Min. Van Aartsen oogst waardering en kritiek Beperking van arbeidstijd maakt intensivering van tuinbouw noodzakelijk K.Y.P. blaast stoom af NIEUWS ^SLEUTELSTAD Leids melodietje naar het songfestival Winst Unilever gedaald door revaluatie Suriname en Antillen te lang zonder gouverneur e wE LË1DSCÜE COURANT 9 WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 (Van onze parlementsredactie) DE K.V.P.-er W. J. Andriessen heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling van volkshuisvesting en bouwnijver heid gedreigd twee moties te zullen indienen, als minister Van Aartsen niet aan enkele verlangens van de K.V.P.-fractie tegemoet komt. In de eerste plaats wenst deze fractie een zodanige verschuiving in het bouw programma voor 1962, dat het geplande aantal van 35.000 woningwet woningen wordt opgevoerd tot 40.000 (bij handhaving van het bouwpro- gram op 90.000 in totaal). Deze uitbreiding met 5000 moet dan maar ver wezenlijkt worden ten koste van de vrije sector, waaraan voor 1962 rond 25.000 huizen zijn toegewezen. In de tweede plaats verlangen de heer An driessen c.s. een aanpassing van het subsidiebeleid aan de gestegen bouw kosten. Het oplopen van de bouwprijzen maakt, volgens de K.V.P., hoging van de subsidies noodzakelijk, omdat anders de huren van de wo ningwetwoningen onbetaalbaar zouden worden. In ieder geval zou bij de komende huurverhoging niet tot subsidie-vermindering mogen worden overgegaan. de he-er Bommer blijven binnen het ka der van het totale program vam 90.000 huizen voor 1962. Dit betekent dat de vrije sector veren moet laten en, wat de heer Bommer betreft, evenals vorig jaar met 15.000 woningen zal dienen te vol staan. Op het in 1961 gevoerde beleid had de socialistische 6preker veel krwtiek. Br is Z4. in de bouwnijverheid een uitermate ongunstige situatie ontstaan, die een be lemmering vormt voor een verdere stij ging van de produktie. Door het grote aantal afgegeven bouwvergunningen is de bouu-markt zeer ernstig verstoord. Als gevolg van de stijging der bouwprij zen zijn b.v. de huren der woningwetwo ningen met 5 pet. gestegen. In het laatste kwartaal van '61 is de bouwpraduktwe ab soluut gedaald iin vergelijking met dezelf de periode van 1960. Dit is, behalve aan de moeilijkheden met de m a tertaai leveran ties, te wijten aan de overspanning van de bouwmarkt. Eind '60 was de minister voor die overspanning zó beducht, dat hij er voor aftrad. Daarna is hy in het andere uiterste gevallen De heer Bommer vroeg zich sf hoe de minister met een bouwvolume van in feite f 310 miljoen voor 1962 (f 1300 min. van de beschikbare f 1610 min. heeft im mers betrekking op vorig jaar) een bouw programma van 90.000 huizen denkt te realiseren anders dan door een ongeken de afremming in andere bouwsectoren. Hij constateerde voorts aan de hand van cijfers, dat sedert het optreden van het kabinet-De Quay een voortdurende ver schuiving heeft plaatsgevonden van de huurwoning naar de koop- en eigen-wo ning en van de goedkopere naar de duur dere woning. Deze verschuiving wordt nog verder in de hand gewerkt door de toeneming van de vrije sector. Aan de ag. „opscbuivingstlheorie" geloofde de heer Bommer niet. Zeer onder de indrak bleek hij van de ernst van het krotten- probleem, dia', nog voortdurend in om vang toeneemt. Er moet een afdoende financieringsrageling voor de krotoprui- ming in het teven worden geroepen, naast een aanzienlijke opvoering van het aanbal w.w-woningen ter vervanging van de krotten De rede van de heer Andriessen was hier en daar noga-l kritisch. Toch had hij waardering voor de omvang van bouwpnogramma-1962 en vendeT prees hij minister Van Aartsen voor diens be sluit geen subsidies meer te verstrekken voor huizen die voor de verkoop zijn be stemd, en voor de „sterke aanzet" di krotopruiming nu gaat krijgen. Maar de belangrijke vraag of voor '62 de verdeling van de woningbouwcon- tringenten op de behoefte van het ogen blik is afgestemd, moest de heer Andries sen „met volle overtuiging" ontkennend beantwoorden, omda-t er niet voldoende rekening mee is gehouden dat ons land de eerstkomende jaren het meeste be hoefte heeft aan woningwetwoningen. Daarom aal deze categorie moeben wor den opgevoerd, en daar de K.V.P. het to tale woningbouwprogramma op 90.000 wil handhaven, betekent dit, dat de vrije sector het dit jaar met 20.000 huizen zal moeben doen in plaats van de 25.000 die het huidige programma voorstelt. De heer Andriessen geloofde ook, dat mister Van Aartsen in zijn memorie antwoord een te optimistisch en daardoor