Apeldoornse synode wijst twee psalmberijmingen af De ivedutvenbeurs Een kanttekening K£ï!?Dampq KAPPERSWERELD IS NOG VERDEELD Een woord voor vandaag Informatiedienst voor de Gereformeerde kerken Sirjansland krijgt orgel van Nat. Rampenfonds HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE DE minister van economische laken ls van mening, dat de jongste ontwik keling van de conjunctuur voor de regering geen aanleiding vormt om het tot dusver gevoerde sociaal-economische beleid fundamenteel te wijzigen. Ook is hij niet ongerust over de ontwikkeling van de conjunctuur in de naaste toekomst. Dit schrijft hij in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Ver slag van de Eerste Kamer op de begroting van economische zaken, die twee weken geleden is verschenen. Het zijn geruststellende woorden. Zijn collega de minister van financiën maakt niettemin een week later bekend, dat hij op grond van conjunctuur-politieke overwegingen een nieuwe staats lening van 300 miljoen zal uitgeven. Zo op het oog oordelen belde bewindslieden dus verschillend over onze con junctuur. De minister van economische zaken ziet geen nieuwe gevaren en hij is dus ook niet van plan extra maatregelen te nemen. De minister van financiën is wat pessimistischer of moeten wij zeggen voorzichtiger en hij schrijft een lening tot een fors bedrag uit om een deel van de koopkracht te kunnen bevriezen. Hij neemt, met andere woorden, het zekere voor het onzekere. Van een tegenstelling in opvatting over de conjunctuur tussen beide ministers kan natuurlijk geen sprake zijn. Wij zullen het dan ook zo moeten zien, dat op het terrein, dat de minister van economische zaken bestrijkt, extra maat regelen nog niet nodig zijn. Maar dat de minister van financiën als voor zorgsmaatregel op zijn terrein wel een stap doet om het gevaar van een overmaat aan bestedingen bijtijds te kunnen verkleinen. Uit de cijfers van het Centraal Planbureau, welke de vorige week werden gepubliceerd, weten wij nu, in welke mate de bestedingen in dit Jaar naar verwachting zullen oplopen. De stijging van de loonsom per werknemer wordt in vergelijking met 1961 op 6 gesteld. Dit is dan uiteraard een gemiddelde. Voorts zal de koopkracht gaan stijgen door de verhoging van de A.O.W. en vooral door de op 1 juli a.s. in werking tredende belastingverlaging. Natuurlijk zullen ook de inkomens van hen die niet onder een collectieve arbeidsovereenkomst vallen, worden opgetrokken. Kortom, het totale Inkomen zal oplopen en daardoor zal de consumptie van alle gezinnen bij elkaar met circa 6 naar boven gaan tot een totaal bedrag van bijna 27.000 miljoen. Die 6 komt dan neer op goed 1.500 miljoen meer aan consumptie. Maar ook de overheid consumeert. En in 1962 meer dan in 1961. Voegen wij deze consumptie erbij, dan komen wij op een totale consumptie van rond 33.750 miljoen. Naast de consumptie zijn er dan nog de Investeringen van de bedrijven, welke de bestedingen in het lopende jaar helpen opvoeren. Hoewel de toeneming van de investeringen kleiner zal zijn dan in 1961, wordt zij toch altijd nog op 7 geschat. Alles bij elkaar komen wij dan ook op een totaal aan bestedingen van ruw weg 46.750 miljoen, hetgeen zo ongeveer 6meer is dan in 1961. Schakelen wij de prijsstijging uit, dan blijft een stijging van 4 in hoeveel heid over. Op zichzelf is dit prachtig, mits de produktie maar voldoende wordt opge voerd. Het jaar 1961 heeft ons in dit opzicht beslist niet verwend. De totale produktie nam minder dan 3 toe, te weinig gezien de stijging van de be stedingen. Voor 1962 is het Centraal Planbureau wat optimistischer. Het durft namelijk op een stijging van 4 te vertrouwen, o.a. omdat de verkorting van de arbeidstijd dit jaar minder invloed op de produktie zal uitoefenen dan ver leden jaar. Die stijging van 4 wordt zelfs voldoende geacht om de uitvoer verder te kunnen opvoeren maar het blijft de vraag of wij een