Burgemeester Van Diepeningen gaat naar Barneveld „Ik kon er iets van maken Tevredenheid na zestien jaren Leiderdorp dat is andere koek! Filinvoorstellingen effectiever dan rondleidingen Ds. J. Swijnenburg sprak over de Pinksterbeweging Prof. dr. Ipsiroglu over de rots kerken in Cappadocië LOPERS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 22 KcmiuAtt. Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Stadsgehoorzaal, 3 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Dean Dixon; soliste: Edith Peinemann, viool, voor K. en O. Doelenkazerne, leslokaal 10, 8 uur: Ex- pogé, voorlichtingsavond groenten en fruit. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Jan Vossensteeg 17, 8 uur. ds. J. A. Smink. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Centrum met „Voor het laatst Lady Barker". Diligentia, 8 uur: Wilma Driessen, so praan, Bernard Kruysen, bariton, Nicole Aubert, piano. Houtrust, 8 uur: Weense IJsrevue „11- lusionen". Vrijdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Koningskerk, einde Koningstraat, 320 uur: Eerste steenlegging door ds. M. Ot- tevanger. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Margriet modeshow. Café Aniba, 8 uur „Door Eendracht Verbonden" Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding P Mazur, gewoon hoogleraar in de theo retische natuurkunde. Wijk gebouw Levendaal, 8 uur: gecom bineerd jaarfeest chr. geref. jeugdver enigingen Mirjam en Samuel. Zomerzorg, 8 uur: Kynologen Vereni ging „Rijnland", dcrs. C. Naaktgeboren over ,.De geboorte van zoogdieren, in he*, bijzonder de hond" Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bi- tos". Houtrust, 8 uur: Weense IJsrevue „II- lusionen". Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Ons Grunnegerland. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Huzaren", van P. J. BréaL Het gulden Vlies, 35 uur: Receptie v.v. Leidse Boys t.g.v. 40-jarig bestaan. Rijksherbarium, 2 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, excursie naar Hortus Botanicus. Bevrijdingskerk, 7.30—7.50 uur nm: Herv. Geref. Avondgebed. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Es- moreit" en „Esbatement van den Vis- scher": 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Vader". Gebouw K en W„ 8.15 uur: Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink: so list: Tibor de Machula, violoncel. Diligentia, 8 uur: Voorburgs Opera- koor o.l.v. Harry Holtman. Houtrust, 8 uur: Weense IJsrevue „II- lusionen". Films Casino (2 en 720 uur): The nun's story (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Slachtof fers van hun driften (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vergel- t 9.15 uur): De strop ding (18 jaar). Rex (220, 7.15 wacht (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De pre sident (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De ka nonnen van Navarone (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (220, 7 en 9.15 uur): Waarover men niet spreekt (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Zij sneuvel den niet tevergeefs (14 jaar). Luxor (220, 7 en 9.15 uur): 'sNachts kan van alles gebeuren (alle leeftijden) Rex (220, 7.15 en 9.15 uur): De drei ging uit het heelal (14 jaar): donderdag: Porto Fino, paradijs der liefde. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur)Een vrouw is een vrouw (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg S 24807. Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken Theo Blom en Wilfred Voet (tot 24 febr Lakenhal, werken van Ap Sok (tot 5 maart). Lakenhal, „Vijftig best verzorgde boe ken" (tot 5 maart) Rijksmuseum van Oudheden, Neder landse opgravingen in Egypte (tot 18 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 820 uur 'savonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 520 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 2 tot 520 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10-5.30 u Rijksmuseum van Oudheden, „Neder landse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari). Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30 uur njn., zaterdag 25 uur: jeugd: elk< woensdag 25 uur. (Van een onzer redacteuren) TJET zal moeilijk zijn, burgemeester Van Diepeningen en Leiderdorp van elkaar los te maken. Toch zal het moeten, want de heer Van Diepe ningen is benoemd tot burgemeester van Barneveld. En dat al met ingang van 1 maart. Het was eigenlijk onwerkelijk, te veronderstellen dat hij „zijn" Leiderdorp nog eens zou verlaten; anderzijds moet gezegd worden, dat deze veronderstelling zo zij heeft bestaan recht deed aan het jeugdige élan dat deze burgemeester kenmerkt. Een élan dat zich hecht aan een vastberaden begonnen werk maar dat ook wisselingen nodig heeft om nieuwe impulsen te ontvangen. „Ik heb nu bijna zestien jaar in Lei derdorp gewerkt," zei burgemeester Van Diepeningen ons gisteravond tijdens een gesprek, dat verscheidene malen door telefoontje-met-gelukwens werd on derbroken. ,Ik ben 51 jaar. Als ik nu niet had ïrwogen van gemeente te veranderen i de mogelijkheid niet uitgesloten zijn. dat ik hier tot mijn 65ste jaar zou zit ten. Dan maak je wel de dertig jaren maar het is de vraag, of dat voor de gemeente zelf en voor mij wel goed is Ik kan gerust zeggen, dat dit de enige overweging is geweest om te sollicite- ;n naar Het burgemeesterschap van arneveld. Toen ik in Leiderdorp kwam, heeft gemeentesecretaris Corts me gezegd, dat ik aan het hoofd van een aantrekkelijke gemeente was gezet. Deze woorden ben ik niet vergeten, want ze zijn bewaar heid. Ik vind de Leiderdorpse bevolking prettig van geaardheid en al spoedig bleek mij. dat mij de gelegenheid zou worden geboden er iets van te maken Ik heb het altijd als een kostbaar ed beschouwd en beleefd, dat in de kring van het college van B. en W., de gemeenteraad en het gemeen telijke apparaat in zijn algemeenheid een sfeer van openheid en eerlijk heid bestaat." Mevrouw Van Diepeningen, die. evenals haar man, uiteraard ingeno men is met deze benoeming, inter rumpeerde: „Ze zijn in één woord goed voor ons geweest." „Primair", zo vervolgde de bur gemeester, „is voor mij het vertrou wen. Daarop moet al het werk wor den opgetrokken. Dan ontstaat er een harmonie, waardoor vanzelf alles sluitend in elkaar grijpt en gunstige resultaten zijn te verwachten. Natuurlijk wil ik niet verwaarlozen, dat de gemeenteraad ook een politiek college ik waarin elk vogeltje zingt zo als het gebekt is. Maar als elk zijn taak verstaat, zal men zich toch doelbewust inzetten voor de behartiging van de ge meentebelangen. Ook de verhoudingen op de secretarie zijn goed." „Naarmijn zin" weggetrokken en die alle mogelijkheden biedt om eigenschappen als beleidvaar- digheid en stuwkracht tot ontplooiing te brehgen. Blikverruiming jDURGEMEESTER Van Diepeningen heeft niet alleen als hoofd van de gemeente Leiderdorp van zich doen spre- in de achterliggende zestien jaren. Hij zal door deze promotie ook zijn werk bij het Fotu (bevolkingsonderzoek op tuberculose), de Kon. Ned. Schaatsen rijders-Bond. de classis Leiden van de Hervormde Kerk, de C.H.U. en de Pro vinciale Brandweerbond moeten neerleg- om slechts enige van zijn vele (uncties te noemen. .Zo'n verandering van werkkring geeft iemand wel de gelegenheid op nette manier van een opeenhoping functies af te komen." veroorloofden wij ms op te merken toen de burgemeester zich tot deze