IJmuider vishandel gaat zaterdag weer kopen op Raad van Hazerswoude na rijp beraad akkoord met aankoop van wipkorenmolen Raad vn Zwammerdam stelde een koopavond in Kruis in kerk Woubrugge stuitte op tegenstand Ernstig personeelstekort in landbouwsector NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 DE GEMEENTERAAD van Hazerswoude vergaderde gisteravond. Daar de heer G. S. den Hollander (CA) wegens vertrek naar Noordwijk de raad gaat ver laten, moesten de geloofsbrieven worden onderzocht van een nieuw lid, de heer C. D. J. Jansen. In de regeling ingevolge artikel 43 der Woningwet voor de be bouwde kom Is opgenomen de sanering van de gehele Spekpoort en daarom is het nodig, dat de gemeente de onbewoonbaar verklaarde woningen aldaar ln eigen dom kr(jgt. Voor in totaal f 2250 werden de woningen Spekpoort 12 en 14 gekocht van de eigenares, mevr. E. J. M. van Haasteren te Lelden. Onbewoonbaar ver klaard werden de panden Bruggestraat 2 en Dorpsstraat 139, 141 en 143. In de aula op dc algemene begraaf plaats zal elektrisch licht worden aan gelegd kosten: f 2200. Op voorstel van de heer J. F. Kaashoek werd beslo ten de aula in voorkomende gevallen voortaan ook te verwarmen. Bij beschikking van 29 december jl. heeft de minister machtiging verleend tot gunning van de bouw van 10 wo ningen ten behoeve van de bouwvere niging Volksbelang. Voor grond- en bouwkosten werd nu respectievelijk f 17.916 en f 140.904 uitgetrokken. In de plaats van dc heer J. C. Wind- horst (die om gezondheidsredenen moest bedanken) werd de heer A. P. Voets tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd. Aangezien nog niet met alle betrokke nen in "t uittbreidingsplan Rhynenburch overeenstemming is bereikt over koop van hun percelen grond besloot de raad een voorlopige goedkeuring te hechten aan een eventueel noodzakelijke onteige ningsprocedure. Er zal echter alsnog worden geprobeerd met de betrokkenen tot een akkoord te komen. Schilderij Er werd vrij lang gepraat over het voorstel tot aankoop van de wipko renmolen met stelling voor de somma van f 1. De burgemeester deelde mee, dat deskundigen de restauratie kosten op f 20.300 hebben getaxeerd, waarvan de gemeente f 8.000 zou moeten betalen. Verscheidene raads leden vreesden hogere kosten maar ten slotte werd het voorstel toch ALPHEN AAN DEN RIJN Con Brio houdt fancy-fair De driedaagse fancy-fair van de drum band Con Brio is gisteravond door de heer Ph. Rogaar geopend. De heer Ro gaar zei in zijn sympathieke toespraak je. niet het gemeentebestuur te vertegen woordigen maar aangezien hij wethouder is had de opening voor het (in hoofd zaak jeugdige) publiek toch wel een officieel kantie. Voorzitter Joh. de Bruyn liet er overigens geen twijfed over be staan. dat de aanwezigheid van de heer Rogaar het Con Brio-bestuur tot blijd schap stemde. Na erop te hebben gewezen, dat de gemeente Alphen aan den Rijn bezig is zich te ontwikkelen tot een industriecen trum, merkte de heer Rogaar op, dat het zijns inziens voor de inwoners bij zonder prettig is, wanneer er van tijd tot tijd bepaalde attracties zijn. In dit verband sprak hij ook zijn waardering uit voor de bijdrage die Con Brio levert in het belang van de gehele burgerij. Wetende, dat de fancy-fair ertoe zal moe ten bijdragen, de kaspositie van de ver eniging te verstevigen, sprak de heer Rog-ar de wens uit dat wanneer aan stonds op Koninginnedag behalve de drumband ook het jachthoornkorps door Alphens straten trekt, de muziekinstru menten betaald zullen zijn. Op uitnodiging van de voorzitter loste hij in dc schiettent het eeretoe ..officiële" schot. Brandweer had feest Nauwelijks bijgekomen van de ver moeiende blussing, die zich maandag tot ver ln de nacht uitstrekte, hadden de le den van het vrijwillige brandweerkorps Alphen aan den Rijn weer een gebeur tenis die een deel van de nachtrust op eiste. Ditmaal was het echter van aan genamer aard en de vrouwen mochten er ook bij zijn. In de Josepbzaal werd name lijk de jaarlijkse contactavond gehou den; dat was nu voor de 26ste maal. De commissie van voorbereiding had de avond weer prima verzorgd. Doordat met de klok rekening gehou den moest worden, werd, na een vlot af gewerkt officieel gedeelte, spoedig ge start met het optreden van Blombeng'a toneelgezelschap uit Zuilen, dat het stuk „Een engel ging voorbij" opvoerde. De muzikale omlijsting verzorgden de Cu pido's uit Aarlanderveen. Het officiële gedeelte werd bijgewoond door burgemeester Z. Bruins Slot. In een toespraak van de burgemeester en de commandant, de heer A. Kon-er, werd in het algemeen nog eens nadrukkelijk gewezen op de taak van de vrijwillige brandweer en de noodzakelijke team geest. Hartelijk welkom word geheten de nieuwe afdeling Vinketouurt (nabij Zwammêrdam) en een aantal nieuwe leden uit het centrum der gemeente. Wegens twaalfeneenhalf-jarig dienst verband ontvingen de heren C. v. 