produktiestijging van 4 zullen halen. Hier ligt dan ook de kern van eventuele moeilijkheden in de loop van dit jaar. Hoe meer de produktie kan worden opgevoerd, hoe beter zij de gestegen koopkracht kan opvangen, de invoer kan afremmen en de uitvoer kan helpen vergroten. Wij sullen om produktie en bestedingen in evenwicht te kunnen houden op het scherp van het mes blijven balanceren. In dit licht bezien is binding van overtollige koopkracht gezond. Belasting heffing is natuurlijk ook zo'n binding maar die is al dusdanig zwaar, dat zelfs de minister van Financiën de noodzaak van verlaging inziet, al is die uit conjunctureel oogpunt niet zonder gevaar. Een andere mogelijkheid is dat de Nederlandsche Bank ingrijpt en de krediet verlening van de banken aan bet bedrijfsleven aan banden gaat leggen. Over een dergelijke maatregel is in principe reeds overeenstemming bereikt tussen de centrale bank, de handelsbanken en de boerenleenbanken. De minister van financiën heeft nu een andere weg gekozen, een weg die hij voorheen al meermalen is ingeslagen. Hij schrijft een lening van 300 miljoen uit. Geldbezitters zullen 4 rente krijgen, terwijl zij voor elke obligatie van 1000 slechts 992,50 moeten betalen. Het werkelijke rendement ligt dus in de buurt van 4t$ Er komen overigens ook stukjes van 100, waarvoor 99,25 betaald moet worden. Met deze lening is de eerste conjunctuurbeteugeiende maatregel Tan het nieuwe jaar ingeluid. Het is ondanks de geruststellende woorden van de minister van economische zaken niet uitgesloten dat er meer zullen volgen. „In voorraad" als er kritiek op Psalter komt Behalve de proeve van een nieuwe berijming (het zg. dich- terspsalter), die inmiddels ter beproeving in de Gereformeerde kerken vrijgegeven is, ontving de generale synode dezer kerken (Van een onzer verslaggevers) een berijming van 150 psalmen van ds. L. W. Muns te Utrecht- Zuid. Voorts werd haar ter hand gesteld een proeve van 30 nieuw berijmde psalmen van de hand van drs. Joh. Lüykenaar Franc ken te Rotterdam. gev. interimrapport hebben de de- voor de psalmberijming hun over beide laatste proeven ge- Zij menen dat de berljming-Luykenaar Francken gekenmerkt wordt door een bijzonder literair taalgebruik. Dit staat echter op enige afstand van het alge mene hedendaagse Nederlandse en ook op enige afstand van het poëtische taal gebruik van het heden. De berijming-Muns kreeg meer waardering. Zij bevat over het alge- en psalmliederen in een eenvoudig onopgesmukt Nederlands-van-nu, die lees- en zingbaar zijn voor iedereen. Als inbreng voor de proeve kunnen de ze pialmen echter niet dienen. ,,De psalmberijming van de interkerkelijke stichting wordt gekenmerkt door een poëtische geest; zij geeft voor He breeuwse psalmpoëzie Nederlandse psalmpoëzie en wel hedendaagse poëzie, een aansprekende eenvoud en merkwaardige beknoptheid zowel diepte als rijkdom van gedaohte en aan doening tot uitdrukking brengt. De berijming-Muns mist dit karakter ten enenmale en kan daarom geen dienst doen. De commissie ter synode, die dit in terimrapport van deputaten behandelde, vroeg zich toch af of de berijmingen Lüykenaar Francken en Muns geen ele menten bevatten, die van waarde kon den zijn in verband met de bezwaren die tegen het dichterspsalter zijn of wor den ingebracht. Voorstel-Van Nood Ds. A. C. van Nood te Velsen meende dat de deputatie al te zeer alléén zijn uitgegaan van de hervormde dichters. Zij hebben de inbreng van gereformeer de zijde kennelijk terzijde geschoven. Ondanks alle vriendelijkheden over het ds Muns veiien deputaten „Amendement" van een typiste Gisteravond bleek op de Gere formeerde synode dat zelfs de ty pistes van het kerkelijk bureau, „amendementen" kunnen hebben op rapporten en ze verwerkt kun nen krijgen. In het rapport over gemeenschappelijke diensten stond „dat zij de mindere vergadering opdraagt". ,Js dat niet iets kras gezegd", vroeg 2ij aan de voorzitter