Uw probleem is het onze Gemeenschappelijke diensten bij bijzondere gelegenheden Generale synode Geref. kerken gesloten drank voor dorstige drinkers Een woord voor vandaag Zondag begint hervormde voorjaarszendingsweek 2 HET DERDE GEBOD UET VLOEKEN, het ijdel gebruiken van Gods naam, is in ons land een volkszonde, tot in het buitenland berucht. Uitdrukkelijk wordt in het derde gebod gezegd, dat de Here niet onschuldig zal houden, die Zijn naam ijdel gebruikt. En Zondag 36 van de Heidslbergse Catechismus zegt, dat er geen groter zonde is, die God meer vertoornt, en dat wij ook door stilzwij gend toezien ons aan deze verschrikkelijke zonde schuldig maken. In de strijdkrachten, veelszins een afspiegeling van ons volk, lijkt het vloe ken ook wel een onuitroeibaar kwaad, hoewel nadrukkelijk verboden in het Reglement Krijgstucht. „De Nederlandse Krijgsman" van januari 1962, het orgaan van de steeds actieve Kon. Ned. Mil. Bond „Pro Rege" vraagt de chris ten-militairen, of het tegengaan van het vloeken in dienst zo'n moeilijke zaak mag zijn. En hetzelfde geldt voor vele plaatsen in de civiele sector. Het blad schrftft: „'n Gebroken carrière of een moeilijke tijd? Nemen onze christenjongeren dat dan niet? Want ondanks alles kan dit toch voorkomen. Wij moeten en kun nen niet anders zeggen dan dat het aanvaarden van moeiten christenplicht is. Het najagen van recht en gerechtigheid, ons opgelegd, is geen garantie voor het bereiken daarvan. Dan wordt het lijden om Christus' wil. Dat te aam vaarden mag voor ons geen moeilijke zaak zijn. omdat het lijden zo een inte grerend deel uitmaakt van ons christen zijn. De vraag rijst hier of wij in onse christelijke opvoeding dit levensdoel niet verdonkeremanen. „Wie protesteert tegen het vloeken, vesligt de aandacht vanzelfsprekend op eigen levenswandel. „Onder dienst valt weinig te verbloemen, er is praktisch geen facade die we overeind kunnen houden. We zijn altijd, dag en nacht, bij elkaar en ken nen eikaars gaan en staan vrij aardig. „Wie het met zijn christen-zijn op een akkoordje gooit, krijgt als „protes tant" geen voet aan de grond. Hij wordt terecht niet serieus genomen. „Zit in de regelmatig weerkerende klacht in de Tweede Kamer niet tevens een aanklacht tegen onze christen-militairen relf en hun ouders?" Niettemin verheugt het ons, dat staatssecretaris Calmeyer de commandanten, officieren en onderofficieren nog eens in een officieel schrijven uitdrukkelijk erop heeft gewezen, het vloeken en het uitvloeken na te laten èn tegen te gaan. Daarbij wijst de staatssecretaris erop, dat degenen die zich door de overtreding van het derde gebod gekrenkt voelen, de moed moeten hebben, dit te doen blijken. Terwijl zij, voor wie dit geldt, moeten beseffen, dat het i bijeenkomsten de zegen kan uit- onkameraadschappelijk is collega's nodeloos te kwetsen. Dit geldt zowel voor spreken. Deze diensten zijn echter soldatenkamers en cantines als voor onderofficieren en officieren. alleen bij bijzondere gelegen- We zijn er ook erkentelijk voor, dat de overheid hier een positief geluid laat heden en als er tussen de beide horen en niet volstond met een formeel en neutraal geluid. of meerdere plaatselijke ge- Daarnaast Is het de taak van de gezinnen, de kerken, de maatschappij en meenten epn eesDrek ceweest en óók van de politieke partijen, duidelijk tegen dit kwaad op te treden. meenten een gesprek geweest en Rooms-katholieken bijv. zijn nogal eens siap in dit opzicht omdat zij de gedachteloze vloek niet ernstig nemen. Zij dienen echter te beseffen, dat hun toenaderingspogingen tot de protestanten daaronder lijden. Die begrijpen een dergelijke levenspraktijk van medechristenen niet en dat brengt onnodig verwijdering. Ook de socialisten en liberalen, die officieel de christelijke traditie van onze samenleving erkennen, zijn wel zeer passief. Hun woord zou een goede in vloed kunnen hebben. Het is kenmerkend, dat modebegrippen, zoals men selijke verhoudingen, harmonieuse public relations enz., min of meer zijn, het