DAF kwam met een Eurotrailer Licht bedrijfsvervoer in het middelpunt gesteld Bij de 45ste RAI-tentoonstelling bedrijfsauto's Ruimte, tijd en mankracht bepalend voor constructie Feiten en cijfers NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 DE moderne bedrijfsauto is het resultaat van vele overwegin gen. Hij moet beantwoorden aan tal van eisen en verlangens, ook al zijn deze soms met elkaar in strijd. Ten aanzien van elk onderdeel kan dan ook van een compromis worden gesproken, daar constructeur, wet gever en afnemer hun inzichten die nen te coördineren. In de vorm, waarin de bedrijfs wagen zich op de 45ste RAI voor doet, zijn de invloeden te onder kennen van drie omstandigheden, die zich juist nu in het wegvervoer laten gelden. De eerste omstandig heid is het tekort aan ruimte in de stad en op de grote weg. De tweede omstandigheid is het tekort aan tijd, welke voor de uitvoering der werk zaamheden beschikbaar is. De derde omstandigheid is het tekort aan mankracht op, naast en achter de wagen. WAT het tekort aan ruimte betreft, kampt het wegvervoer op vele plaatsen met een gebrek aan „bewegingsvrijheid". In de grote steden doet zich het ruimtegebrek wel het hevigst gelden, maar ook daarbuiten schiet de capaciteit van de verbindingen vaak tekort. Men denke in dit ver band slechts aan de gelukkig op sterven liggende Zuiderzeestraatweg en aan de Noord-Zuid-verbinding Nijmegen-Maastricht. Over de mogelijkheden in het stads verkeer behoeven we hier niet lang uit te wijden. Onder de huidige omstandig heden komt een kleine, handige auto het meest tot zijn recht. o.m. wanneer het er om gaat een „landingsplaats" aan de stoeprand te bemachtigen. De ma noeuvreerbaarheid van het daarvoor ge bezigde matereel moet maximaal zijn; ten opzichte van de beperkte, buiten- werkse afmetingen van het voertuig dient de voor de lading beschikbare ruimte zich echter gunstig te verhou den. Voor de hedendaagse bestelwagen geldt dan ook; Zo groot als nodig, zo klein als mogelijk. Voor bestelwerk zien we dan ook vrij wel uitsluitend wagens, waarvan de mo tor in de romp is opgenomen. De chauf feur zit naast of voor de motor, wat het uitzicht ten goede komt. Schuifdeu ren in de carrosserie nemen steeds meer plaats in van scharnierende deuren, die links de fietsers en rechts de voetgan gers hinderen. Ondanks deze en andere voorzieningen verloopt het bestelwerk in de grote ste den steeds trager. Als gevolg van de par- keerchaos kan men in een stad als Am sterdam heel vaak niet boven de helft van het aantal bestellingen uitkomen, dat nog voor enkele jaren terug kon worden gehaald. Ook tijd is bij het wegvervoer bijzon der zwaar gaan tellen. Het bedrijfsleven en de particulier houden, in vergelijking met vroeger, steeds kleinere voorraden aan. Er dienen vrij veelvuldig spoed- zendingen worden verzorgd, er moet re kening gehouden worden met de ver trektijden van boten en vliegtuigen, met de sluitingstijden van grenskantoren etc. Deze karaktertrekken van het moderne wegvervoer vindt men, zij 't in een ande re vorm, op de 45ste RAI terug. Men treft er o.m. sterkere motoren' aan ter verkrijging van een betere acceleratie ter aanpassing aan de snelheden waar mee thans gereden Wordt. Daar sterkei motoren zwaardere versnellingsbakk en krachtiger remmen vragen, is het b HIEUWE BEDRIJFSAUTO'S lanceren der wielen in het middelpunt der belangstelling komen te staan, even als de toepassing van lichtere construc tie-materialen. Het laden en lossen van bedrijfswa gens kan bij bepaalde goederen bijzon der tijdrovend zijn. Dit is dan ook één van de redenen, die de laatste paar jaar tot een sterke toename van het zgn. buik-vervoer