Minister verliest Toxopeus en wint NIEUWS ^SLEUTELSTAD SUNIL HALEN! KLM zoekt vervanger voor haar V iscounts Lou schijnt onder water om proces te ontgaan Motie-Beernink over kiesdeler aanvaard Omroepen gaan tegen weekblad procederen •NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 IKWJ Tevredenheid bij Leidse dienst kasbeheer en kredietwezen „Een enorm verloop in het personeel heeft verschillende moeilijkheden ver oorzaakt. De afdoening van de aan vragen heeft echter geen vertraging ondervonden. Ten aanzien van de om zet kan een optimistisch geluid wor den gehoord." Dit staat te lezen in het jaarverslag 1961 van de gemeentelijke dienst voor kasbeheer en kredietwezen, dat vandaag is verschenen. Geschikt jeugdig administratief per soneel is bijzonder moeilijk te krijgen. Bij de afdeling kasbeheer bedraagt het aantal rekening-couranthouders 62 be drijven en instellingen. Op 31 decem ber 1961 was het totaal aan debetsaldi ƒ20.632.680.36 en aan kreditsaldi 12 538.008.76. Het maximum krediet dat de afdeling kredietwezen verstrekt, bedraagt ƒ2000. Ket aantal aanvragen was vorig jaar 560 Er werden er 56 afgewezen. In 21 ge vallen werd revisie gevraagd van de be slissing van dc directeur. Uit het feit dat de omzet van de bank een stijging vertoont en deze een bedrag van 1.3 miljoen naderde, kan worden afgeleid dat de dienst een betekenende plaats inneemt. Over 1961 werden 11 produkticve kredieten tot een bedrag van ƒ9020 verleend aan zelfstandigen. V.V.D.-lijst voor tie Statenverkiezingen 1. J. Wilkcns, Wassenaar; 2. H. Olthuis. Voorschoten; 3. A. van Vuure. Wasse naar; 4. F. Portheine, Leiden; 5. W. H. B. van Dunné. Oegstgeest; 6. mevr. C. M. s' Jacob-des Bouvrie. Wassenaar: 7. A. G. Crcvecoeur, Voorburg: 8. A. Ooster- baan. Voorschoten; 9. J. P. Duyverman. Leiden; It). J. J. Oijevaar. Leidschendam; 11. J. Alers. Barendrecht: 12. Th. Bak ker. Gravenhage;13. S. J. v. d. Bergh. Wassenaar; 14. mevr. M. N. W. Dett- meyer-Labbcrton. 's Gravenhage; 15. J. van de Griend. Mijnsherenland; 16. F. L. v. d. Leeuw, 's Gravenhage; 17. H. van Riel, 's Gravenhage; 18. J. Sonneveld, 's Gravenzandc: 19. mevr. F. T. v. d. Tor- ren-Veendorp, Waddinxveen. Vijftig jaar lang bezoek aan .,De Hoomeboeg,, Op 18 mei zal het Leidse Volkshuis herdenken dat vijftig jaar geleden een groep Leidse fabrieksmeisjes voor het eerst een bezoek bracht aan het land goed „Dc Hoomeboeg" bij Hilversum, hiermee een serie jaarlijkse bezoeken inleidend die nog steeds wordt voort gezet. Dit feit wordt herdacht door op „Dc Hoomeboeg" een reünie te hou den van oud-bezoeksters. Daar de na men en adressen van vele leidsters en bezoeksters verloren zijn gegaan, ver zoekt dc directie van het Volkshuis al len die adressen van belangstellenden kunnen verschaffen zich bij haar te ver voegen. Wegaanleg Aan de fa. gebrs. Schouls te Leiden is het aanleggen en verharden van een weg te IJsselstein gegund voor een be drag van f 226.727. De heer F. Verstegen, directeur van de dienst, schrijft in zijn slotbeschou wing: „Er is reden tot tevredenheid. Vol daan ben ik echter geenszins. Ten aan zien van de afdeling kredietwezen zal in de komende jaren op het belang van het consumptieve geldkrediet permanent moeten worden gewezen en zal gestreefd moeten worden naar concentratie van krediet-registrerende instellingen." Prof. Mazur aanvaardde vandaag zijn ambt Hedenmiddag heeft prof. dr. P. Mazur het ambt aanvaard van gewoon hoog leraar In de theoretische natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Lelden. Peter Mazur wend in 1922 te Wenen geboren