Ivoren toren van geleerde ten dele een fictie JtKARREWIEL van het draaiboek Leidse veemarkt was gisteren koud voor mens en dier rslElIWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 FEBRUARI 1962 Ambtsaanvaarding prof. dr. Mazur T~\E leuze „de wetenschap voor de wetenschap" staat de tegenwoordige wetenschappelijke onderzoekers niet in de weg bij hun sociale activi- Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag: Restaurant Van der Heijden, 3 uur: Ons Grunnegerland. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Huzaren", van P. J. Bréal. Bevrijdingskerk, 7.307.50 uur n Herv. Geref. Avondgebed. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8,15 tiur: Haagsche Comedie met JDe Vader". Gebouw K en W., 8.15 uur: Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink; so list: Tibor de Machula, violoncel Diligentia, 8 uur: Voorburgs Opera koor o.Lv. Harry Holtman. Houtrust, 8 uur: Weense IJsrevue „II- lusionen". Zondag Marekerk, 7 uur: Open-Deurdienst Herv. Gemeente o.l.v. dr. P. L. Schoon- heim, m.m.v. koperblazers van Concor dia. Maandag Foyer Gehoorzaal. 8 uur: K en O.- filmlezing „De marmeren archipel'door mr. Hendrik Scholte. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-fo tografen, Jan Hofman over Portretfoto' grafie. Het gulden Vlies. 8 uur: Leidse Assu rantie Club, R. Sodenkamp jr. over „Van drijvende boomstam tot atoomschip.' Gravensteen. 8 uur: Viro, dr. E. Raalte over „Het internationaal gerechts hof." Leiderdorp, Raadhuis, 7.45 Raadsvergadering, afscheid burgemees ter K. van Diepeningen. Oegstgeest, Het witte Huis. 8 Jaarvergadering C.H.U. Irene. 7.45 uur: Jaarvergadering Chris tenvrouwen. Den Haag, Gebouw K. Hoofdstad Operette met „Das Dreima- derlhaus". Diligentia. 8 piano. Dinsdag Filmzaal academie. 8 uur: LAK-film- cl assies. Foyer gehoorzaal, 8 uur: Filmavond Chr. Reisstichting. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep van oud-studenten met „Op het Lady-kantje af." Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: dr. J H. C. Kern over „Egyptisch glazen vaatwerk uit het Nieuwe Rijk." Remonstrantse kerk, o uur: Prof. dr. Hoenderdaal over New Delhi (Oecume nische Raad Leiden). Geref. jeugdhuis. 8 uur: Jaarvergade ring Chr. plattelandsvrouwen en -meis jesbon d. Luxor-, Casino- en Rextheater, 2,30 uur: K. en O. en L.J.A., film „De koe en de gevangene", voor onderbouw Ulo. Leonardushuis, Haagweg 14, 6-7 uur: Openbare les damescursus in het kap- teiten. En een van deze activiteiten is de wetenschap zelf, omdat zij een duidelijk sociaal aspect heeft. Noch staat deze leuze hun sociaal verant woordelijkheidsgevoel in de weg: hun verantwoordelijkheidsgevoel de toepassingen van de wetenschap. Met deze conclusie besloot prof. dr. P. Mazur zijn oratie over „De ivoren toren", waarmee hij gistermiddag het ambt aanvaardde van gewoon hoogleraar in de theoretische natuur kunde aan de rijksuniversiteit, te Leiden. De nieuwe hoogleraar ving zijn rede aan met de vaak geldende gedachte, dat een geleerde in een iv toren leeft, een berip, waaraan men tegenwoordig dit was vroeger niet het geval een ongustige betekenis toekent. Men wil hiermee uitdrukken, dat de geleerde zich geheel van de gemeenschap afsluit in de kleine wereld van zijn eigen wetenschap. Hij is min of meer een a-sociaal individu Wilhelm Kempff. Ned. Ver pers-herenvak. Het gulden Vlies. 2.30 ui emging van Huisvrouwen. H Keyser-Hardick over Nieuw-Guinea, met lantaarnplaatji Leeszaal Reuvens. 8 uur: Ledenver gadering „Reuvens." Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nationaal Ballet. Diligentia. 8 uur: Diana de Rosso, sop- praan, Daniël Kelly, piano. Woensdag Prytaneumzolder, 12.20 uur: LAK- pauze-concert. Liesbeth Holthaus, piano. