GEESTELIJK LEVEN brachten spreken in discrediet Protestantse- en rooms-katholieke studenten beleggen samen diensten DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 MAART 1962 MOET DE KERK SPREKEN IN ACTUELE SITUATIES? Geloof in eigen kracht Hot staat er echt boven dc toegang tot het vluchtelin genkamp in het kleine Beierse stadje Traunreut. En na drie jaar strijd staat het er nog steeds: ..Als er eer. geloof is dat bergen verzet, dan is dat een ge loof in eigen kracht." En iedere dag als de mensen het kamp weer binnen komen na een lange dagtaak van vaak vreemd werk, staat die spreuk hen als een bemoediging voor de ogen. ^>£\-ZOIU het ecrtler een ontmoediging kunnen zijn? De Oostenrijkse dichteres Marie von Ebner-Eschenbach heeft van de woorden gezegd: ..Om der wille van de tegenwoordige en de volgende generatie ware het be oeter, dat met algemeen goedvinden deze 6preuk Z?* verdwt>n' het geloof in eigen kracht heeft ons en nog niet eens zo heel lang geleden op een verschrikkelijke, verkeerde weg gevoerd. Men »'a£. Christus HÜ sP™k van het zetten bergen verzet niet op zjjn kop Is het dan niet goed om mensen te laten weten dat er van hen iets verwacht wordt? Natuurlijk. Velen heo- bcn een stimulans nodig, velen hebben voortdurende aanmoediging nodig. Maar men haalt het beste niet uit de mens door hem te wijzen op eigen kracht In de sportwereld is eigen kracht al lang niet meer voldoende. In de afgelopen weken is veel gediscus- voor en tegen van ..doping", het toe- i bepaalde stimulans aan het menselijk sieerd «lijnen v«n iicnaam, waardoor hot tot een krachtsinspanning Een ontwaakte kerk heeft zich in de naoorlogse jaren herhaaldelijk uitgelaten over politieke problemen. Onder de vlag van de Wereld raad van Kerken is zelfs een commissie gevormd die zich uitsluitend bezig houdt met de verwarde politieke situatie van het ogenblik en de gedachten die binnen de Wereldraad leven wil neerleggen voor het forum van de wereld. Het opmerkelijke is echter dat dit spreken niet onverdeeld instemming heeft gevonden. Dat is een gevolg van het spreken zelf. komt die ver ligt boven eigen vermogen. Maar "het gevaarlijke is dat op die manier de krachten van het lichaam misbruikt kunnen worden en er onherstelbare schade aan het lichaam kan worden toegebracht. Er ligt een grens aan eigen kunnen, zelfs aan het kunnen van de sterkste mens, die niet straffeloos overschre den mag worden. Maar zo gaat het ook eigenlijk met onze geestkracht. Geloof in eigen kracht is een vorm van geestelijke doping, die ons tot een geweldige krachtsinspanning kan opvoeren. Maar ook onze geestelijke kracht heeft een grens die niet straffeloos mag worden overschre den. Zoals in de sport steeds meer geëist wordt, meer dan een mens normaal kan opbrengen, zo eist het leven steeds meer, en zeker meer dan een mens kan opbrengen. Een stimulans is niet voldoende. De bijbel moedigt de mens niet aan door hem te her inneren aan wat hij kan en door hem tot steeds ho gere prestaties op te zwepen. God biedt de mens Zijn kracht, die oneindig meer is dan de toch steeds weer falende kracht van de mens. Paulus zegt zelfs dat Gods kracht in onze zwakheid wordt volbracht. Ge- REINHOLD N1EBVHR loof in eigen kracht is een inspanning, maar vraagt geen inspanning maar biedt verlossing in Jezus Chris- Amerika tus. wrrrrrrr Het duidelijkst bleek deze tegenstelling toen een Amerikaanse commissie van „Geloof en Kerkorde" zich enkele jaren geleden in Cleveland uitsprak voor de er kenning van Rood-China. Zelden heeft een uitspraak van kerkelijke leiders dit was dus geen officiële ker kelijke uitspraak, maar waar ligt de grens? zoveel stof doen op