X13 Luxe en zingenot voeren teveel de boventoon Aan vrijheid tot zondigen mag niet getornd... Jubileumconcert NRU werd groot succes Motie-Beernink contra splinterpartijtjes ->rkert WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 Dam-vraay 211 (Eerste publicatie) Alles wat na de oplossing met toe passing van dwang overblijft in dit probleem is één schijf. Dus een na- turel. Wit is aan zet en wint Schaak-vraag 211 De stand in de partij ir. Van de PolLangeweg was, wit: Kgl, Df4, Tdl en e5, Lc2, pi a2. b2. c3, f2, g5 en h4; zwart: Kh7, Db6, Ta7, Lc8, Pe3, pi a5, b5, c4, d5, e6, f7, g6 en h5. Wit had moeten voortzetten met 1. Tdlxd5! Zwart moet welhaast slaan, anders verliest hij vlot. Er volgt dan 1e6xd5; 2. Te5xe8 en de zwarte loper staat aangevallen. Op 2Lc8d7 gaat 3. Df4xf7 mat. Dekt zwart daarentegen de loper, dan valt wit binnen via één der velden d4, e5 of f6 met de dame. waarna mat onafwendbaar is. Het pionoffer f7f6 helpt namelijk niet. omdat wit Te8 e7t speelt en na afruil op f6 en g6 kan slaan, een snood gebaar waar zwart niets tegenover kan stellen! Bridge De juiste speelwijze in de u voor gelegde combinatie, is, om tweemaal naar het aas te snijden op de ontbre kende honneurs! Dit geeft theoretisch de beste kansen, teneinde het verlies tot één slag te beperken. Meestal zit ten de honneurs immers verdeeld, in welk geval u door aldus te spelen steeds één van deze hoge kaarten vangt! Laat ik u de speelfiguur nog een» voorleggen: Sch. A 10 7 6 3 Sch. V 9 8 r het Het spelen van schoppen 8 aas en de 3 na heeft het nadeel, dat u moet gaan raden waar de boer of de heer zit.' als Oost bij de 2e trek een kleine schoppen bijspeelt! Blijft nog de vraag, welke kaart moet worden voorgespeeld, indien u tweemaal gaat snijden. Het antwoord is misschien enigszins verrassend: schoppenvrouw! heeft dan zelfs kans om alle slagen te maken, als Oost schoppenboer-sec heeft. Maar zult u opmerken: „Kost dit niet een slag, als West schoppenheer-sec heeft?" Neen, want in dat geval maakt Oost toch altijd de boer, zelfs als u uit de hand schoppen 8 speelt. Gaat u maar na! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel 1 2 1 1° 6 T 1" 8 1 '1- 1 i" 1 L 22 U 1 1' i 26 "l 1" I i!i 1 1 39 <2 1 j 1 Prof. De Gaay Fortman in Senaat Houdt drs. De Pous dit jaar de prijzen in bedwang Horizontaal: 1. niet begroeid, 4. boel die overhoop is, 9. van elk evenveel (op recepten). 10. traag van begrip, 11. vaarwel, 12. laakbare daad, 14. glijvoertuig, 15. schraal, 16. zoon van yacob, 17. voedsel, 19. voorwerp om de zeis aan te zetten, 22. deel van het oor, 24. elektrisch gelade-n atoom. 25. landtong, 27. gemeente in Limburg, 30. scheikundig element (afk.), 32. voorzetsel, 33. kleefmiddel, 35. klap, 37. de maangodin, 39. gemeente in Gelderland. 40. bekend dorpje in Bel gië, provincie Namen, 41. honigbij, 42. vis, 43. jongensnaam. Verticaal: 1. plaats in Duitsland aan de Fulda, 2. voorvoegsel, 3. karakter, 4. kledingstuk. 5. voorzetsel, 6. dorp in Gelderland, 7. gemeente in Gelder land. 8. jongensnaam. 10. telwoord, 13. godin van da dageraad. 14. ouderwets kledingstuk voor dames, 16. gunstig gezind, 18. onbep. voornaamw., 20. cilindervormig voorwerp. 21. onder richt, 23. deel van een woord, 26. bij woord, 28. verstandig (bargoens). 29. zandheuvel, 31. komt van het varken, 34. bijword, 36. meisjesnaam, 37. iemand die treitert, 38. zot, 40- uit roep. Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: Verticaal: 1. Henk-storm. 1. heester-o.l. 2. Essen-emoe. 3. et-enorm.-te. 4. slot-ere-dl. 5. tas-E.K.-aloë. 6. ever-Est-Km. 7. religie-om. 8. Oran-eenre 8. Ieng-Rt-ten. 2. Est-la-Vere. 3. N.S.-Eos-elan. 4. kentering. 