opsomming maar wilde beperken. De heer Van Diepeningen kon dit niet onderschrijven. „Ik vind het fijn. dat Ik in verschil lende verbanden niet-ambtelijk werk heh kunnen doen. Het is belangrijk als burgemeester de gelegenheid heeft bü en wijle de ambtelijke sfeer achter zich te laten. Het verruimt je blik hebt zodoende omgang met vele m De burgemeester leek er niet aan twijfelen, dat „de Veluwe" ook wel e in beroep op hem zal doen. Op deze wijze heeft de heer Van Diepeningen zich ook ingezet voor het Leiderdorpse verenigingsleven, of het nu de sport of verenigingen met culturele inslag betrof. In het college van B. en W. en de raad was hij hiervoor een warm pleitbezor ger; de Leiderdorpse sportvelden het zwembad en nog tal van andere voorzieningen, ze zijn evenzovele tekenen van zijn stimulerende aan lacht en werkkracht. Leiderdorps burgemeester werd in 1910 te Den Haag geboren en leerde als achttienjarige employé bij de Bank van Ned Gemeenten de gemeentelijke huis houding kennen. Als volontair was hij werkzaam ter gemeentesecretarie van Voorschoten. In 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Leiderdorp Hel onbekende lokt nog niet want toen wij het verhaal Jan van Schaffelaar naar het rijk dei legenden verwezen, glimlachte hij goe dig. Wij stellen ons zo voor, dat een echte Barnevelder enige heftigheid had 'entoongespreid. Het is als bij de meeste burgemeesters: zij kennen hun nieuwe gemeente slechts oppervlakkig. Ze kuieren er na hun sol licitatie wel eens incognito door de straten, waarbij ze uiteraard bijzondere belangstelling voor de ambtswoning aan de dag leggen, maar verder hebben 70 ei geen idee van. Burgemeester Van Diepeningen zei ons. alleen op summiere vakantie-ervaringen te kunnen bogen. Ook zal Barneveld in de vorm van een ei wel eens op zijn tafel vertegenwoordigd zijn geweest. TIeeft de raad van Leiderdorp elf le den, de Barneveldse telt er negentien. wie acht christelijk-historischen. anti-revolutionairen, drie staatkun dig-gereformeerden en verder v.v.d., p.v.d.a. en k.v.p. De gemeente heeft on geveer 26.000 inwoners en omvat, vol gens Van Goors plaatsnamenlijst van Nederland (1952), behalve Barneveld zelf de volgende dorpen, gehuchten en buurtschappen: Achterveld, Essen, Es- veld, Glinden, Garderen. Harselaar. Kal lenbroek. Kootwijk, Kootwijkerbroek Stroe, Terschuur, Voorthuizen. Zeumeren en Zwartebroek. De gemeente is over wegend Hervormd. Mevrouw Van Diepeningen houdf van buiten en dus verwacht zij veel van de nieuwe standplaats. „Maar wij hebben een boot en zullen de Kaas zeker missen. Het IJsselmeer is ecb 'er niet ver weg," troostte zij zich. En de heer Van Diepeningen zelf heeft de indruk, dat Barneveld in ieder geval zo anders is dan Leider dorp, dat hij zich met vele tot nu tot onbekende dingen zal moeten bezig houden. Het toerisme is er één van „Het aanlokkelijke van deze benoe ming is vooral dit, dat ik het gevoel heb opnieuw te mogen beginnen. Het losma- van alle mogelijke banden, die hier In die lange tijd zijn ontstaan en sterk zijn geworden, zal werkelijk niet mee vallen, maar je zult elders ook zoveel kunnen vinden." Bij het afscheid op de stoep merkten wij weer. dat de heer Van Diepeningen een gevoelsmens is. „Zonder sentimen teel te worden denk ik bijvoorbeeld aan die dorpskerk daar, waar je je heus niet altijd in dezelfde mate voelde aange sproken maar waar je toch menigmaal rijker vandaan bent gekomen." Streep Niet ver ven het burgemeestershuis zoeven de auto's op de hoge rijksweg voorbij. Met die rijksweg een dikke, hori zontale streep dwars door het hart van Leiderdorp heeft de randstad als het ware de bruising van haar ontwikkeling aan deze gemeente mee gedeeld. Zo'n