Een kanttekening Chr. sportbeweging moet belangstelling hebben Z.W.O. subsidieert uitgave van Luiks Diatessaron Een woord voor vandaag De wet plaatst bakens in de levensstroom Categorale bonden niet alleen uiting onbehagen 2 WAAR KOMT SPAARGELD TERECHT? CPAREN is voor vele Nederlanders een tweede natuur geworden, al zullen zij zich veelal niet bewust zijn, dat bun spaargeld via de spaarbank, de verzekeringmaatschappij of het pensioenfonds elders terecht komt en wordt benut voor uitbreiding en modernisering van ons produktie-apparaat (inpolde ring, wegen, elektrische centrales, fabrieken, machines, treinen, auto's enz.) Bij het sparen wordt gemeenlijk aan de traditionele spaarbanken gedacht. Zij zijn een levend begrip voor ieder van ons en talloze Nederlanders hebben bij een van de vele spaarbanken geld staan. Veel kleintjes maken een grote en daardoor was eind januari jl. bij de rijkspostspaarbank, de algemene spaar banken en de boerenleenbanken in totaal 11.336.000.000 aanwezig. Dit bedrag zou precies voldoende zijn om alle staatsuitgaven voor dit jaar te betalen. Niet alle Nederlanders brengen hun spaargeld of moeten wij zeggen al hun spaargeld naar de spaarbank. Zeer velen betalen regelmatig pensioen en/of verzekeringspremie, betgeen In wezen ook een vorm van sparen is. Weer anderen zetten hun geld op een spaarrekening bij een handelsbank, kopen een eigen huis (en betalen de koopprijs in maandelijkse termijnen) of beleggen hun spaargeld in effecten, te weten obligaties en aandelen. Op deze laatste wijze stelt de spaarder zijn geld zelfs rechtstreeks beschikbaar voor overheid en bedrijfsleven. De overheid leent door het uitgeven van obligaties; ook het bedrijfsleven leent wel door middel van obligaties, maar veelal geeft een bedrijf toch aan delen uit. Als obligatiehouder ontvangt men elk jaar een vaste rente en heeft men een vordering op de onderneming, welke vordering geleidelijk aan door af lossing verdwijnt. Als aandeelhouder krijgt men dividend, dat schommelt met de hoogte van de winst en is men mede-eigenaar van de onderneming. De aandeelhouder loopt dus altijd risico. In vette jaren moge zijn dividend hoog zijn, in magere jaren krijgt hij weinig of niets. Ook de prijs (koers) waartegen hij zijn aandeel op de effectenbeurs kan verkopen schommelt hier door. Er zijn aandelen van 1000, waarvoor men thans (afgelopen maandag) 17.000 moet betalen, maar er zijn ook stokken van 1000, die niet meer dan 195 kosten. Enkele voorbeelden van sterke koersschommelingen: een aandeel Zwanenberg Organon was in 1959 op zeker moment te koop voor 3580, maandag jl. kostte het 10.780. Een aandeel van 1000 van Albert Heijn kostte in 1959 2800 en afgelopen maandag ƒ7400. En zo zijn er legio voorbeelden. Zij bewijzen echter alle, dat aandelen voor kleine spaarders aelfs als zij aandeeltjes van 100 zouden bezitten gevaren bevatten. Zij zouden natuurlijk obligaties kannen kopen, omdat die maar heel weinig in koers schommelen. Ook aan deze stukken kunnen echter bezwaren kleven. Als de prijzen en de kosten van levensonderhoud in de loop der jaren stijgen, dan is bet eigenlijk wel teleurstellend dat de waarde van het spaarbezit gelijk blijft. Een tegoed bij een spaarbank van 1000 blijft na jaren 1000, terwijl het geld minder waard geworden kan zijn. Dit geldt ook voor een levensverzekering, een pensioen en een obligatie. Bij waardedaling van het geld vist men achter het net. Aandelen hebben echter wel de neiging om meer waard te worden, als het geld minder waard wordt, al moeten wij weer niet denken, dat wij door aan delenbezit alle inflatlezorgen kwijtraken. Om nu toch te kunnen profiteren van een bepaalde bescherming, die aan delen tegen de waardedaling van het geld geven maar om anderzijds het risico van koersschommelingen van aandelen te kunnen omzeilen, wordt de laatste jaren met stijgend succes propaganda gemaakt