5. snoek-Eger. 6. terras-iet. 7. Ommel-tent. 8. rot-dok-ore. 9. meel-Emmen. (Van onze parlementsredactie) LJET huidige beeld in Nederland AA wordt al te zeer gestempeld door luxe, vermaak en zingenot. Dit is een verontrustend verschijnsel. Het dienen zou veel meer op de voorgrond moeten treden: van de meer bevoordeelden ten opzichte van de minst bevoorrechten en interna tionaal gericht op een rechtvaardige jamenleving. De a.r. senator prof. mr. \V. F. de Gaay Fotman zei dit gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van economische zaken voor 1962. Zijn hartekreet be tekende de inleiding tot een uiteen zetting van zijn zijde over de verde ling van de huidige welvaart. Hij vroeg zich af, of niet teveel wordt Hij wees erop, hoeveel andere zaken de aandacht vragen: industrialisatie, wo ningtekort. hulp aan de ontwikkelings gebieden. langdurig zieken, gezinnen met lichamelijk en geestelijk gehandi capten. De regering heeft een verantwoorde lijkheid ten aanzien van een juiste wel vaartsverdeling. zo onderwees prof. De Gaay Fortman minister De Pous, die met staatssecretaris Gijzeis achter de regeringstafel .zat. Zeker, hij erkende, dat de overheid in het gesprek met het bedrijfsleven niet dwingend kan voor schrijven hoe de welvaart dient te wor den verdeeld. Zij kan echter wel in- loed uitoefenen, zo was zijn stellige mening. Nog een ander omstreden punt roerde de a.r. senator uitvoerig aan. Hij had van minister De Pous onder vonden, dat de bewindsman niet wil meedelen, welke machtsconcentraties zich in het bedrijfsleven hebben vol trokken. Op zichzelf is concentratie niet verkeerd, zei hij, maar in onze tijd brengt een democratisch bestel mee. dat de economische structuren doorzichtig moeten zijn. Het gaat om macht en wel njacht in particuliere handen. Een belangrijk mid- om de juiste uitoefening van die macht te controleren is openbaarheid. „Wij zijn voorstander van particuliere produktie. Maar geheime economie is kwaad. Wanneer men verantwoorde omie bedrijft, behoeft men de open baarheid niét te schuwen. Integendeel." De kritiek van prof. De Gaay Fortman had overigens op slechts enkele beleids aspecten van drs. De Pous betrekking. De hoogleraar noemde de economische politiek van de christelijk-historische be- ndsman doeltreffend en geslaagd, en n gelukwens waard. Zo dachten ook de woordvoerders van de meeste andere fracties erover. Ministère partijgenoot, de heer H. C. Kranenburg, bracht de bewindslieden dank voor het gevoerde beleid. De prijs politiek van drs. De Pous vond hij ech ter niet zo soepel als zijns inziens eigen lijk nodig was. Volgens de Rotterdamse tandarts zou de regering er goed aan doen, niet al te star vast te houden aan een groot overschot op de betalingsba- waarvoor overigens de belasting betalers hebben gezorgd en zo wei nig mogelijk in het economische leven in te grijpen. Felle kritiek -- een uitzondering in dit debat kwam van de socialistische I. Vos. Hy zette aan de hand van dc jongste gegevens van het Centraal Planbureau uiteen, dat sinds 1960 de Ionen aanmerkelijk meer waren geste gen dan de produktiviteit. namelijk de lonen met elf procent en de produktivi teit met slechts drie pet. Het regerings beleid, dat erop was gericht, de lonen aan de produktiviteit te koppelen, is mislukt, constateerde hy. Ook is de werktydverkorting niet onverdiend. De minister heeft, aldus de heer Vos. een geest van inflatie opgeroepen. Om dat de lonen op de prijzen drukken zal de prijsbeheersing dit jaar moeilijker zijn dan het vorig jaar. Ook in 1962 zul len de loonstijgingen niet binnen de toeneming van de produktiviteit blijven. Ir Vos wees vooral op de prijsstijgingea die in de bouwnijverheid worden ver wacht. De socialist betoogde, dat het beleid, de prijzen in de hand te houden, waar voor minister De Pous steeds op stap is, wordt tegengewerkt door zijn colle ga's van sociale zaken (lonen), volks huisvesting (bouwkosten) en financiën (belastingen). „Eén instrument kan het vals spelend orkest niet redden!" Vuurproef de liberale prof. dr H. J. Witteveen het eens, dat de prijs politiek van minister De Pous dit jaar de vuurproef zal moeten doorstaan. ..Mij dunkt, de kans is groot dat de pryf meer zullen stijgen dan de twee procent die het Centraal Planbureau verwacht Is het juist de huidige prijspolitiek ti handhaven? Prof. Witteveen betwijfeldi dit. De hoogleraar meende namelijk, dat momenteel meer het gevaar dreigt van een loonexplosie dan van een prijv explosie en om een uitlaatklep in dc kokende