y Blad vrouw achter de kerkelijke schermen WILT EVEN WACHTEN 0pen DAT ZIT ZATERDAG 3 MAART 1962 ,Je moet er altijd zijn We geven haar geen stuiver meer... We zouden met een romantische omhaal van woorden kunnen vertellen hoe het vroeger was. Daartoe trekken we dan zwarte veterlaarsjes en lange rokken aan, zetten natuurlek een hoed op en betreden met stemmige gezichten het middenpad. Kaarslicht speelt flakkerend met de donkere hoeken in het hoge gebouw, de kachel gloeit je ruikt de turf en terwijl we gaan zitten wordt de warme stoof al voor ons aangedragen. We knikken en voelen na een tydje de behaag'lijke warmte uit het testje door de zolen van onze laarsjes trekken. En terwijl we ons tot luisteren zetten, denken we nog even, een beetje voldaan wellicht, aan de stuiver, die we de stovenzetster in de hand hebben gedrukt. Een stuiver dat is een heleboel, maar voor •één keertje Ten slotte zitten we in de kerk en dan mag je je zo nu en dan wel eens van een goede kant laten zien pumps maar weer aanschieten en de rok- lengte terugbrengen tot kniehoogte? En. desnoods in hetzelfde kerkgebouw, de voe ten op de elek trisch verwarmde steunplank zetten? Even op kijken als de koster ergens ach ter door he» omdraaien van de knoppen de schemer van de mid- dagdienst door gloeilampen ver drijft én...die stuiver maar in on ze zak houden? De kosteres zou immers niet weten hoe ze het had als we en muntstuk in haar hand lieten -glijden! 't Is alles zo anders dan in de veterlaarsjes- tijd. Turf: hoe ruikt het; een stoof zetten we alleen nog maar ..te pronk" als we van oude din gen houden en een stuiver, wel die heeft zo'n waarde niet meer We stappen er dus maar radi caal van af, ofschoon... Gastvrouw Inderdaad: ofschoon....Want wie de kosteres eens voor het voet licht wil halen, ontdekt in heel wat gevallen al gauw, dat zij nog menigmaal evenals vroeger de bescheiden figuur achter de kerkelijke schermen is. Dit on danks het feit, dat ze vaak meer doet, dan wij ons wel, voorstellen Goed. haar taak zal veranderd zijn en het is wel eens nuttig om daar even bij stil te staan. Voor al nu heel wat nieuwe kerken, zo wel in dorpen als steden, een cen trum zijn geworden, waar jong en oud óók door de week naar toe trekken, is zij soms xosteres- gastvrouw geworden. Zij zorg; dat alles klaar staat als de bejaarden op hun wekelijkse middag in een van de lokalen gezellig bij el kaar komen. Ze schenkt de thee en praat wat met die en gene. Een paar uur later heeft zij, sa men met haar man, weer een an dere zaal in gereedheid gebracht, want óf de kerkeraad, óf de jeugd club. óf de dameskrans, óf de commissie van beheer, óf het VAN BLOEM,'EN PLANT Zet het mes in uw kamerplanten Als U een plantenvriendin bent schrikt U natuurlijk van deze moordzuchtige raad! En in gedachten ziet U misschien al Uw troetelkinderen met brute kracht door ons onthoofd! En waarom? Maakt U zich maar geen zorgen, Uw pronkjuwelen laten we met rust, maar onze blik valt op Uw uitgepieterde Pelargoniums (Geraniums), ül opgeschoten en vaak bladerloos, die met moeite de winter gehaald hebben. En speciaal om U van de zomer weer volop in de bloemetjes te kunnen zetten gaan we juist nü, begin maart, de planten flink insnoeien! Misschien zjjn de toppen al weei aan de groei, maar de stengels zijn ongetwijfeld kaal. En troost U, die bebladerde top pen góan we straks weer stekken, zo dat U zich kunt verheugen op een vensterbank vol bloeiende gera niums! Een beetje durf is er wel voor nodig en toch is er boord als U de plant wat te ver insnijdt. Een ge ranium houdt van lucht in het hart en dus moet U voorkomen dat de nieuwe scheuten naar binnen groei- snijdt de top af tot vlak boven gericht scheutje of uitbottend blad oog. Zo doet U met alle takken en kijkt meteen of er we model in de plant komt. Het de bedoeling door deze snoc beurt een mooie vertakte, bos- sige plant te kweken, die zomer een overvloed men voortbrengt. 