ik NCAB wil in de nieuw conflict bouw voorkomen Gevarieerd vocaal programma voor anti-honger-actie Goedkoop t.v.-toestel laffe berovings-truc Boetebeding tegen „zwart loon Sukarno Nieuw Arnhems stadhuis vervangt „Duivelshuis" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 Tien tienen voor Kativijkse jeugd DE Amerikaanse zangeres Clotilde Sale zong in de Kativijkse Gerefor meerde kerk ten bate van de tien-maal-tien jeugd-actie. Het midden vak van voor-tot-achter was zo ongeveer bezet. Men kan het betreuren, dat het gebouw niet uitpuilde. Waar de ervaring leert, dat de mensen op zaterdagavond en zeker, als het dan ook nog koud is, heel moeilijk in be weging komen, viel ons de belangstelling echter bepaald mee Een ander concert en een ander doel zouden waarschijnlijk minder trekkracht hebben uitgeoefend. De heer D. Goedhart, die de avond in leidde. merkte op, dat de geestdrift der jongeren hem verwarmde. Behoeft de noodzakelijkheid van deze honger-actie eigenlijk nog wel te worden aangetoond? Als lid van de Verenigde Naties heeft ook Nederland beloofd te werken aan de bevrijding van de vrees voor honger, te strijden tegen oorlog, gebrek, onwetend heid. We hebben de zorg voor twee West- afrikaanse gebieden gekregen, uitgebreide streken, waar de medische zorg ontbreekt en de tsé-tsé-vlieg als slaapziekte-ver wekster. haar duizenden verslaat. Daarom willen we niet lijken op de voorbijgaande priester en leviet, maar onzer broeders hoeder zijn Mejuffrouw Ada Pijlman leidde, als woordvoerdster van het jeugdcomité, de zangeres, die zij in Amerika had leren kennen, bij het publiek in en vertolkte ook vaak mevrouw Sale's toelichtingen van het moment af dat de krachten voor het dapper aangegrepen Nederlands haar begaven. Zo werd iedereen beknopt en helder op de hoogte gehouden, ook van mevrouw Sale's verzekering, dat zij en alle Amerikanen van Nederland houden en het nooit in de steek zullen laten. Men vernam tevens, dat het (ka- leidoscopisch wisselende) program ma was berekend op velerlei sma ken. De, wat dat betreft, niet ge trainde Nederlandse luisteraars moesten zich, gevoerd als zij wor den langs grillige wegen door de gebieden van opera, operette, sical, kunstlied en populaire song telkens omschakelen. Bovendien derbrak het gezelschap Amusanto tweemaal het zang-recital met liedjes in Hawaii-, krontjong- en nóg een paar andere stijlen, zodat er een grote verscheidenheid aan vo cale genoegens te beleven viel. Onder het begroetingsapplaus kwam de zangeres, een Walzertraum-aria zingend, óp. Haar Amerikaanse jovialiteit hielp; deze eerste aanval op de vaderlandse ernst, verder mee. de onwennigheid te verdrijven. Clotilde Sale's stem. een uitgesproken lyrische opera-sopraan, bezit, in de hoogte :norme expansie-mogelijkheid. Werd daarvan een volledig gebruik gemaakt (bijvoorbeeld in het slot van Tosca's .Vissi d'arte. vissi d'amore"), dan de kerk te klein. Een duidelijke overgang tussen de ingetogenheid van het mezzo- forte en de fortissimo-doorbraak was niel duidelijk merkbaar. Het krachtige lyri sche sentiment bleef vrijwel verdekt fijn-gevoelige aria's (Massents ouvre yeux bleus), leefde zich dan plotseling uit in een lied van Brahms (..O liebliche Wangen"). En Schuberts Forelle geen lich voortschietend, maar lyrisch beladen visje. Wij vonden Clotelide Sale als kunste- ïres op haar best in het genre, was zich vrij en improviserend kon laten (Advertentie) GEVRAAGD 2e BEDIENDE Banketbakkerij T. DEN DULK ZEEWEG 16 KATWIJK AAN ZEE Dinsdagmiddag en zaterdagmiddag vrij. Bekwaam (Advertentie) AUTOSPUITER event, halfwas