vertekend beeld heeft gegeven van de huurvenschillen tussen de woningwet- en de pnemie-A-woningen. Kritiek had de K.V.P-woordvoerder ook op het voor 1961 gevoerde beleid. In de eerste maanden van dat jaar heeft de minister machtiging gegeven voo bouw van slechts 18.857 woningwetwo ningen en van 25.179 premiewoningen. Vanwaar dit grote verschil? Is hier geen sprake van een ernstige achterstand de woningwetbouw? „Als mijn conclusie juist Is, dan is hier een ernstige inbreuk gemaakt op het bouwprogramma en hei behoeftepatroon**, aldus de heer Andrles- Hij rekende u-it, dat de woningwet- bouw in genoemde periode slechts 24,8 pet. van het totale aantal verstrekte bouwvergunningen kreeg, terwijl in program voor 61 voorzien was in percentage van 41,2. Ook de premie- tor kwam ernstig tekort. ,,Wiï de mi ter dit nader verklaren? Ik vimdi dit alles 'n ernstige zaak. omdat die gevolgen hier van zidh d-it jaar zullen manifesteren", zo zed de heer Andriessen. Het beleid had in '61 anders kunnen en moeten zijn, maar gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer en aan de invloed van externe factoren heeft de minister niets kunnen dóen. Wat de belangrijke stijging van de bouwprijzen betreft meende de heer Andniessen dat de minister zich heeft af te vragen of onder deze omstandigheid het huidige subsidie-niveau wel ailtyd kan worden gehandhaafd en of bij de komende huurverhogingen wel subsidie- verminderingen kunnen plaatsvinden. De K.V.P. geeft terzake een ontkennend antwoord. Uit het beloog van de heer And nessen stippen wij verder nog aan zijn pleidooi voor de bouw van meer ééngezinswoningen cn zijn vraag aan de minister welke middelen deze ziet om de produktiecapaciteit op te voeren. Ten aanzien van dit laatste acht de K.V.P. een meer doelbewuste en waarneembare lei ding van de centrale overheid gewenst. P.v.d.A. P.v.d'.A.-woordvoerder J. Bommer vond het aantal van 40.000, dat de heer Andriessen de woningsector toebedeeld wenst te zien, veel te weinig, gezien te gen de achtergrond van het enorme krot- tcnprobleem in ons land. Hij geloofde, dat K.V.P. en P.v.d.A. elkaar zoudten kunnen vinden op een verdeling, waar bij de woningwetbouw minstens de helft van het totale woningbouwprogramma zou krijgen. Alleen zo doet men iets reëels aan de woningnood van de lagere inkomensgroepen. Opvoering' van het aantal w.w.-woningen moet ook volgens Weekstaat Ned. Bank Grote betalingen van schatkist Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 26 februari heeft de schat kist grote betalingen gedaan, waardoor het saldo met f195 miljoen daalde tot f581 min. Deze verruiming van de geld markt was de banken zeer welkom, daar de bankbiljettenomloop met f200 miljoen steeg tot f 5095 min. door ultimo-opvra- gingen. De rekening andere ingezetenen onttrok f 29 min. aan de markt door een stijging tot f 177 min. De banken hebben f36 min. deviefcen gekocht van de Ned. Bank, waardoor de voorraad goud en deviezen met f34 min. tot f 5928 min., waarvan goud onveran derd f 5698 min., terwijl convertible de viezen stegen van f 522 min. tot f 524 min. Het dekkingspercentage daalde van 94.81 tot 94,43. Ten einde niet te veel in te teren op hun tegoed hebben banken f26 min. dure voorschotten opgenomen, zodat deze f 35 min. bedragen. Het tegoed der banken daalde f41 min. tot f516 min. tegen een verplicht gemiddelde van f560 min. Op 1 maart kunnen de banken op versterking hunner middelen rekenen door f 90 min. rente en aflossing van ge vestigde staatsschuld en f 100 min. ver val van vlottende schuld. Ten gevolge van de verkrapping der geldmarkt werd daggeld met y« re verhoogd tot 1 De voornaamste posten in miljoenen guldens waren op 26 (19) februari: Activa: Goud 5698 (5608), vorderingen in goud 523 (522), guldensvorderingen op buitenland 14 (14 papier in disconto 10 (10), papier door bank gekocht 831 (331), voorschotten 35 (9), Ned. munten 22 (22>, passiva: Bankbiljetten 5096 4896), schat kist 580 (776), banken in Ned, 516 (557». andere ingezetenen 177 (148», banken in buitcnl. 199 (162) andere niet-ingezetenen 4 (6), saldi buitenL geld 16 (16). A.R. De anti-revolutionaire heer J. van Eibergen sprak zich niet uit voor opvoe ring van het aantal woningwetwoningen. Z(jn mening is, dat er voldoende goed* woningen met redelijk betaalbare huren moeten worden gebouwd. Het doet er niet toe of dit doel wordt bereikt op grond van de Woningwet dan wel op grond van de premie- en bijdrageregeling. Spreker prees minister Van Aartsen. want zo zei hU deze bewindsman is erin geslaagd méér goedkopere woningen te bouwen dan in enig jaar daarvoor". De a.r.