens om half elf plaats op het binnenplein van de Doelenkazerne. Het tamboerkorps van het regiment Van Heutsz zal deze plechtigheid opluisteren. 's Middags om half twee verzorgt Frans van Dusschoten met de zijnen een cabaretprogramma en om 5 uur komt do personeelsvereniging van de 423ste eomphgnie bijeen in de onderofficiers kantine van de Doelenkazerne. Daarna begint 's avonds om 7 uur een uitge breide rijstmaaltijd in dc manschappen- kantine. die muzikaal wordt opgeluis terd door The Strangers. Ten slotte komt de personeelsvereniging dan om 9 uur nog eens bijeen in dc ondcrofücierskan- Verliouwingcn aan dc Haarlemmerstraat Architect S. Abelinan te Leiden heelt het verbouwen van het winkelpand van de firma J. Ramb aan de Haarlemmer straat 47-49 opgedragen aan do firma C. W. Lindenhoff en Zn te Leiden. Het verbouwen van het winkelpand Haarlemmerstraat 173 voor de N.V. Vorst wordt uitgevoerd door de firma Van Oosten en De Wit te Rotterdam. Bromfietser gaf geen voorrang op Hoflaan Op de hoek HoflaanTelderskade gaf gisteravond omstreeks negen uur een bromfietser geen voorrang aan een per sonenauto. Hij kwam te vallen en liep een hersenschudding op; de 21-jartye duopassagier, mej. M. Visser, brak ccn sleutelbeen en een lichte hersenschud ding en schaafwonden op. Auto en bromfiets werden zwaar beschadigd. Veemarkt Leiden: mond- cn klauwzeer neemt af Na de aanvoer gistermorgen lijdelijk een witte markt, hetgeen aanleiding gal tot dc vraag wanneer de nieuwe vee markthal eens komt. Vooral de nuchtere kalveren en het dure mest- cn fokvee heeft door de weersomstandigheden veel te lijden en de schapen komen op de Internationale markt niet zo vlot als bet Gebruiksvec was er meer dan vorigo week, doch de aanvoeren blijven achter bij andere jaren. Dit is ontegenzeggelijk te wijten aan het koude weer en hei mond- en klauwzeer. De handel ln melk en varekoeien is dan ook nog rustig (te rustig) cn in de prijzen komt weinig of geen verandering. Notering melkkoeien f 900/1150; vare koeien f 550/1025. Slachtvee. De aanvoer was niet groot en over het algemeen is dit dc laatste weken op alle Nederlandse markten het geval. Het totale beeld en dus ook dat van de Leidse veemarkt was dan ook deze week, dat er weinig werkelijk goede slachtdieren zijn en dat hiervoor hoge prijzen worden betaald. De mindere wor den maar moeilijk overgenomen. Dc han del was matig en de notering f 2.60/3,40. vorige week f 2.45/3,35. Dc handel in Jongvee, zoals pinken, was kalm. Weer verlies voor HVL Ook tegen het Haagse OVC kwamen onze stadgenoten niet tot winst, zelfs zagen zij geen kans 1 set te winnen. EeD wel zeer teleurstellend resultaat De harde opslag en een gevarieerde aanval van OVC kon door HVL vaak niet voldoende worden opgevangen, om dat de scheidsrechter de moderne op vatting van streng fluiten in het ach terveld en soepel bij het net strak door voerde. OVC had dit goed in de gatcD en schakelde in vele gevallen over op de manchetverdediging, maar HVL bleef meestentijds volharden in het boven hands opvangen van de bal en maakte hierbij nogal wat fouten Alleen in de 3e set verkreeg HVL een overwicht maar ondanks een 81 voor sprong moest men ook deze set prijsge ven. Het werd een wel wat geflatteerde 0—3-zege voor de Hagenaars. Setstan den: 11—15, 13—15 en 510—15. Prof.wijk verliest van Kangeroes Na een gelijkopgaande strijd in de eerste set, die door Profwijk met 1715 werd gewonnen, kwam Kangeroes pas goed los. Keihard serverend gaven zij hun tegenstanders geen enkele kans en C.A.O. Eguiont In dc jaarvergaderingen van de vak groep visserij van de Centrale van Zee arenden ter Koopvaardij en VlsserU te Katwijk en Schevenlngen heeft voor zitter A. de Boon de kwestie van de vrlestrawler Egmont aangeroerd. In hel rontraet met de rederij Batavia zijn. voor het eerst ln de %'lsseri). omschreven rusttijden opgenomen, cn was het Inko men van de opvarenden niet afhankelijk van dc besomming. Het loon bestaat uit een vaste gage. die voor een matroos op ongeveer dezelfde hoogte ligt als bi) de koopvaardij, met daarbij een premie, die afhankelijk is van de hoeveelheid gevangen vis. Aangezien dit systeem voor dc eerste