gevraagd door autoplaatwerkerij J. VARKEVISSER ZUIDSTRAAT 69a TELEFOON 01718—4321 KATWIJK AAN DEN RIJN Overzicht groenteveiling in de afgelopen week gaan en het publiek rechtstreeks aanspre ken. Zo maakte op ons Frimls „Indian love call* een sterke Indruk. Dan kwam de volle expressieve stem ook het natuur lijkst en voordeliger uit. De zangeres be sloot met een „The Lords prayer" (Onze Vader: We willen nog onze grote waar dering uitspreken over het begelei- j Aanvang half acht dende pianospel van mevrouw Vis ser. Zij volgde de zang nauwkeurig en fraai illustrerend, terwijl haar dit toch lang niet altijd vanwege de talrijke tempo- en stemming wisse lingen gemakkelijk werd gemaakt. De gladde techniek faalde, zelfs in versnelde passages niet. Voor de prettig klinkende beschaafde onderbrekingen met lichte muziek ver dienen de Amusantospelers te worden geprezen. HILLECOM A.R. kiesvereniging De A.R. kiesvereniging, afdeling Hil- legom, houdt woensdag ten vergadering in Weltevreden. Mr. Biesheuvel zal dan spreken over „Wie zijn wij en wat doen wü?" Er zal worden beslist over de vraag of de A.R. bij de komende ge meenteraadsverkiezingen zal samengaan met de C.H.U., uit te komen met één lijst onder de naam: protestants-christe lijke groepering. Aanvang 8 uur. Catechisantenavond Op woensdag 7 maart wordt in hotel Flora een zogenaamde chatechisanten- avond gehouden, waaraan de chatechi- santen van de Gereformeerde Kerk. de Christelijke Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente zullen deelnemen Namens het gemeentebestuur sprak wethouder mr. J. van der Plas een kend slotwoord. Het is de jeugd gelukt, een vermaarde Amerikaanse zangeres hier te krijgen. Deze jonge mensen hebben met de honger-bestrijding ernst gemaakt door niet van hun overschot, zoals vele ouderen, maar van hun zakgeld, dat altijd te weinig is. te offeren. Deze avond was bovendien de top van een reeks, door hen georganiseerde acties. Het gemeente bestuur kent hun daarvoor wel tien tienen toe! Joh. van Wolfswinkel Een medewerker van het Nederlands Bijbelgenootschap zal over het N.B.G.- werk vertellen. Ook zullen enige films worden vertoond, w.o. „Het land van Elia" en „In het voetspoor van Living- i zich toen bereid daarvoor te zullen stone". De opbrengst van de toegangs- I gen DOUANIERSLIETEN ZICH OMKOPEN Voor de derde en laatste maal diende voor de Roermondse rechtbank de zaak tegen de twee mannen uit Tegelen. die in de nacht van 25 juli van verleden jaar op listige doch tevens schrikaan- gjaende wijze twee Hagenaars hadden beroofd. E envan de overvallerswerd vrijgesproken: de hoofdverdachte kreeg vier maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De Hagenaars hadden in een Tegels café verteld, dat ze wel een goedkope TV tui Duitsland zouden willen heb ben. Twee Tegelse mannen verklaarden bestemd de bijbelver- Het Ned. Bijbelgenootschap De afdeling Hillegom van het Neder lands Bijbelgenootschap (NJ3.G.) telt op het ogenblik 180 leden en 145 begunsti gers. Het bestuur is thans als volgt vast gesteld: voorzitter ds. F. Brouwer; se cretaris de heer E. Bosma. Juliana van Stolberglaan 62; penningmeesteresse me vrouw A. van Steenwijk-Silvis; biblio thecaresse mevrouw A. H. Braakhekke- Kijne: dames A. Buurman-Sepp. S. Ver- meer-Nieuwenhuis en de heren G. Lem en D. Stallinga Men is van plan binnenkort een nieu we ledenwerfactie te beginnen. Op de in maart te houden jaarvergadering (de datum wordt nog nader bekendgemaakt) zullen naast huishoudelijke zaken kleu rendia's worden vertoond over het werk van het N.B.G. „Eigen standpunt