economische ketel ter beschik king te houden, zou de regering er goed aan doen, in baar prUsbeleld enige pelhcid te betrachten. De hoogleraar zag overigens beter middel dan het dikwyis willekeurige en verstarrende prijsin- grijpen. Lage prijzen kan men betei nastreven door een doelbewuste be vordering van de concurrentie, dergelijk systeem beval prof. Witte veen warm in de aandacht bewindslieden aan. Allerlei vrijheden beknot, maar - Gereformeerde Partij, ds. H. G. Abma, Ned. Herv. predikant te Put ten (Veluwe), heeft op de vandaag in Utrecht gehouden jaarvergade ring van de partij de overleden voorzitter ds. P. Zandt uit Delft her dacht. Hij noemde hem „een vader lijke vriend, een man uit een stuk, een man van karakter". Ds. Abma waarschuwde in zijn toe spraak voor de huidige oecumene-g«- dachte. Hij vreest dat de Rooms-Katho- lieke Kerk het voor het zeggen krijgt Hij hekelde het, uit het oogpunt van ver draagzaamheid en wegens de veranderd* tijdsomstandigheden allerlei kwaad oog luikend toe te staan of te legaliseren, zoals de zondagsontheiliging. Kritiek had ds. Abma op het werk der Verenigde Naties, „welker ingrijpen de chaos eerder groter maakt". Ds. Abma herinnerde nog eens aan hei pleiten van de S.G.P. voor herinvoering van de doodstraf om de toenemende criminaliteit te beteugelen. Hij brachi ook het Staphorster volksgericht ter sprake „Wij willen geenszins propageren dat het volk het recht in eigen hand moet nemen, maar het is wel verdrietig da1 Senaat zendt telegram aan Bondsraad (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteren op voorstel van voorzitter mr. J, A. Jonk man besloten, in een telegram aan d( voorzitter van de Westduitse Bondsraad zijn medeleven te betuigen met de ge volgen van de overstromingsramp in het Noordduitse kustgebied. PROCO crème - shampoo aaMtw 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 ontelbare vrijheden op allerlei terrein drastisch worden beknot, terwijl aan de vrijheid tot zondigen niet mag worden getornd." De S.G.P.-voorzitter wees verder op het belang van de komende staten- en gemeenteraadsverkiezingen. HU hoopte dat de zetel van de S.G.P. In de Eerste Kamer zou worden herwonnen. Over Nieuw-Gulnea zei ds. Abma dat het hoogst eigenaardig is dat ter wille van de handelsbelangen gepleit wordt dit ge bied zo spoedig mogelijk over te dragen SCHOLIER ONDER ALTO Bij een poging zijn vriendjes op de fiets in te halen is de dertienjarige Hanno Bos uit Zaandijk, leerling van de VGLO- school te Wormerveer, door een hem achterop komende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de Wandelweg te Wormerveer. Prinsessen schrijven over huwelijk ouders (Van een onzer verslaggevers) De directie van de uitgeverij Roelofs van Goor te Amersfoort heeft een spe ciale uitgave van haar klassekrant „Kijk Uit" in voorbereiding, dat in het teken staat van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Volgens een mede deling van de uitgeverij hebben de Prin sessen in beeld en geschrift een bijdrage geleverd voor dit speciale numn tot titel krijgt: „Zilveren feest witte paleisHet nummer zal in hoge oplage en tegen een lage prijs op de markt worden gebracht. Het is uitgevoerd in kleuren en op kunstdrukpapier en omvat acht pagina's Prins Bernhard in Oeganda Prins Bernhard is dinsdag met zyn particuliere vliegtuig op het vliegveld van Entebbe in Oeganda aangekomen waar hy werd begroet door de gouverneur Sir Walter Coutts. De Prins heeft daarna de Kabaka van Oeganda bezocht. Zoals gemeld maakt de Prins functie van president van het World Wildlife Fund een reis van drie weken door Oeganda op uitnodiging va Wildlife Development Company, lichaam dat deel uitmaakt van het depar tement van Natural Resources 1 Oeganda. Ambonezen konden niet weg Bijna tweehonderd Ambonezen hebben gepakt en gezakt tevergeefs staan achten tot de Indonesische regering toestemming zou geven om met het Ita liaanse schip Fair Sea naar Indonesië terug te keren. De Nederlandse regering had gezorgd voor betaling van de over tocht en voor reservering van de hutten. Men was gereed boord- en