boze hart van de mens óók in dit opzicht niet veranderen. Hoewel de inhoud van deze begrippen kwetsend optreden juist wil voorkómen. De protestantse partijen getuigden hier mot christelijke volharding, met name de leden van de Staatkundig Gereformeeide Partij. Dat ls goed, omdat we B. W. Ganzevoort van Antwerpen tegen •Hen weten dat de .onden, ook van het volk van het gealn van derttfjd- I d^T'Sldd.rbS krachten, leiden tot oordeel, verzwakking, ellende en soms (tijdelijke) on- erop dat, ai is de zaak van de gemeen- dergang. Daartegenover staan de zeer rechtlijnige en positieve beloften van aardse zegen en blijvende welvaart voor gemeenschappen by gehoorzaam heid. Deze beloften aan een volk zijn het grootste perspectief van goede christelijke politiek, de enige weg in voorspoed en de uitweg in tegenspoed. Gereformeerde synode besluit NA een urenlang debat, uit gespreid over drie dagen heeft de gereformeerde synode eindelijk besloten dat in de toekomst gemeenschappelijke samenkomsten, die reeds met andere kerken worden belegd, erediensten zullen kunnen zijn, zodat niet slechts de hervormde predikant, maar ook zijn ge reformeerde collega in deze Aan de dienst des Woords mag niet de dienst der sacramenten worden verbonden, zodat de Gereformeerde kerken nog niet overgaan tot inter communie. Zoals wij reeds meldden hadden 24 sprekers het woord gevoerd en hun be zwaren geuit. Deze kwamen vooral de kant van de ouderlingen. Ouderling Scholtens bleef bij zijn bezwaren tot het bittere einde en stemde samen met ds. Intercommunie niet toegestaan (Van onze kerkredacteur) schappelijke diensten niet helemaal on belangrijk, toch de proporties niet uit het oog verloren mogen worden. Het is een beperkte zaak. De synode van Leeuwarden stond gezamenlijke ere diensten toe in noodgevallen en de mo gelijkheid van gezamenlijke samen komsten bij bijzondere gelegenheden. De nieuwe regeling wil deze „samen komsten" nu erediensten doen zijn. Wij moeien beseffen dat in onze tijd de een heid meer op ons af komt dan ooit. Veel op het gebied van contacten tussen kerken en gelovigen ook al moet er kritiek zijn kan positief gewaardeerd Velen hebben gezegd dat de gereformeerden het pand moeten bewa ren. Volgens prof. Ridderbos is dat niet slechts het pand van de vaderen, maar van de profeten en apostelen. Als gevraagd wordt „zijn we niet bezig dat in de waagschaal te stellen?" dan moeten we zeggen dat dit rapport dat niet doet. De centrale inhoud van het evangelie is normatief gesteld. Het gaat hierbij niet om een confessionele, maar om een kerkelijke kwestie. „Doen wi; water in onze koppige kerkelijke wijn?' Dr. J. j Meijering. die benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de t sen-afdeling der metaalkunde aan Technische Hogeschool te Delft, heeft de aula van de hoge school zijn ambt nvaard met het uitspreken van rede over de oxydatie van metalen legeringen. 'rof. Meijering, die in dienst is 1 de N.V. Philips te Eindhoven, is 52 jaar. I RECTIFICATIE Op de jaarvergadering van de afde ling Zuid-Holland van de Ned. Herv. Jongelings- en Meisjesvereniging op Gereformeerde Grondslag zal ds. Kleer maker spreken over: .Hoe vind je dat er gepreekt moet worden?" en niet zo als wij hadden vermeldt over het onder- weerp: „Waarom verwerpen wij zo veel van de hedendaagse prediking?" ..Juiste toon en vrede bewaard Uitpeilen (Van een onzer verslaggevers Donderdagavond zijn de zittin gen van de generale synode der Gereformeerde kerken te Apel- tan aanzien doorn beëindigd. In totaal is er precies zes weken vergaderd, waarvan vier weken in het na jaar. Een record voor een Gere formeerde synode. Wel was veel voorbereidend werk in de com missies reeds van tevoren ver richt, maar tijdens de synode zittingen is toch ook met voort varendheid gewerkt. In precies zes weken gereed te Griekse en Romeine imperium ge richt was, dat door zijn prediking uit haar fundamenten werd gelicht, maakte zich ook druk over een collecte. Ds. G. Y. Vellenga had de vrees ge uit dat de