SUNIL Vakbeweging ijvert niet voldoende voor p.b.o. Uw probleem is het onze Studentenhuis ontvangt toeristen al met Pasen worden M. Ruppert: Tijd van c.a.o. is voorbij HOEDER WORDEN... ZWITSAL Jubileum jubel van het Leger een top-hit „Verantwoorde gezinsvorming" publiceert nieuw blad SUN11MG j ."„yyyyvS! Een woord voor vandaag Christin zijn betekent de bereidheid tot offeren Supralux Per jaar twee maanden hotel De Casa Academica, het grote studentenhuis-toeristenhotel met bijna 400 kamers, cfat verrijst bij het begin van de Gooiseweg tegenover het Amstel station in Amsterdam-Oost nadert zijn vol tooiing. Het zal in september of ficieel worden geopend doch met Pasen worden reèds de eerste gasten, ongeveer tweehonderd, verwacht en ook in mei en juni zal alleen dit jaar het ge bouw als hotel worden geëx ploiteerd. Normaal zal dit alleen in de seizoensmaanden juli en augustus gebeuren. Het perso neel zal bestaan uit circa hon derd werkstudenten met een vas te kern van beroepspersoneel. In Nederland is de combinatie stu dentenhuis-toeristenhotel voorals nog uniek. Advertentie Bladen breiden uit Terwijl sommige christelijke blad vechten om hun bestaan, slagen andere er in tot uitbreiding te komen. Da* is in de afgelopen dagan wel U he; buzon- der het geval geweest met „Wapen veld". het maandblad van de Reunitas Reformats Quia Reformanda. Dit is de reunistenvereniging van Civitas Studio- sorum in Fundamcnto Reformato, de studentenvereniging die vooral jongeren uit de kringen van de Gereformeerde Bond en dc Gereformeerde Gemeenten omvat. Dere vereniging publiceerde nog maar onlangs het boekje „Zicht" dat zich over een buitengewone goede pers heeft mogen verheugen. Het blad dat oorspronkelijk in offset werd gedrukt verschijnt nu in boekdruk op uitstekend papier met een goede, moderne omslag en lay out. Maar ook in de redactie heb ben zich veranderingen voltrokken. Ds. W. Balke zag zich genoodzaakt zijn re dactionele functie reer te leggen, maai blijft als medewerker aan het blad ver bonden. Als nieuw redactielid is toege treden de heer W. Huisman, theol. kan didaat. Ook zijn enkele nieuwe vaste medewerkers aangetrokken als dr. A. A. Koolhaas, conrector van het hervormd seminarium, dr. C. Graafland. he_r- vormd predikant van Daarle A. van Ni Daarle drij redactie van de „Neder landse editie tot steun van de evangeli satie van de Gereformeerde Kerken in België". ..De Open Poort" zijn enkele wijzigingen gekomen. Ds. G. R. Visser heeft zich teruggetrokken, omdat hij zijn leraarschap onverenigbaar achtte met het deputaatschap voor de evangelisatie in België, omdat hij overdag geen ver gaderingen meer kan bijwonen. De sy node van Apeldoorn benoemde als depu- taat ds. H. v. d- Berg van Sassenheim. Maar in verband met de uitbreiding van werkzaamheden van dit deputaatschap werd ook de Vlaardingse pastor ds G. Aalbersberg benoemd, die ds. Visser speciaal zal opvolgen in de redactie van ..De Open Poort". Hij heeft reeds jaren, lang meegewerkt aan „De Goede Tij ding". 'oordegraaf. herv. predikant v •n ir. P. A. van Leeuwen, t rijfsingenieur te Dordrecht. Ook in de redactie van d Gedurende tien maanden, september t/m juni, is het gebouw ingericht als studentenhuis en het biedt dan plaats aan 390 mannelijke en vrouwelijke stu denten ihuur circa 68 per maand, in clusief gebruik van meubilair, keuken, gas, water, elektriciteit en verwar ming). Er zijn ook een aantal dubbele kamers met kleine keukens voor ge huwde studenten. Voor het komende academische jaar zijn nagenoeg alle kamers reeds aan studenten verhuurd. Tien miljoen Het gebouw is circa 95 meter lang, 16 meter diep, telt tien verdiepingen, waarvan dc derde tot en met de tien de het zgn. woonhuis vormen met 368 kamers. De bouwkosten bedragen circa 10,5 miljoen gulden. De twee onderste verdiepingen bevatten algemene ruim ten, kantoren, winkels, restaurant, dienstwoningen, lounge met bar, serre, een grote ontbijtzaal met terras, de flats voor