manl werd toegepast, bestond enige zeekrheid omtrent de juistheid var overeengekomen bedragen, maar al spoe dig bleek, dat de verwachtingen pc- waarheid werden. Toen na ongeveer ze ven maanden de balans werd opgemaakt, bleek dat een matroos onder de werking van CAO Batavia aanzienlijk meer verdiend dan hij bij gelijke vangsten onder de CAO trawlvisserij zou hebben gedaan. Door een defect in de i installatie maakte de Egmont enkele IJslandreizen met goede besommingen. Op deze reizen waren de verdiensten enigszins lager dan zij volgens de CAO trawlvisserij zouden zijn geweest op langere termijn bezien bleef mer langrijk hoger. Desondanks ontstonden toen moeilijk heden bij het bemannen, die de reder cr ten slotte toe noopten het schip onder de trawlvoorwaarden naar zee te sturen met 13 inplaats van 18 man. met 2—15 trok Kangeroes de score weer recht. In de 3e set weer een strijd tussen gelijkwaardige ploegen, waarbij Kange roes meer zorg besteedde aan de aanval terwijl Profwijk beschikte over een be tere aanval. Nu waren het de Kangeroe- dames die tot een 1517-eetwinst kwa in de 4e set wees alles op een gelijk spel, maar tegen het einde zakte PW ineens weg, waardoor Kangeroes toch nog de gelegenheid kreeg de achterstand weg te werken en de overwinning bin nen te halen. Stand laatste seU 11—15 Vette kalveren: minder aanvoer dan vorige weck. De mindere kwaliteiten zijn sterk overheersend, de weinige goede dieren brengen een beste prijs op. Handel slepend prijs f 1,80/2,50, vorige week f 1,80/2.60. Grote aanvoer van nuchtere kalveren met een matige handel. Doordat deze diersoort volop komt, is het prijspeil dalend. Wolvee. Voor de tijd van het jaar nog een grote aanvoer, ongeveer evenveel als vorige week, en dat waren er 1300 stuks. Ook hier moet worden gezegd: de beste brengen een prijs op die uitgaat boven de off. notering, maar dat zijn er niet Jo erg veel. De handel was gisteren redelijk cn stug duur. Notering: vette schapen f 100/130, vette lammeren f 105/140. fokschapen f 140/165. Voor dc jonge lammeren is nog geen notering te maken. Dc aanvoer neemt we! toe maar is nog te klein. Varkens. De varkensmarkt Is nog ge sloten. men zegt tot 1 mei. De prijzen op de slachtbeurzen waren niet hoger met een stroeve handel. Nog steeds valt over de biggen cn schrammen weinig te zeg- Lezers schrijven ons: 10x10 in Leiden Dc 10 x 10 actie is de zevende weck ingegaan. Voor de zevende maal legt de Nederlandse jeugd 10% van haar wekelijkse zakgeld opzij om honger lijdende medemensen in Dahomey cn Nigeria een menswaardig bestaan te kunnen geven. Ook de Leidse jeugd (en zoals blijkt vele ouderen) steunt de anti-honger actie. Door middel van het nu wel alom bekende spaarkaartsystecm komt het geld binnen. Als ieder zijn kaart geheel afbetaalt het spreekt vanzelf dat dit gebeurt! dan verwacht het actiecomité Lelden f 13 000 te kun nen afdragen aan het landelijk comité. Maar daarbij komen dc opbrengsten van collectes en de bijdragen van za kenmensen. We hopen met de giften van de laatste groep boven f 1000 uit te komen. Leerlingen van kleuterscholen en van de drie laagste klassen van de lagere scholen brachten, door aan een klcur- wedstrijd mee te doen, samen ruim f 400 bijeen. Een prestatie leverden enkele jongelui uit de Tibocl Sicgenbeekstraat door zelfvervaardigde gipsen beeldjes te verkopen ze wisten ruim f 400 voor de actie te verdienen. En wat te zeggen van de Leidse instrumentmakers- school, die een verkoping hield van door de leerlingen gemaakte voorwerpen opbrengst ruim f 5001 Als maar geld moet er binnenkomen. Een lepeltjes- en ballpointactie is gaan de. Wij vestftgen nog uw aandacht op het 10 x 10 bal op 9 maart Kaarten voor deze avond voor middelbare scholieren kunnen worden besteld bij het secre tariaat van de Leidse Jeugd Actie, Stad huis, ingang Koornburgstceghoek Brce- De actie 10 x 10 eindigt officieel op 17 maart. Maar cr zijn mensen die niet kunnen ophouden: „We zijn net goed op gang. moeten wc op 17 maart al stop pen? We gaan nog een week door!" Dat mag. als er nog maar veel geld binnen komt Het actiecomité Lelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3