GRANT De Gaulle's plan verworpen BOK halfzwaar Miljoenen juichten Glenn toe op Manhattan-tocht Pakistan krijgt 11a vier jaar nieuwe grondwet Eert twijfelachtige ontwikkeling /ft een doafce Kij, Gevlamde tulpen zijn ziek Koeanda: Welensky wil staatsgreep COMMUNIST UIT KAMER Het communistische Twéedé-Kamer-1 te nemen als Kamerlid. Als zijn opvol- da' u,tte Sist®*®" de beschuldiging dat, lid C. Borst heeft in een brief aan de ger komt in aanmerking de heer T. J wanneer de besprekingen van premier Kamervoorzitter meegedeeld, dat hij Jager, lid van de gemeenteraad van si_ Rov w k den misluk_ wegens zijn gevorderde leeftijd (71) Deventer en van de Provinciale Staten r y vveiensRy In nonnen misiuK met ingang van 1 april ontslag wenst I van Overijssel. ken, deze de gouverneur van Noord- I Rhodesië zal arresteren en de I federatie onafhankelijk zal verklaren, j de nota. die minister Hij eiste de onmiddellijke arrestatie NOTA-VAN DER PUTTEN Tweede-Kamervoorzitter Kortenhorst vergadering van dedeling te doen G.behandeling plan in de Kamer-1 Visser (defensie) onlangs over de zaak- s. dinsdag een me- Van der Putten heeft ingediend. 'er de parlementaire I n Welensky Welensky. Koeanda zei. dat toestaat zijn plannen uit „een afschuwelijk oloedbad zal komen". Wanneer de Britse regering de premier niet arresteert, moeten de Verenigde Naties troepen r.aar Noord-Rhodesië sturen, zo zei hij. Koeanda wilde niet zeggen uit welke bron hij het bericht over de plannen van Welensky vernomen ham. De infor matie zou afkomstig zijn uit Noord- Rhodesië en ..volKomen juist" zijn. In Salisbury heeft de Afrikaanse nationalistische organisatie van Zuid- Rhodesië intussen een verklaring uit gegeven. waarin geëist wordt, dat de federatie onmiddellijk ontbonden wordt. De Zimbabwe Afrikaanse Volksunie (ZAPUi verklaarde voorts de Afrikaanse nationalisten van Noord-Rhodesië te zul len steunen en betoogde dat de nieuwe grondwet „verdere politieke onzekerheid" tot gevolg zou hebben. Grens van Oostenrijk wordt verlaten en kort v trekken Oostenrijkers uit de districten, die grenzen aan de communistische buur-, landen van dit neutrale land. weg. In 19 van de 29 grensdistricten van Neder-Oostenrijk (grenzende aan Tsje- cho-Slowakije en Hongarije) het Bur- genland (Hongarije) Opper-Oostenrijk (Tsjecho-Slowakije) Stiermarken en Ka- rinthië (Joegoslavië) verminderde het met gemiddeld 6,5 pro- de vermindering De toestand wi grensdistricten vl._ het Burgenland. In districten hart van Oostenrijk en de westelijke provincies nam de bevolking toe. Chroesjtsjef antwoordt Chroesjtsjef heeft De Gaulle ge schreven, dat hij niets voelt voor diens voorstel, een conferentie van de Grote Vier te beleggen om een akkoord te bereiken over het Vernietigen van kernwapens etc. De Rus is van oordeel, dat de ont- Volgens een schatting van de Newvorkse politie hebben gisteren miljoenen mensen ruimtevaarder John Glenn de traditionele hulde van papiersnippers en confetti ge bracht toen hij in een open wagen dwars door Manhattan naar het stadhuis van New York reed, be geleid door zijn zes mede-astro nauten. De uitbarstingen van enthousiasme van het publiek heb ben alle records gebroken; zelfs op lakens stonden leuzen geschre ven en de bordjes „Glenn presi dent" waren niet meer te tellen. Glenn die met zijn vrouw en de Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson in een open wagen zat, had geen woorden voor het oorverdoven de gejuich en de dichte papierregen die op hem neerdaalden. Reeds na enkele honderden meters probeerden de mensen de afzetting van de poli tie te verbreken om de auto waarin Glenn zat te bereiken, maar de po litie wist op het nippertje stand te houden. Dat