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met. „De Huzaren", van P. J. Bréal. Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging tot bevordering van de welsprekendheid. Doopsgezinde Kerk, 8 uur: ds. K. C. van Oossanen, pred. Adventkerk, over: „De tekst die niet in de Bijbel staat." Kerkzaal acad. ziekenhuis. 1-1.25 uur: Middagpauze bijeenkomst Rapenburg 13, 5 uur: Opening clubge bouw Leiden International Students' Club. Aula academisch ziekenhuis. 8 uur: Uitreiking Landsteinerpenningen en -plaquetten Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. Luxor-, Casino-, Rex- en Studiothe aters, 2 30 uur K. en O. en L.J.A. film „De koe en de gevangene", voor onder bouw Ulo. Bethel. Stille Rijn 13, 3 uur: Jaar vergadering Geref. Bond. ds. G. H. van Kooten. Huizen, over „Wij en de Pink sterbeweging". Leiderdorp. Raadzaal. 5 30-7.30 uur: Afscheidsreceptie burgemeester. Oegstgeest. Gemeentehuis, 7 30 uur: Gemeeenteraad. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nederlandse Comedie met „Midzo- mernachtsdroom". Gebouw K. en W8 uur: Spaanse dan sen door Susana y José. Diligentia. 8 uur: Elliot Magaziner. viool, David Poliakine, piano. Donderdag Prytaneumzolder. 12.15 uur: LAK- reprise van „Overste Jacobowsky" van Franz Werfcl door leden Sanctus Augus- Peek en Cloppenburg, 7 uur n.m.: Huldiging twee jubilarissen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist: Hans Henkemans, piano. Pieterskerk, 7 15 uur: Avondgebed. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Huzaren", van P. J. Bréal. Restaurant Van der Heijden. 12.30 uur: Lunch-Bijeenkomst Nijverheid en Han del. drs. H A. Korthals over .Proble men van Verkeer en Waterstaat". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 15 uur: Haagsche Comedie met .Arme Bi- tos". Gebouw K. en W 8 utir: Ned. Opera o.l.v. Arrigo Guarnieri met .Pigoletto" van Verdt. Kurhaus Paviljoen. 815 uur: Ned. Dana Theater. Tegen deze gedachte nu nam prof. Ma zur nadrukkelijk stelling. Vooral vooi de natuurwetenschappelijke onderzoeker is het altijd moeilijk geweest zich zulk een toren op te sluiten met het air van superieure onafhankelijkheid. In de eerste plaats was dit niet mogelijk, doordat voor him onderzoekingen steeds geld nodig was. waardoor zij niet afhankelijk konden zijn. Vorsten en geringen wilden, hoe grootmoedig zij in hun steun ook mogen zijn geweest, eens praktische resultaten zien. H hier niet anders dan bij de moderne Industriële research: hoe groter eei dustrieel bedrijf, hoe meer het zich zal kunnen veroorloven ook fundamenteel wetenschappelijk onderzoek te steunen oe meer het ook het praktische nut n zal inzien. In ieder geval ontstaat hierdoor een klimaat, waarin de ac ten ook op de maatschappelijke rol de wetenschap vallen. Voorbeelden Met een groot aantal voorbeelden toonde prof. Mazur hierna aan, dat gro te geleerden door alle eeuwen heen zich niet werkelijk in een ivoren toren op sloten, doch met hun wetenschap de ge meenschap dienden. Archimedes zou spiernaakt door de straten van Syra cuse naar zijn huis zijn gehold, roe pend „eureka," (ik heb het gevonden), nadat hij liggend in een bad de wet van "de opwaartse druk had ontdekt. Een treffend voorbeeld van een strooide d.i. geïsoleerde geleerde. En verder: toen Syracuse door de Romeinen was veroverd werd hij, gedurende de daarop volgende slachting ,door een sol daat gedood, terwijl hij in het zand een wiskundige tekening maakte. Hij zou toen tegen de soldaat, -die op zijn teke ning was gaan staan, hebben gezegd: „noli turbarg circulos meos" (verstoor mijn cirkels niet), eveneens een tref fend voorbeeld van een geleerde in een ivoren toren. Maar deze zelfde zich van de maatschappij isolerende Archimedes zou eveneens een grote spiegel heb- HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor uw receptie-, zaken- en huwelijksdiner. Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, prof. dr. J. Waterink over „Dwang en vrijheid m de opvoe ding". Academie. 4.15 uur: Ambtsaanvaar ding prof. dr. E. Zürcher, gewoon hoog leraar in de geschiedenis van het Verre Oosten. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Feestavond v.v. Leidse Boys. 1 Oegstgeest, Het witte Huis. 9 uur: Ledenvergadering afd. Rijnland Ned. Roode Kruis. Kon. Schouwburg, 8.15 ben gebouwd, om de Romeinse vloot die Syracuse belegerde, door i kaatsing van het zonlicht in brand te zetten. Ook is hij, de grootste wis kundige aller tijden, die bovendien fundamentele bijdragen leverde tot de theoretische mechanica en de hy drostatica, de uitvinder van een aan tal vernuftige mechanische construc ties, zoals de waterschroef, die waar schijnlijk werd gebruikt om velden te bevloeien. Hij versmaadde dus niet zijn wetenschappelijk werk toe te passen. zo hebben alle na hem komende geleerden, zoals Plinius de Oude, Galilei, Simon Stevin, Christiaan Huygens (van hem is de golftheorie van het licht, hü heeft ook de produktie en het slij- Deel van Beutli wordt opgeheven De veren-, kapok- en watten-afde ling van de fabriek van donzen er gewatteerde dekens n.v. v/h R. M. Beuth aan de Kaiserstraat in Leiden ordt op 30 april gesloten. De 23 werknemers hebben deze week dit bericht van de directie ge kregen. Het ontslag van de 23 perso neelsleden is bij liet Gewestelijk Ar beidsbureau aangevraagd. De directie heeft geen overleg gepleegd met de vakorganisaties. in de 23 personeelsleden, die ander werk moeten zoeken, is merendeel ouder dan 50 jaar. Enke len zijn nog slechts een half jaar hun pensionering verwijderd. Dc de- kenfabriek, die tegenover het op te heffen fabriekspand is gevestigd, blijft (voorlopig?) bestaan. Hier werken ongeveer 50 arbeiders. Tuiniers en bloemisten in. Leiden tevreden Haagsche Comedie met „De Vader". TAE Leidse tulnlers- urhaus Pavilioen. 8 uur: Neri Tlans M-' enirintr ..Door Eer i bloemist Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Ned. Dans Theater. Zaterdag Ingang Leidse Hout, hoek Warmon- derweg-Slingelandtlaan. 2 uur: Natuur wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Huzaren", van P. J. Bréal. Den Haag: Kon Schouwburg. 815 uur: Haagsche Comedie met „De Kersen- Gebouw K en W 8.15 uur: Residen tie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; so list: Hans Henkemans, piano. Diligentia. 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Michiel de Swaen" en „De ge croonde Leersse". Kurhaus Paviljoen. 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Films Casino (230. 7 en 9.15 uur): Waarover men niet spreekt (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur»; Zij sneuvel den niet tevergeefs '14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): 'sNachts kan van alles gebeuren (alle leeftijden). Rex <2.30, 7.15 en 9.15 uur): De drei ging uit het heelal (14 jaar): donderdag: Porto Fino, paradijs der liefde. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Een vrouw een vrouw (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen in Navarone (14 jaar). Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken van Theo Blom en Wilfred Voet (tot 24 febr.). Lakenhal, werken van Ap Sok (tot 5 maart). Lakenhal. „Vijftig best verzorgde boe ken" (tot 5 maart) Rijksmuseum van Oudheden, Neder landse opgravingen in Egypte (tot 18 maart). jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio- :heek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens- iag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere eugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27 maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 er van 1 tot 9 uur; zaterdag van 10— 6 30 u Rijksmuseum van Oudheden, „Neder landse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari). Bijkantoor chr. schooi Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.309 uur njn zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur. eniging „Door Eendracht Verbonden' beeft gisteravond In de vergaderzaal van café Aniba haar 73ste algemene jaarver gadering gehouden. Voorzitter J. H Smit kon wederom wyzen op een zeei actief verenigingsjaar. dat zich kenmerk te door een goede harmonie en een ge stadige aanwas van het ledental. Secretaris J. Roman gaf een keurig verzorgd gedetailleerd overzicht van de vele verenigingsactiviteiten. Het ledental is tot 77 gestegen. Penningmeester A. Hofman meldde een voordelig saldo, zo wel van de verenigingskas als van het jubileumfonds. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. daar de periodiek af tredende heren J. Roman. P. Helven- steyn en B J. Korenhof bij acclamatie werden herkozen. Na de pauze hield de voorzitter een interessant een leerzaam praatje over het zaaien van zomerbloe- Bij de keuring van de inzending eigen gekweekt materiaal kende de jury. be staande uit de heren A. Hofman. P. Staf- feleu en H. F. Nederberger. vele woor den van lof en 8 punten voor het „pun- tenstelsel" toe aan de inzending van de heer A. Crama, een pot paarse krokus- Helpt De Burcht Het bestuur van het Leidse Jeugd orkest en de drumband De Burcht heeft met grote moeilijkheden te kampen. Wij komen geld tekort voor uniformen uitbreiding van het instrumentarium, voor ons vertrek naar Frankrijk te maken kosten moeten ook gedekt wor den. Een nieuw uniform kost kant en klaar f 175. Als wij optreden, zijn er 130 nodi®, een bedrag dus van f 22.750. Velen van onze jongens zijn nog op school, slechts enkelen werken Zy zullen het uniform in bruikleen ont vangen tegen de prijs van f 70. Het netto tekort bedraagt f 3.750. Op ■n of andere wijze moeten wij dit be drag zien bijeen te krijgen. Daarom doen wij een beroep op allen die daartoe in staat zijn om een bedrag voor ons uit te trekken, opdat wij onze plannen tot werkelijkheid kunnen maken. Het cen trale adres van De Burcht is: H. van Hoven, De Goejestraat 10. Leiden (bij voorkeur niet op donderdag). HET BESTUUR. pen van lenzen ter hand genomen) en Newton, door middel van hun weten schap de samenleving verrijkt door de toepassingen ervan. Dit geldt voor geleerden van alle tij den en alle nationaliteiten. Nu lijkt het wel o^aan het eind van de vorige eeuw zich, misschien in Duitsland het meest, een ander type onderzoeker heeft ont wikkeld. namelijk dat van kamergeleer de. die schijnbaar geheel opgaat in zuiver wetenschappelijk onderzoek wiens contacten niet de buitenwereld tot een minimum zijn gereduceerd, toch zijn ook hier voorbeelden te aan te wijzen van grote geleerden, die een grote sociale activiteit hebben ont plooid. Ditzelfde geldt trouwens voor ve le onderzoekers van het begin der 20ste eeuw En óók voor de natuurwetenschap pelijke onderzoekers. Vijf overhemden Juist zij hadden over het algemeen een groter aandeel dan de gemiddelste mens in de activiteiten van hun tijd. De meesten hebben daarbij in hun leven ook tijden gekend van relatieve afzon dering en van grote concentratie, waarin zij hun oeuvre tot stand brachten. In zo n periode van zijn leven zat Newton uren lang half gekleed op de rand van zijn bed en staarde voor zich uit, en Davy heeft dan vijf overhemden over elkaar aan, doch dit is iets geheel anders dan het leven in een ivoren toren, waarin men de wetenschap om de wetenschap (la science pour la science) beoefent. Betekent deze formule, zoals dit bij de kunst het geval was (l'art pour l'art), dat de wetenschap