waaien als juist deze. Vooral van ortho doxe protestantse zijde werd scherp verzet aangetekend en een enquête van het blad Christianity Today" wees indertijd uit dat een overgrote meerderheid van de pre dikanten van de Verenigde Staten zich helemaal niet achter deze uitspraak stelden. Sedertdien is de vraag herhaaldelijk gesteld. Moet de kerk zich bemoeien met actuele politieke kwesties en daarin partij kiezen? Velen zeggen ,ja", anderen zeggen „neen". t***************00000m*000000000000m0000m00000m0m00mmmmm00w0m0m0m00mmmmmm000mmj (Van een onzer medewerkers) Reeds enige jaren komen in Utrecht en Groningen studenten uit verschillende kerkgemeen schappen bijeen voor eigen diensten, waarin ook het avond maal wordt gevierd. Deze Uni versitaire Kapeldiensten hebben heel wat storm doen opwaaien en vormden de achtergrond van een langdurige bespreking op zowel de hervormde als de ge reformeerde synode. Deze heb ben zich echter niet bereid ver klaard om dergelijke gemeen schappelijke diensten zonder meer goed te keuren. Intercom munie moet nog diepgaand door een gereformeerde commissie worden bestudeerd. Ook Am sterdam heeft zich in de rij van deze „studentengemeenten" gesteld, die wel geen kerk wil len zijn, maar toch een soort paraparochiale gemeente vor men. Daar willen zelfs iedere maand de protestantse en rooms-katholieke studenten bij eenkomen in een dienst waar om beurten het avondmaal cn de mis gevierd worden. Studenten die deze,diensten be leggen. vertelden ons dat jonge mensen die in Amsterdam komen studeren moeite hebben om zich in hun eigen kerkgemeenschap thuis te voelen. Zij blijven een on bekende en worden zelden opgeno men in de plaatselijke gemeente. In de Universitaire Kapeldiensten treffen zij echter vrienden en geestverwanten en daar voelen zij veel meer een gemeenschaps band. Er zijn ook studenten die zich in hun geboortekerk" niet meer thuisvoelen, maar die zich in de ze bijzondere diensten wel aan gesproken voelen. Velen komen bovendien uit ..oecumenische" Inzichten Onlangs kwam in Amsterdam na een dergelijke dienst een aantal van de aanwezige studenten bij een om tot een gesprek over de opzet te komen. Het doel was de meningen van de aanwezigen te peilen om zo te komen tot nien- De organisatoren wezen op de speciale taak van de Universitai re Kapeldiensten In Amsterdam. Zeventig procent van de Amster damse studenten zijn niet kerke- ke onkerkelijke situatie rekening houden. De meeste studenten wa ren van mening dat er één front gevormd moet worden. Daarom Seloven vele protestantse studen- :n dat gemeenschappelijk moet worden opgetrokken met de rooms-katholieke medestudenten. De grote vraag was of men in deze gemeenschap zou kunnen komen tot een gemeenschappelijke avondmaalsdienst Daartegen wa ren overwegende bezwaren. Velen vonden dit een vooruitgrijpen op een eenheid die er in wezen nog lang niet is. Door sommigen werd voorgesteld na de dienst een soort ..liefdemaaltijd" te houden om el kaar ook in niet-liturgisch ver band te leren kennen. Bovendien voelden velen er voor studiekrin- {en te organiseren om de niet- erkelijke studenten op die ma nier te benaderen. Andere stemmen Er waren ook duidelijke andere stemmen. De niet-kerkelijke stu- soort kerkelijke „avant garde" dent zou weinig interesse hebben ten kan i voor de liturgische gang van za ken bij de Universitaire Kapel diensten. Ook zou de samenwer king met rooms-katholieke stu denten hem weinig boeien. Velen meenden dat het daarom beter zou zijn de nadruk te leggen op de protestantse eenheid. Deze laatsten waren van mening dat men in de diensten moest stre ven naar de gezamenlijke (pro testantse) eenheid