hebben geleid. Beperkte zich het vervoer per tank nog niet zo lang geleden tot voornamelijk petroleum- produkten en melk, thans ziet men dat vrijwel de meeste vloeibare produkten en poedervormige stoffen in tanks wor den getransporteerd. Dat voor deze tank-auto combinaties grotere investeringen worden gevraagd, in 't bijzonder wanneer de tanks in ver band met de te vervoeren vloeistof van een isolatie moeten worden voorzien, of moeten worden verwarmd, zal wel nie mand betwisten. Hetzelfde effect vloeit overigens voort uit de invoering van de De Skoda Octavia Combi: één van de vele combinatiewagens, die zo wel voor bestelwerk als voor re creatie kunnen worden gebruikt. vijfdaagse werkweek, daar de hoeveel heid te verrichten arbeid gelijk gebleven is. Menig transportbedrijf en eigen ver voerder heeft dan ook met een tekort aan materiaal te kampen. Doordat ook in de vervoerdersbranebe 'n dringend tekort aan arbeidskrachten is. staan mechanische laad- en losmiddelen op de 45ste RAI in het middelpunt der belangstelling. Hiertoe moeten o.m. gere kend worden op wagens gemonteerde kranen, die veelal een man uit sparen en de laad- en lostijden aanmerkelijk bekorten. Ook op andere wijze wordt gepoogd te bereiken dat het personeel de be schikbare uren zo goed mogelijk benut. In dit verband kan worden gewezen op de gemakkelijke in- en uitstap bij de meeste stadsbestelwagens. De toepassing van bijv. lichtdoorlatende daken werk) eveneens vergemakkelijkend, daar de man in de wagen een beter overzicht heeft van de laadruimte en de daarin vervoerde goederen. De verhoging van de produktie per man-eenheid is ook bij het wegvervoer aan de orde. Eén van de wegen, welke hiertoe openstaan, is de toepassing van vrachtauto's en combi naties met een grote laadcapaciteit. Dit kan bereikt worden door lichter te bou wen, gebruikmakend o.m. van licht-me- talen en kunststoffen, maar ook door het draagvermogen van het materiaal bin nen de door de wetgever gestelde gren zen te verhogen. Het Nederlandse vervoerswezen ziet daarom met grote spanning uit naar het moment, waarop ook hier de 10-tons as- belasrting wordt toegestaan (thans 8 ton). In België en Frankrijk gaat men nu reeds tot 13 ton, in Duitsland tot 10 ton. Het algemene streven is voorts het be- drijfswagenpersoneel zoveel mogelijk te ontlasten en hun het leven te veraange namen. Op de 45ste RAI staan o.m. ca bines met slaapgelegenheid, die meer osten dan een complete vierpersoons- agen in de middenklasse. Ze zijn in algemeen voorzien van verende chauf- aursstoelen, waarvan de rugleuning en .et zitkussen op meerdere wijzen verstel baar zijn. Een hulpmiddel als stuurbe krachtiging vindt eveneens steeds meer toepassing, zeker bij de zwaardere wa gens. die voorbesturing hebben, met als gevolg een vrij hoge belasting .van de De tekorten aan tijd en mankracht houden ook de bedrijven bezig, die met het onderhoud en het herstel van be drijfswagens zijn belast. Dikwijls zal de klant haast hebben en zijn wagen ongaarne zien stilstaan. Vakbekwame monteurs staan echter ook niet vrijelijk ter beschikking, en het is dan ook logisch dat allerwege naar middelen wordt gezocht om o.m het onderhoud te vergemakkelijken Daarom geeft deze RAI veel voor heelden van gereedschappen en meet apparatuur, waarmee een snelle diag nose kan worden gesteld en die de noodzakelijke onderhouds- en repara tiewerkmethoden helpen vereenvou digen. Deze enorme MAN-kipauto be heerst het beeld in de Europa-hal. Onder de naam DAF 2600 gaat deze nieuwe Euro-trailer een waarschijnlijk rooskleurige toe komst tegemoet. De ontwikkeling van deze combinatie heeft men in Eindhoven geheim kunnen houden. Een prototype