de gehuwde studenten en een aantal eenpersoonskamers. De studenten hebben ieder de be schikking over een kamer van 3 x 4.40 meter, een toegangshalletje, een zgn natte cel met douche, wastafel en toi let. en alle kamers zijn uitgerust met telefoon. Steeds zijn negen of elf ka mers samengevoegd tót resp. een 9- of 11-kamerflat, die een eigen keuken heeft, waar ook gegeten kan worden. In het hotelseizoen doen deze keukens dienst als linnenkamer. Hotel Casa zal een hotel worden voor de toeristische middenklasse. De theoretische maxi mumcapaciteit (in elke kamer kan een tweede bed worden geplaatst) zal 780 gasten zijn. Eigen smaak Hef meubilair is ontworpen in eenheden waarvan de maatbepaling is gebaseerd op een zesde van de kamerbreedte, dat is 50 centimer. Daardoor werd een grote mobiliteit verkregen en kan de student de ka mer volgens zijn eigen keuze in richten. Ten behoeve der stoffe ring werden 10 onderling mengbare kleuren ontworpen, waardoor op economische wijze een groot aantal kleuren werd verkregen. Dc stichting Casa Academica, die de exploitatie van het geheel heeft, is een onafhankelijke, niet-officieel aan uni versiteit of overheid verbonden stich ting. die echter bij de uitvoering van haar plannen grote medewerking heeft gekregen van net ministerie van o. k.. tn w.. en tal van Nederlandse bedrij zen en instellingen. Het moet menens (Van onze soc.-econ. redactie) Dat op het ogenblik de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie met name in de sector van het indus triële bedrijfsleven onvoldoende van de grond komt, wijt de heer M. Ruppert voornamelijk aan mis verstanden omtrent de p.b.o., zo wel aan de zijde van de werkgevers als aan de zijde van de werkne mers. Maar al zouden aan werkgevers zijde alle misverstanden uit de weg worden geruimd, dan zou hier nog de tegenzin blijven om de Wet op (Advertentie) Dit Is de tlte! van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en 'kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. in fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een b- BABYSET DE LUXE Top-hit van de week is op het ogenblik de langspeelplaat „Jubi leum Jubel", waarvan in een week ruim 35.000 exemplaren zijn ver kocht. Dit aantal is naar men ons verzekerde in de Nederlandse grammofoonplatenindustrie een uitschieter. Van een plaat, die door dezelfde grammofoonplaten maatschappij (Phonogram) wordt uitgegeven „O, was ik maar bij moeder thuis gebleven" werden in de eerste week 15.000 stuks verkocht. ..Jubileum Jubel", een plaat waarop uitsluitend geestelijke liederen zijn op genomen, is een zogenaamde charitatieve plaat. De plaat is in de handel gebracht ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils. Door de aan koop van deze plaat draagt men bij tot het nationaal jubileumgeschenk in geld. dat de stichting ,,Doe wat terug" in mei aan het Leger des Heils wil aanbieden. De stichting is speciaal voor dit doel in het leven geroepen. Behalve met deze grammofoonplaten-actie tracht zij ook op andere wijze geld binnen te krijgen. O.a. door het houden van collectes en het inzamelen van giften. Beschermheer in de stichting is prins Bernhard. Ongeveer de helft van de opbrengst van de plaat is bestemd voor het jubi leumgeschenk. De buitengewone belang stelling van het publiek is. zo werd van de zijde van de stichting ..Doe wat terug" meegedeeld, moeilijk te verkla ren. Mogelijk kan zij worden toegeschre ven aan een toegenomen belangstelling voor geestelijke liederen. Bij de gram mofoonplatenmaatschappij. die de platen uitgeeft, wordt thans onder hoogspanning gewerkt om de grote bestellingen uit het gehele land er zijn aanvragen van meer dan 1000 platen te kunnen afwerken. De inzamelingsactie van de stichting „Doe wat terug" is ook aangeslagen bij de P.T.T. Gedurende de maand maarf zal in Amsterdam een van de automa tische stempelmachines, het zogenaam de vlagstempel. dat op brieven en an dere poststukken naast de postzegels