van de commissie, ds. J. Plomp. Dat gaf hij toe en na overleg met een van de adviseurs, werd het woord „op draagt" veranderd in „verzoekt". De verandering van de typiste zou niet opgemerkt zijn, als niet een predikant een amendement had ingediend om „verzoekt" te veranderen in „opdraagt". Maar de typiste bleek meer gezag te hebben dan de eerwaarde. Het bleef „verzoekt". Advertentie i vernietigende oordeel c werk toch berijming. Ds. Van Nood stelde voor nadat hij sommige psalmen uit „proeve" en „Muns" vergeleken had dat men sommige psalmen en coupletten van de berijming-Muns zou trachten te gebrui- zou hebben indien de berijming-Muns iets bruikbaars had bevat. Men heeft zich niet overgegeven aan de hervorm- ken als het rijm niet past? Het voorstel-Van Nood verwierf geen meerderheid. De synode besloot de be rijmingen weer in handen te stellen van de deputaten met het oog op een even tueel gebruik ervan in verband met de kritiek op de proeve uitgebracht. Na het zingen van Psalm 149 uit de proeve werd de zitting gesloten. Godsd ienstleraar Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Ulo school te Steenwijk: J. Volbeda te Ferwerd; Dr. A. Kuyper Mulo school te Delft: J. A. F. Andriessen te Haar- Benoemd tot onderwijzeres aan d( Chr. Landbouwhuishoudschool te Oude water: P. van Herwaarden te Baarn. Benoemd tot onderwijzeres aan d_e Chr V.G.L.O. school te Almelo: Holscher te Assen; V.G.L.O. school te Rotterdam (Nassauschool)C. wolt- jer te Velp. Benoemd tot hoofd aan de Geref. school te Lauwerzijl: J. Seinstra te Heemstede: Neutraal Bijzondere School: te Buurse ibii Haaksbergen): J. Gerritsen te Hummelo. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nationale school te Middenmeer: G van Nieuwenhuyzen te Alkmaar: Christelijke school te Montfoort: A P Meertcns te St. Maartensdijk <Zld.) School met de Biibel te Zuidhorn: M. M W Otten te Groningen; geref. Ge meente school te Lisse: H. Sasburg te Leiden; Julianaschool te Rijssen: W. G. Vixseboxse te Almelo; Oranje school te Rijssen: E. L. Renger te Rijssen; afd. L.O. Comeniusschool te 's-Gravenhage: W M Emout te 's-Gravenhage; Inain- gerschool te Soest; B. Lok_ te Reeu- C.a. o.-gesprek afgebroken Het gesprek over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst voor het kapperspersoneel, dat gisteren tussen drie werknemersorganisatie» en de fe deratie van werkgevers in het kappers- bedrijf is gevoerd, is, zonder dat er resultaten zijn geboekt, afgebroken. De c.a.o. voor het kappersbedrijf was op 31 december 1961 afgelopen. Reeds bij de onderhandelingen, die vorig jaar over de nieuwe c.a.o. zijn gevoerd, kon men het niet eens wor den. De werknemersorganisaties heb ben onlangs schriftelijk een gewijzigd voorstel aan de werkgevers voorge legd. waarna zij voor een gesprek werden uitgenodigd. De heer G. Uit de Bosch, secretaris van de Algemene bedrijfsgroepencen trale (waarbij onder meer kappers- personeel is aangesloten), verklaarde na afloop van de onderhandelingen, mede namens de rooms-kathoheke bond „Sint Cosmas" en de Christelijke bond van kapperspersoneel, dat de werkgevers geen enkele poging tot toenadering hebben gedaan. De werknemers waren bereid tot een concessie in de vorm van een ver lenging van de oude c.a.o. tot 1 augus tus, mits er een regeling werd getrof fen voor de vijfdaagse werkweek en mits de vakantietoeslag van 2 op 4 van het jaarsalaris werd gebracht. Hierbij verlangde men van de werk gevers de toezegging, dat in de nieu we q.a.o. per 1 augustus een loonsver hoging zou worden opgenomen. De werkgevers verklaarden zich ech ter slechts in principe akkoord met de invoering van de vijfdaagse werk week en wilden de regeling daarvan over laten aan de werkgevers en de werknemers in eik kappersbedrijf af zonderlijk. De werkgeversfederatie was niet bereid tot een verhoging van de vakantietoeslag en wilde evenmin overleg over een loonsverhoging toe zeggen. F