en studeerde scheikunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Tussen zijn doctoraal examen (1950) en promotie (1931) verrichtte hij wetenschappelijke onderzoekingen aan de universiteit van Brussel. Zijn deseertartie was getitedd: „Thermodynamique des Phónomènes de Transport dans l'Helium II liquide"'. Pro motor was prof. dr. S. R. «ie Groot. Na «en jaar als research-aseexriat» werkzaam te zijn geweest aan de uni versiteit van Maryland (VS), werd hij tn 1953 als hoofdassistent verbonden aan het Instituut voor theoretische natuur kunde te Leiden. Een jaar later volgde zijn bcnoemdng tbt lector, in 1960 tot ge woon hoogleraar, met als leeropdracht de thecxretische natuurkunde. fcyAA |(®f vetgftim NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Van onze bijzondere medewerker) Sedert enige tUd ls de technische dienst van dc KJLM. op zoek naar een nleow passagiersvliegtuig. De Vlckers Viscount turboprop vliegtuigen, die sinds juni 1957 op het Europese traject gebruikt worden, moeten namelijk binnen enkele Jaren door een sneller type vervangen worden. Hierbij zal een keuze gedaan worden uit drie verschillende types, de Ame rikaanse Boeing 727, de Britse Dc Havil- land Trident en de Franse Sud Aviation Cara veile. Enkele Ingenieurs van Boe ing hebben deze week besprekingen met de KX.M. gevoerd. De beslissing is voor de fabrikant bij zonder belangrijk, niet omdat de order van zo'n grote omvang zal zijn (onge veer 9 stuks), maar de K.L.M.-besIls- slng kan vérstrekkende gevolgen heb ben voor levering aan andere maatschap pijen. In het verleden bleken de beslis singen van dc K.L.M. vaak de juiste: zo winnen bijv. de K_LM.-schroefturblne- machines het door hun grote vliegbereik van dc straaltoestellen. die vaker een tussenlanding moeten maken om brand stof in te nemen. Voor de beslissing is ook belangrijk, bij welke andere maatschappijen het toestel ook gebruikt wordt. Immers als men ergens met een technische storing komt te staan en men kan gebruik ma ken van de plaatselijke faciliteiten, hoeft men geen dure depots met reserveon derdelen op te richten. Door technische overeenkomsten tussen de verschillende luchtvaartlijnen kunnen op deze wijze heel wat kosten bespaard worden. Als wij dit in aanmerking nemen maakt de Caravelle de beste kansen, aangezien dit type bij verreweg de meeste maatschap pijen in gebruik is. De huidige uitvoe ring is evenwel economisch niet geschikt zodat de fabrikanten plannen hebben de uitvoering te modificeren. De Trldenl en de 727 zijn elk door één Europese luchtvaartmaatschappij besteld, zodat zU gelijke kansen hebben. De drlemotorige Boeing 727 wordt een straalvliegtuig voor 70—114 passagiers voor de korte afstanden. Het toestel, dat aan het eind van dit jaar zijn eerste vlucht zal maken, krijgt een kruissnel heid van 880—960 km'u. Verder worden proeven op het casco genomen, die gelijk zijn aan een twintig- Jarig gebruik. In totaal zijn er 117 van deze toestel len besteld. Indien de K.L.M. tot de ko pers gaat behoren, zal zij niet behoeven te wachten eer al deze toestellen zijn afgeleverd. Hetgeen natuurlijk een be langrijk facert is. Hoe dan ook, het Vis count vliegtuig, het eerste na-oorlogse type met schroefturbine-motoren, plaats biedt aan 58 passagiers, zal vangen worden. Als wij juist geïnfor meerd zijn, dan is al écn van de drie kandidaten afgevallen. WIJ veronder stellen dat dit de Caravelle ls. zoals het avondtoilet uit zuivere zijde net acetate, dat sterke overeenkomst •ertoonde met de kleding, die men in „Duizend en één Nacht" placht te