kledinggeld verstrekken alsmede uitkeringen, waarop ze nog recht hebben en afge kochte pensioenen. Alleen: Het verlossende woord van de Indonesische ambassade te Brussel kwam niet af en zij moesten wachten met het vooruitzicht op de kale vloeren te moe ten slapen, terwyl het schip des middags zonder hen uit Amsterdam ver trok. De Indonesische ambassade te Brus sel zeide dat de schuld niet aan haal - dat er nog enige administra tieve moeilijkheden waren te Djakarta Thans bestaat nog de mogelijkheid, dat rij zich 24 februari te Cuxhaven op dt Fair Sea zullen inschepen, als Djakarta althans in staat is het administratieve werk op tijd klaar te krijgen. Van de betrokken Ambonezen zyn 146 afkomstig uit Farmsum te Delfzijl en 43 uit het kamp Golflinks te Arnhem w De kustvaarder Alberta 2 (78 nbrt), die als thuishaven Groningen heeft, is by Barsebackcham in Zuid-West-Zweden aan de grond gelopen. Het schip was op weg Hereoy naar Barsebackham. De be manning verkeert niet in gevaar. heid van haar 15-jarig bestaan aan, alle in verschillende plaatsen van ons land. Het eerste nu werd gisteravond in het Amsterdamse Concertgebouw gegeven door het Promenade Orkest onder Be nedict Silberman en door het Metropole- Orkest onder Dolf van der Linden. Nu. op dit jubileumfeest vielen alleen maar opgewekte klanken te beluisteren. Enige ernst of deftigheid kwam er i aan te pas, daar op het versierde podi en alle gezichten in de zaal stonden op „stralend mooi weer!" Hoe kan immers zijn gezicht in de plooi houden als Elfie Mayerhofer met zo'n hartver- overende Weense pikanterie de twee aria's van de „Zofe" uit Joh. Strauss' „Die Fledermaus" zingt cn tegelijk teert. Zij kreeg in een oogwenk de zaal aan haar Weense voetjes cn zij beloon de het enthousiasme van het publiek met gulle kushandjes. Ja. zangtechniek heeft deze kleine, geraffineerde operettestcr: haar coloratuur, haar trillers klonken perfect. Een echte „Weense nachtegaal' met haar lichte coloratuursopraan! Daar om was misschien de keuze van twee duetten uit Lehar's operettes „Das Land des Lachclns" en (als extra) „Paganini" minder gelukkig. Deze party lag eigen lijk voor haar stem te laag. omdat zij bedoeld is voor een volle lyrische praan. De tenor Josef Traxel moest haar we! overstemmen, hoe voorkomend voorzichtig hij ook zong. Want zün mi stem is krachtig en draagt ook ver. Dat kon men wel horen in zyn beide Joh. Strauss-aria's, een uit „Der Zigeuner- Miljoen kinderen doen mee aan actie K.W.F. (Van een onzer verslaggevers) Het Koningin Wilhelmina Fonds gaat en nieuwe actie voor de kankerbestrij ding voeren, waarby ruim een miljoen Nederlandse schoolkinderen zullen wor den ingeschakeld. Aan ruim 10.000 hoof den van lager- en Ulo-scholen is dezer dagen een circulaire gestuurd om de actie te stimuleren. In de loop van deze week krijgen de schoolkinderen een strookje uitgereikt met drie gekleurde autoplaat- les. die het begin vormen van een col lectie van 288 afbeeldingen, die alle be staande automerken omvat. Kruideniers en sigarenwinkeliers verkopen deze plaatjes in plastic zakjes, 24 kleuren plaatjes voor een kwartje, een bijbehoren de album voor tien cent. Mochten de plaatjes onverhoopt niet te koop zijn. dan kan ze rechtstreeks by het K.W.F. (post bus 420, Amsterdam) bestellen per brief kaart met een gulden aan extra post zegels. Zy die hun verzameling compleet krijgen kunnen meedoen aan een prijs vraag met 5000 prijzen. Minister Toxopeus afwijzend (Van onze parlementsredactie) C.H.U.