bevond zich reeds geruime tijd op de weg. geca moufleerd als legerauto. Het vergt een pagina, zo niet meer, I om het nieuws, dat op de 45ste RAI is te zien, naar waarde voor het voet- licht te plaatsen. We moeten dan ook volstaan met grepen uit het „lichtere goed" (combinatiewagens, station cars, bestelauto's) en met slechts en kele vermeldenswaardige bijzonder heden op vrachtauto- en bussenge- bied. Ook de motorwagens met af wijkende bovenbouwen kunnen slechts summier worden behandeld. Naar Amerikaans voorbeeld is hel Engelse merk Commer met een bestel auto gekomen, die de toepasselijke naam „Walk Thru" draagt. De wagen, die een laadvermogen heeft van 1,5 tot 3 ton, bezit een links opgesteld stuur, terwiiJ al het mogelijke is gedaan de chauffeur zo gemakkelijk mogelijk naar de rechte» opening te laten lopen. De voordelen zijn duidelijk: Overzicht tijdens parkeren en wegrijden op en van een benauwd plaatsje; geen hinder meer van voorbit rijdende en voorrang hebbende fietser* De Fiat 600 T gesloten bestelwagen geldt als een primeur. Hij is goed vooi 500 kilo en de snelheid bedraagt 100 tem/u. De motor is ontwikkeld uit dr Meer inspanning - meer ontspanning TAE VRAAG: Wat moet i k nu met een vrachtauto? en het onmiddellijke antwoord: Niets! is in vroeger jaren en dan nog niet eens zo heel lang geleden voor zeer velen een motief geweest, om de Vracht- wagen-RAI, zoals de tentoonstelling van bedrijfswagens populair genoemd wordt, over te slaan. Met die redenering komt «men vandaag niet meer uit. Want al mag de affiche van de 45ste RAI voor Bedrijfsauto's dan nog de achterkant van een forse viertonner of daaromtrent tonen, een bedrijfs wagen kan van alles zijn, ook zelfs de elektrische huis-aan-huis bezorg- wagen. Daar komt dan nog bij. dat dc autobus van vandaag en met name de touringcar door steeds meer men sen gebruikt wordt voor dagelijks- en vakantievervoe'r. Met andere woor den: al zal niet in die mate als bij de personenauto of de tweewieler zo'n groot deel van de bevolking betrok ken zijn bij de bedrijfswagen, he: aantal geïnteresseerden in het be drijfsvervoer is toch aanzienlijk gro ter dan dit vroeger het geval was. Symptomatisch voor een ontwikke ling, die in de afgelopen jaren steeds duidelijker wordt is het feit, dat men bij een firma in Nederland een compleet kampeerwageninterieur kan krijgen dat in korte tijd gemonteerd kan wor den in een VW-busje of -bestelwagen. De veelal hardwerkende middenstander heeft ontdekt, dat ook hem recreatie toekomt. Vermoedelijk ontdekte hij dat al veel vroeger, maar de conjunctuur V erkeerssituatie bepaalt keuze maakt het hem mogelijk, daar nu ook wat aan te doen. Die zelfde conjunctuur stelt hem ook in staat, de bakfiets te verwisselen vooi dc lichte bestelwagen en op dat mo ment komt hij tot het inzicht: Waarom zou ik geen wagen double usage" ne men dat vrije weekend en die vakan tie heb ik waarachtig wel verdiend. En als hij nog niet zo slim is geweest, dan zorgen de fabrikanten er wel voor. dal hij dit inzicht krijgt Collectief tracht de handel thans be langstelling te kweken voor de kleine bedrijfsauto. De vereniging de RAI heeft hierover zelfs, onder het motto: „Met een bedrijfsauto minder inspan ning. dus meer ontspanning" een fol der uitgegeven, waarin wordt verwezeD naar de speciale informatie-stand op de tentoonstelling. Werk-en-het-meisje Daar kan men dan aan de hand var, een lijst ervaren, dat op deze tentoon stelling maar liefst 24 verschillende combinatie-auto's of subtiel verschil stationcars te vinden zijn. Het aantal merken bestelauto's bedraagt 29, eigenlijk zijn er maar weinig fabrikan ten van personenwagens, die niet van vrijwel