temidden van het la waai de klokken van de Triniteits- kerk het lied van de marine begon nen te spelen, is de ruimtevaarder geheel ontgaan. Bij het stadhuis stond de menigte zo dicht opeengepakt, dat niemand zich meer kon verroeren. Burgemeester Wagner opende de plechtigheid met het voorstellen van elk van de zeven ruim tevaarders en de menigte juichte zeven keer. In zijn dankwoord zei Glenn: ..De ze hulde van New York is werkelijk overweldigend. Ik heb nog nooit zoiets te voorkomen. Gevreesd wordt namelijk, dat zo'n lading gevaar kan opleveren voor de tere elektronische apparatuur John Glenn heeft deze week voor de ruimtevaartcommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard slechts af te weten van 1 biljet van 1 dollar, dat in een bundel draad gewikkeld was. De public relations officer van de astronaut, overste John Powers, heeft echter verklaard, dat bij de lancering ruim 200 biljetten in het ruimteschip verstopt moeten zijn geweest. fuivend en lachend beant woordde het echtpaar Glenn de hulde tijdens de ticker-tape- parade in de straten van New York. wapening een zaak is, welke niet alleen de groten aangaat, maar ook de vele neutrale landen. De Russische premier sluit overigens de mogelijkheid niet uit, dat de kernmo- gendheden onderling contact houden en van gedachten wisselen tijdens de op 14 maart beginnende 18-mogendhedencon- ferentie over ontwapening te Genève. Chroesjtsjef houdt vast aan zijn opvat ting, dat deze conferentie de meeste kans op succes biedt, als van meet af de rege ringsleiders aan het overleg deelnemen. Chroesjtsjef heeft ook boodschappen gezonden aan de regeringen van Canada en Zweden, waarin hij opnieuw aandringt op instemming met zijn voorstel, de regeringsleiders aan het gesprek te Ge nève te doen deelnemen. Zweden voelt er wel wat voor, als de anderen het ook doen. Canada heeft afwijzend gereageerd. Vermelden we nog, dat Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, er opnieuw op heeft gewezen, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier. die aan het gesprek te Genève zullen deelnemen, voor het be gin van de conferentie over ontwape ning bij elkaar kunnen komen om inlei dende gesprekken te voeren over het staken van de kernproeven. Mocht tijdens het verloop van de conferentie blijken, dat een topconferentie nuttig zou zijn, dan zouden de regeringsleiders alsnog bij elkaar kunnen komen. Op ztfn persconferentie te Washington deelde Rusk nog mede, dat er naar de mening van de Ver. Staten een basis aan wezig is voor vreedzame onderhande lingen tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea. laadt aanvaarden wij, JPR__.. vaarden haar uit naam van allen die aan het Mercury-project hebben ge werkt." Toen de- stoet naar het Waldorf Asto ria-hotel ging, werd de drukte zo groot dat verscheidene mensen niet meer op de been konden blijven. D<* auto's moesten stoppen, opdat het publiek weer overeind kon krabbelen, ten teenager moest elke zeven keer dat een astronaut passeerde. door de polili" in bedwang worden gehorder Ten r.lo'te kon men de mensen allecr no? maar met tr!2« -"ke~s tot ka'm«' manen. Tegen het eind van de toch' leek zelfs de ©»vrr--.nHW G'mn ver moeld, zijn wuivende arm kwam min der vaak omhoog. STUK VAN RAKET Een stuk metaal met een gewicht van 1.3 kilogram, dat is gevonden op een boerderij in Zuid-Afrika. is geïdentifi ceerd als een stuk van de Atlas-raket, welke Glenn vorige weak in een baan om de aarde heeft gebracht Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart zal aan de Zuidafrikaanse regering vragen of men dit onderdeel mag behouden om het in Washington in het Smithsonian Instituut te kunnen ten toonstellen. Bij de toezending