dragen. Boulevard du Printemps bij V. en D. Zelf maken van kleding nog altijd erg aantrekkelijk T}E „Boulevard du Printemps", gehouden in de lunchroom van Vroom U Dreesmann te Leiden, heelt weer legio dames enthousiast gemaakt voor het zelf vervaardigen van kleding. Want al is het hoogconjunctuur en ligt de portemonnaie velen dicht bij de hand, toch heeft ook deze vorm van typisch vrouwelijke werkzaamheid haar aantrekkelijke kanten. Eén ervan is, dat de vrouw zelf haar model en stof kan kiezen. Wat dit laatste betreft, daarvoor waren gistermorgen en -middag vele dames bijeen om te zien welk palet van mogelijkheden de moderne stoffenindustrie de mode biedt. Voegt men daarbij de vlot draagbare en niet al te moeilijke modellen, dan ligt het voor de hand, dat men van een geslaagde show kan spreken. Dc laatste mode kwam ook hier om de hoek kijken. De gerende lijn. waar bij de rok aan de onderzijde naar bui ten wijkt. werd. dikwijls nog extra ge accentueerd door uitspringende plooien, veel toegepast. De stoffen waren voor het merendeel van Duits fabrikaat en werden door vier buitenlandse mannequins op beschaafde en innemende wijze geshowd. Het accent was gelegd op een glanzende soepele 6tof, die met de naam „Shanta" wordt aangeduid. Het is verkrijgbaar in ver schillende tinten en prijsklassen en het maakt een rijke indruk. Daarnaast zagen wij ook ook een zui vere zijde, die niet tot de goedkoopste stoffen behoort, maar wel veel gunstige eigenschappen in zich verenigt en zich bijzonder mooi laat verwerken. Voorts speelde de vlieseline een belangrijke rol. de moderne tussenvoering. die in meer soorten met uiteenlopende eigenschappen te verkrijgen is. Het uitgebreide aantal soorten maakt het mogelijk voor iedere stof en ieder model de juiste tussen voering te kiezen. Sommige materialen die al te soepel waren voor een bepaald model, werden geheel op vlieseline ge werkt. Tamelijk veel zagen we de kleur oranje, die dan ook het komende seizoen modekleur wordt en naar gelang de nuance „mandarine" of „apricot" wordt genoemd. Naast de vele aparte en toch eenvou dige er. draagbare modellen, waren er natuurlijk ook enige ..uitschieters", ex centrieke modellen, die de handen op elkaar brengen of hilariteit verwekken. Ti vee inbraakjes In Leiden hebben weer twee nachte iijkc inbraakjes plaats gehad. In een boek- en lichtdrukkerij aan de Vliet werd f 7 gestolen. Men had zich toegang verschaft door met kracht tegen de deur te duwen, dat het slot het begaf. In een ko ff ietent aan de Jan van Hout- Kade was men» binnengedrongen door een ruit te verbreken. Er werden ban ketstaven meegenomen. PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Nieuw kampschema van Leidse chr. kampeervereniging Het bestuur van de Leidse Christe lijke Kampeervereniging lichtte ons in over zijn plannen voor de komende zo- Zoals elk jaar heeft de L.C.K.V. op de terreinen in Otterlo en Heerde weer de kampen voor de jeugd tot 16 jaar. Dt leeftijdsgrens van 10 jaar is verschoven naar 9. Negenjarigen kunnen dus nu ook een kamp deelnemen. Men heeft dt kampprijs kunnen terugbrengen tol 27,50. Dit jaar is er een nieuw kamp jongens en meisjes van 16 tot 20 Jaar, een tentenkamp in Heerde. Kamp- prijs 35. De buitenlandse kampen worden ge houden te Siegen in Duitsland, voor jon gens en meisjes van 16 tot 25 jaar. Siegen ligt in de buurt van de Dillenburg, be kend uit onze vaderlandse geschiedenis Enkele gebouwen en straten herinneren er nog aan. Het kamphuis lijkt op een hotel; echte bedden, douches, ruime Expogé over groenten en fruit Dc