't Riet, brandmeester, G. Vis en M. v. Winkel, beiden brandwacht 2e klas en allen van de groep Aarlanderveen uit handen van de burgemeester een legpenning met ge tuigschrift. aanvaard. Op 13 maart zal een com missie, bestaande uit vertegenwoor digers van rijk, provincie en „De Hollandse molen", de restauratie plannen gaan bestuderen. Voor het laten vervaardigen van een schilderij van de Koningin, bestemd voor het nieuwe raadhuis, werd f 3000 uit getrokken. De heer J. Groen informeerde naar de mogelijkheid bewoners in het plan Rhy nenburch gelegenheid te geven volières voor siervogels te bouwen. Daar kan niets van komen, zo bleek uit het ant woord van de burgemeester. Na de vergadering richtte de bur gemeester zich tot de heer J. S. den Hol lander. Hij dankte hem voor de prettige samenwerking en het werk in het belang der gemeente verricht. In zijn antwoord wees de heer Den Hollander op de eens gezindheid van de raadsleden. Aanrijding Gisteravond om acht uur is op de Rijndijk nabij de R.K.-kerk de heer J. de F.. met zfjn motorijwiel komende uit de richting Alphen aan den Rijn, tegen dc auto van de heer L. G. K. uit Nieuwkoop gebotst toen de laatste wilde keren. Na plaatselijke behandeling door de E.H.B.O kon de motorrijder naar huis terugkeren. De motor is zwaar, de auto licht beschadigd. RIJNSATERWOUDE Hoe RTC speelde Het eerste damesteam van RTC be- oaalde een gelijkspel van 55 tegen hel sterke DDC 1, welke club op de tweede plaats staat in de eerste klasse met reële kampioenskansen. Mej. Van Dorp won al haar partijen, terwijl mej. Kinkel twee maal tot winst kwam. Het tweede da mesteam van RTC won van het tweede Play Fair-team met 10—0. Zij staan bo venaan in de vierde klasse zonder een verliespunt Play Fair 1 staat op de twee de plaats met vier punten minder en Pit 54 met 5 punten minder op de der de plaats. Het eerste herenteam van RTC heeft zich hersteld na de nederlaag van 64 tegen Treffers. Het speelde nu tegen het Haagse Sett 1 en won met 7—3. De RTC- heren lieten zich niet intimideren want Mcndel verloor in Rijnsaterwoude alle drie partijen. RTC staat nu met Treffers Roelofarendsveen bovenaan in de eerste klasse. Het tweede herenteam kwam weer verder dan een 64 nederlaag. In spannende wedstrijd moest men het on derspit delven tegen Wibo. De heren van het derde team hebben voor een verrassing gezorgd. Zij moesten uit spelen tegen ATTC 4. Dit was een belangrijke wedstrijd omdat beide clube kampioenskandidaten zijn in de derde klasse. Het was in de zaal van ATTC zo rumoerig dat de RTC-beren bij de stand 5—1 ten gunste van ATTC de wedstrijd afbraken en naar huis gingen. De junioren hadden pech, want zij moesten met twee man naar het sterke Treffers. Zij verloren met 64. Sfeer in I gewin f De „Nieuwe Leidsche" er in t VIS EN VISPRODUKTEN Beslissing over wisselende minimumprijzen uitgesteld HET VOORSTEL een jaar een proef te nemen met een stelsel van wis selende minimumprijzen voor haring en makreel ten behoeve van de visconservenindustrie, waarover wij onlangs uitvoerig schreven, heeft het gistermiddag niet gehaald in het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten. Werkgevers en werknemers in de aanvoersector, de vis serij dus, hadden bezwaren. Zij zullen nu gelegenheid krijgen in een eigen nota alternatieve mogelijkheden voor te stellen. Doen zij dat binnen twee maanden, dan zal op z'n laatst in de aprilvergadering over de beide voor stellen dat van de commissie minimumprijzen en dat van de visserij sector gestemd worden. „Zijn die alternatieve voorstellen er niet binnen de gestelde termijn, dan zal in die vergadering alleen het voorstel be treffende de wisselende minimumprijzen in stemming komen. BENTHUIZEN Echtpaar Van Bevaren 50 jaar getrouwd Vijftig jaar geleden, 1 maart 1912, werden de heer Cent van Beveren. geboren 10 januari 1891 te St. Anna- land (Tholen), en mej. Maria Johan na Kaashoek, geboren 28 februari 1891 te St. Annaland. in de echt verbonden. De bruidegom heeft een werkzaam leven achter zich. Reeds als jongen 7 jaar moest hij voor en na schooltijd en ook 's zondags voor een veehouder koeten van een verafgelegen weiland halen en later terugbrengen, waar per dag ongeveer vijf uur zoet mee En dat voor de „beloning" van 75 cent per week en iedere avond twee boter hammen. Toen hij tien jaar was, werd hij volledig in de landbouw te v gesteld. Enkele jaren bezocht hij win teravondschool Na zes maanden militaire dienst 1911 vertrok de heer Van Beveren in het najaar van 1912 naar de Engelse provincie Northfolk om bieten te rooien. Daar er het grootste gedeelte van jaar in Zeeland geen werk was, ging het echtpaar in februari 1914 naar zerswoude-dorp. Al spoedig kwam mobilisatie (1914'18) en moest de brui degom naar Zeeland terug. In het voorjaar van 1927 liet de heer Van Beveren een huis bouwen aan df Westzijdeweg onder Benthuizen. Onge veer twintig jaar heeft hij met een land bouwer van de Hogeveenseweg in deel- bouw spruitkool en uien geteeld. Later werkte hij met de heer J. Steenwijk aan de Dijk te Benthuizen. Hier bleef hij tot in 1932 ccn eind aan zijn arbeid kwam door sterke vermindering van zijn ge zichtsvermogen. Het was niet alleen zijn gezin, v voor de heer Van Beveren zich heeft ingespannen. De zangverenigingen lagen hem na aan het hart. Hij is een der op richters van de chr. gemengde zangver eniging ..Zang en Vriendschap" te Ha zerswoude. Toen hij naar de Westzijde- weg verhuisde, was er in Benthuizen geen zangvereniging. Het was de heer Van Beveren, die de grondslag legde van de 'chr. gem. zangvereniging „Hosanna". Hij was twintig jaar penningmeester. Bii zijn afscheid werd hij benoemd tot erelid. Uit het huwelijk werden 8 kinderen (3 jongens en 5 meisjes) geboren, wie er nog zes in leven zijn. Er zijn zestien kleinkinderen en één achter kleinkind. Woensdagavond is er gelegenheid tot feliciteren in de woning Westzijdeweg 14. Donderdag zal het echtpaar de bruiloft met zijn kinderen en kleinkinderen, die verspreid wonen, vieren in zaal Veelen- turf te Zoetermeer. Vanavond „10X10" Hedenavond half 8 zal in Benthuizen ln het teken van „10x10" staan. In het verenigingsgebouw houdt het comité een toneelavond, die grotendeels zal worden verzorgd door de gereformeerde jeugd vereniging uit Zoetermeer. Medespelen- de is o.a. de heer Yge Pars, die in Bent huizen bekendheid geniet. Grenswijzigingsplannen werken verlammend DE gemeenteraad van Zwammerdam vergaderde gisteravond onder leiding van burgemeester C. J. Dobben de Bruijn. Afwezig (met kennisgeving) waren de heren L. Rijkaard en A. Edelman. De burgemeester deelde mede, dat B. en IV. een onderhoud hebben gehad met ir. Mackenzie over de bouw van premiewonin gen. Het Is daarbij gebleken, dat er geen premiewoningen in Zwammerdam kun nen worden gebouwd zolang de grenswijzigingsplannen nog ln behandeling zijn. De burgemeester vond dit spijtig omdat er een bouwplan voor 24 woningen was. Deze kunnen nu wel ln de vrije sector worden gebouwd maar dan wordt de huur f 27 per week en dat zal voor de meeste Inwoners te gortig zijn. Er zal spoedig een begin worrden ge maakt met de verbetering van de Over tocht bij Bodegraven. De raad ging ak koord met de voorlopige huurvustsbal- ling van het postkantoor aan de Kerk- laan (f 72.50 per maand) en voor de daarbij behorende woning (f 108.40 per maand). De middenstand had om een koop avond verzocht en de raad zag de wen selijkheid hiervan wel in zodat werd be sloten een dergelijke avond in te stellen en wel op vrijdagavond tot 9 uur. ONDER voorzitterschap van ds. G. van Bleek werd gisteravond In de bene denzaal van de Gereformeerde kerk een ledenvergadering gebonden. In zijn over zicht memoreerde de voorzitter de aan winst van de luldklokken. Van de kerk leden overleed 1 lid, 2 vertrokken. 