unctionaris voor industrialisatie Van 2 tot 7 juli feest in Noordoostpolder Een werkcomité in Emmcloord heeft voor de week van 2 tot 7 juli een uitge breid feestprogramma samengesteld in verband met drie voor de Noordoost polder zeer belangrijke gebeurtenissen. In die week wordt namelijk het twin tigjarig bestaan van deze polder ge vierd, de landdrost ir. A. P. Minder- houd neemt afscheid en de eerste bur- 7emeester van de nieuwe gemeente Noordoostpolder, die voorlopig Dij Over ijssel wordt ingedeeld, zal dan worden geïnstalleerd. Op dinsdag 3 Juli zal de landdrost tii-, dens een receptie in ,,'t Voorhuys" te Emmeloord afscheid nemen van de burgerij en donderdag 5 Juli wordt de burgemeester, wiens benoeming binnen kort te verwachten is. geïnstalleerd. De volgende dag zal de burgemeester, een kennismakingstournee door de dorpen 8n de Noordoostpolder maken. Verder vermeldt het programma on- „er meer concerten, een militaire tap toe een nationaal concours hlppique. een eredivisie voetbalwedstrijd en een open luchtspel. (Van een verslaggevers) Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nationale school te Leidschendam: G. J, Brummelman te Rotterdam; Geref. school te Thesmge: P. Kalteren te Creil (N.O.P.); Prinses Julianaschool te Rot terdam: T. O. Terluin te Rotterdam II: Prinses Irene school te Bergen op Zoom; J. de Keijzcr te Bergen op Zoom; Dr. H. Bouwmanschool te tam pen A. F. Sollis tc Lelden. In het ziekenhuis te Simmerath, Hl het district Monschau. ls gisteren een 31-jarige vrouw aan pokken overleden. Dit ia net eerste sterfgeval door pokken in dit Westduitse gebied. Voor de acht andere patiënten, die met pokken in het zelfde ziekenhuis zijn opgenomen, be staat geen onmiddellijk levensgevaar. Men zal ln de Gereformeerde Kerken overgaan tot de benoeming van een functionaris, die terzake van de proble men waarvoor de industrialisatie de kerken stelt, voorlichtend cn vormend moet werken. Hij zal daarbij in het bijzonder zijn aandacht moeten richten op ambtsdra gers en alle andere gemeenteleden, die bij dit werk betrokken zijn, met n de bedrijfs jeugd. Daarnaast zal functionaris lid kunnen zijn van begeleidings commissie voor predikanten uit 1 aan de Rijksuniversiteit Ook wordt hij secretaris van de Centra le Raad voor Evangelie en Industrie. De synode ging ermee accoord dat voor dit werk in 1962 een bedrag van 15.000 en voor 1963 20.000 wordt beschikbaar gesteld, zo nodig. Prof. Calvin College gasthoogleraar V.U. Prof. dr. J. J. Timmerman, hoog leraar in de Engelse taal en letterkunde aan het Calvin College te Grand Ra pids, Michigan, Verenigde Staten, hoopt voor het cursusjaar 1963-1964 een gast- hoogleraarsehap aan de Vrije Universi teit te vervullen. De 53-jarige prof. Timmermans ls sedert 1944 vertjonden aan Calvin Col- lege. de tot dusver enige Calvinistische instelling voor hoger onderwijs op het Noordamertkaanse continent. Aan Cal vin studeren ongeveer 8000 studenten waarvan ruim 200 Nederlanders. Prof. Timmerman hoopt aan de V.U. een cursus Amerikaanse letterkunde te doceren. Uitspraak herderlijk schrijven te Münster Het hooggerechtshof in Münster heeft vastgesteld, dat een herderlijke brief van de rooms-katholieke bisschoppen aan de kiezers in Noordrijn-Westfalen. die op 19 maart 1961 werd voorgelezen, geen beïnvloeding van de verkiezing is geweest. Met deze uitspraak is af wijzend beschikt op een hoger beroep van een sociaal-democratische kandi daat uit een kleine Westfaalse gemeente. In de bisschoppelijke brief werden de gelovigen opgewekt ervoor te zorgen dat de christelijke orde in de staat gewaar borgd zou worden. Dr. L. Praamsma geen emeritus meer Dr. L. Praamsma, predikant van de First Christian Reformed Church tc Toronto, Ontario, Canada, is thans vol ledig hersteld van de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk dat hem in decem ber 1960 was overkomen. De classis Toronto van de Chr. Refor med