en samen als een getuigenis avondmaal moest vieren. Door zo te staan in een bloeiende gemeente zou men in zijn dagtaak en de ontmoeting met de niet-kerkelijke studenten een bron hebben waaruit men zou kunnen putten. Samen met r.k. Toch heeft de vergadering be sloten om samen met de rooms- katholieken de diensten te gaan beleggen. Dat wil niet zeggen dat men het avondmaal voor deze ge meenschap wil laten schieten. In de ene maandelijkse dienst zul len de protestanten samen avond maal vieren, terwijl de rooms- katholieken ..geestelijk zullen par ticiperen" door stilzwijgend toe to zien. In de volgende maand zul len de rooms-katholieke studenten een mis opdragen waarbij de protestanten geestelijk zullen participeren". Er zullen, naar wij vernemen voorlopig nog geen speciale stu diekringen worden georganiseerd. Het leek beter om te beginnen vanuit de bestaande vriendenkrin- {en. die als huisgemeenten de ern van een universitaire ge meente kunnen vormen. Dit. meent men, heeft vele voordelen: de huidige liturgische en kerkelij ke vormgeving voldoet niet aan de bestaande behoefte tot een be ting en vormgeving zoeken, die als basis kan dienen voor de ge zamenlijke avondmaalsdiensten een of twee maal per maand. De Amsterdamse studenten we ten niet waar deze weg heen zal leiden, maar willen in vertrouwen op Christus samengaan. Zij pro beren in him zoeken naar nieuw» vormen het persoonlijk geloof, de oecumenische verlangens en de eigen situatie temidden van deze overwegend niet-kerkelijke stu dentengemeenschap de nodige aandacht geven. Toch zal bij vele niet-studenten de vraag rijzen of Amsterdam de gewenste vorm heeft gevonden, en of deze vorm van samenkomen werkelijk zal bieden wat de stu denten er van verwachten. Zjj zoe ken een gemeenschap die werke lijk kracht geeft. In dat zoeken hebben zij kennelijk hun eigen plaatselijke gemeenten opgege ven. Het gevaar is echter groot dat zij een eigen studentensfeer, een dienst met bekende en ver trouwde gezichten zullen verwar ren met geestelijke gemeen schap. Zullen rooms-katholieke studen- wezig kunnen zijn? Zullen protes tantse studenten blijven komen in een dienst waar de rooms-katho lieke mis wordt opgedragen? Zijn deze studenten niet in de greep modeverschijnsel Dc Amsterdamse oplossing voor Universitaire Kapeldiensten zal in kerkelijke kringen, vrezen wij. maar weinig waardering ontmoe ten. Volgens velen Is deze gees telijke studenten-avant garde niet de tijd vooruit, maar marcheert zij in een geheel andere richting als de kerkelijke kern. De tegenstelling loopt dwars door nationaliteiten en zelfs door kerken heen. Dat openbaarde zich sprekend tijdens een debat in de derde assemblee van de Wereld raad van Kerken in New Delhi. Op de agenda stond een uitspraak die vrij fel tegen Portugal stel ling nam in verband met de moeilijkheden in Angola. Een En gelse baptist verdedigde de uit spraak hartstochtelijk. Een lid van het Engels Lagerhuis. Peter Kirk. sprak zich even fel tegen de uitspraak uit, omdat hij meen de dat de kerk alleen algemene richtlijnen moet geven, en de practische politiek aan anderen moet overlaten. De uitslag van de stemming bewees hoe te gengesteld het denken over de ze kwesties zelfs in de We reldraad is. De uitspraak werd met een meerderheid van slechts twee stemmen aangeno men. Ook de hervormde delega tie stemde verdeeld. Terecht was toen de conclusie dat men een dergelijk stuk, dat zoveel tegen stemmen had verworven, niet als een officiële uitspraak kon la ten uitgaan. Het ging hierbij niet alleen om de kwestie Angola. Ve len die tegen het stuk stemden, maakten zich ernstig bezorgd over de toekomst van de christe