2 leg den belijdenis des geloofs af, 4 werden gedoopt en er werden 2 huwelijken be vestigd. Het totaal aantal leden zakte mei één tot 310. Na de pauze gaf de heer A. Peters uit leg van dc financiële positie van de Kerk. De grote post onderhoud hield on der meer in het aanbrengen van een ouderling- en diakenbank. doopvont, trapleuningen en verplaatsen preekstoel. De kerkelijke bijdragen blijven gemid deld te laag en zouden pas voldoende zijn, wanneer daarmede het predikants traktement kon worden betaald. Ander maal zal op een rondgang de gemeen teleden worden verzocht hun bijdragen te verhogen. Dc heer J. Windhout gaf een gunstig beeld van dc positie der diaconie. Wel werd gevraagd, of het kerkrechtelijk juist is, dat de diaconie geld leent aan de Kerk. De heer P. Raademaker gaf een uitvoerig verslag over werk en finan ciën van de evangelisatie-commissie. Het instuifwerk verloopt goed. De S.S.K.-actie bracht in totaal, op ruim 3173 gulden, dat is f 9.50 per ziel. Bij de rondvraag werd langdurig gedis cussieerd. over de vraag, hoe men de dode hoek achter de preekstoel zou op vullen. De suggestie van een eenvoudig kruis ondervond ook nu weer tegen stand. Ook werd nog verzocht meer eer bied te betrachten onder de dienst en tijdens het zingen vóór de dienst Agenda Maandag: C. N. School. 7.30 uur; Le denvergadering a.r.-kiesvercnlging. le zing over commerciële televisie, samen stelling groslijst Dinsdag, O. Raedthuys, 7.30 uur: jaar feest N.H. jeugdverenigingen Obadja en Maria Martha. Toneelstuk. Donderdag: O. Raedthuys, 8 uur: Le denvergadering A-N.M-B. Langs de rijksstraatweg zal een wan delpad worden aangelegd, wat de raad als een grote verbetering zag. Voorts gaf de raad zfjn flat aan de aansluiting op het waterleidingnet van 14 woningen aan de Tempel-zijdeweg (kosten f 6100) en van de elektrificatie van de wijkdijk in Spoelwük (kosten f 14.400, waarvan de gemeente een derde betaalt). Bejaardenwoningen trouwen in te hebben, dat deze actieve vereniging de moeilijkheden bij het „vasthouden" van het water op het be trokken terrein zal weten te overwinnen. De vergoeding voor het openbaar on derwijs voor 1962 werd vastgesteld op f 61.82 per leerling. He* voorschot voor de Hervormde kleuterschool bedraagt f 2103.04, voor de Chr. Nat. kleuterschool f 2542.60 en voor de R.K.-kleuterschool f 6184,32. In de rondvraag kwamen de bejaar denwoningen ter sprake. B. en W. zouden zich na de vergadering met de toewij zing ervan bezighouden en spoedig kun nen de woningen worden betrokken. Voort® werd gesproken over de slechte toestand van de Vlietkade. Als de eige naars meewerken, is er iets te bereiken, zei de burgemeester. Over het doorgaan van de bouw van een openbare kleuterschool was de bur gemeester pessimistisch gestemd. Ook dit houdt verband met de grenswljzigings- DE KAAG Jubileum Zondagavond zal in dc Hervormde kerk Ic Abbenes een feestelijke herden kingssamenkomst worden gehouden ter gelegenheid van det 40-jarig bestaan van dc ..School met den Bijbel". Deze bij eenkomst begint om half zeven. In ver band hiermee zal er geen middagkerk dienst worden gehouden in de Hervorm de kerk te De Kaag. TER AAR TNE VERENIGING voor bedrijfsvoorlichting „Het Noordelijk-Klei-Veen- gebied" hield woensdagmorgen haar twintigste jaarvergadering in café Van Acker te Aardam, onder voorzitterschap van de heer H. Angent. Uit het jaarverslag van administrateur C. C. van Koert uit Nieuwkoop bleek een batig saldo aanwezig en het financieel verslag werd door de kascommissie goedgekeurd. Het bestuursvoorstel de contributie te hand haven op 75 cent per hectare werd door de leden aangenomen. De heren J. Mastwijk uit Zevenhoven en C. Heijbier uit Ter Aar zagen zich in de nieuwe controle-commissie benoemd, terwijl wegens periodiek aftreden de heren C. de Bruijn uit Rijnsaterwoude en H. F. J. van Mooren uit Lei- muiden in het bestuur zijn gekozen. De heer J. J. Walrave. akkerbouwdes- kundige uit Gouda, gaf een uiteenzetting over de bedrijfsorganisatie bij het ak kerbouwbedrijf. Deze, zo zei hij, steunt op drie pijlers, nl. grond, arbeid en ka pitaal. Hij verklaarde hoe deze elkaar beïnvloeden en zich tot elkaar verhou den. Nu er zo weinig arbeidskrachten te krijgen zijn is men bij de akkerbouw aangewezen op gewassen die minder ar beid vragen. Dan kan men ook tot vol ledige mechanisatie overgaan, maar dan moeten er voor de grote machines ook grote oppervlakten beschikbaar zijn om ze rendabel te maken, want dan pas zal er een redelijk bestaan ln zijn te vinden. Tachtig procent van de bij het N.K.V. aangesloten leden oefenen akkerbouw of gemengd bedrijf uit, aldus de heer Wal- Op een vraag of bij een herhaaldelijke graanteelt de vruchtteelt niet in gevaar komt aanwoordde de spreker, dat bii proeven in Groningen op zware grond is gebleken, dat na dertig jaar