streep wordt er nu haast abrupt aetrokken onder het hoofdstuk „Lei derdorp" in burgemeester Van Die- veningens levensverhaal. Het verschil is dat dat verkeer de streep „Leiderdorp" voorbij raast zon der enig belang te stellen in wat het achter zich heeft gelaten, maar dat die andere streep niet wordt getrok ken zonder een blijvende dankbaar heid voor wat deze bijna zestien jaren schonken. KINDEREN EN MUSEUMBEZOEK MET kinderen weet je nooit waar je aan toe bent. Dit bleek gisteravond in het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden weer eens duidelijk uit de lezing van dr. H. H. Freze, getiteld „Hoe kinderen het museum zien". Dr. Freze heeft zich reeds enkele jaren beziggehouden met een experiment met schoolbezoek aan dit museum waarbij de kinderen vaji lager, middelbaar en nijverheidsonderwijs zijn gepolst over hun reacties, die zij gaven in de vorm van opstellen en tekeningen. Hierbij hebben zich vaak verrassingen voorgedaan, waarvan zowel de kinderen als de rond leiders veel konden leren. Het doel van het museumibezoek is de kinderen kennis te laten maken met vreemde volken. ULt de reacties is wel gebleken dat de indrukken nogal ver uiteen liepen bij de verschillende leef tijden en schoolopleidingen. De leer krachten kregen het verzoek de kinde ren een opstel te -laten maken (met te keningen) en deze zonder beoordeling door te geven. Hervormde wijl,-avond te LEIDEN DS. J. Swijnenburg uit Amersfoort, sprak gisteren op een gemeenteavond van de Hervormde wijkgemeente Molenwijk in de Marekerk te Lei den over het onderwerp „De Pinksterbeweging en haar activiteit". De belangstelling voor deze avond was groot. Ds. Swijnenburg gaf eerst een nadere beschouwing over het voor of tegen van de Pinkstergroep, een geestelijke op wekkingsbeweging die in 1906 in Los Engeles onder negers tot ontwikkeling kwam. De methodist Thomas Ball bracht de beweging over naar Noorwegen en vandaar verspreidde de beweging zich langzamerhand over Duitsland en Ne derland. Verscheidene conferenties had den plaats, waarvan de laatste in 1921 te Amsterdam werd gehouden. De Pinkstergemeente is een beweging, die zich meer aan de rand van of bui ten de kerk bevindt. De leden zijn zeer actief en vaak vinden zij het gedrag van de kerkgangers erg lauw. Het Pink sterfeest is dé dag van het jaar, waarop Barneveld heeft een opper vlakte van ongeveer 18.000 ha. De gemeente bestaat voor een kleine 60 procent uit cultuur grond. Er is een uitgebreide pluimveestapel. Veel industrie is er niet. Het dorp Barneveld ls het winkelcentrum van de grote gemeente en ook de handels plaats. PROMOTIE TE LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld: Synthese en Eigenschappen van enige 9a, 10a-steroiden, de heer R. van Moor- selaar. geboren te Dordrecht in 1930 en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. E. Havinga. Burgemeester Van Diepeningen tijdens een raadsvergadering. burgemeester hulde zich onmiddellijk in het hem sierende kleed der voorzichtig heid. Een voorzichtigheid overigens die hem wel eens vreemd zal zijn geweest als hij. met achter zich een homogene raad, bij de autoriteiten in Den Haag begrip moest wekken (en dat ook moest erdiepen) voor het standpunt van Lei derdorp. dat afwijzend luidde op grond het stellige weten dat Leiderdorp In staat is zijn bijdrage te leveren in de oplossing van de problemen van agglo meratie en randstad. Gespierd waren de in Den Haag aangevoerde termen en. blijkens de voor Leiderdorp alleszins gunstige veranderingen in het grenswij zigingsproject, ook overtuigend. De burgemeester zei er alleen dit van: „Wij hebben geprobeerd de betrokkenen duidelijk te maken, dat Leiderdorp vol doende bestuurskracht