Geref. Kerken zich nu laten „uitpeilen". Prof. Ridderbos stelde ei genlijk het tegenovergestelde. „Wij kie zen uit de hervormden (en pellen hen uit) en ik moet nog zien of ze daf men." Ouderlingen hadden er op gewe zen dat vroeger altijd gezegd is dat het uiteindelijk doel van eenheid pas ge meenschappelijke diensten kan zijn. Nu wil men, waar eenheid is over de houd van het evangelie, ondanks schillen over sacramenten en tucht, de ze diensten aangrijpen als een middel. Tot hen die zich afvragen of dit wel kan, zei prof. Ridderbos: „je kunt geen onveranderlijke gedragslijn vaststellen. Zou het niet de tijd zijn om elkaar meer te gaan zoeken?" In dat stadium zijn we. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Het besef van bij elkaar tc horen trekt ons meer naar elkaar toe. Er was gevraagd naar de ambten in een dergelijke dienst, maar prof. Rld derbos wil hier geen theologie van in complete diensten van maken. „We zeg gen eigenlijk alleen: wij zijn nog niet één, en toch...." Deze diensten zijn een teken, om mensen die dit Incidentele gaan verheerlijken, snappen het niet. Herderlijk schrijven Prof. Ridderbos pleitte er nog voc dat. nu allerlei groepen zich tot de ker keraden wenden, ook de synode zich over deze kwestie in een soort „herder lijk schrijven" tot hen moet richten. Een tegenstander betoonde hij zich van de poging deze kleine mogelijkheid van samenzijn met al te veel kerkelijke re keningen te omsluiten. „Men kan zoveel huwelijkse voorwaarden opstellen, dat het meisje zegt: Ik doe het niet meer. We doen hier wel geen groot ding, „be sloot prof. Ridderbos, maar in zijn con tact betekent deze stap toch wel iets." In zijn antwoord op de vele vragen ging prof. dr. J. T. Bakker nog in op de opmerking dat de rooms-katholieken in hnn jongste richtlijnen veel princi piëler hebben gesproken. Hij wees erop sommHc taksnu P™1»» •chr"' ""''it'1 cG öeeiTnf sfee- ter svnode 70 eoed was de Romeinen, die een monument gebleven. Er -.varen geen wanklanken; J1**/ h'J gchreef ook aan Filemon men hoorde steeds de juiste toon en de br,ef. °v.er, é*n *1 "li vrede was bewaard j ^oe* het grotere en het kleinere als zo- Het kan zijn. aldus ds. Kuiper, dat 1 (Advertentie) Men zou nog méér tijd kunnen be sparen als er steeds scherper onder scheiden werd tussen wat meer er wat minder belangrijk is, meende de praeses ds. P. D. Kuiper te Sassen- beim in zijn slottoespraak. „En voegde hij er bescheldenheidshalve i toe als de synode nog iets gvuldiger te werk zen van een praeses' Dat de Gereformeeide kerken in een isolement leven, mocht volgens ds. Kui per in bepaald opzicht waar zijn - waarbij hij de vraag in het midden liet of dit isolement wellicht met zeer wel te verdedigen is maar dat zij het isolement zoeken, leek hem een niet te handhaven oordeel. Wie kennis nam van de besprekingen ter synode over de verhouding tot an dere kerken in ons land. de Gerefor meerde oecumenische synode, de ge meenschappelijke kerkdiensten en avondmaalsvieringen, en de resultaten van kerkelijk overleg en arbeid, kan niet staande houden dat de Gerefor meerde kerken het isolement zoeken. Men denke daarbij ook aan de beslui ten om waarnemers te zenden naar de conferenties van Wereldraad en I.C.C.C. De discussies hieraan voorafgaand, vormden volgens ds. Kuiper een der hoogtepunten van deze synode en toon den aan hoezeer bij allen de relatie van de Gereformeerde kerken tot de We reldkerk de volle belangstelling heeft. „Wat de gevolgen van deze waarne ming zullen zijn. zal de toekomst le ren. Wel mag mijns inziens gezegd den. dat onze kerken op weg zijn een beslissing op dit punt, naar ee of een neen. dat ook voor het interne kerkelijke leven niet zonder consequen ties zal zijn", zei ds. Kuiper. Voor het eigen kerkelijk leven had de synode van Apeldoorn o.a. deze beteke nis. dat verschillende beslissingen ter zake van de eredienst werden geno men. Een nieuwe psalmberijming werd ter beproeving vrijgegeven, een nieuwe Sezangenbundel eveneens: een verkort oopsformulier is