Church had dr. Praamsma emeri taat verleend daar het zich aanvanke lijk niet liet aanzien dat hij weer ge heel genezen zou. Intussen werd een andere predikant, de Nederlandse ds. A. de Jager, beroepen in het sterk groeiende Toronto. Het emeritaat is thans ingetrokken en dr. Praamsma is weer aan het werk. Overdracht kapel te Bronkhorst aan Ned. Herv. kerk Vrijdag 2 maart zal de gemeent. Steenderen de in het circa 200 inwoner: tellende gelderse IJsselstadje, Bronk horst, gelegen, gerestaureerde kapel overdragen aan de Ned. Herv. Kerk. De commissaris van de koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers zal bij de overdracht aanwezig zijn. De restau ratie van de 600 jaar oude kapel heel' ongeveer twee Jaar geduurd en is ge schied voor rekening van gemeente, provincie cn rijk. Er bestaan plannen nog 26 oude huizen in Bronkhorst restaureren. komst genomen. Dit besluit heeft ,in het bijzonder waarde voor de predikanten die leraar godsdienstonderwijs zijn ge worden. Tot nu toe verloren deze pre dikanten hun radicaal en werden zij van dominee weer gewoon „mijnheer". Door het nieuwe besluit blijven zij nu evenwel predikant ómdat hij „naar ar tikel 15 van de kerkorde de eer en de naam van een dienaar des Woords zal behouden en ten aanzien van zijn amb telijke positie aan de gemeente, welke hij het laatst diende, zal verbonden blij ven. aangezien hij dan een arbeid aan vaardt, die een geestelijk karakter draagt en met de roeping tot verkondi ging van het evangelie in rechtstreeks verband staat; en dat hetzelfde uiter aard geldt van een predikant die een dergelijke opdracht ontvangt zonder dat hij tegelijk optreedt als leraar gods dienstonderwijs' Tevens zullen deputaten worden be noemd voor de zaken die de geestelijke verzorging aan middelbare en andere scholen betreffen. Zii moeten contact op- :n met de Bond van verenigingen voor chr. m.v.'n.o. en met alle gerefor meerde predikanten die godsdienstonder wijs geven. Deze predikant-leraren zul len minstens één maal per jaar in een conferentie worden bijeengeroepen. Jaarvergadering Ned. Herv. jongens en meisjes op G.G. a «en or flVRHPV zaterdagmiddag 24 februari haar jaar vergadering. De bijeenkomst begint om kwart voor Q*rie en wordt gehouden in 'net gebouw De Samaritaan, Linker Rot- tekade 99 b, te Rotterdam. Naast het huishoudelijke gedeelte ver meldt het programma een lezing van ds. Kleermaker uit Rotterdam over het on derwerp: „Waarom verwerpen wij zo veel van de hedendaagse Drediking?" Hierop zal een bespreking voigen in dis cussiegroepen. Ds. Vroegindewey. predi kant te Delft, zal vertellen over: „De Christenreis van John Bunyan". Do bijeenkomst is toegankeliik voor jongens en meisjes boven de 16 jaar. Zij worden verzocht zelf brood mee te ne- nen. Het programma wordt tijdig bc- indigd. zodat ieder 's avonds nog naar huis kan terugkeren. Medische beurzen van Raad van Europa „Gij kent de Schriften nietnoch de kracht Gods", zegt de Heiland in Mattheus 22 :29 tegen een aantal Sadduceeën, die Hem erin willqn laten lopen met een dogmatische strikvraag. Het gaat om een vrouw die telkens maar weer trouwt cn steeds opnieuw haar man naar het graf moet brengen. „Van wie zal zij zijn in de opstanding?", vragen deze geleerden. Dan volgt het vernietigend oordeel van de Heer. Opmerkelijk is de combinatie van dezetwee dingen. De Schrift en de kracht Gods kennen. Wat zouden wij moeten antivoorden als deze vraag tot ons kwam? Kennen wij de Schrift?" Laatst nog hoorden wij een predikant zeggen, dat hij dat niet van zichzelf zou kunnen, zeggem En kennen 'wij de kracht Gods" in ons persoonlijk léven? De Schrift of de Bijbel kunnen we leren kennen door deze te lezen en te bestuderen. In vergelijking tot het andere is dat gemakkelijk. Maar die kracht Gods? Hoevelen huiveren niet bij die woor den! Dat staat zo ver van hen af. En toch wil Goddat wij beide kennen. Het ligt niet aan Hem als het niet zo is. De Bijbel kan door iedereen gelezen wor den. Maar iedereen kan ook Gods kracht ervaren, mits hij zich aan Christus wil overgeven. Mogelijkheid tot samenwerking in overweging De generale synode van de Ge reformeerde kerken heeft beslo ten over te gaan tot de instelling van een formele informatie dienst, die zowel naar binnen als naar buiten een uitgebreide in formatie over het werk, van de kerken zal hebben te verzo.