-spreker was begonnen met te zeggen, de-*, het de taak van de Kamer is de kritiek op het bouwbeleid te ana lyseren en tot de juiste proporties terug te brengen. Met de heer Andriessen meende hij, dat de bouwcapaciteit omhoog moet wil men een enigszins adequate produktie krijgen. De mimi ster zal z.i. voorlopig nog regulerend moeten optreden, want een vrijlaten van de bouwactiviteit leidrt tot een chaice, niet alileen op het gebied van de bouwprijzen. Het beleid moet even wel soepel zijn. De minister hoede zich voor bouwstoppen, d»ie de continuïteit in gevaar brengen. Tot de heer Bommer (soc.) zei spreker, dat ndet valt te ont komen aan heit laten voortbestaan van spanning op de bouwmarkt, wil de bouwactiviteit niet achterblijven. Die spanning moet evenredig zijn aan die in andere sectoren van het bedrijfsleven. Met een bouwprogramma van 90.000 woningen voor 1962 stemt de A.R.-fractie naar spreker meedeelde, gaarne in, maar de a.r. hopen dat die 90.000 niet de maximale grens zafl blijken te zijn. De bouw van premiewomingen in de A-sector is volgens de heer Van Eibergen niet zonder succes geweest. Hij achtte het een winstpunt, dat zij drie B- en C-premie« wensten maar niet ontvingen, in de vrije sector terecht zijn gekomen (wat mede he*, uitlopen van d'ie sector verklaart Te lang en te veel zijn de subsidies ver- strekt aan hen drie ze ndet nodiig hadden. Over de gang van zaken in de vrije sector, die vorig jaar tot ruim 40.000 bouwvergunningen is uitgelopen, wilde de heer Van Eibergen niet veel meer zeggen. Hy stelde vast, dat ook minister Van Aartsen dc feiten niet goedpraat, maar erkent dat dc zaak Is verstoord. De ar.-sprekcr beoordeelde het getal van ruim 65.000 vr(je-scctor-wonlngen tegen de achtergrond van het behoefte-patroon en kwam tot de conclusie, dat van een evenredige, rechtvaardige verdeling niet kan worden gesproken. De bouwruimte komt onevenredig ten goede aan dc men sen met de ruime beurzen. Hoe denkt de minister dit In het reine te brengen? De liberalisatie-gedachte, diie mede aan het woningbouwbeleid van dit kabinet ten grondslag ligt. wordt door de a r. principieel aanvaard. Maar die liberali satie valt moeilijk, zoniet onmogelijk, te verwezenlijken nu er nog een duide lijke schaarste aan goedkope woningen bestaat. Daarom rmet de vrije sector nog aan banden blijven. Daarom ook moet het vraagrt.uk van de subsidiëring nog eens goed worden bestudeerd. De regering wil geleidelijke afschaffing van de huursubsidies als zijnde een „onna tuurlijk. kunstmatig' element. „Maar", zo vroeg de heer Vam Eibergen zich af. ..is het niet veeleer onnatuurlijk, dat velen in deze tijd van welvaart de huur niet kunnen dragen?" Dit is volgens hem „het grootste probleem van vandaag" Bij he', komend debat over de huurver hoging zal hij hier nader op terugkomen. Het oordeel van zijn fractie over die verhoging wilde hij nog niet kenbaar maken. C.H. aan de krotopruiming. Hij noemde het een noodtoestand, dat ons land mot zijn miljoen televisie-toestellen nog altijd honderdduizend krotten telt. Ter vei ging daarvan bepleitte de ch.-woord voerder de instelling van een apart contingent van 25.000 gesubsidieerde ningen. uit te smeren over vijf jaar. Reeds dit jaar zouden voor genoemd doel 5000 gesubsidieerde woningen extra in het bouwprogramma moeten worden ge voegd. desnoods ten koste van de vrije sector. De heer Van der Peijl had naast waar dering voor ook kritiek op het beleid van minister Van Aartsen. Hij vroeg of de bewindsman nu werkelijk niet had kunnen voorzien, dat de vrije seotor in 1961 zo betreurenswaardig ver zou uit lopen. De gemeentebesturen hebben maar „met losse hand" bouwvergunnin gen verstrekt. Op zichzelf is de grote animo voor de vrije sector verheugend uit een oogpunt van terugkeer naar meer normale verhoudingen op de bouwmarkt. Maar het bouwprogramma dient sociaal aanvaardbaar te zijn. Met de overige sprekers was de heer Van der Peijl van mening, dat de ergste woningnood nog bestaart, in de lagere inkomensgroepen. Hij vroeg zich af of de thans gebouwde woningwetwoningen (met huren van f 14 tot f 19 per week) nog niet te duur zijn voor de lage inkomens. Met o.m. de heer Van Eibergen (a.r.) was spreker het echter eens, dat zeker in de laagste gemeente-klassen de huren van de pre- mie-A-wortingen die van de w.w.