intensieve graanteelt op dezelfde grond de gewas sen die er af komen nog steeds goed zijn. De heer P. A. Th. van der Plas. ad- junct-voorlichtingsdeskundige uit Roe lofarendsveen. gaf een toelichting over het weidebedrijf. Het arbeidsprobleem kwam ook hier ter sprake. In het weide bedrijf kan men echter niet zo makke lijk overschakelen en er zal in deze be drijven meer werk in minder tijd gedaan ALPHEN AAN DEN RIJN Padvindsters hernieuwden hun belofte Hebben de padvinders hun St. Jonis- dag, die jaarlijks gevierd wordt, de n jes gaan hen ieder jaar voor, want 22 februari is de internationale padvind- stersdag. Het zijn de verjaardagen van Baden Powell, de stichter van de pad vinderij. en van zijn vrouw, die worden herdacht. Dau gebeurde gisteren ook in onze gemeente. 's Morgens om half acht waren alle gidsen, padvindsters en kabouters naar het schoolplein in de CasteHumstraat gekomen. Hebben de padvinders hun ro de tulp. de padvindsters gebruiken steeds een andere voorjaarsbloemdit jaar wer den sneeuwklokken opgespeld. De vlag gen werden gehesen en wetten opge zegd. De D.C., mevrouw De Keijzer, gaf een motto voor de dag Wij gaan slechts *.ens door de wereld; laat het dan ons «treven zijn. alles wat daarin goed is te vermeerderen. Gistermiddag en -avond kwamen de gidsen uiit Alphen aan den Rijn en de padvindsters uit Boskoop en Alphen bij- in het troephuis in wijk Hoorn. Men deed daar verschillende spelen. De dag werd besloten met het hernieuwen van de belofte bij het binnenkampvuur. Intrede ds. Kok Ds. R. Kok te Ede, die het beroep naar de Christelijke Gereformeerde Kerk al hier heeft aangenomen, is voornemens op woensd. 4 april alhier intrede te doen. De bevestiging zal plaats hebben op dinsdagavond 3 april door ds. C. den Hertog te *s-Gravenihage-West. Beide diensten zijn in de Jeruzalemkerk en be ginnen om half 8. moeten worden om draaiende te blijven. De melkprijs blijft steeds ongeveer hetzelfde, terwijl de kosten omhoog gaaa zodat hier ergens iets niet klopt, aldus spreker. Spreker raadde aan actief te zijn door middel van de standsorganisa ties. Bij de rondvraag kwam het voorstel ter sprake in het nieuwe seizoen een avond te beleggen voor een uiteenzetting over bedrijfseconomische boekhouding. Het bestuur zegde toe dit in overweging te nemen. Aanwinst gezinszorg De stichting voor R.K.-gezinszorg en -<hulp, heeft haar gelederen zien verstel, ken me', vier meisjes die onlangs voor hun diploma in Den Haag zijn geslaagd. Het zijn Tonny Akerboom. Mien Hoo- gervorat, Conrie van Lammeren en Riet van der Saim. Het waren in deze vergadering vooral vertegenwoordigers van de werknemers in de visserij, die hun bezwaren tegen het! voorgestelde stelsel uiteenzetten. Vrees voor „het om zeep brengen van het mini- mumprijzenstelsel" en het luiden var de doodsklok voor de aanvoersector' werd van die kant uitgesproken. Fonds De heer De Boon was van mening, dat de gevolgen van het wisselende mini mumprijzenstelsel desastreus zouden zijn voor de aanvoer en dat men bijzondere moeilijkheden niet met algemene maat- regenlen kan oplossen. Hij pleitte voo de instelling van een „verticaal fonds' Alle geledingen van de vis-sector, visserij, handel en industrie, zouden daarin moe ten bijdragen en het zou moeten worden gebruikt als zich in een van die sectoren moeilijkheden zouden voordoen. Hij kreeg ten antwoord, dat de missie minimumprijzen de mogelijkheden van een fonds ook onder het oog heeft gezien. Uit die nota blijkt echter, dat han del en be- en verwerkers er niets voor voelen bijdragen in zo'n fonds te storten. De heer Mekking maakte er zich boos over. dat leden van de com missie minimumprijzen zich nu, in de bestuursvergadering, onttrokken aan het voorstel waarover in die commissie eenstemmigheid was be reikt Het voorstel de beslissing nog tw< maanden uit te stellen, kwam van c woordvoerder der commissie, de heer Smit, die daarbij liet weten, dat hij voor paste nog eens twee jaar aan zaak te werken. Mededelingen van gelijke strekking werden gedaan door de com missieleden Mekking en Wijnbelt De heer Wijnbelt vertegenwoordigt ir bestuur de visconservenindustrie en heeft reeds bij vorige gelegenheden duidelijk zijn misnoegen over de geringe voortgang in deze zaak te kennen gegeven. Reeds vóór de vergadering had de vis serijstichting uitstel van behandeling van dit onderwerp gevraagd. Zij