-gen. Er zal een functionaris in volle dige dienst voor dit werk worden benoemd. Tevens zal het deputaatschap, dat de synode voor de informatiedienst aan wijst, moeten nagaan of er mogelijk heden zijn om te komen tot federatie ve samenwerking met andere kerken die zich met de informatie bezig hou den of zullen bezig houden. In een vroegere zitting van deze zelf de synode \va$ een vrijwel gelijkluidend voorstel behandeld. De synode meende toen, dat zij niet voldoende helderheid deze aangelegenheid had gekregen ;en beslissing te nemen. Men be noemde een nieuw deputaatschap met opdracht zich nog eens over een der te beraden en zo mogelijk port uit te brengen aan dezelfde syno de in een latere zitting. Intussen sprak de synode wèl dat de informatie over Gereformeerde kerken te dat het zeker de taak medici- ülf 'de Tanden van dfe' Raad HH Europa in het buitenland zich op de hoogte kunnen stellgn van de nieuwsie technieken op hun gebied. De beurzen, waarvan er dit jaar zeven aan Neder landers zijn toegevallen, ziin bestemd voor studies van één tot zes maanden. Voorts is er, evenals vorig jaar, een beurs voor een gemeenschappelijk-? studie, ditmaal over methoden voor de meest economische ziekenhuisverple- giog, een studie, die door een Belgische, een Griekse en een Deense arts zal worden gemaakt onder leiding Brit. (Advertentie) (Van i correspondent) Het Nationaal Rampenfonds heeft de benjamin onder de Hervormde ge meenten op Schouwen en Dulveland, het kleine Sirjansland, een nieuw kerk orgel gegeven. Maandagavond Is ln de nieuwe Hervormde kerk middenin het dorp het eerste orgel dat het Rampen fonds in Zweden heeft besteld, inge speeld. In een speciale kerkdienst be klom de adviseur van het Nationale Rampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel, de kansel om het werkstuk van Grönlund Orgelbau aan de kerkvoogdij ln gebruik te geven. Onder de genodigden voor deze korte plechtigheid in het kerkje dat op 17 no vember 1959 aan Sirjansland werd ge schonken, was ook de vice-consul van Zweden, de heer J. Danielsson. Met ve le andere landen heeft Zweden na de watersnood Nederland de helpende hand toegestoken. Als een soort tegengeste heeft het Rampenfonds nu in -verschil lende landen kerkorgels besteld. Sir jansland kreeg voor wat betreft de Zweedse orgelbouwers de primeur. „Het verheugt me bijzonder in dit dorp een product van Zweedse orgelfabrieken te imogen beluisteren", zei de heer Da nielsson. „Ik zie het als een symbool van het teken van de hartelijke en me betrekkingen tussen ónze landen, die al zo vaak op rampzalige momen ten bevestigd zijn". Met de overdracht van het vijfstem mig orgel is de hulpverlening aan de Hervormde gemeente van Sirjansland afgesloten. Een klinkend sluitstuk, zuiver van toon. voor 'begeleiding van de eredien sten: welke mogelijkheden het. aan de ruimte van de nieuwe kerk aangepaste instrument biedt, liet de organist van de Utrechtse Nicolaïkerk L. Erné horen. In het kort concert konden de Her vormde gemeente en de genodigden ho ren hoe harmonieus in de zondagse ere diensten de gemeentezang kan worden begeleid. kerk is daarin verandering te brengen. De nieuwe deputaten konden. uit gaande van deze uitspraak, tot geen an dere conclusie komen. Er kwam echter een nieuw clement toen tijdens de samenstelling van de moderamina der hervormde en gere formeerde synodes van hervormde zij de het aanbod werd gedaan om tot een gemeenschappelijke informatiedienst te komen. De Hervormde kerk