zelf niet de dienst maagd is van een ideologie, dan is zij hier goed op haar plaats. Dan houdt zy ook niet in. dat de geleerden in een ivo ren toren zouden leven en het individu alisme van de geleerde, dat daarmee wordt aangeduid, niet veel meer is dan een zekere geestelijke onafhankelijkheid. Dan kan men als geleerde zelfs nog altijd een ideologie aanhangen. Condorcet, de wiskundige, is ook Condorcet, de ideo loog van de Franse Revolutie. „Het is de ironie van de mythe van de Ivoren toren" aldus besloot professor Mazur z(jn rede, „dat som migen der huidige wetenschappelijke onderzoekers zelf het slachtoffer dreigen te worden van de populaire meningen die men over hen heeft. Zü menen dat zU zich moeten losma ken uit het isolement, dat men ge leerden Is gaan toeschryven. Mis schien Is het niet onnuttig te besef fen, dat dit isolement van de geleer de niet zo algemeen en niet zo heel erg groot is geweest, en dat ook de voorgangers van de huidige generatie van onderzoekers zich bewust waren van de sociale rol van de weten- Vermelden wy ten slotte nog. dat onder het gehoor, behalve afgevaardig den van curatoren, de senaat, vele hoog leraren van de filosofische faculteit en studenten, zich tevens bevond prof. dr. S. R. de Groot, die eens de leermeester van prof. Mazur in Utrecht was, bij wie hij in 1951 aldaar promoveerde en die thans zyn ambgenoot is aan het Lorentz- Leidse Smalfilm-Liga In verband met de aanstaande herden king van het 20-jarig bestaan vai Smalfilm-Liga werd de bijeenkomst gis teravond ln „In den Vergulde Turk" met een korte algemene ledenvergade ring begonnen. De avond werd verder verzorgd door Joop Pieëte, die voor het eerst zyn we geluidsfilm .De Blauwe Vogel" ver toonde. Deze film is ontstaan naar een gegeven van de onderwijzer Freek Sachs, die ook de hoofdrol speelt. De onderwyzer, die een kind heeft ge slagen. moet zich voor de politierechter verantwoorden. Op indringende wijze heeft Joop Pieëte de achtergronden ge geven. die hebben geleid tot het con flict tussen onderwyzer en leerling (Joop Ellert). Opvallend wak ook de rol Chris de Graaf als advocaat. Het bijzondere van deze film is. Joop Pieëte het als amateurfilmer heeft aangedurfd een menselyk confliat im beeld en geluid op 'het scherm te brengen. Hy is hierin geslaagd en het ós van harte te hopen, dat de maker op deze weg voortgaat. In de discussie werden onder andere de moellykheden besproken, die het lip synchroon monteren voor de amateur met zich brengt. Het is de bedoeling, deze problemen op een aparte werk- avond nader te belichten. Jaarfeest christelijke gereformeerde jeugd Gisteravond hebben de christelijke gereformeerde jeugdverenigingen Mir- en Samuël een gecombineerd jaar feest gevierd in het wijkgebouw Leven daal. De heer J. Boelema verwelkomde het byzonder de kerkeraadsleden en dr. W. H. Velema. Het programma bevatte veel muziek declamatie door de leden. Dick Tuk ker hield een inleiding over de kerk hervormer Zwingli. Daarna voerden dc leden van Mirjam het zendingsdeclama- torium „Veilig in Jezus' armen" op. ge volgd door samenzang van het Lutber- lied. Na de pauze werden onder meer een samenspraak en een wedstrijd gehouden. Dr. Velema sloot. Tussen de bladzijden 's Nachts kan van alles gebeuren LUXOR. Het is altyd een feest de actrice Shirley McLaine te zien spelen, zelfs als zy in een wat minder geslaagd blijspelletje terecht is gekomen, zoals het door Joseph Anthony geregis seerde .All in a night's work" s Nachts van alles gebeuren), is er wederom de onschuldige sepoester in, die allerlei kwaad wordt aangewreven. maar niets daarmee te maken heeft. Integendeel Shirley Mc Laine heeft nu eenmaal iets zo ontwa- penends naïefs over zich, dat dere rol niet voor haar weggelegd kan De