wordt aangebracht, een afbeelding ver tonen van het door de stichting gekozen herdenkingssymbool: het bekende „hal lelujahoedje". Ook in Den Haag, Rotter dam, Utrecht en Hilversum zal deze af beelding op de vlagstempels worden gebruikt. Advertentie Eerste nummer gezond gezin verschenen (Van onze kerkredacteur) Gisteren verscheen in een eer ste oplage van 60.000 exemplaren een nieuw blad dat zich geheel gaat wijden aan verantwoorde gezinsvorming vanuit een positief christelijk standpunt bezien. Het is het nieuwe twee-maandelijkse orgaan van de „Protestantse stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming" (P.S.G.V.) die vooral door con sultatiebureaus in 14 verschil lende steden veel doet om jonge protestants-christelijke gezinnen daadwerkelijk te helpen. In een persconferentie, waarin het blad' voor het eerst werd aangeboden vertelde de voorzitter van deze organi satie. de Rotterdamse huisarts P. J. F Dupuis. dat de P. S. V. G. vooral zijn ontslaan te danken heeft aan het her derlijk schreven, dat in 1952 van de Nederlandse Hervormde Kerk uitging over huwelijk en gezinsvorming. Daar in werden voor het eerst door een kerk nieuwe wegen gezocht en gewezen. Toch duurde het nog tot 1957 eer de organisatie officieel gevormd kon wor den om protestants-christelijke gezin- ncn niet alleen theoretisch, maar ook Kactisch te helpen. Maar daardoor was t tevens mogelijk om te komen tot een interkerkelijke stichting, waarin hervormden, gereformeerden, luthera nen. remonstranten en doopsgezinden van meet aan samenwerkten, maar die oo'< de belangstelling had van velen uit andere kerken. 'De stichting heeft zich in de eerste jaren van zijn bestaan vooral toege legd op de oprichting van consultatie bureaus, waarvan er nu veertien regel matig open zijn en zeer binnenkort zullen weer nieuwe bureaus worden ge opend. In ö'eze bureaus werken een so ciaal-maatschappelijk werkster. een huisarts en een predikant samen om gehuwden met raad en daad bij te staan. Grote oplage Naast de bureaus wil de stichting ook tot bezinning komen door voor drachten te laten houden, door speciale studies en door publicaties. Bovendien probeert de stichting plaatselijk con tacten te leggen met huisartsen, omdat men van mening is dat de gehuwde in de eerste plaats door de eigen huis arts geholpen moet worden. Een niéuwe stoot in dc richting van bezinning hoopt de stichting nu te ge ven door het blad „Gezond gezin." Het staat onder redactie van dokter Dupuis, de gereformeerde predikant van Den Haag dr. B. Rietveld en dr. C. Blanke- stijn. Tot de vaste medewerkers be horen o.a. prof. dr. G. Brillenburg Wurth, jprof. dr. A- C. Drogendijk, prof. dr. N. Beets, mej. dr. W, Timmerman, dr. C Riemers en prof. dr. P J. Ros- NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Int. gerechtshof veertig jaar GIstereD Is het veertigjarig bestaan herdacht van het „permanente hof van internationale justitie" dat, na de her oprichting na de tweede wereldoorlog, thans het „Internationaal gerechtshof" wordt genoemd. De president van het hof, rechter B. Winiarskl van Polen, herdacht de inauguratie van 15 februari 1922 voordat hij de zitting over de kwes tie tussen Cambodja en Thailand inzake de soevereiniteit over een tempelruïne aan hun grens opende. Deze inauguratie, zo zei hij. vond veertig jaar geleden plaats in de grote rechtzaal van het vredespaleis waarvan de bouw door de Amerikaanse miljonair Andrew Carnegie werd bekostigd. Ko ningin Wilhelmina en vele vooraan staande Nederlandse en buitenlandse persoonlijkheden waren daar toen bij tegenwoordig. Genoemde datum, aldus de president, was er een van groot belang in de ge schiedenis van het internationale recht. Ofschoon het regelen van geschillen door arbitrage reeds uit de oudheid da teert werd internationale rechtspraak de Bedrijfsorganisatie loyaal en royaal -uit te voeren. Als voornaamste oorzaak van de trage ontwikkeling van de p.b.o. moet naar de mening van de heer