-wonin- gen benaderen. Het bouwprogramma van 90 000 huizen voor 1962 vond spreker ambitieus en hij hoopte op een volledige verwezen lijking daarvan. In dit verband wee6 hij nog eens op het onbenut blijven van hier en daar lartent aanwezige bouw capaciteit, met name op hert platteland. Over de (tot dusver gebrekkige) „door stroming" zei hij, dat op den duur over gegaan zal moeten worden tot opname van een loongrens (samenvallend met dóe voor de sociale verzekering) als crite rium voor heit betrekken van een woning wetwoning. V.V.D. De V.V.D,-ers mr. D. Schuitemaker en mevrouw lr. A. Kulper-Struyk be treurden belden zeer het afremmen van de vrije sector, waartoe de minister vorig jaar meende te moeten overgaan. Gesol met de vrije sector", zo noemde de heer Schuitemaker het en z(Jn partij genote sprak van een „grote stap achter uit". Eerstgenoemde meende, dat aan een uitloop van de vrije sector geen halt mag worden toegeroepen zolang niet vaststaat welke factoren tot verstoring van de bouwmarkt hebben geleid. De argumentatie dart door de uitloop van de vrije sector de spanning op de bouwmarkt tot overspanning dreigde te leiden en dat prijsstijgingen er door in de hand werden gewerkt, achtte hij niet door de feiten bewezen. Veeleer heeft het stopzetten hier prijsverhogend gewerkrt, omdat het bedrijfsleven zich tegen de risico's van verstoring der continuïteit ging dekken. Het afremmen van de vrije bouw was zeker met in beflang van de bestrijding der woningnood, want e. kwamen in deze sector heel wart goedko pe woningen gereed. De heer Schil itemaker meende, dart de particuliere bouw in de vrije seotor aan de vraag naar goedkope woningen kun nen voldoen. Mocht dat echter niet on voldoende mate het gevad blijken, dan moet de oplossing ndet worden gezocht in meer woningwetwoningen, maar in meer premie-woningen. Desnoods zou daarnaast nog om. een vergroting (bin nen het kader van t vastgestelde woning- wetprogram) kunnen worden overwogen van het aantal w.w-woningen mert een extra-bijslag van f 2 per week voor de laagstbetaalde huurders. De S.G.P.-er D. Kodde zei, dart ook zijn fractie goede woningen voor de min- der-draagkrachtigen wenst. Maar het kwam hem toch onwaarschijnlijk voor. dat in deze tijd van welvaart in vele gevallen geen geld voor huur beschik baar zou zijn. En als dart zo is, komt dot dan misschien door uitgaven voor tele visie en dergelijke zaïken? Als de over heid bijspringrt moet dat volgens de heer Kodde niet op grond van een algemene maar van een individuele regeling ge schieden. Hij maakte voorts nog mel- diinig van de vele klachten over de kwa liteit van de nieuwe woningen. De heer A. W. Biewenga (a.r.) en de dames Kuiiper-Struyk (lib) en mr. Th. Lemaire (soc.) gingen in hun betogen o m. in op de problemen van de ruimte lijke ordening. En de K.V.P.-er F. van Vliet, die over enkele dagen de Kamer verlaat, vulde de rede van zijn fractie genoot Andriessen nog met enkele speci fieke wensen aan. Minister Van Aartsen zou de Kamer hedenmiddag antwoorden. SASSENHE1M Burgelijke stand GEBOREN: Marinus, z v P Siera en H G Meeuwissen, Zuiderstraat 29; Wil» helmus Agatha Leonardus, z v C P v d Meij en Th J van Hage, Hoofdstraat 252; Petra Lillian Lucienne, d v P Hammes en G J Oldenburg, Tulpenstraat 32. GETROUWD: J I van Hoven, 29 j te Lisse, Koningstraat 40 en L D L Kadé, 25 j V d Veldestraat 40. voorstellen. De Koninklijke Rotterdamsclie Lloyd stelt op 3 april 6 (7) pet dividend voor. De N.V. Twentsche Kabelfabrieken be taalt over 1961 6 (6) pet inte®m-dmdend. Tienjarige Reisstichting liad filmavond Reeds tien jaar lang organiseert de Christelijke Reisstichting buitenlandse vakantiereizen. Voor de tiende maal werd dus gisteren de jaarlijkse film avond gehouden, en wel in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar aanstaan de vakantiegangers bij voorbaat kon den genieten van al het moois, dat het buitenland heeft te bieden. De zitter van de Chr. Reisstichting. de heer A. J. B. Paul is, sprak een Inleiding dat hU op zijn beurt weer was ingeleid door de heer L. Questroo. voorzitter van de Expogé. De eerste film. waarvan de titel „Ope ratie België" de inhoud al verraadt, toon de een aantal grote Belgische steden, zo als Brugge. Gent. Brussel. Antwerpen er Luik. Oude geveltjes, de gildehuizen er fraaie kerken tonen de schoonheid var de vroegere Vlaamse kunst. Maar, als overal, naast oud bestaat modern. Hyper moderne warenhuizen rijzen op. België beschikt ook over een uitstekend wegen net. Veel zuidelijker voerde ons de tweede film: naar de Italiaanse Rivièra. Van het gezellige stadje Varazze kan men uit stapjes maken naaf bijvoorbeeld Genua. Nice, Monte Carlo. Als eerste reisverenlging