film zit vol met leuke grapjes, aar het verhaal is zo bedacht en moei tam in elkaar f.ezet. dat men zich Ly< den lang zit te vervelen. (Saai verhaal gegarneerd met grap jes). Zij sneuvelden niet tevergeefs LIDO. De laatste dag van de twee de wereldoorlog is aangebroken. Tydens deze dag maken we kennis met eer jonge Russische luitenant, die niets lie- wil. dan zyn moed tonen in d< frontlinie. Hy wordt echter naar ach teren gestuurd, met een vrolyke chauf feur, een gewonde Russische soldaat Instituut 'ver de gehele linie was er iets voer; vooral waren er meer nuchtere vette kalveren. Het was nogal koud op de markt, hetgeen de handel in ver brulksvee niet ten goede kwam. Ge- brutksvee gaf dezelfde aanvoeren te zien i dc handel ln melk- en varekoeien as erg gunstig. Ten slotte werd alles •el verkocht en kwam men lot de oude prijs. Slachtvee was er iets minder, de han- el was goed. Er zijn de laatste wéken veel slaéhtrumdereo ingevoerd en drulkt de handel. Gisteren echter handel en de prijzen van vorige week konden gemakkelijk worden ge handhaafd. Notering 2,45/3,35 per kg. gesl. gew. Vette kalveren: grotere aanvoer een zeer matige handel. Een goed beest theoretische natuurkunde.brengt de prys wel op, maar het aantal Eerste steen Koningskerk voor Hervormde in Leiden-Noord N EEN SNERiFENDE kou beeft ds. M Ottevanger gistermiddag om half vier de „eerste" steen gelegd voor de ln aanbouw zynde Hervormde Konings kerk in Leiden-Noord. Hij deed dat ln tegenwoordigheid van leden van de cen trale kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente, kerkeraadsleden van de wijk- gemeente Marewyk, andere leden der Gemeente en een aantal predikanten Nadat de predikant een vers had ge lezen uit het oud-testamentische boek Zacharia, stond hy in een korte toe spraak stil bij de betekenis van de naam Koningskerk, een naam die herinnert het „Zie. uw Koning komt". De Ko- g, die regeert, beschermt, bewaart verlost. Jezus Christus ós de Koning der Kerk. De nieuw-testamenttedhe Ge- te heeft de roep overgenomen en zegt het ook ..Zie, uw Koning komt" Dat klinkt tot aan het eind der tijden. Ds. Ottevanger drukte er zijn blijd schap over uil, dat hy in de gelegen heid was deze steen te leggen. Hij zag het als een zekere bekroning op het werk in Leiden, waar hij byna 24 jaar predikant is geweest. Binnenkort (1 mei) hoopt ds. Ottevanger met emeritaat te gaan. Hij dankte de centrale kerkvoogdij en alle medewerkersfsters) in de wijfc- gemeente en hoopte dat velen in deze kerk de zegen van God mogen ervaren. De heer D. van der Kwaak, voorzitter van de kerkvoogdy, had het gezelschap welkom geheten. Zoals wij al hebben gameid, zal de kerk In het laatste kwartaal van 1962 klaar komen. Foto N. van der Horsv van deze dieren is maar gering. Het grootste aantal is van mindere kwaliteit. De nuchtere kalveren waren er in veel groter aantal dan vorige week. Doch danks het ruime aanbod een redelijke handel met vrijwel onveranderde jxrij- zen. Notering 1,20/1,50 lev. gew. per kg (Gelij'k aan 16 februari, j.l.) Wolvee: Tegen alle verwachtingen waren er meer schapen aangevoerd dan een week geleden. Toen 1200 sbufks gisteren 1300 stuks. Over het algemeen was het aartbod op de andere markten mmder. De kwaliteit wordt er ook niet beter op. De vorst in december, storm van vorige week en de koude schijnen hieraan te hebben' medege werkt. De handel viel gisteren niet te gen: stug en duur. De notering vs vebte lammeren trok iets op. De kerk- schapen, die de afgelopen week zijn. vfr- kocht. hebben een beste prijs opgebracht. Notering: vette schapen 100/130; votte lammeren 105/140; fokschapen 140/170. De handel in fokschapen was rustig. Varkens: De afgelopen week was ruimere aanvoer aan de slachthuizen de prijs goed, doch