voor de beleggings maatschappij. Dit is een maatschappij waarvan het kapitaal uit kleine aandeeltjes bestaat. Het tegen uitgifte van deze aandeeltjes ontvangen geld wordt dan belegd in effecten van een groot aantal ondernemingen, waarbij dan gestreefd wordt naar een zo groot mogelijke spreiding om het risico van koersschommelingen zo veel mogelijk te verkleinen. De spaarder die dus een aandeeltje van een beleggingsmaatschappij bezit, heeft dus In wezen voor een minimaal deel belang bij tal van ondernemingen. Dat de beleggingsmaatschappijen tegenwoordig veel betekenen, bleek deze week uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tien maatschappijen hadden eind 1960 gezamenlijk een pakket effecten met een koerswaarde van 1.346.000.000; 98 hiervan bestond uit aandelen. Er zijn vele soorten beleggingsmaatschappijen, ieder met een eigen beleg- gingspolitiek; sommige geven aandeeltjes uit, andere weer participatiebe- Ook de overheid houdt het oog op de beleggingsmaatschappijen gericht en wel voor haar bezitvormingspolitiek. In september 1961 kwam zij met een wetsontwerp voor de dag, dat beleggingsmaatschappijen die uitsluitend in het belang van de kleine spaarder werken belastingvoordelen wil geven. Er is tegen dit ontwerp de nodige kritiek gekomen. Deze week lazen wij nog van een adres van de gezamenlijke werkgeversorganisaties, waarin zij zich keerden tegen de bevoorrechting van die nieuwe beleggingsmaatschappijen voor kleine spaarders. In verschillende vakverenigingskringen staat men zeer positief tegenover de beleggingsmaatschappij, al zal zij dan aan bepaalde eisen moeten voldoen. Doch bet principe aanvaardt men, en dus ook het feit dat spaargelden op deze wijze belegd worden. Het ligt dan ook in de lijn van de verwachting, dat de populariteit van de beleggingsmaatschappijen verder zal toenemen. Vooral als de inkomens ge leidelijk aan blijven stijgen en de sociale voorzieningen verder worden uit gebreid, zal de kleine spaarder zijn ogen beslist op effecten gaan richten. En dan kan een beleggingsmaatschappij voor die kleine spaarder van groot nut worden. N.C.W.B.-voorzitter Smaling in Utrecht: (Van een onzer verslaggevers) „Niet iedereen is er van over tuigd dat de christelijke sportbe weging recht heeft op de be langstelling van ons prot.-chr. volksdeel en niet iedereen is zich bewust dat de sportbeweging christelijk gefundeerd moet zijn. Met de verbreiding van de chr. sportgedaohte staan we nog maar aan het begin. Er moeten sterkere middelen worden ge bruikt om dit facet van de chr. samenleving ons volk duidelijk te maken. In de Ned. chr. sport- unie is deze materie meerdere malen onderwerp van bespre king geweest, mede naar aanlei ding van het door het Christelijk Nationaal Sportfonds uitgebrach te rapport", aldus sprak van morgen bondsvoorzitter C. H. Smaling uit Rotterdam op de jaarvergadering van de Ned. Chr. Wandelsportbond in Utrecht In dat rapport xcordt o.m. gefield dat de chr. sportbeweging onvoldoende wordt ge dragen door het grondvlak, dat wil zeggen: te weinig mensen in de verenigingen zijn op de hoogte van wat de chr. sportbewe ging wil. Te weinig ziet men dat er alleen bestaansrecht is als het steunt op het vaste fundament, de Bijbel." ..Het is een vreemde zaak met de chr. sport. Men wil alles christelijk doen: men is lid van een kerk, van een chr. politieke partij, van de chr. vakbewe ging, van de chr. radiovereniging etc. Als men vraagt waarom men daar lid van is weet men ook nog wel een ge fundeerd antwoord te geven als: Bouwen aan de komst van het Koninkrijk. Maar als dan gevraagd wordt waarom men lid is van een neutrale sportorganisatie zegt men: Moet je daar de Bijbel ook al bijhalen? Voetballen is voetballen en wandelen is wandelen! De zaak wordt nog vreemder", aldus spreker. ..als men lid is van een chr. bond en men in feite niet weet waarom die bond te genstander is