maandelijkse bijeenkomst van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd afde ling Leiden werd ditmaal verzorgd door het produktschap voor groenten en fruit met een voorlichting en demonstratie van mevrouw C. Bennewitz. Het produktschap heeft een bemidde lende taak tussen kweker, handelaar en consument en stelt zich een zo groot mo gelijke verkoop van groenten en fruit ten doel. Want in tegenstelling tot som mige andere landen gebruikt het Neder landse gezin slechts één warme maal tijd per dag. Dit betekent dus eenmaal per dag groente en dikwijls ook maar een keer fruit Door hun rijke gehalte aan vitaminen en voedingszouten be schermen zij onze gezondheid. Van de ruim 26 vitaminen zijn A en C wel de belangrijkste. De vele kool soorten bevatten kalkzout. dat voor een goed beenderstelsel en gebit zorgt, ter wijl het bij de groene groenten als sla en spinazie het üzerzout ls, dat ons be hoedt tegen bloedarmoede. Hoewel het misschien wat vreemd klinkt, ls rauwe groente met wat fruit bijzonder geschikt als brood belegging. Er zijn lekkere hapjes te bereiden. Bo vendien is het gezond eten en zelfs goedkoper dan verschillende vleeswaren. ..Weet waarom U eet" en ..Rapsodie in Fruit" waren de films, die werden ver toond. Als tractatie werd ieder een groentenslaatje aangeboden. Aan het slot van de avond vestigde voorzitter van Expogé. de heer Ques- troo nogmaals de aandacht op de jeugd- avond. die 13 maart a.s. in de Stadsge hoorzaal zal worden gehouden. Het doel van deze avond is de jongeren een in druk te geven van de geestelijke en mo rele achtergronden van het verzet. Kape laan Kampschöer en mr. dr. K. de Vries alhier zullen spreken. Een illegaal op genomen film, getiteld „Honger" zal worden vertoond. Het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie stelt materiaal be schikbaar voor een in de foyer te hou den tentoonstelling. Ook de datum van het grote congres der Expogé staat thans vast. Dit zal van 2730 juni a.s. in Hilversum plaats heb ben. slaapzalen e.d. De omgeving is heel mooi Kampprijs 69. Dc bezigheden in de binnenlandse kam- oen zijn: sport, spel en echt kamperen Buitenland: kampleven met wandelingen en excursies. Het kampschema luidt als volgt. Otterlo: van 21 tot 28 juli voor meisjes van 13 tot 15 jaar, 28 Juli tot 4 aug. Jon gens van 9 tot 12 jaar,4 tot 11 aug. meisjes 9 tot 12 jaar. Heerde: 14 tot 21 juli meisjes 14 tot 16 Jaar. 21 tot 28 juli jongens 12 tot 14 jaar, 23 juli tot 4 aug. jongens 13 tot 15 jaar. 4 tot 11 aug. jongens 14 tot 16 jaar. 21 tot 28 juli jongens en meisjes van 16 tot 20 Jaar. Siegen: 28 juli tot 4 aug. jongens en meisjes van 16 tot 20 jaar, 4 tot 11 aug Jongens en meisjes van 18 tot 25 jaar, 1) lot 18 aug. jongens en meisjes van 16 tol 20 jaar. Aanmelding: Jan van Goyenkade 20 Leiden, maandagavond 8 tot 9 uur, tele foon 23646. KOORDWIJKERHOUT Jaarvergadering E.H.B.O De afdeling Noordwijkrehout van d» E.H.B.O. hield dc jaarvergadering. De heren Verdegaal en Warmerdam brachten de Jaarverslagen uit, waaruit bleek, dal veel moeilijkheden moesteji worden over wonnen. Mevrouw Grevelink, docente, werd dank gebracht voor haar werk. Zij kreeg een rieten stoel aangeboden. In de ka» commissie werden gekozen mej. Heemskerk en mej. F. Horsthuis. De he ren Verdegaal en Warmerdam werden als bestuurslid herkozen. WSB-nieuwa Zaterdagmiddag om 4 uur speelt WSB 1 de uitwedstrijd tegen Woubrugge. VVSB komt in de volgende opstelling uit DoeL E Franken: achter: P Duivenvoorden en S Laros: midden: J Pesschier, H Bouw meester en Th Kerkvliet: voor: D Freke K