heeft om in zijn huidige vorm zelfstandig te blijven. De plannen die voor zijn toekomstige ont wikkeling werden gemaakt leggen daar van getuigenis af." Als burgemeester Van Diepeningen „uit de grond van zijn hart" zegt, dat hij in Leiderdorp naar zijn zin heeft gewerkt, dan kan het niet anders, of deze gemeente biedt perspectief toekomst. Ilaar opmerkelijke ontwik keling van na de bevrijding duidt daar al op, maar nog meer het lijvige dos sier van plannen, waaraan de muffe lucht van jaren ontbreekt en wa: voor redelijke kansen bestaan dat binnen afzienbare tijd tot uitvoering komen. Wij denken slechts aan de openlegging van de Zijllaan- en Meije- polder. die in de toekomst plaats moet bieden aan duizenden nieuwe bewoners. De heer Van Diepeningen verlaat Lei derdorp met een gevoel van tevreden heid. Zijn opvolger komt in een gemeente waarvan de dreiging van annexatie is Onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten, het rijksmuseum van oudheden, de Vereniging van Nederlandse Archaeo- logen en Ex Oriente Lux sprak in het academiegebouw te Leiden de be kende Turkse kunsthistoricus prof. dr. M. S. Ipsiroglu uit Istanbul over „Rotskerken in Cappadocië" De lezingenserie is georganiseerd in het kader van het Nederlands-Turks cultureel akkoord, in samenwerking met de Raad van Europa. De spreker werd ingeleid door dr. A. A. Kampman, de directeur van bovengenoemd instituut Midden in Anatolië, niet ver van Cesa- rea, de hoofdstad van Cappadocië, liggen de dalen en rotspartijen van Göreme. het oude Korama. De natuur heeft dit land schap zeer indrukwekkend gemaakt, de rotsen zijn kaal, het regent er weinig en het leven schijnt thans in Göreme zijn betekenis te hebben verloren. Maar vroe ger was deze stille en versteende wereld zeer dicht bewoond. De oud-christelijke gemeenten, veelal monniken en kluizenaars, hadden wel licht reeds in de 4de eeuw na Chr. tal rijke onderaardse holen, kapellen, ker ken cn graven tot stand gebracht. De sporen van deze oudste bewoning zijn heden niet meer zichtbaar en er leven slechts nog sagen en legenden voort, die betrekking hebben op deze oudste chris- 'elijke gemeenschappen. De belangrijkste kerken en kapel len van Göreme behoren tot de twee de helft van de 9de eeuw tot in de tweede helft van de 13de eeuw. Pri mitieve geometrische decoraties met oud-christelijke symbolen, zoals vis sen. pauwen cn wijnranken, vormen ie eerste pogingen ter versiering van deze kerken, waarbij de decoratie teruggaat tot de tijd van het Byzan tijnse iconoclasme. Langzamerhand word de eerste laag door oen tweede bedekt met de voorstel ling van het menselijk lichaam als be langrijkste motief, in bijzondere mate geïnspireerd door Byzantijnse invloed van Constantinopel uit. Het landschap van Göreme verandert doorlopend als gevolg van de sterke te genstellingen van het klimaat in cen- traal-Turkije met zeer sterke cn Dlotse- linge regenval, die grote verwoestingen in de nogal weke tufsteen teweeg bracht. Door dit verwoestingsproces bevindt het landschap van Göreme zich in een v< durende metamorfose en de mogelijk heid beslaat dat nog steeds nieuwe ker ken en kapellen zullen worden ontdekt, die sinds eeuwen onder het puin verbor gen waren. Zo geschiedde het ook met de oude christelijke kerk, die dooi de spreker in de jaren 19571959 werd ontdekt en onderzocht als leider van een ex peditie van het kunsthistorisch in stituut van de universiteit te Istan bul. De fresco's van deze kerk wer den tot in de kleinste bijzonderheden gefotografeerd en gefilmd, waarbij de helderheid en duidelijkheid van de eeuwen lang verborgen fresco's naar voren kwamen. Een fraaie film in kleuren verduidelij! te aap het eind van de voordracht de interessante lezing van prof. Ipsirogl waarvoor een zeer grote belangstelling i bestond. God ons tot nieuwe mensen maakt en sterk wil maken, zeggen de aan hangers van deze beweging. 