begon de Chr. Reisstichting met vliegreizen. Thans vliegt men op Palma, Zuid-Spanje. de Rivièra en vele andere bestemmingen. De nieuwste film van de K.L.M., twee maanden geleden opgenomen, toont in tal van flitsen Europa's mooiste plekjes. Bergbeklimmen vormt een specialiteit van de Reisstichting. Tot slot werden dan ook twee films over Oostenrijk en Duitsland vertoond Leidse jongen verdacht van diefstal van bromfiets Een politieman, die gisteravond een Leidse ambachtsscholier aanhield in verband met een kleine verkeersover treding. kreeg argwaan toen hij de bromfiets, waar de jongen op reed, eens nauwkeurig bekeek. Bepaalde kenmer ken van de bromfiets kwamen hem namelijk bekend voor en dit bleek juist te zijn want deze week was het voer tuig als vermist opgegeven. 9 De stand van het schatkistpapier was op 26 (19) februari in miljoenen guldens: Biljetten 918,6 (918,6), promessen 2651 (2645,9). \i>e>u/oÓ2 iscnv HET WAS wel een spannende geschiedenis", vertelde ons de verloofde van Joop Stokkermans, die zelf vandaag alweer voor televisie-opna men in Bussum verbleef. „Wij konden op het laatst wel verwachten, dat „Katinka" bij de eerste drie zou komen, maar dat het liedje het zou win nen, was wel een verrassing. In de studio vond men „Niets" beter, geloof ik „Katinka" heeft het op het nationale songfestival van gisteren dus gewonnen en daarmee hebben niet alleen de Spel brekers een succes behaald, maar vooral ook de Leidse pianist Stokkermans en tekstschrijver Henny Hamhuls. Joop Stokkermans is in Leiden geen onbekende in heel Nederland trouwens niet. Een jaar of zeven geleden trad hy toe tot A.V.R.O.'s Jeugdomroep Minjon, hij werkte regelmatig mee aan het pro gramma „De peperklip" en gaf reeds ver scheidene malen recitals voor de radio. In de loop van deze Jaren maakte Joop zo'n vijfhonderd liedjes, waarvan stuk of zeventig voor het cabaret. In de laatste tijd legde Stokkermans zich een beetje toe op het componeren van „songs". In een opwelling gaf hij zich bij de BUMA op voor het festival het resultaat is bekend. Wijziging Overigens, de spanning tijdens het fes tival was dubbel groot, omdat er eer wijziging in de plannen was gekomen. Joop Stokkermans had „Katinka" schreven voor de Padre Twins, doch week of drie geleden trokken deze Twins zich terug. Zij meenden, dat het liedje niet in hun stijl van optreden paste. In alle haast moesten toen de Spelbrekers het instuderen De 24-jarige Leidenaar, zijn verloofde en de tekstschrijver Henny Hamhuis, zul len op 18 maart het internationale festi val in Luxemburg bijwonen. Zij zijn be nieuwd hoe ..Katinka" het in het buiten land zal doen. Nederland en vele Leide- naars zijn daar even nieuwsgierig naai Inbraak inzenzinestation aan de Haagweg In de afgelopen nacht is ingebroken in het benzinestation aan de Haagweg te Leiden. Er worden twee wollen plaids en enige buitenbanden vermist. Hoewel het tuinbouwbeleid een totaal ander karakter draagt dan het landbouwbeleid, maakt de steeds groter wordende belangstelling van de landbouwers voor de tuinbouw een goede samenwerking binnen het ver band van het Kon. Ned. Landbouw Comité (K.N.L.C.) noodzakelijk. Dit zei vanmorgen de heer G. W. Bos, voorzitter van de afdeling tuinbouw van het K.N.L.C., toen hij op de in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de afdeling zijn jaarrede hield. De vergadering was geopend door de algemeen voorzitter van het K.N.L.C., ir. C. S. Knottnerus. De heer Bos vertelde dat de afdeling met succes aan de heer Knottnerus gevraagd heeft, in het vervolg steeds de afdelingsvergadering te openen, die mede met het oog op de reorganisatieplannen der afdeling. Die plannen hou den in dat alle vijf sectoren van de tuinbouw een vaste commissie in de afdeling krijgen, die hun specifieke belangen behartigt Zaken, die de tuinbouw in het algemeen van belang zijn, zullen worden behartigd door een bestuur in een nieuwe samenstelling, waarin alle sectoren vertegenwoordigd zullen zijn; tot dusver was dat volgens de heer Bos nog niet of onvoldoende het geval. De heer Bos xel verder uit goede bron te hebben vernomen, dat de drie centra le landbouworganisaties (hiertoe behoort ook het K.N.L.C.) de minister hebben verzocht de tulnbonwvoorllchtlng onder te brengen bij de landbouwvoorlichting. Mocht dit zo zijn, dan doet de landbouw wel in erge mate de tuinbouw geweld aan. meende hU- HU noemde het noodza- kelUk, dat de tulnbouwvoorllchting onder de directie tylnbouw blU't. HU vertelde er in de afdeling een begin Is ge maakt met het maken van