Ruppert dan ook gezien worden de houding van de werknemers vakbeweging. Deze vakbeweging stelt de wens tot doorvoering van de p.b.o. niet nadrukkelijk genoeg en voor de verwezenlijking ervan wordt niet met genoeg kracht ge ijverd. „Als de vakbeweging niet met kracht ijvert voor deze zaak, zal er weinig of niets van terecht komen. Het is nu een maal met de sociale ontwikkeling ge steld als met zovele andere zaken in het leven: Men moet weten dat het „me nens" is. Als de ondernemers dat niet ervaren, houden velen van hen op de plaats rust." De heer Ruppert gelooft niet, dat ve le ondernemers- tegen de p.b.o. zouden zijn, omdat zij tegen ordening zijn. Er bestaat op het ogenblik immers geen keuze meer tussen volledige vrijheid van produktie en prijsvorming ener zijds en ordening op deze terreinen an derzijds. Het gaat er nog slechts om wie deze ordening tot stand brengt. De ondernemer wil deze ordening nog maar al te dikwijls zelf tot stand bren gen, zelf in de zin van: zonder de ar beiders. Zo bloeien in Nederland de privaatrechtelijke mededingingsregelin gen en.... kwijnt de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De heer Rupert gelooft dat het moge lijk zou zijn alle kartels om te zetten in regelingen van .publiekrechtelijke licha- De tegenzin tegen de p.b.o. heeft daar om bij de ondernemers niets te maken met een aversie tegen ordening. Er is een gemis aan bereidwilligheid om eindelijk de werknemers en hun or ganisaties voluit te betrekken bij de be handeling van de economische proble men van de bedrijfstak. Ook de lonen Als misverstand aan werknemerszijde noemt de heer Ruppert de mening, dat bedrijfsorgaan de regeling aan de onmiddellijke invloed vakbeweging zou onttrekken. Een be drijfschap kan echter besluiten zich niet te bemoeien met lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Ook kan men zich beperken tot de secundaire arbeidsvoor waarden en alleen deze in een verorde ning vastleggen. Maar al stelt een. bedrijfschap bit vérordening de lonen vast. zoals thans in de Mijnindustrieraad en het land bouwschap geschiedt, dan houdt dit he lemaal nog niet in, dat hier de vrije ganisaties buiten gehouden worden. De organisaties en de leden daarvan hebben niet minder invloed op de tot standkoming van een loonverordening bedrijfschap als op de totstand koming van een collectieve arbeids overeenkomst. De heer Ruppert merkt hierover op, dat men een c.a.o. kan af sluiten zonder wezenlijke invloed van de leden en dat men een bedrijfschapsver. ordening tot stand kan brengen met vol ledige inschakeling van de leden. Ook het omgekeerde is uiteraard mogelijk. Het hangt af van de wil om de leden tijdig te raadplegen en hun invloed te erzekeren. De c.a.o. heeft haar grote betekenis gehad. Zij paste in een stadium van de sociale ontwikkeling, dat bezig is plaats te maken voor de gedachte van de bc- drljfsgemeenschap. Samenwerking Overigens zigt de heer Ruppert de be tekenis van een bedrijfsorgaan niet in de eerste plaats als orgaan dat veror deningen produceert. In de eerste plaats is het een orgaan Van overleg en samen werking en geen verordeningenfabriek. Het bedrijfsorgaan is voorts het aange wezen orgaan voor contact met de re- Wie economische medezeggenschap op bedrijfstaksniveau wenst, wie bereid is mede-verantwoordelijkheid te dragen voor het wel en wee van een bedrijfs tak, moet ijveren voor de totstandko ming van een bedrijfschap. De heer Ruppert gaat nog een stap ?rder. Hij zou deze zaak tot actie-punt willen maken. Wie voorstander is van economische medezeggenschap zal zich hiervoor moeten inzetten, hij zal moe- laten merken, dat het hem ernst is. Vrucht van chr. soc. beweging (Van onze soc.