kreeg eerste instantie niet haar zin, maar de beslissing is nu dus toch uitgesteld. De heer De Boon zegde namens de aanvoer sector de gevraagde nota met alternatieve voorstellen toe. ALPHEN AAN DEN RIJN Congres in Alphen Het hoofdbestuur van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoorden1 en Gezond'heiidskolonies heeft besloten j het jaarlijks congres en de 60ste alge- mene ledenvergadering dit jaar. namelijk op vrijdag 11 en zaterdag 12 mei a s. in Avifauna fc houden. Naast het noodzake- j lijke gedeelte van deze dagen zal er ook aandacht worden besteed aan ont spanning. Zo staat er voor de tweede j dag een boottocht naar het plassengebied op het programma. LEMUIDEN Uitslagen tafeltennis Play Fair Play Fair 1 heren kan zich langzamer- j nand wel gaan opmaken om het kam«| pioensfecst te vieren. Een van de laatste nindernissen, de naaste concurrent RTC 4 uit Rijnsaterwoude, werd met gemak genomen. Met een 91 overwinning trok Play Fair aan het langste eind. Al-1 leen M. de Rijk moest een punt afstaan. Het tweede damesteam boekte een min der gunstig resultaat Met 82 verloor Steeds Vooruit 1. De twee pun- werden gescoord door A. Vel- NIEUWVEEN Schoolvereniging De chr.-nationale schoolvereniging hield een vergadering. De leiding berust- te bij de nieuwe voorzitter, de heer J. Reijneveld. Onder meer werden de sta- mtenveramderingen aan de orde gesteld. In' overeenstemming met het karakter van de vereniging werd besloten het bestuur te laten bestaan uit drie Her vormde leden, drie Gereformeerde en 1 Ohr. Gereformeerde. L>e heer J. Hoogendoorn, die vele Jaren voorzitter is geweest, stelde zich niet horkiesbaar. Tot bestuurslid werd de heer A. Vermey gekozen. De heer Hoogendoorn werd bedankt voor zijn toegewijde arbeid; hem werd een foto van het bestuur en van bet personeel van de scholen aangeboden. In deze vergadering werden ook de verslagen uitgebracht. De heer G. van der Linden rapporteerde namens de controlecommissie KATWIJK AAN ZEE Belaardbespeling Morgenmiddag van 4—5 uur zal een bespeling worden gegeven door de bei aardier Hessel H. de Harder. Het pro gramma luidt: 1. Praeludium II van Mat thias v. d. Gheyn; 2. Volksliedjes: a. Wél Anne Marieke, b. De vrolijke jongen, c. In Holland staat een huis; 3. Thema met variaties van Staf Nees; 4. Kinder liedjes: a. Er is er een jarig hoera hoera', b. Jarig Jetje zou tracteren; 5. Mars van Hartop; 6. Duitse liedjes; 7. Berceuse: 8. Geestelijke liederen: a. Ik heb gejaagd wel jaren lang, orn vroom en goed te leven, b. Vaste rots van mijn behoud. Visserij golf jes TAE VRIJE ^ATERDAG blijft de gemoederen in de IJmuider vishallen bezighouden. Maar het probleem schijnt nog geen stap nader tot een oplossing te zijn gekomen. Wel heeft zich een nieuwe ontwikkeling voor gedaan. De Nederlandse Zeevisgroothandelsvereniging heeft namelijk aan de leden een circulaire gestuurd, waarin het besluit van de vorige week voortaan op zaterdag niet meer te kopen wordt geannuleerd. De leden hebben de vrijheid gekregen te kopen als zij dat willen. Deze veranderde houding vindt haar oorzaak in het feit, dat er in Scheveningen normaal wordt doorgewerkt. De vakbonden hadden de garantie gegeven, dat dit op zaterdag niet meer het geval zou zijn, maar de Scheveningse reders en handelaren hebben zich hier niets van aangetrokken en zijn op de oude voet doorgegaan. De IJmuider handelaren vooral die het van de export naar Engeland moeten hebben, zijn hierdoor in een dwangpositie gebracht. Hun Scheveningse concurrenten kun nen wel leveren en dat gaat natuurlijk klanten kosten. Ook het buitenland, met name Denemarken, ligt op de loer om munt uit de situatie te slaan. Er zijn al heel wat IJmuider handelaren, die erva ren hebben, dat hun klanten op zater dag vis uit dat land betrekken. Om al deze redenen heeft de Neder landse Zeevisgroothandelsvereniging be sloten ondanks de weigering van de visknechten op zaterdag aan het werk te gaan op die dag toch te kopen. Van een onbeperkte aanvoer zal echter geen sprake zijn. Want zonder personeel zul len de handelaren geen grote hoeveel heden kunnen kopen. Maar tien of 19 kisten zunnen zij zelf wel met behulp van familieleden verwerken. Er is al overleg gepleegd tussen de handel en dc reders. Afgesproken is voorlopig niet meer dan ongeveer 300 kisten aan te voeren Deze hoeveelheid is voldoende om de exporteurs op