heeft al jaren een eigen persbureau en men bleek bereid om hieraan een bredere basis te geven. De deputaten en ook de commissie ter synode namens wie prof. dr. G. E. Meuleman het woord voerde, overwogen echter dat de Gereformeerde kerken ten aanzien van de informatie naar binnen een geheel zelfstandige taak heb ben en voor een deel ook wat de in formatie naar buiten betreft. Men zou dus toch moeten starten met een eigen informatiedienst. Wèl zou de mogelijkheid onderzocht dienen te wor den om in federatief verband met an dere kerken samen te werken, niet al leen met de Hervormde kerk maar bijv. ook met de Christelijke gerefor meerde kerken. Meeleven - meebeleven Bij de discussie over deze zaak bleek dat ds. P. Visser te Tilburg een infor matiedienst als de voorgestelde niet wenste. Hij gaf er de voorkeur aan dat dit wprk zou worden ondergebracht bij het Algemeen Kerkelijk Bureau te Utrecht. Prof. dr. D. Nauta wilde de zaak uit stellen tot de volgende synode, mede omdat men te weinig concreet had aan gegeven op wie de financiële lasten af gewenteld moesten worden. Het gaat om een bedrag van 35 a 40.000 gulden per jaar. Namens deputaten bepleitte drE. Diemer te Rotterdam aanvaarding "van het voorstel. Het belang van een infor matiedienst moet men niet onderschat ten. Informatie stimuleert het meebele ven en daardoor ook het meeleven met de kerk. Uitstel zou niet baten, omdat - Het onderbrengen van deze informa- iie-.bij-.hot bestaande- A.K.B. wees. hij ai. Informatie is een eigen ambacht. Het gaat om inlichting en toelichting, niet om voorlichting in de zin van opi- mevormende informatie. Een „vakman" moet het doen. Een andere deputaat, ds. B. Richters te Baarn, wees op het belang van goe de informatie. Mede door publikaties van het zendingscentrum kwamen er in het afgelopen jaar in de Gereformeer de kerken 350.000.— méér in voor de zending dan het jaar tevoren. Bcroepingswérk GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rotterdam-C. (vac. F. Vroon): J. F. Colenbrander te Apel doorn en Th. Ferwerda te Noordwijk aan Aangenomen naar Doorn (gecombi neerd met arbeid van deputaten voor de evangelieverkondiging onder Israël): C. B. Bavmck te Watergraafsmeer. Beroepbaarstelling: Kand. E. P. Bós- ma, Hoge weg 4 boven, Amsterdam-O., is met ingang van 1 april beroepbaar. kand. te Haren (Gr.). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Huizen (N.H.'i- K vari Smeden te Utrecht-N. In i be kendgemaakt. wordt bepaald dat de vrouwen in het vervolg dezelfde socia- le rechten als de mannen zullen heb- De gedachten wisseling van donderdag ben. Zij zullen onder meer het recht en vrijdag vormt het uitgangspunt voor;op gelijke salariëring krijgen Voorts de komende onderhandelingen óver het: zullen zij zelfstandig arbeidsoverfeen- landbouwpolitieke aspect van Enge- komsten, met inbegrip van collectieve lands toetreding tot de E.E.G. Uit hoof- kunnen aangaan en een werkgever een de van zijn functie zal minister Marij- proces aandoen. nen de bijeenkomst bijwonen. Bij huwelijk zal de vrouw kunnen Omdat Engelands toetreding tot deviezen tussen "oortzetting van haar E G. voor ons land van groot belang j werk of ontslag maar in het lbatste ge ts. zal ook minister Luns zich naar Brus- val zal zij nog vijf jaar het recht heb- sel begeven. Hij zal vrijdag bij de de- ben in haar oude werkkring terug te batten aanwezig zijn. Ikeren. jllOGELIJK dat de nauwgezette lezer twee te- genstrijdige details in de vorige verhalen niet heeft kunnen rijmen: hoe kan nu een predikant •'u een rentmeestershuis wonen? Wat is dit voor ec bizarre door eenmengeling van ambten en ta ken: Of..