-econ. redactie) De heer M. Ruppert, lid van de Raad van Stqte en oud-voor zitter van het C.N.V., heeft in een artikel in Evangelie en Maatschappij, kaderorgaan van het C.N.V., zijn visie gegeven op de huidige gang van zaken bij de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De Wet op de Bedrijfsorgani satie, welke de grondslag vormt voor de p.b.o., noemt de heer Ruppert een kader, dat de wet gever heeft geschapen, om het bedrijfsleven zijn verantwoorde lijkheid in de eigen kring van de bedrijfstak te doen beleven. Er staan in de wet wel enkele dingen, die de heer Ruppert gaarne anders geregeld had ge zien maar in het algemeen is hij de mening toegedaan, dat de wet niet in de laatste plaats de vrucht is van jarenlange arbeid en strijd der christelijk-sociale beweging. Met de toepassing van de wet is het echter overal nog niet even best gesteld. In zijn artikel gaat de heer Ruppert nader in op de oorzaak van het uitblijven van bedrijfslichamen met name in de industriële sector. Voor het agrarisch bedrijfsleven, de mid- denstandsbedrijven en de groot- en detailhandel is de p.b.o. thans vrijwel doorgevoerd. Merken de ondernemers dat niet, dan zullen velen hunner lauw blijven ten op zichte van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Gesprek overheid Om de verwezenlijking van de p.b.o. te stimuleren zou ook de overheid voor zichtiger moeten zijn met allerlei over leg met ondernemersgroepen buiten aan wezigheid van de werknemers. De Wet op de Bedrijfsorganisatie is er. Dat be hoort ook de regering zich telkens te herinneren. Het bestaan van deze wet moet ook voor het beleid van de rege ring consekwenties hebben. De heer Ruppert acht het zeei vraag, of het nog steedsvoortgaande overleg van ministers en hun ambtena ren met ondernemersorganisaties wel overeenstemming geacht kan worden met de grondgedachte van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, waaraan ook de regering zelf gebonden is. „Maar is de werknemersvakbeweging op dit punt voldoende diligent?", zo vraagt de heer Ruppert zich af. De zaak van de economische medezeggen schap is geen aangelegenheid, die op zekere dag als een rijpe vrucht in de schoot valt. Het is een zaak waarvoor geijverd moet worden. Drang of dwang? Sympathie wordt uitgesproken voor de gedachte aan de Sociaal-Economische Raad een ruimere mogelijkheid te ge ven om uit eigen beweging te adviseren tot de instelling van een bedrijfslichaam. Drang tot het doen van het goede is in het leven meermalen nodig, zo meent de heer Ruppert. Ook dwang kan onder bepaalde omstandigheden niet alleen ge oorloofd, maar ook zeer doelmatig zijn. Hij herinnert hierbij aan de situatie in de land- en tuinbouw in de dertiger ja- Na eenmaal gedwongen te zijn tot overleg, waren tal van boeren en tuin ders toen bereid vrijwillig een c.a.o. af te sluiten. De instelling van een bedrijfsparle- ment, waarin de privaatrechtelijke orga nisaties in een bedrijfstak vertegenwoor digd zijn, acht de heer Ruppert aanbe velenswaardig. Deze door prof. mr. P. Borst en prof. Steenkamp gelanceerde gedachte kan leiden tot een grotere in terne democratie bij de bedrijfschappen. Het grote verschil tussen Abraham en-Lot is dat Lot\zich in Sodom vestigt en zich geheel laat strikken in dezè wereld, die ver van God af leeft en Abraham zich vestigt bij de terebinten van Mamre. Ook dat is een heidense plaats, waar deze Mamre naar alle waarschijnlijkheid zijn afgoden heeft aanbeden. Maar Abraham bouwt daar een altaar van de Here Genesis 13 18). Abraham trekt zich niet terug uit de heidenwereld en leeft in het beloofde land als een heremiet. Uit reactie op het voorbeeld van Lot willen sommige chris tenen zich afzijdig houden. Maar a{ zijn wij niet van deze wereld, wij moeten leven in deze wereld. Maar dat WÏÏniet zeggen dat wij ons door deze wereld moeten laten verstrikken. Het enige antwoord dat door de christen gegeven kan en mag worden is in die wereld een altaar voor God te bouwen, om de plaats waar God hem hèeft gesteld te maken tot een plaats van overgave en aanbidding. Overal waar Abraham zich ves tigt bouwt hij eerst een altaar. Voor hij gemeenschap zoekt met de wereld om hem heen, zoekt hij eerst gemeenschap met GodDaardoor komt