Engeland gelegen heid te. geven hun zaken voort te zetten Op de conferentie is van de zijde van de handel toegezegd, dat de prijzen op een aanvaardbaar niveau, dat niet veel zal afwijken van de ge middelde weekprijs, zullen blijven liggen. Er zal beslist niet ver onder de prijs, zoals veertien dagen gele den gebeurde, worden gekocht. Er wordt hard gewerkt aan een com- Onderwijs In twee vacatures aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs var. de Javastraat stellen B. en W. de raad voor te benoemen de heer B. Hooijenga I die regelend zal gaan optre- - -- - - den. Nog steeds stelt de handel zich op het standpunt, dat het optreden van de vis knechten veroordeeld dient te worden Het gaat niet aan zo plompverloren de toekomst van het bedrijf op het spel te zetten. Zoals bekend, zullen de haven arbeiders wel aan het werk blijven, daar zij vastzitten aan een door het college van rijksbemiddelaars opgelegde bin dende regeling. Die loopt overigens binnenkort af en wat er dan zal gebeu ren is met nog geen mogelijkheid te zeggen. Wel staat vast dat de meningen ln het havenarbeiderskamp verdeeld zijn. Voor en tegenstanders van de vrile zaterdag schijnen gelijk op te gaan. ln leder geval willen de havenarbeiders geen financiële veren laten en daar u> bij het uitvallen van de zaterdag waar op zij gemiddeld een aardig loontje ver dienen. veel kans op. Matte Om de Noord troffen de schepen prachtig weer aan maar de optimisti sche geluiden die de schippers hierover lieten horen, werden overschaduwd door de zeer slechte vangsten. Bij de P-boeien was de tongvisserij iets beter. Vooral de grote schepen deden het niet slecht en boekten trekken van 100-120 kilo tong 10-15 kilo tarbot en 5-8 manden andere De kleinere schepen moesten zich met mindere vangsten tevreden stellen: 50-70 kilo tong. 2-5 manden bijvis en een paar kabeljauwen per trek. Op de kust was de tongvisserij zeer lijk aan dc Burgerlijke stand Geboren: Henricus Johannes Wilhel mus Maria, z v H J W Koelman en A M Stam, Carla Yvonne, d v C de Roos en A A v d Sluis, Maria Tineke, d v J A Kool en G van den Akker, Robert F_-iits. L A van Zijll en C H H Stigter, Jo hannes Bernardus, z v J Smit en T M Francois, Gerardus Cornelis Leonardus, d Berg en G B T Verwer, Pe- troneUa Alida Marganetha, d v J B Mulders en M G M Koeleman, Maria Agatha Adriana, d v J B Mulders en M G M Koeleman. Wilhelmina Marga- retha. d v H van Oijen en G E C W van Wensveen, André Robert, z v A T N Ha ring en B T Meinders, Raymond Igna tius. z v F B Verboon en C A J M van Vetoen, Marianne, d v A Wijsman en A Vitters, Marcus Eugen. z v W G de Jong E M Müs, Rina'.do Lauren-tius, z v K de Jong en C L Moerings. Overleden: AlbertU6*van Dijk, 60 j. Gehuwd: Adrianus J Zonne, 25 j en Margaretha J M Scheerder, 24 j, Johan- Schiip, 21 j en Maria de Nennie. 24 J. Leendert J Donker, 23 j en Adriana C Sohouten, 24 j. Ondertrouwd: Alfred L Nix, 32 j cn Soe K Lie, 25 j; Christiaan H Zwaan, 22 Jannetje Scholten, 22 j schraal Hier wordt overal wel veel wij ting en bot gevangen, maar door de grote aanvoeren is deze visserij niet lonend meer. De meeste schepen zijn daarom meer naar het westen getrokken om aldaar alsnog te trachten wat tong te. verschalken. De nieuwste IJmuider helctrawler Julie Streiff, die verleden wèek al door de ring in Rotterdam is gegaan, heefl woensdag een eerste technische proef vaart gemaakt, waarbij voorzichtig wal trekjes werden gedaan. Wat er was In IJmuiden lagen 62 vaartuigen aan de markt, die voor een aanvoer van 4049 kisten zorgden, waarvan 45 schelvis, 920 wijting, 250.gul en kabeljauw, 240 kool- vis, 550 haring, 700 schol, 10 tarbot, 380 diversen, 450 makreel, 820 stuks kabel jauw en 25.000 kg. tong. De prijzen wa ren over het algemeen gepeperd. De grote schelvis ging bijvoorbeeld voor f 136f 92 van de hand. Ook de tong was niet bepaald goedkoop met een ge middelde van f 3,50 per kilo. In Scheveningen In Sohevenlngen werden aangevoerd 40 kisten wijting, 60 kisten gul en kabel jauw, 40 kisten haring, 500 kisten schol 100 kisten diversen, 100 stuks kabeljauw en 9000 kilo tong. Minder De haringspanvisserij die in het begin van de week voor enkele Urkers zeer lucratief was, is veel minder geworden Donderdag liep het ene span na het andere de IJmuider vissershaven binnen met zeer geringe hoeveelheden aan boord. Vandaag aan de markt Vandaag