1 (le Indrogen De bebladerde toppen snijdt U tot 10 centimeter lengte af en verwijdert de onderste bla deren. U laat ze enige uren liggen om de wonden te laten indrogen en steekt ze vervol gens in potjes met bladaarde en scherp zand mctselzand Bepaald typisch is het dat bij voorbeeld 5 stekken langs de rand van een normale gera- niumpot gestoken, eerder zullen wortelen dan een stek apart in een klein stekpotje. U zet ze in Uw warme kamer voor het raam. maar de eerste week houdt U ze nog uit de zon. Ma tig water geven op de aarde en vooral niet gieten als de aarde nog donker gekleurd is en vochtig aanvoelt. Deze Pelargonium zonale hy- brida Friesdorf "s zomers van onder tot boven ln het blad en bloem, door haar begin maart in te snoeien. Verse aarde Uw oude gekortwiekte plant geeft U eerst verse aarde, het zij bloemistengrond uit een plas tic zak of beter nog een meng sel van 2 delen bladaarde, 2 delen oude koemest en 1 deel graszodengrond of fijne klei en stevig aandrukken De pot voor Uw T ®n matig gieten. ze te ,veel blad de bloei. Bij hergroei wekelijks of om de 14 dagen met kamerplan- tenmest voeden. Meer en meer voor frisse lucht zorgen en zo mogelijk Uw geraniums half mei naar buiten brengen en met pot en al in tuin of bloembak ingraven, waar de bloei over 't algemeen uitbundiger is dan binnenshuis! A. C MULLER—IDZERDA. Als U geran: geeft vorme: ten koste 1 kerkkoor óf noemt u maar op. ko men bijeen. In de keuken is zij druk met de kopjes en de koffie bezig en terwijl de koster nog met stoelen sjouwt en asbakken neerzet, schikt zij de schotels al op een blad. Koffie...honderden kopjes klaar zetten, inschenken, afwassen... Er altijd zijn Vooral in het leven van me vrouw A. van der Hammen-van Spronsen speelt die koffie een be langrijke rol. Toen wij haar op een morgen eens opzochten in haar woning naast de (Gerefor meerde) Vredeskerk in een van Den Haags nieuwe wijken, roken we die koffie al. zodra ze de deur opendeed. Schilders waren bezig en die mochten toch wel een bak je hebben. Maar 's avonds zou een grote. Haagse schaakclub in een van de vier zalen achter de borden zitten, wat voor haar on der meer het klaar maken van zo'n 200 kopjes betekende Niet alleen deze geurige drank, maar nog zoveel andere dingen komen er bij. In het éne uur, dat we bij mevrouw Van der Hammen wa ren, werd er vier keer getelefo neerd en moest zij twee keer naar de deur lopen, omdat er weer iemand voor dit of dat op de stoep stond. ..Eigenlijk moet je er altijd zijn, van 's morgens vroeg tot soms 's avonds twaalf uur. Al die kleine en grotere din gen, waar je samen voor moet zorgen, maken de dagen van een kostersechtpaar wel vol. Natuur lijk. er zijn ook rustige momenten en dan: je kunt je werk zélf in delen. Als het maar voor elkaar komt mag je zelf bekijken hoe je het oplost. Maar vrij zijn we eigenlijk nooit. Een van ons is er altijd", hoorden we in deze kosterij. Met fleur Een 45-urige werkweek en een vrije zaterdag zijn er dus niet bij. Trek daar echter niet de haastige conclusie uit, dat mevrouw Van der Hammen hier om treurt. In tegendeel: deze grootmoeder van (bijna) tien kleinkinderen doet haar werk met fleur én liefde. Nu de kinderen het huis uit zijn is het fijn iets om handen te hebben, verantwoording te dragen, je met hart en ziel aan de kerk te ge ven, in welke vorm dan ook. Het lijkt allemaal zo bescheiden: zor gen dat het schoon en netjes blijft, dat alles loopt, dat er steeds iemand is....een vrouw ach ter de schermen zijn. Maar een échte kosteres weet, dat het zon der haar toch niet gaat. Zoals ook mevrouw A. Lieffe- ring-Bassa van de Hervormde) Julianakerk aan de (Haagse) Kempstraat dit weet. Voor haar liggen