lijke kerk in dat land. Angola was een teken aan de wand, een waarschuwing tegen een al te snel spreken. Spreekbuis Niemand zal willen stellen dat de kerk niets te maken heeft met wat in de wereld gebeurt. Maar het is ook duidelijk dat het spre ken van de kerk lang niet altijd echt profetisch is geweest en dat de uitspraak van de ene kerk, een uitspraak van een andere kerk niet alleen niet dekte, maar tegensprak. Het spreken is soms wel ontaard in een zichzelf tegen spreken. Een spreekbuis, zij het dan on officieel en vaak eigengereid, die er naar gestreefd heeft om een christelijk woord te zeggen in de actuele situatie, is het blad ..Christian Century" door de ja ren heen geweest. Het blad heeft veel van zijn oude elan verloren en heeft zijn enorme oplage zien dalen tot 35.000, maar heeft nog immer iets van het oude profe tische gezag behouden. Het is ve le jaren, vooral in Amerika, toon aangevend geweest. Maar juist het spreken van dit blad heeft ve len in de kerkelijke wereld hui verig gemaakt, want talloze ma len heeft het zijn woorden moe ten inslikken. Als geen ander blad heeft .Christian Century" door de ja ren van deze eeuw heen ver langd naar vrede, maar het heeft herhaaldelijk van koers moeten wijzigen, ornaat de idealen niet overeen bleken te stemmen met de werkelijkheid. Een van de redacteuren. Frank Farran, van de rivaal ..Christianity Today", de spreekbuis van de nieuwe Amerikaanse orthodoxie, dat hard op weg is naar een oplage van 200.000, heeft de hoofdartikelen van Christian Century nog eens allemaal gelezen en een bloem lezing samengesteld van uitspra- ken. In drie afleveringen 'onder het opschrift ..Onstabiliteit van de vrijzinnige sociale ethiek", heeft hij de inzichten van het oecumenische, maar tegelijkertijd tamelijk vrijzinnige blad gepubli- Economie gevolg van economische fac toren. En zo kon dit blad in 1935 profeteren: ..Als de oorlog werkelijk komt. zal, overwinning of geen overwinning, de bescha ving ten onder gaan." Datzelfde blad schreef echter in 1917, tegen hen die de oorlog een „oorlog voor \yallstreet" noemden, dat zij een betreurenswaardige onkunde van historische bewegingen aan de dag legden, omdat hun „eco nomische vooroordelen" hen verblindden voor het feit dat die eerste wereldoorlog „gestreden werd voor het behoud van de de mocratie." Maar in 1935 streed het blad PEARL HARBOUR lerika heeft met de oo fel en emotioneel tegen Franklin Roosevelt, die de „bereidheid tot oorlog" predikte. De pacifist Fey schreef in die jaren dertig zelfs dat „militaire dienstplicht het land in de armen van het fascis me" zou voeren. Toen Hitler de Duitse herbewapening aankondig de, verzette het blad zich met hand en tand tegen een verster king van de Amerikaanse vloot. Nog maar een jaar voor de oor log uitbrak, verzette het blad zich tegen het plan van de geestelijke verzorging voor de Amerikaanse strijdkrachten. Opmerkelijk is dat op het ogen blik dezelfde geluiden in sommi ge Oostduitse kerkelijke kringen gehoord worden en tevens van de kant van mensen die in West- Europa een derde weg willen vol gen. In zijn conclusie schrijft Far ran: „Het pacifisme schijnt zich steeds gedrongen te voelen door zijn eigen interesses om het beeld van de vijand bij te kleu ren. Een agressieve houding wordt verklaard. Maar eigen zwakke punten worden overtrok- In het jaar 1935 wordt het christelijk publiek van Amerika dan ook steeds voorgehouden dat de houding van de Amerikaanse regering de internationale span ningen vergroot. Een hoofdarti kel van 1937 schrijft: „Japan wendt zich tot de yrede." Niet-Amerikaans Na de overeenkomst van Mün- chen keerde de „Christian Centu ry" weer