een rapport de positie van de tuinbouw in de provinciale landbouwvoorllchtlngsraden- De heer Bos was er teleurgesteld over dat de minister geen erkenningsregeling de fruitteelt meer nodig acht. De minister wil ook alle produkten, die ten behoeve van de verwerkende industrie op contract worden geteeld, bulten de erkenningsregelingen houden. Daarover zei de heer Bos. dat het zijn» inziens wenselijk is, dat de belangen de verwerkende industrie niet belemmerd worden: maar een getemporiseerde ruiming zal voor de tuinbouw van groot belang zyn. Zyn beschouwing over de organisato rische aangelegenheden der afdeling be gon de heer Bos met de opmerking, dat er nog veel meer bereikt zou kunnen worden dan nu, wanneer de tuinders het algemeen meer begrip zouden heb ben van wat de standsorganisatie i wil zijn- De afdeling heeft rapporten doen verschynen over concentratie van veilingen en over het tuinbouwonder- wijs, zo deelde hij mee. Uit de gestegen omzet- cn uitvocrcU- fers voor tuinbouwprodukten in het af gelopen jaar leidde de heer Bos af, dat de Nederlandse tuinbouw in zijn totale omvang nog van steeds grotere beteke nis wordt voor onze nationale economie. Hij verwachtte dat door verandering i 1961 is in guldens herleid voor de N.V. en Ltd. door de revaluatie met 3en de winst met 3%».« lager geweest dan zU zouden geweest zijn bij herleiding vol gens de vroegere koersen, terwijl omge keerd voor de door de Ltd. in Londen gepubliceerde cyfere de omzet in ponden sterling 1 hoger was en de winst 1 \'j hoger. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van f 4,20 of 21 per aan deel van f 20 voor de N.V waarvan f 2,60 of 13*/i slotdlividend, betaalbaar op 15 mei, en een slotdlividend van 9,19 pence of 15,32per aandeel van de Ltd. (vorig jaar 9,3 penoe of 15,5'/»), waan door het tortaïe dividend op 1 shilling 2.87 (1 sh. 2,725 p.) komt. De jaarversla gen zullen 9 april verslagen. De cyfere zU« in miljoenen guldens voor de N.V. en Ltd. over 1961 (I960: Omzet 19.321 (19.650) w.v. aan derden winst vóór belasting w.v. N.V winstaandeel van dendci w.v, N.V L'.d gcconsolid. nettowinst winrt gew. kap. w.v. N.V Ltd. 14.763 (14.757) 1045 1129) 521 513) van consumptiegewoonten de ver king van groenten en fruit in blik sterk terug zal lopen. terwUl de afzet diepvriesprodukten en van groenten fruit in glas zal toenemen. De specia lisatie, zowel in de intensieve als i extenstieve tuinbouw, zal naar zijn ning nog verder opgevoerd moeten den. Door beperking van de arbeidsttjd is intensivering noodzakelyk. Meer dacht zal geschonken moeten worden aan bedrijfseconomische voorlichting. Aangepast De geweldige investeringen, die de laatste drie jaar in de tuinbouw zijn ge daan, wijzen er volgens de heer Bos op. dat over het algemeen de tuinder zich heeft weten aan te passen. Velen, dte ouer te toelnlp plas beschikken, zullen nop moeten volgen, of anders de ci quentle moeten aanvaarden, dat hun in komen laper lipt dan dat ran een arbei der. Aan rele tuinders, die al jaren door externe produktiefactoren financieel zwak staan, zullen gunstiger financiële faciliteiten verleend moeten worden, I ana er in hun gebied geen structurele verbeteringen worden aangebracht. Niet tevreden was de heer Bos met de mate toaarin b(j het vaststellen van uifbrei- dinosplannen rekening wordt gehouden met de belanoen van de tuinbouw. HU vroeo volledige schadeloosstelling de door een kassenbouwverbod gedu peerde tuinders. E.E.G. In een beschouwing over E.E.G.- gelcgenheden merkte de heer Bos op, dat de Nederlandse tuinbouw het heeft gedurfd, de vrUe concurrentiestrijd met het buitenland aan te gaan en zich daar bij In verheugende mate heeft kunnen ontwikkelen. De vrees van sommigen voor een vrUe invoer uit andere landen bleek niet gegrond. Integendeel, de con currentie heeft onze tuinbouw aange spoord tot een grotere krachtsinspan ning en een zich beter richten op de be hoeften van de markt. Helaas heeft mrr in het buitenland veel minder vertrou wen in de concurrentiekracht en aanpassingsvermogen van de eigen producenten. In de Importerende landen toont men zich slechts schoorvoetend en onder grote druk bereid een gezonde concurrentie uit het buitenland in rul- i mate toe te staan. Men blUkt zo danig te zUn vastgeroest In het axioma de bescherming, dat men de moge- lUkheden voor de eigen bedrijfstak In het kader van een vrUe concurrentie niet ziet. Deze feiten hebben opnieuw hun rol gespeeld bU de Jongste besprekingen gemeenschappelUk landbouwbeleid In de E.E.O. De besluiten, die tijdens die