was name lijk om terugzending gevraagd. Inmiddels is komen vast te staan dat het ruimteschip Vriendschap 7 bij zijn vlucht om de aarde een verboden lading a3n dollarbiljetten heeft meegevoerd. Het hoofd var. het project-Mercury heeft bekendgemaakt, dat maatregelen getroffen zullen worden om een herhaling O'Brien voelt veel voor werk in Ghana Dr. Conor Cruise O'Brien, voormalig j hoofd van de Verenigde Naties in Ka- j tanga, is in Londen teruggekeerd uit Ghana, waar hij met president Nkroe- mah gesproken heeft over de hem aan geboden leerstoel aan de universiteit van Dr. O'Brien zei nog niet beslist te hebben of hij het aanbod zal aanvaar den, maar verklaarde dat hij een zeer gunstige indruk had gekregen van het onderwijssysteem in Ghana O'Brien en zijn vrouw, die een week lang de gas-] ten zijn geweest van de president. heb-| ben verschillende scholen en de damj die in de rivier de Volta werdt ge-i bouwd bezocht ..Ik houd veel van Afri ka". zei de Ier. ..bovendien is Ghana, niet hetzelfde als Kongo". I een beroep doen. hoofdsteden zijn kistan, als zetel imabad in MHUHPPH de centrale regering. De twee tionale talen zijn Bangali en Urdu. En- fels mag echter nog tien jaar als of- iciële taal gebruikt worden. Vrouwen1 kunnen in het parlement vijf zetels be zetten. De eerste president zal voor een ambtsperiode van slechts drie jaar gekozen worden. Alle fundamentele rechten, waaron- Staat van beleg spoedig voorbij President Ajoeb Khan heeft gisteren een nieuwe grondwet voor Pakistan afgekondigd, die voorziet in een presidentiële re geringsvorm, waarbij het staats-1 der de vrijheid van meningsuiting hoofd het recht van veto krijgt, I over een uit éen Kamer bestaand tieke partijvorming, die door het par- federaal parlement Waarschijn- lijk zullen spoedig na het vanis bestempeld, moet de president een kracht worden van deze grond- ."ILtammS wet verkiezingen worden gehou-| danen verplicht gesteld. Er mag geen den. Als het parlement met zijn werkzaamheden is begonnen, zal er een einde komen aan de staatI (Advertentie) van beleg, die in 1958 ingesteld VERVEN MET WAARTinRf* werd toen de regering naar huis VERVEN MET WAARBORG werd gestuurd. Politieke partij- j vorming blijft voorlopig verbo-i den, tenzij het parlement anders j bepaalt. De volksvertegenwoordiging kan een veto van de president ongedaan maken met een meerderheid van twee derden. De president heeft dan echter nog de mogelijkheid om in een referendum de kwestie voor te leggen aan de kiezers. De oude grondwet, die in 1956 door een constituerende vergadering werd goedgekeurd, werd twee en een half jaar later door de toenmalige president generaal-majoor Iskander Mirza, afge schaft. Deze kondigde toen de staat van beleg af, stuurde de centrale en provinciale regeringen naar huis en ontbond alle partijen. Drie weken later droeg generaal Mirza alle bevoegdhe den over aan een veldmaarschalk Ajoeb Khan. De president zal gekozen worden door een kiescollege van 80 000 perso nen. Op dit college kan de president P1ETER SCHOEN VERFCHEMIE IN DE afgelopen twee maanden zijn voortdurend communisti sche troepen uit Noord-Vietnam Laos blijven binnenstromen. Deze heimelijke invasie er is geen an der woord voor heeft het aantal Noordvietnamese infiltranten onge veer verdubbeld. Toen president Kennedy en 2tjn vertegenwoordiger voor het Verre Oosten, Averell Har- riman, zich met de kwestie Laos be gonnen bezig te houden, waren er in Laos drie- a vierduizend Vietna-j mese infiltranten, merendeels als Laotianen vermomd en figurerend als kader van de communistisch ge zinde Laotiaanse strijdkrachten. Er zijn nu ongeveer 10.000 infiltranten, van wie ongeveer de helft in Noord vietnamese bataljons