elk type een combi of volledige bestelwagen hebben afgeleid, va kleinste typen met halve-liter-motortjes af tot de allergrootste Europeanen en Amerikanen toe. Natuurlijk koopt niet iedereen zijn combi of bestelwagen met de gedachte: ik trek er 's zondags mee de natuur in. En natuurlijk zijn er ook particu- a, die zulke echte zwervers zijn. ze voor persoonlijk gebruik een combi willen hebben. Maar dat de com binatie van werk-en-het-meisje wel wint met excuses aan het meisje dat zich moet troosten met de gedachte, dat van de Fransman gezegd wordt, dat hij zijn „voiture" trouwer is dan zijn w is wel zeker. En daarmee be strijkt deze RAI-tentoonstelling dus al eer een groter deel van het publiek. Wat de bestelwagens betreft: vroeger ad men grote en kleine vrachtauto' i daarmee uit. De grote voor het zw; werk. dc kleine voor pakjes en in de stad. Veel nuances waren er niet. Ook dat is snel aan het veranderen, voc melijk onder invloed van de verkeers- ontwikkeling in de binnensteden. Er komt een sterke differentiatie tot stand naar specifieke typen bestelwa gens voor specifiek vervoer. Zo zal mer wat de Amerikanen noemen „stop and-go" werk een andere wagen eiser dan voor bezorging van grotere en klei nere pakketten in de periferie va grote steden, of zelfs in een gehele streek. In Amerika is men in dit opzicht reeds verder. Zo heeft men daar dc automatische versnellingsbak reeds lang ingevoerd op bestelwagens, terwijl de automatische transmissie in Europa nog altijd een luxe is. waarvoor een se meerprijs wordt gevraagd. Met één uitzondering: de DAF-Variomatic-trans- missie, maar tengevolge van de pro- duktiecapacitelt van het Eindhovensr bedrijf wordt deze voor bedrijfsvervoei alleen nog maar geleverd op een kleini pick-up met open laadbak. C-E niet haalbaar Dat begrip plck-up manusje van al les is weliswaar ook niet nieuw meer. maar het type wagen(tje) is toch een uitgesproken exponent van de voort schrijdende motorisering, ook in het plattelandsbedrijf. Juist voor het agra rische bedrijf zal deze tentoonstelling met zijn zeer vele typen bedrijfswagens bijzonder belangwekkend kunnen zijn. omdat het aanbod steeds gevarieerde! Dat ook nog andere dan economi sche motieven bij de keuze van een bedrijfsvervoermiddel een rol kunnen spelen blijkt wel uit het volgende. De EVO (Eigen Vervoerders Organi tie) had een bedrijf te „X" een paald advies voor de aanschaffing van de voor dat bedrijf meest ge- eigende zwaardere bestelwagens ge geven. Per kerende post kreeg mei het antwoord: ..Uw advies zal onge twijfeld juist zijn, maar voor deze wagens met hun totaalgewicht var meer dan 3500 kg is een rijbewij- C-E nodig en onze chauffeurs weige ren en bloc dit te halen, omdat het examen hiervoor bij ons zo zwaar wordt gemaakt, dat het eigenlijk niet haalbaar is Bij de aanschaffing van een bestel wagen kan dus ook een dergelijke kwestie een woordje meespreken. En dat aan dubbel gebruik van een be stelwagen ook de nodige fiscale ha- ken-en-ogen vastzitten is een bekend feit. dat menig vakantieganger al heeft moeten bezuren. NOVIB ontvangt de Zilveren Broodmand (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten heeft de Zilveren Brood- mand 1961 toegekend aan de Ncd. Orga nisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB). De onderscheiding zal op 27 maart worden uitgereikt aan Prins Bern- hard, algemeen voorzitter van de NOVIb De Zilveren Broodmand is in 1956 in gesteld als onderscheiding voor bijzon dere verdiensten voor de voedselvoor ziening. Deze verdiensten kunnen ligger, op wetenschappelijk, bestuurlijk, eco nomiseh, organisatorisch of techniscn De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten wil met haar besluit dt grote verdiensten erkennen van di NOVIB terzake van de hulp aan de ont wikkelingsgebieden. in het bijzonder de activiteiten met betrekking tot verb* tering van de voedseltoestand in dezt landen, zo deelt zij mede. Faillissement Het faillissement is uitgesproken ovei NV. Kunstgalerij „Kartina" (Galerie Kartina), Herengracht 229 te Amsterdam Rechter-commissaris is mr. A Cohen Tervaert. curator mr. M. G. Rood, He rengracht 459. watergekoelde 4 cylinder Fiat 600 D. Het wagentje heeft, buiten de zijdeuren, een achterdeur. Trekpleister Op vrachtautogebied zal de DAF 2600 :rie voor internationaal transport wei :n trekpleister worden. De bijzonder fraaie combinatie, die op de expositi» staat, heeft een stoer, vierkant uiterlijk (zelfs de ruitenwissers werken vierkant!), terwijl zich achter in de slechts twee meter lange cabine twee slaapplaatsen bevinden, die ook als extra stoel kunnen worden gebruikt. Het laadvermogen van de complete Euro-trailer is 19 tot 20 ton De 6 cylinder Leyland Dieselmotor van 11 liter levert 220 pk en kan hellingen tot 18 graden „nemen". Austin laat zijn recent ontwikkelde 250 gasturbine zien. De krachtbron, di< 29.000 toeren per minuut maakt en allt brandstoffen „lust" wordt thans o.m. als scheepsmotor beproefd. Hij zou echtei bijzonder geschikt voor vrachtwagens Als nieuwe buitenlandse merken op de RAI hebben zich de Franse Berliet (twet nieuwe vrachtwagen-chassis). Saviem er (Jnic (vrachtauto-chassis in vier uitvne- ringen) aangemeld. Uit Italië 's de O.M Besc'a (bedrijfsauto- en buschassis) en de Lancia (vrachtauto- en autobus- chassis) gekomen, terwijl Tsjechosln- wakije de Prage (vrachtauto-chassis en kipsuto) laat zien en Oost-Duitsland de Tra bant combinatiewagen. Ook drie Bel- ïtsche carrosseriefabrikanten geven vai nun belangstelling blijk. Wat de sector autobussen betreft, zij' j.m. Verheul. Hainje en ZABO tot stan daardisatie van de carosseriebouw geko men, Zijruiten tot boven de kap vind» men bij Smit, Verheul en Bedford Gesloten oplegger In de categorie opleggers en aanhang wagens trekt een voor ons land nieuw type de aandacht, namelijk de compleet in de handel gebrachte gesloten oplegger Drie van de geëxposeerde opleggers van ■iit type zijn het resultaat van samen werking tussen twee Nederlandse leve ranciers. te weten een chassis-fabrikant voor nieuwe Bij de motorwagens met afwijkende bovenbouwen valt een aantal met opmer kelijke constructies bijzonder op. Voor beelden met speciale nieuwswaarde zijn: De Isar bestelwagen, die ingericht ✓oor het uitventen van bakkerswaren ivereenkomstig de eisen van de Keu- ■ngsdienst voor Waren. De Volkswagen ..torenwagen" me' ■raaibaar platform, die een arbeiflshoogt# leeft van 7\4 meter. Twee Citroëns type HY. waarvan de ene is ingericht voor schooltandverzor- ging en de andere als Technische Pa 'rnuillewagen van de rijkspolitie. De Motra zelfopnemende straatveeg- machine. die geen versnellingsbak heef' -n waarvan de aandrijving der wielen plaats vindt via een hydraulisch systeem Nieuwe, driewielige voertuigen voor licht bestelwerk ten slotte ontbreken niet. Cock N.V. introduceert Italiaanse bestelwagens van het merk M.V, Augusta. De N.V. Gazelle toont voor het eerst drie wielige wagens met Heemaf elektromo toren voor huis-aan-huis bestelwerk. Plan reddingboten De Koninklijke Zuidhollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelln gen, die waakt langs de kust van Zuid- Holland en Zeeland, zal op korte ter mijn zijn vier grote reddingsboten ver vangen door nieuwe. Als eerste komt daarvoor in aanmer king de Blankenheim, die in Burgh bij Haamstede ligt. Dat zal begin volgend jaar