-voorzitter mr. H. K. J. Beernink heeft gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken een motie ingediend waarin de regering wordt gevraagd de Kieswet zo te wijzigen, dat politieke groeperingen die bij de Tweede-Kamerverkiezingen minder dan anderhalf maal de kiesdeler hebben behaald (d.w.z. minder dan 1 pet. van de in totaal uitgebrachte geldige stemmen), niet voor een Kamerzetel in aanmerking komen. Minister Toxopeus heeft aanvaarding van deze motie die mede ondertekend is door KVP, PvdA en ARP en waarover vandaag of morgen wordt gestemd ernstig ontraden. Mocht ze desondanks toch worden aangenomen dan zal de bewindsman, naar hij verklaarde, zich nader beraden over wat hem te doen staat. De kwestie van de kiesdeler werd ty- dens dit begrotingsdebat ter sprake ge bracht door de heren Verhoef (soc.t. Beernink (c.h.) en Smallenbroek (a.r.) Zy herinnerden de minister aan de des tijds door de kamer aanvaarde motie- Donker (soc.). Daarin werd de regering verzocht om het (via een wijziging van de Kieswet) politieke groeperingen on mogelijk te maken een Kamerzetel in de wacht te slepen als ze by de verkiezin gen niet 1 pet of meer van het stemmen- aantal halen. Nu is door de uitbreiding van het aantal Tweede-Kamerzetels van 100 tot 150 in 1956 het voor de bezetting van één zetel benodigde percentage van 1 tot 0.67 teruggebracht. Dit heeft de kans van allerlei splinterpartytjes om althans met één man in de Kamer te komen, be- hoorlyk verhoogd. De heren Verhoef. Beernink en Smallenbroek maakten zicb daar zorgen over. want. zo redeneerden zen. „eenlingen in de Kamer belemmeren het parlementaire werk". „Breng het percentage weer op 1 en doet dat nü. want na de Kamerverkiezingen van vol gend jaar is het misschien te laat", zo luidde hun sdvies. Minister Toxopeus voelde er niets voor. De kiesdeler, zo zei hy, is een objectief gegeven. Welk percentage daarmee cor respondeert. doet niet terzake. Het gaat niet aan alleen voor de Tweede Kamer de kiesdeler te gaan veranderen en de drie andere vertegenwoordigende orga nen die ons land ryk is, buiten beschou wing te laten. Het is natuurlijk niet denk beeldig dat er eenlingen in de Kamer 48 „Ik geloof dat ik het meteen gemerkt had. Ja- blónsky echter dronk nooit whisky en misschien dacht hij dat oude Schotse altijd zo smaakte. Royale vond natuurlijk resten whisky in de twee glazen en had aangenomen dat ik evenals Jablonsky vol komen van de kaart moest zijn. Het lag echter niet in hun bedoeling mij ook te doden. Ik begreep het nu. Ik begreep nu alles, maar had nog niet het antwoord op de belangrijke vraag waarom ze Ja blonsky hadden vermoord. Ik kon er zelfs niet naar raden. En verder: zouden ze gecontroleerd hebben of ik op bed lag? Ik dacht van niet, maar zou er niet graag mijn schoenveters om verwed hebben. Lang, misschien wel een paar uur, zat ik in de donkere kamer over deze problemen na te denken en in die tijd waren mijn kleren zo goed als droog geworden. Mijn broekspijpen waren gekreukeld als de poten van een olifant, maar niemand kon een scherpe vouw in de broek van een man ver wachten die in zijn kleren had moeten 'slapen. Ik kleedde me aan, op jas en das na, opende het raam en was net van plan om de duplicaatsleutels en het sleuteltje van de handboeien in de struiken te smijten toen er heel zacht op de deur van Ja- blonsky's kamer werd geklopt. Ik sprong op en bleef dan roerloos staan. Eigenlijk had ik koorts achtig moeten nadenken, maar na al het gepieker van de laatste twee uren kon ik dat niet eens meer Ik bleef alleen maar als een zoutpilaar staan. Tien seconden lang vocht ik tegen de impuls om weg te hollen, maar waar moest ik heen hollen? Het was Royale de rustige, stille man met de kleine revolver. Het was Royale en met die revol ver in de hand wachtte hij aan de andere kant van de deur. Hij wist dat ik weg was gegaan. Hij had het gecontroleerd. Hij rekende op mijn terug komst omdat het hem bekend was dat Jablonsky en ik onder één hoedje speelden en ik zou niet a) die moeite gedaan hebben om in het huis te komen om bij de eerste de beste gelegenheid weer voor goed uit te knijpen. Hij nam aan dat ik nu wel terug zou zijn. Misschien h'ad hij me zelfs wel I gezien. Maar waarom dan zo lang gewacht? Ook A listair MacLean hier wist ik hei antwoord op. Hij veronderstelde dat ik bij mijn terugkomst Jablonsky in de kamer verwacht zou hebben. Nu dit niet het geval bleek te zijn. zou ik natuurlijk denken dat Jablonsky op eigen houtje aan 't avonturieren was en omdat mijn sleutel aan de binnenkant van de deur in het slot stak, niet binnen zou kunnen komen. Hij zou dus kloppen. Heel zacht, Na twee uur op hem gewacht te hebben, zou ik in