is gegroepeerd zonder dat er nog veel moeite wordt gedaan hen als Laotianen te ver mommen. Deze invasie in Laos is zeer belangrijk, omdat er, in Laos maar zo weinig troepen op de been zijn, dat een vermeerdering van de communistische strijdkrachten met tien Vietnamese bataljons het mili taire evenwicht ingrijpend veran dert. f~\E AMERIKAANSE regering be gint zich vooral zorgen te ma ken over een ander aspect van deze invasie, nl. over de vraag in hoe verre zij de onderstellingen van de politiek van Kennedy en Harriman\ ten aanzien van Laos ongedaan1 maakt. Die politiek is gericht op del vorming van een regering, welke j steunt op alle partijen en die door de zgn. neutralistische prins Soeunn- nah Phoema zal worden geleid. Het j grote gevaar ervan is altijd geweest, j dat prins Soevannah als privoor zijn medewerking heeft geëist, dat de anti-communistische leiders in Laos, generaal Phoemi Nosavar en prins Boen Oem hem de ministeries van defensie en van binnenlandse zaken overdragen. En dat zou bete kenen, dat prins Soevannah de lei- ding van het 60.000 man sterke ko ninklijke Laotiaanse leger in handen zou krijgen, dat door de Amerika nen van wapens voorzien en opge leid is. En dat zou volkomen ramp zalig zijn, als prins Soevannah min der neutralistisch zou blijken te zijn Vietnamese piloot krijgt asiel Cambodja heeft politie asiel verleend aan de 25-jarige piloot van het Vietna mese jachtvliegtuig, dat het presiden tiele paleis te Saigon in een mislukte moordaanslag op president Ngo Dinh Diem gebombardeerd heeft. Cambodja en Zuid-Vietnam hebben nimmer op vriendschappelijke voet met elkaar gestaan, hoewel beide landen diplomatieke betrekkingen met elkaar onderhouden. Kroll eist klacht wegens laster Hans Kroll. de Westduifcse ambassa deur in Moskou, heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn ver zocht in zijn naam een gerechtelijke klacht m te dienen tegen de bladen „Die Welt" en „Bild" vanwege kwaad sprekerij en laster, aldus heeft de Noordduitse radioomroep uit Moskou vernomen. ,.Bild" had onder grote kop de eis gesteld „Kroll de woestijn in te sturen". ..Die Welt" had bericht, dat Kroll een plan voor Duitsland had ontworpen, dat bepaalde concessies aan de Oostduit sers omvatte. JOSEPH ALS0P dan hij beweert te zijn, hetgeen door veel goed ingelichte personen ver moed wordt NIETTEMIN WORDT nog altijd krachtige druk uitgeoefend op prins Boen Oem en generaal Phoe mi om samen met prins Soevannah en op diens voorwaarden een rege ring te vormen. Het risico daarvan is groot maar men heeft er steeds op gegokt, dat als prins Soevan nah zijn zin zou krijgen Laos werkelijk neutraal zou worden en door de communisten niet meer ge bruikt zou worden als verbindings weg tussen Noord- en Zuid-Vietnam. De oorsprong van deze .gok" ligt in het principiële akkoord dat Har riman in Genève met de Russen heeft gesloten. Volgens dat akkoord zouden de Russen de volledige ont ruiming van Laos door Noordvietna mese troepen doorzetten en een eind maken aan het gebruik van Laos .'Is verbindingsweg naar Zuid-Viet nam. De politiek van Kennedy en Harriman berustte op deze twee toe zeggingen: dat de Russen zich aan hun belofte zouden houden en vol doende overwicht op de Noordviet- namtzen zouden hebben om dat te kunnen doen. |1 'AT PRINS Soevannah aangaat: het is dubieus of hij werkelijk neutralistisch is. Maar zelfs als hij het is, zal hij het in de praktijk niet kunnen zijn, zolang er zich zoveel Noordvietnamese troepen in Laos bevinden. De invasie van Noordviet namese troepen in Laos plaatst ons dan ook voor een enorm probleem, ook al omdat aangenomen moet worden, dat de Russen zich niet aan hun belofte hebben gehouden. Men meent