terug tot een positie van Amerikaans isolationalisme. Een maand voor de oorlog uit brak schreef het: „Waarom zou- den de Verenigde Staten opnieuw aan een Europese oorlog deelne men?" En toen de oorlog uitbrak bleef het blad zich verzetten te gen een deelname aan de oorlog. Nog twee jaar lang bleef het schrijven, en steeds op grond van wat de christelijke leer ons zou zeggen, dat het „Niet Amerika's oorlog" was. Velen verzetten zich tegen deze houding en het blad kreeg het dan ook hard te ver duren van de kant van mannen als Niebuhr, John R. Mott. John Mackay en Henry van Dusen, maar overweldigend groot was toch het aantal predikanten die een comité tegen de oorlog vorm den in 1941! Zelfs in het laatste nummer voor de aanval van de Japanners op Pearl Harbor schrijft het blad: „Ieder nationa le interesse en iedere morele op dracht ten opzichte van de bescha ving dicteert dat deze natie zich afzijdig zal houden van een oorlog die in geen enkel opzicht een Amerikaanse oorlog is." En kele dagen later werd het een Amerikaanse oorlog. Wat het blad ln 1917 zag als een „rechtvaardige oorlog" be schreef het zelfs nog in 1912 als een „ongezegende oorlog." Het schreef verder: „Oorlog is geen zonde, het Is de hel. De hel is geen zonde, het is de straf op de zonde." Deze stelling werd echter door de oecumenische raad van de V.S. afgewezen, Stalin Maar ook tijdens de oorlog bleef het blad de weg wijzen. Hoe zou de wereld er'op het ogenblik uitzien als geluisterd was naar bijvoorbeeld het volgen.de hoofd artikel van 29 september 1943 ge titeld: „Laat Stalin Duitsland ne men"? .Stalin kan Duitsland vre de aanbieden, die dit volk, een maal verslagen, maar al te graag zal accepteren. Overgave aan Stalin zou niet slechts een einde maken aan de macht van Hitier. maar naar alle waarschijnlijkheid een communistische revolutie met zich meebrengen. Stalin kan Duitsland een plaats in de U.S. S.R. aanbieden op de basis waar op de verschillende republieken nu een onderdeel van die uhie vormen. Laat Stalin volbrengen wat wij na de oorlog willen be reiken (de nederlaag van het fas cisme». Laat Stalin de toekomst van Duitsland in handen nemen." En zo gaat de geschiedenis van dit blad verder. In 1945 geeft Jal- ta het antwoord op de problemen. In 1953 is hetzelfde Jalta een „boobytrap", een gevaarlijke landmijn geworden. In 1945 ver heugde het blad zich over de po litieke val van Churchill; tien jaar later zou de wereld dichter bij de vrede geweest zijn als zij naar Churchill had geluisterd. In 1935 profeteerde het blad dat de oorlog een einde zou maken aan de westerse beschaving. Nog dit jaar profeteerde het blad op nieuw vragenderwijs: „Als de Verenigde Naties de situatie niet kunnen overleven, zullen wij dit dan kunnen?" Zou de wereld die het zovele eeuwen zonder V.N. heeft moeten doen, het ook in de toekomst niet zonder V.N. kun nen stellen? Het blad sprak voor zichzelf, maar had grote invloed in de kringen van kerkelijke leiders van Amerika. Het blad gaf weer wat zij dachten. Is het dan zo ver bazingwekkend dat velen in onze tijd huiverig zijn als de kerk de wereld gaat voorschrijven welke weg op een bepaald ogenblik moet worden ingeslagen? Maar wij moeten oppassen dat onze huiver niet zo groot wordt, dat we de kerk helemaal niet meer aan het woord laten. In Zacharla 13:4 staat: „Te dien da ge zullen de profeten beschaamd staan, leder om wat hij schouwt, wanneer hij als profeet optreedt, en zij zullen geen haren mantel aantrekken om leugens te vertel len." Ook het oude Israël kende reeds dit probleem. Ook toen wa ren er twee soorten profeten: zij die uit God spraken en zij die uit zichzelf spraken. Ook