van sportbeoefening op zondag". ..Wanneer we 1 Cor. 3 11 opslaan dan lezen we: Want een ander funda ment, dan dat er ligt, namelijk Jezus Christus, kan niemand leggen. Er is geen enkel levensterrein waarvan Chris tus niet heeft gezegd: Het is het mijne! Geen enkel, dus ook de sport is geen uitzondering. Vanuit deze uitspraak dienen we ons onderzoek naar het be staansrecht van de chr. sportbeweging voort te zetten. We moeten overtuigd raken dat er bestaanrecht is en dat kan niet anders dan door studie. Als ieder een weet waarom er een chr. sportbe- Advertentie Reumatiek Migraine Menstruatiepij n Verkouden Hoofdpijn Spit weging is, iedereen bezield is met een heilig enthousiasme, dan zal het Chris telijk Nationaal Sportfonds slagen, dan worden onze bonden twee- tot driemaal zo groot, dan is het grondvlak een hecht fundament, steunend op de belijdenis en daar kan de christelijke sportbeweging op bouwen". Propaganda De propaganda was een belangrijk onderdeel uit de jaarrede. ,,We prijzen ons gelukkig dat we vandaag een fer me, frisse grote afdeling in het Noor den en Oosten kunnen gaan installeren. De NCWB is in opmars. Op dit ogen blik weet ik niet of het gestelde doel 6000 leden is bereikt. Dat blijf! ook voor het bondsbestuur een verras sing tot vanmiddag". Dat men er dicht bijkomt stond echter voor de heer Smaling vast. Opleiding kader Een ander facet van het NCWB-werk is de opleiding van het kader. Verheu- f;end was de mededeling dat de wandel- eiderscursus dit jaar voor het eerst goedgekeurd en de geslaagden zich dus straks rijks gediplomeerd mogen noe men. ..Het opleiden van kader is al dus spreker het belangrijkste werk van de NCWB. ,.Tot de taken van het bondsbestuur behoort ook het deelnemen aan de ar beid van de NCSU en het CNS. Wij kun- melden dat we nog steeds lid zijn de sportunie. Het is niet alleen spij tig dat we er niet meer voor kunnen doen. Het bondsbestuur dient zich te beraden op maatregelen, die er toe kunnen leiden dat we als NCWB daad werkelijk in deze top kunnen meewerken. We hebben gezien dat dit dringend no dig is. Voorlichting over onze arbeid mag niet ontbreken en de bonden die nen elkaar en de NSCU tot een hand en een voet te zijn". Nieuwe structuur ,.De nieuwe structuur van NCSU en CNS zal ons er wellicht toe kunnen brengen meer dan tot dusver onze me dewerking aan hun arbeid te geven. Toont belangstelling voor de arbeid van de NCSU en het CNS. want heide stich tingen zijn het ten volle waard. Blijft u op de hoogte stellen van alle publi caties. opdat u een juist beeld van de problemen kunt krijgen. Problemen die waarlijk niet in een handomdraai zijn op te lossen." ..Gaan wij nu samen het nieuwe hondsjaar in. Gesterkt en bemoedigd, geladen met geestdrift en liefde voor de goede zaak. Samen, ja samen, afleg gend wat ons zou kunnen scheiden van elkaar, in vast geloof in het eeuwige "undament". besloot de heer Smaling. «In het nummer van maandag hopen wij op deze jaarvergadering terug te komen). Dr. L. Praamsma op voordracht voor hoogleraar Togal helpt Togal helpt Togal helpt Togal helpt Togal helpt I <Van on« correspondent) Togal helpt1 Dc Nederlandse theoloog dr. Togal helpt1 Praamsma staat °P dc voordracht Drink. de enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen! Da. Bakker kan werk voortzetten Studietoelagen met 400 omhoog (V» onze parlementsredactie) benoeming als hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de Theologische Hogeschool van de Christian Reformed Church In America and Canada, geves tigd te Grand Rapids, Michigan, Vcr. St. De voordracht vermeldt als tweede kandidaat dr. J. Bratt, professor in de Bijbelvakken aan het Calvin College, eveneens te Grand Rapids. De synode van de Christian Reformed Church die deze zomer wordt gehouden, moet een beslissing nemen. Minister Cals heeft besloten het mi nimumbedrag voor rijksstudietoelagen (beurzen