Berg. J Knotter, H Dijkstra en A Plug WSB 2 speelt om 4 uur op eigen terrein tegen Noordwijk 3. Reuzenvervoer in Leiden Vanmorgen had in Leiden het ver roer plaats van een metalen pijp van 27 meter lengte en een doorsnee van een meter. Op een wagen van de fa. S. A. van Leeuwen van de Zoetenvoudseweg werd het gevaarte van de H. C. W. naar dc Kettingfabriek van de Grofsmederij ge bracht. Hier maakt men van vier van zulke ..pijpjes" een boortoren, die aan de Nederlandse kust in zee zal worden gcplaaast om de daar vermoede olie- lagen te gaan exploreren. Het gevaarte deed sterk denken aan :n raketafvuurinrichting van het leger Bepaald benauwde momenten beleefde len tijdens het vervoer niet, hoewel •óór het „nemen" van het viaduct aan de Lammenschansweg de wagen moesl stoppen om het gevaarte te laten uit- vibreren. Het in eenmaal nemen van bochten bij dit viaduct en het indraaien de Kettingstraat aan de Hoge Rijn dijk leverden aardige staaltjes van chauffeurskunst op. Ter beveiliging van het verkeer deed de motorpolitie voor uit terwijl een zware truck van het ver voersbedrijf de achterhoede dekte. Na ruim een half uur kwam het zaakjr eilig op de bestemde plaats aan. Foto N. v. d. Horsi Haags congresgebouw nationaal belang (Van onze parlementsredactie Het congresgebouw, dat In Den Haag zal worden gebouwd, wordt van natio nale betekenis. Met dit argument ver dedigen minister Zülstra en staatssecre taris Gijzeis bet wetsontwerp, op grond waarvan de staat voor vjjf miljoen gul den zal deelnemen In het aandelenkapi taal van het op te rlchfen congresge bouw en zich garant zal stellen voor de helft van de lening van dertig miljoen gulden, die voor de bouw van het pro- pcct zal worden aangegaan. De bewindslieden schrijven dit in d'e memonie -van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp. Vanuit de Kamer waren vooral aanmerkingen gekomen op de grootte van de staatsdeelneming. Ook was gevraagd, of het Haags project,- dat met overheidssteun zal werken, geen oneerlijke concurrentie betekent voor andere congresgelegenheden, met name dat in Amsterdam. Op dit laatste antwoorden de bewinds lieden. dat het Amsterdamse congresge bouw kleiner zal zijn dan het Haagse. Voor de zeer grote congressen biedt alleen de grote zaal van het Haagse ge bouw accommodatie. Wat de kleinere congressen betreft, zal wel van een ze kere concurrentie sprake kunnen zijn, maar diit wondt niet als een bezwaar ge zien. De bewindslieden zeggen toe. erop te zullen toezien, dat geen unfaire con currentie wordt bedreven. Rekening wordt gehouden met de kostprijzen en met de prijzen, waarmee vergelijkbare oongresacrommodaties worden verhuurd. Aan de verwezenlijking van het Haagse congresgebouw komt naar de mening van de ondertekenaars van de memorie van antwoord hoge prioriteit toe. Zij zijn van oordeel, dat de hotelruimte, die in de toekomst in Den Haag beschikbaar zal zijn, aan de behoefte zal kunnen voldoen. NCBO waardeert motie-Beernink (Van onze sociaal-economische redactie) De voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, heeft ons gisteren na afloop van het debat in de Tweede Kamer over de ambtenarensalarissen medegedeeld, zeer erkentelijk te zijn voor de aandacht, die de Kamer aan de zaak van het over heidspersoneel heeft geschonken. Bijzondere waardering had de bonds voorzitter voor de motie-Beernink. waar uit bleek dat de Kamer niet verlangde op de stoel van het overleg te gaan zit ten. doch wel een heropening van het overleg heeft willen bevorderen. Dat de KVP-fractie zich op het laatste ogenblik van de motie