samengesteld. oude kerkelijke gebeden werden herzien en nieuwe ontworpen. wii uit het Seleerd. „Ik ie nog nooit geheelde wond. In deze droeve geschiedenis heeft naar mijn vaste overtuiging juist het wantrouwen zulk een grote rol gespeeld. Wellicht is uit het gebeurde dit goede voorgeko men. dat wij meer dan vroeger zoeken naar wat verenigt, dat wij elkander niet les willen laten, bang geworden voor te genstellingen, die voor God niet beslis send en verantwoord zijn". Desondanks heeft deze heilzame be geerte naar vrede de synodeleden niet belet ronduit hun mening te geven. Ds. Kuiper geloofde dat deze vrijmoedig heid juist ontsproot uit het wederzijds danig herkennen Wanneer wij „Ik moet in dit verband melding i :en van het antwoord namens de de der vrijgemaakte kerken, dat gewond en bedroefd heeft. MIJ dunkt, al le woorden hierover iljn óf teveel óf te weinig. Ik zal er dan ook verder zwijgen". Aldns ds. Kuiper. De praeses beleed dat hem sorr gedachte overviel: wat betekent eigen lijk een synode in het leven der ganse kerk van Christus op aarde en vergele ken bij het leven der volken, waarin hon derden miljoenen nog nimmer het Licht de wereld hebben erkend? „Het is alsof wij alleen maa le zakelijkheid en serene rust gedragen door het getij van de welvaart de in terne belangen van een der kerken in een klein land hebben behandeld, ter wijl het buiten stormt in een wereld, die angstig en geteisterd haar bestemming tegengaat. Terwijl het ene buurvolk het andere treft met bloedige slagen, stellen wij grenswijziging vast tussen twee particuliere ressorten. Terwijl overal de vleugels gespannen staan om de dood uit te strooien over steden en dorpen, houden wij ons bezig met een kleine verandering in de litur- gie. Terwijl ideologieën op elkander botsen met demonische felheid, zoeken wij naar een antwoord op de vraag of de vier procent vacantietoeslag geldt voor het netto- of bruto-inkomen. Is dat niel gruwelijk inconsequent en onverantwoor delijk?" Netten klaarmaken i behandelen. bewust blijven dat functie in" dienst der kerk in wezen functie is in dienst van Jezus Chris- mogen wij God danken dat Hij ons de gelegenheid gaf de netten klaar te maken om ze straks uit te werpen in de ongewisse zee, waarbij het bevel en de belofte van de Meester onze enige zekerheden zijn". Toespraken Uiteraard bleven de gebruikelijke toe spraken niet achterwege. Inzonderheid richtte ds. Kuiper zich tot de Gerefor meerde kerk van Apeldoorn, die voor het eerst als gastvrouwe van een syno de optrad. Ter herinnering ontving deze kerk een kanselbijbel met inscriptie. Dr. P. G. Kunst te Amsterdam, acces- ir der synode, richtte zich tot de prae ses. hem dankend voor de blijmoedig- h< d waarmee hij de vergaderingen had geleid. Prof. dr. D. Nauta was de woordvoer der van de hoogleraren preadviseurs. Groningen Op de laatste zittingsdag viel het be sluit om de volgende generale synode te houden in Groningen. De Gereformeerde kerk van Gronin- gen-Zuid is aangewezen als roepende kerk. De stadsparkkerk is dan verga derplaats. De nodige voorzieningen zul len worden getroffen om het kerkgebouw hiervoor gereed te maken. De synode komt in mei 1963 samen voor een con stituerende vergadering. De openbare zittineen beginnen in september. Besloten werd om de benaming van de adjunct-scriba ds. H. W. H. van An- del te veranderen in die van actuarius. Ds. W. de Graaf te Almkerk. deputaat )or de eenheid onder gereformeerde belijders, deelde mede dat men bezig is met de oprichting van een „gerefor meerd convent". De hiervoor gevraag de gelden zullen door de synode worden verstrekt. Aan het moderamen van de synode is onlangs opdracht gegeven de moge- tasten om aan de psalm- smakelijk gezond licht verteerbaar dat het niet juist is de verhouding Re formatie- Rome gelijk te trekken met de hervormd-gereformeerde verhou ding. Daar zijn veel meer vragen in ge ding. „Het opmerkelijke is dat de bis schoppen deze kwestie ook niet meer met één woord kunnen afdoen. Daar om moet hun stap ons