niet loslaten" DE (Van onze soc.econ. redactie) E Ned. chr. aannemers- en bouw vakpatroonsbond blijft op zijn standpunt staan, dat in de nieuwe c.a.o voor het bouwbedrijf ook voor de werknemer een boetbeding opge nomen dient te worden dat gericht is tegen het aanvaarden van zoge naamd zwart loon. Wat de werk tijdverkorting betreft kan de N.C.A.B. noch het voorstel van de raad van bestuur bouwbedrijf, waar- In de andere aannemersorganisaties samenwerken, noch het voorstel van ROELOFARENDSVEEN Tentoonstelling van bloemen Turk waren aanwezig) Is zaterdagmiddag In de Paneratluszaal door Lucia Zaal „i Kees van der Zwet de bloemen- en hobbytentoonstelling geopend. Voorzitter der Meer sprak een welkomst woord en gaf een overzicht van de voor bereidende werkzaamheden. De Jury Opnieuw was er in de afgelopen week h,d «een jeraakkelUke U»k Bü de ope ner. jrotc aanvoer r an «aspeen aan de «tal «ereedeekomen Katw.Jkse veiling. Er kwam 558.000 ks'"*' h" v"> prijswinnaar,, aan de markt tegen 538.000 kg in de I De expositie maakte een verzorgde ln- beide vorige weken. De prijzen waren druk. Behalve door prachtige werkstuk- goed en over het algemeen hoger dan ken op het gebied van de vrljetijdsbeste- de vorige week. De export ging met bij- I ding werd het oog getroffen door een grote animo ztjn gang nieuw trok Engeland de meeste en de beste peen tot zich. Van de angevoerde peen ging 55 pet over de grenzen (vo rige week 64 pet) De kwaliteit was weer goed en het was slechts een zeer gering aantal partijtjes, dat de minimumprijs niet kon halen cn dus onverkoopbaar bleef. De mindere kwaliteit die nog net verkocht wordt vindt een afnemer bij de conservenfabriekcn. Er ging 14.000 kg naar de industrie AI van ƒ13.80 tot ƒ16.80. All van ƒ2 tot ƒ11,70, BI van ƒ9.90 tot ƒ16.40 BII van r 1.50 tot ƒ5,50. Cl van ƒ5.50 tot 7.60. en C II van 5.30 tot 5.90 per kist van 20 l(£- De spruiten, vooral de geschoonde, waren peperduur. AI wel van ƒ83 tot 162. Ongeschoonde spruiten liepen van 46 tot 89 voor AII en 15 voor B II Boerenkool deed van ƒ11 tot 52. rod-- kool van ƒ10 tot 29. witlof I ƒ70 tot 79 en II voor 52 tot 62. Groene kool noteerde ran ƒ14 tot ƒ45. breekpecn ƒ1,80. kroten ƒ1.30 tot ƒ3 40. knolseldc- rie 4 tot 23. andüvle 94 en selderie 59. We verwachten nu wel spoedig het eerste koudegrondwitlof In dc afgelopen week werd de laatste schorsenerenveiling gehouden. De prij zen waren beter dan op de vorige vei ling. Opnieuw ging een hoog percentage naar het buitenland. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Morgen om half acht hoopt voor Gereformeerde Gemeente Remisestraal student C. Harink van Goes een spreek beurt te vervullen. Hoor en laag water Dinsdag 27 febr: hoog water 8.04 er 2030; laag water 3 33 en 16.01. de werknemersbonden aanvaarden. De N.C.A.B. wil op dit punt de zaak maar bü het oude laten en uitgaan van een vüfdaagse werkweek met ne gen werkuren per dag, waarbij dan per bedrijf aan de werkgever de moge- üjkheid wordt gelaten incidenteel 's winters de werkdag te verkorten met inschakeling van de zaterdag Hoewel de werknemersbonden naar definitief vyf maal acht uur per week willen gedurende het hele jaar, lykt handhaving van de bestaande situatie als co"mpromis ook voor de werkne mers aanvaardbaar. De raad van bestuur bouwbedrijf staa) zeer duidelijk op het standpunt, dat ln derdaad een vijfdaagse werkweek inge voerd dient te worden, maar dat dan ook mers 920 uur per dag gewerkt dient te worden en 's winters acht uui kleurrijke bloemenweelde, onder tulpen, narcissen en fresia's. Alles was verzorgd door de