„ bestond reeds in die tijd en in die kleine "fad de hedendaagse opeenstapeling van werkzaum'ieden en dus van inkomsten, die lang zamerhand ■•Hozen toestaat om méé van de wel vaart te profiteren? een rentmeester niet dan rentmeester. En de vader uit mijn verhaal zou zich geschaamd hebben om énig ander werk te verrichten dan het pastoraat en de daarbij behorende studie. Het „verbi divini minister" dienaar des Goddelijken Woords zijn had zestig jaar geleden meer allure dan van daag: tussen Excellentie en WelEerwaard lag maar 'n kleine afstand en zulk een levensgevoel ver draagt geen gepingel om bijbaantjes. Zelfs niet als schraalhans keukenmeester is! Armoe wAs troef, rk weet niet hoe het destijds ge steld was met de Inkomsten van rentmeesters, maar predikanten zaten volledig op zwart zaad. Van maand tot maand moest men de eindjes aan elkaar breien en in januari midden in de toch al zo du re winter kwamen dan nog bovendien de twee laarrekeningen die men gewoon niet vermijden kon. De ene rekening was die van het lidmaatschap der iweduwenbeurs; de andere die van de boekverko per, want studie zonder commentaren en woorden boeken dat is 'n onmogelijkheid. En het zou al lemaal nog niet zo verdrietig zijn geweest, wan neer deze beide quitanties niet strijk en zet wer den gepresenteerd op de verjaardag van de moeder. DAt wat dan haar geschenk: deze afwikkeling van kosten ten bate van een ongewisse toekomst. Met de boekenrekening was de moeder accoord; met die beurs is ze nooit in het reine gekomen. Ze vond 'm luguber. Zeker, haar vader en de va der van haar man waren op zeer jeugdige leeftijd gestorven. Zeker, predikantsweduwen waren in •die dagen helemaal aan de barmhartigheid prijs gegeven cn ook kerkelijke barmhartigheid kan wreed zijn. Zeker, ontviel hen hun echtgenoot, dan kon den ze met koffie en thee gaan leuren; ze zaten op gescheept met lastige commensaals; of ze moesten uit naaien en uit wassen gaan. Zeker, ze begreep zelf wel dat dit verjaarsgeschenk dus een teken van vooruitziende liefde van de vader was. Maar het was niet romantisch; het blijde genieten van het he den werd weggedrongen door een somber „Memen to mori!" En misschien vermoedde zij trouwens reeds toen dat zij niet degene zou zijn, die achter bleef: ze was niet sterk en voortdurend tobben om rond te komen is ook geen probaat tonicum. Maar ondanks dit alles zou de vader er nooit over gedacht hebben om 't ambt te vermengen met 'n rentmeesterschap. Het is onmogelijk om de me demens tegelijk als zieleherder èn als inner van hu ren en pachten tegemoet te treden. Niet dat men destijds zu.k een vermenging van relaties met de med:.,iona psychologisch doorgrondde. Têgenwoor- Jig zrmjen »-e zeggen: het kar, niet samengaan om- dat de ene functie zich niet met de andere ver draagt; omdat men nooit de wezenlijke mens ont waart, maar altijd zijn beroep; omdat men doodge woon het spoor bijster raakt wanneer iemand plot seling iets anders blijkt tg zijn dan waarvoor men hem aanziet. Zó ver was men toen nog niet. Maar de innerlijke gaafheid, heel-heid verbood eenvoudig om twee dingen tegelijk te vertegenwoordigen. Men kon maar op één stoel tegelijk zitten. Vandaag aan de dag denkt men dat men op twee of drie troon tjes kan zetelen tot men ontdekt dat men op de grond terechtkwam! Hoe kwam echter de predikant dan in dat rent meestershuis? Het antwoord is eenvoudig: ook in die jaren heers te er woningnood en beroepen dominéés vonden lang niet altijd een pastorie gereed staan. Dan moes ten ze zich maar behelpen. En zo belandden de va der en de moeder dan eerst op een bovenhuis in de zogeheten Grote Straat. Maar dat was huilen. Wie uit een nog zö bescheiden dorpspastorie naar een bovenwoning verplant wordt, voelt zich dood ongelukkig. Men mist de openheid van de natuur; men acht zich opgesloten. Dus toen kwam de Graaf, die juist geen rentmeester rijk was naderden hem reeds de schaduwen van het verval van de kasteeladel? cn stelde zijn domein ter beschik king. Een echt idyjlisch buis aan de rand van het bos. Met vóór, als gezegd, de kasteelwal. En ach ter, als te vertellen, dat andere walletje. WIJKPREDIKANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2