te weten, dat Harriman nog steeds volhoudt, dat de Russen hun belofte zullen nakomen, als Boen Oem en Phoemi Nosavan maar wil len toegeven. Maar zelfs als Harri man de bedoelingen van de Russen op een even juiste wijze beoordeelt, als hij altijd heeft gedaan, dan is het nog de vraag, of de Russen in staat zijn, de Noordvietnamezen tot toegeven te dwingen. Het is name lijk geenszins duidelijk, of Moskou dan wel Peking de grootste invloed heeft op de Noordvietnamese com munisten. ft AD AT CHROESJTSJEF zijn aanval op Albanië had gedaan hebben de Noordvietnamezen Peking gesteund door de Albanezen een be tuiging van hun vriendschap te zen den en daarna heeft omstreeks half december een belangrijke militaire missie uit communistisch China een langdurig bezoek aan Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam ge bracht. De invasie van Laos schijnt voor al hierna van betekenis te zijn ge worden. De conclusie uit dit alles moet luiden, dat over het succes van het ten aanzien van Laos ge voerde beleid steeds sterker twijfel Het 15-jarige meisje A. M. Ruypers uit Geleen is gisteren op de rijksweg te Geleen met haar fiets gevallen, door dat een passerende bromfiets haar raakte. Ze kwam met haar hoofd tegen cker het wiel passerende trekk< PUROLin huis! Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. President Kennedy heeft premier De Quay een boodschap gezonden, waarin hij zegt namens het Amerikaanse volk dank te willen zeggen voor het vriendelijke te legram met gelukwensen na de geslaagde ruimte- vlucht van overste Glenn rond de aarde. Steeds in de geschiedenis heelt Nederland op deze ge bieden een leidende rol gespeeld en het heeft daardoor ook bijgedra gen tot dit resultaat uit het jongste verleden, al dus het telegram van president Kennedy. De Amerikaanse torpe- een bezoek aan Amster dam brengen. Het be zoek maakt deel uit van een Shake Down-eruise. de tocht die elk Ameri kaans schip pleegt te maken wanneer het van een nieuwe bemanning is voorzien. Comman dant van het schip is de in Den Haag, als zoon van een Amerikaanse militaire attaché, gebo ren kapitein-luitenant ter zee D. H. Bagley. De Luce is een van de mo dernste Amerikaanse ja gers en maakt deel uit van de zesde vloot. De Noorse reder Thomas Olsen is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Olsen is oudste fir mant van de rederij Fred Olsen uit Oslo, die reeds vijftig jaar dien sten onderhoudt tussen Oslo en Amsterdam, Rotterdam en Delfzijl. den-Wiirllemberg heb ben gisteren een inter pellatie gedaan over de aankoop vorig jaar van het „Zelfportret van Rembrandt met de rode mute" voor het staats- museum van Stuttgart. De oppositie wil nu van de landsregering weten of het waar is, dat het ministerie van cultuur reeds voor de aankoop door bekende deskundi gen is gewaarschuwd. Het Amerikaanse leger pronkt op het ogenblik met een experimenteel miniatuur draagbaar ra dartoestel, dat in de strijd door een soldaat kan worden meege voerd en waarschuwin gen doet horen als het tanks, jeeps of man schappen waarneemt, die zich in de duisternis of in de mist voortbewe gen. Het apparaat, dat ongeveer tweemaal zo groot is als een schrijf machine, weegt nog geen 4,5 kilo. Het heeft een hereik van 1,6 kilome ter en kan door gebla derte heendringen: het is echter niet in een oerwoud bruikbaar. De bedienaar kan de af stand tot het doel af lezen op een wijzerplaat. De gemeente Ede heeft voor een bedrag van 1.280.185 gulden van de heer Van der Hardt Aberson het bijna 150 hectare grote landgoed De Bevermeer in de veer twaalf boeren, die door de sterke uitbrei ding van Ede van hun grond verdreven moe ten worden, weer aan een nieuw bestaan ge holpen kunnen