en renteloze voorschotten) te verhogen van 2400 tot 2800 per jaar. Aanleiding hiertoe is de stijging van de kamerhuren en de verhoogde huur van kamers in studentenflats. Minister Cals deelt dit de Eerste Ka mer mee in de memorie van antwoord over de onderwijsbegroting. Hij schrijft verder, dat thans voor nieuwbouw verbouw voor 6428 studenten kamera reed. bijna gereed, in aanbouw of in j Deze voorbereiding zijn. Ongeveer driedui- zend studenten zijn reeds onderdak in de diverse universiteitssteden. Door het Het is voor dr. Praamsma program van 15.000 kamers zal de toe-|de tweede maal dat hij op de voordracht nemende stroom studenten waarschijn-j staat voor een hoogleraarschap. Enige lijk niet kunnen orden opgevangen, al- jaren geleden, toen hij reeds in Canada Het is voor de tweede opeenvolgende maal dat een Nederlandse theoloog op de voordracht staat voor een functie aan de Theologische Hogeschool te Grand Rapids. Verleden jaar werd dr. F. H. von Meyenfeld, thans predikant te Hil versum. benoemd als zg. visiting lecturer voor de tijd van een jaar voor het on derwijs in de Oudtestamentische vakken. de benoeming evenwel niet Cals. De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek (z.w.o.) heeft mejuffrouw dr. A. H. A. Bakker, doopsgezind predikante in Middelburg en Goes, een subsidie verleend voor de voorbereiding van een tekstkritische uitgave van het Luikse Diatessaron. dat is een be schrijving van het leven van Jezus, opgebouwd uit alle vier de evange liën. M:t deze arbeid iet mejuffrouw Bakker het werk van haar overleden leermeester prof. dr. D. Plooij voort, die indertijd tezamen met de Engelse n'euwtestamenticus C. A.Daar Plooij's visie op het Luikse Dia- Phillips een begin heeft gemaakt tessaron in het begin nog al wat kri- p tekstkritische uitrave van tiek van dveenoten ondervond, acht-, met een tekstkritische nltfnee san h„ g„ dese ev,njel|en harmonie waarvoor n v|n d,« wfrk m voMedi„ prof. dr. A. J. Barnouw de Engelse tekstuitgave zou verschijnen, voorzien man en -en voortreffelijk stylist, die als rhetor door de wereld trok. Zo kwam hij ook in Rome. waar hij een tijd lang in de omgeving van Justinus Martyr leefde. In genoemde stad be keerde hij zich tot het christendom cn schreef toen een apologie om met zijn heidens verleden af te rekenen. Het bewuste Diatessaron. dat een zeer gro te invloed in het oosten en in het wes ten heeft gehad, werd naar alle waar schijnlijkheid door Tatianus in het Sy- risch geschreven. erkzaam was. werd hij kandidaat ge steld voor een hoogleraarsstoel aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen. Er is reeds een Nederlandse hoog leraar werkzaam aan het Calvin Theo logical Seminary te Grand Rapids, nl. i prof. dr. M. H. Woudstra. die de Oud- j testamentische vakken doceert, en naast zijn wetenschappelijke werk vooral be- I kendheid heeft verkregen als oo rich ter j en hoofdredacteur van het Engels-Ne- j derlandstalige weekblad Church and Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld (toez.): C. Treure te Rotterdam; te Ziyijndrecht (wijkgem. N. toez.): dr. P. L. Schram, studentenpredikant te Wagcningen. Aangenomen het beroep van de prov. kerkvergadering van Utrecht te IJssel- stein «noodvoorziening overgangsbepa ling 238 a tot h iJ. Korpershoek te Anna Paulowna, die bedankte voor Duiven- drecht (toez.). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Zaandam <avc.-P. J. O. de Bruijne): W. Bos te Bennebroek. die bedankte voor Katwijk aan zee (vac.- E. I. F. Nawijn). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Nieuwerkerk <(Zld.):A. Hofman te Zeist: voor Dordrecht: A. Vergunst te Rotterdam-C. Verlenging leerplicht moet nog wachten (Von i parlementsredactie) Voorshands is verlenging van de leer plicht met een jaar nog niet doenlijk, schrijft minister Cals aan de Eerste Kamer in de memorie van antwoord o- ;r de onderwijsbegroting. Directe invoering zou 46000 leerlingen omvatten en hiervoor ontbreken momen teel schoolruimte en leerkrachten. Wellicht is het echter mogelijk nog dit jaar een kabinetsbesluit ten aanzien i de verlenging van de leerplicht te nen, aldus minister Cals. Wereldgebedsdag voor vrouwen n 23 Rotterdamse kerken en zalen worden vrijdag. 