jeugd. De uitslagen: bloemen, wedstrijd NKJB: 1. Nic van der Wereld: 2. Jos de Jong. Vrije groep: 1. Nic v d Wereld: 2. Paul Koek; mooiste narcis Nic v d Wereld, mooiste tulp Paul Koek. Wedstrijd K. J. B.: 1. Jan Loos; 2. Mart v d Klugt; Vrije groep: 1. Jan Loos; 2. Gebr. Ruiten; mooiste narcis cn mooiste tulp beide Jan Loos. Kamerplanten: 1. Ger v d Wereld: 2. evr. Van Dommelen; 3. mevr. De Ko ning. Hobby boven 17 jaar; Schilderen: 1. Joop Oomen; 2. Joh. Bakker. Tekenen: 1. Annie Sazneel; 2. Joh Klein. Knutselen: 1. Arie van Velzen; 2. Nic v Ruiten. Luchtvaart: 1. Hub Schouten; 2. Ben Turk. Hobby onder de 17 jaar; Knutselen. 1. Peter Sarncel; 2. Ineke Elikeert Tekenen: 1. Jan de Koning; 2. Gré van der Klugt Handwerken boven de 17 Jaar: Smyr na: 1. Joop v d Hoorn; 2. Riet de Jong. Borduren: 1. Martha van Rijn; 2. Cock van Zaal. Wandkleed: 1. mevr. Van Berkel-v d Meer; 2. mevr. Jos v d Meer. Haakwerk: 1. Riet van Ruiten. Kantbloesen: 1. mej. Versteeg. Beneden 17 jaar: Handwerken: 1. Ine ke Elstgeest; 2. Lenle Klein. Ideeënwed- strijd; 1. Joke van Velzen; 2. Miep v d Brcggen; 3. Ria de Jong. Groepsprijzen werden gewonnen door de Gidsen. Rakkers en Kabouters. De meisjes van de huishoudschool ter Amabilisschool kregen een eervolle vermelding. VOORSCHOTEN Feestavond voor bejaarden Donderdag houdt de afdeling Voor schoten van de Algemene Bond van Be jaarden in het Culturele Centrum voor haar leden en donateurs een feestavond ter gelegenheid van het vierjarig bestaan. Het bestuur heeft kos ten noch moeite gespaard om een goede avond aan te bieden. Inlichtingen over lidmaatschap, verenigingswerk e.d. kan men verkrijgen bij de beer J. J. Noest, Donklaan 57, voorzitter C. Mechelse. Willem de Zwijgerlaan 37. of de heer A. Bregman. penningmeester, Leidseweg 423. Er zijn al bijna 300 leden. Vicaris Hammings Vicaris Hammings, die onlangs het be roep naar de Hervormde Gemeente te 's Heerabtskerke (Zuid Beveland) heeft aangenomen, hoopt begin april daar zijp intrede te doen. Weekagenda De afdeling Voorschoten van de Chris tenvrouwenbond hoopt voesdagavond in de grote zaal bij de Gereformeerde kerk te vergaderen. Ds. J. v. d. Blink zal spre ken over .Als vlootpredikant naar hel Verre Oosten". In hetzelfde gebouw, echter in de klei ne zaal. zal tezelfdertijd de Jaarverga dering worden gehouden van de afde ling van de Nederlandse bond van plat telandsvrouwen. De agenda vermeldt on der meer. bestuursverkiezing en voorts zijn er demonstraties met huishoudelijke apparaten door mevrouw Durieux. Eveneens op woensdagavond zal het Symphonisch Kamerorkest in het Cul tureel Centrum concerteren. Er zullen werken worden uitgevoerd van Bacb. Corelli en Gluck. Donderdagavond vergadert de gere formeerde mannenvereniging Dr. Kuyper in de kerke raadskamer. De heer A Verstraten zal spreken over .De brief van Judas". Op deze avond zijn ook niet- leden welkom. Eveneens op die dag houdt de afde ling van de algemene bond van bejaar den in het Cultureel Centrum een feest- Vrijdag presenteren de nutsdeparte- menten Wassenaar en Voorschoten in het Cultureel Centrum een avond van Spaanse dansen, te verzorgen door het beroemde Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udaeta. Medewerking verlenen Manuel Mairena (flamenco zang), Pedro Sevilla (gitaar). Marco Ernesto (slagwerk). Arm in Janssen (piano). Zaterdag zal voor de tweede maal een dansavond ten bate van de actie 10 x 10 in het Cultureel Centrum worden ge houden. Het succes van de vorige avond heeft aanleiding tot deze herhaling ge- Rond middernacht trok het gezelschap door de Tegelse