mijn ongerustheid meteen naar de deur gehold zijn om open te doen. En dan zou Royale me trakteren op een uit een legering van nikkel en koper bestaande kogel tussen de ogen. Het kon niet anders. Als ze namelijk wisten dat Jablonsky en ik samenwerkten, namen ze vanzelfsprekend ook aan dat ik nooit zou doen wat ze van me verlangden en in dat geval was ik voor 'ven verder van geen enkel nut meer. Een kogel tussen de ogen dus. Precies als Jablonsky was overkomen. Ineens moest ik weer aan hem den ken, zag ik hem in die goedkope pakkist liggen en voelde ik me niet bang meer. Ik besefte weinig kans te hebben, maar had mijn angst overwonnen. Op mijn tenen sloop ik het vertrek door, klemde miin hand om de hals van de whiskyfles. liep ge ruisloos mijn eigen kamer in en stak de sleutel in het slot van de deur naar de gang. Langzaam en behoedzaam draaide ik de sleutel om. Even een klik, maar tegelijkertijd klonk opnieuw het geklop: iets luider en meer dringend ditmaal. Ge dekt door dit geluid opende ik de deur tot op een kier. hield de fles klaar om ermee te gooien en keek om de hoek van de deur. De gang werd vaag verlicht door een spaarbrander, maar het was ge noeg om te kunnen zien dat de gestalte voor de deur geen revolver in de hand h'ield en niet Royale was, maar Mary Ruthven. Ik Het de whiskyfles weer zakken en stapte onhoorbaar terug in de kamer. Vijf seconden later stond ik bij de deur van Jablonsky's kamer en imiteerde zo goed mo gelijk, zijn diepe, wat hese stem. „Wie is daar?" „Mary Ruthven, Laat me binnen. Vlug!" Ik liet haar binnen. En vlug. Evenmin als zij wenste ik dat ze in die gang gezien zou worden. Toen ze binnenkwam, bleef ik achter de deur staan en sloot deze voordat het vage licht in de gang haar kans gaf me te herkennen. „Mijnheer Jablonsky." Haar stem was een snel ademloos en angstig gefluister. „Ik moest en zou u even spreken. Ik dacht dat ik nooit zou kunnen wegkomen, maar Gunther viel in slaap en hij kan elk ogenblik weer wakker worden en als hij ontdekt dat ik „Rustig!" Ik sprak zo Zhcht mogelijk, omdat ik dan gemakkelijker de stem van Jablonsky kon imiteren. „Waarom wilde u me zo graag spreken?" „Omdat ik me tot niemand anders kon wenden. U bent geen moordenaar, geen misdadiger zelfs en wat ze van u vertellen, kan me niets schelen. U bent geen slecht mens." Ze was pienter genoeg en haar vrouwelijke intuïtie of wat het anders mocht zijn, deed haar de dingen beter zien dan Vyland of de generaal. „U moet me helpen. We zitten in verschrikkelijke moeilijkheden." „We?" „Papa en ik." Even zweeg ze. „Van mijn vader weet ik het eigenlijk niet precies." ging ze dan verder. „Eerlijk niet. Misschien zit hij niet in moei lijkheden. Misschien werkt hij uit vrije wil samen met die vreselijke kerels. Ik zie hem zo weinig. (Wordt vervolgd). komen, maar zal dat het parlementaire werk ernstig belemmeren? De minister geloofde van niet en hij wees ir verband op het voorbeeld-Welter. „Men moet", zo concludeerde hij, „nu niet gaan wijzigen, want dan zegt het publiek: dat hebben ze gedaan om de club van Jan of Piet uit de Kamer te houden". De bewindsman kon de Kamermeer derheid echter niet overtuigen. De heer Beernink kwam dan ook met zijn motie om, zoals hij zei. te kunnen vaststellen of de Kamer nog In meerderheid achter de motie-Donker staat. De woordvoerders van S.G.P. en P.S.P., de heren Kodde en Lankhorst schaarden zich achter het ministeriële standpunt. Over het ongelukkige feit dat de ge meenteraadsverkiezingen dit jaar op de dag vóór Hemelvaartsdag vallen, wat vooral voor de berichtgeving een groot nadeel betekent, werd gisteren niet uit voerig meer gesproken. De ontdekking is te laat gedaan en er valt nu helaas niets meer aan te doen. zo zei de Kamer. Wel achtte zy bet vanzelfsprekend dat tydlg voorzieningen worden getroffen om te voorkomen, dat ook de Kamerverkie zingen volgend Jaar op de woensdag vóór Hemelvaart worden gehouden Minister Toxopeus zegde dit nogmaals toe. Ook hy betreurde de gang van zaken bti de ko mende raadsverkiezingen. De Kiesraad had hem echter geadviseerd de geplande datum