de zaken weer anders. Was de echtgenoot van onze eerste gastvrouw een ,,full time" kos- 't Is jammer, maar met inzenden van tips? DE VOORRAAD IS TÈ GROOT In haar ,,Open Brief" schreef Christine een aantal weken geleden met een wat bang hart, dat ze van daag of morgen alleen nog maar een paar krullen van mij boven de tip post zou zien uitsteken Nog even en 't is zo ver! Want het aantal op forse stapels liggende brieven, geduldig wachtend op plaatsing in onze rubriek, is de laatste maanden zó gegroeid, dat ik er als 't ware niet meer overheen kan kijken. Dat zou op zichzelf zo erg nog niet zijn. Ga op een hogere stoel zitten en het lukt wel weer. Het is dan ook niet om die reden, dat ik U vandaag vraag voorlopig een tijdje te wachten met het inzenden van uw tips. Het vervelende is namelijk, dat een groot aantal lezeressen vier tot vijf maanden (soms zelfs nog langer!) moet wachten eer zij haar inzending op Blad- Zij" tegenkomen. Vaak als een tip-geefster denkt: ,J£r zal wel niets van komen (of misschien zelfs: „ook geen vlotte krant, die van mij") staat misschien die tip er in. Vooral dat stempel: minder vlot is natuurlijk niet zo prettig.... Uw krant is zich namelijk van het tegendeel bewust: we kunnen er dus echt niets aan doen. Maar wel, namelijk door van nu af aan uw tips in gedachten te houden, ze desnoods er gens op te krabbelen en te wachten tot ..het weer kan". U weet van soortgelijke ..stops" in het tip-verleden: zodra de voorraad weer wat is geslonken, zal ik u dat di- rekt vertellen. Zullen we het daar maar op houden? „kerkbewaarster" om dat haar man over dag een baan heeft. Zoals trouwens heel wat kosters er iets bij doen hetzij een aan tal uren, een halve dag, soms zelfs een hele dag. Zo'n zes jaar woont mevrouw Liefering nu bij de ze kerk en óók als je het haar vraagt zou ze deze bezigheden niet meer willen mis sen. Al betekent het hier eveneens altijd klaar staan, de zorg hebben voor zoveel kleine dingen. Het zilver voor het avond maal poetsen (de meeste kosteressen doen dit met een ze kere eerbied!», in de kerk achtergebleven voorwerpen verzame len én zenuwachtige bruidjes gerust stel- mige zwarte japon de knielbank klaar en knikt de bruid geruststellend toe. ,,Ik heb geworden, die weieens een bruidje gehad, dat op het C.N.V. En het laatst» moment bijna niet stuiver. Want al drukken durfde. Ze voelde zich bijna ziek koster, noch diens van narigheid. Kind zei ik, diep zuchten, ja toe maar, nog eens, heus, 't zal best meevallen" her FAUSiA RISK werd het Zonder vergif en venijnige haarspelden zet vóór de gezelligheid, thans is het bond met een sociale inslag angesloten bij We zullen niet de haarspelden uit onze „coiffures" trekken (af gezien van het feit, dat we te genwoordig maar weinig van die spelden meer gebruiken. noch links en rechts met onze parapluics slaan als we onze stem gaan uitbrengen. Wel nee, we lopen of fietsen dat eindje naar het stemlokaal, maken in alle rust en hopelijk welover wogen. dat ene hokje rood en 't is weer gebeurd, zonder dat onze gemoedsrust uit z'n evenwicht is gebracht. Moet u eens in Egypte kijken! Daar kan het bij gemeenteraadsverkiezin gen soms op complete strijdtone len uitlODen. tenminste, in de dorpen. Soms vliegt* men elkaar zeer opgewonden in de haren, terwijl het zelfs voorkomt dat aanhangers van partij zus het vee van tegenpartij zo proberen te vergiftigen, waarna vaak ter vergelding de „gifmengers" hun de hand, in wezen zoud?n ze die stuivers best kunnen ge bruiken. Evenals vroeger net het nog zestig ken! Ook 's avonds, ook vaak zich laten Toen zij pas aan verbonden, waren bruidsparen per jaar, maar dik twintig.... En het aanta"! te dopen kinderen loopt ook al te- Nierop rug. „De tijd is té goed" zaterdags, ook 's zondags. Vijfentwintig jaar is de heer koster, oud-boekhouder, die