worden. aan personen, die zich op een of ander terrein verdienstelijk hebben gemaakt, heeft thans zelf een onderscheiding gekregen. Gisteren ont ving de Nobel-stichting de Balzanprijs, die haar is toegekend voor bij dragen aan de vrede en de menselijkheid. Aan deze prijs is een bedrag van ongeveer 850.000 gulden verbonden. Bij tulpen die aangetast zijn door een bcnaalde virus lost de effen kleur zich op in een meerkleurlg patroon, waardoor die prachtige geveerde en gevlamde vormen onts'aar, die drie eeuwen geleden de tulpenspeculatle In het leven riepen. Het klinkt erg onaangenaam, wanneer de gebreken tulpen als „ziek" worden gebrand merkt en helaaa is deze uitspraak bi het verleden herhaaldelijk een motief geweest om de tulpen van In voer ln verschillende landen uit te sluiten. Dit was dan de stok die dankbaar werd aangegrepen om da hond een tik te ge ven, want van de ze ziekte kan wel- p— nlg méér aan kwaad worden ver teld, dan dat zij de epidermis van de bloembladeren ge deeltelijk Ontkleurt, terwijl ook de bla deren een minder krachtige groei vertonen. In sommi ge gevallen kan het voorkomen dat een abnormale verdeling van het eblorophyl plaatsvindt, maar dit ls dan ook alles. Bovendien zijn deze somtijds op tredende (en geringe) afwijkingen van de bladeren van geen enkele betekenis voor het doel, waarvoor de gebroken tulpen dienen. Hun prachtig gekleurd patroon siert nl. vooral de hulskamers en kleine tuintjes waarin zij door hue kleurenschittering een vleugje voor jaar weten tc brengen. Voor park- beplanting lenen zij zich niet, aan gezien biervoor grote partijen effen gekleurde bloemen worde: gevraagd die het Mie kleuren-mnzai'ek weten te bewerkstelligen. Deze effen par ti len zijn uiteraard niet vlms-zlek en worden volkomen vrij van besmet ting gehouden, hetgeen de Neder landse kwekers wel Is toevertrouwd. TOCH IS HET ZO! Eerst ln 1926 kon het bewijs wor den geleverd dat hef breken van tulpen inderdaad hel gevolg van een vlrus-zlekte was en dat de besmet tlng door het inwrijven van blade ren en door bladluizen kon worde: overgebracht Twee Jaar later werd aangetoond, dat enting van zieke en gezonde bol-helften het verschijnsel van het breken eveneens van de ene tulp op de andere deed over gaan, waarmee de proef werd be vestigd die Nederlandse kwekers precies 291 jaar eerder hadden ge nomen! Dagelijks ontstaan nog nieu broken tulpen, hetzü n door kunstmatige Injectie, een aange legenheid die de kwekers volkomen ln de hand hebben, omdat ze weten waarover bet gaal. Van vele gebroken tulpen ls zelfs de eenkleurige vorm niet eens meer be kend, aangezien r(J stammen var oudere variëteiten en door bun schit terend kleurenpatroon aanzienlet meer werden gewaardeerd dan d' éénkleurige en „gezonde" voorouders De gebroken vorm werd hier voortge teeld, terwijl de oude vorm werd opgeruimd. Volledigheidshalve dienen wc nor te vermelden dat niet elke breking of kleurenverandering een gevolg I* van vlrus-zlek, want er zijn enkelr variaties bekend, zoals de parkiet tulpen, waarbij verkleuringen optre den zonder Invloed van het virus al komen ook hier wel zieke vormen Mogen we nu eens spreken over hel merkwaardige versebllnsel der periodiciteit, dat aan de zgn. „ge trokken bloemen" ten grondslag Ugt? Daarover een volgende keer! U wilt een krant met veel advertenties. U hebt gelijk. Dus kunt u deze krant aanbevelen. Wij vinden dat u dan „Dat zit zo" verdient. (In envelop of op kaart geplakt verzenden aan het Bureau van dit Blad). U kunt noteren als nieuwe abonnee: BETALING PER WEEK MA AND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf bier uw eigen n n adres „Dat zit Zo"" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7