hij nimmer in de ban van de wereld, zoals Lot. C.P.B. begroette 12.000ste lid (Van een onzer verslaggevers) De belangstelling voor de bondsdagen van de Christelijke Plattelandsvrouwen- en Meisjes- bond (C.P.B.) groeit zodanig, dat er gisteren te Zwolle niet eens meer plaats was voor allen, die deze dag wensten mee te ma ken. Niet minder dan driehon derd dames die een kaart hadden aangevraagd, ontvingen bericht dat de zaal uitverkocht was. Zo neemt ook het ledental van de C.P.B. toe. Tijdens de bondsdag werd mevrouw J. Voogd-Dijkstra uit Ezinge naar het podium ge roepen. Zij vernam dat ze het twaalfduizendste lid van de bond was. Sinds zij zich kort geleden liet inschrijven, boekte de bond alwéér een paar honderd nieuwe leden. Toch zei de presidente, mevrouw A. Vermet-de Ruiter te Haarlem, dat de C.P.B. slechts een kleine or ganisatie is, die desondanks met al les meedoet. Onder „alles" moet men in dit geval verstaan het deel nemen en vaak mee-besturen van al le mogelijke activiteiten, voorname lijk organisatorisch, door of voor vrouwen ondernomen. Het pas verschenen jaarboekje van de C.P.B. geeft een indrukwekkende lijst van besturen, commissies en in stellingen waarin de C.P.B. zitting heeft. Daaruit blijkt dat een bestuurs functie in deze organisatie veel tijd vraagt, die overigens niet wordt Daarom kon mevrouw Vermet met te meer klem begrip vragen voor een sug gestie nog géén voorstel! om de bondscontributie te verhogen tot viei gulden voor het landelijke werk (waar van een rijksdaalder voor het maand blad); zodoende wordt de totale jaar- contributie, met inbegrip dus voor wat men provinciaal en plaatselijk geeft, tien gulden. Hierdoor worden kastekorten voorkomen. Veel heeft de C.P.B. te danken aan mejuffrouw M. Lugtigheid te Ede, die haar arbeid als bondssecretaresse gaat verwisselen voor een andere werkkring. Hoewel het eigenlijke afscheid nog niet is genomen, ontving de vertrekkende secretaresse alvast enkele geschenken; o.a. een C.P.B.-vaasje met inscriptie, dat ook werd uitgereikt aan mevrouw Voogd, het twaalfduizendste lid. Blijkens het jaarverslag telt de PB. 91 A-afdelingen fmeisjes) met ongeveer tweeduizend leden, 182 B-af delingen (vrouwen) met ongeveer tien duizend leden en nog 23 gemengde afde lingen met samen enkele honderden le den. Priesteres Ds. H. J. van Duinen, gereformeerd predikant te Zwijndrecht, sprak op de ze bondsdag over ..de-vrouw als pries teres in haar huis". De predikant ven immers op zoveel andere altaren offeren. De christenvrouw zal echter de" han den. die haar tot die altaren willen voeren, afwijzen; zij wil zich stellen in de doorboorde handen van Christus die Zichzelf ten offer gaf. Om een offer voor God te brengen is het niet nodig dat men naar de Kongo of Hongkong gaat. De naaste is dicht bij. Wij vinden de naaste het eerst in eigen huis en gezin. Aan vrouwen, die als godvruchtige priesteressen haar kinderen weten op te voeden in het ge loof heeft de wereld- grote behoefte. Ds. Van Duinen zag drie soorten van offers, die de vrpuwen zouden kunnen brengen. Allereerst het of(er van haar tiid, en wél het dagelijks vrijmaken van tijd voor persoonlijk gebed en bij bellezen. Daarnaast het offer van eigen eer eri ambitie. Er bestaat, aldus ds. Van Dui nen een grote onrust, vooral'onder jon ge vrouwen om een taak en liefhebbe rijen buitenshuis te zoeken. Het ontstel lende beeld van Amerika, waar veel kinderen overdag in een bewaarplaats worden bezig gehouden en waar het gezin ook buitenshuis eet. als gevolg waarvan het gezinsverband verloren gaat, bedreigt ook -Nederland. Ten derde is er het offer van de eigen gevoelens.