bossen in de richting van de Duitse grens. Een der Hagenaars bleef in de auto wachten en de ander trok met de man. ie zo goed de weg w .istdoor de bossen. Op een gegeven moment werden de beide mannen staande gehouden met de woorden: „Halt. doua- Opgebracht De geschrokken Hagenaar werd met de man uit Tegelen opgebracht en tij delijk in een veldkapelletje gestopt. De „douaniers" schoten enkele malen, meer bedoeld om indruk te maken. De twee mannen, die in het kapelletje opgesloten zaten, stelden op een gegeven moment voor aan de douaniers die bij het ge- per dag. De N.C.A.B. vreesde echter dat dit op korte termijn zal leiden tot een 40-urige werkweek. De 9.20 uur per dag ordt voor de zomer te lang geacht, de prduktiviteit zal daardoor dalen. Ook de ■erknemers vinden een dag van meer dan negen uur te lang. Het derde meningsverschil betreft de prestatiebeloning. De N.CAD. meent. r met de prestatiebeloning inderdaad Iets moet gebeuren. Het aantal mogelijk heden voor de toepassing van tarief zal verruimd moeten worden. De raad van bestuur wil echter voor het tariefsysteem plafond instellen, waartegen werk nemers zich weer sterk verzetten. Enkele minder belangrijke verschil punten zijn nog de wens van de N.CA.H het zogenaamde vloekverbod in de c.a.o. te handhaven, evenals de arbitrage-rege ling ter oplossing van conflictssituatles tussen werkgevers en werknemers. De ledenvergadering van de N.CAD wam zaterdag te Utrecht tot deze uit spraken. Het bestuur kreeg echter tevens vol macht om naar bevind van zaken te han delen. Er zal zoveel mogelijk naar ge streefd worden inderdaad een c.a.o. mei i-erknemers af te sluiten en boven dien wil men trachten te voorkomen, dat er twee afzonderlijke ca.o.'s voor het bouwbedrijf zullen ontstaan. De onder handelingen van de werknemers met de raad van bestuur en met de N.C.A.B. ge schieden namelijk afzonderlijk. De anlm«> een nieuwe staking In het bouwbedrijf te riskeren bleek in de vergadering niet groot. Oe bereidheid om in het uiterste geval concessies te doen was inderdaad aanwezig, al zal het moeilijk blijken de N.C.A.B. van zijn standpunt inzake het boetebeding en de werktijdverkorting af te dringen. ZOETERWOVDE 't Steentje deelt geld uit De hervormde vrouwenvereniging 't Steentje heeft in Ons Huis haar jaar vergadering gehouden. Men bleek ruim bij kas le zitten. Besloten werd dit geld in de hervormde Gemeente als volgt te verdelen: diaconie f 50. kerkvoogdij f 50. bouwfonds verenigingsgebouw f 100, actie 10 x 10 f 10, nationale hulpverlening f 23. bouwtje de wacht hielden, om hen los te laten wanneer zij een bedrag van hon derd gulden betaalden. Na enig heen en weer gepraat, en jor amelt geveinsde tegenzin van de douaniers, werd het bankbiljet aangeno- ten en mochten de „arrestanten" huns •eegs gaan Teruggekomen in hum hotel, zonder TVt-oestel en f 100.lichter, bovendien met hevige schrik in de benen, deden de Hagenaars hun verhaal. De echtgenote avn een der Hagenaars twijfelde echter meteen aan het hele verhaal en ging dat onmiddellijk onderzoeken. Dit leidde toe dat des anderendaags nog de hele zaak uit de doeken kon worden gedaan en de twee egelse mannen die als doua nier en als medeslachtoffer hadden ge speeld, door de politie konden worden gearresteerd. Markt- en visscrijkerichten Visserij IJMUIDEN, 26 februari Besommingen. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren nog geen besommingen bekend SCHEVENINGEN. 26 februari. Besom ming kustvisser: MA 2 f 7710. SCHEVENINGEN. 26 februari. Totaal aan de markt: 19.830 kg tong en tarbot 625 kisten schol. 