't Is een feit, dat bepaalde groepen buitenkerkelijken hier veel meer van doordrongen zijn, aldus spr. Zo is het ook met de Pinksterbeweging. Zij wil. dat de Geest van Pinksteren weer meer zal gaan leven, want er is nog te wei- g overgave. De Pinkstergroep is tegen de kinder doop, ..want het kind kan zelf nog geen beslissing nemen". Eerst na een beke ring kan het kind werkelijk de waarde de doop beseffen. Bij doopplechtig- heden wordt vaak een bad afgehuurd, want de doop geschiedt door onder dompeling. Zingen en profeteren Men kan de Pinkstergemeente in tw soorten verdelen, n.l. die uit de oude van 1906 (overgekomen uit Ame rika en Engeland) en ec stroming, die zich sinds de laatste wereldoorlog sterk Nederland uitbreidt, mensen van deze stroming vinden de kerk een dood en waardeloos lichaam Christus en ze betreuren het steeds groter wordende verval van de kerk. Zij stellen alles in 't werk om deze vo'\fens hen droevige toestand te ver beteren. Vandaar ook, dat de Pinkster gemeente een afgevaardigde heeft ge stuurd naar de conferentie van de We reldraad van kerken in New Delhi De Pinksterbeweging staat dus niet afkerig van de kerk. Ook zij belijdt Jezus Christus als Het Heil der wereld. In de samenkomsten van de Pinkster gemeente wordt veel gezongen. Vooral geestelijke liederen uit de bundel Joh. de Heer. De liederen, die worden gezongen, hebben een blijde klank en er gaat een $root enthousiasme van uit. In zo'n samenkomst gebeurt het vaak, dat plotseling iemand opstaat cn dan begint te profeteren. Soms gaat dit in het Nederlands maar meestal in eer verstaanbare taal die dan volgens hen door de geest wordt ingegeven. Men wil iets beleven van hetgeen ook de eerste Pinkstergemeente heeft beleefd. Dit stuit echter op spanningen en conflicten. Een belangrijk punt vormt ook de gebed:f enezing, die door deze bewe ging zeer naarstig wordt gepropageerd. Op een prettige manier heeft Swijnenburg na zijn lezing vele vragen beantwoord. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Ruime keuze in alle prijzen. Verreweg het grootste aantal opstel len kwam van het lager onderwijs wal zijn oorzaak vindt in het feit, dat hiei voor één klas slechts één onderwijze! is. terwijl op middelbare scholen vooi een dergelijk experiment minstens de samenwerking van drie leraren is ver eist. Om een indruk te geven van de reac ties vertoonde dr. Freze een aantal dia's die zijn gemaakt van tekeningen, ge ïnspireerd op tentoonstellingen over Guinea en de eskimo's. Eveneens laS hij de opstellen hierover voor waardoor dui delijk werd aangetoond hoe individueel de reacties van de kinderen zlin. De verdiept zrich hierin, de ander daarin de mees'en gaan slechts in op één bepaald aspect, terwijl dan aan het ge heel -wordt voorbijgegaan. Emoties De emoties bij kinderen zijn groot zo viel b.v. op, dait het koppensnellen van de papoea's wel de diepste indruk had gemaakt. Over het algemeen echter werd vastgesteld, dat de ideeën, die de jeugd over papoea's en eskimo's heeft, totaal zijn verouderd. Zo staan bij de kinderen de eskimo's als ..heidenen" de papoea's als „woeste heidenen" ge boekstaafd. Uit dit experiment heeft men veel geleerd, o.m. dat filmvoorstellingen effectlever zijn dan rondleidingen zo dat hierop In het vervolg meer dc nadruk kan worden gelegd. De oude re jeugd van ulo, hbs of kweekschool Is veel kritischer en zal zich eerder verdiepen ln de maatschappelijke as pecten van een volk dan de leerlin gen van het lager onderwijs die zich meer