zeker ln de ver houding tot hervormden tot nadenken dwingen". Amendementen Niet minder dan 12 ouderlingen dien en samen een amendement in, dat eigenlijk een tegenvoorstel was. Zij ver zetten zich tegen de voorgestelde ge meenschappelijke diensten. Ook ds. J. van Herksen diende een dergelijk tegen- mendement in. De andere amendemen ten hielden slechts wijzigingen in. De opmerking in het tegenvoorstel van de ouderlingen dat zulke diensten niet gehouden mogen worden tenzij er zeker heid is aangaande de handhaving belijdenis en tucht, verleidde prof. Nau- n historisch voorbeeld uit het leven van Calvijn. Deze raadde dagen van zijn ballingschap uit Genève zijn aanhangers aan toch aan het avond maal te gaan bij de dominees die toen Genève de kansel bezetten. Prof. Nauta had ernstig bezwaar tegen de wijze waarop de twaalf ouderlingen kno pen doorhakten. Het opmerkelijke de tweede ronde van sprekers was de teneur precies tegengesteld was de eerste. Spreker na spreker, op enkele na, wierp zich op ter verdediging van de grote lijnen van het rapport. Gewijzigd voorstel Tijdens de maaltijden kwam de com missie van het rapport met de tegen standers bijeen. Deze bespreking resul teerde in een gewijzigd voorstel. Ook hierin werden de gemeenschappelijke diensten mogelijk gesteld, maai ren een paar meer zekeringen aange bracht. Toch waren sommigen als ds. J. van Herksen nog niet helemaal gerust gesteld en dienden amendementen in met nog meer zekeringen. Opnieuw wijd de de synode enige uren aan deze kwes tie en weer bleek de angst van sou gen dat van deze. in de loop van debat, steeds kleiner wordende kier een nauwelijks open deur. nog altijd misbruik gemaakt zou kunnen worden. Daarom was ds. J. R. Hommes (Gro ningen) bang dat de beperkingen de lachlust van het publiek zouden opwek ken. Hij wilde liever niet uitspreken „bij bijzondere gelegenheden en op be-1 perkte schaal". Terwijl hij liever alleen het eerste gedeelte zag, sprak prof. Nau ta zich uit voor alleen het tweede ge deelte. Na deze laatste ronde bleek, dat het ene amendement na het andere was in getrokken, zodat er eindelijk enig licht kwam in de verwarde situatie. Maar prompt kwamen er weer allerlei zins- veranderingen, zodat het besluit opnieuw terug ging naar de commissie en de kwestie opnieuw een dag werd uitge steld. Besluit Eindelijk kon gistermorgen deze zaak dan worden afgehandeld. Een kennelijk vermoeide synode kwam tot een onver wacht eensgezinde uitspraak. De ge meenschappelijke diensten zijn moge lijk: als resultaat van een kerkelijk ge sprek bij bijzondere gelegenheden als de gemeente onderricht is als de zekerheid bestaat dat geen ander evangelie wordt gebracht dan dat van Jezus Christus, zoals deze in gehoorzaamheid aan de H. Schrift in de belijdenisgeschriften der Gerefor meerde Kerken wordt beleden #d al^i geen sacramenten worden be ft als de classis van het voornemen in kennis is gesteld. Bovendien zullen de plaatselijke ker ken nog een „herderlijk schrijven" ont vangen en zullen de mindere vergade ringen op deze zaak hebben toe te zien. Gemakkelijker kwam de synode ertoe gemeenschappelijke uitzending in het kader van de Wereldhulpactie toe te staan. Maar Intercommunie lag nog niet bin nen het gezichtsveld van deze synode. Er zullen deputaten worden benoemd om te onderzoeken of, en zo ja, onder welke voorwaarden en omstandigheden en binnen welke grenzen het verant woord Is om tot gemeenschappelijke avondmaalsviering met andere kerken te komen. Jezus' discipelen voelen zich op een gegeven moment geroepen in te grijpen: als ouders met hun kinderen komen bij de Meester en Hem vragen die kinderen zegenend aan te raken dan bestraffen zij die ouders. Kinderen tellen niet meede wereld is in hun gedachtengang blijkbaar alleen voor de grote mensen. Jezus neemt het Zijn jongeren bijzonder kwalijk. En dan volgt dat in later eeuwen zo gevleugeld geworden ivoord: Laat de kinderen tot Mij komenverhindert ze niet; want voor zodanigen is het Koninkrijk Gods." Zoals de kinderen moeten