gebeuren. Daarna gaan ook de Pre sident Wiersma (Breskens), de Presi dent Jan Leis (Hoek van Holland) en de Koningin Wilhelmina (Stellendam) uit de vaart, indien althans de maat schappij daarvoor tijdig de nodige nanciële middelen krijgt. Voor het hele vernieuwingsproject, dat over iaar voltooid moet zijn, is een beóiaK nodig van bijna twee miljoen gulden De huidige schepen verkeren nog een goede staat, maar dateren al t voor de oorlog. Na 1945 werden er nieu we motoren geplaatst. In de afgelopen maanden zijn uitge breide proeven genomen met een nieuw model, onder andere in het proefstation in Wageningen. De eerste opdracht het bouwen van een schip zal in - as. worden geplaatst. Het schip na, acht maanden later gereed zijn. De or der voor het bouwen van de drie ande re schepen zal afhankelijk gesteld wor den van de ervaringen met het nieuwe type. De Koninklijke Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen heeft behalve de vier dingsboten nog drie reddingsvletten de stations Terheijden, Cadzand Hoek van Holland. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM V.U.. 13 februari «laagd voor het doet. ex. rechten- me T Bont (Groningen). Voor het kand Fram: me). K F Schipper (Enschede) AMSTERDAM. G.U., 13 februari vre- «laagd voor het kand. ex. rechten: C W B van Dam en R W de Rui Voor het doet. ex. gesc... a Jansen en mevr E van Diedenhoven-Kop. enbccg (Amsterdam). AMSTERDAM. G.U., 14 februari - Staagd voor doet. ex geschiedenis: KniJtIJrcr 'Amsterdam). Kand ex. mie: S P Ttelenlus Kruvthof (Den en J R B Rookmaer (Amsterdam). t april De 45ste RAI. die hedenmorgen ge opend is. lieeft de bedrijfswagen als blikvanger. De expositie, de grootste cn meest internationale ooit op Nederlandse bodem gehouden, duurt tot 4 maart, cn beslaat het hele Amsterdamse RAI-ge- bouw. Het aantal exposanten bedraagt 224, of 20 procent meer dan tijdens de laatste bedrijfswagen-RAI. die in 1959 gehouden werd. De tentoonstelling omvat vrijwel vol ledige collectie van de aan dc markt zijnde combinatie-auto's en stationcars, autobussen en microbussen, ambulances, bestel- en vrachtauto's, trekauto's en spe ciale voertuigen, zomede aanhangers en opleggers. Bovendien zijn er een kleine 150 stands met auto-onderdelen en toe behoren, garage-uitrusting en -equipment etc. Het aantal vertcgenwoordlge merken bedraagt 101 tegen 76 In 1959. De Neder landse fabrikanten van bestelauto's, vracht- en trekauto's, autobus-carosse- rieën, speciale voertuigen zoals brand eer- en relnlglngsmaterleel, alsmede nhangers en opleggers komen met 38 merken op de eerste plaats. West-Duits- land laat 18 merken zien. Engeland 15 merken, dc Verenigde Staten 8, Frank rijk 7, Italië 5. België 3. Zweden 3, Tsechoslowakiie 2, Oostenrijk cn Oost- Duitsland Ieder 1. In de aanschaffing van bedrijfsauto's, autobussen etc. gaat in Nederland jaar lijks een bedrag van 345 miljoen gulden zitten. Voor het rijdend houden van het bedrijfswagenpark moet nog eens 1300 miljoen gulden worden uitgegeven. Wor den de kosten van aanschaf en onder houd van personenauto's meegerekend, dan komt Nederland op een jaarlijkse uitgave van bijna 4 miljard gulden te recht De ontwikkeling van de bedrijfswa- gensector voltrekt zich In een ijltempo cn nog altijd zjjn we er niet. Tien jaar ge leden reden er In Nederland nog geen .000 vrachtauto's op de weg; op 't ogenblik moeten er zo'n 100.000 worden bijgeteld. Met 56 procent heeft Duitsland het grootste marktaandeel in de levering van bedrijfswagens. Engeland neemt 19.8 pro cent voor zijn rekening. Frankrijk 9.11 procent en Nederland 7.7 procent. Het relaMef lage Nederlandse marktaandeel moet verklaard worden door de omstan