toen was het reeds moeilijk om zon der meer te zeggen, welke pro feet namens God sprak. De kerk zij voorzichtig, maar niet vrees achtig in haar spreken. Die Sinode lag lekker Daar was Iwee predikante in die Kaapse Sinode wat onlangs gehou is, wat rondstap met egte voor- trekkersbaarde. De een lyk soos genl. Koos de La Rey, die andere vertoon 'n groot gelykenis niet die Franse massamoordenaar Lundru. Onlliou asscbiicf: ek praat net van die baarde. Te middc van *n groot geselskap glad geskeerde man hp is die beboste broers nogal opvallende verskynings. En nou die dag liet die onvermydelike spotterny losgebars. Daar is pleg- tig aangekondig dat alfwee tegelyk beroep is na die gemeente: Baardskeerdcrsbos (Nieuws uit Zuid-Afrika) Rhodesia tussen Scyllis (Kongo) en Charybdis (Algerije) - Sir Roy Welensky gebruikt verwerpelijke methoden - Bij verzet staat Londen machteloos. \U we in de afgelopen week al ruime aandacht geschonken hebben aan het akkoord tussen Frankrijk en Algerije en er over het al o f niet hervatten van de bovengrondse kernproe ven door de Ver. Staten en over de ontwapeningskwrstic nog weinig tc zeggen valt, hebben we gelegenheid, de aandacht eens aan minder opvallende niaar toch belangrijke zaken tc wijden. Een van die problemen ia dat van de Federatie van Noord- en Zuld-Rhodesla en Nyassaland. die op papier al grruime tijd beslaat, maar die nooit levensvatbaarheid heeft gehad en binnen niet al te lange tijd dan ook uiteen dreigt te vallen. De Britse regering be vindt zich ten opzichte van deze federatie op de rand van een Algerijnse tragedie. En dat. na dat Engeland «edert de tweede wereldoorlog een 600 miljoen mensen de onafhankelijkheid heeft geschonken. De bewe gingsvrijheid van de Britse re gering wordt gevonden door vrees voor de blanke bevolking van Rhodesia, die verdwijnend ia. Vreemd Hoe moeilijk het probleem is. wordt reeds gekenschetst door de vreemde situatie, dat de Brit se regering mede streeft naar de eenheid van het aangrenzende Kongo en officieel zegt gekant te zijn tegen de afscheiding van Katanga. Maar de premier van bedoelde federatie. Sir Roy We lensky. die in Londen vertoeft om Macmillan onder nieuwe druk tc zetten, heeft sinds lang de voorkeur gegeven aan t-en Katanga, dat als bufferzone tus sen het zwarte nationalisme uit het Noorden en het blanke na tionalisme uit het Zuiden dienst zou kunnen doen. Wanneer hij Tsjombe dan al niet gesteund heeft, hij heeft hem toch be paald niet in de wielen gere den.... Als men de schone schijn van de multiraciale constitutie van een land als Zuid-Rhodesia ter zijde schuift, ziet men dat ze alleen dient om dc blanke machtspositie te behouden, zo schreef deze week dc Londense Economist. die er aan toe voegt: „Ontdoet men de Rhode- siscne politiek van alle huiche larij. dan blijkt duidelijk het verzet tegen alles wat zou kun nen leiden tot een zwarte natio nalistische regering aan de Kon golese grens". Heeft Welensky in Londen niet gezegd, zonodig met geweld het verzet tegen de federatie te zullen neerslaan? Afwijzing Ofschoon Noord-Rhodesia nog steeds een Brits protectoraat is, heeft Engeland niet het toezicht op de 1800 km lange grens tus sen dit gebied en Katanga. Dat berust hij dc federale regering van Welensky. Enige tijd gele den verzocht secretaris-generaal Oe Thant van dc Verenigde Na ties aan de Britse en niet de Noordrhodesiaanse regering toestemming, waarnemers naar dc grens te mogen zenden. De federale regering zei „neën voordat Londen kon reageren en dc vlieger van Oe Thant ging niet op... In één adem Velen hebben zich vooral se dertdien afgevraagd, of de Brit se regering Welensky zo dient