niet meer te verschuiven. Delega ties van de pers hebben volledig begrip voor de moeiiykheden getoond. Mr. Van Hall De Kamer behandelde gisteren het eerste deel van de binnenlandse zaken- begroting (de ambtenarensalarissen zou den vandaag aan de orde komen). Met uitzondering van de electorale kwesties waren er hoegenaamd geen interessante discussie-punten. Opmerkelijk was ech ter de kritiek van de heeren Kolfschoten (kath.v.), Geertsema (lib). Beenv'nk (c.h i en Verkerk (a.r op uitlatingen van Amsterdams burgemeester mr. Van Hall. In zijn nieuwjaarsrede heeft deze 0 m. gezegd, dat minister Toxopeus voor de Bijlmermeer-kwestie zorgvuldig heeft gezocht naar de voor Amsterdam meest nadelige oplossing. Dit ging de Kamer meerderheid toch te ver. Vooral de Was- senaarse burgemeester mr Geertsema bleek ontstemd. Hij achtte de opmerkin gen van zijn hoofdstcdeiyke collega „vol strekt ondermijnend". Vrijwel alle sprekers betreurden de trage gang van zaken bU de verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor het politiepersoneel. Waarom, zo vroeg men zich af. hakt de minister de knoop niet door, zodat het georganiseerd overleg kan worden geopend? Mr Toxopeus be riep zich op de gecompliceerdheid van de materie. De verbetering van de politie- salarissen zal echter in elk geval per 1 januari 1962 ingaan. De voorbereiding bevindt zich in het laatste stadium Agglomeratie-problemen besprekend stipuleerde de minister nog eens. dat do verschillen tussen de agglomeraties zo groot zijn. dat het maken van één alge mene regeling bepaald ongewenst is Ook van het opleggen van een regeling aan niet-willende gemeenten zoals t.a.v de Haagse agglomeratie) wenste hij zich te onthouden Een wetsontwerp betreffende de Rijnmond bevindt zich op het ogenblik by de Raad van State. Over de decentralisatie zei de minister nog. dat hier een middenweg wordt be wandeld. Spectaculaire resultaten zyn niet te verwachten, maar evenmin kan worden gezegd dat er helemaal niets ge beurt. Gestreefd wordt naar verwezen- lyking van de suggesties ln het rapport van de commissie-Bloemer» Het zou zijn nut hebben wanneer aan die commissie «en permanente status wordt gegeven. baron", de ander uit „Eine Nacht in Ve- nedig". Het Promenade Orkest onder Bene dict Silberman begeleidde discreet. Het speelde ook zelfstandig en het toonde zijn goede eigenschappen, n.l. een soepel cn levendig musiceren, in Joh. Strauss' Fledermaus-Ouverture. in Hellmesber- ger's bekende „Ballscène", waar alles op snel en accuraat vioolwerk aankomt, een kostelijke galop van Joh. Strauss en de „Hofballtönze" van Lanner. Natuurlijk moest een „toetje" hierop volgen en dat werd weer een Joh. Strauss' mu ziekje. Had dit programma misschien voor de oudere generatie de grootste aantrek kingskracht. het programma, dat na de pauze kwam. zal zich wel meer tot dc jongere bezoekers in de zaal gericht heb ben. Het Metropole Orkest onder Dolf van der Linden speelde dat het een lieve lust had. de versohillende solo trekjes toonden de grote virtuoziteit zo wel van de individuele leden (als de pianist Dick Schallies! als van de sec ties. Zo'n „RoyalGardcn blues" sloeg geweldig in door de sterke ritmische vaart èn door de stimulerende geluids explosies. Dat daarna een schattig sa lonmuziekje „Sérénade 6 Colombine" van Pierné volgde, was een voortreffe- lyke zet! De Franse chanson-zanger Jean Phi lippe was hier de buitenlandse gast. een zeer bejubelde gast! Hy gaf een reeks van uitnemende chansons ten beste, in bonte afwisseling van vroiyke tot ietwat sentimentele. Zijn wat donker getinte bariton klonk heel sympathiek en zijn voordracht bleef altyd beschaafd en smaakvol. Wij kunnen ons best Indenken, rat hy tot de beste Franse chansoniers zal gaan behoren. Als aardigste chan son kiezen wij het lichte, dansante „T'es mon soleil. toi!" Ook hier kwam een extra'tje. het „Oui. Oui. Oui", waar mee Jean Philippe zloh een 3e plaats zong in het Europese Songfestival in 1959. Maar mogen wU eeriyk bekennen, dat wy ons het meest geamuseerd hebben met het allezotste ..Fiddlers Duel" van Sem Nyveen en