door hun emoties laten lelden. De opgedane ervaring wordt ook in praktijk gebracht bij het voorlichten en rondleiden van de jeugd, wat oxn. blijkt uit de gesproken tekst van een film of de verklaring bij tekeningen exi Een leerlinge van de Christe lijke kweekschool in Leiden maakte naar aanleiding van het museumbezoek deze impressie in krijt. (foto Rijksmuseum voor Volkenkunde) H. Harm sen overleden Op 89-jarige leeftijd is in Leiden dc heer H. Harmsen overleden. Na een militaire loopbaan was hij als bedrijfs leider aan de kettingfabriek van dc Grofsmederij verbonden. Hij maakte zich verdienstelijk voor de Commissie voor de Volksbijeenkomsten in Leiden, de Leidse IJsclub, de vaandeelwacht van de Drie-Octobervereeniging en het dis trict Rijnland van het Fonds 1815 voor oud-militairen en hun nagelaten Betrek kingen. De crematie is morgenmiddag te Vel- scn na aankomst van trein 15.31 uur halte Driehuis-Westerveld. NIEUWE NODIG? Eerst rnze Kokos kollectie Tot 3 maart OMBOORDEN GRATIS Loop eens vrijblijvend binnen bij Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 Alleen voor textiel MIDZA Christenvrouwen Leiden Z.W. Politie-inspecteur Van Andel besprak gevaren der stad IJ christenen lopen vaak met oogkleppen op. Hoeveel geestelijk leed is er TT niet doordat de mensen misdrijven p'.Cijen en hoe vaak zeggen wjj dan „maar dat gebeurt mU niet?" Toch heeft men er vaak geen Idee van wat er alle maal gebeurt", aldus de heer W. M. van Andel, Inspecteur van politie te Den Haag, die gisteravond voor de leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Leiden Zuid-West, sprak over „De gevaren van de grote stad". Tevoren had de presidente, mevrouw G. A. J. van Daatselaar-Somscn, een korte meditatie over de angst In leder mensenleven gehouden. len fraude. (winkel)dlef9tallen, c.d. Een groot percentage Jongeren steelt brom fietsen. zowel voor eigen gebruik als om tc verkopen. De Jeugd wil voor „vol" worden aangezien cn veel jongens en meisjes menen dat slechts te kunnen bereiken door het bezit vnn geld. Afwijkingen ln het zedelijk gedrag worden nog zeer gezien als zaken, waar- In slechts verwijten en vcrmanlpgen op hun plaats zijn. Men moet echter begin nen met naastenliefde, want de proble men op dit gebied liggen zelden op een simplistisch niveau van goed of slecht Ook uit sociale gezinnen komen wel prostituees; ln het vraagstuk van dc homoseksualiteit verdiepen zich artsen, psychiaters, predikanten en anderen. ..Het Is onze taak deze mensen de hand te reiken", aldus Inspecteur Van Andel, die nog wees op het belang van een tijdige seksuele voorlichting. Mevrouw Groenewcgcn werd als pen- n 1 ngmeesteresse in het bestuur herko zen, in de vacature van [jropagindislo werd mevrouw Overvliet-de Wit geko- Het ls niet zo verwonderlijk, dat in de grote steden zioh de meeste misdrijven voordoen. In het westen van Nederland, waar een groot aantal mensen op een kleine oppervlakte samenleeft, wordt de vereenzaming van het individu bevor derd. Een persoon gaat zo gemakkelijk in de massa op en hij voelt zich spoedig verloren ln het geheel. Daar komt nog bij. dat steeds meer mensen uit andere streken naar het westen trekken en zU kunnen niet altijd voldoende ranpas- singsvermogen opbrengen om zich vol ledig in de nieuwe gemeenschap te nes telen. In hun wanhoop, voortgekomen uit hun vereenzaamd-zijn, zoeken velen con tact met de stichting S.O.S. in verschil lende steden. die veel onherstelbare daden kan voorkomen. Naastenliefde nodig Een andere categorie vormen degenen, die in een hang naar aards bezit dief stallen plegen. Ondanks het feit dat zij het financieel goed hebben, plegen ve-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3