donkere crisisj; „De kerk, eigenlijk God, gedwongen aan te pakken, wat hij hebben we voor een gen blijkbaar niet Aleen op Kerstnach: stampvol...." De secretaris kon krijgen, is hij r nddig. kosterschap gaan houden. Hij, de kerk ook een full-timer, die o.m. de kerkelijke administratie geheel bijhoudt, heeft zich op het stuk van salarisverbetering niet onbe tuigd gelaten. De vereniging heeft er zelfs bij de synode op aangedrongen de koster de status van „kerkelijk medewerker" te geven. iets. wat niet kon worden gerealiseerd. De heer Nierop weet De kerk niet meer nodig óók betekent een teruggang in inkomsten. En hiermee halen die stuiver ,u weet wel v de dag. We doen dit sémen uiteraard bêstdaPde Nieron. niet al- ken moeten de Evangelisch smalle fi de residentie, tersp; met de leen koster va Lutherse Kerk maar ook secretaris van de Prot. Chr. Vereniging van Kosters in Nederland, een „echt oecumeni sche vereniging, want we hebben „Soms" leden van 't meest orthodoxe af paalde echtparen tot het meest vrijzinnige toe", baantje. De dominee ker- met vaak ïancicie riemen. Een kos- wordt echter ook wel- vergeten, vooral als het te bescheiden is om zelf de salaris kwestie ter snrake te brengen, o koster-zijn voor be- het wilt doen, je zegt „ja'', want het gaat om de kerk. je begint enthousiast, knoopt de eindjes aan elkaar en durft later eigenlijk de mond niet meer open te doen", weet hij uit ervaring. Natuurlijk, heel wat kosters hebben vrij wo nen, soms vrij stoken, licht, ver warming en dit alles scheelt, vooral nu de huishuren zo hoog zijn. Desondanks blijft de finan ciële kant Van het kosterschap een gróót zorgenkind. Er zijn geen vaste werktijden, geen rege lingen, kortom, er is geen c.a.o. 't Zou moeilijk te verwezenlijken zijn, maar de koster is er hier en daar de dupe van. Wiens schuld het is? Eigenlijk de ónze. Een gemeente „draait" immers voornamelijk oo wat wij voor de kerk over hebben? En hoe meer een kerk heeft, hoe meer er ook te vergeven is. Maar desondanks....: „ik vind het enig werk" zegt mevrouw Van der Hammen; „'t betekent wat in je leven", zegt mevrouw Lieffering,... Juist in déze tijd van een zoveelurige werkweek is dat wel eens hartverwarmend om te horen. En naar ik hoop: ook om eigen korenvelden in vlammen zien opgaan! Daarom te meer is het opmer kelijk, dat in het plaatsje Omar Mukram onlangs niet alleen al les heel rustig verliep, maar bo vendien voor het eerst in de his torie van dit land een vrouw als burgemeester werd gekozen. Het is de sociologe Fausia Risk, die hiermee een fraaie primeur op haar naam bracht. Daar komt nog iets bij. De verkiezing van deze vrouwelijke burgemeester krijgt namelijk extra accent als men weet, dat verschillende Egyptische dorpen nog een zeer conservatieve instelling kennen. De man is de baas, op alle fron ten, zowel in het gezin als in de gemeente, en hij geeft dan ook immer de toon aan. Bovendien wil het de traditie, dat meestal iemand uit een der rijkste boe renfamilies tot burgervader wordt gekozen, waarbij kandida ten beneden de vijftig jaar nau welijks enige kans hebben. Fausia Risk, die sociologie ge studeerd heeft aan de universi teit van Kairo deed haar maat schappelijk werk op het Egyp tische platteland evenwel met zo veel overgave, dat de van natu re wantrouwige boeren haar spoedig volledig accepteerden Zij leerde boerinnen lezen en schrijven, gaf meisjes adviezen inzake beroepskeuze cn wist de boeren bij een installatie in een nieuw gebied prima te helpen. Dat er heel wat meisjes ver pleegster, doktersassistente, win keljuffrouw of sociaal werkster zijn geworden, hebben zij aan Fausia Risk te danken. Toen de gemeenteraadsverkiezingen dan ook in zicht kwamen was ieder een het er over eens:- zij moet ónze burgemeester worden. Ze werd het, zonder vechtpartijen