9 maart —de eerste iidag in de lijdensweken diensten het kader van de Vrouwen Wereldge bedsdag gehouden. Het onderwerp van de liturgie is dit jaar samengesteld door enkele vrouwen uit Uruguay, die de tekst uit Joh. 3:16 hebben gekozen. Sinds enige jaren komen ook kinde- :n van zondagsscholen. christelijke, openbare en particuliere scholen op de ze dag samen. Zij hebben hun eigen li- In de volgende kerken worden dien sten gehouden: Centrum, Nieuwe Oos- terkerk. Boezemplein. Bergsingelkerk, Bergsingel, zaal Noorderkerk, Jac. Catsstraat. Chr. Geref. kerk. Noordsin gel, Oud-Katholieke Kerk, Nw. Binnen weg. Oud-Katholieke Kerk. Nobelstraat en Emmahuis, Schiekade; Westen. Oude Kerk, Aelbrechtskolk, Hervormde Ka pel. Van Lennepstraat, Lutherkapel, Nozemanstraat; Oosten. Geref. Kerk. Avenue Concordia, Oosterkapel, Ring- vaartweg (15 uur); Noorden, Bethle- hemkerk. Delftweg; Overschie, Nassau- kerk, Kleiweg: Hillegersberg, Salvator- kerk, Mozartlaan. Goede Herderkerk. Kastanjeplein. Schiebroek; Zuid, Wijk- gebouw Bethel, Oranjeboomstraat, Beth- lehcmkaoel, v. Onselenstraat. Pretoria. Pretorialaan, Carnissehuis. Lepelaarsin gel. Geref. noodkerk. Horatiusstraat, Lombardljen en voorts jn. de. Engelse Kerk. Piéter de Hoöchstraat (Engelse dienst om 15 uur). Behalve de aangege ven uitzonderingen beginnen de diensten 's avonds om acht uur. De mens wordt geschapen naar het beeld en de gelijkenis van God. Als de schrijver van het boek Genesis deze woorden op papier zet schijnt hij zelf verbaasd te zijn over de overweldi gende inhoud van deze woorden, want in een volgend vers herhaalt hij ze tot tweemaal toe: „En God schiep de mens naar Zijn beeld, naar Gods beeld schiep Hij hem." Op wie lijken wij? Er zijn mensen die in staat zijn van de kleinste baby van nauwelijks een dag al te vertellen op wie hij lijkt. En als het kind groter wordt, wordt de gelijkenis sprekender. We zeggen: Hij is precies zijn vader, of zijn groot vader. Maar één gelijkenis zien we vaak over het hoofd. Kan van ons gezegd worden: „Hij is precies zijn Vader"? Geschapen naar Gods beeld. Wij zijn eigenlijk een afbeelding van God in deze wereld. Wie de mens zag, moest God in hem zien. Wie het beeld van Zadkine ziet wordt onmiddellijk ge grepen, niet door de schoonheid van het beeld, maar omdat het zo expressief is, omdat het zo prachtig weergeeft de ge schiedenis van een stad zonder hart, die nochtans weer is op gestaan. Het gaat bij dat beeld niet om de vorm, maar om de inhoud. Zien de mensen God in ons? Uniecongres S.S.R. in Wageningen (Van een onzer medewerkers) Niet alleen de directeur van „Kerk en Wereld", dr. J. M. van Veen heeft op het uniecongres van S.S.R. gesproken over „vrijheid", ook de hoogleraren prof. dr. R. H. van Wijngaarden en prof. dr. H. R. Ridderbos hebben dit onderwerp ingeleid in de afgelopen week. De eerste vroeg zich af: „Wat is de mens in vrijheid cn wat in gebonden heid?" Hij meende dat het vrijheids gevoel ontstaat, wanneer ik juist acht wat ik doe. Dan ben ik losgemaakt van allerlei remmende factoren en kan mijn hele existentie „Ja" zeggen tegen mijn beslissing. Gebondenheid wordt gevoeld waar ik tegengehouden wordt te doen wat ik wil. In beide gevallen kan er angst ontstaan. Vrijheidsverlies is vaak een verlies van openheid, waaronder damver- staan moet worden: Een telkens op nieuw bepalen wat me te doen staat. Dit houdt in dat men weet waar men aan toe is. De mens als „antwoord-wezen" moet altijd antwoorden op de concrete situatie. Vrijheid is daarom, zei prof. Van Wijn gaarden nog, geen