digheid dat men zich in ons land op do produktie van bepaalde categorieën be- drlifsauto's heeft toegelegd, terwiil cr ul'eraard veel minder grote industrieën zijn. Wat bussen betreft, zijn er thans meer dan 9.000 In gebruik. Zeven jaar geleden moesten we het nog met 2.500 bussen minder doen. De sector bestelwagens doorleeft In Nederland een enorme groei, als ge volg o.m. van de sterk uitgebreide moto risering juist bij kleinere bedrijven. In de klasse 500 tot 1500 kilo laadvermogen bevinden zich thans 65.000 eenheden op de weg tegen nog geen 16.000 in 1950. Bij dit aantal moeten nog eens 30.000 wagens onder de 500 kilo laadvermogen wor den geteld Op de 45ste RAT Is duldelUk te zien dat de vraag tendeert naar lichte of zware bedrijfswagens. De middenklassers (3.4 of 5 ton) gaan het verliezen, daar ze te groot zijn voor de steeds voller wordende stad cn te klein voor de snel wegen. Hoewel absoluut gezien het werk van alle soorten vervoerders in Nederland stijgt is er bij de binnenscheepvaart en de spoorwegen een relatieve achteruit gang te bespeuren. Het vrachtvervoer op de weg steeg binnen een tijdvak van vier jaar met 6 procent (van 35 naar 41). Met LPG (vloeibaar gas. dat als brand stof wordt gebruikt) gaat het in Neder land nog altijd crescendo. In drie jaar tijd steeg hei aantal LPG-tankstatlons van 130 tot 200, terwijl het aantal wa gens. dat LPG gebruikt jaarlijks met 10 tot 15 procent toeneemt. Gesloten steden geen oplossing, vindt minister Een algehele sluiting van de binnen stad is nimmer de uiteindelijke oplos sing van het verkeersprobleem in stads kernen. Dat zei vanmorgen dc minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, bij de opening van de 45ste RAI-tentoonstelling van bedrijfsauto- mobielen in Amsterdam. Evenmin achtte de minister de parkeerschijf en de parkeermeter een goede oplossing. Wel zal volgens de bewindsman ae langparkeerder mede ten behoeve van het zakenverkeer, een veer moeten laten. Maar hiernaast is het niet on denkbaar dat aan het vrachtverkeer beperkingen moeten worden opgelegd, bijvoorbeeld ten aanzien van de afme- tir^ten van voertuigcombinaties en van het laden en lossen op bepaalde uren van de dag. De minister kondigde aan dat het in het voornemen ligt zo spoedig mogelijk een wiiziging van het Wegenverkeers reglement te bevorderen, waarbij de huidige maximumwieldruk van 4000 kg voor A-wegen (asdruk van 8000 kg), wordt vervangen door een maximum- asdruk van 10.000 kg, teneinde de con currentiepositie van het Nederlandse beroepsvervoer over de weg te steunen. De minister betreurde het dat ccn bevredi'gende oplossing inzake do maten en gewichten in Europees verband nog niet is bereikt. Dat deed ook de voorzitter van de RAI, de heer S. Schootstra. De minister kond»{de nog aan dat de Beneluxlanden spoedig een gemeenschappelijk stelsel van afmetingen en gewichten hopen te aan vaarden. De heer Schootstra merkte voorts op dat de RAI het nieuwe expositiegebouw gaarne nog wil uit breiden. Hoger dividend Gevaert Gevaert Photo-producten te Mortsel 'Antwerpeni boekte in 1961 (I960) 767.7 (615,5) miljoen franken bedrijfswinst. Afgeschreven is fr. 230,3 (176,3) min., in gehouden voor belasting fr. 145 (140) min., voor ingehouden winst fr. 100 00i min., financiële lasten 16,1 (17.8) min. er. de beschikbare winst bedraagt fr. 275.3 (222,2; min. Aan de vergadering zal 26 april fr. 32 netto of 46.715 bruto (28 of 40.876) dividend worden voorgesteld. PROMOTIES imiEcJHT. 13 februari Gepromoveerd R J P DiJkhuK wonende te Ccndt (Gld., lot doctor ln dc faculteit der geneeskunde ?P tlhCt Dri"?f!fhrlft Betiteld„Antlcoagu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11