ook de grote mensen dat Koninkrijk ontvangen. En die opmerking van Jezus brengt ons midden in het probleem: het ontvangen van het Koninkrijk Gods. Dat is een kwestie van onderworpenheid, van zelfverloochening, van simpele aanvaarding, van zich gewonnen geven aan de Heer van dat Koninkrijk. Dat is een zaak van het hart. Een kind kan zo onbevangen en zo ongecompliceerd zich overgeven, in het volste vertrouwen, omdat het zich beschermd weet bij vader of moeder. Dat is hetgeen Jezus van ons vraagt: zet uw dage lijkse zorgen aan de kant en geef u over. Ontvang het Konink rijk, zet uw hart open voor Jezus' gaven. ,En Jezus omarmde de kinderen en hun de handen opleggende zegende Hij ze", zo staat er. Dat is de rijkste ervaring in een mensenleven! Zondag a.s. begint in de Her- vormde Kerk de voorjaarszen dingsweek waarin geprobeerd wordt het vele geld bijeen te brengen dat voor het groeiend werk nodig is. Deze collecte wordt in een tijd vol internati onale spanning gehouden. Daar om heeft de secretaris voor de Raad van de zending zich in een folder in het bijzonder bezig ge houden met de situatie rondom N^nw-Guinea Hij schrijft dat tijdens een bespreking met cursisten van de Zendingshogeschool in Oegstgeest gebleken is dat velen met grote zorg vervuld zijn. Toch besloten zij allen hun studie af te maken om naar Nieuw-Guinea te kunnen vertrek ken. „Ik meen dat wij eerbied moeten hebben voor deze bereidheid" vervolgt deze predikant, „om niet slechts in goede, maar ook in kwade dagen uit te gaan,in de dienst van het evangelie". „Wij hopen zeer dat zij lang met zegen ginds werkzaam mogen zijn, maar het if ook mogelijk dat de situatie zo zeer ver slechtert dat onze mensen op korte ter mijn terug moeten keren. Dan zal ei echter ook zeer veel geld nodig zijn, veel meer dan waarover de penningmeester op het ogenblik beschikt. Ook in Indonesië werken nog steeds zendingsarbeiders. Juist dezer dagen heeft Oegstgeest bericht ontvangen dat hun verblijfsvergunning weer met een jaar is verlengd. I/erf Kan Ifettewinkel sterk... prachtig Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rijswijk (Z.H. 5e pred. plaats): W. Pelleboer te Wageningen; te Hemmen (toez.): W. B. A. Smits te Rotterdam-Feijenoord: te Dedemsvaart: W. Straatsma te Saaxum; te Elspeet- Uddel-Vierhouten, 2e pred.plaats: L. van Nieuwpoort, kand. te Linschoten. Beroepen te Dordrecht (toez. vac J. van der Velde): C. Graafland te Woerden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zeist (vac. J. Wilschut): A. van der Kooy te Woerden. Aangenomen naar Nieuw-Beijerland: M. Bergsma te Eemnes-Buiten. Benoemd tot vic. te Katwijk aan (wijkgem. Noordoost): D. J. Cuperus, kand. te Waddinxveen. Beroepen te Emmanuel (Alberta Can. Christian Reformed Church): L. F. Schalkwijk te Duncan (British Columbia, voorheen te Krimpen a. d. Lek). CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaamslag: J. C. van Raven- swaaij te 's-Gravenhage-Scheveningen er E. Venema te Zwijndrecht. Het is gebleken dat de mogelijkheden x>r de hervormde zending in dc Kamc- jen zo groot zijn dat dit gebied om meer zendingsarbeiders vraagt dan Nederland kan bieden. Alles zal worden gedaan om veel mogelijk mensen voor dit werk te schakelen, maar voor een groot deel zal hun aantal toch ook weer be paald worden door de wijze waarop dc nervormde gemeenten in de toekomst dit zendingswerk zullen blijven steunen. In verband met deze voorjaarszendings week zullen zondag a.s. in vrijwel alle hervormde kerken folders worden uitge reikt, die de voorjaarscollecte aanbevelen. In Oekraïne zes leden van pinkstergemeente veroordeeld Zes leden van een „pinkstergemeente" zijn in de Oekraïne veroordeeld tot vijf jaar gevangenis en vijf jaar verbanning, waarschijnlijk in Siberië, zo meldt de Prawda. Het blad meldt dat de zes mannen een meisje uit een ziekenhuis hadden ge haald cn haar daarna hadden „dood- gebeden". „Zij deden op hun aanhangers een be roep niet deel te nemen aan het open bare leven en culturele en opvoedkun dige