- De wereld heeft vrou wen en moeders nodig, die de moed hebben om, tegen de algemeen gepre dikte moraal in, te blijven bij zuiver heid en ingetogenheid. Het verdere deel Van dé bondsdag werd gevuld met o.a. mededelingen en vraaggesprekken over activiteiten. Men vernam het een en ander over vor- rningsdagen. Iets nieuws is het onder ling bezoek van de afdelingen aan el kaar. De gebruikelijke samenzang ont brak niet. Er was veel waardering voor de declamatie door mevrouw Maria Maatman-Kamphuis. Geref. kerken stellen ds. Boonstra beroepbaar De classis Warfiun van de Gerefor meerde Kerken hééft, na een gister middag gehouden samensprekin-g met ds. P. Boonstra. deze beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken. Ds. P. Boonstra was laatstelijk predikant van de Gereformeerde Kerk (Vrijgern.) te Leens. Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Julianadorp-Gallandsoog (toez.): H. Kwakkelstein vic. te Rot terdam: te Surhuizüm: D. W. koelman te Bantega (Fr.):. Bedankt voor Zijderveld: J. Broek-' huis. kand. te Bameveld. Gereformeerde Kerken (Vrijg.) Aangenomen naar Bunschoten-Spa kenburg (vac.- D. Nieuwenhuis) H. J. Nijerohuls te Overschie, die bedankte ZuidhOrn. Christ. Geref. Kerken Bedankt voor De Krim: W. van Heest te Emmen. Advertentie De Heilige Schrift Wijst de vrouw :n plaats aan als priesteres, om zich- .jlf als een levend dankoffer Gode te offeren. Maar men houdt het leven zo graag in ei^en hand. „Heel mijn zie! lichaam Heer, leg ik op uw altaar r" is gemakkelijker gezongen dan| practijk gebracht. Men kan het le- verf en lak Vraag: Ik heb twee vesten, wol en een van orlon. Nu draag ik de ze wel eens tegelijk, b.v. bij koud weer. Pas kwam ik tot de ontdekking, dat zij als ik ze uittrek en van elkaar ficus bruine bla- Vraag: Hoe reinigt i le perkamenten band cultuurfout. Waarschijnlijk arschijnlijk door dat tweehonderdenvijftig jaar oud de haal, elektrisch geladen zijn. In het plant te nat gehouden. U moet alleen vallen. Met Antwoord: Dit werk zal niet donker fonkelen zij duidelijk, als ik tegen elkaar wrijf. Hoe is dit mogelijk' Hoe ontstaat het? Zit het in de ver schillende stoffen? Heeft het misschien het zijn, dat de plant in nog iets te maken met de lichaams- kamer stond. Het lijkt warmte? Antwoord: Dat is een bekend zeepvlokken kan water geven, als de aarde licht kleur is en droog aanvoelt. Het water ste laag vuil verwijderen. de lauwe kant zijn. Ook kan het perkament niet door galzeep of alleen de boven- s op, dat door nat wordt anders wordt het vormloos. Het goed de zal dus wel een geduldwerkje worden. Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Het beste kan i plant in het voorjaar te verpotten. Vraag: In december hoorde ik God- bruiken. Blijft de band dan nog wat schijnsel bij kunststoffen, dat optreedt fried Bomans antwoord geven op het geel. bet dan met een oplossing van als het kledingstuk door wrijving elek- verschil tussen een humorist en ande- wolbleekmiddel en laat deze enige tijd nasrn»°™Ht 4-'—,-J— V-J. T_ k hiprhii mn») m«n M-f WOrai net Sdp kan men het voorzichtig overgieten in andere flessen. Men moet ervoor zor- dat het bezinksel achterblijft: Is het mogelijk mij de volledige inwerken. Maar ook hierbij moet pas door de oprichting van het perma- j geïsoleerd voorwerp ophopen. Is er nente hof iets werkelijk permanents en dan later gelegenheid, dat de opge- op het belang hiervan kan niet genoeg hoopte elektriciteit terugvloeit, dan ge- de nadruk worden gelegd. Wordt hoofdkwartier Unesco ontruimd? De Franse regering zal de Unesco ver zoeken zijn y-vormigo hoofdkwartier in Hel blad ls in een zeer verzorgde lay- Parijs, dat drie jaar oud is en meer dan out, op uitstekend papier verschenen 30 miljo en gulden heeft gekost, te ont- en geeft ook redactioneel te zien dat ruimen. Een reden is niet opgegeven, het met buitengewoon veel zorg Is sa- Wel heeft de Franse minister van buiten- mengcsteld. Het wil niet alleen de na-1 landse zaken Couve de Murville te ken- druk leggen op de sexuele aspecten van nen gegeven dat andere sterk groeiende het huwelijksleven, maar een blad zijn internationale organisaties in Parijs mo dal het hele gezin dient. gelijk eenzelfde lot zal treffen In een Inleidend woord stelt de redac-l Het Unesco-gebouw is het werk van