distancieerde, heeft verba zing gewekt, aldus de heer Ten Heuvel hof. temeer waar van toezeggingen toch niet gesproken kon worden. De NCBO-voorzltter bleek teleurge steld over de houding van de minister in het debat. Zijn voorlichting noemde hij tendentieus en op verschillende on derdelen in strijd met de waartieid. Lof en waardering had de heer Ten Heu velhof voor het aandeel van de protes tants-christelijke partijen in het debat, met name voor wat hij noemde de des kundige betogen van de heren Beemink en Smallenbroek. De heer Ten Heuvelhof meende dat de Kamer stellig iets reëels met de mo tie heeft bedoeld en hü zei te geloven dat de Kamer het daarom wel niet zal waarderen, wanneer de bewindsman de motie zonder meer naast zich neerlegt. (Van een onzer verslaggevers) De 64-jarige Lou Voorthuizen, voor zijn tweehonderd volgelingen beter bekend als Lou de Palingboer, die verscheidene maanden spoorloos is geweest, schijnt weer terecht te zijn. Geruchten willen, dat hij zijn intrek heeft genomen bij een van zijn vrouwelijke volgelingen aan de Amsterdamse Lutmastraat. Zowel de rijkspolitie in Muiden (waar Lou met een aantal „volgelingen" woonde in het zgn. Witte Huis) als de Amsterdamse politie onderzoeken thans in hoeverre deze ge ruchten juist zijn. Aanvankelijk hield de politie er reke ning mee. dat Lou was overleden en dat zijn volgelingen dit geheim hielden om dat hun voorganger gezegd heeft sterfelijk" te zijn. Op de dezer dagen in het Amsterdamse Frascati gehouden maandelijkse vergadering, die werd bij gewoond door enkele rechercheurs, zijl deze geruchten besproken. De voorzitster, een voormalige administratrice, bracht ze aan de orde. Een bulderend lachen wal het antwoord van de aanwezigen. „Lou ls tn ons, dus Lou is hier", werd gezegd. De vrouw met wie hij thans in Amsterdam blijkt samen te wonen, verklaarde echter dat hij in het buitenland verblijft, waar. wilde zi; niet zeggen. Andere geruchten willen dat de paling boer Muiden heeft verlaten en is onder gedoken om op die manier een dagvaar ding van de Amsterdamse rechtbank t« ontgaan. Er bestaat namelijk de kans dat hij in een gerechtelijke procedure verwikkeld zal raken. Voor de rechtbank In Amsterdam dient op 15 maart een echtscheidingszaak tegen een van zijn metgezellinnen, mevrouw M. V. S. waar bij Lou nauw is betrokken. Hij zou over spel hebben gepleegd met deze vrouw, die tien jaar lang met haar man. de 39-jarige R. van S. in het huis van Lou heeft gewoond. De echtgenoot zal eisen dat zijn twee kinderen, die op het ogenblik nog tn Lou's villa verblijven aan hem worden toegewezen. Ze verkeren daar in een funeste omgeving, zegt hij. Zijn vrouw zou met elf andere metgezellinnen tot de hoogste gezagsdraagsters van de Lou- beweging behoren. (Vervolg van pagina 1) De motie van de meerderheid der vaste Kamercommissie was op het moment van de indiening door commissie-voorzitter Beemink, ondertekend door K.V.P.. P.v.d.A. A..P., C.H.U. en.. C.P.N. Z was over de indieners van de motie. De strek king van hun uitspraak is: Minister, uw voorstellen deugen niet. u moet met andere in het g.o. komen. Woensdag had de heer Geerisema zijn ministeriële partijgenoot reeds dringend aangeraden geen duimbreed van zijn huidige voor stellen te wijken, en zijn betoog van gis teren kwam op hetzelfde neer. „Wie vóór de motie stemt, aanvaardt daarmee een behoorlijk politiek risico...", zo waar schuwde de Wassenaarse burgemeester. Kortom, hij pinde de liberale minister '•olkomen vast op het standpunt van de V.V.D.