en vee-vergj(ttigingen.Thans heeft ze de zorg over 239 gezinnen en een legertje van tweeduizend ar beiders. Het is voor een Egypti- 1 zeer ongewo- vertrouwt op „haar" dorpe lingen die haar eensgezind en met volle overtuiging hebben ge kozen. Met ónze verkiezingen in zicht wilden we u dit toch even vertellen, ook al worden bij ons burgemeesters benoemd in plaats van gekozen. ne taak, de toewijding imnneQuin met dokterstitel Nu de mannequins ons, gehuld in de nieuwste seizoen-creaties, vanaf de krantenpagina's weer aankijken, willen we heel even een extra schijnwerpertje zetten op een paar van haar. Als we dat doen in het bekende huis Dior, Is het met name opvallend, dat het niet altyd Francaises zijn, die de haute couture hier presenteren. En dat, terwijl het toch bij uit stek gaat om een „nationaal pro- dukt". Van de twaalf Dior-mannequins komen er namelijk twee uit Ar gentinië, een uit Australië een uit Mandsjoerije, twee uit Zweden en een uit Oostenrijk. Kijken we bij Nina Ricci; zij heeft de beschik king over drie Amerikaanse, twee Duitse, een Zweedse, en Russi sche, en een Italiaanse manne quin. En bij Cardin treffen we zelfs een Chinese en een Lap- landse aan, terwijl de Italiaanse Capucci, die thans in Parijs voet aan de mode-grond tracht te krij gen. er een Javaanse bij heeft. De jeugdige Yves Saint Laurent nam dit seizoen ook al buitenland se mannequins, o.a. een uit Indo- Maar de meest uitzonderlijke figuur in de Parijse mannequin wereld is dit voorjaar ongetwij feld de ster-mannequin van Jac ques Heim: niet zozeer vanwege haar type. dan wel door het feit, dat ze een doctorstitel meebracht in de modesalons. Het is Pierina Steinhauser. 27 jaar oud. Duits- Braziliaans van afkomst en zes talen sprekend. Ze heeft philoso- ohie gestudeerd en was in Brazi lië druk bezig met het opbouwen van d? fraai academische car rière toen Jacques Heim haar ont dekte. Pierina zei niet „nee" cn maakt thans qua type furore in Frankrijk. Ze is „noordelijk" om te zien, heeft blond haar, helblau we ogen en opvallend lange be nen. Dat steeds meer charmante vrouwen van buitenlandse bloede brood en soms nog wel iets meer dan dat in een manne quin-baan in de lichtstad zien, v:nden overigens de Franse col lega's allerminst prettig. j^U zal ik ditmaal toch eerst - eens gaan bedanken. Want bijna ongemerkt druppelen er brieven binnen van nieuwe vrien dinnen en ln de gloed van mijn betoog hier ln de krant vergeet ik te vertellen dat ik hun brie ven heb ontvangen en er blij mee geweest ben. Hoe gaat dat: je komt thuis, ik zal maar niet zeggen van welke koude tocht, want we zullen allemaal wel ge klaagd hebben over de dagen rondom het vorige week-end. en we zullen het boodschappendoen nok wel zoveel mogelijk beperkt hebben en dan ls de post er geweest. En zie, ook een enve lop van de krant. Nog met de mantel aan scheur ik hem open en ha, daar Is mej. Z., een oude getrouwe. Of ha, een nieuwe vriendin. En telkens geven wanneer? Ik hoop: bin nenkort, en ben al blij dat je het zo goed maakt tegenwoordig. Nu nog de lente! 12 de radio nooit Ik persoonlijk houd daar nog van. Je hoort de klok tikken en ken moet de hond zacht ademen onder de en aan tafel. En zoals nu het klepperen I's) ga de schrijfmachine. Dat vind nenkort omdat u bang w.as dat ik denken dat u me'opdreef. Ja, i dat van essentiële dingen. Dat ik hierover gaat het als ik achter mijn ei doorpraat, komt omdat ik respondents aankrabbel - briefschrijfsters bedan- ik fijn. je kunt zo lekker opschie- gen. Van die laatste twee schreef l°Pen jaar le vi „in" mag komen. TAAT is oergezellig, want met- een stroom ik vol gedachten, en terwijl ik mijn mantel aan de kapstok hang en aan het werk ga, loop ik al met de briefschrijf ster te praten en mijn dag is gevuld met een blij gesprek, met •eten dat er