tegen het einde v: week aflopend. Nog altyd zijn de mark- Den gesloten, met als gevolg dat de prij zen bij biggen en schrammen niet zijn te noemen. Onze indruk is, dat deze die ren zeer ongelijk worden verkocht. Kaas^ Slechts 3 partijen Goudse kaas werden aangevoerd met een matige handel; Goudse le kwaliteit kwam tot Modeshow in Leiden van Margriet /"ÏOK DIT JAAR is Margrietweer goed voor de dag gekomen met een modeboek vol modellen voor het komend seizoen. Vijf mannequins brachten er in de Stadsgehoorzaal zeventig over het voetlicht. De ontwer pers van dc modecentrale van het damesweekblad „Margriet" hebben een collectie samengesteld van draag bare modellen, die toch origineel cn modieus van lijn zijn. Smaken verschillen en daar moet na- tuurlyk by het samenstellen van zo'n collectie rekening mee worden gehouden. Bovendien dient het model van de keuze (e worden aangepast aan de omstandig heden. waarby het gedragen moet wor- De mannequins raakten bij opkomst al een juiste snaar met vijf shantung Japonnetjes, in verschillende tinten, een materiaal da', voor het komende seizoen veel verwerkt zal worden Van de zomermantels die vervolgens over deze jurkjes gedragen werden, waren enkele gevoerd met shantung in dezelfde tint als de Japon: een combi natie die Steeds weer enthousiast ont vangen wordt. Onder de veelheid van modellen signa- leerden we nog: een korte rode cape ot» een eveneens rode pantalon, blouse en voering van cape rood geruit, heel grap- maar naar onze mening wel wat te opvallend om er mee uit te gaan. een 'weed mkbroek praktisch voor op rl» fiets, leuk gecombineerd met witte blouse waarop een dasje, ook van tweed charmante nachtjaponnen met bitpa#- «ende ochtendiassen. een tweedelig pon netje met kanllesgarnenng. dat van een kaars vergezeld moest gaan om het van cocktailjurkjc te kunnen onderschei den. aparte strandjurken met applicatie# lot besluit enkele modieuze cocktai' avondjaponnen en het traditionele bruidstoilet, ditmaal van een rose Jaquardstof. Ouderavond bij Süthoff Dij A. W Sythoffs Uitgeversmii te Leiden is gisteren een ouderavond ge houden voor dc ouders van de leerlin- van het technische bedrijf. Voor veertig ouders sprak de directeur het bedrijf, de heer G de Flines, een welkomstwoord. De inleiding over de leerlingenopleiding, uitgesproken door de heer J. G. H. Blaauw van dc centrale opleidingscommissie, had veel aandacht Na dit officiële gedeelte was er gele genheid het bedrijf te bezichtigen. een Duitse vrouw, die in verwachting is. We volgen het viertal op hun tocht naar een plaatsje ver achter het front. Van meet af aan is duidelyk, dat de film zal eindigen met de geboorte van de baby. waarmede het nieuwe leven wordt gesymboliseerd. Het is in deze film ech ter allemaal wat va>1g, wat onduidelijk. De vrede, waarnaar iedereen reik halzend uitkeek, is aan het einde wel een feit geworden, doch waaruit blykt het? Uit de rondedans, die de als het ware met de haren bijgesleepte Ame rikaan maakt? Of uit de vreugde van de gewonden uit het oorlogslazaret? La ten we het maar houden op de baby. (Russische vreugde over de vrede). „Een vrouw is een vrouw"" STUDIO. De film „Een vrouw is een vrouw" van Jcan-Luc Godard is in elk geval geen alledaagse rolprent Of hij ook goed is, is echter de vraag. Het on derwerp van het meisje dat graag een baby wil hebben, maar wier vriend daar niet aan wil, is niet ongewoon maar d« uitwerking blijkt zo buitenissig en dwars tegen alle gangbare opvattingen in, dat men zyn ogen uitwrijft van verbazing. De spelers spreken het publiek toe wanneer dat zo uitkomt, soms laat de re gisseur het gewoon een tijdje helemaal donker zijn op een andere keer wordt men ingelicht over de gang van zaken op een manier zoals dat in het begin