Benny Behr. Hierin lag zoveel echte muzikanten-dwaasheid, niet alleen ln de show van het optreden maar ln de volslagen gekke muziek-combina- ties. En wat kunnen beiden vinoisrelen! Dra. H. E. Kokee-van den Berge t<zJèb/è/a vanavond NTS: 20.00 Journ vanavond I. NCRV: 20.15 RadlofiNhar. soi'ist 3100 Nleuw-GUl rica, land op de helling reportage-klank beeld 21.20 Promenade orkest en radiokoor 21.50 Kanttekeningen bij de voorpagina 22 00 Ned Herv kerkkoor, kinderkoor i 22.30 Nw 22 55 Platennieuv Hilversum II. VARA 20.00 Nws 20 05 Lichte muz 20.35 Zestig Jaar levenserva ring, lezing 20:50 Lichte gram 2105 Een rustig huis. hoorspel 21 55 Het puik van zoete kelen, muzikale lezing 22 3o Nut 22.40 Hart op de tong. act problemen 22.55 Vioolrecital 33.20 Jazzkroniek 23.5524.00 Programma voor morgen DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 llvcrsum I. KRO: 7.00 Nws 7.13 Gitaar. I (gr) 7.30 V d Jeugd 7.43 Morgen- ed en overweging 8.00 Nws 8,18 Lichte J.50 V d vrouw 9.35 Wa terstanden 9.40 Schoolradio. NORV10 00 Kamermuz 10.15 Morgendienst 10.45 Mels. Jcskoor, sopraan en orgel (gr). KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde mux 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Blaasorkesten (gr) 12.25 V db oeren 12.35 Meded ten be. hoeve van land. cn tuinbouw 12 38_Llchle gf»"" NCRV: 14 00 Promenade ork 14 45 Oude e 15.40 Gew king 16 20 Kamer 16.30 Gram 17.00 V d Jeugd 17 30 Grar tgri 16.00 Bljbeloverdenk: muz 16.30 Gram 17.00 V d 17.40 Beursbcr 17 45 Lichte 18 30 Isr Sociaal perspektlef. wcerber 10.10 Op de U'niciiue lieder Politieke lezing. 18 15 Sport, ne volksmuz 18.50 izlng 19 00 Nws i groenteman, praatje 9.15 Kla&s gram 9 40 Morgenwijding 10.09 Lichte gram 10.50 V d kleuters 11,00 Huishoudelijke zaken, le zing v d vrouw 11.15 Klase gram 11.45 Angst en lw(Jfel. lezing 12.00 rgel en cello 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Dansock met zangsollsten 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Beursber 13 30 Theaerork en zang 14.00 Zangrecitai 14.30 V d vrouw 15 05 Zang en pia,no 15 20 Voordracht 15.30 Strltktrio 16.10 Lichte orkestmuz (gr) 16.40 Dixieland muz 17.00 Gram v d Jeugd 17 30 V d Jeugd 18.00 Nwb 18 15 Act :8.2o Lichte gram 18 30 Sportpraa'Je 18 35 Gesproken brief 18 40 Lichte muz *.9 00 V d kinderen 19.05 Ga er eens even voor zitten: LtedtJes en Het Vogelkwartier, hoorspel. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA DRAADOMREP r de 4e lijn) Schon Maaonne. du bist schoner als der Son- nenscheln Kann denn Liebe Sounde sein? In einer Nacht im Mal, Sextet Fritt Schulz Rcichci, Ph hab' doch elnmal gc- - La Palo- Sing. Nachalgall, sine - La ;m; Dancing in thed ark (Sch' Unchained melody (North "-bes Glfi-' •sein Rclchcl: leb kUi ÈÊM- Shorter Gigolo Herz verschenkst Guten Tai zen verL sohöner Ts 'chel: Mohn Glück Eimmal wieder Sextet von Herzei BK, M„ "i,iii Weinn nu einmal oeln "eri Idem; Funny talk (Brüse1 Bert Kaompfert; Only those tol love (Sing- Idem: There. I've said It again Idcr - Schlless deine Augen ui Durch dlch wird dtese We Sextet Fritz Schulz Reichel: Zw< Augen und trflumi Liebe Café c Ictte (Stanfordi Fritz Schulz Relchel; On ly once (Robici, Orkest Bert Kaempfert; La marehe nuptiale (Brassensi, JHette Greco: I wonder when my baby's coming home <K Goell). Jackie Davis; Out of nowhere iHeyman). Erroll Garner Trio: mehr (Mure I Oh. oh. Antonio Murphyi. Orkest Kurt Edolhagen; My foolish heart (Victor Young i Orkest Ray Anthony; All my love (Durand), Catcrlna Vslente; It's easy to remember (Rodgers). George Shearing Quintet: You were there (Coward i. Orkeat Victor Silvester; Rustlmanella (Cortopas- Sextet Renato Carosone; (Carosone), idem; c i (Mercer). Handy) Orkest Pee Wee Willy (Msarurgw*), LI per II (Viezj Je (Stor in y. A1fen: Smoke Orkest Steve I. Los E spa notes; Teddy the Toad (Neai Heftil. Orkest Count Ban". Midnite blue 'Neat Heftl) Idem: HI' Darling (Neal Heftti idem: Dlcty (Nat Pierce). Nat Pierre Quintet, lues for Jesn (Nst Pier. ce>. idem: Far east (Nat Pierce), idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7