-fractie. hem aldus moreel bero vend van elke bewegingsvrijheid. ,,/fc kan niet Na de replieken ging minister Toxopeus In de ministerskamer van 't parlements gebouw ruggesnraak houden met enkele ambtgenoten. Hij keerde in de vergader- raai terug met een betoog, dat een min der zwakke indruk achterliet dan de rede van woensdagavond. Maar aan zijn wei gering om overeenkomstig de motie- Beernink C3. het overleg te herope nen. hield hü vast. „Als ik het overleg heropen, dan zou dat betekenen dat ik iets heb aan te bidden, dat ik beschik over bepaalde middelen om aan de ge uite verlangens tegemoet te komen. Dan wek Ik verwachtingen, maar dat kan ik niet. want ik heb mij vastgelegd op een bepaald aantal middelen. En om die reden ga ik niet, verwachtingen wekkend, zelf het overleg heropenen. Dat zou een onwaarachtige handeling zün". meende de minister. „Het spijt mU", zo vervolgde hjj. „dat het niet anders kan. Een goed overleg is mü veel waard. Maar er zijn grenzen en die heb ik nu bereikt". Als echter de centrales hem te spre ken zouden vragen, dan is de minister bereikbaar. „Maar dan liggen de zaken ook heel anders dan wanneer ikzelf het overleg heropen. Ik wil de centrales niet in de hoek drukken. Prestigekwesties spelen bij mij geen rol. Maar Ik wil we! een schoon geweten, dat ik geen ver wachtingen heb gewekt", zo riep de be windsman uit. Na gezegd te hebben dal er waarschijnlijk tóch spoedig een ge sprek in het g.o. zal moeten komen, na melijk over de trend-berekening, besloot hij „Als ik zeg dat het mij spijt de motie-Beernink c.s. niet te kunnen uit voeren. dan meen ik dat. Met prèstigi heeft dat niets te maken. Het is een zui ver zakelijke kwestie". G.o. Eerder in zijn betoog had de minister zich verweerd tegen de beschuldiging van de heer Blom (soc.) dat hij woensdag „notoire onwaarheden" zou hebben ge sproken (zij het dan ook „in commissie") Wat het afbreken van het overleg door de drie centrales betreft: natuurlijk is het niet zo dat de centrales uit het g.o zijn weggelopen. Maar wel hebben ze laten weten dat ze niet meer over de voorstellen wensten te spreken. Dat be tekende beëindiging van het overleg. „Ik was bereid tot in lengte van dagen te blijven overleggen, maar men heeft dal niet gewild en dat spijt mij. Van ver schillende kanten is gezegd, dat ik mei een salarisplan ben gekomen, dat na de oorlog zijn weerga niet heeft gekend. De beschuldiging dat ik voor het ambtena renkorps een boeman ben. kan ik dan ook onmogelijk accepteren". Dc minister herinnerde er de heer Blom nog eens aan. dat hij zich als geen zijn voorgangers persoonlijk met het overleg heeft beziggehouden. Ov stemming in het g.o. is een belangrijke zaak. „Maar dat betekent niet, dat ik in alles moet toegeven. En wat de geconsta teerde impasse in het overleg betreft: die is niet onder mijn bewind ontstaan, ze zat er daarvóór al in. De suggesties tot verbetering zal ik allemaal nog een* overwegen". Gretig ging de minister in op het verzoek van de K.V.P.-er Van der Zanden de Kamer een nota te sturen, waarin het hele g.o. onder de loep word' genomen en mogelijkheden tot verbete ring worden aangegeven. De minister hield verder vol dat uitgaande van het rapport van de com missie-Berger de achterstand van de lagere en middelbare ambtenaren na de komende verhogingen zal zijn wegge werkt Dat de denivelleringsvoorstellen psychologisch bijzonder slecht zouden zijn gespeeld (mr. Beemink). ontkende de minister met grote stelligheid. Hij wist bij voorbaat dat de kans op een conflict over die voorstellen groot was, maar desondanks had hij er de voorkeur aan gegeven geen slinkse wegen te be wandelen. doch van tevoren de kaarten op tafel te leggen. Na het antwoord van de minister vroeg v. d o^af co->: l I mr. Beemink schorsing van de vergade- keetsingel 27 Den Haag ring in verband met fractieberaad. Toen de vergadering was heropend vroeg de K.V.P.