gelukkig ben-' Maar vergeet niet dat het hier overdag altijd lawaai is. kin deren en vriendjes, komende en gaande man. eten, theedrinken, de telefoon. En ook 's avonds is er toch nog koffie en „is er nog een appel?" en „mijn huiswerk is af, mag ik een glas hete melk?" plus de verhalen! Nee, ik rust graag 's avonds op dez,e wijze uit, al was het alleen maar van mijn temperament. Maar luis tert u gezellig en vertel me er- krijgen hoor. dat is de hele zaak Aiet waard! twee andere (de beide moet je vrolijk doen. beloven dat zil zeer bin- Maar ook in uw brief. bij krij- heel deze terugblik op het afge- 1 1zijn prachtige AAN hart eenzelfde gevoelen zijn, met we ons in deze tijd verbonden weten, met wie we kunnen sa- Ook bij uiteenlopende menin gen kan dat zo zijn. Dan zie je een nieuw gezichtspunt, en. als het goed is. zie je dan het leven rijker Dat vind ik bij het ouder- worden iets boeiends: altijd weer ontvouwt het leven zich. er is geen gedachte die doodloopt. Zo is bijkans iedere brief wel kom. He1 is mij nog nooit over komen dat ik bij de aanblik van de envelop zei: o grut. daar heb je die weer. Zelfs niet bij u. mej. Z., al bent u vaak bevreesd dat ik er eens genoeg van zal krijgen. U schrijft maar hoor! Alleen, en dat geldt niet alleen u maar ook anderen, moet u niet vragen of ik dit of dat hoorspel gehoord heb en wat ik er van dacht want ik hoor nooit hoor spelen. noch zie ik t v. 's Avonds is het bij ons altijd stil, ik schrijf of studeer, en als ik eens zit te naaien, is er wel een ander in de kamer die stilte behoeft. Tussen lijk dank voor uw fijne brief. Zoiets, zo n betuiging van meele ven. komt toch altijd weer onver wacht. en doet me goed. Wat u schreef over: och. ik hoef niet te schrijven als ik een probleem heb. ik vertel het God. cn dan is het zo'n probleem niet meer en de rust in uw hart daarna, kan ik volkomen onderschrijven. Maar het vraagt soms een leven te nng tij- de kortste moet God niet voor ieder- e. De korste weg moet ieder voor zich léren, en dat is voor sommigen wel eens een har de zaak. En dan wat is rust. Ieder van ons zal dat anders omschrij- zeggen hoezeer geven ik u Dcwonaer in uv. werk. Ik woon tegenover u. al hebt u dat nooit bemerkt. Maar ik zie u el- kc dag. Wat een mooi werk doet hoogten, komt de gedachte de rust boven: het belangrijkste wildvreemde m uw leven is u geopenbaard, en zie eens, hoe nu schier alles u rijker maakt, zelfs afstand, zelfs ver-a f-zijn is verslagen. Moge het zo blijven of liever: moge het altijd weer zo worden dat u de kortste weg naar de rust vindt. En tot spoedig hoop ik. En u, mevr. M., wat een pret tige kennismaking. Voor mij nog een kleine sensatie extra Want de persoon over wie u me schrijft naar aanleiding van oen Open Brief, woont dichter bij u dan bij enig andere mij bekende brief- vriendin. Hoe bestaat het. ik heb van gehad. En verder was ik het roerend eens met alles wat u schreef. Wat kunnen we veel dragen als we kunnen rusten. Want uit je zelf kun je nooit zeg gen, als je jong bent: de jaren van mijn huwelijk dat ik ziek „ik was en a^es uit handen toezien hoe openbaart, zo zou bij rust 1 gen zijn dat het leven zich toe vouwt. Bij de essentie, bij de kern van de zaak: de liefde, daar vallen alle vouwen samen. Liefde is rust. Alle liefde. Woor den. in liefde tot iemand gespro ken. kunnen die rust geven. Een glimlach werk dat zij dag mogelijkheden richt, essentieel te maken heeft kinderen na hun dagtaak werk op zich namen behoren tot de mooiste van mijn leven. Natuurlijk is dat soms moei. glimlach, dat ''Jk- Als het niet moeilijk de liefde die tot was het ook nooit mooi, allebei Tussen die twee: mooi JR l. moeilijk, ligt het sleutelwoord p het oog onopvallende dat teweegbrengt wat het inhoudt: rust. U beterschap gewenst. moed En dan tot schrijfs al- met de kern