instellingen te mijden. Zij gebruik ten alle mogelijke middelen mensen in hun netten te vangen, in het bijzonder schoolkinderen", aldus de Prawda, die verder de sekte beschuldigt van colla boratie met de Duitsers in de tweede wereldoorlog. Monnik spreekt in Hogerhuis over teenagers Voor de eerste maal in 400 jaar is h Hogerhuis toegesproken door een rooms- katholieke monnik. Baron Vaux of Harrowden, die in 1932 tot een kloosterorde toetrad, maakte ge bruik van zijn oude titelrechten om de lords toe te spreken over de verzorging en opleiding van teenagers. De lords luisterden aandachtig, nadat j Vaux in het begin van zijn rede eraan herinnerde hoe een van zijn voorouders vervolgd en gevangen genomen werd omdat hij met te grote ijver zijn geloof verkondigde. De kern van zijn rede was dat de he dendaagse jeugd de verlossing meer verdient dan sommige cynici wel bewe- Volgens de kerkelijke autoriteiten had sinds de reformatie nimmer meer een monnik in het Hogerhuis het woord ge voerd. Burgerlijk huwelijk in Spanje nu ook voor ex-rooms-katholieken paar burgerlijk kan huwen, ook al zijn zij rooms-ka-tholiek gedoopt. Twep inwoners van Madrid. Mario Se- villa en Carmen Sanchez, zijn naar de baptisten overgegaan. Hun advocaat zei dat het paar drie jaar lang bij verschei dene rechtbanken in beroep gegaan was voor het hooggerechtshof uitspraak deed. Spanjaarden die buiten de rooms-ka- tholieke kerk willen trouwen moeten toe stemming voor een burgerlijk huwelijk aanvragen. Het aantal protestanten in Spanje wordt op 20.000 geschat. Vraag: Ik heb een pony. die hoest. Wat moet ik daaraan doen? Men raadt boren mij aan 's morgehs een beetje ruwe - r -- erwten te geven. Weet u soms een ander middel? Antwoord: Uw pony heeft_ zeker kou gevat Nederland ongeveer 240.000 mensen ge in er sterven ongeveer 87.000 Gemiddeld komen dus elke zuigelingen ter wereld en ster- dagelijks ongeveer 238 mensen. autobanden op elkaar te stapelen en de bovenste boven water af te sluiten met een ronde plaat en daarop een bloem bak te zetten. Van onderaf willen we de andere band in de banden ga- w.. - moet dus voorzichtig 1 dat het niet op longontsteking uit- open draait. Dergelijke dieren zijn te kost- agjg baar om risico te lopen en daarom kunnen wij maar één raad geven; ga zo spoedig mogelijk naar de dieren arts, Vraag: Ik heb een kasje, dat me be- ten maken, waardoorheen dc zigheid moet geven. Het middenvak is "kunnen zwemmen en waarin zij n dat heb ik bestemd voor to- schien kunnen kuit schieten. Maar maten, latyrus. en chrysanthen. Langs de zijkanten lopen tabletten Vraag: Een 1 ik daar kunnen kweken, hetzij in de pot hetzij in de tabletgrond? Ik wil de kas koud houden, daar afdoende Ds. Kuiper stemde toe dat hier v een schrille tegenstelling sprake lijkt zijn. Christus heeft echter van z apostelen dus ook van zijn kerk gezegd, dat zij vissers den zijn. Op gezette tijden moeten de schepen gerepareerd en de netten ge boet en gereed gemaakt worden Met grote dankbaarheid constateerde j de vaart en de vangst, ds. Kuiper, dat bij alle verschil 1 Les uit verleden PauJus, wiens werkterrein op het gro- geworden een financiële tegemoetko ming te verschaffen. Het moderamen zal daarvan zo mogelijk aan de volgen de synode rapport moeten uitbrengen. Ingekomen was een oproep van de Raad van Kerken in Indonesië, welke ook tot andere kerken gericht is. In besloten zitting heeft men dit schrijven behan deld In openbare vergadering werd meegedeeld, dat het moderamen belast is met bet beantwoorden van bedoelde brieL in "betrekkelijk korte tijd helemaal zwart geworden. Zijn rugvinnen -taan nog maar uit een enkel stekeltje. L i deel van zijn huid is er zelfs af. Wij hebben de vis apart -edaan - scheelt goudvissen is warming te grote bezwaren geeft Is dit besmettelijk de anderi vissen, voor de platen of beien kan het water? Kan het dier nog genezen? kistjes zetten Moet het aquarium nu schoon ge maakt worden? Antwoord: Uw goudvis is zeer waar schijnlijk aangetast door een parasiet, de gyrodactylus. Gewoonlijk is de af loop dodelijk. Dat de huid er gedeelte lijk af is. wijst op kannibalisme of beschadiging. De parasiet is besmette lijk voor de andere jjgtebfiÉM komt het kardinale punt: kunnen die autobanden gaan verrotten onder wa ter of een stof afgeven waarvan de vissen dood gaan? Als dit gevaarlijk is. doe ik het niet. Als ik genoeg geld had. zou ik een verhoging van steen bou- wen, maar die autobanden kosten de toepassing beperkt U niets. 