bespre kingen zUn genomen voor de groenten fruitsector, moeten volgens de heer Bos als eerste stap naar een werkelijk gemeenschappelijke markt waardevol geacht worden. Over de vrijwarings clausule sprekende, zei hU dat de vrees der importlanden voor marktverstoring door invoering weliswaar sterk overdre- xs, maar anderzijds toch ook weer met volledig ongegrond, wanneer men bijvoorbeeld denkt aan de enorme hoe veelheden produkten, die voornamelijk Italië zo af en toe op reeds zwakke im- portmarkten levert. De buitenlandse reacties op de Brus selse besluiten, aldus de heer Bos, geven sterk de indruk dat èn regeringen èn bedryfsleven er zich thans van bewust zyn, dat er een eind is gekomen aan de autonome politiek van bescherming en dat er inderdaad een gemeenschappe lijke markt voor groenten en fruit zal ko men. Daarmee behoren echter niet alle moeilykheden tot het verleden. We staan pas aan het begin van een lange weg. die tot een gemeenschappelyke mark» zal voeren. Een nauwkeurige sortering van onze produkten zal. nu per 1 juli de kwali teit „extra" vrij kan worden verhandeld, nog belangrijker worden dan voorheen. Binnen de gehele Euromarkt zal een oplossing moeten worden gevonden voor het voorkomen van marktbederf. In Ne derland heeft men die oplossing al ge vonden in de minltnum-vellingDrijz»n. maar in het buitenland is men nog niet Verheueend beeld Dc handelspolitieke ontwikkeling van de afgelopen maanden vertoont een voor onze tuinbouw verheugend beeld, vond de heer Bos. Door de beperking van het autonome ingrijpen der Importerende landen worden de risico's voor onze ex port kleiner en wanneer, zoals hij hoop te binnenkort nieuwe landin, die tot onze belangrijkste afnemers behoren, tot de Euromarkt zullen toetreden of zich hierbij zullen associëren, dan wordt dit risico nog verder beperkt. Maar risico beperking is nog 'geen afzetvergroting. Daarvoor ts nodig, dat onze telers zich instellen op de gemeenschappelijke markt en dat zij samen met hun afzet organisatie al die maatregelen nemen, die geboden zUn. De vergadering werd. zoals gezegd geopend door de voorzitter van het K.N.L.C., ir. C. A. Knottnerus. die sig naleerde, dat land- en tuinbouw in de toekomst meer en meer met gelijke pro blemen zullen worden geconfronteerd. Net als de landbouw, wordt ook de tuin bouw steeds verder gemechaniseerd en als per 1 april de contractteelt vrij wordt, zullen steeds meer landbouwbedrijven zich op de teelt voor de conserven- en diepvriesindustrie gaan werpen. Veilingsysteem Finale muziekconcours met zeven scholen Aan de finale van het interscholair mu ziekconcours. die 10 maart in de Singcr- concertzaal te Laren wordt gehouden, nemen zeven saholen deel: de christe lijke kweekschool te Leiden (Loek Kras- senburg, bariton, begeleid door Reggy Me ij Ier. piano), het meisjeskoor van da kweekschool Mariënburg uit Den Bosch. Christiaan Norde (cello), begeleid door Frcerk de Vos (plano) van het nieuwe lyceum te Hilversum, het gemengd koor met begeleiding van het christelijk streeklyceum Buitenveldert te Amster dam. het gemengd koor van de bisschop pelijke kweekschool te Oudenbosch, het gemengd schooikoor van de rijkskweek school uit Heerenveen en het harmonie orkest van het gemeentelyk lvceum te Emmcn Aan de finale zUn twintig uitvoeringen voorafgegaan, waarbij 2000 scholieren van 63 scholen direct betrokken waren. De prijzen die de finalisten voor hun school kunnen winnen zUn een geluids projector. ren televisietoestel en een ra dio-grammofooncombinatie. Alle scholie ren die in dc finale uitkomen, zullen een persoonlyk aandenken ontvangen Gemeentelijke werkplaats te Leiden jubileert Ter gelegenheid van het feit, dat 25 jaar geleden de gemeentelijke werk plaats te Leiden als blindeninrichting werd geopend, wordt vrijdagmiddag 16 maart van kwart voor 3 tot 4 uur in de kantine van dc werkplaat». Groenesteeg 97. een receptie gehouden. Drs. J. W. van Hulst promoveert Drs. J.W. van Hulst, lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U.. zal vrijdag 9 maart 1962 aan de Vrije Universiteit zUn proefschrift verdedigen ter verkrij ging van de graad van doctor in de letteren cn wijsbegeerte. Promotor is prof. dr. J. Waterink. De heer van Hulst heeft zyn proefschrift tot titel gegeven „De beginsellcer van Hoogvelds pedago giek". Aan het proefschrift zijn dertien stellingen toegevoegd, merendeels op het gebied der pedagogiek. Een stelling (XII) zegt: By de redding tijdens een scheeps ramp poge de kapitein, in tegenstelling tot de „Britisch tradoition": „Women