stadium van de film ging: korte schrif telijke mededelingen. Een feit is dus, dat het experiment van Godard Interessant is voor de men sen. die belangstelling hebben voor d« ontwikkeling van de filmkunst. Zij kun nen erover redetwisten of men op deze manier werkend de goede kant uitgaat of niet De anderen kunnen door niet te gaan zich veel ergernis besparen. Voor de „gewone" toeschouwer is de film ver ward. flauw en langdradig. Alleen het spel van Anna Karlna zal door een ieder evenzeer worden gewaar deerd. Zij geeft de beeldenreeks een le vendigheid. die alle kunstgrepen van de regisseur in de schaduw stelt (Ongewoon). Waarover men niet spreekt CASINO. Het verhaal van het meis je Monika (Antjc Greek), dat met angst tegenzin de 'geboorte van haar kindje tegemoet ziet haar vriend, die zijn studie niet wil opgeven meent haar niet te kunnen trouwen is slechts de en tourage van de film „Waarover men niet spreekt Het is een aanloop voor enkele medische uiteenzettingen. Zeer realistisch en zonder schroom worden enkele bevallingen gedemonstreerd. De 'Enfeelse'dr. Dick Read wd hiermee plel- n voor de pijnloze bevalling. Hans Sohnker vervult de rol van dr. Brand, die het meisje terzijde staat. Hij zorgt voor verzoening met haar vader, die „dc moderne jeugd niet begrijpt" en haar het huis uitgezet had en hy zorgt tevens voor een huwelyk tussen Monika t haar vriend. Voor hot echter zover is. heeft men heel wat. narigheid meebeleefd en ein deloze bedjes met baby's gezien. De werking van het menselijk lichaam bij het ontstaan van deze wereldburgertjes krygt men meer dan levensgroot te aanschouwen. Deze film, die als voorlichtingsfilm bedoeld, zal door velen niet zo wor den opgevat. Menigeen zal er een on- makelijke vertoning in zien. waarmee niemand is gebaat. Regisseur Wolfgang Gluck had dit moeten voorkomen. Tegen voorlichting is geen bezwaar, tegen on gezonde sensatie wel. (Omstreden voorlichting). Dreiging uil hel heelal REX In de film De dreiging uit hef heelal, hebben de vervaardigers hun grillige fantasie volledig uitgeleefd. Van- af de maan wordt een aanval op de aarde gedaan cn dat geeft de aardbewo ners niet weinig zorgen, vooral ook om dat zich onder hen mensen bevinden, die ..door een hersenstift aan de wil van de vijand zijn onderworpen". Natuurlijk is al dat gedoe vrtf onno zel. Op zijn hoogst is het interessant om te zien. hoe bont men het op die gebied wel maakt. (Vreemd bedenksel). Kanonnen van Navarone TRIANON. Weer is de film De kanonnen van Navarone geprolongeerd. Stormachtige avonturen blijken in de smaak te vallen. lnlrce ds. Poorl in Leiden De datum van de bevestiging en in trede van ds. Joh. Poort te Oostcrbeck in de Leidse Hervormde Gemeente ds. Poort wordt de opvolger van ds. J. N. de Ruiter is, zo vernemen wij, voorlopig bepaald op zondag 8 apriL In verband met het huis zou het nog mei kunnen worden. Ds. Poort zal bevestigd worden door ds. D J. Vossers, die con sulent is van de wijkgemeente Kooiwyk. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelia z v C Bavelaar n A Wolters; Paulus v W v d Veer n M F Hakkaart; Jolanda Catharina Paulina d v A ter Wal en M F P de Jong; Jacqueline d v N de Vogel en B Roef stra; Raymond Theofielt z v M T Ver hoef en I E Daniël; Enca Ingeborg d v R C Vcenendaal en J G van Ginkel; Jo- hannes z v .1 van Gent en J H Mink; Paulina Hendnka Maria dvPT Vcrdel H C den Hollander OVERLEDEN A A Stoelman 66 jaar ONDERTROUWD J J Regeer en P G Ravensbergcn. M P ter Haar cn C S Tuinhof de Moed; HAM Borst cn A M Veritaar; S Springer en L Kooien: C Kammeraat en J W E Bakema; N van der Keur en H Laterveer; M Colpa en E Slingerland; WJP Geurts en E A v Gijzcn; F E Wieringa cn J Kramer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3