vraag me wel eens af of wel ooit genoeg doen hoe belangrijk het is ren om ons heen duide ken hoe nodig zij zij bijdragen tot de Met de andere I. zou ik deze Icn?" beseffen /O ft y gewekt goedenmorgen. Dat zijn onuitputtelijke gedachte ook in leer gebonden boeken knappen zeer op door een be handeling met rauw (geslagen) eiwit, schrijft de heer J. A. R. Feters uit Dordt. Nog iets inct betrekking tot eieren: NIET IN' DB KOELKAST Wist u, dat u eieren beter niet in de koelkast kunt bewaren? Vooral eieren, die in zo'n speciaal rekje in de deur van de kast worde:, op geborgen i zoals meestal het geval is) schommelen maar heen en weer als de kastdeur wordt geopend, terwijl ze daar naast aan temperatuurwisselin gen worden blootgesteld. En dat is allemaal niet zo best IIUTAGAS Voor haar die op butagas koken en tegen etenstijd ont dekken, dat de fles leeg is, zegt mevrouw Moerland uit Hazerswoude: leg de fles op z'n kant en negen van de tien keer krijgt u de aardappelen wel gaar. ZILVER OPHERGEN Als iet niet dagelijks ge bruikte deel van uw tafelzil ver tijdens onverwacht bezoek tevoorschijn moet worden ge haald. is het vervelend als u het eerst uitgebreid moet gaan opwrijven, soms zelfs poetsen. Hebt u evenwel uw gepoetste zilver in een grote plastic zak bewaard en deze netjes opge rold. dan is het direkt te ge bruiken weet mevrouw A. Bel- graver-Broekstra uit Oegst- geest uit ervaring. genaamde koudgreep levert geen pijnlijk brandgevaar meer op. als u een stuk gummi waterslang (géén plastic) in de lengte doorknipt en dat om het handvat klemt. Het gebruik van panlappen wordt zo overbodig, aldus mevrouw N. Rcgoor-van Kossum uit Oud-Beijerland. API Bij het maken moes is volgens mevrouw II. Ilanewijk uit Rotterdam het meekoken van een paar hand- Ëeren zeker aan te bevelen. e smaak wordt beter cn u hebt minder suiker nodig. ZOUTLOOS Als een van de huisgeno ten zoutloos moet eten kunt u alles in één keer koken. U stopt de aardappelen of groen ten voor één persoon in een njeuw plastic zakje en kookt de inhoud met zakje en al in de pan mee, zo luidt dit idee van^ mevrouw C. W. B. uit OP Z'N" PLAATS Ceintuurs om damesjapon- nen willen nog wel een. op kruipen. Mejuffrouw J. M. Lan- gejan uit Oud Beijerland heeft op dit punt een suggestie. Naai op de tailleband een trensje (niet al te klein) en haal daar, voor de ceintuur wordt gesloten, het pennetje van de gesp door. De cein tuur blijft dan keurig zitten. IMtOOG-PIIODII.EMEN' Er zijn in de tip-rubriek in de loop van de tijd al ver schillende dingen verteld over drogen van de was binnens hui Mevrouw II T. van der Pol-IIulzinga uit Den Haag heeft ook een goed idee. Schroef aan de binnenkant van twee kastdeuren bovenaan kleine haakjes. Zet de deuren ('s avonds b.v.) open. span er waslijn tussen en hang uw spulletjes op. De volgende morgen is het goed meestal droog en bij gesloten deuren ziet niemand iets van deze op- IIOKKEN OPHANGEN Aan de vele foefjes rok ken in de kast op te hangen voegen we er vandaag nog eentje toe van mevrouw A. Gijzenij-Elkcrbout uit Leider dorp. Maak twee schroefoogjes aan do binnenkant van de kastdeur en hang daar de rok ken aan de lusjes aan. OVER DB LIJN grote wol- Het spoelen len dekens is ,,CCI karwei. Daarom hangt me vrouw Van de Water uit s-Gravenzande de dekens op de drooglijn (of kloprol) in de tuin en zet er gewoon de wa terslang op. Al spuitend wor den de dekens sop-vrij, terwijl het kreuken door wringen ook wordt tegengegaan. AANSTEKER VILLEN Naast de verschillende reeds genoemde vloeistoffen cm aanstekers mee te vullen, dit keer een tip op dit gebied van mevrouw Van der Sluis uit Dordt, die eau de cologne nog prettiger vindt dan binzi- 'T IK JAMMER, maar dus met bijkomstigheden nadere omschrijving willen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15