lie sich voor te streven naar een com-I architecten uit acht landen. Het telt zeven binstle van een wetenschappelijk tijd-j verdiepingen. De Unesco had het pand beurt dit ook. Afhankelijk stand, die zich op dat ogenblik keten bevindt, geschiedt dit terug vloeien geleidelijk en ongemerkt. Öf Een Êlotseling, soms zelfs door iit verschijnsel komt ook v de hqren. Om het vraag te geven en het antwoord de heer Bomans? Antwoord: De bedoelde vraag luid de: Wat is het verschil tussen een ironicus, een sarcast en een humorist? de De heer Godfried Bomans antwoordde zijn antwoord sloeg geweldig in): ironicus is iemand die niet leuk Informeer i vonk. wil zijn maar het wel is: een sarcast bij het is iemand die niet leuk wil zijn en het ook niet is; en een humorist is iemand vaarlijk schijnsel te voorkomen is het dus zaak die leuk wil zijn en het ook L. een kledingstuk van kunststoffen met Vraag Als de TV-antenne op de mogelijk wrijving i uit vliering staat, is het beeld minder lijk voor kleding oppassen, dat men niet teveel vocht cohuimd gebruikt. scnuima Vraag: Hoe kan ik een teddy baby- zak, die door het liggen geel gewor den is, weer wit krijgen? Antwoprd: Door behandeling met een goed wolbleekmiddel is dit mogelijk. "ïformeer eens bij de drogist. Vraag: Op het zeil in de slaapkamer ■ond ik dit wormpje. Is het ook ge- 'larlijk voor de kleding? Antwoord: Het toegezonden wormpje 1'." sïhsdc: tën"ew»ard wradSTop trekken. Ook wordt aangeraden geen scherp. De vliering is bij de nok ■voedt zich met donkere plaats. die goed afgeslóten kunnen worden. De ze plaatse men in koud water, dat ge leidelijk verhit wordt tot 90 graden Celsius. Een half uur lang moet het water op deze temperatuur blijven en daarna moet het afkoelen. Is het sap geheel bekoeld, dan worden de kurken zover mogelijk in de hals van de fles gedreven, vervolgens vlak boven de rand afgesneden en door indompeling lak geheel gesloten. De flessen moe kledingstukken elkaar te dragen. Vraag: Ongeveer leden kreeg ik een ficus cadeau. Mijn gebracht? de antenne daar kunnen worden kamer is 3,50 bij 3,80 meter groot i Antwoord: In beginsel kunt i meel, kaas e.d." Kijk dus de provisie- Vraag:' Onze kanarie is een vief beest en kan geweldig zingen, maar j bessenmolen heeft nu al vier maanden een kaal «n™ ,de. bte"e" daardoor heen nekje. Het dier zit vaak te pikken on- maar dan is het sap dik most. ^Dit der de vleugels of aan de nek. Zet dik- i overeind en schudt zich gaat slecht door doek heen. Hoe wijls de t De plant kreeg schrift en een populair vóórlichting»- voor 9& jaar "gepacht. Het personeel fieeft llaag^tafcStje voor 'het bruin blad, dat la- plaatst. Het hangt r Nu staat zij op een omstandigheden af of HHVjH op het zolder een voldoende signaal opvangt blad. De stichting hoopt binnen niet al zich de laatste jaren sterk uitgebreid. AljOostcn. Opnieuw komt er een bruin dan wel of er een belangrijk hogere koken "iet te lange tijd een regelmatige oplage te eerder had de Unesco de Franse rege-|blad aan. Het waren beide de onder- mast op het dak moet worden ge- flessen." Daarna kunnen bereiken van 20 a 25.000 exem-' ring verzocht nog wat bij te mogen bou-iste bladeren Het komt mij voor, dat plaatst. In het laatste geval zal ook de plaats een vee. plaren. Iwen. omdat het gebouw te klein werd. de ficus weinig vocht vraagt. De aar- invloed van aardse storingen vermin- staan om „op te'klaren' n k is hiertegen wat" te doen? 0m hfl geperste sap hel- Antwoord: Het is heel goed mogelijk, krijgen moet men het koken na dat het diertje luizen heeft. Deze kunnen ®f,5m niet op mensen leven, zodat het diertje 'Ier tot vijf minuter ze moeilijk kwijt raakt, omdat er geen over in kruiken of ander aantrekkeliik object in de buurt 'e ,n«-°P een, ,^,oe'c 's- Behandel het diertje .eens 'met b.v. veertiental dagen blijven pyrelinepoedcr. dat bij iedere vogel- bi» Na afloop handelaar te koop JS> liter f

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2