tc ontzien, als het laatste jaar het geval is geweest. Het Monckton-rapport over de fede rale constitutie van oktober 1960 stelt uitdrukkelijk vast. dat dc federale regering slechts aan het internationale verkeer kan deelnemen voorzover de rege ring te Londen daarmee in stemt. En ook dan blijft de re gering van Engeland nog in laatste instantie verantwoorde lijk. Het is geen kwestie van academisch belang, aldus de Economist, of Engeland toe laat, dat een van zijn afhanke lijke gebieden optreedt, alsof het reeds een souvereine staat zou zijn. Het ongelukkige is juist, dat Engeland thans er van beschuldigd wordt, als een complotterende koloniale mo gendheid op te treden en dat Macmillan door vele Afrikanen en Aziaten in één adem wordt genoemd met Salarzar van Por tugal. Verwoerd van Zuid-Afri ka en Sir Roy Welensky. die hiervoor al werd gesignaleerd als premier van de federatie. Verzet De regering te Londen maakt zich ook zorgen over de federa tie op zichzelf. Met uitzondering van Nyassaland bevindt zich dc politieke macht in handen van een blanke minderheid een toestand, die niet mag voortdu ren. Dit is niet geheel aan dc Engelsen te wijten, want Zuid- Rhodesia heeft bijvoorbeeld al sinds 1923 intern zelfbestuur. De politieke leiders van dit gebied hebben onlangs een bewonde renswaardige bereidheid ge toond. de rassendiscriminatie voorgoed overboord te zetten. Tegelijkertijd hebben zij zich echter vastbesloten verzet te gen elke poging, het gezag in de toekomst over te dragen aan een Afrikaanse regering. Engeland zou dit verzet al leen maar kannen breken, als het troepen zou sturen. Daartoe Is het echter niet bereid. In het oog van dc wereld draagt En geland echter de verantwoorde lijkheid voor dc gang van zaken in dat deel van Afrika en wordt het voor het forum van de we reld in de Ver. Naties aange klaagd. wanneer de situatie daar ter sprake konit. Nyassaland Vooral in Nyassaland gist het. Dr. Hastings Banda heeft met zijn Malawi Congrespartij bijna de geheLe bevolking ach ter zich. Vroeg of laat zal Ban da met het voorstel komen. Nyassaland van de federatie af te scheiden. Het is bekend, dat Banda met niet minder dan vol ledige onafhankelijkheid van zijn „land" genoegen wil ne men. Als straks een politieke be slissing moet worden genomen, zal men zijn eisen niet kunnen negeren. Sir Roy Welensky zal ongetwijfeld zijn dreigement waar maken cn zich tegen Ban da teweer stollen. En de Britse regering heeft zich verbonden b?t hare te doen om te trachten, de federatieplannen onverkort door te voeren. Toch wil Londen SIR ROY WELENSKY liever met Banda dan met We lensky op goede voet blijven. Banda zou misschien wel lid van de federatie willen blijven, als die niet door blanken zou wor den overheerst en Welensky niet aan het hoofd er van zou staan, zo redeneert men in Londen. En zo kan men begrijpen, dat de Britse regering in de afgelopen week in het Lagerhuis en daar buiten dwars tegen het verwer pelijke streven van Welensky is ingegaan. Mislukking In februari 1961 werd door de toenmalige minister van kolo niën, MacLeod, een constitutie voor Noord-Rhodesia ontworpen, waarbij het er naar uitzag, dat de Afrikaanse nationalisten en de blanke liberalen samen de meerderheid in de wetgevende vergadering zouden krijgen. Sir Roy Welensky maakte bezwaar en wist MacLeod of Macmillan te overrompelen. Het ging niet door. De constitutie, waartoe men zich in juni 1961 verbond, gaf de Federale partij van We lensky meer kans op een meer derheid in de wetgevende verga dering. Daartegenover was deze bereid, verdere hinderlijke ac ties achterwege tc laten. Men zegt. dat hij in Londen gedreigd zou