-er Albering een extra-pauze om de ondertekenaars van de motie gele genheid te geven nog even bij elkaar te komen. Al gauw werd duidelijk, dat de K.V.P.-fractie (op de heer Weijters na) liet spel niet meer wilde meespelen. On der hoongelach van de P.v.d.A. kwam de heer Van der Zanden (katta.v.) verklaren dat de K.V.P. geen behoefte meer aan de motie-Beernink c.s. had nu de minister zich bereid heeft verklaard gunstig te zullen reageren op een verzoek van de centrales tot heropening van het over leg. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de dinsdag ingediende motie-Beernink (c.h.) aanvaard, waarin de regering wordt gevraagd de Kieswet zo te wijzi gen, dat politieke groeperingen die bij de Tweede-Kamerverkiezingen minder dan anderhalf maal de kiesdeler hebben behaald (d.w.z. minder dan 1 pet van de in totaal uitgebrachte stemmen), niet voor een Kamerzetel in aanmerking ko men. De stemverhouding was 100 vóór en 29 tegen. De voorstanders waren de P.v.d.A.. de grote meerderheid van de K.V.P. en A.R.P., en de C.H.U. Tegen stemden de V.V.D.S.G.P., P.S.P. en CP.N., de antl-rcvolutionalren Biewenga en Meulink. en de K.V.P.-ers Welter, Duynstee, Visch en mej. Knol. Minister Toxopeus had aanvaarding van de mo tie dringend ontraden. Gisteren zei hij na een twistgesprek tussen de heren Oud (lib.) en Burger (soc.) over het al of niet bindend-zijn van moties voor de regering de uitspraak in overweging te zullen nemen. De strijd om de vrije publikatie van radio- en t.v.-programma's is een nieuwe fase Ingegaan. Zoals bekend bestaat hier over onenigheid tussen de omroepvereni gingen en het weekblad Televizier. Van de laatste is nu per dagvaarding geëist dat hij het publiceren van de programma's zal staken. Het weekblad staat op het standpunt dat hij dank zij de verruiming van de nieuwsgaring de programma's van de omroepverenigingen mag overnemen, volgens de laatste is het verboden de ge gevens te gebruiken en te publiceren. Dinsdagmorgen 27 februari zal deze zaak voor de Haagse rechtbank dienen, Mr. dr. P. J. Witteman heeft het proces aangespannen namens de omroepvereni gingen. Hij verlangt een vonnis uitvoer baar bij voorraad en een dwangsom van 50.000 per verschijnend nummer bij over treding. De Haagse advocaat A. G. Maris zal de belangen van het weekblad Tele vizier behartigen. De stand van 's Rijks kas was op 31 december 1961 (1960) in miljoenen guldens: Debet: Liquide middelen 1296 (1473), waarvan saldo bij Ned. Bank 995 (935), saldi van comptabelen 298 (233). overige 3 (305): korte vorderingen 21 (28), w.v. gemeenten 8 (14), provinciën 1 (4). provinciefonds 12 (7), overige (3): credit: schatkistpapier 3428 (3078), w.v. promessen 776 (247). biljetten 2652 (2831); muntbiljetten 68 (109); korte buitenlandse sohuld (207): overige korte schulden 2026 (1569). w.v. P.T.T. 538 (412). andere overheidsbedrijven 13 (12), gemeente fonds 114 (220), andere schulden 1361 (925). NOORrtWUKFRHOGT Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelia J M, d v P J van der Klugt en A T van Schie; Irene G P. d v C A ter Veen en C van den Berg; Johannes A. z v G J van Dam en H A M Wijnands; Alida C M, d v A H van No- beien en C C Geerlings. GETROUWD: D Bodijn en C H Pouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6