420 kisten wijting. 44 kisten schelvis. 90 kisten kabeljauw. 14S kisten koolvis. 135 kisten makreel. 400 kisten verse haring, 30 kisten diversen. Markten RIJNSBVRG Overzicht groenteveiling Aangemoedigd door de goede prijzen die de laatste weken voor waspeen zijn betaald, zijn de tuinders ertoe overge gaan meer van dit produkt aan te voe ren. zodat de aanvoer deze week sterk toenam. In de regel treedt dan in der gelijke gevallen een prijsdaling op, i we zagen juist het tegenovergestelde ge beuren. n.l. dat de prijs flink opliep. Wel een bewijs dat er flinke vraag is dit artikel zowel van de binnenlandse handel als van exporteurs Maandag werd voor AI tussen 6 70 cent besteed; deze prijs steeg w< dag tot 76 cent en vrijdag tot 80 ct per kg. Op de tussenliggende dagen wa prijs dienovereenkomstig. Voor BI betaalden de exporteurs rr dag van 57 tot 64 cent woensdag tot 7218 en vrijdag tot 71 cent per kg. Voor de betere kwaliteit binnenlandse peen werd van 25 tot 52',cent per kg betaald. Alleszins bevredigende prijzen dus. Ongeveer gedeelte van de aan voer werd geëxporteerd naar Engeland. Duitsland en België. De rest van de aanvoer bestond uit enkele partijen rode kool. waarvoor van 7 tot 17 cent per kg werd besteed. Verder werd nog wat boerekool aan gevoerd, waarvoor de kooers tussen 22 en 38 cent per kg betaalden. VALKENBERG Bejaardenmiddag Het damescomité voor bejaardenzorg nodigt alle bejaarden uit voor de bijeen komst. die morgen om drie uur wordt gehouden in de zaal van de Hervormde kerk. Mevrouw Van Tol-de Vries zorgt desgewenst voor autovervoer. Burgerlijke stand GEBOREN: Ronald Arthur, zn van A. Jansen en C. A. G. Wilkens; Petrus Cor nells, zn van H. Janssen en W. A. Oli- GETROUWD: T. P. R. Gerritsen en M. de Kruijf; M. van Vreedendaal en C. W. Meurs. OVERLEDEN: G. Imthorn, 78 jr, echt genote van G. de Wit. Groent All 10 60. kool EI Al 15- 34 000 kg voor export werd verkocht ROTTERDAM, 26 februari. Veemarkt: aanvoer: totaal 1161 dieren, waarvan 1161 vette koeien en ossen, prijzen per kg: vette koeien 3—3.30 2.70—2.95, 2.50— 2.Overzicht: vette koeien aanvoer ruimer, handel redelijk, prijshoudend, prima exemplaren boven notering. BARNEVELD. 26 februari Kalvermaitct: Aanvoer 734 stuks, handel kalm, prijzen (per kg levend gewicht): le kwal 2-552 70. 2e kwal 2 35—2-50; 3e kwal. 2.10—2 30 ROTTERDAM. 26 februari Graanbeure: Offecieuze noteringen per 100 kg: Tarwe. (Vervolg van pagina 1) Wapens, wapens Vice-luchtmaarschalk Omar Dani is te Djakarta teruggekeerd, na in Moskou te nebben aangedrongen op bespoediging van de wapenleveringen. Hij zeide dat hij aan Sukarno verslag zou uitbrengen. Te Hongkong zou hij hebben verklaard dat er dank zij zijn reis al zendingen onder weg waren, maar te Djakarta wilde hij zich hierover niet uitlaten. Hij zei alleen dat de besprekin gen bevredigend zijn geweest. Hij werd begroet door Adam Malik, Indonesisch ambassadeur te Moskou, die naar Dja karta geroepen was. Australische persstem De Sydney Morning Herald tvïhrijtft neden in een hoofdartikel, dat de Aus tralische regering met spoed moet ovei- A'pgen welke voorzorgen zij moet nemen na het bevel van Sukarno tot algemene mobilisatie. Het valt nauwelijks aan te nemen dat Sukarno alles op alles zet cn zich reusachtige uitgaven gaat getroosten als hij geen oorlogsplannen heeft. Boven dien kan hij na een dergelijke beslissende stap moeilijk ophouden zonder een figuur slaan, aldus het blad. Men moet volgens het blad maar ho pen, dat na dit laatste vertoon van on verantwoordelijke strijdlust, enkele lan den, die tot nu toe Sukarno's