lag in IJmuiden onder meer aan de markt de KW 144 Cornelis den Duik met 570 kisten plus een kleine 200 kleine kisten haring Dit schip liep eer der binnen dan was verwacht, omdat de koelinstallatie kuren vertoonde. Far üer De overtieid van de Far öer heeft de vissers een bepaald minimum loon ge garandeerd. Voor de bouw van nieuwe schepen zijn eveneens steunmaatregelen van kracht Een reder kan een nieuw schip laten bouwen, indien hij 10 per- fourneren, 20 percent wordt als gift door de overheid beschikbaar gesteld. De resterende 70 percent kan men lenen van banken waarvoor een speciale over eenkomst is gesloten. Denemarken In verband met het bemanningstekort op ae Deense vissersvloot heeft 't hoofd van de visserij vereniging in Esbjerg voorgesteld, dat de kotters ook Groen- landers en vissers uit de Far Öer in hun bemanningen opnemen. Het ministerie voor Groenland ziet wel iets in dit voor stel in verband met haar onderwijs- en opvoedingsprogramma voor dat land. Van de Far örische vissers is reeds be kend, dat veel van hen varen op IJs landse, Noorse en Duitse schepen, zodat verwacht kan worden, dat zij ook op Deense vaartuigen willen monsteren. Uit verscheidene Deense havens ko men berichten over vissers, die de vis serij vaarwel zeggen. In Esbjerg zouden 400 vissers in de afgelopen zomer een andere werkkring hebben aanvaard, ter wijl slechts weinig tekenen erop wijzen, dat zij van plan zijn ooit weer terug te komen naar dit wisselvallige bedrijt Noorwegen De onderhandelingen die tussen Noor wegen en Rusland werden gehouden over het vissen van Russische vaartui gen in de Noorse territoriale wateren van 6 tot 12 mijl hebben niet tot een overeenkomst geleid. De Russen waren niet bereid op hun beurt de Noren toe te staan in de territoriale wateren van de USSR te vissen. Zij boden evenwei aan over een aantal Jaren vis en visserij- produkten van Noorwegen af te nemen ln ruil voor visserijrechten. Polen De Poolse visserij is in de laatste 10 jaar sterk gegroeid. In die periode nam het aantal vaartuigen toe van 302 tot 657, waarbij een fabriekstrawler van 2600 ton. De aanvoer vertoonde eenzelfde beeld en steeg van 59.300 ton tot 167.700 ton. Engeland Bij het Engelse parlement is een wets ontwerp ingediend, dat het mogelijk maakt de eigenaren van vaartuigen dia ln de periode van 1 augustus 1961-31 juli 1962 in de omgeving van de Far öer heb ben gevist, alsnog een extra subsidie toe te kennen. Die schepen komen in aanmerking, die tenminste 30 percent van hun reizen naar de visgronden bij de Far öer heb ben gemaakt. De Engelse-walvisseriJ leverde in 1961 aanzienlijk betere resul taten op dan in 1960. Volgens voorlopige cijfers liep de aanvoer namelijk op van 6.189 ton voor een waarde van 287.392 oond tot 10 406 ton voor een waarde van 310.650 pond. YVest-Duitsland Op het ogenblik zijn er in de Duitse Bondsrepubliek 45.000 producenten van bevroren levensmiddelen, van wie een derde deel zich bezighoudt met visserij producten, terwijl de opslagruimte voor diepvriesprodukten een oppervlak be slaat van ongeveer 100.000 vierkante meter. Van de 170.000 kleinhandelaren zijn er ruim 42.000 in staat diepbevroren levens middelen te verkopen. Het aantal diep vriescontainers. voornamelijk open toon banken met een inhoud van 200 liter, is sinds 1955 van 5000 tot 40.000 toegeno men. Vooral de laatste jaren is er een tendens naar vergroting van de inhoud der toonbankkasten, die reeds het dub bele is geworden van die uit 1956. Het verbruik van dieobevroren levens middelen bedroeg In West-Duitsland in I960 52 000 ton. Dit komt neer op een verbruik per hoofd van 0.9 kg. Van deze hoeveelheid waren 5.100 ton visproduk ten ter waarde van 10 000 000 mark. In 1950 3 000 ton ter waarde van 6.000.000 Europa Het aantal verkoopplaatsen met diep- vrieskasten van -18 C is in de verschil lende landen als volgt: Gr. Brittannië "O 000, West-Duitsland 30 000, Zweden 16 000. Nederland 10 000, Noorwegen 7 000. Denemarken 6 000, België 4.Ó00, Zwitserland 4 000 Frankrijk 2.000 Span- !e 300 en Portugal 150. Schepen In de IJmuider Vissershaven ls aan gekomen de KW 205, Dirkje. Het schip, de vroegere VL 97 Prinses Juliana, is eigendom van Bouwe Hoek, de voorma lige schipper van de KW 136 Urania. De IJM 14 Annie is naar Zaandam ge sleep; om aldaar ln slopershanden te vallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4