natuurprodukt, maar eindresultaat van de menselijke worste ling om open te zijn. Deze vrijheid moet door onszelf veroverd worden en dat is mogelijk door eigen bepaaldheden, eigen gebondenheden te aanvaarden. Prof. Ridderbos Prof. dr. H. N. Ridderbos benaderde zijn onderwerp theologisch. Het ging hem om de evangelische vrijheid, die op de een of andere manier tegenover de wet staat. Paulus, de kampioen voor de evangelische vrijheid vecht onder andere tegen het religieuze vrijheidsbegrip van de Joden, die menen dat de vrijheid ge vonden kan worden door de naleving van de wet. Maar hij vecht ook tegen de gedachten die leven bij de heidenen die vrij pogen te worden door ascese, kas tijding etc. Daartegenover stelt htf dan de evangelische vrijheid. (Van onze soc-econ. redactie) ^IJN wij met de vakbeweging, zijn wij met het C.N.V. wel op de goede weg? Of is het zo, dat, zoals de sekten het geweten der kerk vormen, de categorale bon den het geweten zijn van de vak- centralen? Wordt ons in het ont staan van dit soort organisaties niet de rekening gepresenteerd voor onze meegaandheid tegenover de regeringspolitiek? Heeft het C.N.V. niet te veel oog gehad voor de behartiging van het algemeen belang met verwaarlozing van het werknemersbelang? Deze openhartige vragen worden gesteld in het jongste nummer van De Gids. orgaan van het C.N.V. deze kritiek hoe Waarom is er een aparte bond van koopvaardij-kapiteins en een van koop soort organisaties heeft geleid. Standsgevoel cn gezagsverhoudingen spelen hier een rol. Beroepstrots cn collegiale verbondenheid eveneens. Dc drang naar het knusse, beslotene, over zichtelijke in de organisa ie heeft in vloed geoefend. De kortzichtigheid ook, waarbij men cr van uitgaa., dat alleen de beoefena ren van een bepaald vak of beroep, of groep in een beroep kunnen weten, hoe In dat beroep de arbeidsvoorwaarden behoren te luiden. Het groepsegoïsme, dat zich uitslui tend bekommert om de eigen positie en dat in het meedoen met anderen alleen maar een bedreiging ziet voor de belan gen van de eigen groep. Men gaat er vanuit, dat zijn -werk het belangrijkste cn het meest aparte Is van alle be- roepsbeoefeningen. Zonder de leden van hun groep kan het hele bedrijf ntet lo pen, Iets wat natuurlijk voor alle func ties geldt. Waarom voorzichtig ook geformuleerd met een schouderophalen voorbij gaan. zo vervolgt het Gids-artikel. Maar aan de andere kant wil het C.N.V.-orgaan er toch voor waarschu wen. het vraagstuk van de categorale bonden (beroepsorganisaties, niet aan gesloten bij een vakcentrale Red.) te verengen it een uiting van onbehagen over het optreden van de vakcentralen. Er zijn meer oorzaken dan allci vaardij-officie en. waarin stuurlieden machinisten zich mogen organiseren, zo wordt in het C.N.V-artikel gevraagd. Waarom houden die beide bonden zich verre van de organisaties, waarin de bootslieden en matrozen zijn onderge bracht? Waarom niet één bond voor K.L.M.- personeel. maar acht splinterbondjes. onderscheiden naar rang redenheid o r het werk van de gro-1 stand? Moet men nu perse bij ïeder bonden, die lot het ontstaan van dit1 orkest een eigen vakverenigingêtje op- In de wet wordt de mi s teruggewor pen op zichzelf, in het evangelie echter op Christus, die de vrijheid kocfrt met zijn bloed op Golgotha. De mens wil het goede doen. maar doet kwade. Hij ;s steeds met zichzelf in gevecht. Dan wil hij zijn steun zoeken in de wet. Maar hij stuit daar steeds weer op het beginsel dat hij de wet niet kan volbrengen. Te genover de wet staat niet slechts het geloof, maar als tweede bijbels alterna tief de Geest. Het vlees is machteloos, maar de Geest maakt levend. De taak van de wet is de bakens daar te zetten in de levensstroom waar de gevaarlijke plaatsen zijn. De Geest stuwt ons voort. Daarom is de bede, het smach ten om de Geest van God essentieel voor hem die werkelijk vrij WB zün. Dr. Van