optreden hebben geduld, hun mening zullen her zien. Het is nu bepaald wel zeer duidelijk itat het hier niet gaat om nationalisme of Kolonialisme maar om de vraag of men net gebruik van een aanvalsoorlog ten einde kracht bij te zett enaan een be twiste aanspraak mag dulden. Als Indonesië mag aanvallen, dan zal het volkenrecht opnieuw een deuk krij gen. De oorlogsmobilisatie van een land met bijna honderd miljoen inwoners aan Australie's noordgrens is een zaak, waar bij Australië evengoed betrokken wordt als de Nederlanders, verklaart de Sydney Morning Herald. Vier maanden voedsel Het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea heeft volgens Ass. Press de vergroting van de voorraad noodzake lijke levensmiddelen van twee tot vier maanden grotendeels voltooid. Dezer da gen is te Hollandia 120 ton rijst uit Bangkok aangekomen met de K.P.M.'er Sambas en er volgen nog twee ladingen. De voorraden suiker, melk, margarine, kindervoeding, zout. zeep, koffie, thee. enz. zijn reeds sterk vermeerderd of worden dit nog. vijfcentsfonds f 25, redactie Ons Blad f 10. Bij de bestuursverkiezing werd presi dente mevrouw Dorrepaal-Parlevliet her kozen. Penningmeesteresse mevrouw G. Hulsbos-Van der Loo stelde zich niet her kiesbaar in verband met haar voorne men een reis naar Australië te maken. In haar plaats benoemde men mevrouw M. van der Vliet, zodat secretariaat en penningmeesterschap zijn gecombineerd. Men kwam overeen zieken en bejaar den een bak fruit te zenden. Jaarfeest jeugdclubs De jeugdclubs DW en MEVE hielden gezamenlijk een jaarfeest in Ons Huis. Er worden voordrachten gedaan en schetsjes opgevoerd, die bij het publiek erg m de smaak vielen. Ds. G. J. van Embden prees de jeugdige deelnemers en dankte leidsters en leiders voor hun ac tiviteiten. Ten slotte hield men een ver loting. De jongelui (10 tot 14 jaar) had den een bedrag van f 40 ingezameld voor de actie 10 x 10. (Van onze correspondente) IN Arnhem zal binnen een paar maanden het historisch en ar chitectonisch kostbare Duivelshuis. dat uit de zestiende eeuw dateert, voor driekwart worden gesloopt. Het Duivelshuis is het belangrijkste ge bouw van de gemeente Arnhem en het wordt stadhuis genoemd omdat er geen beter stadhuis is. Arnhem krijgt binnen vijf jaar een nieuw stadhuis, dat een plaats krijgt ach ter de kop van het Duivelshuis. waarvan alleen de gevel, de hal. de kamer van de burgemeester en en kele aangrenzende kamers behouden blijven. Over een paar weken verbuist het fc- h"GYM cV V <CA m Cru 3TIYT ZSïl administratieve ambtenarenkorps va gemeente naar een groot kantoorgebouw dat in de Koningstraat, in de schaduw van de Grote Kerk van Arnhem, staat In de tijd dat de gemeentelijke diensten van Arnhem in dat nieuwe gebouw zij: gehuisvest zal het Duivelshuis aan d achterzijde worden gesloopt en he nieuwe stadhuis op dezelfde plaats worden opgebouwd. Het tegenwoordige stadhuis verliest door deze afbraak onder andere zijn barokke raadzaal de fraaie, enigszins pompeuze trouwzaal. Het verlies van het laatste gaat veel Arnhemmers aan het hart. In de afge lopen jaren zijn hierin veel jonge paren getrouwd. Het Duivelshuis ontleent zijn i aan een gril van de zestiende-eeuwse Arnhemmer Maar'en van Rossum. Deze liet in die tijd het huis voor zich bouw en hij wilde er wel voor uitkomen dat hij het goed kon betalen: er werd zelfs een gouden stoep voor het huis gelegd. Maar het gemeentebestuur van dit name stadje aan de Rijn waar toen mensen woonden die werden geregeerd, door twee burgemeesters gaf geen| vergunning voor Van Rossums praal zuchtige