hebben, de onafhankelijk heid van de federatie uit te roe pen en zelfs dat hij zou opruk ken naar Noord-Rhodesia en de gouverneur zou laten arresteren. Niettemin bleek spoedig, dat de laatstbedoelde constitutie een volslagen mislukking zou worden. Er braken onlusten uit in het protectoraat, die pas in oktober bedwongen werden. Het werd duidelijk dat in een tijd. waarin men koloniale vol ken niet langer met geweld on der dc duim kan houden, zo- Iets niet kon worden gehand haafd. In september stelde dc Britse regering de kwestie op nieuw ter discussie en deze week pas Is dc beslissing ge vallen. Het Is een tegenvaller voor Welensky, want de nieuwe regeling biedt voor de Afrikanen de mogelijkheid, de meerder heid tc verkrijgen. Moeilijk Het heeft minister Maudling veel moeite gekost, al zijn col lega's in kabinet en parlement er van te overtuigen, die zij zich niet langer aan Welensky moeten storen. De achteruitgang van de Verenigde federale par tij zou, gelijk Sir Roy vreest, wel eens het einde kunnen zijn van de federatie, die hij heeft opgebouwd een fede ratie. die overigens toch al lang ten dode was opgeschreven door het eigenzinnige gedrag van We lensky en diens politieke geest verwanten. Helaas willen talrij ke leden van Macmillans Con servatieve partij dit nog niet in zien. Zij proberen Welensky nog gelijk te geven in zijn opvat tingen over de samenleving in de federatie, over de rol van de Britse regering in de federatie en Kongo cn over het optre den van de Verenigde Naties in Kongo. Er zijn er ook die me nen, dat hij de enige is, die met voldoende gezag de blan ken meer „liberale" denkbeel den kan bijbrengen. Dit moge juist zijn. maar dan had de pre mier dat jaren eerder moeten Niet geslaagd De laatste jaren heeft hij het tegenovergestelde gedaan van wat men van hem verwachten mocht. Bovendien is hij er ten enen male niet in geslaagd, tol een behoorlijke verstandhouding met de Afrikaanse nationalisten te komen. Met het gevolg, dat hij van al deze mensen martelaren heeft gemaakt of ze zo tegen zich in het harnas heeft gejaagd dat hij van hen nooit meer enige mede werking behoeft te verwachten. Men vertrouwt hem nu een maal niet. En als gevolg daar van vindt men in de federatie het materiaal terug, dat in Al gerije geleid heeft tot een bloe dige strijd, die tenslotte toch in het nadeel van dc blanke min derheid zal uitvallen. Non grata Zolang Welensky aan het hoofd van de fedratie blijft staan, zal er nooit een goede verstandhou ding tussen beide rassen komen. Vanzelfsprekend hebben de kie zers in de federatie zelf de keu ze te maken, wie zij aan het be wind willen hebben. Het tvas voor de regering te Londen echter niet verstandig, haar politiek aan te passen aan de wensen van Welensky. Zij dient de moed op te brengen, Noord-Rhodesia een constitutie te geven, welke ook de Afrikaanse meerderheid recht doet wedervaren en zij dient Sir Roy Welensky meer dan ooit duidelijk te maken, dat hij per sona non grata is. aldus de Lon dense Economist. Dat heeft zijn tragische kanten, maar iedere andere oplossing zou rampspoe dig kunnen blijken. De federatie mag geen tweede Kongo worden, dat hebben dc blanken bepaald niet verdiend, ondanks hun welng bewonderens waardige houding van dc laatste jaren. Zij mag echter ook geen tweede Algerije worden, waar een blanke minderheid zich gewapenderhand wil verzetten tegen een door middel van on derhandelingen voor alle betrok ken groeperingen aanvaardbare overeenkomst. En dat moet Sir Roy Welensky niet vergeten, als hij het goede voor heeft met de blanke minderheid ln het gebied van de federatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 14