Riessen aanvaardt ambt Dr. ir. H. van Riessen, die door de stichting bijzondere leerstoelen voor cal vinistische weesbegeerte is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de afdeling der algemene 'wetenschappen van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven om on derwijs te geven in de c lvinistische wijsbegeerte, zal op vrijdag 9 maart des middags 'om vier uur in een openbare senaatsvergadering van de. Technische Hogeschool te Eindhoven zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een rede. Ambtsaanvaarding en benoeming Prof. ir. L. J. Mestertman, die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, zal woensdag 14 maart zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een rede. De plechtigheid heeft plaats in de aula van de hogeschool. Bij k.b. is dr. Ph. Dwinger benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Hij zal onder wijs geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica. Prof. Dwin ger is thans hoogleraar in de wiskunde aan de Purdue University te Lafayette in de Verenigde Staten. Inzameling Leger des Heils dit jaar jubileum-karakter De in maart te houden traditionele nationale inzameling van het Leger des Heils zal dit jaar een bijzonder ka rakter dragen. In verband met het 75- jarig bestaan van het Leger des Heils zal de stichting „Doe wat terug" 't Le ger dit jaar in mei een jubileumge schenk in geld aanbieden, opdat daar mee vele extra voorzieningen kunnen worden bekostigd. Nu is het Leger des Heils met de stichting „Doe wat terug" overeengeko men dat alles wat het totaalbedrag van de nationale inzameling van vorig jaar te boven gaat zal gerekend worden te bestaan uit extra jubileum-bijdragen die voorshands dan ook door de stich ting mede beheerd zullen worden. (Advertentie) richten van Concertgebouw tot Kunst- maand toe? Ga dan nog verder, aldus De Gids, en maak aparte bonden voor de tweede violen, de hoboïsten en de harpisten. Dirigenten kunnen dan toch ook niet met concertmeesters in écn bond zitten. In een volgend artikel hoopt De Gids redactie nader op deze probleemstel ling in te gaan. Andere teksten van enige omvang dateren uit ci 2501. is haar betekenis voor het v stellen van de oudste Griekse tekst van- («T.rh«ntodliw!l'kbSi''!r'!lok,dHie.n /K h" Schiphol. Een pocdc het Diatessaron eo goed mogelük „o. te gaan. zodat de gevallen. invloed overtuigend kan worden i vertaling maakte. Mejuffrouw Bak ker. die een tijd lang privaatdocente in de tekstkritiek van het Nieuwe Testament aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is geweest, verricht dit wetenschappelijke werk in opdracht van dc Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen in Amster dam. Het Luikse Diatessaron werd voor het eerst gepubliceerd tn 1835 en wel vanwege zijn betekenis voor het Middel- doen hebben met een verta ling van een Oudlatijnse evangeliën-har monie. welke in haar oorspronkelijke vorm uit de eerste eeuwen van het christendom moet stammen en die te ruggaat tot het Diatessaron. dat Tatla- omstreeks 170 vervaardigde vier evangeliën, met mogelijke^ gebruik' making van nog ee St apocrief evange- srïïV.'ü e „„jp„ oorspronkelijke tekst geëlimineerd kun- worden. Nog vier deeltjes tekstkritisch apparaat Engelse vertaling. Het tekstkritisch ap paraat was daarbij in eerste instantie bedoeld om de samenhang tussen de Luikse tekst en de andere resten van Tatianus' oeuvre te belichten. Bij het I wees mejuffrouw Bakker er nog voortgaand onderzoek werden nog meer volgens de mening van de Leidse hoog- afstammelingen" van Tatianus' evan-j leraar prof. dr. C. C. de Bruin. a- I r.iiikïo niaf bekende van ons was een paar weken dè" Holland cn vertrok roeren weer naar zijn tweede vaderland: Canada, 't Was prettig om hem weer te zien. al moesten we wel even aan elkaar wen nen. Zijn Nederlands was helemaal vercanadeesd en werkte met het veel gebruikte ..well"een beetje op mijn lachspieren. Nu zit hij hoog in de lucht^ in een superconstellation, die hem weer naar vrouw en kinderen brengt. Wellbye bye. God bless you. Schiphol is een fascinerend bedrijf. „Willen de reizigèrs voor Pakistan zich naar de controleh'al begeven. Tickets en passen gereedhouden", .flease passengers...." dezelfde onpersoonlijke stem herhaalt de oproep in het Engels. Een paar exotische vrouwen, wiegend in hun sari, lopen het restaurant uit. Twee heren, totaal niet onder de indruk dat ze op het punt staan zo'n grote reis te ondernemen, lopen nonchalant ook naar de uigang. Willen de reizigers voor Londen zich naar de controlehal begeven". Willen de reizigers voor Barcelona...." Willen de reizigers voor New York ..Willen de reizigers voor Tokio verschenen. Mejuffrouw Bakker. die Daar deze vertalingen teruggaan op het handschrift uitgeeft naar ecu In p s' mensen k ar V e.n begin. een Griekse overlevering welke ouder haar bezit zijnde foto-copy, meent dal op weg. De halve wereld is altijd op weg is dan de bewaarde Griekse handschrif- hierop nog «%»1 vier deeltjes zullen i jtifig J geliën-harmonie gevonden, zoals een Ara-1 Luikse Diatessaron in het bische. een Perzische, een oud-Duitse en een Italiaanse tekst. Sprekende over het doel van haar ar beid, vertelde mejuffrouw Bakker, In onderhoud dat deze allereerst Middel-Ne derlands is vertaald door een zekere Willem van Affligem die in de dertien de eeuw heeft geleefd. Bij bet collationeren van de tekst met de Oosterse getuigen var. het Dia- i het Diatessaron i betekenis i heeft gestudeerd. ment zelf. Deze evangeliën-harmonie I Sinds prof. Plooij en C. A. Phillips heeft namelijk heel veel invloed uitge- met de tekstkritische uitgave van het oefend op dc Oudsyrische en op de Luikse Diatessaron zijn begonnen, zijn Oudlatijnse vertalingen van de evange- er vijf deeltjes van het handschrift reisgidsen en raambiljetten. In het zonnige res taurant, beschermd tegen de ijskoude wind. zie je in je verbeelding besneeuwde bergen en diep blauwe meren. Heel in de verte wenkt het Vrij heidsbeeld van New York en Pisa laat de scheve toren pittoresk op je wachten. )ÏO.ltGJA$lk er. ontwikkeld ten (de oudste Griekse manuscripten ten volgen. r de nndere helft. Op Schiphol komt de wereld jop je af. De mooie aantrekkelijke wereld perende castagnetten in hun hand Schotland schijnt een romantisch plekje, vol doedelzakmu- ziek. Op Schiphol ga je denken dat de wereld één groot feest is. Eén grote show van cultuur en be zienswaardigheden. „Willen de reizigers voor Centraal-Afrika Drie religieuze zusters in hun ruisend habijt staan op en nemen met bleke gezichten afscheid van hun familieleden. Hun rozenkransen wiebelen en zwaaien. Op Schiphol komt de wereld op je af. Maar achter alle affiches vol rozegeur en mane schijn staat diezelfde wereld in brand. Revolutie, rassendiscriminatie, rampen, nazi-dom, commu nisme, vluchtelingen, honger en dood. Daar boven het vliegveld zittend is het alsof ik in een flits de hele wereld overzie in alle schake ringen, die liggen lussen zegen en vloek. Tussen al die mensen en dat internationale ge- roes voel ik me ineens verlaten en eindeloos een zaam. Straks als ik weer thuis ben zal mijn zorg zijn, dat men dochter haar melk nie£ toil opdrin ken of dat er weer overal speelgoed slingert. En in onze tuin bloeien de crocussen. Mijn wereld is maar een wereldje. Nu, vanaf Schiphol gezien, lijkt het zelfs ver dacht veel op zo'n romantische affiche. Een warm, veilig huis: kinderen die met gevulde magen naar bed gaan. Een basis met veel goede en lieve dingen. Het is haast irreëel je eigen wereldje te zien in het perspectief, dat Schiphol je geeft. Het geeft me een gevoel dat ik stikken zal. Reizigers reizigers reizigers. Allemaal op weg. God, ontferm u over ons. MINK VAN RIJSDIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2