verspilling. Ten teken van on genoegen liet Maarten van Rossum, wiens beeld nu boven op het Duivels huis over de stad uitkijkt, de gevel ont sieren met duivel9koppen Ze zijn er nu in ongeschonden staat nog te zien. Volgens de overlevering wilde hij het starre stadsbestuur de duvel injagen". Drie eeuwen later bleek de stedelijke overheid de historische onenigheid geen beletsel te vinden om het gebouw te betrekken. Van 1830 af is het Duivels huis stadhuis geweest Peulvruchten franco Rotterdam: groen •wten op monster: f 2528; schokkers o onster: 1 2629; bruine bonen, boeren schoon volgens monster: f 3547.50. Kaasprijzen hoger bij kalme markt (Van een medewerker) De Leeuwardense beurs noteerde vo rige week voor Friese Goudse kaas 1.97—1.98, voor Edammers 134—1.85 en voor broodkaas 1.87—138. Voor Goudse kaas en broodkaas bete kend dat een stijging van drie cent ver geleken met de voorgaande week en voor Edammers een stijging van één cent. Zou men bij een dergelijke stijging als kwalificatie van de markt zeker goed of minstens redelijk verwachten, de note ringscommissie bracht het niet verder dan redelijk. Hierin weerspiegelt zich de weerstand van de handel die te weinig aanleiding zag in een prijsverhoging. De fabrikan ten schermen echter met de kleine pro- duktie en de zeker redelijke uitvoer naar West-Duitsland. Voor de Edammers is de juiste prijsverhouding tot de volvette kaas reëeler geworden. Ef blijft een wat betere vraag naar be legen kaas bestaan, met name naar de zachtere soorten. De heffing op de uitvoer naar West- Duitsland is met ingang van zaterdag 24 februari verlaagd van drie cent tot nihil Op de botermarkt veranderde niet Het voor export bestemde contingent koelhuisboter is geruimd. De voorraden in de koelhuizen blijven langzaam terug- Per 10 febr. bedroegen de voorraden nog 9750 ton tegen 3592 ton vorig jaar. In de week van 4—10 febr. werd 978 ton uit- en 81 ton ingeslagen. De toeslagen bij uitvoer bedragen 85 cent per kg. De melkproduktie stijgt momentetel af gaande op de cijfers van afleveringen aan fabrieken, sneller dan vorig jaar. In de eerste vijf weken werd ca. 5 pet. meer afgeleverd dan vorig jaar. Dat re sulteerde o.a. in een boterproduktie die Aken (pokken) tot besmet gebied verklaard De wereldgezondheidsorganisatie heeft de stad Aken tot door pokken besmet gebied verklaard. Dit betekent o.m. dat de 143.000 inwoners het land niet kun nen verlaten zonder geldig pokkenbrief je. Zoals gemeld was donderdag bij een arts in de afdeling besmettelijke ziek ten van het stadsziekenhuis van Aken pokken geconstateerd. Hij had deze ziek te opgelopen in Simmerath. bü Aken, waar negen mensen aan pokken bleken ce lijden. Een van hen is woensdag over- Voorraden van Van Gelder verbrand Bij de papierfabriek Van Gelder Zo nen te Velsen-noord is gistermiddag een hevige brand uitgebroken in een grote voorraad houtstof en cellulose. Deze voorraad die lag opgeslagen op een ter rein van 125 bij 10 meter, raakte door onbekende oorzaak in brand en moet geheel als verloren worden beschouwd. De Velsencr brandweer wist te bereiken, dat het vuur zich niet verder op het opslagterrein uitbreidde. De 54-jarige heer J. H. Bode uit Asperen is zaterdagavond toene hij met zijn fiets de provinciale weg nabij Leer dam overstak, door een personenauto gegrepen. Hij was meteen dood. 10 pet hoger was en een kaasproduktie die ongeveer gelijk was aan vorig jaar. Produktiecijfers (CBS kaas In tonnen volvet 40-f Boter 4—10 februari 1962 1719 815 957 5—11 februari 1961 1724 733 856

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4