1 J::" Antwoord: Wij zijn bang dat I grote teleurstelling zal uitlo- i de banden zal spoe- .jpmde gehele zaak zal Aard- langzamerhand in elkaar zakken. Ook het best in pot of in zijn wij bang. dat de vissen die rub- dan op het tablet. In berlucht minder aangenaam zullen vin- het tablet den. Bovendien staat het lelijk en on- natuurlijk. U kunt beter een andere goedkope methode volgen en op de - Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld- mij het recept en de bakwijze te Antwoord: Daar verwarming be- breekt, is de toepassing bepe. kunt in maart beginnen met radijs, spinazie, raapstelen, kropsla en na het op uit voorzorg oogsten hiervan rode pepers planten, pen. Het weckfles. Wat Deze laatste moet u tevoren zaaien of dig verrotten moet jonge planten kopen. I oktober/november kunt ook gebruiken door de bolgewassen pot oi kistjes in te graven. Verder kan u in september/oktober er weer nieu- of andere steenfabriek zien planten kool en sla in grote blokken misbaksels machtig te spenen of in potten ingraven. Ook kunt worden. Als u deze goed opstapelt, zak- Antwoord: U neemt 200 gram bloem, een halve deciliter melk. een half ei, 100 gram gesmolten boter. 10 gram Dlan 8'St en 10 gram zout. Maak op de ge- •- wone wijze een stevig gistbeslag. Voeg 'e lauwwarme gesmolten boter toe en laat het beslag ongeveer drie kwartier rijzen. Vorm er kleine balletjes van. Leg ze op een beboterd bakblik en laat ze opnieuw rijzen. Bak ze in een warme oven ongeveer een kwartier lang gaa" Bestrijk de bovenkant nu met iets eigeel en laat ze in een zeer 'paar matig warme oven bros en glanzend minuten violen cn dergelijke inzaaien ken zij niet i spenen of later buiten uitplanten. Op lucht af e het aquarium te verversen Zoals we al schreven, kan de vis waar schijnlijk niet genezen. Ga ook eens na. of er voorwerpen in de algen zit ten. waaraan de vissen zich kunnen wonden, b.v. scherpe hoeken van ste- Vraar: Na dc ramp in Harmeien, vraag ik mij af hoeveel mensen er ge middeld per dag in Nederland sterven i en hoe vee! er gebaren worden. I Antwoord: Jaarlijks worden er in lerlei snij- i potbloemen. Wat denkt Zij zullen daar liever kuit schieten dan u van een electrische bodemverwar- in de autobanden. Boven de waterlijn ming onder de tabletten? De mogelijk- kunt u altijd een band bevestigen en heden worden dan veel groter. De bloembak gebruiken of een bloembak grond onder de tabletten kan u gebrui- erbovenop zetten, ken voor het steken van witlof, het op bergen van dahlia-, gladiolen- en an dere knollen. Er zijn dus mogelijkhe den genoeg. Vraag: In de tuin heb ik eei ver gemaakt, vijf m*'r lang en viji meter breed. Nu '-a-i ik gedacht in het midden var. de vijver negen kleine worden, lang. Vraag: Ik ben in het bezit van een geluidsband.Daar ik zelf geen bandre corder heb. wordt het bandje weinig gedraaid. Hoe en bij welke tempera tuur kan ik het bandje het beste be- V Antwoord: U behoeft niet zo gauw bang te zijn voor schade aan de ge luidsband. Als u het bandje in een plastic doosje bewaart cn dit gewoon in een niet te vochtige kast wegzet, zal er niets gebeuren. Natuurlijk moet u tjes. Tegenwoordig zijn er op dit ge- geluidsbanden niet bij een hete kachel of in de zon leggen. Ook een vochtige kelder is geen goede plaats. Koel en droog bewaren en als u het bandje niet visvij- bied allerlei soorten stengels, koekjes. die bolletjes zie ik nergens die graag zelf willen bak- mijn gasfornuis. Is het mogelijk gebruikt, de doos luchtdicht afsluiten-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2