and children first de gezinnen zoveel mogelijk intact te laten. In de laatste stelling zegt de promovendus dat er pedagogische bezwaren zijn tegen kunstmatige inseminatie met behulp van en niet - echtgenoot - donor. Twee militairen verongelukt Vanmorgen om ongeveer vijf uur is op het garnizoensoefenterrein „De Vlas akkers" in Amersfoort een ongeluk ge beurd dat het leven iheeft gekost aan de 25-garige wachtmeester W. M. Lauberts- heimer uit Amersfoort. De wachtmeester die deel nam aan een bivafroefening droeg een aantal aanvalrtiandgranaten, waarvan er een tijdens het vervoer door tot nu toe onbekende oorzaak is ontploft. De heer Laubertshelmer was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij hoorde tot het tweede eskadron van het regiment huzaren Prins Alexander, dart in Amers foort is gelegerd. De 19-jarige dienstplichtige soldaat O. Frederiks uit Heerdc (Gld) is gistermid dag bij een ongeluk met een militaire vrachtwagen zo ernstig gewond, dat hU opname in een ziekenhuis is overle den. De militaire vrachtwagen reed tus- Oudemolen en zeegse in Drente tegen boom. De ohauffeur was bij nemen een bocht te veel op de linkerkant de weg terechtgekomen, kon de wa gen niet tydig naar rechts krygen en aakte daardoor de boom. Fredericks zat in de open laadbak en werd bU de botsing van zyn plaats ge slingerd. Frederiks was ingedeeld bij de de 42e infanterie-pioniercompagnie en 'as gelegerd in Zuildaren. Bij de botsing liep een andere militair ie in de laadbak zat letsel op aan een ling. Er moet echter gewaakt worden, dat dit niet gaat ten koste van de ge vestigde belangen van de tuinders. Met zag de heer Knottnerus het gevaar, dat wanneer de verwerkende industrie zich steeds meer gaat dekken door con tracten, het veilingsysteem wordt on dergraven. In dit verband dacht de heer Knottnerus aan de oprichting van coöpe ratieve conservenindustrieën. die niet bepaald door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen hoeven worden opgericht, maar waarbij dit lichaam toch zal moeten meewerken. Omdat de produktiekosteen van de Nederlandse tuinbouw laag zijn en om dat de afzetmogelijkheden door de ver dere totstandkoming t»an de E.E.G. gun stig zün, geloofde de heer Knottnerus dat de mogelijkheid voor het stichten een coöperatieve conservenindustrie gunstig ligt. Intussen vond spreker het gewenst dot ook de positie van de veilin gen grow*ft wordt onderzocht. Veilin gen werken uitstekend, zolang cr een gezonde concurrentie is, maar de con currentie zelve leidt tot uitschakeling de zwakke broeders en prijtafspre- ken tussen de groothandelaren en ex porteurs. die de concurrentiestrijd over leven. De voorzitter van het K.N.L.C. zag ook een bedreiging voor dc veilin gen in de verkoop van verse groenten zelfbedieningszaken. Eerste Kamer maant Korthals tot spoed (Van onze parlementsredactie) ERNSTIGE ontevredenheid was gis teren in de Eerste Kamer te beluis teren over de omstandigheid, dat nog steeds geen nieuwe gouverneur voor Suriname en de Nederlandse Antillen zijn benoemd. De gouverneursfunctie in de Antillen is al geruime tijd vakant, die in Suriname wordt het, als gouver neur Van Tilburg de komende maand naar Nederland terugkeert. De trage gang van zaken was gisteren by de bel andeling van de begroting van het kabinet van de vice-minister-presi» dent voor 1962 voor enkele Senatoren aanleiding om aan de verantwoordelijke bewindsman, minister Korthals, ophelde ring te vragen. Drs. Korthals sprak als rijn hoop uit, dat het beraad over de opvolging spoedig kan worden afgesloten. De vlce-minister-president benadrukte, dat heden ten dage de betrokken Ko- ninkrijkadelen gaarne willen meespra ken bij de benoeming van een nieuwe gouverneur Dit vergt veel overleg. Vroe ger was dit anders en kon op korte ter mijn een benoeming plaats hebben. De heer ReUers (c.h.) wees dc be windsman erop. dat zoals wel is ge suggereerd de benoeming van een gouverneur uit de bevolking van Suri name of de Antillen zelf. wel aanlokke lijk is, maar dat dan alleen Iemand in aanmerking komt, die wordt gedragen door de gehele bevolking- Drs. Kort hal» beaamde dit. Tijdens het debat constateerde de heer Algna (A.R.) rn de discussies in hert Nederlandse parlement over hulp- vei*l«wn<gsaanfelegenhed<en een ver fijnd kolonialisme op te werken. Hij waarschuwde daartegen. De begroting werd ten «lotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het zelfde gebeurde met dc begroting van het algemeen burgerlijk pensioenfond*

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9